peter25xx
19.02.09,11:27
Potrebujem poradiť. Som spolu s bývalým kamarátom vlastníkom objektu. Pomer vlastníctva je 1:1, teda som presne polovičným vlastníkom. Chcem si v objekte otvoriť bufet, ale s druhým vlastníkom sa neviem dohodnúť, nechce mi dať súhlas. Môžem napriek tomu bufet otvoriť? Poraďte prosím. Ak mám na to právo, ktorý zákon o tom hovorí? Nejako sa neviem dopátrať a skúšam to ešte tu, kým sa obrátim na právnika. Ďakujem veľmi pekne!
Chobot
19.02.09,11:01
Potrebujem poradiť. Som spolu s bývalým kamarátom vlastníkom objektu. Pomer vlastníctva je 1:1, teda som presne polovičným vlastníkom. Chcem si v objekte otvoriť bufet, ale s druhým vlastníkom sa neviem dohodnúť, nechce mi dať súhlas. Môžem napriek tomu bufet otvoriť? Poraďte prosím. Ak mám na to právo, ktorý zákon o tom hovorí? Nejako sa neviem dopátrať a skúšam to ešte tu, kým sa obrátim na právnika. Ďakujem veľmi pekne!

Tvoj problém je obsiahnutý v § 139 Obč. zákonníka:

§ 139


(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

(3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.


Takže bez jeho súhlasu, či súdneho rozhodnutia tam nebudeš môcť podnikať.
peter25xx
19.02.09,11:40
Ďakujem za promptnú odpoveď, aj keď ma príliš nepotešila. Budem to musieť nejako vyriešiť. Ešte raz ďakujem.