jajak30
01.02.09,08:45
Ahojte,
aj keď som čítala príslušné zákony, neviem vyriešiť náš problém. Žijem v byte s mamou, ktorá sa pred dvanástimi rokmi rozviedla. Počas manželstva nadobudla byt, ktorý sa akurát v čase rozvodu odkupoval. Pol roka pred rozvodom prišli papiere o vlastníctve bytu, na ktorých sú obaja vedení - v tom čase ešte manželia ako vlastníci bytu. Avšak časový horizont na vyplatenie kúpi nehnuteľnosti bol akurát v období rozvodu. Čiže byt odkúpila mama za svoje peniaze, čo vieme dokázať akurát poštovou poukážkou a bude nám to asi na nič keďže ešte boli manželia. Po rozvode prišiel návrh majetkového vysporiadania z otcovej strany, ktorý mama úspešne odignorovala, takže sa v tejto veci nekonalo nič. Po rozvode otec zmenil trvalé bydlisko, 12 rokov sa o byt nezaujíma. Chcela by som vedieť, či má ešte na niečo nárok ako máme postupovať v prípade, že chceme aby jediným vlastníkom bytu bola mama. Ďakujem.
majkii
01.02.09,08:58
Asi ťa nepoteším, ale zbaviť otca vlastníctva k bytu nie je viacmenej možné. To, že ste byt pri odkupovaní vyplatili (anuitu) je irelevantné, lebo to bolo v období pokiať trvalo manželstvo tvojich rodičov, navyše je tento nárok premlčaný. Rozdelenie BSM dohodou tvoja mama odignorovala a zrejme návrh na súd podaný nebol znamená, že po 3 rokoch zaniká BSM a obaja tvoji rodičia sa stali podielovými spoluvlastníkmi k bytu (§149 ObZ). Riešenie je v podstate odkúpiť od otca podiel k bytu. Zrejme tvoja otázka smeruje hlavne na vydržanie, keďže tvoja mama byt užíva 12 rokov. Vydržaním je možné na základe notárskej zápisnice získať aj podiely tvojho otca k bytu, ale musite preukázať, že byt užívate dobromyseľne a máte ho v oprávnenej držbe po dobu najmenej 10 rokov nepretržite.
Inak tvoja mama má právo od otca žiadať náhradu vo výške jeho podielu (teda 1/2) z nákladov vynaložených na opravy a údržbu bytu napr. aj polovicu príspevku do FPÚaO. tento nárok je na 3 roky spätne. Tieto prostriedky by ste pri prípadnom odkupovaní podielu mohli uplatniť ako zťavu s ceny.
Mária27
01.02.09,11:24
Poznala som takýto prípad, tiež sa syn obával, že otec bude žiadať polovicu hodnoty bytu. Nakoniec sa po dvoch rokoch váhania s otcom stretol a výsledok - otec mu daroval svoj podiel.
Možno aj pre vás je lepšie počkať.
anonym222
01.02.09,14:28
Možno aj pre vás je lepšie počkať.
Neviem, či je to taký dobrý nápad? Môže stať, že za niekoľko rokov sa objaví nejaký dedič, napr. niekto z detí z otcovho druhého manželstva a ten sa bude určite domáhať svojho podielu. Právny stav je teraz totiž taký, že otec tam má svoj podiel a tento stav sa sám od seba časom nezmení.

To Majki: Vydržať si otcov podiel bez jeho súhlasu nebude možné.
majkii
01.02.09,14:42
Neviem, či je to taký dobrý nápad? Môže stať, že za niekoľko rokov sa objaví nejaký dedič, napr. niekto z detí z otcovho druhého manželstva a ten sa bude určite domáhať svojho podielu. Právny stav je teraz totiž taký, že otec tam má svoj podiel a tento stav sa sám od seba časom nezmení.

To Majki: Vydržať si otcov podiel bez jeho súhlasu nebude možné.

Ďalšia vec je, že otec môže svoj podiel zaťažiť vecným bremenom (napr. hypotékou) a ak nebude splácať príde na rad exekútor (samozrejme iba ten otcov podiel)
majkii
01.02.09,14:47
A nie je to tak, že ak sa do 3 (5) rokov nevysporiada (nerozdelí ) BSM, má sa za to, že sa dohodli tak, že obaja dostanú to, čo vlastnia.
A iba to treba potvrdiť.

v prípade nehnuteľných vecí to nie je tak,
§149 ods 4)

"(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."
Evanka
01.02.09,21:08
Ale sa teda zmenila forma pre nehnuteľnosť z BSM na podielové vlastníctvo, čo je o stupienok bezpečnejšie.
V čom je to bezpečnejšie? Každý vlastní "svoju" polovicu.
jajak30
03.02.09,04:29
Fu, tak snáď sa nejaké nové deti z druhého manželstva neobjavia:o)))) Otec má totiž 60 rokov, takže nepredpokladám, že by bol v tejto veci ešte činný.
Mária27
03.02.09,07:14
Právny stav je teraz totiž taký, že otec tam má svoj podiel a tento stav sa sám od seba časom nezmení.



Právny stav sa môže zmeniť tak, že by byt dcéra mohla zdediť.
Vlastníctvo je však istejšie, aj keď teraz môže byť podstatne drahšie. Otec sa moc o byt nezaujíma, nie je predpoklad, že by so svojou čiastkou chcel nakladať.
Ak chcete riešiť situáciu, najschodnejšiu cestu vidím v stretnutí dcéry s otcom.
anonym222
04.02.09,18:46
To Jajak30: Ja by som na tvojom mieste poprosil mamu, aby mi darovala svoj podiel na byte a následne by som poprosil otca, aby urobil to iste. Ak je dobrým otcom a byt naozaj nepotrebuje, mohol by to urobiť. Myslím si že skôr daruje svoj podiel tebe ako svojej dcére, ako tvojej mame.