Zavrieť

Porady

temperujem susedov byt!!!!

Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.
Usporiadat
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
jaroslavs Pozri príspevok
Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.


Tak toto by aj mňa zaujímalo, podobný problém má priateľka a nejako sme to doteraz nevyriešili....
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Nezávidím ti. Na tomto prípade je vidieť, že byty, ktoré majú pomerové merače tepla sú na tom z tohto pohľadu aspoň trochu lepšie, pretože majú určitú paušálnu časť platby za teplo.
Myslím že by teoreticky bolo možné to riešiť aj u vás. Museli by ste sa však na schôdzi vlastníkov hlasovaním dohodnúť na nejakých podmienkach paušálnych platieb.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jaroslavs Pozri príspevok
Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Bohužiaľ nemôžeš ho donútiť. To je daň za to, že sa stále snažíme optimalizovať a individualizovať náklady v bytovom dome, ktorého podstata spočíva práve v spoločnom nažívaní a spoločných nákladoch. Nedajú sa spravodlivo odčleniť - rozdeliť byty z pohľadu nákladov. Každý by chcel, aby si platil len to, čo sám spotrebuje - ale v bytovom dome to nejde. Začalo to meračmi tepla - dôsledok - vypínali sa radiátory v niektorých izbách, steny začali plesnivieť. Pokračuje to hlúposťou (podľa mňa aspoň je to hlúposť na n-tú) - individuálne vykurovanie každého bytu v bytovom dome. Potom to dopadne tak, ako si sa presvedčil na vlastnej koži - sused jednoducho nezakúri. Tým ale škodí celej budove, lebo vznikajú veľké teplotné rozdiely v jednotlivých miestnostiach. Nikto mu ale nič nemôže, lebo v kúrení je u vás každý sám sebe pánom. Takže máš smolu.


jaroslavs Pozri príspevok
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.
Navrhnúť to môžeš, ale aby to išlo z fondu, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov ako investíciu. AK to neodsúhlasia (čo je viac pravdepodobné, lebo každého zaujíma len to, čo ho osobne trápi - to že tebe je zima, nezaujíma suseda nad tebou tak ako teba nezaujíma sused pod strechou, ktorému tečie do bytu), tak si to budeš musieť zaplatiť sám.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Najvacsim problemom tohto problemu je prave asi sposob vykurovania. Pretoze sa jedna o individualne plynove vykurovanie-gamatky. Takze ani pravny predpis nedovoluje, aby boli v prevadzke a vykurovali, ked tam nikto dlhodobo nebyva. Ak nechcete vyletiet ostatni do vzduchu pocas jeho dlhodobej nepritomnosti.
0 0
jaroslavs jaroslavs

jaroslavs je offline (nepripojený) jaroslavs

Ide o to že každý ma samostatné kúrenie. Ale nie sú to gamatky, ale klasický závesný plynový kotol. Tu je problém v tom, že niekto šetrí na úkor ostatných.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jaroslavs Pozri príspevok
Ide o to že každý ma samostatné kúrenie. Ale nie sú to gamatky, ale klasický závesný plynový kotol. Tu je problém v tom, že niekto šetrí na úkor ostatných.
To je asi jedno ako to myslel Najag v tomto prípade, bohužiaľ je to tak ako napísal Chobot- proste blbosť na n-tú urobiť v jednom bytovom dome samostatné kurenia bez možnosti rozpočítania tepla v spoločných priestoroch a podielaní sa na prestupoch tepla z vedľajších bytov. To bol tase niekto "múdry" a nepredpokladal, že tým veľmi znevýhodní také byty ako máš teraz ty. Si predstav, že tam budú 4 také byty čo nebudú kúriť a môžte to zabaliť...
0 0
jaroslavs jaroslavs

jaroslavs je offline (nepripojený) jaroslavs

Chobot Pozri príspevok
Navrhnúť to môžeš, ale aby to išlo z fondu, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov ako investíciu. AK to neodsúhlasia (čo je viac pravdepodobné, lebo každého zaujíma len to, čo ho osobne trápi - to že tebe je zima, nezaujíma suseda nad tebou tak ako teba nezaujíma sused pod strechou, ktorému tečie do bytu), tak si to budeš musieť zaplatiť sám.
Keď sa pred 4-5 rokmi opravovala strecha išlo to z FO a nikto ani ja z prízemia sme neboli proti tomu. koncom mesiaca máme schôdzu. Som zvedavý ako sa susedia z najvyšieho poschodia k môjmu problému postavia.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Strecha je spoločná časť domu. Aj ste zatepľovali strechu? Skús aspoň to zateplenie od pivníc.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Aj keď nie som zástanca zatepľovania hlava nehlava ako sa tu deje, u vás je to jediná šanca na rovnomerné rozostupenie tepla v celom dome. Samozrejme za predpokladu, že budú vymenené aj u všetkých okná a dvere na vchode a pivničné okná...čiže celoplošné zateplenie...no pri tak málo bytoch asi zas problém. Inak si ale tvoju situáciu asi nikdy nevyriešiš. Ale ako píšeš ty aj Elenka, skús aspoň tie pivnice...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

jaroslavs Pozri príspevok
Keď sa pred 4-5 rokmi opravovala strecha išlo to z FO a nikto ani ja z prízemia sme neboli proti tomu. koncom mesiaca máme schôdzu. Som zvedavý ako sa susedia z najvyšieho poschodia k môjmu problému postavia.
Keďže si bol taký férový vtedy (všetká ti česť , si naozaj jeden z mála), tak dúfaj, že aj ostatní sa teraz postavia rovnako k tvojmu problému a pomôžu ti.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Nestastna je volba individualneho plynoveho vykurovania v bytovom dome. Ak je majitel bytu dlhodobo mimo, tak aj tak plynovy kotol nemoze byt v prevadzke bez dozoru, pretoze kazda porucha v jeho cinnosti by mohla predstavovat fatalnu katastrofu pre ostatnych.Skor riesenim su ine cesty, ako napriklad odbornym posudkom spocitat energeticku narocnost bytov, ak dany byt vykurovany nie je, na zaklade prestupoveho tepla cez steny, podlahu a strop. A sudne vymahat kompenzaciu nakladov z tohto dovodu. Pretoze vlastnik bytu je povinny sa chovat tak, aby nenarusal prava ostatnych. Dalsim riesenim je eliminacia tepelnych mostov cez podlahu zateplenim ,bud stropu pivnicnej casti, ale asi este lepsie bude zateplenie obvodoveho muru na urovni pivnicneho priestoru vratane vymeny pivnicnych okienok. Pouzit grafitovy polystyren, najlepsie extrudovany, aspon o hrubke 10 cm , co prestavuje 12 cm hrubky bieleho polystyrenu.V byte by ste mali mat urcite plastove okna, najlepsie s trojsklom, hlinikovu foliu za kazdym radiatorom, mozna by bola este uprava podlahy v byte dodatocnym zateplenim......vsetko je otazka penazi.
0 0
pegasa pegasa

pegasa je offline (nepripojený) pegasa

Moji susedia bývajú a nekúria - už som sa tým zmieril. Situáciu by čiastočne riešilo keby merače boli v izbách a nie na radiátoroch. Tak by dotyční príživníci zaplatili aspoň za tých svojich 18-19 st. ktoré im stačia ( citát môjho suseda) ktoré majú odo mňa a ostatných susedov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

pegasa Pozri príspevok
Moji susedia bývajú a nekúria - už som sa tým zmieril. Situáciu by čiastočne riešilo keby merače boli v izbách a nie na radiátoroch. Tak by dotyční príživníci zaplatili aspoň za tých svojich 18-19 st. ktoré im stačia ( citát môjho suseda) ktoré majú odo mňa a ostatných susedov.
Dajte si vypracovať vyhodnotenie PRVN firme, ktorá vie urobiť výpočet s prestupmi tepla.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pegasa Pozri príspevok
Moji susedia bývajú a nekúria - už som sa tým zmieril. Situáciu by čiastočne riešilo keby merače boli v izbách a nie na radiátoroch. Tak by dotyční príživníci zaplatili aspoň za tých svojich 18-19 st. ktoré im stačia ( citát môjho suseda) ktoré majú odo mňa a ostatných susedov.
Alebo si skúste rozpočítavať pomer 50:50 a uvidíš , či sa im oplatí vypínať.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Nase pravne predpisy neriesia problematiku prestupoveho tepla,nikde nie je stanovena explicitne povinnost vykurovat byt na stanovenu teplotu, ak nie je problematika riesena v uzneseni bytoveho domu o rozpocitavani nakladov na teplo, tak je to problem. Riesenim je meranie spotreby tepla v miestnosti kontinualne s meranim teploty v miestnosti. Potom sa da stanovit, ci k danej teplote zodpoveda aj mnozstvo odobraneho tepla. Tam, kde je nizka spotreba tepla a zaroven v prilahlom byte vysoka spotreba tepla , ale nizka teplota v miestnosti, tam prehodnotit naklady na teplo. Ale da sa aj stanovit minimalna spotreba tepla odbornym znaleckym posudkom na zaklade konkretnej stavebnej sustavy, pod ktoru by nemal ist ani jeden byt. Samozrejme, ze proti tomu sa postavi cast ludi, pretoze ......
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

najag Pozri príspevok
Samozrejme, ze proti tomu sa postavi cast ludi, pretoze ......
...pretože ak budeš merať teplotu v miestnosti budú si teplomer napr. obkladať ľadom To je len príklad, jednoducho morálne povedomie je nižšie ako psychlogický efekt úspory cestou zavdenia meračov. O následkoch a ich riešení zákon už len "doporučuje". prosté choré
0 0
Martasch Martasch

Martasch je offline (nepripojený) Martasch

slavica Pozri príspevok
Alebo si skúste rozpočítavať pomer 50:50 a uvidíš , či sa im oplatí vypínať.
S tým súhlasím, my máme síce schválené 40:60 /teda plocha:merače/ a vykurovanie sa zlepšilo v niektorých bytoch oproti tomu, keď sme mali 30:70.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Kontinualne meranie teploty miestnosti s meranim spotreby tepla znamena meranie teploty v jednom a tom istom pristroji, kde manipulacia s ladom za ucelom znizenia teploty nameranej v miestnosti, znamena zaroven prepnutie merania spotreby tepla v nahradnom rezime, ktore je pre vlastnika bytu velmi bolestive.Riesenie, ktore neposkytuje vlastnikovi bytu ziadnu sancu na manipulaciu, ak sa navrhuje riesenie, ktore ma mat aj IQ.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Z tejto debaty začínam mať dojem, že predtým to bolo najlepšie - rozpočítať teplo podľa plochy. A tie pomerové merače a vyregulovanie sme zaplatili firmám, ktoré sa na tom nabalili. A teraz sa máme vrátiť naspäť?
0 0
BmajkaB BmajkaB

BmajkaB je offline (nepripojený) BmajkaB

Som kto som ;-)
Máme podobný problém. Bývame na poschodí. Náš byt je ochladzovaný snáď zovšadiaľ. Pod nami nik nebýva, byt prerábajú, takže sa tam nekúri. Vedľa nás to isté. Nad nami povala (samozrejme nezateplená)... Chodby a schodisko chladné, nevykurované... Byt je orientovaný na severozápad, trojmetrové stropy (samozrejme, už sme ich podľa možností znížili, nie však veľa, kvôli oknám). Pretože sused vedľa nekúri, začal nám vlhnúť múr (zrážanie teplôt), minulý rok to narobilo veľa škody (kým sme si to všimli, keďže to bol "kumbál", zvlhnuté, zaplesnené dokumenty...hrôza...). Tento rok, to isté. Aj keď už žiadne väčšie škody. Postoj suseda? Že to sú také byty, že sa "to bude robiť", kým tu všetci nebudú riadne bývať a kúriť. Ale keďže tu nebývajú, načo by kúrili. Takže sme to museli izolovať, ak sme nechceli ďalšie škody. Čo na tom, že máme krásny priestranný porobený 100m byt, keď sú večné starosti a nekonečné výdavky. To radšej dom a mať so susedovcami svätý pokoj, ako večne nejaké problémy (aj keď, asi nikde to nie je idealne)...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať