Zavrieť

Porady

Prepočet ostat. záväzkov

Ahojte, robím v MRP JU win., urobila som si prechod na EUR, ale napr. odvody do SP sa v januári podľa predpisu ktorý prišiel zo Soc. poisťovne zaokrúhlili na 89,15€, ale mne ich program prepočítal na 89,16€. Čo s tým treba urobiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzana Ku. je offline (nepripojený) Zuzana Ku.

    Zuzana Ku.
    Ďakujem krásne za odpoveď, ale ešte raz po lopate... v knihe záväzkov mi ostane 0,01 akoby neuhr. až do konca roka 2009?Či sa to účtuje ešte v roku 2008? To opatrenie je tak nezrozumiteľné... mám vytlačené aj to z 13.12.2007, ale stále odvolávka na iný par. a kým to dočítam, neviem o čom čítam...

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Zuzana Ku. Pozri príspevok
    Ďakujem krásne za odpoveď, ale ešte raz po lopate... v knihe záväzkov mi ostane 0,01 akoby neuhr. až do konca roka 2009? ánoČi sa to účtuje ešte v roku 2008? To opatrenie je tak nezrozumiteľné... mám vytlačené aj to z 13.12.2007, ale stále odvolávka na iný par. a kým to dočítam, neviem o čom čítam...
    Konkrétne mnou vypichnuté ustanovenie "v súlade s Opatrením MF SR z 27.11.2008 č. MF/24101/2008-74, §23a, bod 5" nadobúda účinnosť dňom 01.01.2009
    (4) Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií

    (Inak ja to účtujem už v priebehu roka, ale s dátumom 31.12. v osobitnom číselnom rade, aby som na to na konci roka nezabudla.-.-.-, aj keď ono ti to bude svietiť v ost. záv., tak to asi neprehliadneš, ale pre istotu....)
    Platí pre peňažné prostriedky, nie pre majetok a záväzky.
    Pre zadanú otázku úpravy len v knihách pohľadávok, záväzku a pom. knihách, ako uvádza beatam v prísp.5
    Naposledy upravil atka4 : 26.02.09 at 14:59

    beatam je offline (nepripojený) beatam

    beatam
    §23 a) Osobitné ustanovenia na účely prechodu zo slovenských korún na eurá:
    3) Účtovné knihy sa otvoria k 1.1.2009 v eurách a informatívne aj v slovenských korunách. Pri otvorení účt.kníh sa prevedú konečné zostatky vykázané k 31.12.2008 v slovenských korunách po prepočítaní konverzným kurzom na eurá a zaokrúhlení podľa osobitného predpisu ako začiatočné stavy s výnimkou podľa odseku 4.

    5) Kurzové rozdiely z prepočtu a rozdiely zo zaokrúhľovania peňažných prostriedkov v súvislosti prechodom zo slovenských korún na eurá a v období duálneho hotovostného peňažného obehu sa účtujú podľa § 4 ods.4. Kurzové rozdiely z prepočtu a rozdiely zo zaokrúhľovania majetku a záväzkov okrem peňažných prostriedkov v súvislosti s prechodom zo slovenských korún na eurá sa účtujú v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách.

    Ja tomu rozumiem tak, že v KZ resp. KP si opravím poč.stav (podľa bodu 3) a kurzové rozdiely k pohľadávkam a záväzkom účtujem len v knihe pohľadávok a záväzkov, nie v PD. (bod 5).
    Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
    Naposledy upravil beatam : 26.02.09 at 14:26

    Zuzana Ku. je offline (nepripojený) Zuzana Ku.

    Zuzana Ku.
    Ďakujem, a ešte sa opýtam, čo sa týka rozdielov, ktoré mi vznikli v sklade. Urobilo mi sumár za všetky sklady, a je tam pár drobných rozdielov, s tým sa niečo robí?

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    beatam Pozri príspevok
    §23 a) Osobitné ustanovenia na účely prechodu zo slovenských korún na eurá:
    3) Účtovné knihy sa otvoria k 1.1.2009 v eurách a informatívne aj v slovenských korunách. Pri otvorení účt.kníh sa prevedú konečné zostatky vykázané k 31.12.2008 v slovenských korunách po prepočítaní konverzným kurzom na eurá a zaokrúhlení podľa osobitného predpisu ako začiatočné stavy s výnimkou podľa odseku 4.

    5) Kurzové rozdiely z prepočtu a rozdiely zo zaokrúhľovania peňažných prostriedkov v súvislosti prechodom zo slovenských korún na eurá a v období duálneho hotovostného peňažného obehu sa účtujú podľa § 4 ods.4. Kurzové rozdiely z prepočtu a rozdiely zo zaokrúhľovania majetku a záväzkov okrem peňažných prostriedkov v súvislosti s prechodom zo slovenských korún na eurá sa účtujú v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách.
    Ja tomu rozumiem tak, že v KZ resp. KP si opravím poč.stav (podľa bodu 3) a kurzové rozdiely k pohľadávkam a záväzkom účtujem len v knihe pohľadávok a záväzkov, nie v PD. (bod 5).
    Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
    Súhlasím a vymazávam svoje príspevky, aby som nemiatla iných. Bola to ukvapená odpoveď na nie konkrétny prípad - záväzky, ale peň prostriedky, čo je iná situácia.
    Prikladám teda Opatrenia MF, ktoré tieto situácie rieši.
    §23a, odst. 5 (ako je cit. vyššie) + súhlas s príspevkom 5 od "beatam"
    Naposledy upravil atka4 : 26.02.09 at 15:01

    Prepočet ostat. záväzkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.