mimi3277
17.02.09,00:47
Zdravim vsetkych.

Na uvod by som vas uviedol do temy. Kupili sme si byt 12. Marca roku 2008 na najvyssom poschodi a stali sme sa clenmi SVB (18clenov-bytov). Predchadzajucemu majitelovi bolo urobene vyuctovanie k tomuto datumu. V byte mame vlastny ohrev teplej vody (plynom), vodomery, merace tepla na radiatoroch (PRVN). Za plyn a elektriku si platime zalohovo sami podla spotreby na meracoch. V byte sme robili ako to uz chodi upravy ktore boli dost casovo narocne (okna, elektricke rozvody, omietky, podlahy, deravy odstaveny radiator sme spojazdnili az v Novembry pracovnikom z teplarne...). Prakticky az do dnesneho dna este stale tam nebyvame. Od Marca ale poctivo platime za 2 osoby a od Septembra za 3 co sa platit ma. Nastal cas odpisov a vyuctovania.
Elektrikari si zrejme odpisali elektrinu sami z elektromeru, plynari nas o to poziadali listkom na dverach a nahlasovali sme stav meraca telefonicky. Samozrejme ze sme cakali oznamenie o odpisovani aj od teplarni a vodarni, no pri kontrolach vyvesnych miest pri obcasnych navstevach bytu a kontrolach postovej schranky (asi raz tyzdenne). Prekvapilo ma ked som nasiel oznam o schodzi na ktorej sa bude odovzdavat vyuctovanie. Nevedel som na zaklade coho nam to vyuctovanie spravili ked neodpisovali stav vodomerov a PRVN. Dozvedel som sa ze odpis robil sam predseda SVB na zaklade oznamenia ktore vyvesil 3dni pred terminom. Termin odpisov bol okolo 3.1. v case nasej trojtyzdnovej nepritomnosti z dovodu dovoleniek.
Na otazku z coho bolo vychadzane mi bola dana odpoved predsedu SVB ze zo spotrieb predchadzajuceho majitela.
Kedze som si uz cosi popozeral ohladom vypoctov (vyhl.630/2005) nemozem namietat ohladom spravnosti pocitania asi nic. Vid prilohu vypoctu (neviem presne celkove mnozstva). Za vodu nam odhadol spotrebu 44m3 skutocna 10m3 (cini rozdiel cca 2tis. SK). To este chapem ze o to by sme nemali prist lebo pri dalsom odcitavani budem mat o ten rozdiel menej. Neviem vsak ci aj pri tom preplateni za "Spotrebnu cast tepla" sa mi to nejakym sposobom vrati. Je spravne ze sa predseda poponahlal s vyuctovanim a nesnazil sa nas kontaktovat? Bral nas jednoducho ako byt v ktorom nebolo mozne urobit odpocet. Viac menej sa tym meracom nerozumiem, vobec mi nie je jasne co to na tom displeji preskakuju za hodnoty.
Ako bude pocitat na buduce, ked ani teraz nechce mnou urobeny odpocet dielikov z radiatorov?
Dufam ze necaka ze na buduci rok budeme mat zase dlhu dovolenku...
Co vy na to?
Za nazory vopred dakujem
Jozef I
17.02.09,06:53
Keďže ste už dostali vyúčtovanie, je tam určite možnosť sa odvolať do 15 dní. Určite by som sa odvolal a doložil ako dôvod nesprávne spravené vyúčtovanie z dôvodu neodpísania meračov. Treba to podať písomne a v určenej dobe. Predseda je poviný na to reagovať. Ale samozrejme by som išiel za ním a v pokoji sa s ním porozprával, že v rámci dobrých nasledujúcich susedských vzťahov by bolo vhodné aby to opravil a prepočítal. Vyúčtovanie má byť hotové najneskôr do konca mája, tak čas ešte má.
Pri pohľade na to vyúčtovanie sa mi nepáči výpočet tej spotrebnej zložky lebo tá by sa mala počítať podľa PRVN a nie podľa m2 plochy bytu. Ak ste si zvolili pomer 40-60%, tak tých 60 percent má ísť podľa celkového počtu dielikov a pomerne rozpočítané na spotrebu dielikov jednotlivých bytov s prihliadnutím na koeficient nevhodnej polohy bytu. Aj ked som tam videl odhadnutú spotrebu 20,6 Gj nikde v tom výpočte sa s tým údajom nepočíta. :confused: Treba sa dohodnúť s predsedom v tom zmysle, že nech opraví vyúčtovanie, tak ako má byť, že prípadné finančné rozdiely sa môžu vyrovnať v nasledujúcom roku (ak nebudú strašne veľké) a že už si dáte pozor pri odpočtoch a nahláste mu telel. číslo aby vás mohol upozorniť že sa niečo v dome deje, aby ste sa mohli dostaviť. Je to hlavne na dohode a ochote sa dohodnúť.
mimi3277
17.02.09,07:21
dakujem za odpoved.
...ten vypocet co je prilozeny som robil ja, vychadzal som iba z predpokladov. Chcel som iba vediet ako asi postupoval. Prisiel som pri tom vlastne na to ze postupoval ako ked by sme mu nedovolili odcitat dieliky. Co sa tyka kontaktu na nas, myslim ze pri podpise zmluvy o spolocenstve sme mu kontakt dali ale poprel to. Teraz som mu uz dal vizitku s telefonnym cislom pred svedkami.
Jasne ze by som sa chcel dohodnut na prepocitani. Netusim vsak co v pripade ak nebude suhlasit ako potom bude postupovat na buduci rok ked dieliky nam teraz neodpocital. Nebudeme potom platit za obdobie dva roky (dieliky za dvojrocne obdobie)?
Elena Navrátilová
17.02.09,07:46
Záleží aké máte PRVN. My máme Siemens a tam sa k 31.12. automaticky napočíta aktuálny stav a stav spred roka sa už v pamäti nedrží. Takže on (predseda) má stále možnosť urobiť súčasný odpis a pri budúcoročnom RV Vám môže zohľadniť celkovú spotrebu aj z roku 2008 s rokom 2009. Stačí len aby bol ochotný to odpísať a prepočítať námer podľa skutočnosti a nie odhadu. Treba už len námer buď navýšiť oproti odhadu alebu znížiť spotrebu.
majkii
17.02.09,08:30
Zdravim vsetkych.

Na otazku z coho bolo vychadzane mi bola dana odpoved predsedu SVB ze zo spotrieb predchadzajuceho majitela.
Kedze som si uz cosi popozeral ohladom vypoctov (vyhl.630/2005) nemozem namietat ohladom spravnosti pocitania asi nic. Vid prilohu vypoctu (neviem presne celkove mnozstva). Za vodu nam odhadol spotrebu 44m3 skutocna 10m3 (cini rozdiel cca 2tis. SK). To este chapem ze o to by sme nemali prist lebo pri dalsom odcitavani budem mat o ten rozdiel menej. Neviem vsak ci aj pri tom preplateni za "Spotrebnu cast tepla" sa mi to nejakym sposobom vrati.

Podľa mňa, vyučtovanie zo spotrieb predchádzajúceho vlastníka je nesprávne. Predseda mal postupovať podľa vyhlášky ÚRSO 630/2005 §7 ods 4)
"Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené pomerové rozdeľovače tepla alebo určenémeradlo tepla alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu funkciu, alebo ich poškodil, určí sa spotrebná zložka ako súčin 1,5-násobok priemeru spotrebnej zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých bytov, nebytových a spoločných priestorov a príslušnej podlahovej plochy bytu, nebytového priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa"

alebo v tvojom prípade aj podľa §7 ods 5)
"V prípade poruchy pomerových rozdeľovačov tepla alebo určenéhomeradla tepla alebo ak konečný spotrebiteľ neúmyselne neumožnil ich odčítanie, spotrebná zložka sa konečnému spotrebiteľovi určí ako súčin priemeru spotrebnej zložky na m2a príslušnej podlahovej plochy bytu a nebytového priestoru konečného spotrebiteľa"
sito
17.02.09,08:54
Typický príklad, malá informovanosť pri kúpe bytu, bolo sa treba informovať o spôsobe, pravidlách SVB ako sa hospodári so spoločným majetkom a ako sa podieľajú jednotlivé byty na úhrade nákladov za spoločné hospodárenie. Postup pri rozdelení nákladov je nasledovný:

1. Vlastníci si schvália na schôdzi pomer rozdelenia nákladov podľa úžitkovej plochy m2 ( majetkového podielu v dome ). U Vás je to 40 %. Tieto náklady sa vydelia počtom m2 domu a vynásobia m2 bytu, výsledok je podiel bytu na úhrade základnej zložky.

2. Počet nameraných jednotiek na každom radiátory v dome sa upraví korekciou ( koeficientom výkonu radiátora ) Výsledný počet upravených jednotiek v dome je počet podľa ktorého je už možné rozdeliť Spotrebnú zložku 60% nákladov, ak sa vlastníci nedohodli na korekciách za nevýhodnú polohu miestnosti v dome. Ak áno, tak korigované jednotky výkonom radiátorov budú ešte korigované korekciou nevýhodnej polohy v dome ( koeficientom ) v miestnostiach, ktorých sa uvedená korekcia dotýka. A až potom je konečný počet jednotiek na rozdelenie spotrebnej zložky. Vo vašom prípade sa najprv vypočíta podiel základnej zložky pre váš byt ako pre neúmyselný odpis merania podľa plochy m2, zbytok základnej zložky sa rozdelí medzi ostatné byty podľa upravených jednotiek.

3. Podľa 630 /2005 §7 odsek 10 sa môžu vlastníci dohodnúť na akomkoľvek spôsobe rozdelenia nákladov, ktorý musí vyhovovať odseku 1.

Koľko od 1.1.2008 do 12.3.2008 zaplatil pôvodný vlastník a koľko Vy ako nový vlastník od 12.3.2008 do 31.12.2008.

Vlastne skončil obchod s teplom za rok 2008, Vy ste dostali vyúčtovanie za teplo. V prípade, že nie ste s ním spokojný, môžete ho reklamovať u predsedu SVB, ( písomne ) do 30 dní Vám musí odpovedať. Pre istotu ho požiadajte o schválenia spôsobu rozdelenia nákladov za teplo, prípadne ostatných spoločných veci ktoré schválili vlastníci, aby ste sa lepšie zorientovali v pravidlách domu a vyhli sa podobným problémom v budúcnosti. Vyúčtovanie musí byť doručené do 31.5.2009, takže priestor na vybavenie reklamácie je.

Neviem aky typ merania máte, niektoré zaznamenávajú stav za dva predchádzajúce roky. O tom by vás mal tiež informovať, pri montáži bol isto návod na použitie a ten ste mali dostať pri kúpe bytu.

Jednoducho treba viac informácii a viac sa zaujmať o svoj podiel v obytnom dome.
majkii
17.02.09,10:01
Sito, aby som to upravil na pravú mieru, vlastníci nemusia schvaľovať pomer rozdelenia nákladov. Vyhláška to síce vlastníkom umožňuje, ale nie je to povinnosť. To isté platí aj pre korekčné koeficienty nepriaznivej polohy miestností. Čiže ak vlastníci rozpočítavanie nákladov na teplo na schôdzach neschvaľovali, rozpočítava sa podľa vyhlášky.
peton
17.02.09,10:09
Pri reklamácii sa môžeš oprieť aj o zákon 657/2004 v znení zákona 99/2007 o tepelnej energetike, kde predseda porušil základnú oznamovaciu povinnosť (a je to zdá sa národný šport).

§17 (3) Dodávateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo tepla dodaného v teplej úžitkovej vode konečnému spotrebiteľovi, je povinný
c) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle na meranie množstva teplej úžitkovej vody termín odčítania spotreby

§18 (4) Dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je povinný
b) oznámiť konečnému spotrebiteľovi najmenej 15 dní pred uskutočnením odčítania údajov na určenom meradle spotreby tepla alebo pomerovom rozdeľovači tepla termín odčítania spotreby.
sito
17.02.09,10:40
Sito, aby som to upravil na pravú mieru, vlastníci nemusia schvaľovať pomer rozdelenia nákladov. Vyhláška to síce vlastníkom umožňuje, ale nie je to povinnosť. To isté platí aj pre korekčné koeficienty nepriaznivej polohy miestností. Čiže ak vlastníci rozpočítavanie nákladov na teplo na schôdzach neschvaľovali, rozpočítava sa podľa vyhlášky.


V podstate máš pravdu, ak si prečítaš odsek 10 vyhlášky, možno pochopíš, že ak sa vlastníci starajú o svoj majetok, ( povinnosť Z.z. 182/1993 § 14 odsek 2 ) vyhláška je len doporučením. V prípade ak ich netrápi ako budú rozdelené náklady, ten kto náklady rozdeľuje by sa mal držať § 7 vyhlášky 630/2005.

Je to ako keď si neuzamkneš bicykel, auto. Nestaráš sa o svoj majetok, ľahúčko môžeš oň prísť. Povieš ostatným, ako to, že ste mi nepostrážili môj majetok.

Každý dom, ktorý začal merať podielom teplo z fakturačného merača na jednotlivé radiátory to robil preto, aby vedel znížiť spotrebu domu a objektívne rozdeliť náklady na kúrenie. Ak to ľudí v dome nezaujma, tak zbytočne vyhodili peniaze za meranie.
majkii
17.02.09,12:51
V podstate máš pravdu, ak si prečítaš odsek 10 vyhlášky, možno pochopíš, že ak sa vlastníci starajú o svoj majetok, ( povinnosť Z.z. 182/1993 § 14 odsek 2 ) vyhláška je len doporučením. V prípade ak ich netrápi ako budú rozdelené náklady, ten kto náklady rozdeľuje by sa mal držať § 7 vyhlášky 630/2005.

Je to ako keď si neuzamkneš bicykel, auto. Nestaráš sa o svoj majetok, ľahúčko môžeš oň prísť. Povieš ostatným, ako to, že ste mi nepostrážili môj majetok.

Každý dom, ktorý začal merať podielom teplo z fakturačného merača na jednotlivé radiátory to robil preto, aby vedel znížiť spotrebu domu a objektívne rozdeliť náklady na kúrenie. Ak to ľudí v dome nezaujma, tak zbytočne vyhodili peniaze za meranie.

Sito nie je prvda, že keď vlastníci o niečom nerozhodujú, že sa o vec nestarajú a dokonca že by si zanedbávali povinnosti (povinnosť Z.z. 182/1993 § 14 odsek 2) . Ten § 7 ods. 10 dáva možnosť nie povinnosť rozhodnúť sa o inom pomere rozpočítavania v určitých hraniciach. Tá možnosť je tam aj preto, aby v určitých špecifických prípadoch sa mohli vlastníci rozhodnúť o vhodnejšom spôsobe rozúčtovania. Ja považujem spôsob rozúčtovania podľa vyhlášky (60/40 + koeficienty podľa prílohy 2 vyhlášky) za pomerne objektívny a spravodlvejší pre väčšinu bytových domov. Koľko vlastníkov je takých, čo sa problematike rozúčtovania nákladov rozumejú? Ľudia totiž majú na schôdzach tendenciu hlasovať podľa svojej peňaženky a bez ohľadu na dôsledky, bez ohľadu na znalosť problematiky. Klasika na schôdzi "ja nebudem doplácať na spodné a krajné byty (občas poznámka nech sa presťahujú) - zrušme koeficienty, dajme pomer 70:30 - a keby sa dalo najlepšie 100/0 lebo ja mám vypúnutý rádiator celý rok a nebudem doplácať na tých, kt. si rádiator púšťajú". Vyhlášku zostavovali odborníci, kt. majú dlhodobé skúsenosti, preto tej vyhláške dôverujem, aj keď má svoje nedostatky po právnej stránke.

Ak by bola pravda, že vyhláška je odporúčacia, tak potom, je celá vyhláška úplne zbytočná a neexistovali by žiadne hranice. Naopak, tá vyhláška je vykonávacia, právne účinná a záväzná, preto nie je možné vlastníkmi si určiť napr. 100% spotrebnúzložku ale len max 70% a pod.
Elena Navrátilová
17.02.09,15:02
Vyhláška 630/2005 príloha č. 2 je len doporučovaná. Nie je problém ak sa niekto znalý odvolá voči použitiu k vyhodnoteniu PRVN na súd ak predmetný pomer a použitie koeficientov nevýhodnej polohy bytu nebolo prejednané na zhromaždení s platným uznesením. Čím samozrejme nechcem "povedať", že to nemôže urobiť aj tak. Ale pri riadnom hlasovaní o použití pri vyhodnotení PRVN s použitím Vyhlášky 630/2005 s prílohou č. 2 môže urobiť aj tak. Ale pokiaľ sa uznesenie právoplatne odhlasovalo je predpoklad že súd nevyhrá. Ale zas predseda má "čisté svedomie".
majkii
17.02.09,20:08
Vyhláška 630/2005 príloha č. 2 je len doporučovaná. Nie je problém ak sa niekto znalý odvolá voči použitiu k vyhodnoteniu PRVN na súd ak predmetný pomer a použitie koeficientov nevýhodnej polohy bytu nebolo prejednané na zhromaždení s platným uznesením. Čím samozrejme nechcem "povedať", že to nemôže urobiť aj tak. Ale pri riadnom hlasovaní o použití pri vyhodnotení PRVN s použitím Vyhlášky 630/2005 s prílohou č. 2 môže urobiť aj tak. Ale pokiaľ sa uznesenie právoplatne odhlasovalo je predpoklad že súd nevyhrá. Ale zas predseda má "čisté svedomie".

Elenka, koeficienty podľa prílohy 2 sú doporučované, ale počíta sa s nimi pri stanovení spotrebnej zložky, pokiaľ sa na schôdzi nedohodnú inak. Ale to trochu odbiehame od témy. Z toho čo som uviedol si myslím, že predseda im má urobyť vyučtovanie spotrebnej zložky podľa vyhlášky, ak nemú schválený iný spôsob rozúčtovania na schôdzi. Odhad spotrebnej zložky podľa spotreby predchádzajúceho vlastníka mi pripadá absurdný
Elena Navrátilová
18.02.09,03:55
Elenka, koeficienty podľa prílohy 2 sú doporučované, ale počíta sa s nimi pri stanovení spotrebnej zložky, pokiaľ sa na schôdzi nedohodnú inak. Ale to trochu odbiehame od témy. Z toho čo som uviedol si myslím, že predseda im má urobyť vyučtovanie spotrebnej zložky podľa vyhlášky, ak nemú schválený iný spôsob rozúčtovania na schôdzi. Odhad spotrebnej zložky podľa spotreby predchádzajúceho vlastníka mi pripadá absurdný

Odhad je odhad. To je úplne jasné. Záleží aj od toho či majú riešený spôsob čo v prípade ak vlastník nesprístupní byt za účelom odpisu. A toto aj keď neúmyselne nastalo. Ale ak je ochota to všetko dať na správnu mieru mal by jeden aj druhý prejaviť snahu a ochotu tak aby boli obaja spokojný. Zákon v tomto prípade nerozlišuje či išlo úmyselné alebo neúmyselné. Ale v zmysle zákona sa dá použiť pri výpočte až 1,5 násobok priemernej spotreby. Takže predseda si to prispôsobil a urobil RV odhadom. Určite treba podať písomnú reklamáciu na spôsob výpočtu a reklamovať vyhodnotenie PRVN. Predseda by nemal mať problém vyhovieť.
Inak máte v dome aký spôsob vykurovania? Pochybujem že už mohol mať 13. faktúru od CDT. Veď je po polovičke februára a doúčtovacia faktúra zvykne byť stvorená okolo druhej polovici marca. Takisto aj keby bola vlastná kotolňa býva od plynárov doúčtovacia faktúra koncom marca.
mimi3277
18.02.09,05:19
...na upresnenie. Mame centralne vykurovanie kotolnou, na ktoru su napojene viacere vchody z bytovky. Vlastni ju vacsia firma ktora spravuje niekolko kotolni na slovensku. Kazdy vykurovany vchod (teda aj nas) ma v suterene na stene merac dodaneho tepla. Z tohto meraca potom rataju spotrebu. Ci mame fakturu od dodavatela tepla to naozaj neviem, ale dobra poznamka. Zistim si to.
Elena Navrátilová
18.02.09,05:22
Som bola prekvapená takým skorým dátumom a už máte urobené RV. Skús sa dopýtať aj u iných či majú predmetnú 13. faktúru. Mne sa to zdá naozaj skoro. Veď aj plynári si musia vybilancovať svoju činnosť a hospodársky výsledok za uplynulý rok.
sito
18.02.09,06:33
Sito nie je prvda, že keď vlastníci o niečom nerozhodujú, že sa o vec nestarajú a dokonca že by si zanedbávali povinnosti (povinnosť Z.z. 182/1993 § 14 odsek 2) . Ten § 7 ods. 10 dáva možnosť nie povinnosť rozhodnúť sa o inom pomere rozpočítavania v určitých hraniciach. Tá možnosť je tam aj preto, aby v určitých špecifických prípadoch sa mohli vlastníci rozhodnúť o vhodnejšom spôsobe rozúčtovania. Ja považujem spôsob rozúčtovania podľa vyhlášky (60/40 + koeficienty podľa prílohy 2 vyhlášky) za pomerne objektívny a spravodlvejší pre väčšinu bytových domov. Koľko vlastníkov je takých, čo sa problematike rozúčtovania nákladov rozumejú? Ľudia totiž majú na schôdzach tendenciu hlasovať podľa svojej peňaženky a bez ohľadu na dôsledky, bez ohľadu na znalosť problematiky. Klasika na schôdzi "ja nebudem doplácať na spodné a krajné byty (občas poznámka nech sa presťahujú) - zrušme koeficienty, dajme pomer 70:30 - a keby sa dalo najlepšie 100/0 lebo ja mám vypúnutý rádiator celý rok a nebudem doplácať na tých, kt. si rádiator púšťajú". Vyhlášku zostavovali odborníci, kt. majú dlhodobé skúsenosti, preto tej vyhláške dôverujem, aj keď má svoje nedostatky po právnej stránke.

Ak by bola pravda, že vyhláška je odporúčacia, tak potom, je celá vyhláška úplne zbytočná a neexistovali by žiadne hranice. Naopak, tá vyhláška je vykonávacia, právne účinná a záväzná, preto nie je možné vlastníkmi si určiť napr. 100% spotrebnúzložku ale len max 70% a pod.

Majkii,

1.Povedzme, že ľudia sú ľahostajný.

2.Správne si vyhodnotil odsek 10. ( Tá možnosť je tam aj preto, aby v určitých špecifických prípadoch sa mohli vlastníci rozhodnúť o vhodnejšom spôsobe rozúčtovania. ) Každý dom je špecifický, Dva rovnaké domy, 60 metrov od seba vzdialených sú len teoreticky rovnaké. Majú rovnaké klimatické podmienky. Jeden vyreguloval, meria podiel spotreby fakturačného merača podielovo na jednotlivé radiátory a zateplil obvodový plášť domu. Rozdiel v nákladoch na teplo okolo 500 000 Sk. Druhý, aj my si to spravíme, spravili vyregulovanie, prišlo im zaplatiť 6 000 Sk. Veď za to treba platiť, a my peniaze nemáme, takže, končíme si investovaním do ďalších vecí, ktoré nám môžu ušetriť peniaze, €. To podstatné, čo v dome je sú ľudia.


3.Predstav si, že Ti v obuvi prikážu, topánky musíte používať v pomere 50 : 50, to je jedno ktorú topánku nebudete používať, musíte dodržať 50 : 50! Kravina, že. A Ty tu kravinu podporuješ, ale neboj, nie si sám. Teplo, ktoré dodávateľ do domu dodá, dopraví voda, tá preteká cez fakturačný merač, teplota vody sa meria na vstupe a výstupe domu, čip prepočíta prietok a teploty, vyhodnotí a zobrazí spotrebu tepla Gj. Množstvo a teplota vody pretečené radiátormi spôsobujú rozdielny počet nešpecifikovaných jednotiek na podielových meračoch zo spotreby fakturačného merača. Na základe týchto jednotiek je možné vypočítať podiel Gj. na jednotlivé radiátory v dome. Jasné, vlastníci môžu použiť toto ( Tá možnosť je tam aj preto, aby v určitých špecifických prípadoch sa mohli vlastníci rozhodnúť o vhodnejšom spôsobe rozúčtovania. ) teda možnosť majú. Ale ak im niekto poradí kravinu, ostatní si začnú na nich ukazovať prstom, že majú rohy až vtedy keď si tu kravinu schvália.

4.Ľudia sú lakomí. Niektorí majú prázdnu peňaženku, ale nemajú prázdnu hlavu a opačné. A to môže ovplyvniť názor aj hlasovanie. Bývam na prízemí a takou kravinou musím prispievať na tých, čo s teplom plytvajú. Keby tie peniaze išli v doma tam, kam patria nemám námietky. Robí to 2 000 – 3 000 Sk. ročne. Rád by ich dal na opravy podlahy, schodíšť sú v žalostnom stave. Ale nemôžem musím podporiť lajdákov.

5.( Vyhlášku zostavovali odborníci, kt. majú dlhodobé skúsenosti, preto tej vyhláške dôverujem, aj keď má svoje nedostatky po právnej stránke. ) Neviem či si čítal návrh vyhlášky pred jej schválením. To čo je napísané v odseku 10, o tom nebolo vo vyhláške uvažované. Takže nebola by to vyhláška, ale príkaz, ktorý obmedzuje právo vlastníkov rozhodovať o svojom majetku. Keďže som navrhoval písomne, doplnenie možnosti, ak má dom objektívnejšie rozdelenie nákladov ako určuje vyhláška, môže si dom spraviť rozdelenie podľa svojho rozhodnutia. Možno nás bolo viac, ale ja si môžem povedať, že moja pripomienka bola zapracovaná do vyhlášky. Aj vďaka tomu, kto ma upozornil, že prebieha pripomienkovanie návrhu vyhlášky.

Pozri si tému Zateplenie stropov pivníc, príspevok 16, prílohu všetky hárky. ( Tá možnosť je tam aj preto, aby v určitých špecifických prípadoch sa mohli vlastníci rozhodnúť o vhodnejšom spôsobe rozúčtovania. )
sito
18.02.09,06:45
Faktúra za spotrebované teplo od dodávateľa už môže byť SVB doručená, aj uhradená, ako za celok, ale kto spravil rozdelenie nákladov na jednotlivé byty. Dodávateľ tepla, alebo predseda SVB. Ak predseda, prečo je taký iniciatívny ved má čas do 31.5.2009.
mimi3277
18.02.09,06:57
...podla vsetkeho predseda to rozuctovaval, pretoze ako som spominal, oznamenia od Teplarni alebo Vodarni sme sa nedockali. Dostal som odpoved ze on vyvesil oznam 3dni pred odpisovanim a odpisoval sam merace v bytoch. Teplarne a Vodarne odpisali podla vsetkeho iba merace na pate domu a ostatne robi predseda...
sito
18.02.09,08:16
Skúsme to zhrnúť. 12.3. 2008 mal byť spísaný doklad o prevzatí bytu, stav bytu, odpisy meračov vody, PRVN, plynu, elektriny, stanový SVB atd. To bolo spravené asi nedostatočné.

Čo sa týka oznamu o odpisoch meracích zariadení v príspevku č. 8 je to definované v zákone. No 18 bytov sa môže dohodnúť aj inak, ale v prípade nezrovnalosti platí zákon.

Ak neboli na konci roka odpísané podielové merače vody a spotreba bola odhadnutá, je pravda, že sa to prejaví v nasledujúcom roku. Vo váš prospech. U meračov vody sa nedá, zatiaľ naprogramovať dátum odpisu a ten kto odpisuje, nemôže byt naraz pri všetkých meračoch, aj preto vznikajú rozdiely, ktoré sa riešia koeficientom prepočtu fakturačného a podielových meračov.

Čo sa týka tepla, tu sa dajú elektronické prístroje nastaviť na zastavenie merania na rovnaký čas u všetkých prístrojov. Displej začne ukazovať záznam v novom roku, ale predošlý rok uloží v pamäti, aby sa dal opísať, u nášho typu je to 2 roky, u vás to treba zistiť. Keby bol oznam o odpise vyvesený 19.12. 2008 a vy by ste ešte neboli na dovolenke, mohli ste požiadať o odpis skôr, čo nie je možné, programove nastavenie nedovolí. No mohli ste sa dohodnúť, že sa vrátite z dovolenky 18.1.2009 a potom stav na prístrojoch umožnite odpísať, to sa nestalo. Predseda by Vám mal predložiť dohodnutý spôsob rozdelenia nákladov, ak sa vlastníci nedohodli na žiadnom svojom spôsobe, postupovať by sa malo podľa vyhlášky.

Na tom doklade musí byť kto ho vypracoval a dokedy je možné podávať reklamácie. Ak je vaša reklamácia oprávnená, mala by byť vybavená prepočítaním nového rozdelenia nákladov, alebo rozdiel vypočítaný a zohľadnený v nasledujúcom ročnom vyúčtovaní. No ak sa predseda obráti na schôdzu vlastníkov je predpoklad, že Vás 17 ostatných vlastníkov prehlasuje, pretože, čo vy zaplatíte naviac, o to oni zaplatia menej. Možno to bol jeho úmysel, neboli ste doma tak zaplatte za ostatných, pekné privítanie od neho, no treba sa pozrieť aj na svoj podiel oneskoreného záujmu. Myslím, že v budúcnosti prejavíte väčší záujem ide aj o vašu vec.

A ešte jedna vec: Dostali ste kompletné ročné vyúčtovanie, alebo len za teplo a čo susedia, tiež to isté.
mimi3277
18.02.09,14:06
...ano dostali sme kompletne vyuctovanie, susedia taktiez.
Co sa tyka zaujmu, vsetko by bolo vporiadku keby sme o odpoctoch vedeli vcas. Pripadne ze tieto za vodu a teplo robi predseda sam a nie teplarne a vodarne.
Zda sa mi trochu nepochopitelne ked sa ti co vo vchode nebyvaju (plynari) dokazu dohodnut s odberatelom ked aj listkom na dverach a ten co tam byva sa akoby naschval ponahla urobit vyuctovanie a nema snahu ani informovat ze sa odpisovalo a ze by chcel urobit "spravodlive" vyuctovanie.

Uvidim ako pochodim. V sobotu sa s nim hodlam stretnut a o vsetkom podrobnejsie porozpravat. (Bohuzial az v sobotu lebo som neustale sluzobne zaneprazdneny mimo uzemia SR).
sito
19.02.09,08:40
Treba si určiť pevný bod, pre Vás by to mal byť oznam o odpise prístrojov na meranie tepla na radiátoroch v bytoch. Predseda SVB by ho mal mať odložené vo vlastnom záujme pre taký prípad ako sa stal Vám. Na ozname by mal byť dátum vyvesenia, dátum termínu odpisu, dátum náhradného termínu odpisu, prípadne kde treba nahlásiť stav nameraných jednotiek a meno toho kto vykoná odpis a jeho podpis. Zo zákona je termín vyvesenia oznamu 15 dní pred odpisom, ak ste v tom čase ešte neboli na dovolenke je to plus pre Vás. Predseda nedodržal termín. Čo sa týka ročného vyúčtovania, ak má SVB, predseda všetky podklady môže vyúčtovanie spraviť. No správne uvažujete, že to má k Vám na skok, ale jeho záujem to nebol, pravdepodobne umyselne počítal s tým, že nepoznáte pomery v dome a využil toho.

Som zvedavý čo Vám odpovie, hlavne na tu jeho ochotu Vás kontaktovať a umožniť Vám nahlásiť stavy prístrojov.
Elena Navrátilová
19.02.09,09:32
Treba si určiť pevný bod, pre Vás by to mal byť oznam o odpise prístrojov na meranie tepla na radiátoroch v bytoch. Predseda SVB by ho mal mať odložené vo vlastnom záujme pre taký prípad ako sa stal Vám. Na ozname by mal byť dátum vyvesenia, dátum termínu odpisu, dátum náhradného termínu odpisu, prípadne kde treba nahlásiť stav nameraných jednotiek a meno toho kto vykoná odpis a jeho podpis. Zo zákona je termín vyvesenia oznamu 15 dní pred odpisom, ak ste v tom čase ešte neboli na dovolenke je to plus pre Vás. Predseda nedodržal termín. Čo sa týka ročného vyúčtovania, ak má SVB, predseda všetky podklady môže vyúčtovanie spraviť. No správne uvažujete, že to má k Vám na skok, ale jeho záujem to nebol, pravdepodobne umyselne počítal s tým, že nepoznáte pomery v dome a využil toho.

Som zvedavý čo Vám odpovie, hlavne na tu jeho ochotu Vás kontaktovať a umožniť Vám nahlásiť stavy prístrojov.

Snáď tu nebudem čítať že mal nejaký zámer predseda v tom, že neurobil odpis práve u jedného a k tomu ešte nového vlastníka? Veď už trošku s mierou. Zadávateľ má plné právo reklamáciu podať. Predseda má byť ústretový aj z dôvodu že sa jedná o nového vlastníka. Zároveň je vhodné preštudovať si zmluvu o SVB v predmetnom dome. Zadávateľ ani nepíše že reklamáciu podal a predseda nebol ústretový. Zadávateľ sa snaží získať rýchlo informácie ako podať reklamáciu aby bola uznaná. Oznam určite dal predseda obvyklým spôsobom. Inak by nemal nevykonaný odpis len v tomto jednom byte. Inak z toho čo tu bolo uvedené zadávateľom (nevykonanými odpismi v predmetnom byte) by som aj predpokladala že predseda možno ani nevedel že došlo k zmene majiteľov k predmetnému dátumu. Nikde som nečítala že predseda bol upovedomený o zmene majiteľov k predmetnému dátumu. V konečnom dôsledku odpisy meračov v byte nikdy a nikde nechodia odpisovať pracovníci vodární (nejedná sa o fakturačné merače) ani teplární. Vlastníkom týchto meradiel je vlastník bytu. Dokonca aj stavy na plynomere a elektromere sa predsa nahlasuje. Nahlasuje ich predsa nový vlastník odhlasuje starý vlastník. Akým spôsobom si starý vlastník odovzdával byt a jeho technické zariadenie s novým vlastníkom vedia najlepšie zúčastnení.
sito
19.02.09,10:17
Ale ono to asi tak bude, bol na dovolenke. Osemnásť bytov nie je tak veľa, ak si predseda za deväť mesiacov nevšimol zmenu, neviem? Fakt je že oni to najlepšie vedia, čo sa dialo.
Elena Navrátilová
19.02.09,10:41
Ale ono to asi tak bude, bol na dovolenke. Osemnásť bytov nie je tak veľa, ak si predseda za deväť mesiacov nevšimol zmenu, neviem? Fakt je že oni to najlepšie vedia, čo sa dialo.

18 bytov nie je veľa. Ale môže to byť viacvchodový bytový dom. Viac podlažný. A ešte k tomu k "určitému dňu". Ak aj postrehol či už robil prezenčnú listinu alebo niečo podával na Obvodný úrad alebo na katastri... ale dátum zmeny vlastníka skutočne je veľmi ťažko ustriehnuť aj v menších domoch.
mimi3277
20.02.09,07:31
...aby som to trochu usmernil. Zda sa mi ze sa trochu pozabudlo na otvaraci prispevok. Tak ho trosku rozviniem.
Stali sme sa clenmi SVB => podpisovali sme pristupovu zmluvu s predsedom. Je vylucene ze by o nas nevedel. SVB ma 18 clenov obyvajucich jeden vchod v 5poschodovej bytovke.
S predsedom SVB mame spolocnych znamich s ktorymi sa kazdy vikend stretava v kostole a informuje sa o nas ako sa nam dari, ci je nase dieta zdrave a kedy prideme byvat nastalo do bytu. Pripada mi nefer ked aspon po nich neodkazal ze sa budu robit (alebo robili) odpisy.
Este 22.decembra som sa zastavil na byte skontrolovat postu ale ziadny oznam som si na vyvesnych miestach nevsimol.
7. Januara som sa znovu zastavil na byte ale okrem oznamu na nasich bytovych dverach od plynarov ktori chodili odpisovat 6.1. som znovu ziadny oznam o odpisovani tepla a vody na vyvesnych miestach vo vchode ci vytahu nenasiel. Plynarom som nahlasoval stav telefonicky.
Myslim ze 'sito' to vystihol najlepsie.
Ako to cele dopadne budem informovat.
Nateraz dakujem vsetkym za cenne prispevky
sito
20.02.09,07:53
mimi3277, za toto sa omlúvam, napísal som v príspevku č. 6.


Typický príklad, malá informovanosť pri kúpe bytu, bolo sa treba informovať o spôsobe, pravidlách SVB ako sa hospodári so spoločným majetkom a ako sa podieľajú jednotlivé byty na úhrade nákladov za spoločné hospodárenie. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
zivan
20.02.09,09:13
... V konečnom dôsledku odpisy meračov v byte nikdy a nikde nechodia odpisovať pracovníci vodární (nejedná sa o fakturačné merače) ani teplární. Vlastníkom týchto meradiel je vlastník bytu. Dokonca aj stavy na plynomere a elektromere sa predsa nahlasuje. Nahlasuje ich predsa nový vlastník odhlasuje starý vlastník. ...
Elenka, dovolím si nesúhlasiť s tvrdením, že vlastníkom týchto meradiel je vlastník bytu. Z princípu je vlastníkom meradla dodávateľ - u elektriny a plynu je to jasné (energetický rozvodný podnik resp. SPP). U studenej a teplej vody ako aj u tepla pre ÚK je vlastníkom meradiel (vodomery a PRVN) v podmienkach SVB samotné spoločenstvo ako právnicka osoba. Spoločenstvo na čele s predsedom je zodpovedné o.i. aj za odpočty a pravidelné overovanie meračov a to bez ohľadu na to, či má na túto činnosť zmluvu so správcom alebo si to zabezpečuje vlastnými silami.
Pozn. : samozrejme, že PRVN nepodliehajú pravidelnému overovaniu.
Elena Navrátilová
20.02.09,09:18
Elenka, dovolím si nesúhlasiť s tvrdením, že vlastníkom týchto meradiel je vlastník bytu. Z princípu je vlastníkom meradla dodávateľ - u elektriny a plynu je to jasné (energetický rozvodný podnik resp. SPP). U studenej a teplej vody ako aj u tepla pre ÚK je vlastníkom meradiel (vodomery a PRVN) v podmienkach SVB samotné spoločenstvo ako právnicka osoba. Spoločenstvo na čele s predsedom je zodpovedné o.i. aj za odpočty a pravidelné overovanie meračov a to bez ohľadu na to, či má na túto činnosť zmluvu so správcom alebo si to zabezpečuje vlastnými silami.
Pozn. : samozrejme, že PRVN nepodliehajú pravidelnému overovaniu.

Nesúhlasiť môžeš ale nič nezmeníš že PRVN je majetkom vlastníka (načo by Tepláreň posielala svojho pracovníka) takisto vodomer je vlastníctvom vlastníka bytu (načo by vodárne posielali svojho pracovníka). V prípade vodární chodia pracovníci odpisovať len fakturačné merače. A nie "pomerové bytové merače".
P.S. Elektrárňam a plynárom sa stavy nahlasujú. Ale ešte som ani raz nepočula že pri zmene vlastníka poslali urobiť odpis meračov pracovníkov.
sito
20.02.09,10:35
Myslím, že tie prístroje, ( merače ) ktoré vlastníci bytov používajú na objektívnejšie rozdelenie nákladov, ktoré zaznamenajú fakturačné merače, neslúžia len tomu vlastníkovi, ktorý ho má v byte. Ten merač slúži všetkým vlastníkom, všetky merače slúžia všetkým, pretože na základe nameraných jednotiek sa rozdeľuje jeden celok a to je spotreba na fakturačnom merači. Jasné za spotrebu si dodávateľ účtuje náklady, ktoré na základe spotreby podľa vypočítaného podielu uhradia vlastníci jednotlivých bytov. Ten kto sa viac podieľal na spotrebe, uhradí aj vyšší podiel na nákladoch. Logicky by to tak malo byť, ale ??? PRVN, pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov, už ten názov nemá logiku, ale ľudia to prehltnú a ešte si pochvaľujú, aké sú dobré, chutné, že :D. Otvorte oči.
zivan
20.02.09,11:52
... PRVN, pomerový rozdeľovač vykurovacích nákladov, už ten názov nemá logiku, ale ľudia to prehltnú a ešte si pochvaľujú, aké sú dobré, chutné, že :D. Otvorte oči.
Neviem kto vymyslel ten terminus technicus PRVN, ale faktom je, že sa používa. Máš iný návrh ako nazvať tento prístroj? Hádam len nie merač tepla, ako sme toho bohužiaľ často svedkom v rôznych "odborných" príspevkoch?
V Čechách sa používa termín ITN - indikátor topných nákladů.
zivan
20.02.09,12:28
Nesúhlasiť môžeš ale nič nezmeníš že PRVN je majetkom vlastníka (načo by Tepláreň posielala svojho pracovníka) takisto vodomer je vlastníctvom vlastníka bytu (načo by vodárne posielali svojho pracovníka). V prípade vodární chodia pracovníci odpisovať len fakturačné merače. A nie "pomerové bytové merače".
P.S. Elektrárňam a plynárom sa stavy nahlasujú. Ale ešte som ani raz nepočula že pri zmene vlastníka poslali urobiť odpis meračov pracovníkov.
Ja nemusím nič meniť na tom, že v našom SVB sú vodomery v bytoch a PRVN na radiátoroch ÚK spoločným majetkom spoločenstva a nie konkrétneho vlastníka. Veď ak máme aj vodomery v spoločných priestoroch (napr. práčovňa), komu by potom patrili tie?
Ak by napr. vodomery v bytoch patrili vlastníkovi bytu, tak ten by sa mal aj starať o ich pravidelné overovanie a to si neviem predstaviť.
Ale skúsim ten problém vlastníctva logicky vysvetliť z inej strany.
Ak máme v reťazci dodávky tepla pre ÚK klasickú zostavu :
1. Výrobca (napr. tepláreň)
2. Distribútor
3. Odberateľ (SVB)
4. Konečný spotrebiteľ (vlastník bytu),
tak každý kto dodáva tepla na ďalší stupeň v reťazci musí na svoje náklady inštalovať a udržiavať meraciu techniku na meranie množstva dodaného média. Preto aj SVB ako odberateľ dáva namontovať a udržiava na svoje náklady meraciu techniku v bytoch, v tomto prípade PRVN.
Analogická situácia je aj so studenou resp. teplou vodou.
U elektriny a plynu je už priamy obchodný vzťah medzi dodávateľom a konečným spotrebiteľom, t.j. je vynechaný 3. článok reťazca. Preto sa o meraciu techniku (elektromery, plynomery) stará dodávateľ t.j. rozvodný energetický podnik resp. SPP. Samozrejme okrem spoločnej spotreby ako napr. výťahy, či osvetlenie spoločných priestorov, kde vystupuje ako spotrebiteľ SVB.
Elena Navrátilová
20.02.09,12:42
Bavíme sa o bytových tzv. pomerových vodomeroch. Nie o vodomeroch na päte domu. Tie (bytové) mal zadávateľ na mysli. Aj PRVN na radiátoroch v jeho byte.
Elena Navrátilová
20.02.09,12:49
Ja nemusím nič meniť na tom, že v našom SVB sú vodomery v bytoch a PRVN na radiátoroch ÚK spoločným majetkom spoločenstva a nie konkrétneho vlastníka. Veď ak máme aj vodomery v spoločných priestoroch (napr. práčovňa), komu by potom patrili tie?
Ak by napr. vodomery v bytoch patrili vlastníkovi bytu, tak ten by sa mal aj starať o ich pravidelné overovanie a to si neviem predstaviť.
Ale skúsim ten problém vlastníctva logicky vysvetliť z inej strany.
Ak máme v reťazci dodávky tepla pre ÚK klasickú zostavu :
1. Výrobca (napr. tepláreň)
2. Distribútor
3. Odberateľ (SVB)
4. Konečný spotrebiteľ (vlastník bytu),
tak každý kto dodáva tepla na ďalší stupeň v reťazci musí na svoje náklady inštalovať a udržiavať meraciu techniku na meranie množstva dodaného média. Preto aj SVB ako odberateľ dáva namontovať a udržiava na svoje náklady meraciu techniku v bytoch, v tomto prípade PRVN.
Analogická situácia je aj so studenou resp. teplou vodou.
U elektriny a plynu je už priamy obchodný vzťah medzi dodávateľom a konečným spotrebiteľom, t.j. je vynechaný 3. článok reťazca. Preto sa o meraciu techniku (elektromery, plynomery) stará dodávateľ t.j. rozvodný energetický podnik resp. SPP. Samozrejme okrem spoločnej spotreby ako napr. výťahy, či osvetlenie spoločných priestorov, kde vystupuje ako spotrebiteľ SVB.

SVB ako odberateľ vystupuje pri meračoch na vstupoch do domu nie do bytov. Aspoň v tom sa zhodujeme. Takže na vstupe do domu máme aj tak len pomerový vodomer studenej vody. Takisto máme na vstupe do domu vodomer na TUV. Obidva sú ale len pomerové. Takisto máme na vstupe do domu merač na spotrebu UK. Bytové vodomery sú tzv. pomerové a pri RV na základe tzv. 13. faktúry vypočítam tzv. koeficienty voči 13. faktúre za spotrebovanú SV, TUV. Spotreba elektrickej energie - takisto odberateľom SVB len za spotrebovanú elektrickú energiu na spoločných častiach domu.
zivan
20.02.09,21:44
... Takže na vstupe do domu máme aj tak len pomerový vodomer studenej vody. Takisto máme na vstupe do domu vodomer na TUV. Obidva sú ale len pomerové. Takisto máme na vstupe do domu merač na spotrebu UK.
U nás je to takto :
studená voda .... vodomer osadený na vstupe t.j. na päte domu je fakturačné meradlo, nie pomerové
teplá voda .... na päte domu ju nemáme meranú (ani jej množstvo ani teplo v nej obsiahnuté). Teplá voda je pripravovaná centrálne pre časť nášho sídliska v neďalekej výmeníkovej stanici pre spolu asi 15 odberných miest, kde je umiestnené aj spoločné meranie jej množstva a tepla potrebného na jej prípravu. Sú tam osadené centrálne fakturačné meradlá - vodomer pre množstvo vyrábanej teplej vody a kalorimeter pre meranie tepla potrebného na jej prípravu pre všetky odberné miesta vcelku.
dodávka tepla pre ÚK .... je meraná kalorimetrom na päte domu, ktorý je samozrejme tiež fakturačným meradlom
... Bytové vodomery sú tzv. pomerové a pri RV na základe tzv. 13. faktúry vypočítam tzv. koeficienty voči 13. faktúre za spotrebovanú SV, TUV....

Súhlas.

Pre ilustráciu rekapitulácia meradiel v našom dome (46 bytov, 2 vchody):
Fakturačné meradlá SVB - 1 vodomer SV, 1 kalorimeter pre ÚK, 4 elektromery (2 pre osvetlenie spoločných priestorov + 2 pre výťahy)
Fakturačné meradlá vlastníkov - 46 plynomerov a 46 elektromerov
Pomerové meradlá umiestnené v bytoch - 46 vodomerov studenej vody, 46 vodomerov teplej vody a 142 PRVN na radiátoroch
Pomerové meradlá SVB umiestnené v spoločných priestoroch - 4 vodomery merajúce spotreba vody v spoločných priestoroch (3 pre studenú, 1 pre teplú vodu)Fakturačné meradlá - sú vlastníctvom dodávateľov (dodávateľ studenej vody, dodávateľ tepla, dodávateľ el. energie)
Pomerové meradlá - sú vlastníctvom SVB
sito
20.02.09,22:01
Neviem kto vymyslel ten terminus technicus PRVN, ale faktom je, že sa používa. Máš iný návrh ako nazvať tento prístroj? Hádam len nie merač tepla, ako sme toho bohužiaľ často svedkom v rôznych "odborných" príspevkoch?
V Čechách sa používa termín ITN - indikátor topných nákladů.

Princíp demokracie je založený na rozhodnutí väčšiny, no nie vždy má väčšina pravdu, historické udalosti môžu byť príkladom, dokladom, možno? Na základe toho, čo som uviedol je jedno ako sa prístroj nazve, ako ho pomenujeme, ako je pomenovaný. Podstatné je na, čo bol ten prístroj zhotovený, ako v skutočnosti pracuje a aký význam má mať pre tých ktorí si ho zabezpečili, no a potom, konkrétny výsledok. Oplatilo sa investovať do prístroja, nie jedného, ale všetkých v dome. No je tu aj iný pohľad, ja som prístroj navrhol, vyrobil, tak prečo by som nemal s toho vytĺcť zisk.

V podstate ten pristroj pracuje na základe fyzikálnych zákonov a tie sa nemenia, ale je možné objaviť niečo nové, čo obohatí Ľudstvo a zmení pohľad na fyzikálne zákony, snáď v dnešnej dobe nebude niekto tvrdiť, že zem je stredom vesmíru, alebo áno? Giordána Bruna za to upálili v roku 1600, no dnes je rok 2009.
Elena Navrátilová
21.02.09,04:39
Nechcem tu dávať citáciu od zivana. Je to dlhé. Pomerové merače na vodu nie sú umiestnené na spoločných rozvodoch vody ale už za šroubením. Sú vlastníctvom vlastníka bytu. Takisto aj pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov sú umiestnené na vykurovacom telese, ktoré je vlastníctvom vlastníka bytu. Teda nie sú umiestnené na spoločných častiach domu. U nás aj merač studenej vody umiestnený na vstupe domu je pomerový a je vlastníctvom SVB. Nie je uznaný ako fakturačný.
sito
21.02.09,08:49
Škola dá hodne, život všetko, ale nič nenechá. Nikdy nehovorím ľuďom pravdu, je relatívna, trvá len chvíľku! Poviem fakty, ak ľudia majú na to, aby ich pochopili, môžu mi dať za pravdu, ale nemusia.

Pravda bola taká, keď sme sa v roku 1981 nasťahovali do novučkého domu m3 vody stál 0,6 Kčs, teplo, Gj. 21 Kčs. Takže načo meranie, zbytočné vyhodené Kčs. No pravda, doba sa začala meniť. Čím viac stúpala cena za uvedené veci, tým viac začali pracovať mozgové závity, ak rozmýšľanie niektorých ľudí nebolelo, dospeli k tomu, že by bolo dobré, keby sa vedelo kto sa ako podieľa na spotrebe spomenutých veci. Jedinec si mohlo povedať, ja si budem merať svoje spotreby a podľa toho budem platiť podiel nákladov za byt v ktorom bývam. Skutočnosť bola taká, že výsledok jeho merania sa nebral pri rozdelení nákladov do úvahy. Platil rovnako, vodu na prihlásenu osobu k trvalému pobytu a teplo podľa majetkového podielu v dome, m2. Ale, ak časom k meraniu dospela väčšina z nás bývyjúcich a my sme si dali namontovať podielové meranie, podielové meranie je náš majetok, VŠETKÝCH vlastníkov bytov v dome. Ale každý dom, vlastníci v ňom sa môžu dohodnúť, že náklady na zabezpečenie merania si budú financovať jednotlivé byty, ale to neznamená, že ten prístroj ( merač ) je jeho a slúži len jemu. Môj názor je, že je to spoločné zariadenie, ktoré slúži na zníženie spotreby spomenutých vecí v dome a k objektívnemu rozdeleniu nákladov, ktoré požaduje uhradiť dodávateľ spomenutých veci pre dom. Ale, je to môj názor, no rozhoduje väčšina vlastníkov, takže ich rozhodnutím nemusím mať pravdu. Aj keď relatívne to pravda je.
Elena Navrátilová
21.02.09,09:13
Ja to zas vidím inak. Pre mňa je význam pomerových meračov v bytoch či už tepla alebo vody dôležitý vo význame rozrátať podľa odsúhlasených spôsobov namerané spotreby zo vstupných nákladov, ktoré ako SVB zaplatí napr. za ročné obdobie. Za ciachovanie meračov ktoré je zodpovedné SVB aj zodpovedá SVB. Za bytové pomerové merače zodpovedá jeho vlastník. Preto sú aj možné "postihy" za nepreciachovanie predmetných meračov. Inak k tomuto názoru som dospela po študovaní zákonov. Len kde som to konkrétne vyčítala by som musela vyhľadať. A to momentálne nestíham.
sito
21.02.09,10:15
:) V podstate sa bavíme o rovnakej veci. Ale pomer sa vyjadruje medzi dvoma veličinami. Príklad: Víno som zriedil s vodou dva ku jednej, 2 : 1. Ale ak do vína pridám okrem vody aj inú látku, ktorá vylepší jeho chuť, aby išlo na odbyt, tak poviem: Dal som tam diel vína, diel vody a diel látky, ktorá vylepší jeho chuť a predám kvalitné víno. To je 66 % vína, 33 % vody a 1 % látky ktorá vylepší jeho chuť. No a to už je receptúra, ktorá je zavisla od percentuálneho podielu, ak zmením podiel percent, zmením receptúru. ;) . V podstate je to podvod.

Alebo je možné vyjadriť pomer jedného fakturačného merača medzi viac prístrojov spôsobom 1 : 0,1 : 0,1 : 0,1 : 0,1 : 0,1 : 0,1 : 0,1 : 0,1 : 0,1 : 0,1. Pretože desať desatín je jeden celok. To je optimálny príklad.

Nie je jednoduchšie povedať, desať podielnikov, každý ma podiel desať percent.

Vec sa dá zahmliť a ľudia ohúriť, ohlúpiť, využiť, podviesť atd. http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif

Informácie by mali byt prehľadné, ale teplo je zložitý problém, spôsobí veľa faktorov, ktoré treba brať do úvahy, nie všetci dokážu pochopiť ich súčinnosť, je treba pochopiť základ veci a veriť tomu kto podal návrh, ktorý schváli väčšina vlastníkov a samozrejme KONTROLOVAŤ, či je rozdelenie nákladov za teplo v súlade s rozhodnutím vlastníkov a zákonom.
Julian
21.02.09,19:12
Zákon hovorí, že každé meradlo používané v obchodnom styku je určené meradlo a teda podlieha metrologickej kontrole. Za stav meradla zodpovedá uživateľ meradla.
Zoznam určených meradiel je v prílohe vyhlášky ÚNMS. V zozname PRVN nie sú a preto nie sú to ani určené meradlá.
Používaný termín fakturačné meradlo, pomerové meradlo vyplýva z jeho spôsobu používania, ale z metrologického pohľadu sú rovnocenné.

Elena N. upresním Tvoju poznámku (to treba rozdeliť), že za pomerový merač v byte zodpovedá jeho vlastník. Za jeho metrologickú kontrolu zodpovedá SVB- uživateľ a za jeho technický stav (plomby, poškodenie) vlastník bytu.
mimi3277
21.02.09,19:30
Zdravim poradakov.
Mam za sebou navstevu u nasho predsedu SVB kde som mu odovzdal pisomne odvolanie sa voci vyuctovaniu nakladov za rok 2008 na teplo a studenu vodu, ktorych skutocne stavy neboli v nasom byte odpocitane (dovod opisany v predoslych prispevkoch). Moje odvolanie som vlastne postavil na skutocnosti ze predseda nedal o termine odcitavania vediet v zakonom stanovenej lehote minimalne 15dni (657/2004 §17 odseku 3, písmena c a §18 odseku 4, písmena b) podla poradackych upozorneni.
Dalej som si aj podrobne znovu prestudoval nase stanovy a domovy poriadok. V sucasne platnych stavovach a domovom poriadku nie je nikde pojednavane o oznamovacich terminoch na zvolavanie schodze SVB alebo o oznamovacich terminoch pre odpocet meradiel. Teda mam za to ze platia zakonne lehoty. Ani tam nie je nikde spomenute kto za ktore meradla zodpoveda alebo kto robi na nich odpisy.
Fakt, ze predseda oznamil termin odpisu 3 dni pred odpisovanim mi dnes aj potvrdil. Na upozornenie, ze nedodrzal zakonom stanovenu lehotu, a ze povazujem za ferove a v zaujme udrziavania dobrych susedskych vztahov nechat aspon listok v schranke alebo na dverach ze sa nieco take konalo (boli sme pritom jediny, kto nebol doma) ma vysmial! Moje odvolanie prevzal so slovami, ze sa so mnou nema o com bavit, kedze on o odcitavani informoval 3 dni pred odcitanim a my sme mali jednoducho smolu, ze sme neboli doma, a ze mi dava uz teraz ustnu odpoved ze to riesit nebude.
Pytam sa, zachoval by sa tak aj k cloveku ktory byva sam a v case odpisov by bol napriklad v nemocnici??? To potom clovek aby sa nevzdialil z domu na viac ako dva dni, lebo moze prepast oznam a prist o nemale peniaze.
Dalej mi nezabudol pripomenut, ze sa budu tento rok menit merace studenej vody v bytoch a tiez o tom da vediet 3dni pred terminom, a ked nebudeme doma tak nam ich nevymenia a zo stareho nam nebude robit odpocet... pripadne si ich budeme musiet dat vymenit sami na vlastne naklady. Ked som mu povedal ze by som chcel byt o tom informovany vcas pripadne kontaktovany (kontakt uz urcite ma) tak mi odpovedal, ze koli nam nebude nic menit.
Podla mna aj ked sa niekto ohana frazami zauzivane sposoby mali by byt niekde dafinovane. Ako novi vlastnici maju vediet co si maju pod tym pojmom predstavit?
Da sa este nejak inac zatlacit na kompetentnych v nasom pripade a primat ich k prepocitaniu celeho vyuctovania? Pripadne je mozne sa v tejto veci obratit na sud ked ochota zo strany predsedu v klude urovnat vzniknutu situaciu sa javi ako absolutne nulova? Vie mi niekto poradit aky ucinny a zakonny postup by sme mali zvolit?
Dakujem za skore a uzitocne informacie.
Elena Navrátilová
21.02.09,19:38
Kontaktuj organizáciu práv spotrebiteľa. No a skús aj ŠEI. Keď je takýto. To mi je ľúto že v dnešnej dobe sú aj takíto predsedovia. Držím palce aby to dopadlo spravodlivo. Neviem čo už by som Ti poradila. Skutočne stačí len chcieť. Ohľadom 13. faktúry si sa informoval? Nejak to stále nechápem prečo sa tak veľmi ponáhľal. Veď to nemôže byť pre neho problém aby ste sa dohodli a z nasledujúceho RV Ti hodnoty uznať na základe skutočného stavu na meradlách.
Julian
21.02.09,19:57
Zdravim poradakov.

Da sa este nejak inac zatlacit na kompetentnych v nasom pripade a primat ich k prepocitaniu celeho vyuctovania? Pripadne je mozne sa v tejto veci obratit na sud ked ochota zo strany predsedu v klude urovnat vzniknutu situaciu sa javi ako absolutne nulova? Vie mi niekto poradit aky ucinny a zakonny postup by sme mali zvolit?
Dakujem za skore a uzitocne informacie.

Odpoveď Ti už vlastne poskytol peton v príspevku č.8 a Elena N. v predchádzajúcom.
Dohľad nad dodržiavaním zákona o energetike č. 657/2004 vykonáva SEI, preto by som v prvom rade dal podnet tam.
Z toho čo píšeš evidentne nedodržali zákon v § ktoré uvádza peton, preto by si mal tam uspieť.
Julian
21.02.09,20:25
Pokuty za porušenie § 17 ods. 3 sú poriadne vysoké (prikladám), preto by si mal toho predsedu o tom upovedomiť (možnože dostane rozum).
Podľa § 35 zák. 657/2004 sú tieto sankcie:
(1) Inšpekcia uloží pokutu
a) od 500 000 Sk do 1 000 000 Sk fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá podniká v tepelnej energetike bez povolenia alebo v rozpore s vydaným povolením alebo ktorá uskutoční výstavbu sústavy tepelných zariadení bez vydaného osvedčenia podľa § 12 ods. 1,

b) od 50 000 Sk do 500 000 Sk za porušenie povinností vyplývajúcich z § 10 ods. 2, § 11 ods. 1, § 12 ods. 6, § 15 ods. 1 a 2, § 16 ods. 1, § 17 ods. 1, 2 a 3, § 18 ods. 1, 2 a 3, § 19 ods. 2 a 3, § 21, § 24 ods. 3, § 25 ods. 2 a ods. 3 písm. a), § 26 ods. 3, § 33 ods. 4 a 5 a § 36 ods. 7 a 9,

c) od 10 000 Sk do 100 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 4, § 18 ods. 4 a 5, § 25 ods. 3 písm. b), § 26 ods. 2 a § 33 ods. 3,

d) od 500 Sk do 5 000 Sk za porušenie ustanovení § 17 ods. 5 a § 18 ods. 6.
sito
21.02.09,20:35
Nebolo by od veci zistiť spôsob akým sa v dome robí rozdelenie a vypočítať konkrétny rozdiel. Ak neuspejete na ŠEI, ostáva už len obrátiť sa na súd. No a potom, čo na to ostatných 16 vlastníkov? Nevedia o tom. Možno by sa postavili niektorí na vašu stranu a súhlasili by s prepočítaním rozdelenia a vrátenia vzniknutého rozdielu, či už teraz, alebo v ročnom vyúčtovaní za rok 2009. Alebo povedia, že ste mali byť doma a netrápi ich to, že vlastne predseda im rozdal časť vašich peňazí. Zákon je na vašej strane. Prajem úspešné vyriešenie vo váš prospech.
mimi3277
24.02.09,08:50
...tak poradaci moji mili. Mam za sebou aj diskusiu s nasou uctovnickou. Dozvedel som sa rozne veci a praktiky. V stanovach je uvedena aj trojclenna rada, ktora by mala mat moznost nahliadat do uctovnictva a informovat o priebehu kontroly najmenej raz do roka vlastnikov. Zistil som ze dvaja clenovia rady vlastne uz ani neobyvaju nas vchod a ani uz nie su clenmi SVB. Cize rada je nekompletna. Uctovnicka je poverena viest penazny dennik, vybavuje platby v banke, eviduje a uhradza faktury. Akurat ked skonci rok tak si predseda SVB vyziada vsetky uctovne doklady (s dennikom, fakturami,...), vyvesi 3-5dnovy oznam o odpisovani, sam urobi odpisy a sam urobi vyuctovanie. Ked mala uctovnicka zaujem o zaucenie sa alebo spolupodielanie sa na pocitani vyuctovania tak vraj nebol nadseny a nesuhlasil so zaucenim. Dalej som sa dozvedel, ze hlasovanie o dolezitych veciach (ako napriklad vymena vchodovych dveri) vobec nie je zvykom. Dozvedel som sa ze iba raz na schodzi niekto spomenul ze aj s dverami by sa mohlo daco robit a jedneho dna sa tam zjavili nove drevene dvere s termosklami ale cuduj sa svete v starych ramoch dookola ktrorych je aj 1cm skara. Zvacsa kazdy cakal ze spolu s dverami sa vyriesi aj problem s nevyhovujucimi schrankami a tieto budu zabudovane vo dverach ako to maju okolite vchody (bohuzial nestalo sa tak). Najnovsie teda mozem ocakavat novu satelitnu digitalnu antenu na nasej streche, pretoze aj to bolo spomenute predsedom na nasej poslednej schodzi, ze je taka akcia a bude to treba preto, ze bude digitalne vysielanie...
Oponoval som, ale uvidime co sa bude diat dalej.
Z analizoval som si vyuctovanie dopodrobna, a prisiel som na to ze niektore polozky nam ratal na 10mesiacov ale niektore za 12. pritom exmajitelovi bolo za dva mesiace roku 2008 urobene vyuctovanie podla dohody pri kupe bytu. V niektorych kolonkach "ma dat" mame naratane platby za 12 mesiacov ale srandou je ze aj v kolonkach "dal". Nejde mi to do hlavy ako je to mozne ze mu prislo 12platieb ked sme platili 10!!! Kde potom zauctoval tie rozdiely a ako to ze mu podla jeho slov uctovne vsetko sedi? Uz len na FO podla m2 ked si preratam je rozdiel 3,20Sk (za minuly rok sa pocitalo vsetko este v SK). Ako to ze je tam polozka udrzba anten 540SK a vsetko sa u kazdeho bytu minulo na nulu? ako to ze je tam polozka ostatne naklady 160SK a tiez sa vsetko u kazdeho bytu minulo na nulu? Nikde v stanovach ani poriadku o tychto polozkach nie je zapis, co su to a na co sa maju pouzivat.
Po "SEI" ktoru idem navstivit dnes ohladom nedodrziavania terminov oznamovania odpisov a neochoty vysvetlit sposob rozratovania nakladov za teplo asi budem musiet navstivit aj ine organizacie, pripadne presvedcit vlastnikov o zbaveni predsedu neprehladnych uctovnickych operacii a svojvolneho rozhodovania.

Vie mi niekto poradit prosim, na koho sa najlepsie obratit o presetrenie uctovnictva a ake su zakonne lehoty na spatny uctovny audit?
Existuje sposob ako by sa buduci uctovnik (resp. predseda) mohol voci prehreskom z minulosti poistit?

Dakujem za reakcie.
sito
24.02.09,18:23
Snáď tu nebudem čítať že mal nejaký zámer predseda v tom, že neurobil odpis práve u jedného a k tomu ešte nového vlastníka? Veď už trošku s mierou. Zadávateľ má plné právo reklamáciu podať. Predseda má byť ústretový aj z dôvodu že sa jedná o nového vlastníka. Zároveň je vhodné preštudovať si zmluvu o SVB v predmetnom dome. Zadávateľ ani nepíše že reklamáciu podal a predseda nebol ústretový. Zadávateľ sa snaží získať rýchlo informácie ako podať reklamáciu aby bola uznaná. Oznam určite dal predseda obvyklým spôsobom. Inak by nemal nevykonaný odpis len v tomto jednom byte. Inak z toho čo tu bolo uvedené zadávateľom (nevykonanými odpismi v predmetnom byte) by som aj predpokladala že predseda možno ani nevedel že došlo k zmene majiteľov k predmetnému dátumu. Nikde som nečítala že predseda bol upovedomený o zmene majiteľov k predmetnému dátumu. V konečnom dôsledku odpisy meračov v byte nikdy a nikde nechodia odpisovať pracovníci vodární (nejedná sa o fakturačné merače) ani teplární. Vlastníkom týchto meradiel je vlastník bytu. Dokonca aj stavy na plynomere a elektromere sa predsa nahlasuje. Nahlasuje ich predsa nový vlastník odhlasuje starý vlastník. Akým spôsobom si starý vlastník odovzdával byt a jeho technické zariadenie s novým vlastníkom vedia najlepšie zúčastnení.

Snád.