martina0203
29.01.09,15:11
Dobrý deň, chcem sa spýtať, som živnostníčka od 01.01.08, môj celkový príjem je cca 200.000,-. Čiže mám po roku povinnosť platiť odvody aj do SP. Čo musím teraz spraviť. Ísť do SP prihlásiť sa? Odniesť tam výpis z daňového priznania a oni mi vypočítajú koľko budem platiť?
Ešte jedna otázočka. Ak by som chcela zrušiť živnosť, môžem si ju znova po mesiaci otvoriť (tú istú). Dá sa to? Keby sa to dalo neplatila by som odvody do SP, pretože tento rok určite nebudem mať taký príjem ako v roku 08. Ďakujem Vám za pomoc, moc mi to pomôže.
marjankaj
29.01.09,14:27
Teraz nemusíš nič.
Do 31.3.2009 musíš podať DP a zaplatiť daň.
Do 30.6.2009 podáš výpis z daňového priznania do sociálnej poisťovne.
Poistné do sociálnej poisťovne začneš platiť až od 7 mesiaca.
martina0203
29.01.09,14:32
Prečo až od siedmeho mesiaca, ja som prichystaná, že teraz vo februári po roku začnem platiť mesačne odvody. Tak som to teda počula. Tomu sa mi nechce veriť, ja som bola v tom, že od februára 09 musím platiť.To je fajn, ak je to takto. A neviete mi ešte poradiť ako je to s tou zrušenou živnosťou?
Lianka
30.01.09,15:34
Vypis z danoveho priznania mozes poslat aj postou. Poistne na socialne poistenie sa vzdy menia od jula na zaklade danoveho priznania za predchadzajuci rok. V inom obdobi sa meni napr. vtedy, ak platis minimalne poistne a zmeni sa vyska minimalneho poistneho pre SZCO (suvisi s vyskou minimalnej mzdy). Socialna poistovna ti vysku poistneho pocitat nebude, tuto si povinna si vypocitat sama. Poistne platis do 8. dna nasledujuceho mesiaca.
Lianka
30.01.09,15:36
ajka1170
20.02.09,16:22
odporucala by som ten vypis odniest na pobocku socialnej poistovne osobne. ak si zacala podnikat 1.1.2008, urcite nie si registrovana v SP ako podnikatelka. zivnostnicka. musis vyplnit reg. formular, aby ta od 1.7.2009 evidovali v SP ako zivnostnika, pridelia ti reg. cislo, ktore pri platbach od 1.7.09 budes pouzivat...zajdi tam radsej osobne, dobre ti radim...o)
martina0203
21.02.09,19:15
Zájdem, len premýšľam o tom, že by som tú živnosť zrušila a znova si ju otvorila (možno po týždni). Len mám v tom zmätok. Zruším ju, odhlásim sa zo SP, ZP. Po 2 - 3 týždňoch ju otvorím, znova sa prihlásim do ZP, SP. Ak to dobre chápem tak nebudem musieť platiť odvody do SP? Platila by som len ZP? Chcela by som to spraviť kvôli tomu, že nebudem mať veľký príjem v roku 09. Teraz ho nemám momentálne žiadny, čiže sa mi to neoplatí platiť. Mohol by mi niekto poradiť v tomto? Potom ako by sa robilo DP za rok 09, ak by som živnosť zrušila a znova otvorila? Robila by som dve DP? Alebo ako to vlastne je? Vie mi to niekto tak po lopate vysvetliť, čo mám spraviť? Neviem ako to mám spraviť, lebo nechcem spraviť nejakú chybu.
martina0203
21.02.09,19:25
Ešte sa chcem spýtať, je to teda tak, že ak živnosť zruším do 30.06.2009 ( čiže predtým ako sa do SP nahlásim ), tak by som nemala pri znovu otvorenej živnosti platiť odvody do SP?
ekopo
21.02.09,19:32
martina0203
21.02.09,19:36
Skúšala je to veľa info, že človek nevie vlastne čo a ako. Preto sa pýtam, či to môžem spraviť tak, alebo inak, či som to dobre pochopila z predchádzajúcich tém. No nechcem spraviť chybu, preto radšej overujem a zisťujem, čo je pre mňa lepšie.