Kubick
29.01.09,12:42
Dobry den,

riesim jednu velmi neprijemnu situaciu, nedavno som kupil
auto, na ktore, ako som neskor zistil sa vztahuje zalozne pravo.
Dotycny, od ktoreho som ho kupil si ho zobral na uver(nie na lizing)
a z toho dovodu auto nebolo ani blokovane na dopravnom inspektorate
a dalo sa bez problemov prepisat. Uver prestal splacat a teraz chce uverova spolocnost aby som vratil auto(vozidlo je vedene v centralnom registri zaloznych prav). Este mi oficialne nic nedoslo, povedal mi to
iba clovek, ktory mi ho predal. Viem ze, mozem podat na dotycneho trestne oznamenie, ale mna skor zaujima vztah medzi mojou osobou a uverovou spolocnostou.

Zhrnul by som to do bodov:

1.Mozem byt okrem toho, ze mi zoberu auto aj nejak inak postihnuty?(napriklad za neopravnene uzivanie veci, podvod a pod.)

2.V obc.zakonniku § 151 sa pise, ze zalozne pravo zanika ak sa majitelom zalohu stane ina osoba, ktora o zaloznom prave nevedela a konala dobromyselne. Viete mi to prosim nejak aplikovat do praxe?

3.Niekto mi tvrdil, ze prebatim zalozenej veci prechadza na mna aj splacanie uveru.To dufam nie

4.Ako sa to riesi v pripade, ze budem mat s automobilom nehodu.Budem musiet nahradzat vzniknutu skodu spolocnosti?

5.Keby ste vedeli o nejakom legalnom sposobe ako sa vyhnut zaloznemu pravu...to by bolo super. Znamy mi hovoril, ze ked sa auto prepise na dalsie 3 osoby, zalozne pravo straca svoj dosah. Co si o tom myslite?

Dakujem za skoru odpoved
pischon
13.01.10,13:32
kubick dalo by sa ozvat na tel c.0904 938 677 prosim???
pepe883
20.02.10,10:05
Dobrý deň

Mám pár otázok Kúpil som si osobný automobil. Po čase som zistil že sa naň vzťahuje záložné právo s prospech splátkovej spoločnosti. Toto právo vzniklo v roku 2007. Záložca je ale úplne iná osoba ako predchádzajúci vlastník vozidla od ktorého som auto kúpil, V kúpnej zmluve je uvedené čestné prehlásenie predávajúceho že na automobil sa nevzťahuje záložné právo voči inej osobe. Obávam sa toho že môže dôjsť k tomu že mi auto vezmú, ak osoba ktorá auto založila prestane splácať. Lenže ja s ňou nemám nič spoločné.

Či sa na mňa nevzťahuje obc.zakonnik § 151 kde sa pise, ze zalozne pravo zanika ak sa majitelom zalohu stane ina osoba, ktora o zaloznom prave nevedela a konala dobromyselne.

A čo mi môže hroziť okrem zobratia vozidla, napr. pokracovanie uveru, neopravnene uzivanie veci a pod. Zatiaľ sa nič nedeje, výkon záložného práva nebol začatý, ale mám obavy.....

Za odpovede dakujem...
pepe883
20.02.10,11:05
Mam otazku ako toto dopadlo, lebo mam podobny problem...
draik
20.02.10,19:42
1. trestnopravne nie
2. §151h ods. 3 posledna veta - Ak je zalozne pravo registrovane v registri zaloznych prav,predpoklada sa, ze nadobudatel zalohu nie je dobromyselny, ake nepreukaze opak.
3. Splacanie uveru nie, ale budete povinny strpiet pripadny vykon zalozneho prava.
4. Auto nebolo/nie je vo vlastnictve spolocnosti. Tato otazka by nastala, ak by spolocnost pre nesplacanie uveru dlznikom nariadila vykon zalozneho prava.
5. Teoreticky by to slo, ak by ste vlastnictvo prehnali cez obchodnika s autami. Zalozne pravo totiz neposobi vtedy, ak sa zaloh prevadza v ramci predmetu podnikania. Druha vec je trestnopravna zodpovednost.
Mária27
21.02.10,12:09
Záložný veriteľ môže uspokojiť svoje pohľadávky len zo zálohu. Za nič ťa súdiť nebudú, najmä ke´d si sám obeť, nie páchateľ.

Pozrime sa na niektoré ustanovenia § 151h obč.zák.:

(1) Pri prevode alebo prechode zálohu pôsobí záložné právo voči nadobúdateľovi zálohu, ak zmluva o zriadení záložného práva neurčuje, že záložca môže záloh alebo časť zálohu previesť bez zaťaženia záložným právom alebo ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.
(3) Záložné právo nepôsobí voči nadobúdateľovi zálohu, ak záložca previedol záloh v bežnom obchodnom styku v rámci výkonu predmetu podnikania. Záložné právo nepôsobí voči nadobúdateľovi zálohu ani vtedy, ak bol v čase prevodu alebo prechodu zálohu pri vynaložení náležitej starostlivosti dobromyseľný, že nadobúda záloh nezaťažený záložným právom. Ak je záložné právo registrované v registri záložných práv, predpokladá sa, že nadobúdateľ zálohu nie je dobromyseľný, ak nepreukáže opak.
(5) Záložca a nadobúdateľ zálohu sú povinní zaregistrovať zmenu v osobe záložcu do registra záložných práv alebo do osobitného registra, ak na vznik záložného práva sa vyžaduje podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona registrácia v osobitnom registri; za škodu spôsobenú porušením tejto povinnosti zodpovedajú spoločne a nerozdielne.


Ak je záložné právo zapísané v registri záložných práv, zákon zaviedol v ods. 3 vyvrátiteľnú právnu domnienku, že nadobúdateľ nemôže byť dobromyseľný. Ak teda chceš byť uznaný za dobromyseľného, musíš zákonný predpoklad vyvrátiť dôkazom opaku, že vtedy, ked si nadobudol auto, nebol predávajúci zapísaný v registri ako majiteľ tohto zálohu, ani nikto iný.

Podľa ods. 1 sa záložca (majiteľ auta) môže zmluvou previesť záloh nadobúdateľovi bez zaťaženia záložným právom. On čestne vyhlásil, že sa na auto nevzťahuje záložné právo voči inej osobe. Vyhlásil to aj o sebe? Pozri to poriadne, lebo by sa to možno dalo použiť - že ti previedol auto bez záložného práva.

V ods. 5 je povinnosť držiteľa zálohu a jeho nadobúdateľa spolu zaregistrovať zmenu, inak budú zodpovedať spoločne a nerozdielne za škodu. Ty si bol však písomne ubezpečený, že auto nie je žiadnym zálohom? Takže ťa uviedol do omylu a zmluva by mohla byť neplatná - mal by ti vrátiť peniaze a ty jemu auto. Toto by však bolo potrebné podrobnejšie rozobrať, aby sa dali presne vyvodiť závery.
pepe883
21.02.10,19:25
Takže predávajúci nemá žiadny záznam v registri. Ale na dané auto záložné právo je a ako záložca je napísaná osoba s ktorou nemám vôbec nič spoločné, ani neviem kto to je. V kúpnej zmluve je veta: "Predávajúci čestne prehlasuje, že na motorové vozidlo sa nevzťahuje žiadne exekučné konanie a nieje v záložnom práve v prospech inej osoby".
Mária27
21.02.10,20:57
V tomto prípade by mal platiť ods. 5 citovaného zákona: Akákoľvek škoda, ktorá vznikne, teda aj tebe, by mala ísť na vrub tých dvoch predchádzajúcich majiteľov, ktorí nepreviedli v registri zmenu.

Ešte ďalšie upresnenia: mohol si z registra (pri vynaložení náležitej starostlivosti) zistiť, že je na toto auto záložné právo? Myslím, že sa to dá zistiť aj bez mena záložcu, ale nie som si istá. Ďalej, v niektorých prípadoch sa dá zmeniť predmet zálohu (ods. 1), zisti, či to ide a vyžaduj to. Zákon totiž pripúšťa, aby záložca previedol a ty si nadobudol dohodou predmet zálohu bez zaťaženia (ak to pôvodná zmluva dovoluje). Keďže si bol podvedený, mal by záložný veriteľ zmeniť u dlžníka predmet zálohu z tohto auta na niečo iné.

Musíš konať, snažiť sa, ísť za predchádzajúcimi majiteľmi, aj za záložným veriteľom, vysvetľovať, hoci aj hroziť .. skrátka, nie nečinnosťou ale konaním odvracať nepriaznivú situáciu.
pánTibor
12.03.10,07:19
Dobrý deň ! Mám problém. Kúpil som auto pred pol rokom. Na aute je dlh, čo som pri kúpe nevedel. Auto je založené pre firmu S........ čo som tiež pri kúpe nevedel že treba si to prekontrolovať na notar.sk Každý sa odvoláva na notár.sk, ale tá stránka niekedy nefunguje a ajtak má len informatívny charakter !!! Teraz mi vyvoláva firma vymáhač pohladávok M..... aby som im vydal auto. Mám : Kúpna zmluva, uzatvorená podľa ust. § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka stiahnutá z internetu. Článok VII, tu predávajúci prehlasuje, že ma oboznámil s technickým stavom vozidla, popísal ho tak ako ho sám pozná z doby prevádzkovania a žiadnú technickú závadu alebo právny dôvod brániaci riadnemu užívaniu vozidla úmyselne nezatajil. Auto na polícii zatial nie je blokované. Od založenia auta ja som 5. majiteľ. Predávajúceho nevieme nájsť, ale to bol asi len bielý kôň. Mobil nedvýha, medzitým predal aj byt kde mal trvalý pobyt. Zbytočne by som vyhral s ním súd, keď je bezdomovec a peniaze nemá. 1, musí dokázať lizingovka, že neni zaplatený úver ? Lebo toho dotyčného ktorý si zobral úver ani nevedia nájsť lebo je mimo SR. Jeho rodina tvrdí že niekto s ukradnutými dokladmi zobral úver ?!?!, dobre raz im to vyšlo ale prosím pekne ak mohli to auto prepísať na polícii s ukradnutými dokladmi ??? 2, aký orgán mi môže zobrať auto a aké doklady musia mať ? Zatial oficiálne – doručene som nič nedostal ! 3, čo mám robiť aby mi nezobrali auto ? Ďakujem ! sajt@atlas.sk
pánTibor
13.03.10,07:39
SANTANDER

Prosím Vás napíšte mi, kto už mal do činenia a má nejaké skúsenosti s touto "firmou". Viete mi niekto poradiť advokáta ktorý aj vyhral súdny spor s lízingovkou ???

Ďakujem pekne, SOS!
kms
13.03.10,10:21
suhlasimi s vyssie uvedenymi radami, myslim, ze najlepsie je obratit sa na predavajuceho so ziadostou, aby vec uviedol do poriadku /dohodou s ostatnymi stranami -dohoda o inom predmete zalohu a pod...jednoducho, aby zabezpecil zanik zalozneho prava k veci/, pripadne, ak by nebol ochotny, uplatnit si unho neplatnost zmluvy a ziadat spat kupnu cenu. V pripade, ak sucastou kupnej zmluvy je formulka, ktorou predavajuci tvrdi, ze na veci nie je ziadna tarcha /zalozne pravo/, a v skutocnosti tomu tak nie je, su podla mna splnene vsetky predpoklady neplatnosti zmluvy z dovodu omylu, nakolko ide o podstatnu skutocnost ovplyvnujucu volu kupujuceho uzatvorit kupnu zmluvu/ ak by o tarche vedel, vec by nekupil.../. Tato neplatnost je relativna, a teda sa jej treba dovolat, ci uz vo forme dohody s predavajucim, ak by neplatnost uznal nechcel, treba sa obratit na sud. Po dovolani sa neplatnosti si zmluvne strany navzajom vratia vzajomne poskytnuty prospech, tj. vy jemu auto, on vam peniaze.
pánTibor
25.03.10,09:58
Poprosím Vás,
a,vedeli by ste mi konkretizovať čo znamená prehnať predať auto cez obchodníka s autami aby záložné právo nespôsobilo. Mám predať auto cez autobazár a následne to kúpiť späť?
b, nemám podať trestné oznámenie na políciu alebo predbežné opatrenie na súd, že som sa stal obeťou podvodu, aby nemohli vziať auto, kým prípad nie je vyriešený?
c, ako musí lízingovka dokázať, že nie je zaplatený úver, keď toho človeka nevedia nájsť lebo je mimo SR a auto mi chcú zobrať (oficiálne som ešte nič nedostal)
Ďakujem!
Mária27
12.05.10,20:07
Chalani, ako ste dopadli? Podarilo sa vám dosiahnuť, aby auto splatil ten, kto si zobral úver? Patrilo by sa, aby ste aj vy poradili ostatným.

Obč. zákonník
§ 500
(2) Za dlhy viaznuce na veci je zodpovedný scudziteľ.
wegamizi
26.04.11,14:53
Skusim nadviazat na tuto temu s uvedenim mojho problemu.
Chcem si kupit auto od obchodnika-s.r.o., ale prepis auta na moju osobu by mal byt v januari 2012. Chcem s nim pre istotu spravit Zmluvu o požičke, teda vyplatena suma za auto by bola zabezpecena prave tymto autom s tym, ze v januari automaticky pride k prepisu auta na moju osobu. S.R.O.-cka mi da plnu moc k prepisu. Moze sa stat, ze auto je zalozene voci tretim osobam? Mozem sa nejako zabezpecit zmluvne?
dakujem
Mária27
26.04.11,18:45
Treba si to zistiť v registri záložných práv; ak tam nie je auto zapísané, nemalo by byť založené, resp. by škodu museli hradiť predchádzajúci majitelia, ktorí nepreviedli zmeny na posledného majiteľa.
wegamizi
27.04.11,14:07
Pekne dakujem, dobra rada nad zlato :-)