katkap17
01.02.09,18:37
Ahojte chcela by som sa spýtať ako mám zaúčtovať v Alfe Jedn. účt. príjem SZČO zo záv. činnosti a daň vybraná zrážkou z príjmu ? aby sa mi to správne presunulo do DP z programu ďakujem
Tweety
01.02.09,17:41
Ahojte chcela by som sa spýtať ako mám zaúčtovať v Alfe Jedn. účt. príjem SZČO zo záv. činnosti a daň vybraná zrážkou z príjmu ? aby sa mi to správne presunulo do DP z programu ďakujem
Nemôžeš do účtovníctva SZČO účtovať príjem zo závislej činnosti.
Johanka
01.02.09,17:42
ALFA je SW na JÚ. Postupy účtovania nehovoria nič o účtovaní príjmu zo závislej činnosti , ani o prípadoch, keď má podnikateľ (účtovná jednotka) aj iný druh príjmu ako z podnikania. Tieto príjmy do účtovníctva nepatria. Do DP si ich musíš zaradiť sama ;).
V prípade, že niektorý z príjmov nesúvisiacich s podnikaním bol pripísaný na b.účet, účtuje sa ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
DanielaSL
01.02.09,18:00
Priamo vstúpiš v Daňovom priznaní do odd. V. a vpíšeš tam príjem zo závislej činnosti aj stiahnuté poistné. Ďalej už program bude počítať sám.
katkap17
02.02.09,14:25
A ked je z toho príjmu stiahnutá dan podla§43 do ktorych koloniek DP to mám zaúčtovať? v V oddieli DP je len poistné ale to nebolo stiahnuté len daň Ďakujem za odpovede
veronikasad
02.02.09,14:54
A ked je z toho príjmu stiahnutá dan podla§43 do ktorych koloniek DP to mám zaúčtovať? v V oddieli DP je len poistné ale to nebolo stiahnuté len daň Ďakujem za odpovede
str.8 r.98 DP typu B. Ak jeho základ dane z podnikania je vyšší ako NČZD, nemusíš to do DP vôbec uvádzať, daňová povinnosť je vysporiadaná.
katkap17
03.02.09,08:50
Ďakujem krásne za odpovede základ dane je nižší a daň. povinnosť je nula. Keď som to dala do r98 nahodilo sa mi to aj do r.105 ako daňový preplatok je to správne?
veronikasad
03.02.09,09:21
Ďakujem krásne za odpovede základ dane je nižší a daň. povinnosť je nula. Keď som to dala do r98 nahodilo sa mi to aj do r.105 ako daňový preplatok je to správne?
ano, nezabudni ešte vyplniť odd. XV - žiadosť o vrátenie daňového preplatku
katkap17
03.02.09,09:59
Ďakujem za odpoved Veronika môžeš mi prosím poslať § ktorý hovorí o nároku na vrátenie toho preplatku zo záv. činnosti nevedela som že mi ho vrátia
Ak mi tu daň vrátia môžem napísať čislo účtu ktoré nesúvisí s podnikaním SZČO predpokladám že tá daň sa potom neúčtuje
katkap17
04.02.09,17:23
Nikto mi neodpovie či môžem napísať svoj osobný účet na vrátenie tej dane aby sa mi to nemiešalo do podnik.účtu ak sa tá daň neúčtuje
Johanka
04.02.09,17:30
Ďakujem za odpoved Veronika môžeš mi prosím poslať § ktorý hovorí o nároku na vrátenie toho preplatku zo záv. činnosti nevedela som že mi ho vrátia
Ak mi tu daň vrátia môžem napísať čislo účtu ktoré nesúvisí s podnikaním SZČO predpokladám že tá daň sa potom neúčtuje
Katka, pozri sa do kalendára. Všetci máme roboty vyše hlavy a medzi tým sa snažíme pomôcť. Ale aj tí, čo sa pýtajú , musia priložiť ruku k dielu. Najmä vtedy ak sa prezentujú ako účtovníci . Pozri si § 32 Zákona o dani z príjmov - má pomerne zrozumiteľný nadpis - Daňové priznanie a čítaj .... :). Ak chceš správne vyplniť DP, nemôžeš sa spoľahnúť len na SW, chce kopec štúdia príslušných predpisov ;).

Pre vrátenie dane môžeš uviesť akýkoľvek účet.
katkap17
05.02.09,14:45
Snažím sa ako môžem zákony študujem už 4 mesiace odkedy účtujem ale kým im človek začne rozumieť to ešte potrvá