Zuzana Ku.
26.02.09,10:59
Ahojte, robím v MRP JU win., urobila som si prechod na EUR, ale napr. odvody do SP sa v januári podľa predpisu ktorý prišiel zo Soc. poisťovne zaokrúhlili na 89,15€, ale mne ich program prepočítal na 89,16€. Čo s tým treba urobiť?
Zuzana Ku.
26.02.09,10:52
Ďakujem krásne za odpoveď, ale ešte raz po lopate:)... v knihe záväzkov mi ostane 0,01 akoby neuhr. až do konca roka 2009?Či sa to účtuje ešte v roku 2008? To opatrenie je tak nezrozumiteľné... mám vytlačené aj to z 13.12.2007, ale stále odvolávka na iný par. a kým to dočítam, neviem o čom čítam...
atka4
26.02.09,11:15
Ďakujem krásne za odpoveď, ale ešte raz po lopate:)... v knihe záväzkov mi ostane 0,01 akoby neuhr. až do konca roka 2009? ánoČi sa to účtuje ešte v roku 2008? To opatrenie je tak nezrozumiteľné... mám vytlačené aj to z 13.12.2007, ale stále odvolávka na iný par. a kým to dočítam, neviem o čom čítam...
Konkrétne mnou vypichnuté ustanovenie "v súlade s Opatrením MF SR z 27.11.2008 č. MF/24101/2008-74, §23a, bod 5" nadobúda účinnosť dňom 01.01.2009
(4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií
;)
(Inak ja to účtujem už v priebehu roka, ale s dátumom 31.12. v osobitnom číselnom rade, aby som na to na konci roka nezabudla.-.-.-, aj keď ono ti to bude svietiť v ost. záv., tak to asi neprehliadneš, ale pre istotu....) Platí pre peňažné prostriedky, nie pre majetok a záväzky.
Pre zadanú otázku úpravy len v knihách pohľadávok, záväzku a pom. knihách, ako uvádza beatam v prísp.5
beatam
26.02.09,11:33
§23 a) Osobitné ustanovenia na účely prechodu zo slovenských korún na eurá:
3) Účtovné knihy sa otvoria k 1.1.2009 v eurách a informatívne aj v slovenských korunách. Pri otvorení účt.kníh sa prevedú konečné zostatky vykázané k 31.12.2008 v slovenských korunách po prepočítaní konverzným kurzom na eurá a zaokrúhlení podľa osobitného predpisu ako začiatočné stavy s výnimkou podľa odseku 4.

5) Kurzové rozdiely z prepočtu a rozdiely zo zaokrúhľovania peňažných prostriedkov v súvislosti prechodom zo slovenských korún na eurá a v období duálneho hotovostného peňažného obehu sa účtujú podľa § 4 ods.4. Kurzové rozdiely z prepočtu a rozdiely zo zaokrúhľovania majetku a záväzkov okrem peňažných prostriedkov v súvislosti s prechodom zo slovenských korún na eurá sa účtujú v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách.

Ja tomu rozumiem tak, že v KZ resp. KP si opravím poč.stav (podľa bodu 3) a kurzové rozdiely k pohľadávkam a záväzkom účtujem len v knihe pohľadávok a záväzkov, nie v PD. (bod 5).
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Zuzana Ku.
26.02.09,12:29
Ďakujem, a ešte sa opýtam, čo sa týka rozdielov, ktoré mi vznikli v sklade. Urobilo mi sumár za všetky sklady, a je tam pár drobných rozdielov, s tým sa niečo robí?
atka4
26.02.09,13:52
§23 a) Osobitné ustanovenia na účely prechodu zo slovenských korún na eurá:
3) Účtovné knihy sa otvoria k 1.1.2009 v eurách a informatívne aj v slovenských korunách. Pri otvorení účt.kníh sa prevedú konečné zostatky vykázané k 31.12.2008 v slovenských korunách po prepočítaní konverzným kurzom na eurá a zaokrúhlení podľa osobitného predpisu ako začiatočné stavy s výnimkou podľa odseku 4.

5) Kurzové rozdiely z prepočtu a rozdiely zo zaokrúhľovania peňažných prostriedkov v súvislosti prechodom zo slovenských korún na eurá a v období duálneho hotovostného peňažného obehu sa účtujú podľa § 4 ods.4. Kurzové rozdiely z prepočtu a rozdiely zo zaokrúhľovania majetku a záväzkov okrem peňažných prostriedkov v súvislosti s prechodom zo slovenských korún na eurá sa účtujú v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách.
Ja tomu rozumiem tak, že v KZ resp. KP si opravím poč.stav (podľa bodu 3) a kurzové rozdiely k pohľadávkam a záväzkom účtujem len v knihe pohľadávok a záväzkov, nie v PD. (bod 5).
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

Súhlasím a vymazávam svoje príspevky, aby som nemiatla iných. Bola to ukvapená odpoveď na nie konkrétny prípad - záväzky, ale peň prostriedky, čo je iná situácia.:mee:
Prikladám teda Opatrenia MF, ktoré tieto situácie rieši.
§23a, odst. 5 (ako je cit. vyššie) + súhlas s príspevkom 5 od "beatam"