kuuko
19.02.09,10:50
Pekný deň všetkým poraďákom!
Pozeral som v TV daku relaciu o financnej krize, kde spominali ze to budu riesit aj dotaciou 180 tisíc pre tých, ktorý si založia živnosť. Chcem sa opýtať, čo treba na to splniť, aby som mohol dostať túto dotáciu. Ďakujem za všetky odpovede...
carlos34
19.02.09,10:46
Mal by si byt 3 mesiace evidovany na UP. Potom treba vypracovať podnikatelsky zamer a pri zaevidovani na ZR ti predlozia test, v ktorom zodpovies otazky tykajuce sa pravnych predpisov o podnikani a o svojom podnikatelskom zamere. Zatial nemam tuto informaciu overenu, ale docital som sa to v Plus 7 dni. Skusenejsi poradaci ti isto povedia viac.
r_d_h
19.02.09,11:32
Mal by si byt 3 mesiace evidovany na UP. Potom treba vypracovať podnikatelsky zamer a pri zaevidovani na ZR ti predlozia test, v ktorom zodpovies otazky tykajuce sa pravnych predpisov o podnikani a o svojom podnikatelskom zamere. Zatial nemam tuto informaciu overenu, ale docital som sa to v Plus 7 dni. Skusenejsi poradaci ti isto povedia viac.
UP ti skor musi dat test lebo ak nebudu splnene presne podmienky tak ti nedaju prispevok nemozes mat skor zivnost nez priznany prispevok lebo prispevok ti daju len ak si na UP. Vzhladom na to ze budes mat vybavenu zivnost tak ta uz budu povazovat ako zarobkovo cinnu osobu ktora nemoze ziadat o prispevok podla §49 5/2004Z.z.
kamoo
19.02.09,16:10
Pekný deň všetkým poraďákom!
Pozeral som v TV daku relaciu o financnej krize, kde spominali ze to budu riesit aj dotaciou 180 tisíc pre tých, ktorý si založia živnosť. Chcem sa opýtať, čo treba na to splniť, aby som mohol dostať túto dotáciu. Ďakujem za všetky odpovede...
prispevok vo vyske 180 tisic sa myslim bude vztahovat len na nezamestnanu osobu, ktora bola minimalne 3 mesiace prihlasena na UP a poberala davky v hmotnej nudzi
r_d_h
19.02.09,17:42
prispevok vo vyske 180 tisic sa myslim bude vztahovat len na nezamestnanu osobu, ktora bola minimalne 3 mesiace prihlasena na UP a poberala davky v hmotnej nudzi
nemusi poberat davku v hmotnej nudzi
breakertom
19.02.09,18:25
Zdravím,prosím vás koľko rokov minimálne musí mať osoba ktorá chce dostať túto dotáciu? Som študent strednej školy a po maturite by som chcel začať popri výške podnikať. Len neviem či je možné sa zaregistrovať na UP ešte počas štúdia atď....
milan_k
19.02.09,19:27
Som živnostník, no pre udržanie zivnosti by som potreboval dotáciu. V opačnom prípade pôjdem na UP. Chcem sa opýtať, či je možné získať uvdenú dotáciu, keď sa spraví zmluva, že sa 2 roky nebudem evidovať na UP? Alebo nejaké iné náhradné riešenie. Uvažoval som aj nad pozastavením živnosti - aby nebolo všetko treba vybavovať znova - no to sa dá na min. 6 mesiacov. A toľko bez príjmu sa nedá....
wagner
19.02.09,20:57
ÚP dáva dotáciu len nezamestnanému, ktorý je v evidencii minimálne tri mesiace a jeden deň. Popri škole, alebo popri živnosti dotácie Úrad práce nerieši. Skús is zobrať pôžičku z BIC - tí dávajú od 50 tisíc za primeraný úrok.
janulka2107
20.02.09,10:37
Som živnostník, no pre udržanie zivnosti by som potreboval dotáciu. V opačnom prípade pôjdem na UP. Chcem sa opýtať, či je možné získať uvdenú dotáciu, keď sa spraví zmluva, že sa 2 roky nebudem evidovať na UP? Alebo nejaké iné náhradné riešenie. Uvažoval som aj nad pozastavením živnosti - aby nebolo všetko treba vybavovať znova - no to sa dá na min. 6 mesiacov. A toľko bez príjmu sa nedá....
musite si pozastavit zivnost...zaevidovat sa znova na urad prace, byt tam tri mesiace a môzte poziadat o dotaciu od uradu prace , urobit skusky a znova zalozit zivnost...tak to funguje
milan_k
20.02.09,18:53
ÚP dáva dotáciu len nezamestnanému, ktorý je v evidencii minimálne tri mesiace a jeden deň. Popri škole, alebo popri živnosti dotácie Úrad práce nerieši. Skús is zobrať pôžičku z BIC - tí dávajú od 50 tisíc za primeraný úrok.
Z BIC je pôžička, z ÚP je nenávratný príspevok.... a to je veľký rozdiel :rolleyes:
Jardom22
20.02.09,20:58
minuly rok mi slubily 103 000 sk,tento rok uz znizili na 77,tak len neviem,z coho bude 180 000? A chcem vediet,ak budem zivnostnik poberajuci dotaciu,mozem vykazovat pracu len pre jedneho zakaznika??
vlasta28
15.03.09,18:26
Dobrý večer. Chcem sa spýtať, moja kamrátka si vo februári 2009 zrušila živnosť a zaevidovala sa na ÚP aby mohla požiadať o dotáciu. Niekde sa však dopočula, že musí mať živnosť zrušenú 3 roky aby mala na tú dotáciu nárok. Neviete či je to pravda? Nikde o tom neviem nič nájsť. Veľmi pekne ďakujem za každé info.
milan_k
15.03.09,20:49
minuly rok mi slubily 103 000 sk,tento rok uz znizili na 77,tak len neviem,z coho bude 180 000? A chcem vediet,ak budem zivnostnik poberajuci dotaciu,mozem vykazovat pracu len pre jedneho zakaznika??
Treba pozriet zmluvu co budes mat z uradom prace. Na co sa peniaze mozu pouzit. vacsinou je uvedene, ze na odvody. A odvody Ti skoro pohltia celu sumu za 2 roky. Tiez to zalezi podla vypracovaneho projektu, ale nemyslim si, ze by to mal byt problem.
Zistil som zaujimavu vec:
Ked si niekto uz podnikajuci chce dotaciu, musi bud:
a, zrusit zivnost, alebo
b, pozastavit zivnost

Pokial pozastavi zivnost, dá sa min. na 6 mesiacov, takze nemoze po 3 mes. poziadat o dotaciu. Ale da sa to vraj sikovne obist:(legalne)
1, pozastavim si zivnost
2, evidujem sa na UP, po 2 mes. poziadam o dotaciu
3, kym sa to vybavi, prejde mesiac a ak splnim podmienky, mam prislub financii.
4, kedze zivnost sa neda obnovit skor ako po 6 mes, spravim si zivnost (vlastne podnik. zamer) na cinnost, ktora nie je na pozastavenom ZL
5, Takze novy ZL si mozem vybavit a stary sa mi obnovi po 6 mes..
Ak by nevyhovovalo nova cinnost, tak pred pozastavenim zivnosti zrusim ten predmet podnikania na ktory chcem dotaciu a tym padom ten predmet podnikania mozem mat novy ZL aj po 3 mes.
Co na to poviete?
Myslite, ze je to vela prace?? Lenze ked je clovek na UP 6 mes, je riziko, ze ponuknu nevyhovujucu pracu a vyradia pre nespolupracu. To je riziko....
vaneta
16.03.09,10:03
A nie je jednoduchšie zrušiť živnosť hneď. Zaevidovať sa na Urad prace, požiadať o príspevok na podnikanie a hneď si založiť novú živnosť. Veď živnostenský vydajú do 2 týždňov.........
ja som zamestnaná do 3/09. Mám možnosť podnikať - získať super zákazku od 4/09, ale potreboval by som dotáciu (nákup PC, softvéru, kopírky, faxu, tlačiarne...). Nie je žiadna možnosť získať dotáciu na rozvoj podnikania z OUP? To sa naozaj musím zaevidovať na úrad práce - a ZATIAL PRiDEM O SVOJU SUPER ZAKAZKU??? ......nanič podpora podniknia!
helka11
17.03.09,08:43
Pokiaľ viem,dotácia 180tisic SK.....ešte nieje schválená.Takže sa na to nespoliehajme!!!!!....Zatial je to stale "len" tych 113tisic...
milan_k
21.03.09,12:46
Môže príspevok z ÚP využiť aj nezamestnaný , ktorý plánuje v krátkej dobe (4-6) mes. požiadať o predčasný dôchodok? Neboli by s tým nejaké problémy? Samozrejme za splnnia podmienok z ÚP. Ten predčasný dôchodok ešte nie je istý, nakoľko sa nevie, či by sa to oplatilo.
JASK
01.04.09,20:20
zaujíma ma čí môžem príspevok dostať znovu ak som ho už pred 3 rokmi dostal a so momentálme na UP.
mirhu
05.04.09,17:04
Na čo všetko sa dá takáto dotácia použiť? Kde by som to našla?
lt-pek
10.04.09,17:54
urcite ano robia to tak vsetci po 2 rokoch preto to chcu predzit na 4 roky a /2 zivnosť + 2 roky / ale este to neplati
stevo1979
20.04.09,14:18
Pokiaľ viem,dotácia 180tisic SK.....ešte nieje schválená.Takže sa na to nespoliehajme!!!!!....Zatial je to stale "len" tych 113tisic...

teraz neviem 113 tisic??? mne dnes pani na urade povedala ze je to momentalne 75 tisic.
Xanti
20.04.09,14:34
zaujíma ma čí môžem príspevok dostať znovu ak som ho už pred 3 rokmi dostal a so momentálme na UP. Už to tu bolo pár krát na porade písané, nemôžeš dostať znovu príspevok. Od 1.4.2009 platí novela, ktorá toto znemožňuje. Najskôr môžeš požiadať o opakovaný príspevok po uplynutí dokopy 5 rokov od posledne vyplatenej dotácie.
dadkabrnova
30.04.09,07:09
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať aké sú podmienky na otvorenie lekárne. Hlavne aké músí byť vzdelanie a všetko k tom.
Ďakujem
Príroda
11.05.09,16:28
Zdravím! Ja som na UP evidovaná už štvrtý rok. Nepoberám dávku v hmotnej núdzi. Manžel má živnosť popri zamestnaní/ ťažba a približovanie dreva, práca s traktorom a LKT / no tento rok sa práca zastavila. Premýšľame, či by sme nemohli tiež využiť dotáciu z UP. manžel by musel zrušiť živnosť. No vidím to dosť problémové. Má kúpenú techniku, kde mu každý rok bežia odpisy a teraz je navyše nútený platca DPH / aj to plánujeme podľa nového zákona v júni zrušiť/ Aj tak DP z DPH musí za 2. štvrťrok podať. Poradí nám niekto? Mohla by som si takúto prácu ja dať do živnosti /nemám ani vodičák/ a vykonával by ju naďalej manžel? Ako potom dotiahnuť účtovníctvo, hlavne tie nedokončené odpisy majetku? Budem vďačná za každú radu. Pekný večer všetkým!
stellajur
14.05.09,07:35
Ale, keď sa chce prihlásiť znova na ÚP, treba.. myslím živnosť zrušiť...
Príroda
15.05.09,18:22
Ja som naozaj evidovaná na úrade práce štvrtý rok- od r. 2005. Nerozumiem, čo to má spoločné s mojou otázkou. Môžež mi konkrétne odpovedať? Vďaka
Príroda
15.05.09,18:48
Prepáč, ale na profil som sa nikdy nepozerala ani neviem, ako sa to tam dostalo. Možno som niekam klikla nevedomky, keď som sa pred dvoma rokmi na porade registrovala. Občas potrebujem poradiť na porade alebo poradím ja a o iné sa nezaujímam. Nie som živnostník, som evidovaná na UP a pomáham manželovi trocha s účtovnítvom ako píšem v pôvodnom príspevku. Vieš mi prosím Ťa, odpovedať na prvú otázku? Dúfam,že sme sa už rozumeli. Ďakujem.
veronikasad
15.05.09,18:58
Prepáč, ale na profil som sa nikdy nepozerala ani neviem, ako sa to tam dostalo. Možno som niekam klikla nevedomky, keď som sa pred dvoma rokmi na porade registrovala. Občas potrebujem poradiť na porade alebo poradím ja a o iné sa nezaujímam. Nie som živnostník, som evidovaná na UP a pomáham manželovi trocha s účtovnítvom ako píšem v pôvodnom príspevku. Vieš mi prosím Ťa, odpovedať na prvú otázku? Dúfam,že sme sa už rozumeli. Ďakujem.
Pokial ťažba a približovanie dreva nie je viazaná živnosť, nemal by byť žiadny problém s tým, aby si si otvorila živnosť s týmto predmetom podnikania. Prácu nemusíš vykonávať osobne. Pokial by ste však chceli požiadať o dotáciu, tam by mohol byť problém - ak by si ju nevykonávala osobne, asi ti ju nepriznajú. Treba sa informovať na úrade práce. Ak je manžel zamestnaný = dôchodkovo poistený, nešlo by o nelegálnu prácu. Pokial by si nechcela znižovať základ dane mzdovými nákladmi, nemusíš ho prihlasovať na dohodu v sociálnej poisťovni.
Čo sa týka odpisov traktora - ak by ste mali živnosť obaja s manželom, nie je problém s predajom. Predajná cena by bola u manžela daňovým príjmom a zostatková cena traktora by bola daňovým výdavkom.
Ty by si traktor zaradila ako nový do príslušnej odpisovej skupiny a začala odpisovať ako v prvom roku odpisovania
Z.E.Ú.S.
20.05.09,15:55
záleží na kraji ,je to podla nezamestnanosti , v Ba kraji je samozrejme ta nižšia suma cca 75 tis. Sk, ale zase v KE ,BB... je to 113 tis. resp. už nejaký čas máme Euro D: tak 3775 Euro
alfaekon
04.06.09,08:22
Chcem sa spýtať, keď už klient získal dotáciu, musí sa dokladovať na čo ju použije? Môže si teda potom uplatniť výdavky paušálom? Ide táto dotácia do príjmu? Dík
veronikasad
04.06.09,09:29
Chcem sa spýtať, keď už klient získal dotáciu, musí sa dokladovať na čo ju použije? Môže si teda potom uplatniť výdavky paušálom? Ide táto dotácia do príjmu? Dík
pozri tému :


http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html
oklalkop
04.06.09,11:09
prosiiim ,,prosiim.... najdem tu niekoho ,, kto by sa mi pozrel na muoj podnikatelsky zaamer...???zajtra ho odovzdaavam ,, a na uurad to skontrolovat us nestihnem .... ,,neni si istii som ,, ci to maam dobre ...
a ak si idem prenajat priestor ,,potrebujem to don daako,ciimsi dolozit?
dakujem
rozimova
04.06.09,11:24
Nie, k podnikateľskému zámeru nemusíš doložiť Zmluvu o prenájme.
koordinatoreva
04.06.09,11:27
ja čo viem, tak ak si si už náhodou bral dotáciu z UP, tak od 1.4.09 platí, že o ďalšiu dotáciu môžeš žiadať až o 5 rokov
wic12
22.08.09,17:36
Dobrý deň, som študentom VŠ a mal by som aj dake nápady na podnikanie a chcel by som sa spýtať či je dáka možnosť dotácii respektíve podpory, či už z europskych fondov alebo od štátu....ďakujem za odpovede :)
ajka75
30.09.09,12:20
Dobry den, zaujimalo by ma, ze ak som bola v rokoch 2004 a 2005 sest mesiacov evidovana na UP, potom som nastupila na matersku, ktora sa mi skoncila pred mesiacom, teraz som dobrovolny platca, ci sa musim ist znovu nahlasit na UP na tri mesiace, aby som dostala dotaciu na zalozenie zivnosti.
Dakujem za odpoved
veronikasad
30.09.09,12:46
Dobry den, zaujimalo by ma, ze ak som bola v rokoch 2004 a 2005 sest mesiacov evidovana na UP, potom som nastupila na matersku, ktora sa mi skoncila pred mesiacom, teraz som dobrovolny platca, ci sa musim ist znovu nahlasit na UP na tri mesiace, aby som dostala dotaciu na zalozenie zivnosti.
Dakujem za odpoved
Jednou z podmienok získania dotácie je doba evidencie na ÚP aspoň 3 mesiace. Ak si bola po odchode na materskú vyradená z evidencie uchádzačov o zamestnanie , musíš túto podmienku splniť znovu.
veronnka
30.09.09,17:39
Jednou z podmienok získania dotácie je doba evidencie na ÚP aspoň 3 mesiace. Ak si bola po odchode na materskú vyradená z evidencie uchádzačov o zamestnanie , musíš túto podmienku splniť znovu.
(asi) špecifický prípad: ja som momentálne na materskej, súčasne chcem podnikať a žiadať o príspevok. čo v prípade, ak som bola evidovaná na ÚP (6mes. ), materská prebieha- teda momentálne nemôžem byť zároveň evidovaná. :confused: mám/ nemám nárok na príspevok? ďakujem:)
veronnka
04.10.09,10:59
momentálne na materskej, súčasne chcem podnikať a žiadať o príspevok. čo v prípade, ak som bola evidovaná na ÚP (6mes. ), materská prebieha- teda momentálne nemôžem byť zároveň evidovaná. :confused: mám/ nemám nárok na príspevok? ďakujem:)
zisťovala som na ÚP- keby niekoho zaujímalo, tekže treba prerušiť materskú- na 3 mesiace, potom absolvova´t 5 dňový kurz, + test + podnik. plán....
marcelaStanakova
13.12.10,15:57
Chcela by som vedieť či ešte platí v dnešnom období resp. od roku 2011 nenávratná pôžička z ÚP pre začinájúceho podnikateľa
karlinda
18.12.10,11:22
To by zaujimalo aj mna,kedze nad niecim takym uvazujem.Prosim vyjadrite sa niekto co ma prehlad v tejto veci.
Vopred dakujem.
anniesk
18.12.10,11:44
Tiez by ma to hodne zaujimalo. Som na predlzenej MD, pred MD som mala zmluvu na dobu urcitu, takze po skonceni predlzenej MD budem bez prace a preto by som chcela vyskusat podnikanie... kedze nemam z coho, prispevok by sa velmi hodil...
peta1014
22.10.11,08:00
kto dava dotaciu??