ALDA
17.02.09,17:54
Mne ešte pred návrhom opatrení doniesla klientka doklady svojho manžela a povedala: Prosím nahodte to čo najskôr, pretože sa nám zdá, že vychádza vysoká daň.
Keď som to "nahodila" tak som zavolala a povedala: Nahodila som to, ako ste povedali, daň vychádza vysoká, ale preto že ja tie doklady iba nenahadzujem, ale aj rozúčtovávam a musím ich kopu vyhodiť, čo považujete za náklad OZD a ja ich musím zaradiť iba do výdavkov NZD a musím rozmýšľať, vlani som upozornila, aby si v práci nahlásil, že si neuplatňuje odpoč. položku, aby nedoplácal vysokú daň /pretože ako ZČ má veľké príjmy/a bola som spokojná.
JankaO
17.02.09,17:00
Z nášho pohľadu, ale z pohľadu klienta snáď nebude platiť za "účtovníctvo", ktoré nevedieš ....
Podľa mňa je to také "jednoduchšie" jednoduché účtovníctvo. DPH neberiem do úvahy. Daňové výdavky bude nutné členiť aspoň na: odvody (aby nebol guláš pri RZZP), nákup majetku (majetok sa musí evidovať aj podľa tohto), pohľadávky a záväzky, ak ja nevystavujem Fa, musím aspoň evidovať, ( + úvery, leasingy apod....) Čo netreba robiť je inventarizácia - tú si aj tak klient robí sám a nevyplňujem výkazy - čo až taká robota nie je, keďže mám všetko v softe. V množstve práce medzi jednoduchým a "jednoduchším účtovníctvom" až taký veľký rozdiel nevidím, dokonca si myslím, že keby som to neevidovala v programe na JÚ je to pracnejšie. Čo je ale výhoda, nezaujímajú ma postupy a zákon o účtovníctve. (menej pokút). :D Pre mňa - za ich nedodržanie.
evina
17.02.09,17:06
Podľa mňa je to také "jednoduchšie" jednoduché účtovníctvo. DPH neberiem do úvahy. Daňové výdavky bude nutné členiť aspoň na: odvody (aby nebol guláš pri RZZP), nákup majetku (majetok sa musí evidovať aj podľa tohto), pohľadávky a záväzky, ak ja nevystavujem Fa, musím aspoň evidovať, ( + úvery, leasingy apod....) Čo netreba robiť je inventarizácia - tú si aj tak klient robí sám a nevyplňujem výkazy - čo až taká robota nie je, keďže mám všetko v softe. V množstve práce medzi jednoduchým a "jednoduchším účtovníctvom" až taký veľký rozdiel nevidím, dokonca si myslím, že keby som to neevidovala v programe na JÚ je to pracnejšie. Čo je ale výhoda, nezaujímajú ma postupy a zákon o účtovníctve. (menej pokút). :D

Áno, opakujem podľa Teba , mňa , nás a pod. Teraz je problém vysvetliť množstve klientov, že JÚ sa nevolá JÚ preto lebo sa jednoducho "nahadzuje" do PC. Teraz budeš "jednoducho" nahadzovať evidenciu a myslím, že neveríš tomu, že klient bude mať pocit, že to má byť za tú istú cenu.... A veľmi "jednoducho" sa taká evidencia bude nahadzovať napríklad v malom obchode , kde je x-sto polžiek predaja.... Ale uznávam - dobre sa to počúva, ako sa "zjednoduší" a "zlacnie" život podnikateľom.....

Zľacčí sa nám aj život nevedením knihy jázd /mne objektívne áno/, ale ruku na srdce, koľkí to budú robiť, ak si preto nebudú môcť priznať 20% výdavkov na PHM??
Johanka
17.02.09,17:13
Menej pokút :eek:? Viacej pokút bude :mad:!
Čo robí štát preto, aby bolo menej pokút? Vlastne , prečo by to robili, že ?
Vedenie účtovníctva - voľná živnosť . Však to nie je nič iné, iba vytvorenie podmienok, aby bolo za čo pokuty dávať. Pozri sa okolo seba, kto všetko dnes robí túto činnosť ! Účtovníkov ako v Indii bohov, ale tá kvalita !?

A "poloúčtovníctvo" čo vymysleli? Ja som náhodou už také videla. Jedna pani čo robí v Tescu za pokladňou a privyrába si účtovníctvom tak robí JÚ roky. Dvojhárok, sem-tam zvislá čiara a záhlavie: dátum, príjem , výdaj. To keby som nevidela, neuverím :eek:. Nejaké ovplyvňujúce a neovplyvňujúce jej nič moc nehovoria. A takto to budú robiť aj oduševnelí podnikatelia pod hranicou limitu. Budú si to nejako spisovať do stĺpčekov a kontrolóri sa potom môžu najprv za bruchá chytať od smiechu a potom si ich mastiť pri písaní konečnej sumy v protokole o kontrole :mad:.
Melnick
17.02.09,17:13
evina, to "zjednosuší" sa mi páčilo viac- pripomína mi to,že mnohým účtovníkom vysuší peňaženky.:o
evina
17.02.09,17:16
evina, to "zjednosuší" sa mi páčilo viac- pripomína mi to,že mnohým účtovníkom vysuší peňaženky.:o

Tiež ma napadlo :D, ale opravila som. Ja vždy hovorím, že človek, ak sa pomýli, pravdu povie :D
Kazu
17.02.09,17:30
Menej pokút :eek:? Viacej pokút bude :mad:!
Čo robí štát preto, aby bolo menej pokút? Vlastne , prečo by to robili, že ?
Vedenie účtovníctva - voľná živnosť . Však to nie je nič iné, iba vytvorenie podmienok, aby bolo za čo pokuty dávať. Pozri sa okolo seba, kto všetko dnes robí túto činnosť ! Účtovníkov ako v Indii bohov, ale tá kvalita !?

A "poloúčtovníctvo" čo vymysleli? Ja som náhodou už také videla. Jedna pani čo robí v Tescu za pokladňou a privyrába si účtovníctvom tak robí JÚ roky. Dvojhárok, sem-tam zvislá čiara a záhlavie: dátum, príjem , výdaj. To keby som nevidela, neuverím :eek:. Nejaké ovplyvňujúce a neovplyvňujúce jej nič moc nehovoria. A takto to budú robiť aj oduševnelí podnikatelia pod hranicou limitu. Budú si to nejako spisovať do stĺpčekov a kontrolóri sa potom môžu najprv za bruchá chytať od smiechu a potom si ich mastiť pri písaní konečnej sumy v protokole o kontrole :mad:.

A možno že tí štátni úradníci boli u nej na školení v poloúčtovníctve :D
JankaO
17.02.09,17:33
Teraz budeš "jednoducho" nahadzovať evidenciu a myslím, že neveríš tomu, že klient bude mať pocit, že to má byť za tú istú cenu....
V mojom prípade je to všetko o komunikácií, stálej klientele a dlhoročných vzťahoch. Klient je oboznámený presne za čo platí. Pri "full servise", poradenstvo nevynímajúc, to akože "uľahčenie" je len nepatrná čiastka, ktorá odbudne. Nejde o to, či verím, že klient bude očakávať nižšiu cenu. Dám ponuku a je na ňom.
(Rožok v obchode mi tiež nepredajú lacnejšie, len preto, že si myslím že by mali.)
evina
17.02.09,17:44
V mojom prípade je to všetko o komunikácií, stálej klientele a dlhoročných vzťahoch. Klient je oboznámený presne za čo platí. Pri "full servise", poradenstvo nevynímajúc, to akože "úľahčenie" je len nepatrná čiastka, ktorá odbudne. Nejde o to, či verím, že klient bude očakávať nižšiu cenu. Dám ponuku a je na ňom.
(Rožok v obchode mi tiež nepredajú lacnejšie, len preto, že si myslím že by mali.)

Máš pravdu, netvrdím, že nie. Som však presvedčená, že u mnohých, ktorí robia JÚ problém nastane....a to finančný
ekopo
17.02.09,17:53
Zľacčí sa nám aj život nevedením knihy jázd /mne objektívne áno/, ale ruku na srdce, koľkí to budú robiť, ak si preto nebudú môcť priznať 20% výdavkov na PHM??
Ja si myslím, že na 80 % prejde drvivá väčšina z jednoduchého dôvodu, totiž na tých myslených 20 % si zoženie bločky a zbytočne sa nebudú zaťažovať vypisovaním knihy jázd. Samozrejme výnimky ostanú. A čo sa týka "zjednodušeného" účtovníctva, nevidím nejaké výrazné uľahčenie (alebo ako by som to nazval), je to skoro to isté , len zabalené inak. Ďalej, ak podnikateľ požiada banku o úver, a tá mu dá vypísať podrobne príjmy a výdavky, tak sa začne asi škriabať, pretože bude mať "len" evidenciu príjem a výdaj bez nejakého členenia.
evina
17.02.09,17:59
Ja si myslím, že na 80 % prejde drvivá väčšina z jednoduchého dôvodu, totiž na tých myslených 20 % si zoženie bločky a zbytočne sa nebudú zaťažovať vypisovaním knihy jázd. Samozrejme výnimky ostanú. A čo sa týka "zjednodušeného" účtovníctva, nevidím nejaké výrazné uľahčenie (alebo ako by som to nazval), je to skoro to isté , len zabalené inak. Ďalej, ak podnikateľ požiada banku o úver, a tá mu dá vypísať podrobne príjmy a výdavky, tak sa začne asi škriabať, pretože bude mať "len" evidenciu príjem a výdaj bez nejakého členenia.

Máš pravdu, tie bločky som nedomyslela, ale to ešte podčiarkuje moju otázku: a aké opatrenia nám pomôžu zmierniť krízu, okrem pár EUR NČ?.
Áno každé zníženie administratívy a zbytočných oznamovacích povinností uľahčí život podnikateľovi, ale len v kríze-pýtam sa ?...
Budem stále zamestnávať a zamestnávať ľudí pri tomto odvodovom zaťažení???
Oddialenie platenia daní by im to určite uľahčilo pri posune DP. Tí, ktorí majú dostať späť preddavky, mali ich dostať do 40 dní od podania svojho DP a neboli by "škodní". Veľa z nich by aj tak možno podali do 30.4. napríklad....
Manual
18.02.09,04:44
Menej pokút :eek:? Viacej pokút bude :mad:!
Čo robí štát preto, aby bolo menej pokút? Vlastne , prečo by to robili, že ?
Vedenie účtovníctva - voľná živnosť . Však to nie je nič iné, iba vytvorenie podmienok, aby bolo za čo pokuty dávať. Pozri sa okolo seba, kto všetko dnes robí túto činnosť ! Účtovníkov ako v Indii bohov, ale tá kvalita !?

A "poloúčtovníctvo" čo vymysleli? Ja som náhodou už také videla. Jedna pani čo robí v Tescu za pokladňou a privyrába si účtovníctvom tak robí JÚ roky. Dvojhárok, sem-tam zvislá čiara a záhlavie: dátum, príjem , výdaj. To keby som nevidela, neuverím :eek:. Nejaké ovplyvňujúce a neovplyvňujúce jej nič moc nehovoria. A takto to budú robiť aj oduševnelí podnikatelia pod hranicou limitu. Budú si to nejako spisovať do stĺpčekov a kontrolóri sa potom môžu najprv za bruchá chytať od smiechu a potom si ich mastiť pri písaní konečnej sumy v protokole o kontrole :mad:.
Plne súhlasím, viac bude pokút, pretože každý "chytrák" si na to trúfne a možno si to poloúčtovníctvo začne robiť. Toto je totiž ideálny čas na hurásystém. Ale bič plieska na konci = a na toto si kontroly určite posvietia keď sa kríza pominie, ekonomika sa "znormalizuje" a pracovníci DU budú na toto patrične vyškolení, aby doplnili štátnu kasu.
Marianna01
18.02.09,06:35
u mňa tento hurá systém už začal - prišiel mi klient, ktorý nepotrebuje viesť účtovníctvo, pretože si ho na demo verzii v Alfe vedie sám. Potrebuje len vypísať DP. Tak doniesol výstupy - čo mu poviete, keď počítač predáva ako služby, nákup eurobalíčka je VOZD... Ako mu vypíšete DP? Tak som na pochybách - či si účtovať za kontrolu účtovníctva - a bude to za takmer rovnakú sumu, ako účtovať, alebo sa na to vyto, a vypísať mu DP podľa jeho "výstupov" a nech si následky nesie sám. Vážne ma títo tiežúčtovníci a podnikatelia, snažiaci sa uštriť centíky na nesprávnych miestach, už se..hnevajú.:mad::cool:
Dáša_
18.02.09,06:50
u mňa tento hurá systém už začal - prišiel mi klient, ktorý nepotrebuje viesť účtovníctvo, pretože si ho na demo verzii v Alfe vedie sám. Potrebuje len vypísať DP. Tak doniesol výstupy - čo mu poviete, keď počítač predáva ako služby, nákup eurobalíčka je VOZD... Ako mu vypíšete DP? Tak som na pochybách - či si účtovať za kontrolu účtovníctva - a bude to za takmer rovnakú sumu, ako účtovať, alebo sa na to vyto, a vypísať mu DP podľa jeho "výstupov" a nech si následky nesie sám. Vážne ma títo tiežúčtovníci a podnikatelia, snažiaci sa uštriť centíky na nesprávnych miestach, už se..hnevajú.:mad::cool:

ja by som asi volila 3. možnosť - nevypísala by som mu nič. lebo nahodou pride na danovu kontrolu a povie, že však si to robila ty. Na fakt, že z jeho blbých podkladov zabudne.
azla
18.02.09,08:11
Chcem sa spýtať, lebo sa mi dostala do uší "informácia" a neviem či sa o niečo dôveryhodné opiera.:D

Menilo sa , alebo sa niečo pripravuje ohľadom platenia predavkov na daň z príjmov pre r. 2009 ?
Vraj sa môže napísať žiadosť o neplatenie preddavkov ?
Alebo je to iba kačica ?

Ja som nič také nepostrehla.;)
Zita5
18.02.09,08:29
Chcem sa spýtať, lebo sa mi dostala do uší "informácia" a neviem či sa o niečo dôveryhodné opiera.:D

Menilo sa , alebo sa niečo pripravuje ohľadom platenia predavkov na daň z príjmov pre r. 2009 ?
Vraj sa môže napísať žiadosť o neplatenie preddavkov ?
Alebo je to iba kačica ?

Ja som nič také nepostrehla.;)

Skôr kačica :);)
liba2
18.02.09,09:20
Chcem sa spýtať, lebo sa mi dostala do uší "informácia" a neviem či sa o niečo dôveryhodné opiera.:D

Menilo sa , alebo sa niečo pripravuje ohľadom platenia predavkov na daň z príjmov pre r. 2009 ?
Vraj sa môže napísať žiadosť o neplatenie preddavkov ?
Alebo je to iba kačica ?

Ja som nič také nepostrehla.;)
Takú žiadosť môžeš podať, treba uviesť dôvod (napr. že neočakávaš také príjmy ako vlani, nie sú potvrdené objednávky.... atď a pod.) tiež môžeš požiadať o zníženie sumy preddavku. DU to rieši, v najhoršom prípade to zamietne.
abel
18.02.09,09:37
Jedna pani čo robí v Tescu za pokladňou a privyrába si účtovníctvom tak robí JÚ roky. Dvojhárok, sem-tam zvislá čiara a záhlavie: dátum, príjem , výdaj. To keby som nevidela, neuverím .
To ja som videla účtovníctvo po p. inžinierovi - ekonómovi, ktorý bol kedysi mojim nadriadeným vo firme ešte za oných čias. Po výstreloch z Aurory prišiel o miesto, tak robil "účto", veď sa ešte aj nazýva jednoduché. Priebežné položky boli príjem a výdaj ovplyvňujúci základ dane. Aj keď v konečnom dôsledku to základ dane neovplyvnilo, ale firma sa musela stať platiteľom DPH. Keď som po troch rokoch preberala účtovníctvo firmy ja, len som mala oči :eek: a zuby zahryznuté do jazyka.
katka25
18.02.09,10:19
Tana74
18.02.09,12:22
Keď sa tu bavilo aj o knihe jázd..... to všetko sa asi nebude týkať minulého roka? Stále som sa ešte nepustila do písania.... ale asi ma to neminie. :rolleyes:
Anja111
18.02.09,12:24
Keď sa tu bavilo aj o knihe jázd..... to všetko sa asi nebude týkať minulého roka? Stále som sa ešte nepustila do písania.... ale asi ma to neminie. :rolleyes:
Minulého roku sa to týkať nebude...
JM1968
18.02.09,12:25
pekný deň všetkým, dnes som začula niečo o zmene podmienok auditu....začul aj niekto iný?
Braňo
19.02.09,10:49
Podľa dnešného článku v Trende budú zmeny od 1.3.2009 nasledovné :
- ročná odpočítateľná položka na daňovníka sa zvýši z 3435,26 na 4025,70 EUR
- jednorázový odpis DHM z 990 EUR na 1660 EUR
- jednorázový odpis DNM z 1660 EUR na 2323 EUR
- vratky DPH sa budú vracať do 30 dní subjektom, ktoré nebudú mať nedoplakty na daniach
- zjednodušená daňová evidencia do príjmu 170.000 EUR (iba pre tých, čo nebudú nikoho zamestnávať)
- pohonné hmoty ako paušálny výdavok 80%

Najlepšia veta je v článku, že "keďže účtovné metódy a princípy nemožno meniť počas účtovného roka" reálne budú platiť až od 1.1.2010.
Zdroj : Trend 7/2009 strana 54,55

Uvažuje sa o paušálnej dani pre živnostníkov na základe príjmov.


:cool:
Monika Kováčová
19.02.09,10:57
Najlepšia veta je v článku, že "keďže účtovné metódy a princípy nemožno meniť počas účtovného roka" reálne budú platiť až od 1.1.2010.
Zdroj : Trend 7/2009 strana 54,55

Uvažuje sa o paušálnej dani pre živnostníkov na základe príjmov.


:cool:

JEMINÉÉÉ to je ale haluz!!!!!!!

A čo sme asi tak čakali? Potom, že vláda nie je populistická... HA. HA. HA. Zasmiali sa zbrojnoši. :mad:
Jozef Mihál
19.02.09,11:00
pekný deň všetkým, dnes som začula niečo o zmene podmienok auditu....začul aj niekto iný?
Áno, podmienky sa zmiernili a platí to už pre audit za rok 2008, viď novela zákona o účtovníctve.

Alebo aj tu:

http://www.porada.sk/t101744-krizovy-balicek-zmeny-v-zakone-o-uctovnictve-dani-z-prijmov-o-zamestnanosti.html

Alebo aj tu:

http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2009-2-26&e=1009&c=4
evina
19.02.09,11:10
Podľa dnešného článku v Trende budú zmeny od 1.3.2009 nasledovné :
- ročná odpočítateľná položka na daňovníka sa zvýši z 3435,26 na 4025,70 EUR
- jednorázový odpis DHM z 990 EUR na 1660 EUR
- jednorázový odpis DNM z 1660 EUR na 2323 EUR
- vratky DPH sa budú vracať do 30 dní subjektom, ktoré nebudú mať nedoplakty na daniach
- zjednodušená daňová evidencia do príjmu 170.000 EUR (iba pre tých, čo nebudú nikoho zamestnávať)
- pohonné hmoty ako paušálny výdavok 80%

Najlepšia veta je v článku, že "keďže účtovné metódy a princípy nemožno meniť počas účtovného roka" reálne budú platiť až od 1.1.2010.
Zdroj : Trend 7/2009 strana 54,55

Uvažuje sa o paušálnej dani pre živnostníkov na základe príjmov.


:cool:

Nemôžem si odpustiť moju otázku x y-príspevkov spredu...Aké opatrenia nám schválili na zmiernenie krízy teraz okrem pár EUR NČ a aj to len pre zamestnancov v tomto období??....a skrátenej vratky DPH /objektívne správne rozhodnutie/.
Ostatné nie sú len administratívne opatrenia, aby sme sa v roku 2010 lepšie spamätali z krízy :D :eek:
priemerný živnostník koľko majetku v takej sume ročne kupuje ??? keď si na jeden v roku zlepší DZ o 670 EUR
Paula
19.02.09,11:20
priemerný živnostník koľko majetku v takej sume ročne kupuje ??? keď si na jeden v roku zlepší DZ o 670 EUR


To zlepšenie bude mať na to, aby si povinne konečne kúpil ERP (keďže láskavo ušetrí, ehm) :cool:.
Martasch
19.02.09,12:59
http://aktualne.centrum.sk/domov/clanek.phtml?id=1175904

Región Bratislavský kraj patrí medzi 41 regiónov Európskej únie, ktorých hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa vyjadrený v parite kúpnej sily (PPS) prevyšuje 125 percent celoeurópskeho priemeru. Vyplýva to zo štatistiky, vypracovanej na základe údajov z roku 2006, ktorú dnes zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat.

Podľa dnes zverejnenej štatistiky si región stredné Slovensko polepšil v roku 2006 v porovnaní s rokom 2005 zo 46,7 % na 49,2 %, západné Slovensko z 57,0 % na 62,8 % a východné Slovensko zo 43,1 % na 44 % európskeho priemeru. Slovensko ako celok v roku 2006 dosahovalo 63,5 %, čo je nárast zo 60,6 % v roku 2005. Pre ČR štatistika uvádza 77,4 %, pre Maďarsko 63,6 % a Poľsko 52,3 %.
Manual
19.02.09,14:17
Keď sa zvýšila odpočítateľná položka od 1.3.09 na sumu 4025,70 €,
akú celkovú sumu použijete pri výpočte preddavkov na daň ? Pretože do 28.2.09 platí iná suma.
Rozalka
19.02.09,20:32
Ja som toho názoru, že za I. a II. je NČD 286,27€
od III/09 ... 335,48
V ročnom zúčtovaní dane sa dorovná.
FO, ktoré podajú za rok 2009 priznanie B, si uplatnia 4025,70 €.
Ale je možné, že to bude úúúúplne inak, treba počkať na znenie zákona.
JM1968
20.02.09,05:59
Áno, podmienky sa zmiernili a platí to už pre audit za rok 2008, viď novela zákona o účtovníctve.

Alebo aj tu:

http://www.porada.sk/t101744-krizovy-balicek-zmeny-v-zakone-o-uctovnictve-dani-z-prijmov-o-zamestnanosti.html

Alebo aj tu:

http://www.porada.sk/calendar.php?do=getinfo&day=2009-2-26&e=1009&c=4
ďakujem veľmi pekne:)
MiroslavaMagdalena
22.02.09,18:17
Zaujímavé , že nikto tu nespomenul ešte jeden bod protikrízového balíčka a to odbremenenie podnikateľou predávajúcich spotrebiteľské balenia liehovín od hlásení na colný úrad . Týka sa to aj barov a pohostinstiev ???
Monika Kováčová
22.02.09,18:33
Zaujímavé , že nikto tu nespomenul ešte jeden bod protikrízového balíčka a to odbremenenie podnikateľou predávajúcich spotrebiteľské balenia liehovín od hlásení na colný úrad . Týka sa to aj barov a pohostinstiev ???
ale spomenul, pozri sem: http://www.porada.sk/945580-post240.html
jamajka
22.02.09,18:42
Keď sa zvýšila odpočítateľná položka od 1.3.09 na sumu 4025,70 €,
akú celkovú sumu použijete pri výpočte preddavkov na daň ? Pretože do 28.2.09 platí iná suma.

Toto by ma tiež zaujímalo, dnes som sa snažila vypočítať preddavky na daň z príjmu FO. Myslím, že pri výpočte preddavkov pre SZČO sa použije suma 4025,70 Eur, ale nie som si istá. Na stránke DR a aj tu na Porade je usmernenie o spôsobe výpočtu, tam je ešte použitá suma 3435,24 Eur. Mám problém aj pri určení či daňovník na odpočitateľnú čiastku má nárok. Základ dane za rok 2008 je 509.000 tis., tesne pod hranicou príjmu pre "milionársku daň. Aká hranica je platná na rok 2009?
mzdarka renca
22.02.09,19:13
Toto by ma tiež zaujímalo, dnes som sa snažila vypočítať preddavky na daň z príjmu FO. Myslím, že pri výpočte preddavkov pre SZČO sa použije suma 4025,70 Eur, ale nie som si istá. Na stránke DR a aj tu na Porade je usmernenie o spôsobe výpočtu, tam je ešte použitá suma 3435,24 Eur. Mám problém aj pri určení či daňovník na odpočitateľnú čiastku má nárok. Základ dane za rok 2008 je 509.000 tis., tesne pod hranicou príjmu pre "milionársku daň. Aká hranica je platná na rok 2009?

toto je z krizového balíčka

Základ dane, od ktorého sa začína krátiť nezdaniteľná časť (tzv. princíp polmilionárskej dane) sa však zníži na 86-násobok životného minima (doteraz 100-násobok životného minima). Čiže bude to 86 x 178,92 = 15387,12 € (463552 Sk).

V takom prípade sa krátená suma nezdaniteľnej časti bude počítať podľa vzorca 7872,48 € - (základ dane/4)
jamajka
22.02.09,19:41
toto je z krizového balíčka

Základ dane, od ktorého sa začína krátiť nezdaniteľná časť (tzv. princíp polmilionárskej dane) sa však zníži na 86-násobok životného minima (doteraz 100-násobok životného minima). Čiže bude to 86 x 178,92 = 15387,12 € (463552 Sk).

V takom prípade sa krátená suma nezdaniteľnej časti bude počítať podľa vzorca 7872,48 € - (základ dane/4)

Reni, veľké ďakujem... ti posielam. Aj keď mne asi niektorí "polmilionári " nepoďakujú, ach jo.:(
MiroslavaMagdalena
22.02.09,20:08
Ďakujem Monika , ale aj tak som sa nejak nedostala k tomu , či pohostinstvá to majú podávať naďalej , keďže nepredávajú celé spotrebiteľské balenia
Rozalka
23.02.09,19:00
Prezident zákony podpísal, už len treba počkať na ich zverejnenie v Zb.Z.


Zákony podpísane prezidentom SR

zákon zo 17. februára 2009, ktorým sa dopĺňa zákon č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

zákon zo 17. februára 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov

zákon zo 17. februára 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov

zákon zo 17. februára 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v znení neskorších predpisov

zákon zo 17. februára 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu a o zmene a doplnení zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v znení zák. č. 211/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov

zákon zo 17. februára 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 172/2008 Z. z. o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch a o doplnení zákona SNR č. 30/1992 Zb. o Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore v znení neskorších predpisov

zákon zo 17. februára 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 561/2007 Z. z. o investičnej pomoci a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Iwett
25.02.09,15:14
Dobrý večer, chcem sa spýtať, či taká informácia /jedna pani povedala/, že s.r.o. nemusí viesť podvojné účtovníctvo, ale jednoduché v prípade, že nemá určitý obrat je výmysel? Dúfam. Počul niekto niečo také? Ďakujem
Tweety
25.02.09,15:16
Dobrý večer, chcem sa spýtať, či taká informácia /jedna pani povedala/, že s.r.o. nemusí viesť podvojné účtovníctvo, ale jednoduché v prípade, že nemá určitý obrat je výmysel? Dúfam. Počul niekto niečo také? Ďakujem
Je to výmysel. Pozri Zákon o účtovníctve, ktorý im prikazuje účtovať podvojne.
Iwett
25.02.09,16:38
Je to výmysel. Pozri Zákon o účtovníctve, ktorý im prikazuje účtovať podvojne.
Ďakujem za odpoveď...a poznám zákon o účtovníctve, len môj jeden vedúci mi tvrdil, že to počul na vlastné uši....a človek v tejto dobe nikdy nevie... asi niečo poplietol...
Paula
25.02.09,16:50
Ďakujem za odpoveď...a poznám zákon o účtovníctve, len môj jeden vedúci mi tvrdil, že to počul na vlastné uši....a človek v tejto dobe nikdy nevie... asi niečo poplietol...


Nejeden vedúci by si mohol uši častejšie umývať:rolleyes:
Martasch
26.02.09,06:58
Nejeden vedúci by si mohol uši častejšie umývať:rolleyes:

A niektorí aj oči, pretože kým nevidia - neuveria.
Tweety
26.02.09,10:02
A niektorí aj oči, pretože kým nevidia - neuveria.
A niektorí ani potom, zo zásady. :rolleyes:
MiroslavaMagdalena
26.02.09,19:14
Môýem ďalšiu otázku ? Nevie niekto náhodou , ako presne schválila vláda ten príspevok na šrotovné na osobný automobil , odkedy to platí , akých nových vozidiel sa to bude týkať a aké sú podmienky na tento príspevok ?
MiroslavaMagdalena
26.02.09,19:16
A tiež by ma zaujímalo , ako je to s tou DPH na osobný automobil ?
Dáša_
26.02.09,19:36
Môýem ďalšiu otázku ? Nevie niekto náhodou , ako presne schválila vláda ten príspevok na šrotovné na osobný automobil , odkedy to platí , akých nových vozidiel sa to bude týkať a aké sú podmienky na tento príspevok ?

ešte to len ide do parlamentu, takže celkom možné, že sa to zmení, tak ako sme sa predčasne vytešovali z posunu termínu na danové priznania.

Zatial navrhujú šrotovné vo výške 1500-2000€, na autá staršie ako 10 rokov, z ktorých odovzdáš evidenčné číslo. Uvažuje sa, že 500 € by prispievali predajcovia.

Odpočet DPH z osobných aut neprešla.

A po predchádzajúcej skúsenosti by som snáď aj na túto tému zakázala diskusiu :D:D
natascha
27.02.09,06:11
Zľacčí sa nám aj život nevedením knihy jázd /mne objektívne áno/, ale ruku na srdce, koľkí to budú robiť, ak si preto nebudú môcť priznať 20% výdavkov na PHM??


Dúfam, že som to pochopila správne: tých 80% platí už od tohto roku a nezávisí od toho, či je auto v majetku fy , alebo je súkr. majetkom a využívam ho na podnikanie? Ďakujem
Dáša_
01.03.09,07:32
Ešte otázka ku šrotovnému - koľko vlastne stojí zošrotovanie auta? Nepokryje celé šrotovné?
ekopo
01.03.09,08:03
Ešte otázka ku šrotovnému - koľko vlastne stojí zošrotovanie auta? Nepokryje celé šrotovné?
33 €
KvetkaK
02.03.09,13:19
Neviem či už tu bolo spomenuté, ale ako to bude pri uplatnení 80% PHM s DPH? Tiež sa teda bude krátiť?
Gaba30
02.03.09,20:58
Neviem či už tu bolo spomenuté, ale ako to bude pri uplatnení 80% PHM s DPH? Tiež sa teda bude krátiť?
Podľ mňa sa krátiť nebude. Veď na konci roka som upravovala spotrebu podľa tech. preukazu a tiež som DPH nekrátila. A zákon o DPH sa nemenil.
Ale možno sa aj mýlim.
Rozalka
02.03.09,21:00
Dúfam, že som to pochopila správne: tých 80% platí už od tohto roku a nezávisí od toho, či je auto v majetku fy , alebo je súkr. majetkom a využívam ho na podnikanie? Ďakujem
Ja si myslím, že sa to vzťahuje len na firemné autá (§ 19 ods.2 l), kým na súkromné autá sa vzťahuje § 19 ods.2e) v ktorom k zmene nedošlo.
natascha
03.03.09,06:14
Ja si myslím, že sa to vzťahuje len na firemné autá (§ 19 ods.2 l), kým na súkromné autá sa vzťahuje § 19 ods.2e) v ktorom k zmene nedošlo.


Ďakujem Rozalka. Logicky mi to tiež takto vychádza, ale tajne som dúfala....
Môžem ešte jednu otázku?
Ako to bude, ak má živnostník auto zapožičané z požičovne na základe zmluvy o prenájme. Bude musieť po novom viesť evidenciu jázd, alebo si bude môcť uplatniť 80 % PHM? Pekný deň všetkým...
natascha
03.03.09,06:19
Môýem ďalšiu otázku ? Nevie niekto náhodou , ako presne schválila vláda ten príspevok na šrotovné na osobný automobil , odkedy to platí , akých nových vozidiel sa to bude týkať a aké sú podmienky na tento príspevok ?

Včera bol článok v HN ohľadom šrotovného. Bude sa to týkať áut malej triedy a niektorých áut zo strednej triedy. Nemám HN po ruke, ale boli to autá do 15 tis. EUR. Predajcovia aút sa však búria proti tomuto návrhu, tak uvidíme, ako to dopadne...
Manual
03.03.09,06:29
Včera bol článok v HN ohľadom šrotovného. Bude sa to týkať áut malej triedy a niektorých áut zo strednej triedy. Nemám HN po ruke, ale boli to autá do 15 tis. EUR. Predajcovia aút sa však búria proti tomuto návrhu, tak uvidíme, ako to dopadne...
No nedopadne to nijako, kto má peniaze tak si kúpi a nebude čakať na šrotovné. Predsa ak má niekto dnes 12 ročné auto a mal by voľné financie, tak by si bol už dávno kúpil /keď nie nové/ tak niečo novšie aj keď ojazdené. To je môj pohľad na vec.
MiroslavaMagdalena
03.03.09,10:34
No nedopadne to nijako, kto má peniaze tak si kúpi a nebude čakať na šrotovné. Predsa ak má niekto dnes 12 ročné auto a mal by voľné financie, tak by si bol už dávno kúpil /keď nie nové/ tak niečo novšie aj keď ojazdené. To je môj pohľad na vec.
A aká výška šrotovného vlastne bola schválená ?
Zoltán Kovács
03.03.09,10:37
A aká výška šrotovného vlastne bola schválená ?

1000 - 1500 EUR, ešte sa nevie presne. Je to iba medový motúz a nie riešenie krízy.... Veď o rok sú voľby predsa, a treba už teraz chystať pôdu na to.
Dáša_
03.03.09,11:12
1000 - 1500 EUR, ešte sa nevie presne. Je to iba medový motúz a nie riešenie krízy.... Veď o rok sú voľby predsa, a treba už teraz chystať pôdu na to.


Aj ked som si povedala, že ja radšej sem nebudem prispievať :D, toto mi neda.

podla mojho názoru je za šrotovným hlavne silný "lobbing" predajcov aut. Je to moooooc silna skupina.

A je jasné, že taký účtovníci sú slabá skupina :D, teda lepšie povedané, až moc do toho vidia ....
Zoltán Kovács
03.03.09,11:15
Aj ked som si povedala, že ja radšej sem nebudem prispievať :D, toto mi neda.

podla mojho názoru je za šrotovným hlavne silný "lobbing" predajcov aut. Je to moooooc silna skupina.

A je jasné, že taký účtovníci sú slabá skupina :D, teda lepšie povedané, až moc do toho vidia ....

Podľa analytikov šrotovné zvýši predaj nových áut o cca 20 tisíc kusov. To je asi denná výroba všetkých troch automobiliek. Ako to potom pomôže ekonomike? Nijak, len niekto sa na tom zase nabalí.
Dáša_
03.03.09,11:19
Podľa analytikov šrotovné zvýši predaj nových áut o cca 20 tisíc kusov. To je asi denná výroba všetkých troch automobiliek. Ako to potom pomôže ekonomike? Nijak, len niekto sa na tom zase nabalí.
ja po pravde aninetuším, ktoré autá sa na sk vyrábajú a kde sa predávajú. A či sú to tie malé a stredné.
Zoltán Kovács
03.03.09,11:20
ja po pravde aninetuším, ktoré autá sa na sk vyrábajú a kde sa predávajú. A či sú to tie malé a stredné.

Sú aj také, aj onaké.

Ale takéto záchranné balíky nie sú systémovým riešením problému.
katkaj
03.03.09,11:37
Sú aj také, aj onaké.

Ale takéto záchranné balíky nie sú systémovým riešením problému.


Keď ľudia prídu o prácu tak v prvom rade asi riešia čo do úst a nie aké auto si kúpia :mee: takže tiež považujem niektoré opatrenia za účelové
Dáša_
03.03.09,11:40
Ja viem, je to strašné, ked niekto príde o práci. Ale stále mám pocit, že sa ani nebížime k hranici 20% nezamestnaných, ako bola pred nejakými 4-5 rokmi.
katkaj
03.03.09,12:16
Ja viem, je to strašné, ked niekto príde o práci. Ale stále mám pocit, že sa ani nebížime k hranici 20% nezamestnaných, ako bola pred nejakými 4-5 rokmi.

ale obávam sa že stále sme ešte len na začiatku krízy :confused:
Anja111
03.03.09,15:24
Štát zjednoduší život daňovníkom

03.03.2009 15:28 - BRATISLAVA
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s utorok podpísal aj posledný zákon z protikrízového balíka daňových zákonov, teda novelu zákona o dani z pridanej hodnoty.
Podľa tejto novely sa s účinnosťou od 1. apríla skracuje lehota na vrátenie nadmerných odpočtov platiteľom DPH zo 60 na 30 dní. Ďalším zámerom novely je zavedenie niektorých zjednodušení pri uplatňovaní zákona, ako je napríklad zavedenie možnosti skupinovej registrácie platiteľov dane. Toto opatrenie budú môcť využiť daňovníci so sídlom na Slovensku, ktorí sú právne nezávislí, ale sú vzájomne prepojené finančnými, ekonomickými a organizačnými väzbami.
Novela zákona o DPH taktiež upravuje postup daňovníka, ktorý nesplnil povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo túto povinnosť splnil oneskorene. Podľa novely totiž budú mať možnosť aj napriek tomu si uplatniť nárok na odpočet dane na obdobie, v ktorom mali mať postavenie platiteľa dane a vyrovnať prípadné povinnosti týkajúce sa tohto obdobia.
Návrh zákona obsahuje aj zmenu v uplatňovaní odpočtov dane, a to možnosť vykonať odpočítanie dane v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka po splnení podmienok na odpočet dane. Navrhovanou zmenou sa zníži počet podávaných dodatočných daňových priznaní a zníži sa aj počet prípadov ukladania sankcií zo strany správcu dane.
Zdroj: SITA
Dáša_
03.03.09,15:30
Štát zjednoduší život daňovníkom

03.03.2009 15:28 - BRATISLAVA
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s utorok podpísal aj posledný zákon z protikrízového balíka daňových zákonov, teda novelu zákona o dani z pridanej hodnoty.
Podľa tejto novely sa s účinnosťou od 1. apríla skracuje lehota na vrátenie nadmerných odpočtov platiteľom DPH zo 60 na 30 dní. Ďalším zámerom novely je zavedenie niektorých zjednodušení pri uplatňovaní zákona, ako je napríklad zavedenie možnosti skupinovej registrácie platiteľov dane. Toto opatrenie budú môcť využiť daňovníci so sídlom na Slovensku, ktorí sú právne nezávislí, ale sú vzájomne prepojené finančnými, ekonomickými a organizačnými väzbami.
Novela zákona o DPH taktiež upravuje postup daňovníka, ktorý nesplnil povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo túto povinnosť splnil oneskorene. Podľa novely totiž budú mať možnosť aj napriek tomu si uplatniť nárok na odpočet dane na obdobie, v ktorom mali mať postavenie platiteľa dane a vyrovnať prípadné povinnosti týkajúce sa tohto obdobia.
Návrh zákona obsahuje aj zmenu v uplatňovaní odpočtov dane, a to možnosť vykonať odpočítanie dane v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka po splnení podmienok na odpočet dane. Navrhovanou zmenou sa zníži počet podávaných dodatočných daňových priznaní a zníži sa aj počet prípadov ukladania sankcií zo strany správcu dane.
Zdroj: SITA

No tak to sú náhodou celkom dobré veci, život účtovníkom zjednodušia najmä tie dodatočné priznania, ktoré netreba robiť. A skrátenie doby na vracanie nadmerných odpočtov zase daňovníkom.
Zoltán Kovács
04.03.09,08:17
Vláda súhlasila s návrhom dočasne znížiť odvodovú zaťaženosť živnostníkov, a tak isto aj to, že odvody nebudú naviazané na minimálnu mzdu.
Braňo
04.03.09,08:23
No síce nebudú naviazané na minimálnu mzdu, ale budú 44% percent priemernej mzdy v hospodárstve (ešte neoverená informácia).
L-M
04.03.09,09:21
Môžem poprosiť či dakto dačo také počul- JPP , že od druhej počula, že uplatnenie 80% za PHL - si môže uplatniť len malý živnostník. Ten , ktorý má zamestnancov ževraj nie???
Čítala som si zo zbierky zákonov č.60/2009 - §19 - ale ja tam žiadne špecifikum kto môže a kto nie nevidím.
Poradíte??
Ďakujem pekne :)
Lucia
Braňo
04.03.09,09:27
uplatňovanie výdavkov na PHM nie je závislé na počet zamestnancov,
táto podmienka je pri zjednodušenej daňovej evidencii.
L-M
04.03.09,09:59
uplatňovanie výdavkov na PHM nie je závislé na počet zamestnancov,
táto podmienka je pri zjednodušenej daňovej evidencii.
Ďakujem pekne , mne sa to zdalo čudné.....:rolleyes:
Lucia
Gaba30
04.03.09,19:43
uplatňovanie výdavkov na PHM nie je závislé na počet zamestnancov,
táto podmienka je pri zjednodušenej daňovej evidencii.
To znamená, že ak vediem riadne účtovníctvo, tak musím viesť knihu jázd ako doteraz?
evina
04.03.09,19:46
To znamená, že ak vediem riadne účtovníctvo, tak musím viesť knihu jázd ako doteraz?

Braňo myslel podmienku - mať zamestnanca.

Na vedenie alebo nevedenie knihy jázd sa rozhodneš, alebo vedieš, alebo uznáš 80% a nevedieš...atď .. je to na Porade popísané. Nemá to nič opäť s účtovníctvom
Melnick
04.03.09,20:52
Toto by ma tiež zaujímalo, dnes som sa snažila vypočítať preddavky na daň z príjmu FO. Myslím, že pri výpočte preddavkov pre SZČO sa použije suma 4025,70 Eur, ale nie som si istá. Na stránke DR a aj tu na Porade je usmernenie o spôsobe výpočtu, tam je ešte použitá suma 3435,24 Eur. Mám problém aj pri určení či daňovník na odpočitateľnú čiastku má nárok. Základ dane za rok 2008 je 509.000 tis., tesne pod hranicou príjmu pre "milionársku daň. Aká hranica je platná na rok 2009?
Myslím, že Tvoja úvaha sa uberá správnym smerom.:)
Anja111
05.03.09,10:49
Braňo
05.03.09,12:53
Zaujímavé:
http://www.aktuality.sk/spravy/domace/minimalne-odvody-pre-szco-maju-stupnut

To je pomoc malým podnikateľom.... :mee:
Dáša_
05.03.09,12:56
To je pomoc malým podnikateľom.... :mee:

A koľkí spoluobčania sa ešte vytešujú, že tak im treba, nemali špekulovať.

Ale dá sa predpokladať, že ten daľší rok by im snáď mohli aj klesnúť. Alebo je to príliš optimistický predpoklad?
Braňo
05.03.09,13:10
A koľkí spoluobčania sa ešte vytešujú, že tak im treba, nemali špekulovať.

Ale dá sa predpokladať, že ten daľší rok by im snáď mohli aj klesnúť. Alebo je to príliš optimistický predpoklad?

Ale kdeže ! Už teraz je priemerná mzda na 800 EURách....
23.991 korún (796,36 eura).
Dáša_
05.03.09,13:14
Ale kdeže ! Už teraz je priemerná mzda na 800 EURách....
23.991 korún (796,36 eura).

ja som myslela, ked sa tam premietnu všetky tie 60% mzdy - ale je pravdepodobné, že to bude málo.
Katija
05.03.09,16:38
ja som myslela, ked sa tam premietnu všetky tie 60% mzdy - ale je pravdepodobné, že to bude málo.
Prikladám link na dnes zverejnené údaje Priemerná mesačná mzda podľa odvetví v roku 2008 (http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=12554)
Podľa ních by zníženiu priemernej mzdy (a teda aj zníženiu odvodov živnostníkov) najviac pomohlo, keby na tých 60 % mzdy išlo finančníctvo, verejná správa a obrana, povinné sociálne zabezpečenie, nehnuteľnosti, prenájom a obchodné činnosti.
Ešte viac by pomohlo keby išli na 30 % mzdy a to už ani nepoviem ako by pomohlo zrušenie niektorých dôležitých inštitúcií.:D
__________________
Katija:):cool:
Monika Kováčová
05.03.09,16:50
Zaujímavé:
http://www.aktuality.sk/spravy/domace/minimalne-odvody-pre-szco-maju-stupnut

toto je ešte farebnejšie: :)http://blogy.etrend.sk/mihalblog/odvody-szco-budu-v-roku-2010-vyssie-o-177/160434.html

hlavne, že celý deň počúvam v rádiu ako vláda schvaľuje zníženie odvodov až o 3% pre živnostníkov... :eek:
mysimis
05.03.09,16:56
toto je ešte farebnejšie: :)http://blogy.etrend.sk/mihalblog/odvody-szco-budu-v-roku-2010-vyssie-o-177/160434.html

hlavne, že celý deň počúvam v rádiu ako vláda schvaľuje zníženie odvodov až o 3% pre živnostníkov... :eek:

Monika, niekto chýbal v škole keď sa učila matematika.
Anja111
05.03.09,16:56
toto je ešte farebnejšie: :)http://blogy.etrend.sk/mihalblog/odvody-szco-budu-v-roku-2010-vyssie-o-177/160434.html

hlavne, že celý deň počúvam v rádiu ako vláda schvaľuje zníženie odvodov až o 3% pre živnostníkov... :eek:
Takže, čím ďalej, tým lepšie...
evina
05.03.09,17:40
toto je ešte farebnejšie: :)http://blogy.etrend.sk/mihalblog/odvody-szco-budu-v-roku-2010-vyssie-o-177/160434.html

hlavne, že celý deň počúvam v rádiu ako vláda schvaľuje zníženie odvodov až o 3% pre živnostníkov... :eek:

To je snáď zlý sen....alebo nerozumiem tomu, čo je znižovanie?
Zita5
05.03.09,17:43
toto je ešte farebnejšie: :)http://blogy.etrend.sk/mihalblog/odvody-szco-budu-v-roku-2010-vyssie-o-177/160434.html

hlavne, že celý deň počúvam v rádiu ako vláda schvaľuje zníženie odvodov až o 3% pre živnostníkov... :eek:

No povedzte .....a na takých my musíme drieť od rána do večera :rolleyes: človeka ide poraziť .
Manual
05.03.09,18:12
Zitka nemôže ťa poraziť, veď by im to chýbalo...
jamajka
05.03.09,19:18
A to zasa kto vyrátal tých 44,2% ?? A aký vzorec použil? Ja už čakám, kto z klientov mi prvý zavolá, že o koľko si má znížiť trvalý príkaz...:eek:
Marianna01
06.03.09,06:31
A to zasa kto vyrátal tých 44,2% ?? A aký vzorec použil? Ja už čakám, kto z klientov mi prvý zavolá, že o koľko si má znížiť trvalý príkaz...:eek:

ja už tieto telefonáty vybavujem.:rolleyes:

Vybavujem aj veci typu - zamestnal som človeka a v telke som počul, že mi štát za neho bude platiť odvody. Na ktorú inštitúciu sa mám obrátiť? (slovíčko inštitúcia si nahraďte iným neprimerane primeraným slovíčkom, ale nechcem porušiť etiketu)
Monika Kováčová
07.03.09,17:00
A o trápeniach sociálnej poisťovne ste už počuli?

Je to veľmi zaujímavé: http://blogy.etrend.sk/jan-zaborsky/ked-sef-socialnej-poistovne-ani-netusi-o-com-pise/160647.html

ach jááj
ivet.
07.03.09,18:28
Tak ja mám mesačný príjem ( fakturujem majiteľovi) 15 000,-Sk
Žijem sama. Zaplatím nájom a odvody a ostane mi minimum na prežitie.
Costruo
09.03.09,07:14
Ako je to so šrotovným ?
Je to zákon, vyhláška, alebo niečo iné ?
Kto mi poradí, kto mi pomôže ?
Koho sa to týka - aj firemné vozidlá ?
Jozef Mihál
09.03.09,07:17
Najkvalitnejšie info k šrotovnému nájdete tu:

http://www.mhsr.sk/index/go.php?id=4640
Costruo
09.03.09,10:04
Ďakujem.
ekopo
09.03.09,12:33
som zvedavý, koľko vozidiel bude predaných s uplatnením šrotovného, ak se nebude dať šrotovné uplatniť pri leasingu.....
Braňo
09.03.09,12:35
Šrotovným sme pomohli predovšetkým českej Škode - robí naplno - nakoľko dopyt sa silno zvýšil - na Slovensku, Rakúsku a Nemecku. V Čechách šrotovné nezaviedli.
Marianna01
09.03.09,15:38
Šrotovným sme pomohli predovšetkým českej Škode - robí naplno - nakoľko dopyt sa silno zvýšil - na Slovensku, Rakúsku a Nemecku. V Čechách šrotovné nezaviedli.

Keby však Kie predávali po odpočítaní šrotovného tiež za 135tis. korún, tiež by išli na dračku, nemyslíte? :cool:
ekopo
09.03.09,16:00
Keby však Kie predávali po odpočítaní šrotovného tiež za 135tis. korún, tiež by išli na dračku, nemyslíte? :cool:
trocha matiky:
najakčnejšia ponuka škodovky je 7.999,- odrátame 2.000,- máme výsledok 5.999,- čo je v prerátaní na SKK 180.726,-. Podotýkam pri nákupe auta v hotovosti. Na leasing sa šrotovné podľa všetkého nevzťahuje.
Na nižšiu sumu sa dostane napr. Dacia - cca 4.000,- po odpočítaní celého šrotovného
misomiso
09.03.09,16:22
trocha matiky:
najakčnejšia ponuka škodovky je 7.999,- odrátame 2.000,- máme výsledok 5.999,- čo je v prerátaní na SKK 180.726,-. Podotýkam pri nákupe auta v hotovosti. Na leasing sa šrotovné podľa všetkého nevzťahuje.
Na nižšiu sumu sa dostane napr. Dacia - cca 4.000,- po odpočítaní celého šrotovného

No za 5.999 EUR mozem mat napr. toto: http://www.autovia.sk/autobazar/volvo-s40-2-0-607204

alebo toto:

http://www.autovia.sk/autobazar/volvo-v40-1-6i-534760

pripadne tieto Mercedesy:

http://www.autovia.sk/nove-auta/mercedes-a-trieda-170-cdi-elegance-574140

http://www.autovia.sk/nove-auta/mercedes-c-trieda-t-220-cdi-classic-522648

alebo Ford:

http://www.autovia.sk/autobazar/ford-mondeo-2-0-tddi-599937

vsetko urcite lepsie auta ako najlacnejsia Skoda v zakladnej vybave.
Dáša_
09.03.09,18:17
Mám otázku k nedobytným pohľadávkam v súvislosti s JU - nedočítali ste sa niekto, žeby sa uvažovalo o zmene v tomto smere? To by mi prišlo celkom ako pomoc.
jamajka
10.03.09,09:19
Toto by ma tiež zaujímalo, dnes som sa snažila vypočítať preddavky na daň z príjmu FO. Myslím, že pri výpočte preddavkov pre SZČO sa použije suma 4025,70 Eur, ale nie som si istá. Na stránke DR a aj tu na Porade je usmernenie o spôsobe výpočtu, tam je ešte použitá suma 3435,24 Eur. Mám problém aj pri určení či daňovník na odpočitateľnú čiastku má nárok. Základ dane za rok 2008 je 509.000 tis., tesne pod hranicou príjmu pre "milionársku daň. Aká hranica je platná na rok 2009?

Tak som teda z toho blázon. Vyrátala som klientovi preddavky na daň a dnes mu to správkyňa na DÚ doškrtala a vyrátala mu nové, použila odpočitateľnú položku 3435,24 EUR.... :eek:
Paula
10.03.09,09:51
Tak som teda z toho blázon. Vyrátala som klientovi preddavky na daň a dnes mu to správkyňa na DÚ doškrtala a vyrátala mu nové, použila odpočitateľnú položku 3435,24 EUR.... :eek:


To počmárané si jej nechala?
jamajka
10.03.09,10:11
To počmárané si jej nechala?
Neviem, ja som tam nebola, bol tam klient a ten mi hneď volal.... čo som mu to vyrátala.... Zistím, či to má:confused:
Zuzy
10.03.09,13:54
Dobrý deń, v denníku Plus 1 deń zo dna 2.marec som čítala článok, že štát pridá k nízkym platom príspevok nasledovne: pri plate do 295,50 Eur pridá 15,09 eur,, od 295,50 do 331 eur pridá od 15,09 do 9,33 eur,, a pri plate od 331 eur do 388 eur pridá 9,33 eur. Ako to vobec funguje, kde to treba začať vybavovať? Vie o tom niekto niečo viacej?
JankaO
10.03.09,14:09
Dobrý deń, v denníku Plus 1 deń zo dna 2.marec som čítala článok, že štát pridá k nízkym platom príspevok nasledovne: pri plate do 295,50 Eur pridá 15,09 eur,, od 295,50 do 331 eur pridá od 15,09 do 9,33 eur,, a pri plate od 331 eur do 388 eur pridá 9,33 eur. Ako to vobec funguje, kde to treba začať vybavovať? Vie o tom niekto niečo viacej?
Volá sa to zamestnanecká prémia alebo zamestnanecký bonus. Daj do vyhľadávača a nájdeš odpovede.
Anja111
10.03.09,16:11
ALDA
10.03.09,16:14
To počmárané si jej nechala?

Iste si to nechali.
ekopo
10.03.09,17:05
príspevok č. 345

som zvedavý, koľko vozidiel bude predaných s uplatnením šrotovného, ak se nebude dať šrotovné uplatniť pri leasingu.....


Pri lízingu šrotovné nebude:
http://www.aktuality.sk/spravy/domace/pri-kupe-auta-na-lizing-srotovne-nedostanete
:D
Paula
10.03.09,17:55
Iste si to nechali.


Škoda , asi by to "rád" videl nadriadený orgán :cool:.

Dobrý mrník tu je celkovo:D
Katija
10.03.09,19:31
Tak som teda z toho blázon. Vyrátala som klientovi preddavky na daň a dnes mu to správkyňa na DÚ doškrtala a vyrátala mu nové, použila odpočitateľnú položku 3435,24 EUR.... :eek:Ešte by som pochopila, keby trvala na 3435,27 EUR - veď tak je to v poučení. Ale kde vzala 3435,24 EUR to je záhada. :eek: Nová suma platí iba desť dní a je jasné, že za taký krátky čas o tom ešte nemôžu všetci pracovníci DÚ vedieť. :D :D
PS:
jamajka, čo to je za nápad poslať chudáka klienta v marci na DÚ s vypočítanými preddavkami? To ináč dopadnúť ani nemohlo.:o
__________________
Katija:):cool:
Katija
10.03.09,19:51
A úž je to tu.Čierne na modrom. :o Klik sem:http://www.porada.sk/t105061-nezdanitelna-cast-zakladu-dane-od-1-3-2009-a.html#post979820
Teraz treba už len počkaj ešte pár dní, kým sa to dostane k pracovníkom DÚ a bude po problémoch.
__________________
Katija:):cool:
VladoaKatka
11.03.09,05:12
A úž je to tu.Čierne na modrom. :o Klik sem:http://www.porada.sk/t105061-nezdanitelna-cast-zakladu-dane-od-1-3-2009-a.html#post979820
Teraz treba už len počkaj ešte pár dní, kým sa to dostane k pracovníkom DÚ a bude po problémoch.
__________________
Katija:):cool:

...užžžžžž sa to tam dostalo ;)
http://www.drsr.sk/wps/portal
bepo
11.03.09,06:12
Šrotovným sme pomohli predovšetkým českej Škode - robí naplno - nakoľko dopyt sa silno zvýšil - na Slovensku, Rakúsku a Nemecku. V Čechách šrotovné nezaviedli.
V Čechách zaviedli možnosť odpočtu na osobné autá, mriežkovanie skončilo čo je podľa mňa lepší nápad ako šrotovné a pomohli tým všetkým- možno aj VW z BA ;)
Marianna01
11.03.09,15:10
skúste si pozrieť aj tento článok - nie so všetkým súhlasím, ale väčšinou áno :)

http://blogy.etrend.sk/richard-sulik/16-odvody-16-dan-z-prijmu-a-16-dph/150639.html
Marianna01
12.03.09,17:41
som úplne mimotemymimotemymimotemy , ale ako mohla rodina1 súhlasiť so mnou v predchádzajúcom príspevku 2x?! :eek: oči pučím, nerozumiem - alebo sa to objavuje len u mňa? Zas som iná? :rolleyes:
Paula
12.03.09,18:30
som úplne mimotemymimotemymimotemy , ale ako mohla rodina1 súhlasiť so mnou v predchádzajúcom príspevku 2x?! :eek: oči pučím, nerozumiem - alebo sa to objavuje len u mňa? Zas som iná? :rolleyes:


Si nefandi;)...skôr by som povedala, že výsadu dvojitého súhlasu tu neviemprečo nadobudla ďalšia (zatiaľ tretia ) osôbka v poradí. Tá prvá ju mala z nejakého (neviemakého) dôvodu testovania stránky ako takej, tá druhá bola šikovnica (asi):) .
jamajka
15.03.09,18:48
Ešte by som pochopila, keby trvala na 3435,27 EUR - veď tak je to v poučení. Ale kde vzala 3435,24 EUR to je záhada. :eek: Nová suma platí iba desť dní a je jasné, že za taký krátky čas o tom ešte nemôžu všetci pracovníci DÚ vedieť. :D :D
PS:
jamajka, čo to je za nápad poslať chudáka klienta v marci na DÚ s vypočítanými preddavkami? To ináč dopadnúť ani nemohlo.:o
__________________
Katija:):cool:

Samozrejme, že som ho neposielala :D. To mám takého poctivca a puntičkára neuveriteľného. Jediného.
Excise Duty
16.03.09,07:28
skúste si pozrieť aj tento článok - nie so všetkým súhlasím, ale väčšinou áno :)

http://blogy.etrend.sk/richard-sulik/16-odvody-16-dan-z-prijmu-a-16-dph/150639.html
No, ja si o onom autorovi článku myslím svoje, najmä pokiaľ ide o jeho myšlienky a "dobrodenie" v oblasti nepriamych daní.
rodina1
16.03.09,12:03
som úplne mimotemymimotemymimotemy , ale ako mohla rodina1 súhlasiť so mnou v predchádzajúcom príspevku 2x?! :eek: oči pučím, nerozumiem - alebo sa to objavuje len u mňa? Zas som iná? :rolleyes:
Stalo sa to tým, že mi akosi "blbol" počítač. Keď som dala súhlas inému príspevku, tak mi pre zmenu napísalo, že tomuto príspevku som už súhlas pridelila, a inému príspevku sa teda stalo, že sa mi podarilo dať súhlas 2x. Týmto sa teda ospravedlňujem.
P.S. Už som ten súhlas "navyše" vymazala.
ola
23.03.09,05:42
Vraj nám Brusel láskavo dovolil (v rámci krízy - toliko štěstí :D ) upraviť podmienky registrácie pre DPH na pôvodných 50.000 €ur. Ujovia sa poponáhľali
Simonab
23.03.09,08:29
Vraj nám Brusel láskavo dovolil (v rámci krízy - toliko štěstí :D ) upraviť podmienky registrácie pre DPH na pôvodných 50.000 €ur. Ujovia sa poponáhľali

No len čo s tými nešťastníkmi, ktorých sme už zaregistrovali.
Marianna01
23.03.09,13:38
No len čo s tými nešťastníkmi, ktorých sme už zaregistrovali.

Nešťastníci majú smolu - rok budú musieť byť registrovaní
cactus
23.03.09,14:15
Nešťastníci majú smolu - rok budú musieť byť registrovaní

veď práve, aj ja mám takého jedného
Manual
23.03.09,16:29
Ja mám dvoch...
Marianna01
23.03.09,16:35
ja licitujem - mám troch :D
mysimis
23.03.09,16:41
ja sa pridávam, ja mám už štyroch.....
cactus
23.03.09,17:42
ej, ale sa to zvyšuje....
ZuzanaP
24.03.09,05:40
A keď sa SZČO zabudol registrovať do 20.01.09? Má to nechať tak, alebo sa zaregistrovať?:rolleyes:
Marianna01
24.03.09,05:43
A keď sa SZČO zabudol registrovať do 20.01.09? Má to nechať tak, alebo sa zaregistrovať?:rolleyes:
tak zatiaľ je to platné po starom, takže registrovať
ZuzanaP
24.03.09,05:54
tak zatiaľ je to platné po starom, takže registrovať


Tak má hold smolu... Som mu hovorila, aby mi doklady doniesol hneď v januári, ale keď niekto nepočúva, čo mu hovorím....:cool:
ola
24.03.09,06:03
tak zatiaľ je to platné po starom, takže registrovať

veď veď .... zatiaľ nevieme dňa, hodiny ani sekundy kedy bude platný po staronovom :)
Marianna01
24.03.09,06:08
Tak má hold smolu... Som mu hovorila, aby mi doklady doniesol hneď v januári, ale keď niekto nepočúva, čo mu hovorím....:cool:

no vidíš, z tých mojich troch o tom vedela len jedna, na čo aj bola pripravená. Ostatní dvaja mi doniesli doklady vo februári. Len tak zbežne som to pri odovzdávaní prešla, či sa tam nenachádza nejaké to čudo účtovnícke, spočítala v kalkulačke vyfakturované sumu, a dala im otázku: Viete, že ste platcom DPH? Na čo oni zareagovali (svorne obaja, pritom nezávisle od seba) - jaaaa? Nieeee! aj s takým úsmevom, že či mi náhodou nešibe. Tak ja s mojím milým úsmevom naspäť - ale ano, ste. A na to oni - nie, nie, ja nie som platca DPH. A ja opäť - ale ano, teraz, keď ste mi to sem doniesli, ja som vám to spočítala, vypíšeme registráciu a už ste. No a už nemali ten ironický úsmev na tvári, zato môj milý sa mi rozlieval po celej tvári, nebyť uší, tak aj dokola...:rolleyes:

Jeden z týchto nešťastníkov to zobral dosť tragicky, ale zmieril sa s tým, druhý je s tým v celku v pohode. Smola je, že obaja pracujú v službách. Ale keď som im vysvetlila, že to ozaj stihli len tak tak, uznali, že niekto hore ich má naozaj rád...:)
Rozalka
20.04.09,17:53
..............
Štát zjednoduší život daňovníkom

03.03.2009 15:28 - BRATISLAVA

Podľa tejto novely sa s účinnosťou od 1. apríla skracuje lehota na vrátenie nadmerných odpočtov platiteľom DPH zo 60 na 30 dní. ............. Zdroj: SITA

S tým vrátením NO to asi nebude také jednoduché:


20. apríla 2009
Pre kratšiu lehotu vrátenia DPH je potrebné splniť podmienky

Daňovníci si môžu uplatniť skrátenú 30-dňovú lehotu na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) iba pri splnení zákonných podmienok. Upozorňuje na to Daňové riaditeľstvo (DR) ...

BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) - Daňovníci si môžu uplatniť skrátenú 30-dňovú lehotu na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) iba pri splnení zákonných podmienok. Upozorňuje na to Daňové riaditeľstvo (DR) SR, podľa ktorého má daňovník od začiatku apríla nárok na vrátenie nadmerného odpočtu do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu nadmerný odpočet vznikol, po splnení troch podmienok. Jeho zdaňovacím obdobím musí byť kalendárny mesiac, rovnako musí byť platiteľom dane najmenej 12 mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol a nesmie mať ani daňové a colné nedoplatky či nedoplatky na povinných odvodoch. "Políčko, ktoré v daňovom priznaní majú zaškrtnúť platitelia, uplatňujúci si skoršie vrátenie, si môžu zaškrtnúť len tí, ktorí skutočne spĺňajú zákonom stanovené podmienky," uvádza hovorca DR SR Miroslav Dobák.

http://b2m.web2media.sk/ox/www/delivery/lg.php?bannerid=155&campaignid=85&zoneid=17&loc=http%3A%2F%2Fwww.24hod.sk%2Fclanok-75639-Pre-kratsiu-lehotu-vratenia-DPH-je-potrebne-splnit-podmienky.html&referer=http%3A%2F%2Fwww.google.sk%2F&cb=8c38a0dac1


Daňové úrady budú podľa Dobáka v ďalšom období plnenie podmienok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH dôsledne sledovať. "Za tým účelom budú spolupracovať aj s colnými orgánmi, Sociálnou poisťovňou aj všetkými zdravotnými poisťovňami. Ak si platiteľ, ktorý nespĺňa podmienky na skoršie vrátenie nadmerného odpočtu cestou podaného daňového priznania takéto vrátenie uplatní, bude mu vyrubený sankčný úrok," upozorňuje Dobák. Skrátenie lehoty pre vrátenie nadmerných odpočtov DPH schválila vláda a následne aj parlament ako jedno z protikrízových opatrení, ktoré majú podnikateľom pomôcť prekonať dôsledky hospodárskej krízy.

Zdroj: SITA
http://www.24hod.sk/clanok-75639-Pre-kratsiu-lehotu-vratenia-DPH-je-potrebne-splnit-podmienky.html
Dáša_
22.04.09,14:22
Tak som dnes počula, že údajne ueropska komisia (?) ustúpila a hranica na platenie DPH sa posúva na 50.000 €. Vraj by to mali stihnút od júla?


Ale teda skutočne patrí zatiaľ medzi JPP
ZuzanaP
23.04.09,05:12
Tak som dnes počula, že údajne ueropska komisia (?) ustúpila a hranica na platenie DPH sa posúva na 50.000 €. Vraj by to mali stihnút od júla?


Ale teda skutočne patrí zatiaľ medzi JPP


http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/hranica-pre-povinnu-registraciu-na-dph-sa-moze-zvysit/165356.html
zdroj: Trend
Marianna01
23.04.09,11:52
http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/hranica-pre-povinnu-registraciu-na-dph-sa-moze-zvysit/165356.html
zdroj: Trend

chudáci tí, ktorí už museli registrovať - môže ich aj poraziť - dodržať 12 mes. budú musieť, ak na to nebudú myslieť v novele
Gaba30
26.04.09,15:12
chudáci tí, ktorí už museli registrovať - môže ich aj poraziť - dodržať 12 mes. budú musieť, ak na to nebudú myslieť v novele
Tak ja mám takého jedného, ktorý obrat prekročil len o chlp. Teraz za mnou chodí a pýta sa, kedy registráciu zruším. Nechápe, prečo musí byť platca, keď hranicu zdvihli. Ale naša vláda vie "najlepšie" ako urobiť prechodné ustanovenia. Mňa tak obišla novela zákona o sociálnom poistení. Nemám ani rodičovský príspevok, ani príspevok na 3. dieťa. Môžem chodiť do práce a drieť na nich a čo zvýši dám možno aj mojim deťom. Nikdy som tak nenadávala ako nadávam teraz na "xxx".
Rozalka
26.04.09,15:26
Už si videla tú "zdvihnutú" hranicu v zbierke zákonov?
Kým to nebolo publikované, platí hranica 35000 €.
Ak nebude v prechodných ustanoveniach zmienka o podobných, ako je tvoj klient, tak platí, že požiadať o zrušenie môže až po roku.
bendži
26.04.09,15:38
Už si videla tú "zdvihnutú" hranicu v zbierke zákonov?
Kým to nebolo publikované, platí hranica 35000 €.
Ak nebude v prechodných ustanoveniach zmienka o podobných, ako je tvoj klient, tak platí, že požiadať o zrušenie môže až po roku.

Tento týždeň som bola na školení, zameranom síce na daň z príjmov PO, ale spomínala sa aj novela zákona o DPH, podľa ktorej sa zvyšuje hranica pre povinnú registráciu platcu DPH a podľa prechodných ustanovení tí, ktorí sa museli v priebehu týchto mesiacov povinne registrovať, kým platila nižšia hranica, budú môcť registráciu zrušiť hneď.
Rozalka
26.04.09,15:57
Ja sa tomu nebránim, len som zdôraznila, kým nie je nejaká novela uverejnená v Zbierke zákonov, neplatí.
Rozalka
09.05.09,13:59
Národná rada schválila, no zatiaľ nebolo podpísané prezidentom. Pre záujemcov prikladám schválené znenie (Čl. III)
Dáša_
09.05.09,16:41
Národná rada schválila, no zatiaľ nebolo podpísané prezidentom. Pre záujemcov prikladám schválené znenie (Čl. III)
márne dumám, prečo tu máme niečo o majetku obci. Ešte šťastie, že si upozornila na článok III.
Sú to iní vtipkári, zjavne hráme hru:"Hľadaj, do ktorého zákona sa nám podarilo skryť dôležité informácie"
Rozalka
09.05.09,17:11
... lebo by sa v normálnom legislatívnom konaní nestihlo, tak to "šuchli" do takejto novely...
Máš pravdu, vôbec ale vôbec to spolu nesúvisí, sú to vtipkári, chcú nás držať v pohotovosti
mekelek
09.05.09,17:59
Národná rada schválila, no zatiaľ nebolo podpísané prezidentom. Pre záujemcov prikladám schválené znenie (Čl. III)

Ešte dobre, že ťa máme Rozalka! :)
Mnohých by nás ani nenapadlo čítať ďalej, keď na začiatku je uvedený zákon, ktorý sa nás netýka.


chudáci tí, ktorí už museli registrovať - môže ich aj poraziť - dodržať 12 mes. budú musieť, ak na to nebudú myslieť v novele

A je to tu! Ak prezident podpíše... a prečo by nepodpísal... veď ide len o malých podnikateľoch...:(
Rozalka
09.05.09,18:08
Nebudú ... záleží od toho, či by sa museli registrovať predtým. Nová hranica pre registráciu je takmer (po prepočte) 1,5 mil. Sk.

Treba prečítať prechodné ustanovenie, je aj tu: http://www.porada.sk/1038606-post34.html
Dobroslava
26.05.09,08:44
Pekný deň, prosím vie niekto poradiť?
SZČO, platca DPH do júna 2009 /požiadal o zrušenie platcu DPH, keďže nepresahuje požadovaný príjem/. Chce viesť zjednodušenú daň. evidenciu. Ako má postupovať?
Má normálne ukončiť účtovníctvo do konca II. kvartálu 2009 a potom začať viesť uvedenú evidenciu?
Podotýkam, že nemá žiadne pohľadávky ani záväzky, žiadne zásoby, vykoná objednané práce, tieto práce vyfakturuje a sú mu uhradené.
Ako to je potom pri daňovom priznaní? Berie sa hrubý príjem, ktorý za uvedené obdobie dosiahol, a z tohoto sa vypočíta daň, alebo sa berie príjem - výdaj = základ dane a z tohto sa vypočíta daň?
Ďakujem za odpoveď.
Zuziana
26.05.09,16:48
Kedy bol predmetný zákon publikovaný v Z.z.?
Dáša_
26.05.09,17:00
Kedy bol predmetný zákon publikovaný v Z.z.?

no ja neviem, to o dph bolo strčené do zákona tuším o obecnom zriadení a zrovna ten zákon prezident nepodpísal. Tak mám pocit, že aj tá hranica sa asi neposunula.

Ale takto si dovolím sa vyjadrovať oba vďaka tomu, že sme v téme JPP :D:D
Melnick
26.05.09,17:23
márne dumám, prečo tu máme niečo o majetku obci. Ešte šťastie, že si upozornila na článok III.
Sú to iní vtipkári, zjavne hráme hru:"Hľadaj, do ktorého zákona sa nám podarilo skryť dôležité informácie"

Tak toto sa Ti teda podarilo pomenovať veľmi výstižne.
Škoda, že tu sa nedajú pridávať body. :):):):):):)
Rozalka
26.05.09,18:31
Kedy bol predmetný zákon publikovaný v Z.z.?

Zákony vrátené prezidentom SR

zákon z 29. apríla 2009, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
http://www.porada.sk/1049326-post8.html
Gabhus
01.06.09,09:32
Ľudia, chcem sa spýtať: Dnes som stretla dvoch živnostníkov a obidvaja sa ma nezávisle na sebe pýtali čo je pravda na tom, že sa budú zvyšovať odvody do sociálnej poisťovne pre živnostníkov. Hovorí sa niečo také? Ja som nezaregistrovala nič. Že vraj to bolo v televízii, tak neviem. Čo je na tom?
Prosím, ak niekto niečo vie, zareagujte. Vďaka.
Dobroslava
03.06.09,08:52
Pekný deň, prosím vie niekto poradiť?
SZČO, platca DPH do júna 2009 /požiadal o zrušenie platcu DPH, keďže nepresahuje požadovaný príjem/. Chce viesť zjednodušenú daň. evidenciu. Ako má postupovať?
Má normálne ukončiť účtovníctvo do konca II. kvartálu 2009 a potom začať viesť uvedenú evidenciu?
Podotýkam, že nemá žiadne pohľadávky ani záväzky, žiadne zásoby, vykoná objednané práce, tieto práce vyfakturuje a sú mu uhradené.
Ako to je potom pri daňovom priznaní? Berie sa hrubý príjem, ktorý za uvedené obdobie dosiahol, a z tohoto sa vypočíta daň, alebo sa berie príjem - výdaj = základ dane a z tohto sa vypočíta daň?
Ďakujem za odpoveď.
Prosím, nevie niekto naozaj poradiť?
Zita5
03.06.09,09:02
Pekný deň, prosím vie niekto poradiť?
SZČO, platca DPH do júna 2009 /požiadal o zrušenie platcu DPH, keďže nepresahuje požadovaný príjem/. Chce viesť zjednodušenú daň. evidenciu. Ako má postupovať?
Má normálne ukončiť účtovníctvo do konca II. kvartálu 2009 a potom začať viesť uvedenú evidenciu?
Podotýkam, že nemá žiadne pohľadávky ani záväzky, žiadne zásoby, vykoná objednané práce, tieto práce vyfakturuje a sú mu uhradené.
Ako to je potom pri daňovom priznaní? Berie sa hrubý príjem, ktorý za uvedené obdobie dosiahol, a z tohoto sa vypočíta daň, alebo sa berie príjem - výdaj = základ dane a z tohto sa vypočíta daň?
Ďakujem za odpoveď.

Postup úpravy základu dane pri prechode
-
z evidencie podľa § 6 ods. 10 zákona na daňovú evidenciu a naopak:
usmernenie MF SR č. MF/011092/2009-72
-
zo sústavy podvojného účtovníctva na daňovú evidenciu a naopak:
usmernenie MF SR č. MF/011087/2009-721

P.S. Na postup máte odkaz v pripojenom linku .
mekelek
07.07.09,15:12
Dnes som počula, že od 1.7.2009 banky spoplatňujú vklad mincí na svoj BÚ : za každý kus 1 eurocent.
Viete o tom? Je to pravda, alebo len "bububu"?
Vraj bez poplatkov mince berie už len NBS a tam treba hodiny čakať, toľko majú klientov.
tetrisss
07.07.09,15:34
je to pravda a od 1.1.2010 to bude platit aj na bankovky.
mekelek
07.07.09,15:45
je to pravda a od 1.1.2010 to bude platit aj na bankovky.
Toľko tých mincí je v obehu, že nevieme, čo s nimi. V malom obchodíku s rozličným tovarom za týždeň sa nazbiera cca 50 eur v 1 a 2 centových minciach. :confused:Čo s nimi?:confused: Vložiť na BÚ, kde budem mať z nich cca 10 eur:mad:, alebo rovno zahodiť:mad:?
Tak, či tak mám stratu... tak načo vlastne robím?
mimotemyZas je to nový druh "podpory" podnikateľom!:eek:
tetrisss
07.07.09,15:52
Jaj pardon, ja som si zle precitala zadanie, mea culpa, mea culpa. Celkom som si domyslela, ze zmenu korun na eura. to, co sa ty pytas, zalezi na kazdej jednotlivej banke, ako to vyriesi, u nas s tym problem nie je, naopak, musim chodit rozmienat.
mekelek
07.07.09,16:01
Jaj pardon, ja som si zle precitala zadanie, mea culpa, mea culpa. Celkom som si domyslela, ze zmenu korun na eura. to, co sa ty pytas, zalezi na kazdej jednotlivej banke, ako to vyriesi, u nas s tym problem nie je, naopak, musim chodit rozmienat.
Zato som sem zadala otázku, lebo pre mňa je to ešte "JPP".
Možno ide len o to, čo aj ty spomínaš a tí, ktorí mne hovorili, zle porozumeli.

http://www.porada.sk/1093440-post404.html

:confused: Takže otázka ešte stále znie : Počul o tom niekto?
Marianna01
09.07.09,05:55
Včera som zachytila na niektorej TV stanici - len tak okrajovo, nestihla som si vypočuť viac, že vláda chystá zvyšovanie dane a odvodov...:eek::eek::eek:

Čo o tom viete? Je to úplná haluz, alebo sa opäť máme na čo tešiť?
Tweety
09.07.09,06:01
Včera som zachytila na niektorej TV stanici - len tak okrajovo, nestihla som si vypočuť viac, že vláda chystá zvyšovanie dane a odvodov...:eek::eek::eek:

Čo o tom viete? Je to úplná haluz, alebo sa opäť máme na čo tešiť?
Haluz to nie je, sám pán minister sa nechal počuť, že sa teda máme na čo tešiť.:rolleyes: Pomaly im dochádzajú korunky, pardón €, už nemajú čo mínať, tak treba( národ musí, ešte, že ho majú ) naplňať kasu, kasičku.:mee:
evina
09.07.09,06:07
Včera som zachytila na niektorej TV stanici - len tak okrajovo, nestihla som si vypočuť viac, že vláda chystá zvyšovanie dane a odvodov...:eek::eek::eek:

Čo o tom viete? Je to úplná haluz, alebo sa opäť máme na čo tešiť?
P. minister doslova povedal, že nevylučuje nič, teda ani zvyšovanie daní a odvodov...nakoľko kvôli hospodárskej kríze sú nižšie príjmy do ŠR...
a dokonca som počula /nazastihla som autora/, ale "bohatším" sa má zas odobrať zvýšením vymeriavacieho základu na poistné....
To veľa ľudí radi počujú, že sa bohatým vezme a chudobným "dá"????? len neviem, kde pri prepade a rapídnom zhoršovaní ekonomiky....
evelien
09.07.09,06:30
uz nie je co rozkradat, tak preco by sme nemohli byt solidarni a neprispiet im? ja s nadsenim prispejem. navrhujem, aby sme si z nasej vyplaty ponechali 10%, zvysok dame statu. ved ked to budeme potrebovat, stat nam urcite pomoze (do hrobu) :mad:
Dáša_
09.07.09,06:41
Už sa priam nahlas šepká, že zrušia hornú hranicu odvodov pri socialke - tak ako urobili už so zdravotným poistením.

Takže podľa mojho názoru je to jasný signál, že ešte je pol roka na optimalizáciu prijmov SZČO. Lebo inak sa z tých odvodov tak ľahko nespamatajú.
Chobot
09.07.09,07:24
P. minister doslova povedal, že nevylučuje nič, teda ani zvyšovanie daní a odvodov...nakoľko kvôli hospodárskej kríze sú nižšie príjmy do ŠR...
a dokonca som počula /nazastihla som autora/, ale "bohatším" sa má zas odobrať zvýšením vymeriavacieho základu na poistné....
To veľa ľudí radi počujú, že sa bohatým vezme a chudobným "dá"????? len neviem, kde pri prepade a rapídnom zhoršovaní ekonomiky....

Škoda, že taký Bill Gates nie je občanom SR. Jemu osobne by vymerali zákonom osobitnú sadzbu dane z príjmu a mali by pokladňu hneď naplnenú. :cool::D:D:D:D
Marianna01
09.07.09,07:32
Škoda, že taký Bill Gates nie je občanom SR. Jemu osobne by vymerali zákonom osobitnú sadzbu dane z príjmu a mali by pokladňu hneď naplnenú. :cool::D:D:D:D


veru, veru, treba hľadať boháčov mimo republiky - veď aj hospodárske noviny písali, že vďaka kríze prišlo slovensko o niekoľko desiatok multimilionárov - chudáci, je mi ich fakt ľúto :rolleyes: už sú len milionári... kto by to bol povedal, ako strašne na tom budú finančne :o:confused:

na horšie sa blbo privyká...:rolleyes: keby mali toľko, čo my, nemuseli by teraz za miliónmi smútiť, mohli vedno s nami v napätí očakávať, kedy štát opäť roztvorí bezodnú priepasť zvanú štátna pokladňa a bolo by veselšie, no nie? :mad::mad::mad:
tutiola
31.07.09,11:29
JPP, že od budúceho roku majú zrušiť nemocenské pripoistenie. Viete niečo bližšie k tomu, alebo je to len "kačica"?
veronikasad
31.07.09,11:42
JPP, že od budúceho roku majú zrušiť nemocenské pripoistenie. Viete niečo bližšie k tomu, alebo je to len "kačica"?
či to bude od budúceho roka, nevie ani sám gen.riaditel SP. Ale niečo sa už okolo toho dialo. Pozri posledný odstavec

http://www.socpoist.sk/aktuality-socialna-poistovna-neuvazuje-o-zruseni-moznosti-pripoistit-sa-na-matersku-dovolenku--ide-o-dezinterpretaciu-faktov/1605s24124c?
michelle84
04.08.09,07:15
A čo viete o tom, že by dávka v nezamestnanosti mala byť 9 mesiacov a odstupňovaná podľa odpracovaných rokov?
veronikasad
04.08.09,07:23
A čo viete o tom, že by dávka v nezamestnanosti mala byť 9 mesiacov a odstupňovaná podľa odpracovaných rokov?

http://209.85.129.132/search?q=cache:F3_TGYNtWyoJ:www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx%3FDocID%3D328680+zv%C3%BD%C5%A1enie+ obdobia+poberania+d%C3%A1vky+v+nezamestnanosti&cd=2&hl=sk&ct=clnk&gl=sk

mimotemyako sa dajú "vypnúť" tie zvýraznenia z google ?
Dáša_
04.08.09,07:50
http://209.85.129.132/search?q=cache:F3_TGYNtWyoJ:www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx%3FDocID%3D328680+zv%C3%BD%C5%A1enie+ obdobia+poberania+d%C3%A1vky+v+nezamestnanosti&cd=2&hl=sk&ct=clnk&gl=sk

mimotemyako sa dajú "vypnúť" tie zvýraznenia z google ?

neviem, či odpovedám na to, čo sa pýtaš :D, ale ak klikneš na tej stranke úplne hore, tak tam sa ti ten návrh otvori ako dokument.
michelle84
04.08.09,07:53
http://209.85.129.132/search?q=cache:F3_TGYNtWyoJ:www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx%3FDocID%3D328680+zv%C3%BD%C5%A1enie+ obdobia+poberania+d%C3%A1vky+v+nezamestnanosti&cd=2&hl=sk&ct=clnk&gl=sk

mimotemyako sa dajú "vypnúť" tie zvýraznenia z google ?


Kujééém ;)
liba2
04.08.09,07:59
neviem, či odpovedám na to, čo sa pýtaš :D, ale ak klikneš na tej stranke úplne hore, tak tam sa ti ten návrh otvori ako dokument.oceňujem :D bohužiaľ len takto :D
veronikasad
04.08.09,07:59
neviem, či odpovedám na to, čo sa pýtaš :D, ale ak klikneš na tej stranke úplne hore, tak tam sa ti ten návrh otvori ako dokument.
neviem, či sa to takto zobrazuje len mne, ale mám rôznofarebné zobrazenie slov, ktoré som zadala do google.
Mám asi nastavené nejaké obmedzenia v PC /kvoli nevyžiadanej pošte/, dokument mi neotvorí, chce ho uložiť v PC. Keď som ho dala uložiť, text je úplne rozhádzaný ...
Simonab
10.08.09,11:54
Ahojte. Tak prvý deň po dovolenke v robote, neviem kde mi hlava stojí lebo však všetci zabudli, že mám nárok aj na oddych :o ( samozrejme kopec neprijatých hovorov a keď telefón nevydržal a odišla baterka tak kopec SMS-iek ešte že ma napadlo ho jednoducho nechať doma :D).
Ale o inom som chcela. Prišiel dnes klient, že ide kúpiť auto a že si chce odpočítať DPH samozrejme, že sa jedná o sobné auto. Teraz neviem, niečo mi ušlo? :confused::confused:, alebo je naozaj nejaká zmena. Hľadala som dobrú hodinku na Porade, ale nič som nenašla. :rolleyes: Idem ešte pokukať, ale ak o tom niekto niečo viete, usmernite ma prosím.
nYcol
21.10.09,14:14
Postup úpravy základu dane pri prechode
-
z evidencie podľa § 6 ods. 10 zákona na daňovú evidenciu a naopak:
usmernenie MF SR č. MF/011092/2009-72
-
zo sústavy podvojného účtovníctva na daňovú evidenciu a naopak:
usmernenie MF SR č. MF/011087/2009-721

P.S. Na postup máte odkaz v pripojenom linku .
Zdravim,
chcem sa spytat, neviete mi poradit ked som platcom DPH mozem viest zjednodusenu dan. evidenciu? samozrejme pre DPH si budem viest dalsiu evidensiu pre potreby priznania k DPH

dakujem za odpoved
Danila
21.10.09,15:00
Zdravim,
chcem sa spytat, neviete mi poradit ked som platcom DPH mozem viest zjednodusenu dan. evidenciu? samozrejme pre DPH si budem viest dalsiu evidensiu pre potreby priznania k DPH

dakujem za odpoved
Výhodnosť zjednodušenej daňovej evidencie končí na hranici registrácie DPH/49 790 EUR/. Využiť ju však môžeš aj v prípade, že si plátca DPH pri dodržaní všetkých podmienok stanovených v zákone o DPH.
JM1968
18.01.10,13:30
Zdravím, prosím JPP, že od marca bude v platnosti nový zákon pre chladiarov(čiže tých čo robia s klimatizáciami) a robiť budú môcť len tí, čo majú 3 ročnú prax. Manžel vlani dostal výučný list chladiara, máme s.r.o. -živnosť klimatizácie (konkrétne autoklimatizácie)a bojím sa, že bude problém, ak prax nemá. Viete o tomto niekto? Ďakujem
Xanti
18.01.10,18:09
Zdravím, prosím JPP, že od marca bude v platnosti nový zákon pre chladiarov(čiže tých čo robia s klimatizáciami) a robiť budú môcť len tí, čo majú 3 ročnú prax. Manžel vlani dostal výučný list chladiara, máme s.r.o. -živnosť klimatizácie (konkrétne autoklimatizácie)a bojím sa, že bude problém, ak prax nemá. Viete o tomto niekto? Ďakujem
Nemôže to byť toto čo hladáš?

508/2009 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209339&FileName=zz2009-00508-0209339&Rocnik=2009&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=531&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=508/2009) 148 KB http://www.zbierka.sk/images/ico/diskusia.gif (http://www.zbierka.sk/diskusia/default.aspx?PredpisID=209339) http://www.zbierka.sk/images/logo_aspisys.jpg (http://www.zbierka.sk/default.aspx?sid=aspi&PredpisCislo=508/2009&Rocnik=)

zdroj : http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?Text=508%2f2009
JM1968
20.01.10,21:31
Nemôže to byť toto čo hladáš?

508/2009 Vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209339&FileName=zz2009-00508-0209339&Rocnik=2009&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=531&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=508/2009) 148 KB http://www.zbierka.sk/images/ico/diskusia.gif (http://www.zbierka.sk/diskusia/default.aspx?PredpisID=209339) http://www.zbierka.sk/images/logo_aspisys.jpg (http://www.zbierka.sk/default.aspx?sid=aspi&PredpisCislo=508/2009&Rocnik=)

zdroj : http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?Text=508%2f2009
Ďakujem veľmi pekne, vyzerá to tak, že je to ono....ešte tak pochopiť, čo vlastne zase chcú....:(
Dáša_
21.01.10,05:14
Ďakujem veľmi pekne, vyzerá to tak, že je to ono....ešte tak pochopiť, čo vlastne zase chcú....:(

skús si pozrieť prechodné ustanovenia na konci. Býva zvykom, že to čo bolo platné pred platnosťou ostáva tak, ako bolo, zákon zvykne platiť na novo vydané osvedčenia. Ale nemusí to tak byť, treba to celé prečítať.
JM1968
21.01.10,15:13
skús si pozrieť prechodné ustanovenia na konci. Býva zvykom, že to čo bolo platné pred platnosťou ostáva tak, ako bolo, zákon zvykne platiť na novo vydané osvedčenia. Ale nemusí to tak byť, treba to celé prečítať.
Ešte raz vďaka, muž už kontaktoval zväz chladiarov, kým s nimi nebude hovoriť osobne ani nič nenapíšem, aby sa nikto nezľakol, že čo sa dozvedel...potom sa podelím.
tutiola
24.02.10,16:50
Je pravda, že:
- dôchodca, ktorý má úspory úročené v niektorej bankovke a zisk vo forme úruku je zdanený, môže požiadať daňový úrad o vrátenie týchto peňazí?
- ak áno, čo potrebuje k tomu, aby mu boli peniaze vrátené?
- koľko rokov spätne môže si takto uplatniť?
Ďakujem
Dáša_
24.02.10,16:56
stačí podať daňové priznanie.
Ak by si chcela podavať spätne, tak mam pocit, že to by boli dodatočné DP a tam je možnosť, že by sa to pokutovalo, tak sa to už zrejme moc neoplatí.
mona091
25.02.10,05:26
Je pravda, že:
- dôchodca, ktorý má úspory úročené v niektorej bankovke a zisk vo forme úruku je zdanený, môže požiadať daňový úrad o vrátenie týchto peňazí?
- ak áno, čo potrebuje k tomu, aby mu boli peniaze vrátené?
- koľko rokov spätne môže si takto uplatniť?
Ďakujem


vztahuje sa to aj na deti,

dochodcovia musia splnit este podmienku, ze nemaju prijem, ktory im ovplyvni ZD
tutiola
25.02.10,14:32
Ďakujem, ale aké doklady k tomu potrebujem?
veronikasad
25.02.10,14:36
Ďakujem, ale aké doklady k tomu potrebujem?
Dnes mi zrovna volala jedna klientka, že ju vrátili z DU, chceli od nej potvrdenie o vyplatených úrokoch a zrazenej zrážkovej danei, ktoré má priložiť k DP. Ak ti banka nedá sumár za celý rok, stačí priložiť kopie výpisov
tutiola
25.02.10,15:24
Dnes mi zrovna volala jedna klientka, že ju vrátili z DU, chceli od nej potvrdenie o vyplatených úrokoch a zrazenej zrážkovej danei, ktoré má priložiť k DP. Ak ti banka nedá sumár za celý rok, stačí priložiť kopie výpisov
No neviem, ak máš úspory na vkladnej knižke, tak výpis nemáš žiaden. Predsa im neodnesiem prefotenú VK.
mysimis
25.02.10,15:28
No neviem, ak máš úspory na vkladnej knižke, tak výpis nemáš žiaden. Predsa im neodnesiem prefotenú VK.

Banka Ti vydá na požiadanie potvrdenie o úrokoch a zrazenej dani.
dogicka
25.02.10,15:46
stačí podať daňové priznanie.
Ak by si chcela podavať spätne, tak mam pocit, že to by boli dodatočné DP a tam je možnosť, že by sa to pokutovalo, tak sa to už zrejme moc neoplatí.

Dá sa podať DDP a pokuta nebude, keďže nebola povinnosť, iba možnosť podať DP. Takže sa to oplatí.
veronikasad
25.02.10,17:19
Dá sa podať DDP a pokuta nebude, keďže nebola povinnosť, iba možnosť podať DP. Takže sa to oplatí.
nesúhlasím - z možnosti sa stane povinnosť a je to s pokutou, ak DP nebolo podané v termíne.
dogicka
25.02.10,19:05
nesúhlasím - z možnosti sa stane povinnosť a je to s pokutou, ak DP nebolo podané v termíne.

Ja nesúhlasím s tebou. Ak v predchádzajúcich rokoch nevznikla povinnosť podať DP a dôchodca len mal možnosť podať DP aby mu vrátili daň, môže tak urobiť aj spätne formou dodatočného DP a pokutovaný nebude. Viem o čom hovorím, už som takéto DDP robila, overovala som si to aj s metodičkou DRSR, naozaj pokuta nebola.
tutiola
25.02.10,19:14
Ďakujem za ochotu a rady.
Aljok
26.02.10,06:34
No neviem, ak máš úspory na vkladnej knižke, tak výpis nemáš žiaden. Predsa im neodnesiem prefotenú VK.
Urobíš kópiu VK.
Odpoveď DR SR : http://www.porada.sk/1292586-post28.html
Paula
08.03.10,19:34
Ibaka
09.03.10,05:26
Idem si oči vyočiť, to fakt platí že dôchodca môže požiadať o vrátenie dane z úrokov na vkladnej knižke? Moji 80 roční rodičia si roky šetria na horšie časy na vkladnej knižke a platia dane z úrokov. Iný príjem okrem dôchodku nemajú. Ak to o vrátení platí, tak:
-v ich mene požiadam banku o vyčíslenie úrokov a zrazenej dane v bežnom roku
-vyplním daňové priznanie typu A, priložím doklad z banky a poštou zašlem DP na DU. A čakajú na vrátenie dane.
Dúfam to je všetko. Ďakujem za potvrdenie správnosti.
pavol54
09.03.10,05:38
To úsilie asi závisí od výške dane z úrokov (aby nebola omáčka drahšia ako mäsko), teraz som podával B priznanie a za celý rok som mal na zrazenú daň bankou vo výške 0,7€
janka67
09.03.10,05:45
Idem si oči vyočiť, to fakt platí že dôchodca môže požiadať o vrátenie dane z úrokov na vkladnej knižke? Moji 80 roční rodičia si roky šetria na horšie časy na vkladnej knižke a platia dane z úrokov. Iný príjem okrem dôchodku nemajú. Ak to o vrátení platí, tak:
-v ich mene požiadam banku o vyčíslenie úrokov a zrazenej dane v bežnom roku
-vyplním daňové priznanie typu A, priložím doklad z banky a poštou zašlem DP na DU. A čakajú na vrátenie dane.
Dúfam to je všetko. Ďakujem za potvrdenie správnosti.


Podáva sa DP typ B + kópia vkladnej knižky, resp. iný doklad v ktorom je uvedená výška úrokov a zrazenej dane.
Ivana 1511
09.03.10,05:50
Dobrý deň. Daň z úrokov / § 7 ods.1 písm.b/ zák. 595/2003 / si može uplatniť nie len dôchodca ale aj dieťa. V minulom roku som uplatnila prvý raz na deti, vyplnila som tlačivo B, nič som nedokladovala, žiadne ofotené knižky ani výpisy zo stavebného sporenia a daňový úrad mi pekne v termíne vrátil požadované úroky. Nebol s tým žiaden problém. Tak isto to urobím aj tento rok.
janka67
09.03.10,05:52
Dobrý deň. Daň z úrokov / § 7 ods.1 písm.b/ zák. 595/2003 / si može uplatniť nie len dôchodca ale aj dieťa. V minulom roku som uplatnila prvý raz na deti, vyplnila som tlačivo B, nič som nedokladovala, žiadne ofotené knižky ani výpisy zo stavebného sporenia a daňový úrad mi pekne v termíne vrátil požadované úroky. Nebol s tým žiaden problém. Tak isto to urobím aj tento rok.

Tento rok DÚ vyžadujú kópie resp. potvrdenia.
Klikni napr. na odkaz v príspevku 443
Zita5
09.03.10,05:56
Idem si oči vyočiť, to fakt platí že dôchodca môže požiadať o vrátenie dane z úrokov na vkladnej knižke? Moji 80 roční rodičia si roky šetria na horšie časy na vkladnej knižke a platia dane z úrokov. Iný príjem okrem dôchodku nemajú. Ak to o vrátení platí, tak:
-v ich mene požiadam banku o vyčíslenie úrokov a zrazenej dane v bežnom roku
-vyplním daňové priznanie typu A, priložím doklad z banky a poštou zašlem DP na DU. A čakajú na vrátenie dane.
Dúfam to je všetko. Ďakujem za potvrdenie správnosti.

Otázka:
Som dôchodkyňa a v roku 2009 som nemala žiadne zdaniteľné príjmy. Mám úspory, z ktorých úroky mi boli v banke zdaňované. Je možné mi daň z úrokov zrazenú bankou vrátiť ?

Odpoveď:

Príjmami z kapitálového majetku sú aj úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách. Tieto príjmy plynúce zo zdrojov na území SR sa zdaňujú zrážkou podľa § 43. V prípade úrokov, výhier a iných výnosov z vkladov, ktoré sú daňovníkovi pripísané napr. na vkladnú knižku, osobný účet, sa daňovník môže rozhodnúť, že túto zrazenú daň bude považovať za daňovo vysporiadanú alebo tieto úroky bude priznávať v daňovom priznaní, a to aj napriek tomu, že bola pri nich uplatňovaná zrážková daň (§ 43), ak túto zrazenú daň nebude považovať za daňovo vysporiadanú. Ak sa daňovník rozhodne uplatniť si zrazenú daň ako preddavok, podá daňové priznanie k dani z príjmov FO typ B, na riadku 91 - daň (daňová povinnosť) uvedie nulu (nakoľko zdaniteľné príjmy nie sú vyššie ako 2 012,85 eura) a daň z pripísaného úroku zrazenú bankou mu daňový úrad vráti.
Prílohou daňového priznania sú kópie potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala zrážkou (akceptuje sa akýkoľvek doklad preukazujúci výšku príjmu a zrazenej dane z úrokov napr. kópia výpisu z účtu, kópia vkladnej knižky a pod.).
Ibaka
09.03.10,06:17
V mene svojich rodičov Vám ďakujem za odpovede. Ani neviete ako ich tých pár koruniek poteší.
Zita5
09.03.10,06:21
V mene svojich rodičov Vám ďakujem za odpovede. Ani neviete ako ich tých pár koruniek poteší.

Škoda , že si si to nevšimol už skôr . Ale však sa skús popasovať s minulým rokom, či by sa im to oplatilo podať aj napriek pokute .
dogicka
09.03.10,06:30
Škoda , že si si to nevšimol už skôr . Ale však sa skús popasovať s minulým rokom, či by sa im to oplatilo podať aj napriek pokute .

Dodatočné DP by bolo v tomto prípade bez pokuty, keďže DP neboli povinný podať, takže určite treba riešiť aj minulý rok. Treba zistiť, koľko rokov dozadu DÚ vráti preplatok, určite viac ako len jeden rok.
JM1968
20.03.10,07:25
Ešte raz vďaka, muž už kontaktoval zväz chladiarov, kým s nimi nebude hovoriť osobne ani nič nenapíšem, aby sa nikto nezľakol, že čo sa dozvedel...potom sa podelím.
Takže ako som sľúbila, som tu...min.týždeň sa absolvovalo školenie cez Zväz chladiarov, skúšky, má prísť certifikát. FO ho budú obnovovať 1x za 3roky, PO každý rok...Bez certifikátu sa nesmú predávať chladivá, a kto ich predáva môže len zákazníkovi, ktorý má certifikát tiež. Na Zväz chladiarov sa musia podávať výkazy o spotrebe chladív.Ďalej existuje predpis aké náradie musia chladiari používať a toto musí byť pravidelne kalibrované (hlavne odsávačka chladiva musí byť). A spomínali aj nepríjemné pokuty...Dúfam, že niekomu tieto info poslúžia:)pekný deň
JarkaL
20.03.10,08:19
Dodatočné DP by bolo v tomto prípade bez pokuty, keďže DP neboli povinný podať, takže určite treba riešiť aj minulý rok. Treba zistiť, koľko rokov dozadu DÚ vráti preplatok, určite viac ako len jeden rok.
Nie je to tak, za minulé roky by dostali pokutu.
Pozri toto:
http://www.porada.sk/1344882-post10127.html
dogicka
20.03.10,08:38
Nie je to tak, za minulé roky by dostali pokutu.
Pozri toto:
http://www.porada.sk/1344882-post10127.html

V priloženom príspevku vôbec nie je spomínané, aký bol celkový príjem a či podanie DP bolo povinnosťou alebo nie. Pravdou je, že ak nebol daňovník povinný podať DP (napr.dôchodca nedosiahol príjmy do výšky 50% nezdaniteľnej časti) a rozhodol sa ho podať až o rok, Dú mu neuloží pokutu za neskoré podanie DP. Už som to písala v inej téme, mám s tým osobnú skúsenosť. V auguste 2008 som podávala DP 2 dôchodcom (jeden vymohol potvrdenie o príjme od zaniknutého zamestnávateľa až v auguste, druhý sa až vtedy dozvedel, že mu môžu vrátiť daň z príjmu, ktorý zarobil na dohodu). Obaja spĺňali vyššie uvedenú podmienku t.j. ich celkový ročný príjem bol nižší ako 50% nezdaniteľného minima, a teda z tohto titulu v zmysle zákona o DZP neboli povinný podať DP. Ja som to vtedy overovala s Ing. Borákovou, metodičkou DR Žilina, potvrdila mi, že Dú neuloží pokutu. DP sme podali, pokuta uložená nebola.
dogicka
20.03.10,08:54
Zákon o dani z príjmov
§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

(5) Daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorému nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie podľa odsekov 1 a 2.


Zákon o správe daní a poplatkov
§ 38
Daňové priznanie a hlásenie
(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie podľa osobitného zákona, 11ab) alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon8b) neustanovuje inak.

§ 35
Správne delikty
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

Nevidím dôvod na uloženie pokuty.
JarkaL
20.03.10,09:15
§ 35
Správne delikty
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

(Samozrejme, citát je nepresný, už je účinný nový zákon od 1.1.2010, kde je to v €)

V tomto prípade by predsa podal riadne DP po lehote stanovenej zákonom - je to jeho vlastné rozhodnutie. Nebol povinný podať DP, ale rozhodol sa ho podať a keďže ho podá po termíne, môžu mu uložiť pokutu.
dogicka
20.03.10,09:41
§ 35
Správne delikty
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

V tomto prípade by predsa podal riadne DP po lehote stanovenej zákonom - je to jeho vlastné rozhodnutie. Nebol povinný podať DP, ale rozhodol sa ho podať a keďže ho podá po termíne, môžu mu uložiť pokutu.


§ 38
Daňové priznanie a hlásenie

(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie podľa osobitného zákona, 11ab) alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon8b) neustanovuje inak.

Jarka, ale jemu nevznikla povinnosť podať DP. Na neho sa potom nevzťahuje uvedená lehota. Taký je aj výklad DRSR. Ale veriť mi nemusíš;)
JarkaL
20.03.10,09:43
Ja si to tak pamätám aj zo školenia. Nemôžeš priložiť ten výklad DRSR?
dogicka
20.03.10,10:18
Ja si to tak pamätám aj zo školenia. Nemôžeš priložiť ten výklad DRSR?

Nemám ho písomne, tiež to mám zo školenia. Ja chodím na školenia s Ing. Borákovou, metodička dane z príjmov na DRSR Žilina, školí aj daňových kontrolórov. Je to odborník, na svojom mieste. Čo nám povie, za tým si stojí.
A ako som už písala, na základe jej odporúčania som DP podala "po termíne", bolo to ešte v roku 2008 za rok 2007, pokuta vyrubená nebola.
truch
20.03.10,11:03
Nemám ho písomne, tiež to mám zo školenia. Ja chodím na školenia s Ing. Borákovou, metodička dane z príjmov na DRSR Žilina, školí aj daňových kontrolórov. Je to odborník, na svojom mieste. Čo nám povie, za tým si stojí.
A ako som už písala, na základe jej odporúčania som DP podala "po termíne", bolo to ešte v roku 2008 za rok 2007, pokuta vyrubená nebola.
Bodaj by to bola pravda.:):) Podávam rodičom DP za rok 2009 aj za 2008. V 2008 mali daň z úrokov vo výške 1.600 Sk. Dôchodcovi sa hodí každá korunka, teraz cent. Pri ich nízkom dôchodku je tá tisícka dosť vysoká pokuta, je to viac ako polovica, DÚ si nechá 1000 Sk a chudákovi dôchodcovi dá 600 Sk. Viem, že je to moja chyba, že som im mala urobiť DP aj vlani,no nenapadlo ma to.:mee:
sito
20.03.10,11:24
Nechcem povedať, že len somár sa učí na vlastných chybách. Ale o tom je život. Komu štia na hlavu a tvrdí, že je to májový daždík, tomu dík. A zaslúži si aj pomník!???
Zita5
20.03.10,11:52
Ja zastávam názor , že pokiaľ dôchodca nepodal DP v termíne /aj keď nebol povinný podávať daňové priznanie / a požiada o vrátenie dane z úrokov v neskoršom termíne resp.o rok,o dva , že bude pokutovaný zo strany DU .
Predplatitelia DRAKA majú možnosť si to tam nájsť v príspevku od pána Mihála.

Príklad do 31.3. 2009 má možnosť podať DP za rok 2008 i napriek tomu že nedosiahol požadovaný príjem v roku 2009 .Toto mu umožňuje zákon .On nevyužil túto lehotu do 31.3.2009 a podá v roku 2010 za rok 2008 riadne DP , tak už je tam možnosť a povedala by som povinnosť DU na sankcionovanie .

Jedná sa o úroky z úspor pri skutočnosti, že iný príjem nemal .
Rozalka
20.03.10,14:42
Na školení v NR nám povedal prednášajúci, že takéto podania DP (veď oni vidia, z akého dôvodu sa DP podáva) nebudú sankcionovať.
truch
20.03.10,16:34
Na školení v NR nám povedal prednášajúci, že takéto podania DP (veď oni vidia, z akého dôvodu sa DP podáva) nebudú sankcionovať.
Na DÚ v ZA mi povedali, že pokuta bude 1000, ale že nevedia kedy ju vyrúbia. Možno na mňa zabudnú:D:D / teda na moju mamu,za kt. priznanie podávam/
JarkaL
21.03.10,07:27
Teraz o tom hovorili na TA3 a upozorňovali, že pri podaní DP za staré roky bude pokuta.
Dáša_
08.07.10,13:21
Tuším som zachytila nejaké tamtamy, ktoré hovoria, že vznik daňovej povinnosti pri opakovanom dodaní sa od nového roka vráti do starých koľají. A údajne aj tento rok budú posudzovať "aleternatívne " :))
Anja111
08.07.10,13:24
Tuším som zachytila nejaké tamtamy, ktoré hovoria, že vznik daňovej povinnosti pri opakovanom dodaní sa od nového roka vráti do starých koľají. A údajne aj tento rok budú posudzovať "aleternatívne " :))
Tak to by bolo fajn, keby si uvedomili, čo narobili a keby to čo najskôr napravili...
Rozalka
08.07.10,16:54
Bola som nedávno na školení, školiteľka povedala, že v žiadnom prípade sa to nemôže vrátiť, lebo by sme tým porušili predpisy EÚ.

No podotkla, že niekedy poslanci schvália úplne nezmysly, takže aká-taká nádej tu je ...
Anja111
22.01.11,15:32
durisovad
22.01.11,18:57
Proti tomuto sa urcite najdu lobbisti - majitelia restauracii, ktorym by klesli trzby.
Rozalka
22.01.11,18:59
Skôr myslím, že budú lobbovať podnikatelia s poukážkami. Pre nich to sakra výborný džob.
durisovad
22.01.11,19:02
Mozno budu lobbovat spolocne. Su navzajom previazani a obchody by sa im pokazili.
JM1968
19.03.11,06:49
Zdravím, JPP, že vraj ak s.r.o.robí pre iné firmy dodávateľsky účtovníctvo, tak nemôže táto s.r.o. podpisovať výkazy a DP pre firmy ktoré účtovala...Vraj by sa to považovalo za nepodanie uzávierky....bolo by to možné?
Dáša_
19.03.11,06:58
Zdravím, JPP, že vraj ak s.r.o.robí pre iné firmy dodávateľsky účtovníctvo, tak nemôže táto s.r.o. podpisovať výkazy a DP pre firmy ktoré účtovala...Vraj by sa to považovalo za nepodanie uzávierky....bolo by to možné?

ja som nikdy nikomu (ani vlastnému manželovi) výkazy ani DP nepodpísala. Robím to už od roku 1994.
Raz tu tuším Kejka veľmi trefne poznamenala, že keby niekto chcel, aby podpísala, tak každý jeden podpis si cení na 500€ .

Ale je pravda, že toto nerieši problém, či je alebo nie je uzávierka podaná...
JM1968
19.03.11,07:05
ja som nikdy nikomu (ani vlastnému manželovi) výkazy ani DP nepodpísala. Robím to už od roku 1994.
Raz tu tuším Kejka veľmi trefne poznamenala, že keby niekto chcel, aby podpísala, tak každý jeden podpis si cení na 500€ .

Ale je pravda, že toto nerieši problém, či je alebo nie je uzávierka podaná...
Ďakujem, ináč DP si podpisovali sami, len vyhotovil bolo moje meno, detto na výkazoch si podpisovali sami, len osoba zodpovedná za zostavenie uč.závierky bolo moje meno. Ja som zamestnanec tej s.r.o., ktorá robí dodávateľsky pre iných, mne nikto nič za podpis nedá...V podstate ani nechcem, je to moja práca a preberám za ňu zodpovednosť, len fakt aby nebol problém s podaním:confused:
Zdenka 0705
19.03.11,07:29
Podľa mňa je podpis vo "vyhotovil" v poriadku. Ja sa tiež podpisujem v kolónke vyhotovil.
Ale ak by som si dávala robiť účtovníctvo, tak ako podnikateľka by som sa odmietla podpísať v tejto kolonke, keď som nič "nevyhotovila".
KEJKA
19.03.11,07:38
ja som nikdy nikomu (ani vlastnému manželovi) výkazy ani DP nepodpísala. Robím to už od roku 1994.
Raz tu tuším Kejka veľmi trefne poznamenala, že keby niekto chcel, aby podpísala, tak každý jeden podpis si cení na 500€ .

Ale je pravda, že toto nerieši problém, či je alebo nie je uzávierka podaná...
:):):D:D, žeby ? nepamatám si.
JM1968
19.03.11,07:50
Podľa mňa je podpis vo "vyhotovil" v poriadku. Ja sa tiež podpisujem v kolónke vyhotovil.
Ale ak by som si dávala robiť účtovníctvo, tak ako podnikateľka by som sa odmietla podpísať v tejto kolonke, keď som nič "nevyhotovila".
Ďakujem, aj mne to tak logicky pripadá...
Dáša_
19.03.11,08:22
Ďakujem, aj mne to tak logicky pripadá...

na danovom priznani je kolonka "Vypracoval" tam napíšem svoje meno a telefon, ale nepodpisujem, lebo tam podpis nie je.

na suvahe a vysledovke su nasledujúce položky na podpis


Podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva
Podpisový záznam osoby zodpovednej za zostavenie účtovnej závierky
Podpisový záznam člena štatutárneho orgánu


Ani jedno nie je vyhotovil... A pri Vypracoval nie je miesto na podpis
JM1968
19.03.11,08:30
na danovom priznani je kolonka "Vypracoval" tam napíšem svoje meno a telefon, ale nepodpisujem, lebo tam podpis nie je.podpisujem nad svoje meno.

na suvahe a vysledovke su nasledujúce položky na podpis


Podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva oni
Podpisový záznam osoby zodpovednej za zostavenie účtovnej závierky ja
Podpisový záznam člena štatutárneho orgánu oni


Ani jedno nie je vyhotovil... A pri Vypracoval nie je miesto na podpis
V texte, takto som zvykla doteraz, ďakujem
pre doplnenie tí ONI je firma pre ktorú sme účtovnícvo robili.
KEJKA
19.03.11,08:40
DPPO nepodpisovať, ved tam nie je miesto na podpis. DU aj tak tlačivá scanuje, môže im to robiť problém................neviem.

za účtovníctvo a účtovnú závierku pri dodávateľsky spracovanom účtovníctve podpisuje dodávateľ. Zodpovedá v rozsahu predložených dokladov /alebo tak, ako si to dohodli v zmluve/.
RUZ sa zostavuje z účtovných kníh, neviem si predstaviť zodpovednosť za RUZ, ak nezodpovedám za účtovníctvo.
Význam má zodpovednosť za účtovníctvo - podpíše účtovníčka, vedúca účtarne vo firme
zodpovednosť za RUZ - jej nadriadená, alebo ekonomka.........
ak je vo firme určitá hierarchia funkcií.
Výkazy v prípade účtovnej firmy - za účtovníctvo podpíše zamestnanec firmy-účtovník, za RUZ štatutár účtovnej firmy - ktorý vystupuje ako dodávateľ voči klientovi/daňovníkovi.
======================
Aj tak sa klient zodpovednosti nezbavuje, čo podpisuje v kolonke pre štatutára, ovšem, aby podpísal všetko, to je zasa prehnané. Vôbec s klientom na tú tému nediskutujem, ved podpisom preukazujem, že si stojím za kvalitou svojej práce ako aj za tvrdením a prísľubom /zmluvne ošetreným/, že postihy, pokuty za prípadné chyby platím ja.
JM1968
19.03.11,08:45
DPPO nepodpisovať, ved tam nie je miesto na podpis. DU aj tak tlačivá scanuje, môže im to robiť problém................neviem.

za účtovníctvo a účtovnú závierku pri dodávateľsky spracovanom účtovníctve podpisuje dodávateľ. Zodpovedá v rozsahu predložených dokladov /alebo tak, ako si to dohodli v zmluve/.
RUZ sa zostavuje z účtovných kníh, neviem si predstaviť zodpovednosť za RUZ, ak nezodpovedám za účtovníctvo.
Význam má zodpovednosť za účtovníctvo - podpíše účtovníčka, vedúca účtarne vo firme
zodpovednosť za RUZ - jej nadriadená, alebo ekonomka.........
ak je vo firme určitá hierarchia funkcií.
Výkazy v prípade účtovnej firmy - za účtovníctvo podpíše zamestnanec firmy-účtovník, za RUZ štatutár účtovnej firmy - ktorý vystupuje ako dodávateľ voči klientovi/daňovníkovi.
======================
Aj tak sa klient zodpovednosti nezbavuje, čo podpisuje v kolonke pre štatutára, ovšem, aby podpísal všetko, to je zasa prehnané. Vôbec s klientom na tú tému nediskutujem, ved podpisom preukazujem, že si stojím za kvalitou svojej práce ako aj za tvrdením a prísľubom /zmluvne ošetreným/, že postihy, pokuty za prípadné chyby platím ja.
Ďakujem pekne...ani som si nemyslela,že to môže mať až toľko variácií...Takže môžem ďalej podpisovať, výkazy budú uznané ako podané, ešte raz vďaka za rady a trpezlivosť, pekný deň.
Dáša_
19.03.11,15:18
na danovom priznani je kolonka "Vypracoval" tam napíšem svoje meno a telefon, ale nepodpisujem, lebo tam podpis nie je.

na suvahe a vysledovke su nasledujúce položky na podpis


Podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva
Podpisový záznam osoby zodpovednej za zostavenie účtovnej závierky
Podpisový záznam člena štatutárneho orgánu


Ani jedno nie je vyhotovil... A pri Vypracoval nie je miesto na podpis


citujem sama seba a pridávam odkaz na zákon o účtovníctve
§ 5
(http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.