OKAA
27.01.09,09:43
Prajem príjemný deň všetkým poradákom:).Ani neviem ako začat.Neviem čo mám robit,ako riešit môj problém.:mad:Prosím o radu!!!S manželom sme si zobrali (v núdzi-vydávala som dcéru) nebankovú pôžičku 50 000sk.Po pol roku splácania úveru,manžel prišiel o prácu a tento úver sme z finančných dôvodov neutiahli.Tak nám tam rástli úroky a po určitom čase od nás žiadali vyplatit jednorazovo celý zostatok úveru.Bohužial,tolko peňazí sme nemali.:((Nehnevajte sa,ja sa snažím tak v skratke-ale,dúfam, že ma pochopíte).Táto nebankovka nás dala exekútorovi.Exekútor nám zaslal šek o zaplatení- ,,NEHORAZNYCH,, 215 000 sk.:mee:
Z 50 000sk!!!!!!!:mee: Vraj,nebankovke 144 000sk a ostatné exekútorovi!!!!!!!
Týchto 215 000.sk sme mu mali zaslat pred sviatkami.Po vzájomnej telefonickej dohode, sme mu zaslali (horko- tažko požičaných,kedže boli aj sviatky) 100 000sk.Včera nám prišiel od neho dop.list,že si dal záložné právo na kataster, na moju nehnutelnost:eek:Vraj ak mu nevyplatíme zostatok-115 000 sk(no,vlastne už v eurach) teraz do piatku 30.1.09 tak nám predá dom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek::eek:Ch cem vás poprosit, moji milí poradáci-nie je toto ,, úžera,,???:rolleyes: Sú v práve?Prosím,poradte!Prosííííííííííím ,pomôžte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wagner
27.01.09,08:58
Je to úžera, skús podať podnet na preskúmanie, či nejde o bezdôvodné obohacovanie na políciu. S nimi je problém, už sa to tu pretriasalo.
OKAA
27.01.09,09:10
Velmi pekne dakujem.:)No,neviem, čo mám povedat exekútorovi!Než by sa to preskúmalo-on mi zatial môže dom predat?On môže v tom pokračovat,ked podám trestné oznámenie?Bojím sa, aby som medzitým neprišla o dom!!!!!:(
BXLmiami
27.01.09,09:39
Okamžite a ihned k najbližšiemu právnikovi,inak o ten dom prídeš.
Stanislav 1975
27.01.09,09:42
Prajem príjemný deň všetkým poradákom:).Ani neviem ako začat.Neviem čo mám robit,ako riešit môj problém.:mad:Prosím o radu!!!S manželom sme si zobrali (v núdzi-vydávala som dcéru) nebankovú pôžičku 50 000sk.Po pol roku splácania úveru,manžel prišiel o prácu a tento úver sme z finančných dôvodov neutiahli.Tak nám tam rástli úroky a po určitom čase od nás žiadali vyplatit jednorazovo celý zostatok úveru.Bohužial,tolko peňazí sme nemali.:((Nehnevajte sa,ja sa snažím tak v skratke-ale,dúfam, že ma pochopíte).Táto nebankovka nás dala exekútorovi.Exekútor nám zaslal šek o zaplatení- ,,NEHORAZNYCH,, 215 000 sk.:mee:
Z 50 000sk!!!!!!!:mee: Vraj,nebankovke 144 000sk a ostatné exekútorovi!!!!!!!
Týchto 215 000.sk sme mu mali zaslat pred sviatkami.Po vzájomnej telefonickej dohode, sme mu zaslali (horko- tažko požičaných,kedže boli aj sviatky) 100 000sk.Včera nám prišiel od neho dop.list,že si dal záložné právo na kataster, na moju nehnutelnost:eek:Vraj ak mu nevyplatíme zostatok-115 000 sk(no,vlastne už v eurach) teraz do piatku 30.1.09 tak nám predá dom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek::eek:Ch cem vás poprosit, moji milí poradáci-nie je toto ,, úžera,,???:rolleyes: Sú v práve?Prosím,poradte!Prosííííííííííím ,pomôžte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ahoj OKAA, je mi to veľmi luto a verim že sa z toho dostanete, s exekutorom sa da vždy dohodnuť-ak spolupracuje dlžník, tak málokedy to rieši dražbou domu...
Ale zaujala ma tvoja veta, že to bola požička " v núdzi"-podľa mňa vydaj dcery nieje až taká nudzová situácia a ked si na to nemala mohla si počkať kým našetríte a kde je teraz dcera??? Prečo Vám nepomože???
Prepáč za uprimnosť, ale takto to cítim...
Veľa sa píše o nebankovkách a napriek tomu tam vezmete úver...:eek:
Stanislav 1975
27.01.09,09:44
Okamžite a ihned k najbližšiemu právnikovi,inak o ten dom prídeš.
Len vieš, to ešte nieje výhra,aby ju ten právnik neobral o ďalšie peniaze a exekutor aj tak dom predal...To je to riziko
Stanislav 1975
27.01.09,09:46
Velmi pekne dakujem.:)No,neviem, čo mám povedat exekútorovi!Než by sa to preskúmalo-on mi zatial môže dom predat?On môže v tom pokračovat,ked podám trestné oznámenie?Bojím sa, aby som medzitým neprišla o dom!!!!!:(
OKAA, a trestne oznamenie, chceš akože v akom zmysle podať??? Tu predsa nebol spachaný žiadny trestný čin...
Stanislav 1975
27.01.09,09:49
Je to úžera, skús podať podnet na preskúmanie, či nejde o bezdôvodné obohacovanie na políciu. S nimi je problém, už sa to tu pretriasalo.
úžera to asi nieje, podla toho kolko neplatí to nevyzerá na úžeru a tá suma je aj s exekutorskými poplatkami a pod.-podla mňa nejde o žiadnu úžeru
arizona
27.01.09,09:52
Stanislav 1975
27.01.09,09:53
úžera to asi nieje, podla toho kolko neplatí to nevyzerá na úžeru a tá suma je aj s exekutorskými poplatkami a pod.-podla mňa nejde o žiadnu úžeru
Som zvedavý na chobotové vyjadrenie, či súhlasí so mnou, alebo to on považuje za úžeru, uvidíme...
OKAA
27.01.09,11:00
Dakujem všetkým,čo reagovali na môj príspevok.Stanislav,prepáč,ale ja som namiesto ,,Podnet na preskúmanie,,ako mi radil wagner-omylom napísala trestné stíhanie.
A či je to úžera,neviem.Preto prosím o radu vás.Mimochodom,dcére som sa s týmto nezdôverila.Ona zatial o ničom nevie.Je to moja pôžička.Ja som v minulosti urobila chybu,ktorú teraz trpko lutujem,ale už ju nevrátim spät.Aj ked sa mi o tom zle píše,no,ona má dost svojich starostí-je chorá!!!!Inak som rada,že ste mi odpísali.......
Stanislav 1975
27.01.09,11:26
Dakujem všetkým,čo reagovali na môj príspevok.Stanislav,prepáč,ale ja som namiesto ,,Podnet na preskúmanie,,ako mi radil wagner-omylom napísala trestné stíhanie.
A či je to úžera,neviem.Preto prosím o radu vás.Mimochodom,dcére som sa s týmto nezdôverila.Ona zatial o ničom nevie.Je to moja pôžička.Ja som v minulosti urobila chybu,ktorú teraz trpko lutujem,ale už ju nevrátim spät.Aj ked sa mi o tom zle píše,no,ona má dost svojich starostí-je chorá!!!!Inak som rada,že ste mi odpísali.......
OKAA, neboj sa dostaneš sa z toho,ako vravím, ak spolupracuješ s exekutorom a dohodneš si s nim splatkový kalendar tak by ti dom nemal predať a rozhodne nie za 150.000skk-to zasa nieje až taka suma, že by hned musel dom predavať, samozrejme ak to nieje nejaká pig, schweine( bohužial aj taký su),ale ak spolupracuješ nemal by k takemuto kroku pristupiť...
Ja si myslím, že by si to mala dcerke povedať-viac hláv viac rozumu, neviem, asi by to mala vediet-len prosím ťa, nerieš to tak, že si teraz zobereš dalšiu požičku z inej nebankovky-to je cesta do pekiel...
Prajem ti veľa šťastia a budem na teba mysliet, neboj, dopadne to dobre.PA
Stanislav 1975
27.01.09,11:27
Dakujem všetkým,čo reagovali na môj príspevok.Stanislav,prepáč,ale ja som namiesto ,,Podnet na preskúmanie,,ako mi radil wagner-omylom napísala trestné stíhanie.
A či je to úžera,neviem.Preto prosím o radu vás.Mimochodom,dcére som sa s týmto nezdôverila.Ona zatial o ničom nevie.Je to moja pôžička.Ja som v minulosti urobila chybu,ktorú teraz trpko lutujem,ale už ju nevrátim spät.Aj ked sa mi o tom zle píše,no,ona má dost svojich starostí-je chorá!!!!Inak som rada,že ste mi odpísali.......
Podnet na preskumanie by som rozhodne dal-aspoň ušetríš čas, ked nič iné...
MYQ
27.01.09,12:12
Prajem príjemný deň všetkým poradákom:).Ani neviem ako začat.Neviem čo mám robit,ako riešit môj problém.:mad:Prosím o radu!!!S manželom sme si zobrali (v núdzi-vydávala som dcéru) nebankovú pôžičku 50 000sk.Po pol roku splácania úveru,manžel prišiel o prácu a tento úver sme z finančných dôvodov neutiahli.Tak nám tam rástli úroky a po určitom čase od nás žiadali vyplatit jednorazovo celý zostatok úveru.Bohužial,tolko peňazí sme nemali.:((Nehnevajte sa,ja sa snažím tak v skratke-ale,dúfam, že ma pochopíte).Táto nebankovka nás dala exekútorovi.Exekútor nám zaslal šek o zaplatení- ,,NEHORAZNYCH,, 215 000 sk.:mee:
Z 50 000sk!!!!!!!:mee: Vraj,nebankovke 144 000sk a ostatné exekútorovi!!!!!!!
Týchto 215 000.sk sme mu mali zaslat pred sviatkami.Po vzájomnej telefonickej dohode, sme mu zaslali (horko- tažko požičaných,kedže boli aj sviatky) 100 000sk.Včera nám prišiel od neho dop.list,že si dal záložné právo na kataster, na moju nehnutelnost:eek:Vraj ak mu nevyplatíme zostatok-115 000 sk(no,vlastne už v eurach) teraz do piatku 30.1.09 tak nám predá dom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek::eek:Ch cem vás poprosit, moji milí poradáci-nie je toto ,, úžera,,???:rolleyes: Sú v práve?Prosím,poradte!Prosííííííííííím ,pomôžte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ahoj, je veľmi smutné, že sa ľudia nevedia poučiť s cudzích chíb, ale mám jedno riešenie. V znení ustanovenia § 56 ods. 1. exekučného poriadku (citujem : Na návrh povinného môže súd (§ 45) povoliť odklad exekúcie, ak sa povinný bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený. Odklad exekúcie môže súd povoliť iba na návrh povinného, ktorý je fyzickou osobou). Tak toto je jeden spôsob. Potom súčasne podať spomenuté trestné oznámenie. Ak treba niečo v podobnej veci, pýtajte sa. Pracujem s exekútorskými úradmi a poznám rôzne riešenia. Vyššie citované navrhujem napísať hneď a to vo forme "Návrh na odklad exekúcie", kde v dôvode je potrebné spomenúť stratu zamestnania partnera - resp. popísať. Súdny exekútor je povinný akceptovať takýto návrh bezodkladne, hneď, a musí čakať na rozhodnutie príslušného súdu. Medzičasom sem dám riešenie čo ďalej.
dana9
27.01.09,12:18
suhlasim s MYQ

a pozri aj sem, je tam aj vzor ziadosti o odklad

http://www.porada.sk/t91383-exekucia-nocna-mora.html
MYQ
27.01.09,12:22
Ako som sa spomenul vyššie, ešte dnes je potrebné doručiť súdnemu exekútorovi...hups, dnes napísať návrh na odklad exekúcie, poslať doporučene poštou súdnemu exekútorovi. V návrhu sa odvolať na ustanovenie znenia § 56 ods. 1. exekučného poriadku tak, ako som citoval vyššie.

Zatiaľ si pripravujem pre OKAA návrh podania proti navrhovateľovi - oprávnenému. Dúfam, že to stihnem ešte dnes.
korduľa
27.01.09,12:24
Ahoj, je veľmi smutné, že sa ľudia nevedia poučiť s cudzích chíb, ale mám jedno riešenie. V znení ustanovenia § 56 ods. 1. exekučného poriadku (citujem : Na návrh povinného môže súd (§ 45) povoliť odklad exekúcie, ak sa povinný bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený. Odklad exekúcie môže súd povoliť iba na návrh povinného, ktorý je fyzickou osobou). Tak toto je jeden spôsob. Potom súčasne podať spomenuté trestné oznámenie. Ak treba niečo v podobnej veci, pýtajte sa. Pracujem s exekútorskými úradmi a poznám rôzne riešenia. Vyššie citované navrhujem napísať hneď a to vo forme "Návrh na odklad exekúcie", kde v dôvode je potrebné spomenúť stratu zamestnania partnera - resp. popísať. Súdny exekútor je povinný akceptovať takýto návrh bezodkladne, hneď, a musí čakať na rozhodnutie príslušného súdu. Medzičasom sem dám riešenie čo ďalej.


sorry, ze od veci, ale nemohla som nezareagovat...:o
MYQ
27.01.09,12:29
sorry, ze od veci, ale nemohla som nezareagovat...:o
Dík, v poho. Všimol som si to, ale viac sa mi jednalo o text. Mám dnes niečo s netom (ide pomaly) a chcel som rýchlejšie zareagovať.
korduľa
27.01.09,12:32
Rovnaky problem riesila moja kamaratka, ktora si ani len neprecitala zmluvu, takze ani nevedela, co sa stane, ked nebude platit. Zostala jej na krku 1,5 mil. dlzoba plus este nejake "stovecky" pre exekutora. bolo to velmi velmi zle, skoncila bez bytu, deti dala k mame a isla robit do zahranicia. Ale ona nepovedala nikomu ani slovo, az ked to vsetko prasklo a nebolo v podstate ziadne ine riesenie. Takze nic sa neje take horuce ako sa zda, ale netreba to nechavat na poslednu chvilu. Urcite sa treba poradit s pravnikom. Myslim, ze ked clovek zhodnoti situaciu, tak bude mat pochopenie a nebude pytat vela.
MYQ
27.01.09,13:12
Rovnaky problem riesila moja kamaratka, ktora si ani len neprecitala zmluvu, takze ani nevedela, co sa stane, ked nebude platit. Zostala jej na krku 1,5 mil. dlzoba plus este nejake "stovecky" pre exekutora. bolo to velmi velmi zle, skoncila bez bytu, deti dala k mame a isla robit do zahranicia. Ale ona nepovedala nikomu ani slovo, az ked to vsetko prasklo a nebolo v podstate ziadne ine riesenie. Takze nic sa neje take horuce ako sa zda, ale netreba to nechavat na poslednu chvilu. Urcite sa treba poradit s pravnikom. Myslim, ze ked clovek zhodnoti situaciu, tak bude mat pochopenie a nebude pytat vela.
Pokiaľ si dobre pamätám, je tu ešte VEREJNÝ OMBUTSMAN (alebo tak podobne sa to píše). Alebo právna poradňa pri každom krajskom súde. Sú tam mimoriadne ochotný pomôcť v prípadoch. Neviem iste, ale zdá sa mi, že niečo podobné by malo fungovať aj v rámci okresných úradov. V týchto prípadoch je potrebné splniť podmienku sociálneho postavenia žiadateľa, čo by nemal byť taký problém.
MYQ
27.01.09,13:37
Odpoveď pre OKAA.

Vyššie som sa spomenul s prvým krokom konania pre "záchranu svojho majetku", keď už aj vznikla chybička zlým životným rozhodnutím. Tu je ďalší krok.

OKAA, predpokladám, že finančných prostriedkov navyše nemáš (ako, odmena právnikovi, atď.). Zúžime náklady len na poštovné a nejaké cestovné. Navrhujem ti spísať, už spomínaný návrh na prešetrenie zákonného nároku výšky úroku konkrétnej pôžičky, konkrétnej nebankovej spoločnosti, doručením na miestnu okresnú prokuratúru v znení ustanovenia § 235 a nasl. Zákona 300/2005 Z.z. Trestného zákona. V texte je potrebné spomenúť číslo "platobného rozkazu" (bežne sa označuje ako "číslo"R"číslo"/"rok"), ktorým sa konkrétny veriteľ domáha konkrétneho nároku. Mala by si ho mať!!! Ak ti nebol doručený, neprevzala si si ho, úkon má istú neplatnosť!! Ďalej je potrebné spomenúť podmienky konkrétnej pôžičky (najlepšie by bolo pripojiť kópiu k návrhu). Taktiež nezabudnúť spomenúť vzniknutú sociálnu situáciu, nezapríčinenú sebou samým, odoslaný "Návrh na odklad exekúcie" príslušnému súdnemu exekútorovi (samozrejme priložiť kópie).

Prospešné by bolo uvedené podanie odovzdať na podateľni miestne príslušnej okresnej prokuratúre, trojmo. Dva krát na podanie a raz na potvrdenie, že prokuratúra prevzala dotyčné podanie.

Ak by vec v skutočnosti bola ďaleko horšia, navrhujem navštíviť právnu poradňu pri každom krajskom súde (je zadara), pokiaľ je to možné, čím skôr. Tam vo veci môžu začať "opravné konanie k vydaniu platobného rozkazu".

Pre krátkosť času, tohto prípadu, zatiaľ len takto. Prípadné konkrétnejšie otázky cestou súkromnej správy.

Držím palec
Chobot
27.01.09,14:16
Prajem príjemný deň všetkým poradákom:).Ani neviem ako začat.Neviem čo mám robit,ako riešit môj problém.:mad:Prosím o radu!!!S manželom sme si zobrali (v núdzi-vydávala som dcéru) nebankovú pôžičku 50 000sk.Po pol roku splácania úveru,manžel prišiel o prácu a tento úver sme z finančných dôvodov neutiahli.Tak nám tam rástli úroky a po určitom čase od nás žiadali vyplatit jednorazovo celý zostatok úveru.Bohužial,tolko peňazí sme nemali.:((Nehnevajte sa,ja sa snažím tak v skratke-ale,dúfam, že ma pochopíte).Táto nebankovka nás dala exekútorovi.Exekútor nám zaslal šek o zaplatení- ,,NEHORAZNYCH,, 215 000 sk.:mee:
Z 50 000sk!!!!!!!:mee: Vraj,nebankovke 144 000sk a ostatné exekútorovi!!!!!!!
Týchto 215 000.sk sme mu mali zaslat pred sviatkami.Po vzájomnej telefonickej dohode, sme mu zaslali (horko- tažko požičaných,kedže boli aj sviatky) 100 000sk.Včera nám prišiel od neho dop.list,že si dal záložné právo na kataster, na moju nehnutelnost:eek:Vraj ak mu nevyplatíme zostatok-115 000 sk(no,vlastne už v eurach) teraz do piatku 30.1.09 tak nám predá dom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eek::eek::eek:Ch cem vás poprosit, moji milí poradáci-nie je toto ,, úžera,,???:rolleyes: Sú v práve?Prosím,poradte!Prosííííííííííím ,pomôžte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Aj som najprv chcel reagovať a pokarhať ťa, potom som si to ale rozmyslel, pretože už si potrestaná za svoju chybu. Ale potom, ako som čítal príspevky Stanislava, s ktorými sa stotožňujem, tak som sa rozhodol, že prispejem aj ja.

V prvom rade, si myslím, že to bola tvoja márnotratnosť a hlúposť, čo si urobila. Zobrať kvôli svadbe dcéry pôžičku a ešte k tomu od nebankovky!!!! A svadba, podľa mňa, nie je núdza! :eek:

Následne ste urobili rad chybných rozhodnutí a tým ste si situáciu ešte zhoršili.

Pýtaš sa, či je to úžera alebo nie. Trestný poriadok definuje úžeru nasledovne:
(1) Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju, na seba prevedie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až päť rokov.

Myslím, že ty si nebola v tiesni, ani nemáš rozumovú slabosť ani neskúsenosť - ty si dobrovoľne uzatvorila zmluvu o úvere. Nepíšem zatiaľ, či to bolo za výrazne nevýhodných podmienok alebo nie, pretože si neuviedla presné informácie - a to aká bola RPMN na ten úver, na ako dlho boli rozložené splátky, ako dlho si ho nesplácala, čo si robila s výzvami na zaplatenie, či si spolupracovala s nebankovkou a pod.

Samotný fakt, že z 50 tisícového úveru ti vznikol dlh 144 tisíc (pre nebankovku) nie je taký extrém. Aj v banke, keď nesplácaš úver, ti za krátky čas (niekoľko rokov) môže narásť dlh z úrokov z omeškania na niekoľkonásobok pôvodnej sumy. Takže úroková sadzba aj mohla byť v rámci trhových podmienok (o maximálnych RPMN ešte napíšem nižšie), ale ak si nesplácala a ani si nepožiadala o odklad splátok alebo odložení splácania, tak nebankovka určila úver splatným a vyrubila navyše úroky z omeškania, a tie môžu byť pekne vysoké. A to, že si exekúror zobral províziu je len pochopiteľné, možno ani nevieš, aká mašinéria musela byť do tvojho prípadu zapojená navyše (návrh na súd, poplatok advokátovi, súdne poplatky, odmena exekútorovi). Len samotná odmena pre exekútora je 20% z predmetu vymáhania, teda v tvojom prípade nejakých 30.000!

Takže z uvedeného nemôžeme určiť, či ide o úžeru, mne sa však javí, že to úžera nebude.

Teraz k maximálnej RPMN. Naši legislatívci sa snažili zakotviť nejakú maximálnu mieru RPMN v zákone o spotrebiteľských úveroch č. 258/2001 a prislúchajúcom nariadení vlády č. 238/2008, ale je to veľmi chaotické a nie je jasné, aká je tá hranica primeranosti. Tu je znenie toho nariadenia:

(1) Výška odplaty za poskytnutie spotrebiteľského úveru, s výnimkou podľa odseku 2, nesmie prevýšiť sumu, ktorá zodpovedá dvojnásobku priemernej hodnoty ročnej percentuálnej miery nákladov pre príslušný typ spotrebiteľského úveru platnej ku dňu podpisu zmluvy o spotrebiteľskom úvere a zverejnenej podľa § 7a ods. 2 zákona, a súčasne nesmie prevýšiť sumu, ktorá zodpovedá štvornásobku hodnoty váženého priemeru priemerných hodnôt ročnej percentuálnej miery nákladov a priemernej úrokovej miery za všetky typy spotrebiteľských úverov platnej ku dňu podpisu zmluvy o spotrebiteľskom úvere a zverejnenej podľa § 7a ods. 2 zákona.

Nech zvihne ruku ten, kto sa v tom vyzná...:confused::D

Navyše ty si si asi brala úver ešte pred prijatím novely zákona (novela bola od 1.4. 2008), takže maximálna RPMN sa na tieto úvery nevzťahovala. Takže aj keby si mala RPMN vyššiu, tak je to v poriadku.

Trochu odbočím - a aká je tá únosná miera úroku za úver? Teda je napr. 60% výnos za úver už neprimeraný? Tak potom by ale príslušné inštitúcie mali preverovať všetky odvetvia, či náhodou ich výnos z podnikania nepresahuje 60%. Malý príklad - nedávno som kúpil odsávačku nosa pre malé deti. Sú to 2 plastové výlisky a asi 30 cm plastová hadička a stojí to 409 SKK!:eek: Výrobné náklady nemôžu byť vyššie ako 30 SKK!

Takže úžera to nie je, tvoj dlh je reálny, čo teraz robiť. Bohužiaľ si to nechala dôjsť do štádia, kedy ti exekútor klope na dvere. Nespoliehaj sa na Harabínove aktivity, na ktoré odkázala Arizona, tie sú len v počiatkoch a je vôbec otázne, či to bude realizovateľné. A tvoj dlh - 215 000 je dosť vysoký na to, aby ti zobrati ten byt. Niektorí neplatiči prichádzajú v nútených dražbách o byty aj za nižšie sumy (poznám prípady, kedy za dlh voči spoločenstvu vo výške niečo cez 100 tisíc vydražili neplatičovi byt).

Zostáva ti len priznať dcére farbu a spoločne tie peniaze zohnať. Radšej jej to povedz teraz, lebo bude horšie, keď jej o 2 mesiace zaklopeš na dvere s tým, že nemáš kde bývať.:mee: Ani polícia nezabráni exekúrovi vydražiť tvoj byt - kým by preverovali, či išlo o úžeru alebo nie, už by si mala v byte nového majiteľa.

Zožeňte tie pieniaze a splaťte dlh a nikdy do kancelárie nebynkvky ani len nevkroč!
zeron
27.01.09,14:16
Ak sa bavíme o úžere, tak v prvom rade z toho treba vynechať exekútora. On má svoju zákonom stanovenú odmenu a nemôže si pýtať, koľko sa mu zachce. Čiže nám ostáva už len nebankovka. Avšak, z celej debaty tu nepadla NAJPODSTATNEJŠIA INFORMÁCIA - a tou je, aký dlhý čas nesplácate, aká je suma nesplatenej istiny a kedy nastala splatnosť celého úveru!!!!! Bez týchto informácii by určiť, že by teoreticky išlo o úžeru, mohla len veštica nahliadnutím do kryštálovej gule!!! Ak dlžíte povedze 1O rokov, tak to pomaly ani nie sú zákonné úroky. V praxi riešim tieto situácie pomaly dennodenne!!! Ďalej podstatnou vecou je, že zrejme ste k zmluve o pôžičke pristúpili slobodne, bez nátlaku a zrejme vám aj podmienky pôžičky boli známe. Takže plakať nad rozliatym mliekom a hľadať úžeru mi príde úplne irelevantné. Aby môj príspevok nevyznel ako obhajoba nebankoviek, tak považujem za podstatné uviesť, že v praxi je možné znížiť úroky, ktoré sú neprimerané. Túto právomoc má však len súd. Vy ste mali mnoho možností brániť sa neprimeranému dôsledku nevýhodných podmienok, od odstúpenia od zmluvy až po je napadnutie na súde. Nakoľko neviem, čo všetko sa z faktickej aj vecnej stránky vo vašom prípade udialo, neviem povedať, ako by ste samali brániť, aj keď vo veľa prípadoch sú šance na úspech a zníženie úrokov meprimerané. Čiže vám odporúčam dohodu buď s oprávneným alebo s exekútorom a dohodu napr. o splátkovom kalendári. Jedna rada na záver - jediná vec, ktorú náš právny systém neumožňuje, sú úroky z úrokov. Čiže skúste si prerátať dlžnú sumu, úroky, termíny splatnosti a zistite, či od Vás nežiadajú aj úroky z úrokov. Tie nie ste povinná zaplatiť. Môjmu klientovi sa to stalo v prípade známeho mobilného operátora, a po prepočítaní záväzku môjho klienta, úrokov a omeškania sa dlh zmenšil z 32tis na 18tis. SK!!!!
OKAA
27.01.09,14:18
Ste velmi zlatí!!!!!Velká vdaka!!!!!Ešte, že mám vás,inak som bezradná!
MYQ,počkám si ešte na tvoj návrh podania a hned zajtra pošlem,povybavujem...Dakujem, za tvoj čas-strávený radou pre mňa!!!Zároveň všetkým, ktorí mi chcú pomôct a reagujú na môj príspevok!!!!!!
BXLmiami
27.01.09,14:20
Ja teda neviem,či mám šťastie na právnikov,ale som roky zvyknutá problémy riešiť tým spôsobom,že sa objednám k právnikovi na taký polhodinový pohovor,nechám tam väčšinou tisícku a vypočujem si jeho rady,ktorým smerom sa mám dať a na čo mám nárok ,aké kroky treba spraviť,preberieme cenu v prípade ,že by som sa dala zastupovať a potom sa rozhodnem čo spravím.Je to osvedčený postup,pri tých sumách o ktorých sa tu píše a pri tých problémoch sa mi tie peniaze za radu nezdaju byť veľa.mimotemy
Chobot
27.01.09,14:20
P.S.: a to, že úver si brala na dcérinu svadbu, radšej nikde oficiálne nehovor. Od stola by ťa zamietli, že nie si sociálny prípad.
zeron
27.01.09,14:28
ešte jedna poznámka - ak dôjde k výkonu rozhodnutia, musí existovať exekučný titul. Ak opomeniem možnosť, že ste ho podpísali formou notárskej zápisnice priamo s podpisom zmluvy o pôžičke, tak muselo tejto situácii predchádzať základné občianske civilné konania, v ktorom ste si mohli svoje námietky uplatniť. Ak ste tak neučinili, je to bohužiaľ na Vašu škodu. AK dôjde k vykonávaciemu konaniu - exekúcii, ide o res iudicatae, čo znamená, že je to vec právoplatne skončená a vykonateľná. Teraz máte možnosť už len mimoriadnych opravných prostriedkov, v prípade ktorých je zastúpenie advokátom povinné. Čiže ste v situácii, kedy sa bez právnika nepohnete, čiže Vaše možnosti sú týmto limitované.
zeron
27.01.09,14:36
Ja teda neviem,či mám šťastie na právnikov,ale som roky zvyknutá problémy riešiť tým spôsobom,že sa objednám k právnikovi na taký polhodinový pohovor,nechám tam väčšinou tisícku a vypočujem si jeho rady,ktorým smerom sa mám dať a na čo mám nárok ,aké kroky treba spraviť,preberieme cenu v prípade ,že by som sa dala zastupovať a potom sa rozhodnem čo spravím.Je to osvedčený postup,pri tých sumách o ktorých sa tu píše a pri tých problémoch sa mi tie peniaze za radu nezdaju byť veľa.mimotemy


a k právnikom - keďže som právnik, tak ma niekedy vie vytočiť predsudok, že kto nemá peniaze, tak nárok na právnu pomoc nemá. existujú rôzne možnosti - od bezplatnej právnej pomoci, cez ombudsmana až po advokáta ex offo. a nehádžme všetkých do jedného vreca - ja viem pomôcť aj za minimálne náklady, príp. aj zadarmo (výnimočné prípady). Aj keď si všímam, že konkrétne tu na Porade.sk sa právnici moc radám vyhýbajú, asi by prišli o konzultácie a klientov, a to bol jeden z dôvodov, kedy v rámci svojich možností skúšam usmerniť a poradiť v rôznych problémoch, ktoré tu ľudia zavesia.
MYQ
27.01.09,15:00
OKAA,

pripájam sa k názoru chobota a zerona. Moje vyjadrenie, alebo riešenie, bolo len v zmysle predpokladu, že pôžičku si podpisom úverovej zmluvy brala v období od 01.07.2008. Tiež mám taký pocit, že tvoj aktuálne riešený problém je staršieho dáta.

Osobne ti taktiež navrhujem zvolať rodinnú radu, vrátane dcéry, a oboznámiť ich so vzniknutou situáciou. Nemá cenu staviať sa do situácie milodarcu/mučeníka.

Mám syna (24), dcéru (19) a mladšie deťúrence, ale zvážil by som si vynaložiť vyššie náklady na svadbu ako sú moje úspory. Viac menej by som náklady riešil OTVORENE so všetkým dotknutými stranami.

Ešte raz, vyjadril som sa dva krát k riešeniu tvojho problému. Ak by som ti mohol pošepkať, a zdá sa mi to OK, kľudne sa obráť na zerona a na niečo konkrétne určite prídete.
MYQ
27.01.09,15:12
Ste velmi zlatí!!!!!Velká vdaka!!!!!Ešte, že mám vás,inak som bezradná!
MYQ,počkám si ešte na tvoj návrh podania a hned zajtra pošlem,povybavujem...Dakujem, za tvoj čas-strávený radou pre mňa!!!Zároveň všetkým, ktorí mi chcú pomôct a reagujú na môj príspevok!!!!!!
OKAA,

v tomto tvojom trápení, zajtra, pošli list súdnemu exekútorovi so žiadosťou o odklad exekúcie (§ 56 ods. 1 zák. č. 233/1995 Z.z. exekučného poriadku a súvisiacich predpisov) tak, ako som sa spomenul.
OKAA
27.01.09,16:41
Dakujem,dakujem,dakujem.Moja cesta zajtra, povedie v prvom rade právnikovi.Spomenula som si ,kedže som sociálny prípad a navyše v hmotnej núdzi,tak u nás na úrade práce sociálnych vecí a rodiny,právnik radí zadarmo.Neviem,keby ma náhodou zastupoval-či som oslobodená od poplatkov,ale ak aj nie,tak dúfam,že sa dohodneme!Ospravedlňujem sa,že som vám neposkytla všetky informácie,ale,za jedno by som tu musela presediet celý deň(kedže píšem ako datel-klop,klop...) a za druhé,nemám síl!!!Dúfam,že ma chápete!Ale,všetci ste mi velmi pomohli svojimi úprimnými radami a nakopli ste ma tým správnym smerom!Sama by som to nezvládla a nevedela čo si počat.Určite vám dám vediet-ako som pochodila.Všetci si to zaslúžite!!!!!!!!!!!!Príjemný večer......
Petra Nová
27.01.09,18:01
Aj keď si všímam, že konkrétne tu na Porade.sk sa právnici moc radám vyhýbajú, asi by prišli o konzultácie a klientov, a to bol jeden z dôvodov, kedy v rámci svojich možností skúšam usmerniť a poradiť v rôznych problémoch, ktoré tu ľudia zavesia.
No, myslím, že toto tvrdenie je trochu trúfalé:rolleyes:, ak si členkou od 21.10. 2007 a prispela si svojimi radami až 23krát. Dovtedy tu asi radili neprávnici.:)
zeron
27.01.09,22:35
No, myslím, že toto tvrdenie je trochu trúfalé:rolleyes:, ak si členkou od 21.10. 2007 a prispela si svojimi radami až 23krát. Dovtedy tu asi radili neprávnici.:)

veď práve preto, že som tu od 2007 a aj keď som neprispievala, tak som sledovala rôzne témy, a tam som ten pocit nadobudla. Okrem toho, keď som sem zadala právny "problém", tak odpovedí bolo 0. Dokonca keď som vyhľadala podľa profilu právnika a poslala som súkromnú správu, nikto neodpovedal. Keď sa sem hodí niečo zaujímavé napr. účtovné alebo daňové, odpovedí je napr. 365. A to ma primälo k tomu, že som začala prispievať, aj keď až po dlhšom období, čo som tu zaregistrovaná. Takže nepriemerujme 23 odpovedí na obdobie, odkedy som sa zaregistrovala, ale na obdobie, odkedy som začala prispievať, pretože to je veľký, ale veľký rozdiel. A keď hľadám kvalifikované odpovede od právnikov (podľa profilov) tak v porovnaní s inými prispievateľmi je ich tu ako šafránu. Skúste si pozrieť napr. túto tému, že koľkokrát prispel právnik okrem mňa. Hm?
zeron
27.01.09,22:37
teraz pozerám, že mi tam ušla číslica 365:-)) takže tým som nič nechcela naznačiť, asi to je tým, že to často používame. Ach ten rok:-)))
zeron
27.01.09,22:53
No, myslím, že toto tvrdenie je trochu trúfalé:rolleyes:, ak si členkou od 21.10. 2007 a prispela si svojimi radami až 23krát. Dovtedy tu asi radili neprávnici.:)
a ešte k tejto poznámke - ak by som prispela 23.000krát, tak potom moje hodnotenie by už trúfalé nebolo? potom by to bolo OK? Nevedela som, že s počtom príspevkov sa mení náhľad na názory jednotlivých zúčastnených!!! Okrem toho, aj to, že som prispela "len 23krát" podporuje moju teóriu, že právnici tu rekordy v prispievaní netrhajú.
MYQ
28.01.09,06:35
veď práve preto, že som tu od 2007 a aj keď som neprispievala, tak som sledovala rôzne témy, a tam som ten pocit nadobudla. Okrem toho, keď som sem zadala právny "problém", tak odpovedí bolo 0. Dokonca keď som vyhľadala podľa profilu právnika a poslala som súkromnú správu, nikto neodpovedal. Keď sa sem hodí niečo zaujímavé napr. účtovné alebo daňové, odpovedí je napr. 365. A to ma primälo k tomu, že som začala prispievať, aj keď až po dlhšom období, čo som tu zaregistrovaná. Takže nepriemerujme 23 odpovedí na obdobie, odkedy som sa zaregistrovala, ale na obdobie, odkedy som začala prispievať, pretože to je veľký, ale veľký rozdiel. A keď hľadám kvalifikované odpovede od právnikov (podľa profilov) tak v porovnaní s inými prispievateľmi je ich tu ako šafránu. Skúste si pozrieť napr. túto tému, že koľkokrát prispel právnik okrem mňa. Hm?
Pre informáciu, som síce po skončení právnickej fakulty, prax som mal len štyri roky ale teraz sa praxi nevenujem. Vo svojej práci zarobím viac ako ktorýkoľvek špičkový advokát na slovensku. Taktiež sa moc do tém nezapájam, skôr sledujem. Som si istý, že tak isto ako si spomenula zeron, chýba tu právny blog. PORADA.SK je výborné fórum, ale všimol som si, že právne by bolo aj čo riešiť.
zeron
28.01.09,06:57
ja som sem začala chodiť paradoxne kvôli účtovným otázkam a otázkam bežného administratívneho charakteru, pretože som tu veľa krát našla odpovede bez toho, aby som sama tomu venovala svoj čas a energiu.
Ale ako to už býva, oddeliť právo od akejkoľvek časti života, či už verejného alebo súkromného, sa nedá. Preto sa to tu navzájom prepletá.

A to, že si vyštudovaný právnik som podľa tvojho profilu nemala ako vydedukovať. Aj keď zo skúsenosti poznám pávnikov, ktorí sú vyštudovaní, robia prax a niekoľko rokov a napriek tomu ich tromfne hocijaký študent práva (týmto samozrejme nemyslím, že je to tvoj prípad, len konštatujem, že samotné štúdium práva ešte niekedy neznamená, že človek môže byť právnik), a aby som sebakriticky priznala, aj ja sa mám ešte čo učiť a prax ma dennodenne prekvapuje, ale pre mňa je práve preto právo čarovné .
Mária27
28.01.09,06:58
Porada je o dobrovoľnosti, o dobrých ľuďoch, ktorí nezištne radia iným. Právnici sú asi málokedy (minimálne) nezištní. Prečo aj tí, čo sú tu, či sa už priznajú k vyštudovaniu práva alebo nie, sa iba prizerajú?
zeron
28.01.09,07:06
Porada je o dobrovoľnosti, o dobrých ľuďoch, ktorí nezištne radia iným. Právnici sú asi málokedy (minimálne) nezištní. Prečo aj tí, čo sú tu, či sa už priznajú k vyštudovaniu práva alebo nie, sa iba prizerajú?

Súhlasím s tebou, a preto mi počas tohot roka čo som sem chodila a neprispievala prišlo divné, že rady naozaj dávali kvázi laici (aj keď si myslím, tak ako bolo spomenuté v predchádzajúcich príspevkov, tu naozaj nejde o to, aby poradil právnik alebo neprávnik, niekedy človek, ktorý si nejaký problém zažil v praxi, vie poradiť možno rýchlejšie a lepšie ako právnik, ktorý si to max vyčíta z právnych noriem), ale všimla som si, že keď sa tu podá otázka čisto právneho charakteru, odpovede buď úplne chýbajú, alebo ich je málo a vec neriešia. A ešte niekedy som si všimla veci zavádzajúce, a preto som začala prispievať, proste mi to nedalo.

No:--- aby som pravdu povedala, aj sekcia počítače sa mi zdá sem tam neriešiteľná:):):)
zeron
28.01.09,07:12
a ešte jedna vec, a potom už túto debatu uzavriem - pred časom som sa pýtala na postup súdu v prípade, kedy žalobca je FO podnikateľ a počas konania živnosť zrušil. Nikto, ale naozaj nikto mi neodpovedal, lebo na to už asi tí laici nestačia. Ja som samzrejme odpoveď našla, aj keď som tomu musela venovať čas a energiu, ale aby to pomohlo možno aj iným do budúcna, tak som odpoveď zavesila k mojej otázke. Lebo nikto učený z neba nespadol, a myslím, že rozoberať témy kto má právo alebo nemá právo radiť v právnych veciach tu na porade, mi príde minimálne pritiahnuté za vlasy a pridaná hodnota takýchto debát sa blíží nule.
Mária27
28.01.09,07:33
a ešte jedna vec, a potom už túto debatu uzavriem - pred časom som sa pýtala na postup súdu v prípade, kedy žalobca je FO podnikateľ a počas konania živnosť zrušil. Nikto, ale naozaj nikto mi neodpovedal, lebo na to už asi tí laici nestačia. Ja som samzrejme odpoveď našla, aj keď som tomu musela venovať čas a energiu, ale aby to pomohlo možno aj iným do budúcna, tak som odpoveď zavesila k mojej otázke. Lebo nikto učený z neba nespadol, a myslím, že rozoberať témy kto má právo alebo nemá právo radiť v právnych veciach tu na porade, mi príde minimálne pritiahnuté za vlasy a pridaná hodnota takýchto debát sa blíží nule.


Už sa tu toľko nevyťahuj, že si vyštudovala právo. Sama priznávaš, že všetko nevieš. A hlavne neodcudzuj iných. O tom porada skutočne nie je.

Topiaci sa aj slamky chytá. Niekedy je aj ukázanie smeru významné. Tí, čo sa pýtajú, spravidla sú v šoku a nevedia nič, ani logicky rozmýšľať.

Pravda je, že ak nie je presvedčný o odpovedi, nemal by odpovedať. Také sú pravidlá.
arizona
28.01.09,08:08
OKAA,náhodou som narazila dnes na tvoju tému http://www.porada.sk/t95244-poznate.html , kde Ťa všetci varovali pred nebankovkami.:rolleyes:
Tieto dve témy asi spolu súvisia,len dúfam, že si situáciu neriešila tak, že si si nezobrala pôžičky od dvoch nebankoviek,aby si jednu pôžičku spácala druhou.
Ak áno,je to dosť zlé. Asi by si sa mala čo najskôr spojiť s nejakým šikovným právnikom,ktorý Ti poradí ako to čo najskôr vyriešiť,pokým dlžoby neporastú do obrovských splátok.
Veľa šťastia!:)
Petra Nová
28.01.09,11:18
a k právnikom - keďže som právnik, tak ma niekedy vie vytočiť predsudok, že kto nemá peniaze, tak nárok na právnu pomoc nemá. existujú rôzne možnosti - od bezplatnej právnej pomoci, cez ombudsmana až po advokáta ex offo. a nehádžme všetkých do jedného vreca - ja viem pomôcť aj za minimálne náklady, príp. aj zadarmo (výnimočné prípady). Aj keď si všímam, že konkrétne tu na Porade.sk sa právnici moc radám vyhýbajú, asi by prišli o konzultácie a klientov, a to bol jeden z dôvodov, kedy v rámci svojich možností skúšam usmerniť a poradiť v rôznych problémoch, ktoré tu ľudia zavesia.


No, myslím, že toto tvrdenie je trochu trúfalé:rolleyes:, ak si členkou od 21.10. 2007 a prispela si svojimi radami až 23krát. Dovtedy tu asi radili neprávnici.:)
Podľa Tvojich reakcií súdim, že vysvetľovať, k čomu som vzťahovala konštatovanie „ trochu trúfalé“ nemá význam. Preto skúsim vysvetliť, ku ktorej časti Tvojho citovaného príspevku som trúfalosť nevzťahovala. Bolo to k tejto časti: „v rámci svojich možností skúšam usmerniť a poradiť v rôznych problémoch, ktoré tu ľudia zavesia“.

K budúcim radám Ti úprimne prajem veľa chuti a vytrvalosti. Iste všetci právnici na tejto stránke ocenia, že pribudla profesionálne zdatná kolegyňa, ktorá radí z presvedčenia o potrebe pomáhať iným a nie preto, aby si získala klientov.
aksas2
28.01.09,11:35
Prepáčte ale musím sa ozvať k tým právnikom, ja som tiež právnik a keď viem tak okamžite pomožem, pokiaľ prídem neskor, že už odpoveď v téme je, tak minimálne tú odpoveď, s ktorou sa stotožňujem podporím súhlasom, takže nemyslím, že je to s tými právnikmi až také zlé:)
Chobot
28.01.09,11:49
mimotemy

Poprosím fundovaných aj nefundovaných právnikov, aby ukončili bezpredmetnú debatu a spor o právnych radách, pretože nesúvisia s témou. Pokiaľ táto diskusia bude pokračovať, tak z pozície moderátora tieto príspevky, ktoré sú mimo témy buď vymažem alebo presuniem do novovytvorenej témy.
Petra Nová
28.01.09,11:59
mimotemy

Poprosím fundovaných aj nefundovaných právnikov, aby ukončili bezpredmetnú debatu a spor o právnych radách, pretože nesúvisia s témou. Pokiaľ táto diskusia bude pokračovať, tak z pozície moderátora tieto príspevky, ktoré sú mimo témy buď vymažem alebo presuniem do novovytvorenej témy.
Bolo by veľmi dobré, keby sa takéto upratovanie a upozornenia uplatňovali aj v iných témach, nielen vtedy, keď diskutujú právnici.:rolleyes::rolleyes::rolleyes: A myslím, že ani tá poznámka o fundovaných a nefundovaných nemusela byť, keď už chceš robiť poriadky:mad:.
Chobot
28.01.09,12:17
Bolo by veľmi dobré, keby sa takéto upratovanie a upozornenia uplatňovali aj v iných témach, nielen vtedy, keď diskutujú právnici.:rolleyes::rolleyes::rolleyes: A myslím, že ani tá poznámka o fundovaných a nefundovaných nemusela byť, keď už chceš robiť poriadky:mad:.

Veď vy sami diskutujúci ste sa klasifikovali ako "právnici" a "neprávnici" vyjadrujúci sa k právnym veciam... :D Snáď to nie je urážajúce...:eek:;)

Aj v iných témach sa robia poriadky. Ale tých pár moderátorov nedokáže nepretržite sledovať všetky témy. Preto sa to robí tam, kde to uznajú za vhodné.
MYQ
28.01.09,13:26
Plne sa pripájam k názoru chobota, aj keď táto téma "úžera" je skutočne dobrá téma, ale nepatrí sa sem akademicky diskutovať kdo je alebo nieje právnik, prípadne tiežprávnik. Téma bola stanovená OKAA. Myslím si, že k téme OKAA dostala jednak pucung aj radu čo stým a ako ďalej.

Ťažko posudzovať jej pohnútky, prečo to spravila, aj keď vedela (možno) aké to bude mať následky. Hlavne tak, ako bolo vyššie spomenuté, keď je niekto na konci, chytá sa aj slamky. Ťažko posudzuje, rozhoduje sa čo a ako podniknúť. Aj keď niekto poradí, ťažko to príjme.... keď je fakt v koncoch (nervy, nádej, istota, budúcnosť, peniaze).

Keď to zhrniem, počkám si na OKAA ako dopadla (k čomu jej srdečne držím palce) a potom navrhujem aby chobot vypol príspevky "OD VECI" a použiteľné časti uložil pre použitie do budúcna. Môže sa stať, že sa niekomu niečo hodí.
Stanislav 1975
28.01.09,19:27
Súhlasím s tebou, a preto mi počas tohot roka čo som sem chodila a neprispievala prišlo divné, že rady naozaj dávali kvázi laici (aj keď si myslím, tak ako bolo spomenuté v predchádzajúcich príspevkov, tu naozaj nejde o to, aby poradil právnik alebo neprávnik, niekedy človek, ktorý si nejaký problém zažil v praxi, vie poradiť možno rýchlejšie a lepšie ako právnik, ktorý si to max vyčíta z právnych noriem), ale všimla som si, že keď sa tu podá otázka čisto právneho charakteru, odpovede buď úplne chýbajú, alebo ich je málo a vec neriešia. A ešte niekedy som si všimla veci zavádzajúce, a preto som začala prispievať, proste mi to nedalo.

No:--- aby som pravdu povedala, aj sekcia počítače sa mi zdá sem tam neriešiteľná:):):)
Ľudkovia moji, nehádajte sa a poznamka k zeron( ako nič v zlom)- vieš ,ja neviem a ani mi neprinaleží hodnotiť aký je kto právnik, ale myslím si, že troška podceňuješ ľudí, ako ty vravíš laikov- niekedy zdravý rozum a myslenie preváži nad titulmi Judr, Mgr a pod.- ja viem, že je tu vela laikov, ktorí vedia pomocť aj v takýchto veciach, preto zeron-nepodceňuj tu prosím ťa ľudí...
MYQ
29.01.09,08:15
OKAA, ako pokračuješ? Nejako si sa odmlčala.... Našiel som nejaké tvoje príspevky a zistil som, že si z MA. Vieš mi pošepkať, ktorý súdny exekútor ťa dostal na riešenie? Páni Hrebík alebo Kotrla? Alebo niekto z BA? Väčšinu z nich poznám osobne a viem ti, v zmysle odkladu exekúcie, posunúť príhovor.

Mimo témy, pracujem zo všetkými súdnymi exekútormi na Slovensku, v obdobných prípadoch ako riešiš ty.

Ako si dopadla u právnika na úrade práce? Daj info.......
OKAA
04.02.09,06:42
Dobré ránko želám vám všetkým:)Tak som konečne tu,aby som splnila, čo som slúbila-že vám dám vediet ako som dopadla;).Ospravedlňujem sa, že mi to dlhšie trvalo,ale,na net som nemala ani čas,ani chut.Mala som plnú hlavu problémov,iste chápete!Takže, chvála bohu,s exekútorom som sa konečne dohodla o postupnom splácaní.:oTých 100 tisíc sme zaplatili pred sviatkami a ešte 115 tisíc budeme platit mesačne 10.000,- po vzájomnej dohode s exekútorom.Právnik mi radil ,,všetko,,čo ste mi už poradili vy!!!Rozhodla som sa, že to skúsim riešit takto.Ako ste mi poradili,dcére som sa napokon zdôverila.Dcéra zo zatom to brali ako samozrejmost,že mi finančne pomôžu zo splátkami.:)Nechcela som to riešit tak,že by som nakoniec znova zobrala nebankovku a......z kaluže do blata!!!!!!!!!Už som sa dost poučila a poviem vám, že to bolo naozaj ,,NA INFARKT,,:(!Ten strach.....beznádej.....že nedaj bože skončíme aj s detmi na ulici.....to neprajem nikomu!!!!!!!!
Priatelia,dakujem vám všetkým,že TU STE,že ste ma obohatili informáciami a pomohli mi riešit moju tažkú životnú situáciu.Za krásny ludský prístup k ludom a že dávate tolko pozitívnej energie.Neexistujú slová,ktorými by som mohla vyjadrit vdaku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S úctou Olga
Chobot
04.02.09,07:00
Dobré ránko želám vám všetkým:)Tak som konečne tu,aby som splnila, čo som slúbila-že vám dám vediet ako som dopadla;).Ospravedlňujem sa, že mi to dlhšie trvalo,ale,na net som nemala ani čas,ani chut.Mala som plnú hlavu problémov,iste chápete!Takže, chvála bohu,s exekútorom som sa konečne dohodla o postupnom splácaní.:oTých 100 tisíc sme zaplatili pred sviatkami a ešte 115 tisíc budeme platit mesačne 10.000,- po vzájomnej dohode s exekútorom.Právnik mi radil ,,všetko,,čo ste mi už poradili vy!!!Rozhodla som sa, že to skúsim riešit takto.Ako ste mi poradili,dcére som sa napokon zdôverila.Dcéra zo zatom to brali ako samozrejmost,že mi finančne pomôžu zo splátkami.:)Nechcela som to riešit tak,že by som nakoniec znova zobrala nebankovku a......z kaluže do blata!!!!!!!!!Už som sa dost poučila a poviem vám, že to bolo naozaj ,,NA INFARKT,,:(!Ten strach.....beznádej.....že nedaj bože skončíme aj s detmi na ulici.....to neprajem nikomu!!!!!!!!
Priatelia,dakujem vám všetkým,že TU STE,že ste ma obohatili informáciami a pomohli mi riešit moju tažkú životnú situáciu.Za krásny ludský prístup k ludom a že dávate tolko pozitívnej energie.Neexistujú slová,ktorými by som mohla vyjadrit vdaku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S úctou Olga

Vidíš, všetko sa dá riešiť, treba len komunikovať a nie hrať sa na mŕtveho chrobáka. Som rád, že sme ti aspoň trochu pomohli a že o dom neprídeš.;)
OKAA
04.02.09,07:17
Vidíš, všetko sa dá riešiť, treba len komunikovať a nie hrať sa na mŕtveho chrobáka. Som rád, že sme ti aspoň trochu pomohli a že o dom neprídeš.;)


Dakujem,Chobot. Aj za kritiku!Aj tú som potrebovala,uznávam:)
kovex
15.12.09,07:38
Dobrý deň, čo poviete na tento prípad, ja nevychádzam z údivu, nehoráznosť!!! bude trošku dlhší, ale stojí za to si prečítať.

Istý podnikateľ nabitý peniazmi požičiava ostatným podnikateľom v núdzi ..... to je milé, ale! za aký úrok! to je hodné sedenia v chládku ....

Istá firma si požičala 2 400 000,- v Skk pred 4 rokmi, s tým, že pôžičku vrátia do konca kal. roka, preto ich ani veľmi netrápili úroky .... na mesiac 4 %, ročne 48%, určite si viete prerátať tú sumu, dohoda bola mesačne splácať úrok až kým sa nesplatí celková istina dlhu.
Ale stalo sa čo sa nemalo stať a pôžičku do konca roka nezaplatili, takže ďalší rok platili mesačne úroky, ďalší rok zase, teda 4 roky platia mesačne úroky, na úrokoch už zaplatili viac ako istinu a istina stále nie je zaplatená a v dohľadnej dobe ani nebude. Takže každý rok platia cez milión úroky až donekonečna, asi do konca života, pretože na splatenie istiny nemajú a nikto im neposkytne ani pôžičku.
Milí poraďaci, máte nejaký návrh ako s daným dobrodincom - pôžičkárom ukončiť tento kolotoč? Takých firiem je cca 20, čo mu platia donekonečna úroky ..... vravela som, že treba sa spojiť a dať podnet na súd na preskúmanie pôžičky .....

Ďakujem za všetky rady a tipy.
Stanislav 1975
15.12.09,07:51
Dobrý deň, čo poviete na tento prípad, ja nevychádzam z údivu, nehoráznosť!!! bude trošku dlhší, ale stojí za to si prečítať.

Istý podnikateľ nabitý peniazmi požičiava ostatným podnikateľom v núdzi ..... to je milé, ale! za aký úrok! to je hodné sedenia v chládku ....

Istá firma si požičala 2 400 000,- v Skk pred 4 rokmi, s tým, že pôžičku vrátia do konca kal. roka, preto ich ani veľmi netrápili úroky .... na mesiac 4 %, ročne 48%, určite si viete prerátať tú sumu, dohoda bola mesačne splácať úrok až kým sa nesplatí celková istina dlhu.
Ale stalo sa čo sa nemalo stať a pôžičku do konca roka nezaplatili, takže ďalší rok platili mesačne úroky, ďalší rok zase, teda 4 roky platia mesačne úroky, na úrokoch už zaplatili viac ako istinu a istina stále nie je zaplatená a v dohľadnej dobe ani nebude. Takže každý rok platia cez milión úroky až donekonečna, asi do konca života, pretože na splatenie istiny nemajú a nikto im neposkytne ani pôžičku.
Milí poraďaci, máte nejaký návrh ako s daným dobrodincom - pôžičkárom ukončiť tento kolotoč? Takých firiem je cca 20, čo mu platia donekonečna úroky ..... vravela som, že treba sa spojiť a dať podnet na súd na preskúmanie pôžičky .....

Ďakujem za všetky rady a tipy.

Ja neviem,ale ja osobne si myslím(ak sa mýlim opravte ma)-že medzi právnickymi osobami pojem úžera neexistuje,hmhm- kolko sa dá na zmluvu to podľa mňa platí-tu je podľa mňa velký rozdiel medzi fyzickými a právnickými osobami-ale niesom si istý a ďalšia vec-ak bola zmluva dohodnutá do konca roka a nesplatilo sa to, tak už nemusí ísť o bežný úrok,ale napr. sankčný úrok alebo nejaká zmluvná pokuta-takže nejde o čistý úrok
kovex
15.12.09,08:01
..... začiatkom každého nového roku ich donúti podpísať ďalšiu novú zápisnicu na notárskom úrade, v ktorom je uvedený ďalší úrok 48 % na daný rok .... nedá sa s ním nijako dohodnúť .... preto sa pýtam na nejaké prešetrenie na prokuratúre, čo odporúčate?
Stanislav 1975
15.12.09,08:04
Dobrý deň, čo poviete na tento prípad, ja nevychádzam z údivu, nehoráznosť!!! bude trošku dlhší, ale stojí za to si prečítať.

Istý podnikateľ nabitý peniazmi požičiava ostatným podnikateľom v núdzi ..... to je milé, ale! za aký úrok! to je hodné sedenia v chládku ....

Istá firma si požičala 2 400 000,- v Skk pred 4 rokmi, s tým, že pôžičku vrátia do konca kal. roka, preto ich ani veľmi netrápili úroky .... na mesiac 4 %, ročne 48%, určite si viete prerátať tú sumu, dohoda bola mesačne splácať úrok až kým sa nesplatí celková istina dlhu.
Ale stalo sa čo sa nemalo stať a pôžičku do konca roka nezaplatili, takže ďalší rok platili mesačne úroky, ďalší rok zase, teda 4 roky platia mesačne úroky, na úrokoch už zaplatili viac ako istinu a istina stále nie je zaplatená a v dohľadnej dobe ani nebude. Takže každý rok platia cez milión úroky až donekonečna, asi do konca života, pretože na splatenie istiny nemajú a nikto im neposkytne ani pôžičku.
Milí poraďaci, máte nejaký návrh ako s daným dobrodincom - pôžičkárom ukončiť tento kolotoč? Takých firiem je cca 20, čo mu platia donekonečna úroky ..... vravela som, že treba sa spojiť a dať podnet na súd na preskúmanie pôžičky .....

Ďakujem za všetky rady a tipy.
A ďalšia vec-úrok 48% p.a. sa nedá považovať za úžeru,ani medzi fyzickými,ani medzi právnickými osobami-je to síce vyšší úrok ako štandard,ale nieje zasa tak ultra prehnaný úrok...-to na úžeru nevyzerá...
Tibore,čo ty na to?Nemám pravdu?:confused:
Stanislav 1975
15.12.09,08:05
..... začiatkom každého nového roku ich donúti podpísať ďalšiu novú zápisnicu na notárskom úrade, v ktorom je uvedený ďalší úrok 48 % na daný rok .... nedá sa s ním nijako dohodnúť .... preto sa pýtam na nejaké prešetrenie na prokuratúre, čo odporúčate?

Na prokuratúru to podľa mňa určite nieje- proste tá firma čo im požičala, len na to čakala,že tú istinu v danom termíne nesplatia a teraz sú na koni...:mad:
Stanislav 1975
15.12.09,08:10
..... začiatkom každého nového roku ich donúti podpísať ďalšiu novú zápisnicu na notárskom úrade, v ktorom je uvedený ďalší úrok 48 % na daný rok .... nedá sa s ním nijako dohodnúť .... preto sa pýtam na nejaké prešetrenie na prokuratúre, čo odporúčate?

Ako ich donúti? Pištolou,či samopalom?:confused:-podľa mňa ani sa nemusí každý rok obnovovať notárska zápisnica-ak je určený úrok v základnej zmluve,tak ten platí...
kovex
15.12.09,08:15
ďakujem Stanislav za reakcie .... no to ja neviem akým spôsobom ich donúti, to mi nebolo povedané, skrátka robia to každý rok pod hrozbou, že im zabaví majetok, ktorý je ako bremeno v not. zápisnici ......
nedalo by sa nejakým spôsobom to posunúť na súd? myslím ak máte nejaké usmernenia, na ktoré by sa mohli oprieť .....
Stanislav 1975
15.12.09,08:20
ďakujem Stanislav za reakcie .... no to ja neviem akým spôsobom ich donúti, to mi nebolo povedané, skrátka robia to každý rok pod hrozbou, že im zabaví majetok, ktorý je ako bremeno v not. zápisnici ......
nedalo by sa nejakým spôsobom to posunúť na súd? myslím ak máte nejaké usmernenia, na ktoré by sa mohli oprieť .....

Ja neviem,ja si myslím,že to na súd rozhodne nieje-ale niesom právnik-tí by možno niečo vymysleli,i keď tomu moc neverím...:mad:
No a keď je tam to bremeno,tak sa tým možu vyhrážať-proste sú na koni...:mad:
kovex
15.12.09,08:23
ako bremeno sú strojné technológie, ktoré potrebujú, ako myslíš, že sú na koni? keď nebudú platiť tie úroky, môže im zabaviť stroje .... a nebudú mať s čím vyrábať ....
Stanislav 1975
15.12.09,08:34
ako bremeno sú strojné technológie, ktoré potrebujú, ako myslíš, že sú na koni? keď nebudú platiť tie úroky, môže im zabaviť stroje .... a nebudú mať s čím vyrábať ....

To nikoho nebude zaujímať,že nemajú s čím vyrábať-ak sú ako bremeno a úver sa nespláca tak to nikoho nebude zaujímať-možu im to zobrať...
Stanislav 1975
15.12.09,08:35
Bože,prečo len musím byť taký odporný :mad:a dávať takéto negativistické odpovede:mad:-rád by som opačne ,ale nemožem- proste ten neplatič je v úzkych...
kovex
15.12.09,08:36
To nikoho nebude zaujímať,že nemajú s čím vyrábať-ak sú ako bremeno a úver sa nespláca tak to nikoho nebude zaujímať-možu im to zobrať...



no veď práve, toho sú si vedomí, preto platia úroky, lebo na vyplatenie celej istiny nemajú a stále dookola je ten istý kolotoč ..... preto sa pýtam, je nejaký spôsob ako ho zastaviť?
to splácanie len úrokov mi nesedí, neviem prečo nesplácali istinu s úrokom spolu, dotyčný pán - pôžičkáreň to má veľmi dobre premyslené ..... ako mu prejsť cez hlavu? :confused:
kovex
15.12.09,08:38
Bože,prečo len musím byť taký odporný :mad:a dávať takéto negativistické odpovede:mad:-rád by som opačne ,ale nemožem- proste ten neplatič je v úzkych...

tých neplatičov je cca 20 kusov, čo ich oberá o peniaze ..... dobre sa mu žije :D
Stanislav 1975
15.12.09,08:40
no veď práve, toho sú si vedomí, preto platia úroky, lebo na vyplatenie celej istiny nemajú a stále dookola je ten istý kolotoč ..... preto sa pýtam, je nejaký spôsob ako ho zastaviť?
to splácanie len úrokov mi nesedí, neviem prečo nesplácali istinu s úrokom spolu, dotyčný pán - pôžičkáreň to má veľmi dobre premyslené ..... ako mu prejsť cez hlavu? :confused:

Neviem,tu pomože asi len právnik,aj keď neviem,čo by sa tu dalo vymyslieť,hmhm:confused:-ale právnici sú tiež niekedy čarodejníci a pomožu veľa,tak možno niekto niečo vymyslí-inak, fakt obrovská nevýhoda je,že je to právnicka osoba(ten dlžník) a tam je vždy ťažšie niečo napadnúť ako pri fyzickej osobe...
Stanislav 1975
15.12.09,08:42
tých neplatičov je cca 20 kusov, čo ich oberá o peniaze ..... dobre sa mu žije :D

Inak, v takýchto prípadoch,už veľa ľudí kvoli tomuto a z beznádeje poslalo veriteľa na onen svet...-takže ani ten veriteľ nemože byť moc kľudný...
kovex
15.12.09,08:48
Inak, v takýchto prípadoch,už veľa ľudí kvoli tomuto a z beznádeje poslalo veriteľa na onen svet...-takže ani ten veriteľ nemože byť moc kľudný...


súhlasím, že asi nemôže kľudne spávať ...... poznám jeden prípad, kedy určitého nenásytného chlapíka povesili v noci za nohami na strom .....

.... ak si spočítame koľko peniažkov získal za rok, vychádza mi cca 20- 25 miliónov .... má z čoho požičiavať ....

no neviem čo by robil s danými strojmi, kde by ich uskladnil ..... keby tak každému zabavil, jedine, žeby predal, ale tie sa rokmi opotrebovali, nemajú takú hodnotu ako nové .... moc by mu nepomohli ....

a možno by pomohlo, ak by sa všetci dohodli, že prestanú platiť a sadnúť si s ním všetci spolu a dohodnúť sa na nových podmienkach ......
Stanislav 1975
15.12.09,08:58
súhlasím, že asi nemôže kľudne spávať ...... poznám jeden prípad, kedy určitého nenásytného chlapíka povesili v noci za nohami na strom .....

.... ak si spočítame koľko peniažkov získal za rok, vychádza mi cca 20- 25 miliónov .... má z čoho požičiavať ....

no neviem čo by robil s danými strojmi, kde by ich uskladnil ..... keby tak každému zabavil, jedine, žeby predal, ale tie sa rokmi opotrebovali, nemajú takú hodnotu ako nové .... moc by mu nepomohli ....

a možno by pomohlo, ak by sa všetci dohodli, že prestanú platiť a sadnúť si s ním všetci spolu a dohodnúť sa na nových podmienkach ......

Prestať platiť je najhoršie možné riešenie- to by ich už finančne "zlikvidoval" načisto...:mad:
kovex
15.12.09,09:02
Prestať platiť je najhoršie možné riešenie- to by ich už "zlikvidoval" načisto...:mad:

myslela som, aby všetci dlžníci prestali platiť a určite by to ním pohlo,(jedine, žeby nemal pud sebazáchovy) ...... a nasmerovalo ho na ponuku normálnejších podmienok ....
Stanislav 1975
15.12.09,09:06
myslela som, aby všetci dlžníci prestali platiť a určite by to ním pohlo,(jedine, žeby nemal pud sebazáchovy) ...... a nasmerovalo ho na ponuku normálnejších podmienok ....

Jej,ty si žena? A ja som si doteraz myslel,že si chlap...;):rolleyes::o

No neviem,či by to pomohlo a ako vravím 48% úrok p.a. je podľa mňa v poriadku...
kovex
15.12.09,09:12
..... no mne sa to nezdá v poriadku, keďže už na úrokoch za 4 roky zaplatili cez 4-5 miliónov a istina je 2,4 mil.
bolo by to ok, ak by že za celú dobu splácania, napr. na 2 roky, bol ten úrok a istina sa mohla splácať s úrokom ..... ale, ak sa nesplatí jednorázovo istina, tak platiť úrok každoročne vyše milión, to je pritiahnuté za vlasy ....
Stanislav 1975
15.12.09,09:16
..... no mne sa to nezdá v poriadku, keďže už na úrokoch za 4 roky zaplatili cez 4-5 miliónov a istina je 2,4 mil.
bolo by to ok, ak by že za celú dobu splácania, napr. na 2 roky, bol ten úrok a istina sa mohla splácať s úrokom ..... ale, ak sa nesplatí jednorázovo istina, tak platiť úrok každoročne vyše milión, to je pritiahnuté za vlasy ....

Keď si zoberieš úver napr. 3000eur v banke ako súkromná osoba a nesplatíš ho-vieš,kolko zaplatíš po 4 rokoch nesplácania-5 krát viac ako si si požičala a to nehovorím o nebankovkách...:mad:
kovex
15.12.09,09:20
Keď si zoberieš úver napr. 3000eur v banke ako súkromná osoba a nesplatíš ho-vieš,kolko zaplatíš po 4 rokoch nesplácania-5 krát viac ako si si požičala a to nehovorím o nebankovkách...:mad:


neviem, vyhýbam sa úverom ako čertu, nepotrebujem ich, a možno aj preto nechápem tento systém pôžičiek ..... kde ide o zdieranie .....

horšie je to, že ten kolotoč s úrokmi nemusí skončiť ani za desať rokov ..... :eek:
Stanislav 1975
15.12.09,09:21
neviem, vyhýbam sa úverom ako čertu, nepotrebujem ich, a možno aj preto nechápem tento systém pôžičiek ..... kde ide o zdieranie .....

horšie je to, že ten kolotoč s úrokmi nemusí skončiť ani za desať rokov ..... :eek:

Máš pravdu,nemusí...:mee::mee::mee:
Chobot
15.12.09,09:30
no veď práve, toho sú si vedomí, preto platia úroky, lebo na vyplatenie celej istiny nemajú a stále dookola je ten istý kolotoč ..... preto sa pýtam, je nejaký spôsob ako ho zastaviť?

Áno, zredukovať výrobu (činnosť), predať časť aktív (stroje, autá, prípadne nejakú nehnuteľnosť) a vyplatiť celý úver. A potom postupne znovu rozširovať výrobu bez takéhoto úveru.


to splácanie len úrokov mi nesedí, neviem prečo nesplácali istinu s úrokom spolu, dotyčný pán - pôžičkáreň to má veľmi dobre premyslené ..... ako mu prejsť cez hlavu? :confused:

Asi preto, lebo suma, čo splácali, postačila akurát tak na splatenie ročných úrokov a na istinu už nezostali peniaze. Prvé sa splácajú úroky, istina až potom.
Chobot
15.12.09,09:31
tých neplatičov je cca 20 kusov, čo ich oberá o peniaze ..... dobre sa mu žije :D

Ale oni dobrovoľne podpísali zmluvy. A vedeli dopredu, aká je tam úroková sadzba. Tak prečo teraz nariekajú????:eek: TO si nevedeli vypočítať z cash flow, koľko budú môcť splácať?
Chobot
15.12.09,14:50
..... začiatkom každého nového roku ich donúti podpísať ďalšiu novú zápisnicu na notárskom úrade, v ktorom je uvedený ďalší úrok 48 % na daný rok .... nedá sa s ním nijako dohodnúť .... preto sa pýtam na nejaké prešetrenie na prokuratúre, čo odporúčate?

Už som to tu raz písal v príspevku č. 22, ale napíšem to upravené na aktuálnu situáciu ešte raz.

Trestný poriadok definuje úžeru nasledovne:

(1) Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju, na seba prevedie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až päť rokov.

Myslím, že v prípade tej firmy nemožno hovoriť o neskúsenosti alebo rozumovje slabosti. Firma by mala byť dostatočne fundovaná na to, aby vedela, či si môže zobrať pôžičku a za akých podmienok. Rovnako o tiesni asi ťažko hovoriť - ak je firma v tiesni, tak buď vyhlási platobnú neschopnosť, alebo vedenie urobí chybné rozhodnutie (čo sa aj stalo) a vtedy je vedenie zodpovedné za chybu.

Takže z uvedeného sa mne javí, že to úžera nebude.

Teraz k maximálnej RPMN. Naši legislatívci sa snažili zakotviť nejakú maximálnu mieru RPMN v zákone o spotrebiteľských úveroch č. 258/2001 a prislúchajúcom nariadení vlády č. 238/2008, ale je to veľmi chaotické a nie je jasné, aká je tá hranica primeranosti. Tu je znenie toho nariadenia:

(1) Výška odplaty za poskytnutie spotrebiteľského úveru, s výnimkou podľa odseku 2, nesmie prevýšiť sumu, ktorá zodpovedá dvojnásobku priemernej hodnoty ročnej percentuálnej miery nákladov pre príslušný typ spotrebiteľského úveru platnej ku dňu podpisu zmluvy o spotrebiteľskom úvere a zverejnenej podľa § 7a ods. 2 zákona, a súčasne nesmie prevýšiť sumu, ktorá zodpovedá štvornásobku hodnoty váženého priemeru priemerných hodnôt ročnej percentuálnej miery nákladov a priemernej úrokovej miery za všetky typy spotrebiteľských úverov platnej ku dňu podpisu zmluvy o spotrebiteľskom úvere a zverejnenej podľa § 7a ods. 2 zákona.

Dôležité je, že ide o spotrebiteľské úvery, teda zákon chráni človiečika slovenského - spotrebiteľa. Nie firmy. Preto u firiem nie je určená maximálna úroková miera, ktorú môže niekto pýtať za pôžičku. Preto ak dobrovoľne podpísali zmluvu o pôžičke, kde súhlasili s úr. sadzbou 4% mesačne, tak sa z toho záväzku len tak ľahko nevyvlečú. A nemajú za čo žalovať toho človeka. To by si potom mohla žalovať každého podnikateľa, čo má rentabilitu kapitálu 48%.

Bohužiaľ, jediné, čo im zostáva, je splatiť úver.
kovex
16.12.09,06:23
Mám nové info, súhlasím s vami, že dlžníci urobili chybný a poriadne chybný krok, poučili sa na celý život.
A predsa sa dalo s tým niečo robiť ........ sadli si múdre právnické hlavy s veriteľom a záverečný verdikt - spláca sa mesačne istina spolu s 2,2% úrokom, takže do konca budúceho roku by sa tej pôžičky mali zbaviť .... tak im držím prsty.
Ďakujem obidvom poraďákom za reakcie.
Chobot
16.12.09,14:37
Mám nové info, súhlasím s vami, že dlžníci urobili chybný a poriadne chybný krok, poučili sa na celý život.
A predsa sa dalo s tým niečo robiť ........ sadli si múdre právnické hlavy s veriteľom a záverečný verdikt - spláca sa mesačne istina spolu s 2,2% úrokom, takže do konca budúceho roku by sa tej pôžičky mali zbaviť .... tak im držím prsty.
Ďakujem obidvom poraďákom za reakcie.

Tak gratulujeme dlžníkom, že veriteľ bol prístupný na dohodu a znížil úrokovú sadzbu. Asi už dosť zarobil na úrokoch.... (to bolo myslené sarksticky :rolleyes:).
profesional
21.12.09,22:57
A. Treba podat na sud zalobu o vyhlasenie zmluvy za neplatnu plus pripojit navrh na vydanie predbezneho opateenia ktorym sa bude na zmluvu hladiet ako na nepravoplatnu kym nebude rozhodnute vo veci samej.

B. Predbezne opatrenie treba dorucit exekutorovi ako aj sudu ktory exekuciu schvalil spolu aj s navrhom na prerusenie exekucie nakolko vo veci platnosti pravneho titulu na zaklade ktoreho bolo o exekucii rozhodnute sa vedie spor. Sud exekuciu prerusi.

C. Obratit sa na komisiu pre posudzovanie spotrebitelskych zmluv na Ministerstve Spravodlivosti SR, ktora urci v takomto pripade ze zmluva odporuje dobrym mravom vo veci neprimerane vysokych urokov.

D. Ked sud rozhodne ze zmluva je neplatna, podat na sud navrh na otvorenie konania vo veci zavazku z neplatnej zmluvy.

E. Po uspesnom spore sud sam ukonci exekuciu.

F. Prostriedky ktore si exekutorovi do teraz zaplatila si budes vymahat od tej nebankovej spolocnosti, nakolko prostriedky prijate exekutorom sa povazuju za prijem opravneneho.

Takyto je jediny mozny postup.
cmuq
03.08.10,18:31
ahojte,

problem v mojej rodine je podobne na slucku.. :mee:

nebankovka z 3500 eur po roku ziada naspat 8000 eur cez exekutora..ani byt uz nemame ani hnutelne veci nepresahuju tuto sumu aby sa dlh splatil. moja otazka, aj ked mozno x krat obmielana, ale som zmateny, je nasledovna..s cim mame zacat po obdrzani upovedomenia o zacati exekucie ? kam a s kym je mozne sa cloveku v hmotnej nudzi ktory pobera davky a je na dohode za smiesny peniaz poradit ako sa branit resp dostojne problem vyriesit? cital som o moznostiach odvolania , predlzenia alebo znizenia ale nic konkretne na nas pripad neviem dopasovat.. poradte prosim kedze najhorsie je ze cely tento mechanizmus sa dal do pohybu uz davnejsie predtym, ale pisomnosti nam chodia az teraz..vopred vdaka
alsasro
10.08.10,07:30
Dobrý deň pani Oľga,
zaujal ma Váš príbeh ohľadom problémov s pôžičkami.
S kolegom pripravujeme publikáciu zameranú na ochranu ľudí pred týmito situáciami a dovoľujeme si Vás poprosiť o podrobnejší popis Vášho pôžičkového príbehu samozrejme bez uvádzania mien a názvovo inštitúcii ale s podrobnejším rozpisom jednotlivých súm, úrokov, poplatkov a pod.
Konečnú verziu budeme s vami konzultovať.
Taktiež uvítame aj ďalšie zaujímavé príbehy a podnety k uverejneniu.
Ďakujeme
Milan
doktor23
17.03.12,12:59
Chcel by som sa opýtať, či niekto pozná nejaký rozsudok, aké úroky sú ešte pri spotrebiteľských úveroch promerané a aké nie. Mám pocit, že súdy nemajú ustálenú prax a rozhodujú dosť individuálne ....
mattto
20.03.12,08:26
Chcel by som sa opýtať, či niekto pozná nejaký rozsudok, aké úroky sú ešte pri spotrebiteľských úveroch promerané a aké nie. Mám pocit, že súdy nemajú ustálenú prax a rozhodujú dosť individuálne ....

pri spotrebiteľských zmluvách sa vo všeobecnosti priznávajú úroky vo výške zákonných úrokov z omeškania
doktor23
21.03.12,14:16
čiže len 9 % ? Veď to má každá banka aj produkt s vyšším úrokom ... teraz láka UniCredit na úver s úrokom 9 % ..... bavýme sa pri tom o nebankovkách ...
mattto
21.03.12,15:33
čiže len 9 % ? Veď to má každá banka aj produkt s vyšším úrokom ... teraz láka UniCredit na úver s úrokom 9 % ..... bavýme sa pri tom o nebankovkách ...

treba rozlišovať dobu uzavretia zmluvy, do 10.6.2010 bolo účinné nariadenie vlády SR č. 238/2008 Z.z., ktoré ustanovuje výšku, ktorú nesmie prevýšiť odplata za poskytnutie spotrebiteľského úveru.

Áno banky aj nebankové spoločnosti majú kľudne RPMN 30% ročne a viac, ale tam je nielen úrok z omeškania ale aj všetky možné poplatky. Tvoja zmluvná sloboda nie je ničím obmedzená, ak si chceš zobrať úver s RPMN 30% je to tvoje rozhodnutie. V prípade súdneho sporu by však súdnu ochranu požívala iba výška úrokov vo výške zákonných úrokov z omeškania a prípadne iné položky ako poplatky za spracovanie, adekvátna zmluvná pokuta atď.
doktor23
24.03.12,18:26
prečo nemajú právo účtovať si úroky podľa bonity klienta a svojho rizika? Bavíme sa ešte stále o úrokoch (odplate za poskytnutie úveru). Veď normálny spotrebák má 9 - 11 % p.a. Neobahjujem úroky viac ako 50 % p.a., ale chcel som poznať názor na nebankovú spoločnosť, registrovanú v NBS ..... čo sú podľa Vás primerané úroky ..... len úroky, nie zmluvné pokuty, nie úroky z omeškania ...
mattto
24.03.12,20:27
prečo nemajú právo účtovať si úroky podľa bonity klienta a svojho rizika? Bavíme sa ešte stále o úrokoch (odplate za poskytnutie úveru). Veď normálny spotrebák má 9 - 11 % p.a. Neobahjujem úroky viac ako 50 % p.a., ale chcel som poznať názor na nebankovú spoločnosť, registrovanú v NBS ..... čo sú podľa Vás primerané úroky ..... len úroky, nie zmluvné pokuty, nie úroky z omeškania ...

pýtal si sa na prax súdov pri rozhodovaní, čo mám vedomosti, súdy rozhodujú takto. Samozrejme, že to neplatí na všetky konania a určite sú rozsudky, ktoré sa vymykajú na jednej alebo druhej strane