Zavrieť

Porady

2 vlastníci objektu 1:1, chcem si otvoriť bufet, ale spoluvlastník nesúhlasí

Potrebujem poradiť. Som spolu s bývalým kamarátom vlastníkom objektu. Pomer vlastníctva je 1:1, teda som presne polovičným vlastníkom. Chcem si v objekte otvoriť bufet, ale s druhým vlastníkom sa neviem dohodnúť, nechce mi dať súhlas. Môžem napriek tomu bufet otvoriť? Poraďte prosím. Ak mám na to právo, ktorý zákon o tom hovorí? Nejako sa neviem dopátrať a skúšam to ešte tu, kým sa obrátim na právnika. Ďakujem veľmi pekne!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    peter25xx Pozri príspevok
    Potrebujem poradiť. Som spolu s bývalým kamarátom vlastníkom objektu. Pomer vlastníctva je 1:1, teda som presne polovičným vlastníkom. Chcem si v objekte otvoriť bufet, ale s druhým vlastníkom sa neviem dohodnúť, nechce mi dať súhlas. Môžem napriek tomu bufet otvoriť? Poraďte prosím. Ak mám na to právo, ktorý zákon o tom hovorí? Nejako sa neviem dopátrať a skúšam to ešte tu, kým sa obrátim na právnika. Ďakujem veľmi pekne!
    Tvoj problém je obsiahnutý v § 139 Obč. zákonníka:

    § 139


    (1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

    (2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

    (3) Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.


    Takže bez jeho súhlasu, či súdneho rozhodnutia tam nebudeš môcť podnikať.
    Naposledy upravil Chobot : 19.02.09 at 11:08
    Ďakujem za promptnú odpoveď, aj keď ma príliš nepotešila. Budem to musieť nejako vyriešiť. Ešte raz ďakujem.

    2 vlastníci objektu 1:1, chcem si otvoriť bufet, ale spoluvlastník nesúhlasí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.