Zavrieť

Porady

Hlásenie o príjme a výdaji liehu

Na www.zbierka.sk vyšla vyhláška č. 619/2006, ktorou sa stanovuje vzor tlačiva oznámenia o množstve prijatého a vydaného liehu a stave zásob liehu v spotrebiteľskom balení. Príloha vyhlášky je aj tlačivo pre colný úrad. Zmena sa týka hlavne toho, že každý musí podávať hlásenie o 100% liehu. Tlačivo má 4 strany. Prvá strana je v podstate zhodná so starým tlačivom. Druhá strana je pre príjem spotrebiteľského balenia liehu.
Treba na nej uviesť registračné číslo dodávateľa liehu, odškrtnúť kolonku či je dodávateľ maloobchod alebo veľkoobchod a uviesť množstvo 100% dodaného liehu. V praxi to znamená prepočítavať rôzne percentuálne zloženie liehu a množstvo liehu na množstvo 100% liehu.
Tretiu stranu vyplňujú len tí, ktorí predávajú spotrebiteľské balenia liehu pre registrovaných odberateľov, napr. veľkosklady.
Štvrtá strana ju sumárna. Uvádza sa na nej počiatočný stav zásov
SBL k 1 dňu v mesiaci - 100% liehu, celkové množstvo prijatého 100% liehu a konečný stav 100% liehu. Perlička je aj v tom, že zákon platí od 1. 1. 2007 a samotné colné úrady nemajú ešte ani predstavu o tom, či chcú hlásenie na novom tlačive, alebo ešte na starom. Skrátka - Kocúrkovo.
Naposledy upravil evuša : 18.12.06 at 17:59
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Veronika - a na vyradenú fľašu si budem musieť urobiť krížik, aby som nezabudla, že práve túto som už dala raz do výdaja.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja tuším už ani pomaly nerozumiem o čom tu točíte...
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Vráťme sa ešte raz k zákonu, stačí k ustanoveniu § 44 ods. 18:
Držiteľ povolenia na predaj je povinný z evidencie podľa odseku 12 oznamovať colnému úradu najneskôr 25. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý údaje oznamuje,
a) množstvo prijatého liehu v spotrebiteľských baleniach v l a.,a to v členení podľa čísla povolenia na predaj alebo podľa registračného čísla dodávateľa spotrebiteľského balenia, ktorým je maloobchod, a podľa čísla povolenia na predaj alebo registračného čísla dodávateľa spotrebiteľského balenia, ktorým je veľkoobchod,
Moja otázka znie: kúpil už niekto niekedy z vás načaté spotrebiteľské balenie liehu, z ktorého už niečo chýba? Určite nie, takže spotrebiteľským balením liehu je logicky celá fľaša.
b) množstvo vydaného liehu v spotrebiteľských baleniach v l a., a to v členení podľa čísla povolenia na predaj alebo podľa registračného čísla, ak je známy odberateľ spotrebiteľského balenia, a množstvo vydaného liehu v spotrebiteľských baleniach v l a. ostatným odberateľom spotrebiteľského balenia,
Krčmárov sa týka druhá časť vety, v ktorej sa opakuje rovnaký text: „liehu v spotrebiteľských baleniach v l a.“, tak ako je uvedený aj v písmene a). Takáto rovnaká formulácia textu však nemôže mať v jednej právnej norme dva odlišné významy, teda vydaným množstvom liehu musí byť opäť len celé množstvo spotrebiteľského balenia. Ak by zákon donekonečna v každom ustanovení neomieľal pojem „spotrebiteľské balenie“, čo by len prospelo zrozumiteľnosti textu a miesto toho používal iba pojem „lieh“, alebo ešte lepšie, ak by ustanovenie písm. b) pokračovalo napr. textom: „alebo množstvo liehu vydaného zo spotrebiteľského balenia“, čo by nadväzovalo aj na definíciu predaja v ustanovení ods. 3, potom by bolo jasne a zrozumiteľne ustanovené zákonom, že v oznámení treba uviesť aj množstvo liehu vydaného z načatých fliaš. To by už potom dalo logický zmysel aj ustanoveniu písm. c), na základe ktorého by sa v zásobách okrem celých balení liehu uvádzal aj lieh nachádzajúci sa v načatých spotrebiteľských baleniach.
Vytelefonovávanie na colné úrady nemá nijaký zmysel, pretože ústna informácia nie je právne záväzná, nemalo by to nijaký zmysel ani vtedy, ak by vám to dali písomne, sami vidíte, že názory jednotlivých colných úradov sa v tomto prípade líšia. Zákon stvorili na ministerstve financií, preto sa treba písomne obrátiť na odbor nepriamych daní a žiadať zaujatie stanoviska k tejto problematickej časti zákona, kópia odpovede sa totiž dostane aj na Colné riaditeľstvo a to by už potom malo zabezpečiť jednotný postup všetkých colných úradov. Inak si ale myslím, že vzhľadom na súčasný právny stav každý nech to robí podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, pokiaľ ho nebude fumigovať jeho miestne príslušný colný úrad a úplne sa stotožňujem s názorom v príspevku http://www.porada.sk/showpost.php?p=389186&postcount=40.
Naposledy upravil Excise Duty : 14.02.07 at 06:29
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Príklad:
Kúpil som jednu litrovú fľašu liehoviny s obsahom alkoholu 40 % objemu, mám teda jedno litrové spotrebiteľské balenie liehoviny, v ktorom je 0,4 l alkoholu. V priebehu mesiaca som z tohto spotrebiteľského balenia vyčapoval 14 poldecákov, čiže 0,7 litra liehoviny, resp. 0,28 litra alkoholu, podľa môjho názoru som teda v zmysle svojho predchádzajúceho príspevku ešte nepredal spotrebiteľské balenie liehu. V oznámení podľa § 44 ods. 18 podľa písmena a) potom uvediem nákup 0,4 litra alkoholu, podľa písm. b), množstvo vydaného liehu 0 litrov alkoholu a stav zásob podľa písm. c) opäť 0,4 litra alkoholu, hoci mám fyzicky v zásobe už len 0,3 litra liehoviny, resp. po prepočte 0,12 litra alkoholu.
Ak by som postupoval tak, ako radia niektoré colné úrady a túto načatú fľašu uviedol celú v oznámení ako vydané spotrebiteľské balenie, potom by som musel v stave zásob uviesť 0 litrov alkoholu. Ak by už v ďalšom období nenastal nijaký pohyb ale ihneď po prijatí oznámenia by si práve mňa colný úrad vybral na kontrolu, potom by som mu musel pracne dokazovať, aký lieh to mám v regáli, keď som v oznámení uviedol nulový stav zásob. Ak sa vám to zdá pritiahnuté za vlasy, je mi ľúto, ale tak znie zákon, v ustanovení ods. 12 a ods. 18 jednoducho chýba členenie na množstvo alkoholu predaného zo spotrebiteľského balenia liehu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nielen v tomto zákone sú veci pritiahnuté za vlasy
Ako vždy hovorím, keby zákonodarcom dali pol roka plniť všetky hlásenia, priznania, oznámenia a pod. čo musíme a ako musíme robiť my, hneď by ich tie žarty prešli...Ale nám neostáva nič iné, len si tak trochu občas uľaviť na duši, ako ja teraz
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
veronikasad Pozri príspevok
Rano ešte zavolam na UCS a dam vediet.

------
Veronika
Veronika, volala si tam? Ak áno, čo si sa dozvedela?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Excise Duty Pozri príspevok
Veronika, volala si tam? Ak áno, čo si sa dozvedela?
Na Ústrednú colnu spravu som uz nevolala. Vcera som poslala ten meil na nasu pobocku CU. Telefonicky mi potvrdili, ze mozem postupovat podla neho. Kedze pre mna je to menej pracne a k 31.12.06 som v hlaseni otvorene flase neevidovala, aspon za mesiac januar tak urobim. Snad sa colnici do dalsieho hlasenia dohodnu. Ako uz bolo napisane, urcite nebudu davat pokuty za sposob vypoctu - ved sami nevedia ako to ma byt. Ak nejake pokuty budu, tak za nepodanie hlasenia.

Teda nech kazdý robí tak, ako je to pre neho výhodnejšie a časovo menej náročné.

------
Veronika
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Kamarátka má reštuaráciu s veľkým batovým pultom. Máva otvorené dve fľašu z jedného druhu alkoholu, aby si barmani neskákali po hlavách, keď potrebujú pre dvoch hosí na opačnom pulte. Prišli jej na kontrolu colníci a vyrubili jej pokutu, vraj nesmie mať ovorené dve fľaše toho istého akoholu. Myslíte, že sa môže na niečo odvolať ?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Antonia Jendrišáková Pozri príspevok
Kamarátka má reštuaráciu s veľkým batovým pultom. Máva otvorené dve fľašu z jedného druhu alkoholu, aby si barmani neskákali po hlavách, keď potrebujú pre dvoch hosí na opačnom pulte. Prišli jej na kontrolu colníci a vyrubili jej pokutu, vraj nesmie mať ovorené dve fľaše toho istého akoholu. Myslíte, že sa môže na niečo odvolať ?
Nie .
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Antonia Jendrišáková Pozri príspevok
Kamarátka má reštuaráciu s veľkým batovým pultom. Máva otvorené dve fľašu z jedného druhu alkoholu, aby si barmani neskákali po hlavách, keď potrebujú pre dvoch hosí na opačnom pulte. Prišli jej na kontrolu colníci a vyrubili jej pokutu, vraj nesmie mať ovorené dve fľaše toho istého akoholu. Myslíte, že sa môže na niečo odvolať ?
Bohužiaľ, zákon hovorí jasne, pozri ZSDL_§10_ods.7 a ZSDL_§10_ods.8.
http://www.porada.sk/t29661-zakon-o-...i-z-liehu.html
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
15.02.2007
Stanovisko Colného riaditeľstva SR k uvádzaniu SBL na tlačive oznámenia !!! Do tlačiva sa vpisujú vypočítané hodnoty podľa vzoru tlačiva, to znamená vždy na dve desatinné miesta. Pri predaji zo spotrebiteľského balenia liehu na priamu ľudskú spotrebu (bufety, výčapy, pohostinstvá, a pod.) sa na tlačive uvádzajú len celé SBL. Ak je SBL na mieste spotreby už načaté, uvádza sa ako vydaný lieh až po úplnom predaji liehoviny v SBL. Každé načaté SBL sa v tomto prípade uvádza na tlačive v stave zásob

Kto neverí, nájde to na stránke:
https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2...p?id_clanok=11
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Excise Duty Pozri príspevok
15.02.2007
Stanovisko Colného riaditeľstva SR k uvádzaniu SBL na tlačive oznámenia !!! Do tlačiva sa vpisujú vypočítané hodnoty podľa vzoru tlačiva, to znamená vždy na dve desatinné miesta. Pri predaji zo spotrebiteľského balenia liehu na priamu ľudskú spotrebu (bufety, výčapy, pohostinstvá, a pod.) sa na tlačive uvádzajú len celé SBL. Ak je SBL na mieste spotreby už načaté, uvádza sa ako vydaný lieh až po úplnom predaji liehoviny v SBL. Každé načaté SBL sa v tomto prípade uvádza na tlačive v stave zásob

Kto neverí, nájde to na stránke:
https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2...p?id_clanok=11
A je vymaľované
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

No , Peťo, vôbec si ma nepotešil, zasa bude ako "dement" podľa skladu vypisovať ručne koľko a o aké fľaše ide, čiže najskôr si urobím pôvodné tlačivko a potom ho prepočítam do nového a zasa budem musieť mať z každého druhu viac kariet podľa balenia.
No nič príjemné.

Ale ďakujeme za upozornenie
Naposledy upravil Muška : 15.02.07 at 22:18
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Dievčence, absolútne s vami súhlasím, najmä s tým, čo uviedla Beata vo svojom príspevku http://www.porada.sk/showpost.php?p=386434&postcount=25, za čo jej patrí môj bod, tak by to totiž malo byť najsprávnejšie. Daňové a účtovné predpisy by mali vzájomne na seba nadväzovať a to by si mali uvedomiť najmä tí, ktorí tvoria legislatívu, ja som vo svojich príspevkoch argumentoval iba tým, čo je napísané v zákone o spotrebnej dani z liehu, hoci viem, že to nie je v poriadku. Zákony ale platia v takej podobe, v akej ich schválili tam hore na kopečku, aj keď sú v nich nezmysly. To, že sa objavia odlišné názory, to sa dalo čakať, preto som reagoval konštatovaním, že je vymaľované. Samozrejme to patrilo k príspevku http://www.porada.sk/showpost.php?p=388975&postcount=33, škoda, že som ho vo svojej okamžitej reakcii necitoval, aby to bolo jasné, nebolo v tom nič osobné, moja reakcia skončila na tom mieste, kde ma to akurát hodilo v danom momente. Teraz neostáva nič iné, len postupovať tak, aké je usmernenie Colného riaditeľstva lebo to tak budú vyžadovať všetky colné úrady.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Excise Duty Pozri príspevok
15.02.2007
Stanovisko Colného riaditeľstva SR k uvádzaniu SBL na tlačive oznámenia !!! Do tlačiva sa vpisujú vypočítané hodnoty podľa vzoru tlačiva, to znamená vždy na dve desatinné miesta. Pri predaji zo spotrebiteľského balenia liehu na priamu ľudskú spotrebu (bufety, výčapy, pohostinstvá, a pod.) sa na tlačive uvádzajú len celé SBL. Ak je SBL na mieste spotreby už načaté, uvádza sa ako vydaný lieh až po úplnom predaji liehoviny v SBL. Každé načaté SBL sa v tomto prípade uvádza na tlačive v stave zásob

Kto neverí, nájde to na stránke:
https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2...p?id_clanok=11
Stranka sa mi neda otvorit, ale vidim tam Poprad1.colna sprava. Nie je to nahodou len vyklad CR Poprad. Bolo to zverejnene na stranke Ustrednej colnej spravy? Tie informacie sa tak menia, ze uz nevim komu a comu mam verit.

---------
Veronika
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Prisím Vás, zasielal niekto z Vás cez net to hlásenie??? Zaujíma ma ako postupuje pri vyplňovaní hlásenia cez program LIEH. Prosím kto to robil nech mi odpovie:
1) ID operácia SBL ( dám príjem koľko som nakúpila). To som robila aj predtým - skutočný nákup.
2)Dávam tam aj stav k 31.1.2007 ???? to znamená či tam dam skutočný stav aký som mala k 31.1.2007??? to som tiež robila pretým.
3) čo som nerobila bol výdaj. Mám ho teraz tam zapísať alebo ako to vlastne je???
Mám malý bar, nakupujem - kde sa dá - (veľkoobchod, maloobchod). Neviem či mám len taký dojem, ale sa mi vidí, že to bolo jednoduchšie.... Neviem poradi mi niekto?? Chcem iba vedieť či evidujem nákup - áno, stav k 31.1.2007 áno, ale eviduje aj ten výdaj???? Ďakujem za každú odpoveď.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Eviduje sa:
Stav na začiatku mesiaca
Nákup - presne podľa dodávateľov
Výdaj - na 3. strane úplne dole v jednom riadku /anonymný predaj/
Stav na konci mesiaca

Pozri prílohu , tlačivo
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Ja to zasielam elektronicky, pracujem s programom LIEH a tam nemám také tlačivo. Ale použíjem asi podľa všetkého bod 8 "celkový výdaj liehu". Ďakujem za radu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Andrejka, poslala som Ti tlačivo len preto, že určite sa elektronicky vypisuje presne to isté.
Ja to začnem od budúceho mesiaca posielať elektronicky. Takže potom budem určite tiež potrebovať pomoc.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

andrea Pozri príspevok
Prisím Vás, zasielal niekto z Vás cez net to hlásenie??? Zaujíma ma ako postupuje pri vyplňovaní hlásenia cez program LIEH. Prosím kto to robil nech mi odpovie:
1) ID operácia SBL ( dám príjem koľko som nakúpila). To som robila aj predtým - skutočný nákup.
2)Dávam tam aj stav k 31.1.2007 ???? to znamená či tam dam skutočný stav aký som mala k 31.1.2007??? to som tiež robila pretým.
3) čo som nerobila bol výdaj. Mám ho teraz tam zapísať alebo ako to vlastne je???
Mám malý bar, nakupujem - kde sa dá - (veľkoobchod, maloobchod). Neviem či mám len taký dojem, ale sa mi vidí, že to bolo jednoduchšie.... Neviem poradi mi niekto?? Chcem iba vedieť či evidujem nákup - áno, stav k 31.1.2007 áno, ale eviduje aj ten výdaj???? Ďakujem za každú odpoveď.
Popíšem celý postup - Ručný zápis oznámení.

1) Pridaj
2) ID operácie SBL - najprv si nahodím počiatočný stav liehu, aby mi program vypočítal správne hodnoty. Takže zaškrtnem ID 6. V kolónke množstvo nahodím počiatočný stav liehu. Dátum 01.01.2007.
3) Ulož

Uloží sa mi počiatočný stav k 01.01.2007. Aby mi však sedelo všetko, stlačím "auto" a toto mi vypočíta PS, príjem, výdaj a KS. Ak stlačím tlačítko "Kontrola" vidím, že je všetko OK.
Pokračujem nahadzovaním obratov za mesiac január, do hlásenia k 31.01.2007:


1) Pridaj
2) ID operácie SBL 1 - príjem SBL maloobchod (ak ste veľkoobchod, tak ID 2).
3) ID prevádzka - ak sledujete pohyb liehu v rôznych prevádzkach, stlačením F2 sa dostanete na zoznam Vašich prevádzok, vyberte jednu.
4) Registračné číslo, alebo povolenie - znova použijem F2 na výber dodávateľa liehu, prípadne nahodím číslo registrácie, alebo povolenia. V ružovom rámčeku sa mi nahodí ID dodávateľa.
5) ID prevádzka - ak má môj dodávateľ prevádzky, znova použijem F2 a nahodím tú prevádzku, z ktorej odoberám alkohol.
6) ID lieh - tak isto použijem F2 a vyberiem vhodné číslo. Tu uvádzam, že sem sa zapisujú údaje podľa toho, ako ste si natipovali v číselníku SBL. Sú dve možnosti:
a) V prípade, že nepotrebujete sledovať každé SBL zvlášť, povedzme napríklad, že príjem a výdaj SBL sledujete v nejakej pomocnej tabuľke excelovskej, potom si natipujete v číselníku SBL len jeden zápis, kde objem bude 1,00 l a koncentrácia 100%.

b) V prípade, že budete sledovať či už podľa sortimentu, alebo podľa koncentrácie, natipujete každú položku zvlášť.
7) Množstvo - ak mám číselník SBL natipovaný podľa bodu 6., písmeno a), natipujem do kolónky množstvo v l a. z mojej excelovskej tabuľky. Ak mám v číselníku podrobné údaje podľa bodu 6., písmeno b), natipujem do množstva počet jednotlivých SBL.
8) Dátum - 31.01.2007
9) Ulož

Ďalej natipujem výdaj liehu:

10) Pridaj
11) ID operácie SBL - ak predávam odberateľom s povolením, tak ID 4, ak ostatným tak ID 5.
12) ID lieh - znova použijem F2, postupujem podľa bodu 6.
13) Množstvo - postupujem podľa bodu 7. Buď uvádzam údaj v l a., alebo v kusoch SBL.
14) Dátum - 31.01.2007
15) Ulož

Ak som natipovala všetok obrat, príjem aj výdaj liehu v sledovanom období, stlačím tlačidlo "auto", ktoré mi vypočíta celkový obrat liehu a konečný stav k 31.01.2007. Po stlačení tlačidla "kontrola" musí byť na konci každého riadku napísané "OK". Teraz máme pripravené údaje pre vygenerovanie xml súboru a následné odoslanie súboru na stránku colnej správy.

Dúfam, že som trochu pomohla, v prípade, že má niekto nejaké dotazy, pýtajte sa, veľmi rada pomôžem, ak budem vedieť
Naposledy upravil Beata : 18.02.07 at 15:29
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať