psychofemale
17.02.09,14:12
Dobry den, nemam 2. pilier a pri tom co sa naokolo deje po pravde uz ani nechcem... preto som zacala premyslat nad zivotnym poistenim... chcela som sa teda spytat ci ma nejake dobre skusenosti a mohol mi poradit produkt... co sa tyka mna mam 21 rokov a som zamestnana na TPP... preto by ma zaujimalo ako je to so ziv. poistenim a danovym zuctovanim... kedy si ho mozem odpisat... prijimam akekolvek rady..
Chobot
17.02.09,13:43
Dobry den, nemam 2. pilier a pri tom co sa naokolo deje po pravde uz ani nechcem... preto som zacala premyslat nad zivotnym poistenim... chcela som sa teda spytat ci ma nejake dobre skusenosti a mohol mi poradit produkt... co sa tyka mna mam 21 rokov a som zamestnana na TPP... preto by ma zaujimalo ako je to so ziv. poistenim a danovym zuctovanim... kedy si ho mozem odpisat... prijimam akekolvek rady..

Síce je to tu už nespočetne veľa krát popísané, ale aby si nepovedala...

Uzatvor si životné poistenie tak, aby poistná doba bola minimálne do doby, kedy dovŕšiš 55 rokov (môžeš kľudne aj viac, napr. do dôchodkového veku, alebo si urči sama, kedy budeš chcieť peniaze z poistky - napr. 60 rokov).

Poistnú sumu si musíš určiť sama. Treba pritom vychádzať z príjmu - a najmä z toho, koľko z toho príjmu dokážeš odložiť. Optimálne je odkladať mesačne 17 - 70 €. Každý rok si môžeš zo základu dane odpočítať sumu, ktorú odložíš na poistenie, maximálne však 12.000 SK (od budúceho daňového obdobia to bude určené v €).

Ale skôr, než uzatvoríš poistenie, riadne si naštuduj na internete, čo to je to životné poistenie, typy pripoistení a nejaké veci okolo toho, aby si nepodpísala niečo, čo nebudeš potrebovať, alebo čo by bolo pre teba nevýhodné.
jun2006
24.02.09,11:31
Dobry den, nemam 2. pilier a pri tom co sa naokolo deje po pravde uz ani nechcem... preto som zacala premyslat nad zivotnym poistenim... chcela som sa teda spytat ci ma nejake dobre skusenosti a mohol mi poradit produkt... co sa tyka mna mam 21 rokov a som zamestnana na TPP... preto by ma zaujimalo ako je to so ziv. poistenim a danovym zuctovanim... kedy si ho mozem odpisat... prijimam akekolvek rady..


Ak sa bojis 2. piliera - daj si pozor na kapitalove zivotne poistenie a zaujimaj sa o technicku urokovu mieru - teda o urok, ktory ti vyplatia bez ohladu na vysledky burzy - teda teoreticky samozrejme,
Nezabudni si tiez dojednat "indexaciu" teda zvysovanie poistneho podla inflacie.

V kazdom pripade si vsak bud vedoma toho, ze i poistovna moze skrachovat, mena moze devalvovat - prave teraz sa tlaci kvantum novych penazi, ktore nie su nicim kryte...

A ak chces aboslutnu istotu do buducnoti - kupuj nehnutelnosti a zlato - vsetko ostatne pominie - len zlato, diamanty a zem su vecne!
togon7
25.02.09,16:30
otázka - čo je technický úrok?
Stretol som sa s dvoma vysvetleniami - absolútne rozdielnymi:
1. Úrok ktorý patrí banke, a sporiteľovi len časť, ktorá ho prekračuje. Ak sa v danom roku nedosiahne taká hodnota úročenia, sporiteľ má proste smolu.
2. Úrok, ktorý je garantovaný bez ohľadu na výsledky hospodárenia.
Ďakujem.
Chobot
26.02.09,13:44
otázka - čo je technický úrok?
Stretol som sa s dvoma vysvetleniami - absolútne rozdielnymi:
1. Úrok ktorý patrí banke, a sporiteľovi len časť, ktorá ho prekračuje. Ak sa v danom roku nedosiahne taká hodnota úročenia, sporiteľ má proste smolu.

Neviem, odkiaľ máš túto definíciu, ale ak sa to viaže na bankový sektor, tak to s poistením nemá nič spoločné, preto nemá zmysel sa s tým ďalej zapodievať.


2. Úrok, ktorý je garantovaný bez ohľadu na výsledky hospodárenia.
Ďakujem.

Technická úroková miera je v poisťovníctve pojem, ktorý je definovaný aj v zákone o poisťovníctve č. 8/2008 § 2 ods. 21:

(21) Technická úroková miera je úroková miera, ktorú poisťovňa a pobočka zahraničnej poisťovne používa na výpočet poistného a technickej rezervy na životné poistenie pomocou poistno-matematických metód. Technická úroková miera je súčasťou poistnej sadzby a predstavuje takú mieru zhodnotenia finančných prostriedkov, pri ktorej sa hodnota budúcich záväzkov vyplývajúcich z poistenia vypočítaná poistno-matematickými metódami rovná hodnote budúceho poistného.

Takáto definícia ti asi nič nehovorí, preto je lepšie prečítať si najprv tento môj príspevok, kde som popisoval zjednodušene fungovanie kapitálového živ. poistenia:

http://www.porada.sk/757695-post108.html

Ak si si to prečítal, tak už asi vieš, že tá úroková miera, ktorou sa poisťovňa zaväzuje zhodnocovať technickú rezervu sa volá technická úroková miera. Pokiaľ poisťovňa rezervy nedokáže zhodnotiť do výšky TÚM, tak klientovi musí aj tak splniť svoj záväzok a dať mu pri dožití dohodnutú poistnú sumu. Rozdiel musí uhradiť z vlastných zdrojov. Pokiaľ poisťovňa hospodári dobre, tak pripisuje navyše k TÚM aj podiely na prebytkoch poistného, teda nejaký bonus navyše.

Napr. TÚM je 4%. Poisťovňa dosiahne zhodnotenie rezerv vo výške 3,5%, tak musí tých 0,5% doplatiť napr. z kapitálových rezerv alebo z vlastného imania. Pokaiľ dosiahne výnos 4,8%, tak povinne pripisuje sľúbené 4% plus valné zhromaždenie rozhodne, koľko si nechá poisťovňa ako zisk a koľko vyplatí ako podiely. Napr. ponechá si 0,3% a klientom vyplatí k tým 4% ešte 0,5%.

Ešte pre zaujímavosť - maximálnu TÚM stanovuje NBS vyhláškou. Teda poisťovne nemôžu ponúknuť vyššiu TÚM ako je aktuálne určená NBSkou - v súčasnosti je vo výške 2,5%.

Teraz ti už asi bude jasná tá definícia "Úrok, ktorý je garantovaný bez ohľadu na výsledky hospodárenia.", nie?

Ale pozor - platí to len pri kapitálovom ŽP. Investičné ŽP je úplne iné a tam s zhodnocovanie prostriedkov negarantuje, preto ani nemôže byť reč o TÚM. V IŽP sa zhodnocovanie prostriedkov deje inak - prostredníctvom podielových fondov. Ak chceš, môžem zjednodušene popísať aj to.
togon7
26.02.09,15:03
Tak konkrétne.
Ide o životné poistenie uzavreté na 15 rokov na konečnú sumu v prípade dožitia cca 225 tis Sk. Tomu zodpovedajú aj splátky poistného - 15 tis. ročne
Na koncoročnom výpise, kde je uvedená aktuálna hodnota je spomenutá aj garantovaná technická úroková miera 5% (poistenie bolo uzavreté pred 6 rokmi).
Na konci poistenia, v roku 2018, dostaneme tých uvedených 225 tis. Sk, alebo túto sumu navýšenú o úrok?
Chobot
26.02.09,15:24
Tak konkrétne.
Ide o životné poistenie uzavreté na 15 rokov na konečnú sumu v prípade dožitia cca 225 tis Sk. Tomu zodpovedajú aj splátky poistného - 15 tis. ročne
Na koncoročnom výpise, kde je uvedená aktuálna hodnota je spomenutá aj garantovaná technická úroková miera 5% (poistenie bolo uzavreté pred 6 rokmi).
Na konci poistenia, v roku 2018, dostaneme tých uvedených 225 tis. Sk, alebo túto sumu navýšenú o úrok?

Už nestíham, zajtra ti odpoviem...
Chobot
27.02.09,10:40
Tak konkrétne.
Ide o životné poistenie uzavreté na 15 rokov na konečnú sumu v prípade dožitia cca 225 tis Sk. Tomu zodpovedajú aj splátky poistného - 15 tis. ročne
Na koncoročnom výpise, kde je uvedená aktuálna hodnota je spomenutá aj garantovaná technická úroková miera 5% (poistenie bolo uzavreté pred 6 rokmi).


To je to poistenie, čo ti ponúka zamestnávateľ? Ako to, že už trvá? Kto ho uzatvoril? Kto je poistník a kto poistený?

Tá TÚM je v poriadku, ak to bolo uzatvorené pred 6 rokmi, vtedy boli také TÚM. Podľa všetkého ale toto poistenie nespĺňa podmienku na odpočet zo základu dane.



Na konci poistenia, v roku 2018, dostaneme tých uvedených 225 tis. Sk, alebo túto sumu navýšenú o úrok?

Teraz k tvojej konkrétnej otázke. Na konci poitenia dostaneš tú poistnú sumu 225 tis. SKK plus prípadné pripísané podiely na prebytku poistného. Totiž v tej dohodnutej poistnej sume je zohľadnené (je už započítané) to garantované zúročenie - zhodnotenie technickej rezervy. Ako som vyššie písal ten príklad so 4%, tak tu máš zakomponované tých 5%. Pokiaľ v niektorom roku poisťovňa bude hospodáriť tak, že dosiahne výnos viac, než 5% a rozhodne sa podeliť sa s tým s klientami (v mojom prípade hore to bolo zhodnotenie 4,8%, z čoho 0,3 % si nechala poisťovňa a 0,5 % pripísala ako bonus), tak okrem tých 225 tis. SKK dostaneš ešte aj nejaký bonus navyše. Ale garantovane dostaneš 225 tis., v ktorých je tých 5%.

Toto je to poistenie, ktoré ti ponúka platiť zamestnávateľ?
togon7
27.02.09,20:50
nie, nie :-)
Toto poistenie ma moja priatelka, a ked uz riesim svoje veci v druhej teme, tak som sa spytal aj na to. Chcem vniknut do problematiky poistovnictva, doteraz som sa tomu vobec nevenoval.

Cize, v pripade dobreho hospodarenia poistovne a zhodnocovania podielov nad 5% (momentalne nerealne, ale teoreticky) poistovna moze, ale NEMUSI pripisat peniaze navyse? Nemalo by byt niekde zakotvene ako presne sa postupuje v danom pripade?
inajana
28.02.09,20:40
Poistná doba - poisti sa na čo-najdlhšie obdobie. Teraz si mladá, zdravá.
Poistná suma ? odpočítateľná daňová položka ?
Poistná suma
- riziková časť: životné poistenie - zatiaľ asi nemáš rizikové príplatky - využiť!
úrazové poistenie - má pri životnom výhodné koeficienty - tiež využiť!
- sporivá časť: kríza môže prísť znova a za krásnymi úrokmi môžme len plakať
= vzdušné zámky ... (radšej sporiť na pevných základoch s výhodnými pevným - vopred garantovaným úrokom, napr. stavebko)
220870
01.03.09,09:35
Kedysi som pracoval pre poisťovňu matne si ešte niečo pamätám.
Keď uzatvárate poistkutak vám ponúknu tri základné poistenia.
Úrazové.
Životné.
Investičné.
Úrazové, suma zaplatená za toto poistenie sa neúročí a ani sa z neho nič po skončení poistky nevypláca.Slúži len na poistenie rizika, spojeného s možným úrazom.
Životné.Toto by malo byť to poistenie pre vás.Ale pozor úročí sa z neho len určitá časť.(už si nepamätám koľko percent)Poisťovne sú povinné podľa našich zákonov v rámci tohto poistenia udržiavať tzv technickú rezervu, tj peniaze ktoré nemôžu investovať a teda ich ani nezúročujú, musia ich nonstop držať na účtoch a musia byť kedykoľvek k dispozícii.Takže je veľmi málo pravdepodobné že by poisťovňa skrachovala a nevyplatila svoj záväzok ( tak ako sa snažili prezentovať problém AIG-Amslico priblblý tiežnovinári v SK médiach)Pri takomto krachu poisťovne ( pamätajú na to SK zákony)by vám ponúkli dve možnosti, buď by vyplatili pomernú časť z životného poistenia rovnajúcu sa pomeru dĺžky poistenia a výšky garantovanej poistnej sumy ,alebo by vám ponúkli prestup celej vašej poistky k inej poisťovni pôsobiacej na Slovensku.Poisťovne musia aj pri sume ktorú môžu investovať zo životnej poistky dodržiavať prísne podmienky (nemôžu kupovať akcie).V USA tomu tak nieje preto mohlo AIG de facto skrachovať, ale jej dcéra v Európe AMCICO, ktorej dcéra je AMSLICO nie.Na záver upozorním ,že úroková miera pri tomto poistení sotva pokrýva infláciu.Naopak vašim potencionálnym dedičom bude vyplatená poistná suma na ktorú je poistka uzatvorená(napr vašim deťom pri vašej smrti).
Investičné životné poistenie je takmer to isté ako životné akurát sa pri ňom môže investovať do akcií a tuším nie je žiadna garantovaná suma pri konci poistky (dožití sa ).Tý čo majú takéto poistenie uzatvorené pri tejto kríze čo je teraz asi prišli o všetko alebo väčšinu toho čo tam vložli.:mee:
Určite sa pri uzatváraní poistky vyhnite KOOPERATÍVE v kuloároch sa o nej šušotalo všeličo ,len nič dobré.
Je to už 10 rokov čo pre poisťovne nepracujem, za ten čas som toho veľa zabudol, a veľa sa toho mohlo zmeniť.
Chobot
01.03.09,23:26
nie, nie :-)
Toto poistenie ma moja priatelka, a ked uz riesim svoje veci v druhej teme, tak som sa spytal aj na to. Chcem vniknut do problematiky poistovnictva, doteraz som sa tomu vobec nevenoval.

Cize, v pripade dobreho hospodarenia poistovne a zhodnocovania podielov nad 5% (momentalne nerealne, ale teoreticky) poistovna moze, ale NEMUSI pripisat peniaze navyse? Nemalo by byt niekde zakotvene ako presne sa postupuje v danom pripade?

Nie, nemusí. Poisťovňa v poistnej zmluve sľúbila ten garantovaný výnos vo forme garantovanej TÚM. To klient musí dostať v každom prípade. Ak poisťovňa niečo vyhospodári navyše, je to na rozhodnutí vedenia, ako s tými peniazmi naloží. Ani sro-čke nemôžu prikázať, ako má naložiť so ziskom.

Ale je to len dobrá vizitka poisťovne, ak môže povedať, že dosiahla vyššie zhodnotenie prostriedkov, než len garantované a pripisuje klientom podiely.
verde
30.03.09,12:01
Každá poisťovňa je podnikateľský subjekt. To znamená, že v konečnom dôsledku je na prvom mieste jej zisk. A výnos klienta je až na poslednom mieste. V životnom poistení sa poistka uzatvára pre prípad smrti (poistnú sumu získajú dedičia) alebo i pre prípad dožitia, čo je sporivá zložka poistenia - tú ti vyplatia po skončení poistenia. Je tu riziko - poisťovňa to nemusí splniť - ako v prípade poisťovne RAPID - aféra týchto dní. Preto zváž, akú poistku chceš a hľadaj poisťovne, ktoré fungujú na svete už desiatky, ak nie stovky rokov.
evinasa
01.04.09,09:30
Ja mám kombi poistenie – je v ňom aj život, aj zdravie. Čiže pre prípad úmrtia vyplatia dohodnutú sumu určenej osobe, v prípade dožitia zas vyplatia peniažky mne a ďalej sú tam rôzne platby v prípade chorôb, invalidity, práceneschopnosti, úrazu a pod.
Treba si to nechať vysvetliť dobrým odborníkom, lebo najmä čo sa tých chorôb týka, je tam množstvo kategórií, niektorí poisťovatelia by najradšej poistili všetko možné ale mnohé veci sú dosť zbytočné a človek by len preplácal.
myara
02.04.09,18:38
Amslico nie je ziadna dcera Amcico :D taku blbost som este nepocula, Amcico je kvazi ceske Amslico, a obe su dcerami Alica, napr. v Madarsku je Ahico a v Polsku Amplico
Pru
16.04.09,09:30
Môže si SZČO dať trvalý príkaz na strhanie životného poistenia z podnikateľského účtu, účtovanie v JU, VNZD a potom uplatniť 12000 v DP? dík
helvécia
16.04.09,12:59
Životné poistenie áno, ale treba rozlíšiť či investičné, alebo kapitálové. V dnešnej situácii v hospodárstve pozor na IŽP, lebo môžeš menej získať ako investuješ, tiež životnú poistku uzatvoriť minimálne do 60 rokov a aj s pripoisteniami, tie sú dôležité vtedy, pokiaľ nastane poistná udaloť, vtedy oceníš kvalitu poistky.