mimi32
25.01.09,12:58
Ahojte poradaci,
chcela by som vas poprosit o radu pre moju dobru kamaratku, ktora sa ocitla v neriesitelnej situacii. Pokusim sa strucne uviest fakty.
Kamaratka sa chce rozviest, s manzelom ziju v byte, ktory odkupili do bezpodieloveho vlastnictva od manzelovych rodicov, ktori maju zriadene vecne bremeno dozivotneho uzivania a byvania. Jej manzel je nezamestnany a vsade robi dlhy, o ktorych kamaratka nema vobec prehlad.

Kamaratka by potrebovala poradit s nasledujucimi otazkami:
- Ako je to po rozvode s dlhmi exmanzela. Musi sa podielat na ich splateni alebo po rozvode uz nie?
- Ako postupovat ked si chce uplatnit narok na svoj podiel z bytu? Je napr. mozne byt predat (ak je na nom vecne bremeno), pretoze jej manzel vzhladom na svoje dlhy nema sancu je podiel vyplatit a odstahovat sa nemieni.
- Ako je to s pripadnou exekuciou (kvoli dlhom manzela) ak byt vlastnia dvaja vlastnici - rozvedeni manzelia (moze kamaratka prist o svoj podiel?)
- Ako je to s najomnym v pripade, ze v byte nebude zit? Teraz plati vsetky naklady na byvanie ona, boji sa vsak ze po jej odchode ich uz nebude platit nikto

Pripadne ak by vas napadla este nejaka dalsia dobra rada, velmi by sme to ocenili. V podstate - ako sa to da vycitat z otazok, nas zaujimaju hlavne dve veci...ako sa vyhnut dopadu manzelovych dlhov a ako ziskat podiel z bytu.

Dakujem
zeron
26.01.09,20:32
postupne budem odpovedať na položené otázky:

1. V prípade manželov, ak jeden má dlhy, tak veriteľ by si mal uspokojiť svoju pohľadávka prednostne z majetku, ktorý je vo výlučnom vlastníctve dlžníka. Ak takého majetku niet alebo takýto majetok nepostačuje na uspokojenie veriteľa, môže tento siahnuť aj na mejtok, ktorý je bezpodielovom spoluvlastníctve manželov(BSM). Ak však dôjde k rozvodu manželstva, docháza aj k zániku BSM a tým pádom by malo dôjsť aj k vysporiadaniu BSM (dohodou alebo ak sa manželia nedohodnú, tak súdnou cestou). Ak BSM zanikne, tak si veriteľ logicky nemôže z neho uplatniť svoju pohľadávku a môže siahnuť len na majetok dlžníka, čiže exmanžela.

2. Otázka je, čo znamená "chce si uplatniť svoj podiel z bytu"? Manželia majú byt v BSM, čo znamená, že sú spoluvlastníci v podiele 1/1, čo znamená, že nemôžu samostatne svoj podiel predať. Aby som objasnila BSM, tak je to asi tak, že aj keď vlastnia byt pol na pol, tak toto platí len pre prípad vysporiadania, aby bolo jasné, aká je veľkosť podielu každého z manželov. Počas trvania manželstva v podstate nie je možné určiť, ktorá časť je ktorého manželstva, lebo to nie ako rozdeliť dom na dva pol domy a máme dvoch spoluvlastníkov, manželia vlastnia každú "mikročastice" bytu pol na pol a preto to vcelku nie je možné deliť. Vecné bremeno ako také po právnej stránke problém nie je, nehnuteľnosť sa dá previesť aj s ním, ale problémom je BSM, ako som vyššie spomínala. Ak teda nerátam možnosť, že predaj bytu zaťaženého vecným bremenom je obťiažnejšie a otázkou je, či by sa našiel kupec ochotní kúpiť byt aj "s manželovými rodičmi". Takže, ak ste túto otázku mysleli tak, že byt sa predá aj s manželovým súhlasom, teda celý, môžete ho predať aj s vecným bremenom.

3.V praxi vôbec nepredpokladám, že by po zániku BSM prešiel byt z BSM do podielového spoluvlastníctva. To by beriešilo situáciu ani jedného z manželov, aj keď možné to je, ale neodporúčam. Buď v rámci vysporiadania BSM odkúpte manželov podiel, alebo byt predajte a peniaze si rozdeľte. Aj ako podielový spoluvlastník môžete o byt prísť, napr. aj exekúciou možno spostihnúť spoluvlastnícky podiel, aj keď napr. v prípade dražby by ste mali prednostné odkupné právo (podrobnosti vynechám), stále je to tak, že by ste museli vynaložiť finančné prostriedky na udržanie si bytu, a to je len jeden z dôvodov, prečo takéto spoluvlastníctvo neodporúčam.

4. Nájomné ako vlastníci nehnuteľnosti samozrejme platiť musia, aj keď v byte nežijú a mali by sa na týchto nákladoch podieľať spoločne, čo si ale netreba zamieňať s , že by mali platiť pol na pol. Treba zohľadňovať pomery a možnosti každého z manželov, čiže ak je manželka na materskej dovolenke a zarába len manžel, hradiť nájomné bude on a aj v prípade rozvodu si túto skutočnosť nemôže uplatniť pri vysporiadaní BSM. Inak je ale možné pri vysporiadaní BSM zohľadniť to, že jeden z manželov napriek tomu, že mohol, tak sa na domácnosti, resp. nájomnom nepodieľal. Ale vo vašom prípade, ak je manžel nezamestnaný, tak je vlastne povinnosťou manželky, ak má príjem, pomáhať manželovi a udržať finančne domácnosť, pretože nezamestnaný manžel takúto možnosť nemá.
Horšie to bude, ak vznikne nedoplatok na nájomnom, pretože môžete v tom najhoršom prípade o byt prísť, čiže neplatiť nájomné neodporúčam, skôr treba čím skôr situáciu vyriešiť iným, schodným spôsobom (vysporiadanie BSM, predaj bytu apod.)


Zhrnutie:

Dopadu manželových dlhov sa dá vyhnúť len urýchleným vyporiadaním BSM, či už s rozvodom alebo bez.

Získať podiel z bytu je možné znova len predajom, ale celého bytu, nie podielu v BSM (manžel musí súhlasiť), alebo vyporiadaním BSM. Inej cesty niet.
zeron
26.01.09,20:34
teraz pozerám na tie pravopisné chybyv mojom predchádzajúcom príspevku, ospravedlňujem sa, slovenčinu ovládam výborne, ale píšem v rýchlosti, tak mi ušlo:-)))))
mimi32
29.01.09,11:39
Ahojky Zeron,
diky moc za odpoved, uz som ju posunula kamoske ale moc ju nepotesila-(.
Chcem sa ta spytat este takuto vec. Mam taky silny pocit - a kamoska mi ho potvrdila..ze sa boji vstupit do "boja" o byt. Totizto z tych moznosti - ona vyplati jeho alebo on ju nie je momentalne mozna ani jedna, on nema peniaze ani chut ich ziskat, ona by sa mozno nejako k tym peniazom dostala ale nevieme ako to je ak by on nesuhlasil s vyplatenim, cize dajme tomu situacia, ona ponuka peniaze, on ich odmieta a nechce byt opustit + vecne bremeno - manzelovi rodicia, ktori v byte s nimi byvaju a nechcu odist?
Dalsia vec je otazka etiky. Kamaratka s manzelovymi rodicmi ma "v ramci moznosti" celkom fajn vztah. Oni su uz stari a chori, a byt im "predali" v podstate s akousi ustnou dohodou ze oni ich tam potom doopatruju a postaraju sa o nich. Ale v tom case bolo vsetko este ruzove a krasne, a kamoska nechce dalsie roky prezit v nefungujucom zvazku len preto ze to slubila svokrovcom. Ale zatazko jej padne nicit svokrovcov este tym, ze by sa ich pokusala z bytu dostat.
Cize suma sumarum, aj ked do bytu investovala peniaze a pripada jej "polka" bytu, zacina premyslat nad moznostou, ze by otazku riesenia bytu nechala az na neskor /hlupo povedane/ ked sa svokrovci pominu, pripadne nastane nejaka "vhodna" prilezitost. Teraz je pre nu asi hlavne dostat sa co najdalej od manzela a zacat zit pokojny zivot.
Co by si jej poradila v tomto pripade? Pises, ze nie je dobre aby po rozvode presiel byt z BSM do podieloveho vlastnictva..ale ak dobre chapem situaciu tak toto je asi ta moznost, ktora kamske zostava.
Pokial by z bytu odisla, byt by presiel do podieloveho vlastnictva, ona by tam nebyvala a neprispievala na najomne..malo by to nejaky dopad pripadne na neskorsie sudne vysporiadanie?

Ach jo, rozvody su hrozna vec, dufam ze moju rodinu to zdaleka obide....
zeron
29.01.09,13:15
no, v prvom rade moj otázka znie, či sa Vaša kamarátka mieni rozviesť alebo nie. Ak sa rozvedie, automaticky zanikne BSM a oni budú (v49tane manžela) musieť riešiť, čo s vecami spadajúcimu do BSM. Ak sa dohodnúť nebudú vedieť, napr. z dôvodov nechute riešuť situáciu zo strany exmanžela, vyporiadanie BSM urobí súd, ktorý zároveň na základe skutočností, ktoré mu budú predložené, aj rozhodne, čo s bytom bude, čiže byt sa môže vyriešiť, aj keby s príp. rozhodnutím súdu manžel nesúhlasil, bude sa musieť podrobiť. Otázka čo so svokrovcami je čisto v rovine morálne, vecné bremeno bez ich súhlasu sa zrušiť nedá, takže to si bude musieť Vaša kamarátka vyriešiť sama so sebou podľa svojho najlepšieho svedomia.

Ak dobre chápem druhú časť Vašej odpovede - "Teraz je pre nu asi hlavne dostat sa co najdalej od manzela a zacat zit pokojny zivot. " toto neviem, čo presne znamená... rozvedie sa alebo len tak odíde? Ak sa rozvedie, platí to, čo som napísala v prvom odseku, ak nie, bude to horšie, určite nie je možné aby byt počas trvania manželstva prešiel z BSM do podielového spoluvlastníctva, pretože počas manželstva BSM stále trvá a jeho zrušenie je možné len rozvodom alebo na základe rozhodnutia súdu, ale to sme zase pri tom, že akonáhle by došlo k zániku BSM, bude sa musieť majetok spadajúci do BSM vyporiadať, resp. v prípade rozvodu platí, že to, čo manželia užívajú osobne a do troch rokov po rozvode nepríde k vyporiadaniu BSM, tieto vci sa stávajú ich výlučným vlastníctvom, netýka sa to ale nehnuteľností, tie sa musia vyporiadať dohodou alebo na základe rozhodnutia súdu. To že Vaša kamarátka z bytu odíde, neznamená, že BSM zaniká. Max. ide o opustenie spoločnej domácnosti, čo má vplyv na niektoré právne skutočnosti, ale v jej prípade v podstate to dopad nemá skoro na nič. Ak by však na byt neprispievala a jej finančná situácia by bola taká, že prispievať mohla, tak v prípade rozdelenia BSM môže súd na túto skutočnosť prihliadnuť a jej manžel by mohol dostať viac ako ona z tohto titulu.
mimi32
29.01.09,17:24
Ahojky,
rozhodnutie rozviest sa nezmenila, cize rozviest sa chce, len ma strach z tych tahanic o byt, kedze jej je jasne, ze to nebude jednoduche a prijemne.

Najhorsie je ze podla mna v tejto situacii neexistuje ziadne "idealne" alebo najlepsie riesenie-(

Ked sa takto nestranne a objektivne pozries na vsetky fakty, ako by si tento pripad poriesila ty? Samozrejme nebudem jej to podsuvat ako navod na riesenie, ide len o to, ze v poslednom case sa jej snazia vsetci ktori ju poznaju "dobre" poradit, pricom tie rady su obcas protichodne (rozved sa, nerozved sa, bojuj, nebojuj..)..takze by podla mna nezaskodil postreh uplne nezavisleho cloveka.
mimi32
29.01.09,17:27
este by som sa chcela ospravedlnit za "tykanie", moja praca vo velkej miere spociva v tom ze vsetky pracovne veci "mejlujeme" s kolegami a to tykanie mam pri pisani uz akosi vryte pod kozu-((

...teraz ked som si to spatne precitala tak som si to uvedomila....
EvaB
29.01.09,20:34
Dalsia vec je otazka etiky. Kamaratka s manzelovymi rodicmi ma "v ramci moznosti" celkom fajn vztah. Oni su uz stari a chori, a byt im "predali" v podstate s akousi ustnou dohodou ze oni ich tam potom doopatruju a postaraju sa o nich.

Asi tomu nerozumiem...., ale čo tá kamarátka rieši, prišla k bytu, nič ju to nestálo, vlastne im to darovali s tým, že sa o nich postarajú. Ale ona chce odísť, teda sa o nich nepostará, tak prečo chce podiel? Aký podiel, veď to nebolo jej! Nanajvýš môže žiadať svoj podiel na výdavkoch napr. na rekonštrukciu, ak vôbec nejakú financovala.... Nech je rada, že sa zbaví takého chlapa.
mimi32
30.01.09,05:33
EvaB,
nic nie je len biele alebo cierne, nevidim uplne do hlbky ich financnych zalezitosti, tie fakty ktore viem ja su, ze byt nebol darovany ale spolocne odkupeny, kamoska do bytu za tie roky dost zainvestovala, platila sama vsetky poplatky (aj za manzela aj za jeho rodicov).
Preco by to mala teraz len tak hodit za hlavu a vzdat sa vsetkeho, co za tie roky vybudovala?
Bude musiet zacat niekde uplne od zaciatku a kedze nie je milionarka, zide sa jej kazda korunka.
zeron
30.01.09,12:58
Ahojky,
rozhodnutie rozviest sa nezmenila, cize rozviest sa chce, len ma strach z tych tahanic o byt, kedze jej je jasne, ze to nebude jednoduche a prijemne.

Najhorsie je ze podla mna v tejto situacii neexistuje ziadne "idealne" alebo najlepsie riesenie-(

Ked sa takto nestranne a objektivne pozries na vsetky fakty, ako by si tento pripad poriesila ty? Samozrejme nebudem jej to podsuvat ako navod na riesenie, ide len o to, ze v poslednom case sa jej snazia vsetci ktori ju poznaju "dobre" poradit, pricom tie rady su obcas protichodne (rozved sa, nerozved sa, bojuj, nebojuj..)..takze by podla mna nezaskodil postreh uplne nezavisleho cloveka.

no, ak sa pýtaš na môj osobný názor, ja veľmi nerada podsúvam moje názory na reišenie situácii, pretože to, čo je pre mňa napríklad super, pre niekho môže byť úplnou katastrofou. Ale predsa len, ja byť v takejto situácii, tak sa rozvediem, v rámci rozvodu sa skúsim dohodnúť s ex ohľadom bytu, pričom tu ako najschodnejší variant vidím to, aby ma exmanžel z bytu vyplatil (a nemusí to byť presná polovica, môže to byť aj menej, skôr by som chcela toľko, nakoľko by som ohodnotila svoj prínos do tohto majetku, nielen finančný ale aj osobný, pretože ak situácia bola, že ja som teoreticky tri roky bola na materskej a muž zarábal a investovalo sa povedzme milion korun, tak by som si robila nárok aj na polovicu tejto investície, naopak, ak by som vedela, že manželovi rodičia zhodnotili byt o milion, tak predsa z toho nebudem chcieť nič, pretože morálne by som to nechcela), čiže treba si zvážiť, čo chcem. A nech ma oni vyplatia, a nech si tam zostanú bývať, čiže aj vecné bremeno bude zachované a hotovo. Druhá vec je, ak peniaze na vyrovnanie chýbajú a lebo doiahnúť dohodu je nemžné. Vtedy by som nechala rozhodnúť súd a snažila by som predostrieť všetky argumenty, prečo chcem, aby to bolo tak a tak a nakoniec v podstate by sme sa podrobili rozhodnutiu súdu a je to. ešte si ymslím, že treba zvážiť fakt, či sú deti a kto sa o ne bude starať. Predsa len, ak by ste majetok rozdelili pol na pol a tebe zostaná dve deti, na ktoré ex bude prispievať 2tis mesačne a žena musí tým pádom platiť všetky náklady na deti plus riešiť bývanie, no nie je to sranda.
KIKA16
06.02.09,23:14
Predsa len, ak by ste majetok rozdelili pol na pol a tebe zostaná dve deti, na ktoré ex bude prispievať 2tis mesačne a žena musí tým pádom platiť všetky náklady na deti plus riešiť bývanie, no nie je to sranda.
zeron je offline (nepripojený) Nahlás príspevok

No to nie je sranda. Ale niekedy je lepšie rýchle riešenie pol na pol ako naťahovačky na súde. A čo na argument ex, že deti nemajú na nič nárok, lebo predsa nezomiera? Trochu mimo témy.

Najlepšie je hľadať riešenie dohodou. A najrýchlejšie. Kým súd rozhodne, trvá to dlho. A keď je byt v BSM,aby ho do v čase rozhodnutia súdu už nevlastnili veritelia, keď manžel robí dlhy...
lentilka16
10.06.09,17:02
Moja mama je tiez v tazkej situacii!Jej manzel,moj nevlastny otec,je gambler.na svoju zavislost neraz prehajdakal celu vyplatu,poziciava si z nebankoviek,proste robi dlhy ,kde sa len da.Dokonca bol tak mily,ze mame oznamil,ze sa nanho chysta exekucia,aby daco robila!s istou pravnickou zrusila BSM,byt prepisala aj s manzelom na mna cez darovaciu zmluvu s tym,ze oni dvaja spolu s ich spolocnou dcerou budu ako vecne bremeno. Mame vsak vobec neprispieva na domacnost,nasiel si milenku,exekutor mu siahol uz na vyplatu,mama poziadala o vyzivne na nezaopatrene dieta a zaroven o rozvod.Ma toho uz dost!Chcem veiet,ci moze exekutor siahnut aj na mamin majetok,prip.plat,ako to bude s vyzivnym a ako ho odpisat z vecneho bremena,lebo sam odist nechce!Ďakujem velmi pekne!Prosim co najskor o radu!!!