Zavrieť

Porady

Hlásenie o príjme a výdaji liehu

Na www.zbierka.sk vyšla vyhláška č. 619/2006, ktorou sa stanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Príloha vyhlášky je aj tlačivo pre colný úrad. Zmena sa týka hlavne toho, že každý musí podávať hlásenie o 100% liehu. Tlačivo má 4 strany. Prvá strana je v podstate zhodná so starým tlačivom. Druhá strana je pre príjem spotrebiteľského balenia liehu.
Treba na nej uviesť registračné číslo dodávateľa liehu, odškrtnúť kolonku či je dodávateľ maloobchod alebo veľkoobchod a uviesť množstvo 100% dodaného liehu. V praxi to znamená prepočítavať rôzne percentuálne zloženie liehu a množstvo liehu na množstvo 100% liehu.
Tretiu stranu vyplňujú len tí, ktorí predávajú spotrebiteľské balenia liehu pre registrovaných odberateľov, napr. veľkosklady.
Štvrtá strana ju sumárna. Uvádza sa na nej počiatočný stav zásov
SBL k 1 dňu v mesiaci - 100% liehu, celkové množstvo prijatého 100% liehu a konečný stav 100% liehu. Perlička je aj v tom, že zákon platí od 1. 1. 2007 a samotné colné úrady nemajú ešte ani predstavu o tom, či chcú hlásenie na novom tlačive, alebo ešte na starom. Skrátka - Kocúrkovo.
Naposledy upravil evuša : 18.12.06 at 17:59
Usporiadat
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

Excise Duty Pozri príspevok
A podľa ktorého ustanovenia zákona ho má podať?.
na to nie je žiadne ustanovenie. Len z § 44 ods. 18 zákona 105/2004 vyplýva povinnosť držiteľovi povolenia oznamovať colnému úradu z evidencie vedenej podľa ods. 12 okrem iného aj množstvo prijatého liehu.
0 0
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

V prílohe prikladám excelovskú tabulku na vedenie evidencie príjmu, výdaja a stave zásob liehu v zmysle § 44 ods. 12 zákona č. 105/2004
0 0
Emma.Z Emma.Z

Emma.Z je offline (nepripojený) Emma.Z

opravné hlásenie sa podáva v zmysle § 20 ods. 10 zákona č. 511/1992 Zb.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Emma.Z Pozri príspevok
opravné hlásenie sa podáva v zmysle § 20 ods. 10 zákona č. 511/1992 Zb.
No tak to teda už vôbec nie.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
dark32 Pozri príspevok
na to nie je žiadne ustanovenie. Len z § 44 ods. 18 zákona 105/2004 vyplýva povinnosť držiteľovi povolenia oznamovať colnému úradu z evidencie vedenej podľa ods. 12 okrem iného aj množstvo prijatého liehu.
No však práve preto.
0 0
Emma.Z Emma.Z

Emma.Z je offline (nepripojený) Emma.Z

Excise Duty Pozri príspevok
No tak to teda už vôbec nie.
opýtajte sa na colnom úrade
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Emma.Z Pozri príspevok
opýtajte sa na colnom úrade
Už niekoľkokrát som na stránkach Porady uviedol, že vždy platí to, čo je napísané v zákone a nie to, čo niekto niekde povedal, aj keď je to v tomto prípade colný úrad. Ten nie je ani tvorcom a už vôbec nie vykladačom zákona.
Pokiaľ ide o ustanovenie § 20 zákona č. 511/1992 Zb., už z jeho názvu vyplýva, že upravuje začatie konania, pochopiteľne sa tým myslí daňové konanie. V ods. 2 je preto jednoznačne uvedené, že daňové subjekty podávajú príslušnému správcovi dane priznania alebo hlásenia spôsobom podľa § 38 a plnia registračnú a oznamovaciu povinnosť podľa § 31, ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak. Takže § 20 vôbec neprichádza do úvahy, pretože upravuje podania súvisiace s daňovým konaním. V zmysle ustanovenia § 1a písm. d) zákona č. 511/1992 Zb. je daňovým konaním konanie, v ktorom sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňových subjektov. Oznamovacia povinnosť podľa ustanovenia § 44 ods. 18 zákona č. 105/2004 Z. z. však nemá charakter podania, na základe ktorého sa rozhoduje o právach a povinnostiach, táto oznamovacia povinnosť napĺňa definíciu ustanovenia § 1a písm. l) zákona č. 511/1992 Zb. Rovnako preto nie je použiteľné ani ustanovenie § 38, ktoré upravuje povinnosť daňových priznaní a hlásení v takom prípade, ak vznikla daňová povinnosť a už vôbec nie ustanovenie § 31, ktoré upravuje registračnú a oznamovaciu povinnosť týkajúcu sa samotného podnikateľského subjektu, ak dôjde napr. k organizačným zmenám a pod.
Je nedostatkom ustanovenia § 44, že neupravuje možnosť podať opravné hlásenie, to ale nie je dôvodom na improvizáciu a účelové použitie dielčích ustanovení vytrhnutých z kontextu celého ustanovenia. Ak mi zákon neukladá povinnosť, nie som povinný ju plniť, ako vyplýva z Ústavy Slovenskej republiky. Zmeškané doklady by som preto zahrnul do hlásenia v nasledujúcom mesiaci.
0 0
Emma.Z Emma.Z

Emma.Z je offline (nepripojený) Emma.Z

Nie je to celkom tak. Zákon Vám ukladá povinnosť predložiť oznámenie, ktoré má presne stanovené náležitosti. Ak predložíte oznámenie s nedostatkami, colný úrad by Vás mal vyzvať na jeho doplnenie práve v zmysle ustanovenia, ktoré som uviedla. Ak výzve nevyhoviete, hľadí sa na Vaše oznámenie akoby nebolo podané a colný úrad Vám môže uložiť pokutu. Je pravdou, že colné úrady zákony netvoria, ale aplikujú ich v praxi, preto by som ich výklad nebrala na ľahkú váhu.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[QUOTE]
Emma.Z Pozri príspevok
Nie je to celkom tak. Zákon Vám ukladá povinnosť predložiť oznámenie, ktoré má presne stanovené náležitosti. Ak predložíte oznámenie s nedostatkami, colný úrad by Vás mal vyzvať na jeho doplnenie práve v zmysle ustanovenia, ktoré som uviedla. Ak výzve nevyhoviete, hľadí sa na Vaše oznámenie akoby nebolo podané a colný úrad Vám môže uložiť pokutu. Je pravdou, že colné úrady zákony netvoria, ale aplikujú ich v praxi, [B]preto by som ich výklad nebrala na ľahkú váhu.[/ quote]
Spolieham na to, Excise Duty to berie na ťažkú váhu.
Ja mu verím.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Emma.Z Pozri príspevok
Nie je to celkom tak. Zákon Vám ukladá povinnosť predložiť oznámenie, ktoré má presne stanovené náležitosti. Ak predložíte oznámenie s nedostatkami, colný úrad by Vás mal vyzvať na jeho doplnenie práve v zmysle ustanovenia, ktoré som uviedla. Ak výzve nevyhoviete, hľadí sa na Vaše oznámenie akoby nebolo podané a colný úrad Vám môže uložiť pokutu. Je pravdou, že colné úrady zákony netvoria, ale aplikujú ich v praxi, preto by som ich výklad nebrala na ľahkú váhu.
Ak sa nemýlim, predmetom tejto debaty je to, čo robiť v prípade, ak niekto v konkrétnom mesiaci neuviedol v hlásení úplné údaje týkajúce príjmu, zásob a výdaja spotrebiteľského balenia liehu. Túto skutočnosť nemá colný úrad ani tú najmenšiu šancu zistiť, pokiaľ nevykoná vzápätí po podaní hlásenia u konkrétneho subjektu kontrolu. Colný úrad môže zistiť akurát formálne nedostatky podaného hlásenia, v takom prípade postupuje podľa ustanovenia § 41 zákona č. 511/1992 Zb.
Ešte raz opakujem, ustanovenie § 20 citovaného zákona upravuje spôsob podaní, ktoré sa týkajú druhej, tretej, štvrtej a piatej časti zákona, čiže prípravného konania, vyrubovacieho konania, riadnych opravných prostriedkov a mimoriadnych opravných prostriedkov. Na základe hlásenia o príjme, zásobách a výdaji liehu však nedochádza k žiadnemu z vyššie uvedených konaní. Jednoducho treba brať do úvahy skutočnosť, že tvorca zákona č. 105/2004 zabudol upraviť možnosť podať opravné hlásenie a že by teda bolo potrebné pri najbližšej novele zákona vykonať nápravu. K výkladu zákonov a ich aplikácii v praxi colnými úradmi sa vyjadrovať nebudem...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Excise Duty Pozri príspevok
Ak sa nemýlim, predmetom tejto debaty je to, čo robiť v prípade, ak niekto v konkrétnom mesiaci neuviedol v hlásení úplné údaje týkajúce príjmu, zásob a výdaja spotrebiteľského balenia liehu. Túto skutočnosť nemá colný úrad ani tú najmenšiu šancu zistiť, pokiaľ nevykoná vzápätí po podaní hlásenia u konkrétneho subjektu kontrolu. Colný úrad môže zistiť akurát formálne nedostatky podaného hlásenia, v takom prípade postupuje podľa ustanovenia § 41 zákona č. 511/1992 Zb.
Ešte raz opakujem, ustanovenie § 20 citovaného zákona upravuje spôsob podaní, ktoré sa týkajú druhej, tretej, štvrtej a piatej časti zákona, čiže prípravného konania, vyrubovacieho konania, riadnych opravných prostriedkov a mimoriadnych opravných prostriedkov. Na základe hlásenia o príjme, zásobách a výdaji liehu však nedochádza k žiadnemu z vyššie uvedených konaní. Jednoducho treba brať do úvahy skutočnosť, že tvorca zákona č. 105/2004 zabudol upraviť možnosť podať opravné hlásenie a že by teda bolo potrebné pri najbližšej novele zákona vykonať nápravu. K výkladu zákonov a ich aplikácii v praxi colnými úradmi sa vyjadrovať nebudem...
Čo v takomto prípade doporučuješ urobiť ?
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
veronikasad Pozri príspevok
Čo v takomto prípade doporučuješ urobiť ?
To, čo som uviedol na konci príspevku č. 228.
0 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
Potrebovala by som telefonné číslo na Colnú správu Poprad ohľadom programu lieh, vedeli by ste mi pomôcť ? Telefonné čísla uvedené na web.stránke Colného úradu Bratislava sú nefunkčné.
Potrebujem sa s nimi skontaktovať lebo sa neviem dostať na ich webovú stránku.
Za ochotu veľmi pekne ďakujem.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
052-7142811
0 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
Ďakujem pekne ale mám ďalší problém.
Dnes som si stiahla do PC tzv nový verejný kľúč /certifikát/ potrebný k programu LIEH. Keď som si to otvorila tak sa objavila nasledovná informácia o certifikáte: Integritu tohoto certifikátu nie je možné zaručiť. Certifikát je pravdepodobne poškodený atď... Keď si otvorím "Cestu k certifikátu" objaví sa poznámka: Tento certifikát má neplatný digitálny podpis.
Konzultovala som to so zodpovedným pracovníkom zodpovednej firmy ale on tvrdil, že certifikát je v poriadku ja mám niečo s počitačom. Môže to byť pravda?
Ďakujem za Vaše názory
Elena
Naposledy upravil HEBA : 16.12.08 at 16:19 Dôvod: doplnenie
0 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
Inštaloval už niekto z Vás nový verejný kľúč k programu LIEH platný od 03.12.2008. Mne sa to nepodarilo, nevedeli by ste mi pomôcť? Neviem zaslať elektronické hlásenie na colný úrad.
Ďakujem
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

HEBA Pozri príspevok
Inštaloval už niekto z Vás nový verejný kľúč k programu LIEH platný od 03.12.2008. Mne sa to nepodarilo, nevedeli by ste mi pomôcť? Neviem zaslať elektronické hlásenie na colný úrad.
Ďakujem
Neviem ako si postupovala, ale máš dve možnosti ako nainštalovať nový kľúč.

1. Klikneš http://lieh.colnasprava.sk/ , otvorí sa Ti stránka s oznamom o novom verejnom kľúči. V ľavej, hornej časti klikneš na text "NOVÝ VEREJNÝ KĽÚČ - platný do 03.12.2009!" a ponúkne Ti daný certifikát. Tento nainštaluješ.

2. Klikneš na červený text "spôsob riešenia problému je zverejnený na tejto stránke" a presmeruje Ťa na stránku, kde je koreňový certifikát. Tento si nainštaluješ.

Ďalej postupuješ podľa textu:

"Ak už certifikáty máte nainštalované, kliknite na www.lieh.colnasprava.sk alebo počkajte 30 sek. a stránka sa presmeruje."

Vlastne už môžeš klikať rovno v tomto mojom príspevku, nakoľko som pripojila linky do textu.
0 0
HEBA HEBA

HEBA je offline (nepripojený) HEBA

mám ekonomické vzdelanie, momentálne účtujem v JU ...viac
Beatka veľmi pekne ďakujem za tvoju ochotu, už to mám v poriadku. Ten certifikát bol funkčný len som to musela v PC pri inštalovaní zablokovať ja sama ale neviem ako. Pomohol mi ďalší milý člen porady "japec". Ešte raz Vám ďakujem obom.
Príjemný deň
Elena
Naposledy upravil HEBA : 17.12.08 at 11:25 Dôvod: preklep
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Ak parlament schváli návrh novely zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov, ktorý prerokovala vláda SR a navrhla parlamentu prijať v skrátenom legislatívnom konaní, s účinnosťou od 1. marca 2009 nebude potrebné plniť oznamovaciu povinnosť podľa ustanovenia § 44, pretože je navrhnuté vypustiť z tohto ustanovenia odseky 18 a 19. Konečne už niekto pochopil, že všetky oznamovacie povinnosti týkajúce sa liehu boli od samého začiatku nezmyslom a že viedli len k zmätkom, buzerácii zo strany colných úradov a zbytočným pokutám za nič.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Ahojte!

Vyšiel mi mínusový zostatok na oznámení o liehu. Čo s tým, neviete?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať