sthruska
27.02.09,11:20
Prepánajána, teraz čumím do ročnej faktúry za elektrinu (VSE) a sú tam také položky:
Obdobie 01.01.2008-03.03.2008 Predbežný odpočet bez vyúčtovania - VSD - odpočet 522 kWh
Obdobie 04.03.2008-04.12.2008 Predbežný odpočet bez vyúčtovania - VSD - odpočet 1 543 kWh
Obdobie 05.12.2008-31.12.2008 Periodický odpočet - Automatický odhad 139 kWh
Obdobie 01.7.2008-31.12.2008 Periodický odpočet - Automatický odhad 2 204 kWh
Ceny sa počítajú na 2 204 kWh. Čoto má všetko znamenať. Vie mi to niekto vysvetliť? Prečo je výsledná hodnota daná ako automatický odhad? A načo sú tam 4 položky?
Ďakujem
Halli
27.02.09,11:23
Prepánajána, teraz čumím do ročnej faktúry za elektrinu (VSE) a sú tam také položky:
Obdobie 01.01.2008-03.03.2008 Predbežný odpočet bez vyúčtovania - VSD - odpočet 522 kWh
Obdobie 04.03.2008-04.12.2008 Predbežný odpočet bez vyúčtovania - VSD - odpočet 1 543 kWh
Obdobie 05.12.2008-31.12.2008 Periodický odpočet - Automatický odhad 139 kWh
Obdobie 01.7.2008-31.12.2008 Periodický odpočet - Automatický odhad 2 204 kWh
Ceny sa počítajú na 2 204 kWh. Čoto má všetko znamenať. Vie mi to niekto vysvetliť? Prečo je výsledná hodnota daná ako automatický odhad? A načo sú tam 4 položky?
Ďakujem


Lebo sa elektrikárom nechcelo odpisovať tak to nahadzovali odhadom. Hlavne, že to majú zarátané v mesačnom paušále a donemoty vysvetľujú aké majú náklady a tak platíme za vlastníctvo iného /elektromer/ a samozrejme zodpovedáme za to či im to vobec funguje. Viď poslednu Paľbu, či kde to bolo v TV.
A ten dvojitý odpočet a vyučtovanie v 12/2008 bol vraj kôli prechodu na €.


Mnohým ten odhad navýšili tak neúmerne, že to museli jednotlivo riešiť, ale ak si toho nevšimneš a nebrániš sa predplatíš si el. aj na rok dopredu. Lebo ak sa neozveš považujú to za správne a povedia, že si to máš kontrolovať. Nuž ja pojdem každý mesiac asi po 30tich odberných miestach ktoré im platím a budem kontrolovať či im ich majetok funguje a aký si vymysleli odhad...otras....
anonym222
02.03.09,19:46
Slavica, hádam si nemyslíš, že je možné za jeden deň - 31.12 odčítať 650 tisíc elektromerov? Ak sa za 338 dni urobili dva odpočty so stavom 522+1543=2065kWh, nie je problém odhadnúť spotrebu za zvyšných 27 dní. Skutočná chyba odhadu môže byť max. pár jednotiek kWh. Nikto ťa však ani o tie kWh neokradne, pretože sa zohĺadnia pri následujúcom odpočte. Automatický odhad je úplne bežná vec aj u iných dodávateľov médii nie len u nás ale aj v zahraničí.
anonym222
02.03.09,19:51
Hlavne, že to majú zarátané v mesačnom paušále a donemoty vysvetľujú aké majú náklady a tak platíme za vlastníctvo iného /elektromer/ a samozrejme zodpovedáme za to či im to vobec funguje.
Za žiadne vlastníctvo iného sa neplatí (za elektromer). Paušálna platba sa neplatí za elektromer ale má kryť náklady na údržbu sieti, ktoré musia byť v poriadku aj keď neodoberieš ani 1kWh.
Halli
03.03.09,09:45
Slavica, hádam si nemyslíš, že je možné za jeden deň - 31.12 odčítať 650 tisíc elektromerov? Ak sa za 338 dni urobili dva odpočty so stavom 522+1543=2065kWh, nie je problém odhadnúť spotrebu za zvyšných 27 dní. Skutočná chyba odhadu môže byť max. pár jednotiek kWh. Nikto ťa však ani o tie kWh neokradne, pretože sa zohĺadnia pri následujúcom odpočte. Automatický odhad je úplne bežná vec aj u iných dodávateľov médii nie len u nás ale aj v zahraničí.

Komplikujú zbytočne celý systém vyučtovania, nedokážu spracovať zálohy za celý kalendárny rok a potom vynechávaj november a nezabudni na december...ale keď ťa už takto dopletú najlepšie je poslať vyhražný list, že ťa odpoja a keď dáš príkaz na úhradu a zaplatiš naviac pošlu to späť a nevedia to urobiť pri vyučtovaní, nechci vedieť koľko problémov je s nimi...hlavne, že majú kopec manažerov s platmi ako v banke...
Samozrejme normálne je aj to, že mi posielaju na jednu jedinú adresu 40 obálok a to každú doporučene, lebo iné firmy to vedia zabaliť do jednej len elektrárne nie? Ked som im poslala 3x !! opravené čísla odberných miest nevedel to nikto dať na poriadok dodnes? Pri registrácií urobili aj taku trivialnu chybu že vymenili v adrese číslo 132 za 312 a dodnes to neopravili? Keď chcem nejaku zmenu pošlu desiatky papierov a každý v ďalšej obálke k podpisu a dokola a dokola....to si fakt myslíš, že toto je seriozne hospodárenie firmy? Mohla by som pokračovať ďalej , ale ty máš k nim asi iný vzťah -tak načo páliť benzín...:rolleyes:
abel
03.03.09,09:49
A to nehovoríme o nenápadnom zdražovaní
http://www.porada.sk/967795-post52.html
workerka
03.03.09,17:01
Komplikujú zbytočne celý systém vyučtovania, nedokážu spracovať zálohy za celý kalendárny rok a potom vynechávaj november a nezabudni na december...ale keď ťa už takto dopletú najlepšie je poslať vyhražný list, že ťa odpoja a keď dáš príkaz na úhradu a zaplatiš naviac pošlu to späť a nevedia to urobiť pri vyučtovaní, nechci vedieť koľko problémov je s nimi...hlavne, že majú kopec manažerov s platmi ako v banke...
Samozrejme normálne je aj to, že mi posielaju na jednu jedinú adresu 40 obálok a to každú doporučene, lebo iné firmy to vedia zabaliť do jednej len elektrárne nie? Ked som im poslala 3x !! opravené čísla odberných miest nevedel to nikto dať na poriadok dodnes? Pri registrácií urobili aj taku trivialnu chybu že vymenili v adrese číslo 132 za 312 a dodnes to neopravili? Keď chcem nejaku zmenu pošlu desiatky papierov a každý v ďalšej obálke k podpisu a dokola a dokola....to si fakt myslíš, že toto je seriozne hospodárenie firmy? Mohla by som pokračovať ďalej , ale ty máš k nim asi iný vzťah -tak načo páliť benzín...:rolleyes:

Slavica,
plne s Tebou súhlasím. Akoby som čítala o mojich problémoch, ktoré mám s elektrárňami. Na rozdiel od Teba ja mám však na starosti 120 odberných miest a to si vieš predstaviť tie kvantá papierov. A presne môžem potvrdiť aj to, že ak pošlem do elektrární peniaze navyše, tak ich vrátia, lebo ich nevedia zaúčtovať. Stalo sa mi to, keď som vedela, že pôjdem na dovolenku, tak som poslala peniaze napr. 25.dňa v mesiaci vopred s tým že splatnosť zálohy máme až 15.-ty deň. Nič sa nedialo, vrátila som sa z dovolenky a onedlo sa začali sypať upomienky (samozrejme každá v samostatnej obálke doporučene!!). Bola som si vedomá, že je všetko v poriadku, až som sa dozvedela, že platbu ktorú som poslala skôr, tak nevedeli zaúčtovať, tak ju vrátili a vypisovali potom upomienky. No nechápem, nechááááápem tento systém a ani ho nepochopím pokiaľ budem živá asi. A takisto môžem potvrdiť aj problémy so zmenami v popisoch odberných miest. My tam mámte aké blbosti popísané a už niekoľko rokov sa to snažíme dať dokopy, ale márne naše úsilie. Proste to je monopol a nepomôžeme si. Nečudujem sa, že neustále sa zvyšujú ceny elektriky a poplatkov okolo, pretože zaplatiť všetky tieto nezmyselné úkony, obrovské kvantum zamestnancov a papiera čo sa minie. A hlavne nechcite niečo osobne v kancelárii .... to je hotový des!!
Takže do bodky súhlasím s tým, čo si napísala.
anonym222
03.03.09,17:02
A to nehovoríme o nenápadnom zdražovaní
http://www.porada.sk/967795-post52.html
Nejedná sa o žiadne nenápadné zdražovanie a už vôbec nie v súvislosti so zavedením eura ako to robili niektorí poskytovatelia služieb. Cena elektriny sa takmer každý rok od 1.1. zvyšuje, tento rok nebol výnimka. Nepamätám sa kedy to tak nebolo.
Cena pre domácnosti sa vďaka Ficovi zvýšila minimálne, avšak o to viac sa musela zvýšiť cena elektriny pre podnikateľov a nakoniec to aj tak my zaplatíme v cenách výrobkov a služieb. Fico - populista však ostane ako ten, ktorý udržal ceny pre obyvateľstvo.
Halli
04.03.09,08:25
Za žiadne vlastníctvo iného sa neplatí (za elektromer). Paušálna platba sa neplatí za elektromer ale má kryť náklady na údržbu sieti, ktoré musia byť v poriadku aj keď neodoberieš ani 1kWh.

Nemyslela som presne za kúpu /vytrhol si to z kontextu/, ale za jeho prevádzku platím/ to je pred tvojou vetou...náklady!/, len som to asi nie dobre napísala a ty nepochopil. .. Ano máš pravdu preto mi vyjde na garaži za dve kWh/r cena 800,-sk/rok a to isté na chatke, čiže 1600,- sk ZA 4 kWh?? :eek:Pri garáži máme elm. a ich údržbu v otrasnom stave a na chatke dtto A som ich videla raz za 5 r.Oni robia odhady a fakturujú a ja mám kontrolovať či im to funguje..dobrý kšeft:cool:
anonym222
04.03.09,19:22
Nemyslela som presne za kúpu /vytrhol si to z kontextu/, ale za jeho prevádzku platím/ to je pred tvojou vetou...náklady!/, len som to asi nie dobre napísala a ty nepochopil.
V paušálnej platbe platíš za údržbu všetkých sieti pomerne k inštalovanému výkonu a teda aj za údržbu elektromera. Je tiež pravda, že elektromerové rozvádzače sú často v hroznom stave. Uvedom si však, že tento rozvádzač je tvojím vlastníctvom a ty zodpovedáš za jeho dobrý stav nie distribútor. Ten zodpovedá iba za funkčný elektromer, nič viac.

Ano máš pravdu preto mi vyjde na garaži za dve kWh/r cena 800,-sk/rok a to isté na chatke, čiže 1600,- sk ZA 4 kWh?? :eek:Pri garáži máme elm. a ich údržbu v otrasnom stave a na chatke dtto A som ich videla raz za 5 r.Oni robia odhady a fakturujú a ja mám kontrolovať či im to funguje..dobrý kšeft:cool:Ak máš v garáži aj na chate tak vysoké paušalne platby, máš tam asi nevhodnú tarifu a už dávno si si ju mala zmeniť. U najnižšej tarifi sa napr. u nás plati asi 16Sk mesačne, teda ročne max. 192,-Sk, čo nie je veľa za to, že kedykoľvek prídeš na chatu, zapneš vypínač a máš tam elektrinu.
peton
05.03.09,07:23
Aby bolo jasno pre menej znalých.

Prečo musím platiť za elektromer, ktorý je vlastníctvom prevádzkovateľa distribučnej sústavy ?
Možno predpokladať, že máte na mysli pevnú mesačnú platbu. Ide o platbu vztiahnutú na technickú jednotku elektriny (rezervovaný výkon v MW alebo kW) a predstavuje náklady vynaložené na vybudovanie a zabezpečenie "dopravnej cesty" (prenosová a distribučná sústava) za účelom spoľahlivej dodávky elektriny v štandardnej kvalite do odberného miesta koncového odberateľa - ak sa odberateľ rozhodne zapnúť vypínač, t.j. spotrebovávať elektrinu. Táto "dopravná cesta" musí byť pripravená aj v prípade, ak odberateľ v určitom čase vôbec neodoberá elektrinu (odber kWh = 0). V prenesenom význame ide o platbu za udržiavanie permanentnej pohotovosti, aby elektrina bola k dispozícii kedykoľvek podľa potreby odberateľa. Zabezpečenie a udržiavanie spoľahlivej prevádzkyschopnosti prenosovej a distribučnej sústavy si vyžaduje náklady na jej vybudovanie, udržiavanie a rozvoj, ktoré sa premietajú do jednotlivých sadzieb a taríf, na úhrade ktorých sa podielovou čiastkou podieľajú všetci odberatelia. Nejedná sa teda o platbu za elektromer alebo istič ako taký. Výška stálej mesačnej platby závisí od menovitej hodnoty ističa, ktorá je vyjadrená počtom ampérov (v závislosti od charakteru technických parametrov odberu). Rozdiely vo výške stálej mesačnej platby v jednotlivých sústavách súvisia s počtom odberateľov, charakterom ich odberu, stavom distribučnej sústavy (súvisiace náklady na údržbu a rozvoj) a pod.

Zdroj: urso.gov.sk
Halli
05.03.09,08:26
Peťo ty pracuješ pre SSE ?:D, ja viem všetko o čom píšeš a viem aj to, že takýchto odberných miest je u nás 100tisíce a to čo ja zaplatím na mojej garaži a chatke a tisíce ostatných- to sa premieta do ceny odberateľov, ktorý energiou bohapusto plytvaju, viď Coca colu pri Novom meste, to je nehoráznosť koľko tam svieti lámp vždy keď idem po dialnici večer okolo mám v sebe zlosť keď sa tam pozriem...je to tam ako cez deň, a takýchto objektov je po Slovensku strašne veľa ani nemách chuť ich vymenovávať....takže takáto je stratégia , ten kto šetrí nech platí !
peton
05.03.09,08:40
To nepatrilo Tebe Slávka. Veľmi dobre viem, že takéto veci máš v malíčku. Lenže keď si začala tým elektromerom, tak aby si to niekto neosvojil a neprezentoval to ďalej nesprávne, pokladal som za potrebné to tam vložiť. :-)
Pre elektrárne nepracujem, mám s nimi podobne ako väčšina len zlé skúsenosti. S ostatným čo si písala plne súhlasím. Pa.
Halli
05.03.09,08:55
V paušálnej platbe platíš za údržbu všetkých sieti pomerne k inštalovanému výkonu a teda aj za údržbu elektromera. Je tiež pravda, že elektromerové rozvádzače sú často v hroznom stave. Uvedom si však, že tento rozvádzač je tvojím vlastníctvom a ty zodpovedáš za jeho dobrý stav nie distribútor. Ten zodpovedá iba za funkčný elektromer, nič viac.
Ak máš v garáži aj na chate tak vysoké paušalne platby, máš tam asi nevhodnú tarifu a už dávno si si ju mala zmeniť. U najnižšej tarifi sa napr. u nás plati asi 16Sk mesačne, teda ročne max. 192,-Sk, čo nie je veľa za to, že kedykoľvek prídeš na chatu, zapneš vypínač a máš tam elektrinu.


Práve som dovolala na SSE ! Mám najnižšiu možnú tarifu D1 a zaplatím ročne 800 sk za 2 kWh /nepíšem v €/aj s tými "poplatkami" a tak ma výjde jedna kWh 400,-sk , povedala mi, že čo za odborníka mi dalo takú radu ako ty???:eek:, tak a máš to overené!


Platím 70,-sk mesačne a ona mi povie, že ale pani ani to Vám nestačí na pokrytie nákladov?! za dva kWh ročne? Však to je 0,166 kWh mesačne za 70 sk!
To nie sú ani dve hodiny svietenia 100 W žiarovkou za mesiac...samozrejme 100W-ku tam nepotrebujem na tú chvíľu.
svojar
05.03.09,11:07
U VSE najnižší tarif pri 0 spotrebe vyjde asi na 16€/rok - máme to tak v garáži.
Zdenka 0705
05.03.09,11:51
Tak neviem...ja platím polročne za energiu v garáži 60 Sk/ 1,99€/. Vo vyúčtovaní za rok mávam nedoplatok do 10,00 Sk. Podotýkam, spotrebu mám 1 kWh za rok.
Mám sa radovať?:rolleyes:
anonym222
05.03.09,16:49
Práve som dovolala na SSE ! Mám najnižšiu možnú tarifu D1 a zaplatím ročne 800 sk za 2 kWh /nepíšem v €/aj s tými "poplatkami" a tak ma výjde jedna kWh 400,-sk , povedala mi, že čo za odborníka mi dalo takú radu ako ty???:eek:, tak a máš to overené!

Slavica, možno máš smolu, že bývaš na strednom Slovensku. U nás na východe má distribútor v najnižšej tarife stály plat 16,66Sk mesačne. Viď :
http://www.vse.sk/wps/PA_mi14qjq/content/b2c-vse.C4100.A/doc/20090128CennikDomacnosti.pdf
Toto som ti napísal v mojom príspevku. Neskúmal som cenníky iných spoločností a ani som nemohol vedieť ku komu patríš.

To Peton: Pekne si to napísal, bolo to potrebné, pretože z mojej skúsenosti viem, že minimálne 99% odberateľov si stále myslí, že platí prenájom za elektromer. Často sa ma pýtajú prečo mu za posledných pár rokov zvýšili už niekoľkokrát stálu platbu a pritom on má stále ten istý elektromer?
anonym222
05.03.09,16:52
U VSE najnižší tarif pri 0 spotrebe vyjde asi na 16€/rok - máme to tak v garáži.
Stála platba u VSE nie je 16Eur ale 6,63euro/rok. Viď môj predch. príspevok.
svojar
06.03.09,06:25
Áno, áno od 1.1.2009 je to tak, ale vlani to bolo ako som písal. Vo febuári som platil zálohu ešte podľa toho necelých 8 € na pol roka.
svojar
06.03.09,09:17
Nebolo to ani tých 8€ ale necelých 7 € na 1/2 roka. Nepísal som príspevky 15 a 19 zo svojho PC a mal som zafixovanú cenu 240,- Sk a v skutočnosti to bolo 210,.- SK. Teraz v novom roku je to teda nižšie.
Stefan2005
06.04.09,15:11
Dnes som dostal oznámenie, že sa mi dostalo cti byť zaradený v zmysle výnosu URSO 2/2008 medzi "veľké domácnosti" - prešvihol som východiskovú ročnú spotrebu cca o 150 kWh. Ako satisfakciu mi navrhli hneď zvýšiť zálohové platby o 20%, aby som nemal veľký nedoplatok na vyúčtovacej faktúre.
Človeka najviac na takýchto veciach nas... pardon, poteší, že ho postavia pred hotovú vec bez možnosti korigovať svoje správanie, resp. budúce zaradenie do spotrebiteľskej kategórie. Keby bolo povedané, že na základe spotreby za rok 2009 bude vykonané rozdelenie domácností na malé a veľké, beriem - ale ak sa to urobí spätne a v roku 2009 ma zaradia na základe spotreby roku 2007, poriadne to naštve. Hlavne, že všetci terajší kompetentní bez rozdielu cítia aj sociálne...
V tejto súvislosti by ma zaujímalo, či takéto zaradenie je trvalé, resp. či sa bude prehodnocovať každoročne. Teda ako ma automaticky zaradili medzi veľké domácnosti, či ma (ak sa polepším a ušetrím 200 kWh) takisto automaticky preradia medzi malé domácnosti (o čo silne pochybujem, veď by som platil menej) - bude sa dať aspoň žiadať preradenie? Priznám sa, že spôsoby výpočtov v uvedenom výnose sú mi španielska dedina, maximálne čo dokážem, je odsledovať spotrebu kWh z elektromeru....
anonym222
06.04.09,18:07
Nenapísal si akú tarifu si mal do teraz, pretože v inej tarife je aj iná hranica pre veľké odbery. Možno bude postačovať zmeniť iba tarifu.
Toto zaraďovanie odberateľov nie je výmyslom distribútorov, ale ďalší z nezmyselných populistických krokov súčasnej "prosocialnej" vlády. (Bohatým brať a chudobným dávať). Iba sa zabudlo, že tí najchudobnejší bývajú často aj dve až tri rodiny v jednom dome a tak sa dostanú svojím odberom medzi veľké domacnosti.
Čo sa týka prehodnocovania v ďalších rokoch, pevne dúfám, že nebude potrebné, pretože sa to zruší, resp. to neskôr zruší iná nová vláda.
Olgica
08.04.09,03:25
Dnes som dostal oznámenie, že sa mi dostalo cti byť zaradený v zmysle výnosu URSO 2/2008 medzi "veľké domácnosti" - prešvihol som východiskovú ročnú spotrebu cca o 150 kWh. Ako satisfakciu mi navrhli hneď zvýšiť zálohové platby o 20%, aby som nemal veľký nedoplatok na vyúčtovacej faktúre.
Človeka najviac na takýchto veciach nas... pardon, poteší, že ho postavia pred hotovú vec bez možnosti korigovať svoje správanie, resp. budúce zaradenie do spotrebiteľskej kategórie. Keby bolo povedané, že na základe spotreby za rok 2009 bude vykonané rozdelenie domácností na malé a veľké, beriem - ale ak sa to urobí spätne a v roku 2009 ma zaradia na základe spotreby roku 2007, poriadne to naštve. Hlavne, že všetci terajší kompetentní bez rozdielu cítia aj sociálne...
V tejto súvislosti by ma zaujímalo, či takéto zaradenie je trvalé, resp. či sa bude prehodnocovať každoročne. Teda ako ma automaticky zaradili medzi veľké domácnosti, či ma (ak sa polepším a ušetrím 200 kWh) takisto automaticky preradia medzi malé domácnosti (o čo silne pochybujem, veď by som platil menej) - bude sa dať aspoň žiadať preradenie? Priznám sa, že spôsoby výpočtov v uvedenom výnose sú mi španielska dedina, maximálne čo dokážem, je odsledovať spotrebu kWh z elektromeru....
Tiež sme dostali vyúčtovanie a aj zvýšenie záloh o 30%, lebo sme prekročili odber o 275kWh.
Naštvalo ma to, lebo nedoplatok bol 1,06eura a hlavne to,že nebrali do úvahy fakturačné obdobie ale celý rok 2007. Keby sa riadili fakt.obdobím, tak tých 5000kWh neprekročíme. Sú to sv..e, každý chce zarábať. A tiež by ma zaujímalo, či to budú každý rok prehodnocovať.
kazimira
13.07.09,07:06
Nejedná sa o žiadne nenápadné zdražovanie a už vôbec nie v súvislosti so zavedením eura ako to robili niektorí poskytovatelia služieb. Cena elektriny sa takmer každý rok od 1.1. zvyšuje, tento rok nebol výnimka. Nepamätám sa kedy to tak nebolo.
Cena pre domácnosti sa vďaka Ficovi zvýšila minimálne, avšak o to viac sa musela zvýšiť cena elektriny pre podnikateľov a nakoniec to aj tak my zaplatíme v cenách výrobkov a služieb. Fico - populista však ostane ako ten, ktorý udržal ceny pre obyvateľstvo.
Po obdržaní polročnej faktúry za elektrinu v štvorbytovom dome som skoro skolabovala. Minulý rok celkom 2026.- Sk, za I.polrok 2009 194 € čo predstavuje skoro 6000.- Sk. Samozrejme že nás o tejto zmene účtovania nikto vopred neinformoval. Vraj sme braní ako podnikatelia a priemyselné využívanie ponorného čerpadla na odber vody zo studne !!! pre 4 byty.
svojar
13.07.09,09:16
To je čiastka za byt, dom, alebo to čerpadlo a spoločné časti - či za čo? A poloročná fa? Ako domácnosť dostaneme teraz fa za obdobie 07.08 - 06.09 a za dom ako SVB až v 01/10 za celý rok 2009 - teda u VSE.