mta
04.02.09,18:30
Od roku 2007 máme namontované na radiátoroch digitálne merače čo sa samozrejme hneď prejavilo na spotrebe tepla. Kým v roku 2006 to bolo 1559 GJ v roku 2007 sme vykúrili len 959 GJ a na tento rok mi to vychádza zatiaľ bez vyúčtovacej faktúry na 731 GJ. Vždy po odpise meračov dávam na nástenku úhrnné stavy meračov aby si to ľudia skontrolovali a prípadné pripomienky podali ešte pred vyúčtovaním. Minulý rok bolo ticho ale teraz sa mi na nástenke objavil anonymný odkaz, že neveria že uvedené stavy meračov sú ozaj skutočné a žiadajú zorganizovať petíciu za vytvorenie nezávislej komisie a spraviť nový odpis meračov a zavolať štátnu energetickú komisiu aby preverila merače. Odpísal som, že ak chce niekto organizovať petíciu najprv sa musí podpísať a tiež aby si uvedomil, že v prípade ak sa nenájde žiadna závada úhradu za tieto činnosti bude hradiť z vlastného vrecka.
Sme SVB s 54 bytmi a v každom byte je 6 meračov. Máte nejakú podobnú skúsenosť?
anonym222
04.02.09,19:51
To nie je závisť susedov. Pozri túto tému :

http://www.porada.sk/t99445-temperujem-susedov-byt.html?highlight=vykurovanie
Aj keď je to aktuálny problém, ktorý sa tu nedávno riešil, v tomto prípade však anonymný oznam hovorí o inom: spochybňuje iba odpočty, resp. zistené hodnoty.
svojar
05.02.09,06:13
Neviem, kto robí u Vás odpočty, ale u nás nezávislá firma, ktorá s nikým z vlastníkov nič nemá. Tak nemá ani dôvod na nesprávný odpis .
mta
05.02.09,06:33
Odpis si robíme sami a údaje sú potom zadávané do učtovného programu EasySVB. Nikto nemá záujem na nejakej manipulácii veď údaje na meraačoch sú celý rok v pamäti a je možnosť kedykoľvek si ich overiť.
Halli
05.02.09,07:56
Odpis si robíme sami a údaje sú potom zadávané do učtovného programu EasySVB. Nikto nemá záujem na nejakej manipulácii veď údaje na meraačoch sú celý rok v pamäti a je možnosť kedykoľvek si ich overiť.

Ako si odpis robíte sami?? Na to je predsa určená osoba, ktorá sa pod odpisy podpisuje a zodpovedá za ne? Tak ako je to u Vás vlastne?
mta
05.02.09,08:07
Samozrejme že je na to určená osoba, ktorá zodpovedá za odpis meračov. A vlastník bytu si môže skontrolovať správnosť odpisu na vyučtovaní kde su stavy všetkých meračov uvedené. Keď sme schopní si to zariadiť v rámci SVB načo máme platiť firmám, ktoré sa tým živia?
Halli
05.02.09,09:04
Samozrejme že je na to určená osoba, ktorá zodpovedá za odpis meračov. A vlastník bytu si môže skontrolovať správnosť odpisu na vyučtovaní kde su stavy všetkých meračov uvedené. Keď sme schopní si to zariadiť v rámci SVB načo máme platiť firmám, ktoré sa tým živia?

Tak nieje žiadny problém a anonymný odkaz ignoruj.
mta
05.02.09,09:11
Tiež si myslím. Ďakujem za podporu
najag
05.02.09,09:13
U nas v bytovom dome si odpisane hodnoty meracov tepla musi kazdy vlastnik bytu podpisat a teda zaroven potvrdit svoj suhlas s odpisanou hodnotou, ktoru si samozrejme kazdy vlastnik bytu overuje pri odpise. Takze potom material obsahuje podpisy vsetkych vlastnikov bytov a nie je o com diskutovat. Pri odpise hodnot meracov su za bytovy dom dvaja ludia, takze nemoze byt tvrdenie proti tvrdeniu.
mta
05.02.09,09:24
Ano aj u nás sa ľudia podpisuju na listinu kde sa odpisuje stav teplej a studenej vody lebo tento sa nedá spätne overiť ale u meračov keďže stav ostáva v pamäti celý rok tak tieto podpisovať nedávame. Preto sa ich stavy dali na nástenku, aby ak došlo k nejakej chybe mohli ľudia zareagovať ešte pred vyučtovaním. Samozrejme na vyučtovaní ich majú uvedené tiež.
Halli
05.02.09,09:27
Ano aj u nás sa ľudia podpisuju na listinu kde sa odpisuje stav teplej a studenej vody lebo tento sa nedá spätne overiť ale u meračov keďže stav ostáva v pamäti celý rok tak tieto podpisovať nedávame. Preto sa ich stavy dali na nástenku, aby ak došlo k nejakej chybe mohli ľudia zareagovať ešte pred vyučtovaním. Samozrejme na vyučtovaní ich majú uvedené tiež.

Na nástenku to nedávajte, ale je dôležité, aby si to každý podpísal pri odpise..tým to máš vyriešené a nieje o čom sa baviť.
Chobot
05.02.09,09:58
Odpis si robíme sami a údaje sú potom zadávané do učtovného programu EasySVB. Nikto nemá záujem na nejakej manipulácii veď údaje na meraačoch sú celý rok v pamäti a je možnosť kedykoľvek si ich overiť.

Tak nech si ten anonym vytvorí v dome komisiu (nech priberie ešte 2 Ďalších ľudí) a tí nech chodia odpisovať merače. Tak bude odpis údajov komisonálny nezaujatý a hádam to nikto nebude spochybňovať. Preskúmavať digitálne merače je zbytočné, pokiaľ majú certifikát. To je ako keby chceli normované kilové závažie odniesť do ústavu metrológie, nech ho prevážia. Ale ak chcú, nech si to spravia na vlastné náklady.
Halli
05.02.09,10:05
Tak nech si ten anonym vytvorí v dome komisiu (nech priberie ešte 2 Ďalších ľudí) a tí nech chodia odpisovať merače. Tak bude odpis údajov komisonálny nezaujatý a hádam to nikto nebude spochybňovať. Preskúmavať digitálne merače je zbytočné, pokiaľ majú certifikát. To je ako keby chceli normované kilové závažie odniesť do ústavu metrológie, nech ho prevážia. Ale ak chcú, nech si to spravia na vlastné náklady.

To by bolo potom toľko komisíí, že až...a do bytu by chodilo 20 ludí nie? :D...jednoducho ho ignorovať, ak nemá identitu a skrýva sa za hlúpe poznámky. Podpis vlastníka je podstatný.To je všetko.
svojar
05.02.09,10:24
Preto, že by mohli vznikať takéto podozrenia, radšej pri teple zaplatíme firme. Máme zatiaľ odparovacie PRVN, a tak nás to všetko, teda odpočet,výmena ampuliek a celkové rozúčtovanie vychádzalo na cca 9000,- Sk ročne. SV a TV si odčítame sami, ale teplo to je o inom, hlavne o iných sumách.
Lotarka
05.02.09,10:26
Aj u nás sa zopár takýchto anonymných poznámok objavilo na nástenke, keď som tam vyvesila nejaké články o používaní ventilov a podobne. Dokonca aj na ozname o schôdzi som raz našla napísané, že či budeme schôdzovať každý mesiac. Aj keď ma išlo z tých poznámok sem-tam roztrhnúť od zlosti, že človek sa snaží a oni takto, riešila som to na schôdzach, nech sa tam vyjadria a povedia svoje názory a riešenia a nie anonymne na nástenkách.
V našom činžiaku sa ľudia dosť dobre poznajú, takže niekedy bolo aj zrejmé, kto tie odkazy píše a nemá odvahu povedať to nahlas na schôdzi.
mta
05.02.09,10:34
Takú skúsenosť mám aj ja. Na schôdzi je každý ticho a skončí schodza a na chodníku sa vytvárajú skupinky a debatujú o veciach ktoré sa mohli spoločne vyriešiť na schôdzi.
majkii
05.02.09,11:44
Ano aj u nás sa ľudia podpisuju na listinu kde sa odpisuje stav teplej a studenej vody lebo tento sa nedá spätne overiť ale u meračov keďže stav ostáva v pamäti celý rok tak tieto podpisovať nedávame. Preto sa ich stavy dali na nástenku, aby ak došlo k nejakej chybe mohli ľudia zareagovať ešte pred vyučtovaním. Samozrejme na vyučtovaní ich majú uvedené tiež.

Neviem, ale spotrebu dielikov jednotlivých meračov v bytoch zverejniť na nástenke môže byť porušením zákona o ochrane osobných údajov.
mta
05.02.09,11:55
no a nemôže byť porušením zákona o ochrane osobných údajov potom aj rozpis služieb upratovania spoločných priestorov? Tie dieliky nemaju konečnú vypovedaciu hodnotu. Oni sa preratávajú ešte koeficientom radiatorov a polohy a priratáva sa k nim 30%-ný podiel kurenia na plochu.
Elena Navrátilová
05.02.09,12:09
To by bolo potom toľko komisíí, že až...a do bytu by chodilo 20 ludí nie? :D...jednoducho ho ignorovať, ak nemá identitu a skrýva sa za hlúpe poznámky. Podpis vlastníka je podstatný.To je všetko.

To by boli ľudia aspoň zvyknutí na sprístupňvanie bytov podľa potrieb SVB. ;)
Jozef I
05.02.09,12:19
Neviem, ale spotrebu dielikov jednotlivých meračov v bytoch zverejniť na nástenke môže byť porušením zákona o ochrane osobných údajov.

Neviem či ste čítali ten zákon, ale ja by som počet dielikov v žiadnom prípade nepovažoval za svoj OSOBNÝ údaj.
majkii
05.02.09,16:14
Neviem či ste čítali ten zákon, ale ja by som počet dielikov v žiadnom prípade nepovažoval za svoj OSOBNÝ údaj.

Jozef, áno, zákon som čítal, poznám ho, a diskutovali sme spolu o podobnej téme "zverejnenie nedoplatkov" (http://www.porada.sk/t84593-zverejnenie-nedoplatkov.html) .
mta
05.02.09,17:53
Zverejnenie nedoplatkov to je niečo celkom iné. Ale čo vyčítaš z nakúrených dielikov? Aj ten kto ich má najmenej môže mať nedoplatok lebo si nepratil pravidelne stanovený predpis a na druhej strane aj ten čo má nakúrene veľa môže mať preplatok lebo si napr. platil mesačne o 1000 Sk mesačne viac. Z toho ozaj nič nevydedukuješ.
Elena Navrátilová
05.02.09,18:02
Netreba zabúdať na ľudskú závisť. Tú nenalinkuješ žiadnym zákonom. Výsledkom sú práve kadejaké anonymy, invektívy. Bez takých zbytočností veru vydržím.
Elena Navrátilová
05.02.09,18:51
Znovu sa vrátim k názvu témy a odkazu na inú tému v 2. príspevku. Ak má vypnuté kúrenie a susedia vykurujú aj jeho byt - nie je to závisť, ale mnohokrát bezmocnosť. Aj ja mám nad sebou neobývaný byt, hoci máme zateplenú bytovku od leta, termostat na radiátore sa vypína podstatne menej ako v minulom roku.

Veronika, kvôli mne sa nemusíš vracať (ale samozrejme môžeš). Tu ide o to že ľudia nerozumejú ako sa vôbec počíta spotreba a celkové náklady z PRVN. Tu je dôležité hlavne legislatívne doporučiť pomer PRVN/podlahová plocha bytu. K tomu treba vziať do úvahy aj nevhodnú polohu bytu. A samozrejme treba mať prehľad o legislatíve a vedieť sa rozumne dohodnúť na zhromaždení. Ak sa nedá urobiť vyhodnotenie firme, ktorá aj rozumie tomu vyhodnoteniu... Stačí keď niekto na nástenke vidí spotreby odpísané z PRVN a prepočet sa urobí len delením. Stačí porovnať námer a náklady. Je to oveľa širšia problematika. Preto po zateplení je najvhodnejší pomer 50:50. A aj Tí čo majú susedné byty neobývané menej pocítia na nákladoch na kúrenie na svojich peňaženkách. A dovolím si tvrdiť je to doslova o závisti a neznalosti.
anonym222
05.02.09,18:57
Podpisovanie stavu pomerových meračov je síce dobre a potrebné, ale myslím si, že v tomto konkrétnom prípade ide o to, že anonym nespochybňuje výsledok svojho odpočtu (veď ho potvrdil svojím podpisom), ale spochybňuje, resp. neverí ostatným odpočtom, ktoré sa mu zdajú veľmi nízke. Ak sa predsa niekto dohodne s odpočtárom, že mu napíše do zápisu iba 30% zo skutočného stavu, určite mu to bez problémov podpíše a stále bude tvrdiť, že toľko mal namerané.
Elena Navrátilová
05.02.09,19:03
Podpisovanie stavu pomerových meračov je síce dobre a potrebné, ale myslím si, že v tomto konkrétnom prípade ide o to, že anonym nespochybňuje výsledok svojho odpočtu (veď ho potvrdil svojím podpisom), ale spochybňuje, resp. neverí ostatným odpočtom, ktoré sa mu zdajú veľmi nízke. Ak sa predsa niekto dohodne s odpočtárom, že mu napíše do zápisu iba 30% zo skutočného stavu, určite mu to bez problémov podpíše a stále bude tvrdiť, že toľko mal namerané.

mimotemy Anonym222? :D Možno ani to "nerobí dobrotu" že sa robí výpočet v rámci SVB. Ale skutočne sa skutočným anonymom nie je potrebné trápiť. Na zhromaždení ho treba predložiť a teda rozdiskutovať celý priebeh odpisov, výpočtu vyhodnotenia PRVN. Určite v každom dome sú susedné byty prázdne, neobývané, nevykurované a teda aj vlastníci možno majú snahu meniť pomer, koeficient. Ale to je len môj názor a môžem sa mýliť.
Elena Navrátilová
05.02.09,19:38
Elenka, ak ti vadí citácia tvojho príspevku, vymažem ju. Mne ide o niečo iné - zatial to chvalabohu nie je môj prípad. Plesnivé steny susedných bytov kvoli nadmernému "šetreniu"...

Nie nevadí, Veronika... vôbec. ;)
majkii
05.02.09,20:05
Zverejnenie nedoplatkov to je niečo celkom iné. Ale čo vyčítaš z nakúrených dielikov? Aj ten kto ich má najmenej môže mať nedoplatok lebo si nepratil pravidelne stanovený predpis a na druhej strane aj ten čo má nakúrene veľa môže mať preplatok lebo si napr. platil mesačne o 1000 Sk mesačne viac. Z toho ozaj nič nevydedukuješ.

Vôbec to nie je celkom iné, naopak, je úplne jedno, či zverejníš nedoplatky alebo množstvo spotrebovanej vody v byte alebo v tvojom prípade množstvo dielikov konkrétneho bytu, ide o osobný údaj vlastníka bytu. Je to jeho spotreba a výlučne jeho vec koľko spotrebuje tepla.
Nechcem tu rozoberať čo osobný údaj je a čo nie. Ŕozoberali sme to v tej téme na kt. som dal link v predchádzajúcom príspevku

Neviem čo chchceš riešiť vyvesením spotrebovaných dielikov v bytoch. Potom sa nečuduj, že máš anonymné odkazy. Ľudia sa môžu rozhádať podozrievať, možno to vyvoláva aj závisť a ďalšie problémy. Ak chceš dosiahnúť kontrolu resp. správnosť odpočtov rieš to inak
mta
05.02.09,20:33
Podpisovanie stavu pomerových meračov je síce dobre a potrebné, ale myslím si, že v tomto konkrétnom prípade ide o to, že anonym nespochybňuje výsledok svojho odpočtu (veď ho potvrdil svojím podpisom), ale spochybňuje, resp. neverí ostatným odpočtom, ktoré sa mu zdajú veľmi nízke. Ak sa predsa niekto dohodne s odpočtárom, že mu napíše do zápisu iba 30% zo skutočného stavu, určite mu to bez problémov podpíše a stále bude tvrdiť, že toľko mal namerané.

Tak na to by bolo treba mať veľku odvahu nechať sa niekým zmanipulovať a napísať mu menej ako je na meračoch. Však na tých meračoch to bude uvedené až do 31.12.2009. Spätná kontrola je veľmi jednoduchá.
Elena Navrátilová
06.02.09,10:05
Tak na to by bolo treba mať veľku odvahu nechať sa niekým zmanipulovať a napísať mu menej ako je na meračoch. Však na tých meračoch to bude uvedené až do 31.12.2009. Spätná kontrola je veľmi jednoduchá.

Len či všetci tomu veria... niekedy neznamená že počúva a vidí aj verí a rozumie. ;) Ľudia majú dve uši... jedným dnu a druhým von.
svojar
06.02.09,11:54
Vyvesený počet dielikov nič nerieši, len môže vyvolať zlú krv. Ako už bolo písané po pridaní koef. radiátorov a prípadne nevýhodnej polohy, môže mať ten, čo mal nejmenej dielikov a má výkonnejšie radiátory najvyššiu spotrebu. Ale tá nie vidieť a preto môže byť označovaný za "nekuriča".
sito
07.02.09,00:48
Na nástenku to nedávajte, ale je dôležité, aby si to každý podpísal pri odpise..tým to máš vyriešené a nieje o čom sa baviť.


Všetci v dome by to mali vidieť, pretože to je spoločná vec, ale každý by mal vidieť najprv svoje a potom si všímať, porovnávať ako sa správal pri spotrebe Gj. celého domu a ako on prispel svojím nastavením termostatických k nižšej, alebo k vyšiej spotrebe Gj. v dome a tým aj nákladov. Ak to prístroje na pomerové meranie nedokážu zaznamenať, tak potom sú PODVOD. Podľa zaznamenaných jednotiek by mal platiť úhradu. Jasné, upravených podľa dohody, tých, ktorých sa to týka. Cez m2 nedostane do bytu žiadné teplo, jedine prestupom, ale to sa dá riešť v spôsobe rozdelenia. Výsledok je treba predložiť v anonymnej polohe: Porovnať môžeš, no nevieš koho porovnávaš, prispôsobiš sa, alebo platíš za to, že nedodržuješ pravidlá dohodnuté nadpolovičnou väčšinou vlastnikov. Zákon 182 / 1993, § 14, odsek 2.!
sito
09.02.09,18:28
Ono je to o tom, čo má oznam povedať vlastníkom a či to má zmysel im povedať, ak ich nebaví si porovnať akékoľvek výsledky v dome a na základe toho vylepšiť hospodárenie domu a svojho bytu v dome, tak je to zbytočne. Ak sa ktorýkoľvek vlastník neprizná na koľkom mieste je v poradí, nikto sa to nedozvie, ak je ten čo ho vypracoval, ryba, alebo hrob.
RomanNR
09.02.09,19:43
Zaujal ma Tvoj problem s anonymom.
Podla mna spochybnuje nieco co sa spochybnit neda.
Tiez to robim tak ze cipovou kartou nacitam hodnoty
a nic vlastnik nepodpisuje. Vo vyuctovani si potom
moze porovnat ci mu stav vo vyuct. suhlasi s hodnotou na meraci.
Tu nie je co spochybnovat. Iba ak sa nahodou na nejakom meraci
hodnota velmi vzdaluje od priemeru. Mal som na jednom z 248 hodnotu
cez 18000.Pritom vsetky ostatne boli v rozpati 0 - 3400.
PRVN bol chybny a po reklamacii ho vymenili.
Takze aj moj nazor je ignorovat anonym.
sito
11.02.09,16:43
Ten oznam neoznamuje kto mal koľko nameraných jednotiek, ale výsledok spôsobu spracovaných jednotiek. Podstatou je, že náklady na jeden m2 v dome sú 116 Sk. Príklad: Zistím si, že som na 42 mieste v poradí. Obývačka, 221 Sk / 116 Sk. = 1,90, obývačku som prekuroval o 90 %, izbu od schodov o 107 %, izbu pri schodoch o 556 %, kuchyňu o 94 %. Sú dve možnosti, začnem sa venovať termostatickým hlaviciam a znížim stav svojich jednotiek a tým aj svoju úhradu a spotrebu tepla v dome, alebo začnem spochybňovať pomerové meranie, že systém je nespravodlivý. Proste budem rozvracať vzťahy v dome.

Byt na 38 mieste v poradí má minimálne náklady v miestnostiach, no náklady na jeden m2 má 292 Sk. Prečo? Spôsob rozdelenia zabezpečuje, že ak byt nie je dostatočne vykurovaný v dohodnutom rozmedzí, napočítajú sa mu jednotky za nedodržanie dohodnutého rozmedzia. Pozri tému: Zateplenie stropov pivníc, príspevok 16, tretí hárok úprava jednotiek.

Je jedno ktorý byt si vyberieš ako svoj, vždy môžeš svoje miestnosti porovnať zo všetkými miestnosťami v dome podľa rovnakej technickej jednotky, meter štvorcový, ten je v každej miestnosti rovnaký, ale miestnosti majú rôznu výmeru.

Ak nikomu nepovieš na ktorom mieste si v poradí a nepovie to ani ten kto oznam vypracoval, nemal by si tvrdiť, že boli zneužite tvoje osobné údaje. To čo je v ozname je pravda, ale anonymné je uloženie bytov v poradí, v tom je význam anonymity, že každý vie kto je, ale nevie ktorí sú ostatní, ale sú v dome. Takýto spôsob anonymity môže domu prospieť, ale nemusí.