Muška
26.03.09,21:26
No a nemá sa to členiť podľa toho čo to je? Ako mi to potom natiahne do VoPaV? Či tam to nemá byť?

xmatisová - donútila si ma proti noci rozmýšlať :D:D

Zitka, si ma prechválila :mee:
V poučení sa hovorí, že upravíš podľa: § 8 odst. 4
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Takže ak sú to rôzne POZD a VOZD, tak ich treba rozčleniť a zosumarizovať.

Asi si hodím mašlu :rolleyes:
Zita5
27.03.09,06:01
No a nemá sa to členiť podľa toho čo to je? Ako mi to potom natiahne do VoPaV? Či tam to nemá byť?

Veď práve , preto som písala , že ja by som použila jednotlivé spárovanie , nakoľko potrebujeme aj jednotlivé členenie príjmov a výdavkov .Nemôžeme predsa tovar ,materiál,mzdy ,odvody do fondov napríklad zaúčtovať do prevádzkovej réžie .
Lukana
27.03.09,07:02
Viete mi poradiť prosím, ako si mám uplatniť zaplatené poistné v DP ak som ho zaplatila v januári 2008 za december 2007? Neviem či ho dávam do nákladov v r. 2008. Uplatňujem paušálnu daň.
Ďakujem
JAJA11
27.03.09,07:36
Viete mi poradiť prosím, ako si mám uplatniť zaplatené poistné v DP ak som ho zaplatila v januári 2008 za december 2007? Neviem či ho dávam do nákladov v r. 2008. Uplatňujem paušálnu daň.
Ďakujem

Pokiaľ nemeníte spôsob účtovania, tak zaplatené poistné je nákladom toho roku, v ktorom bolo uhradené. Takže poistné za 12/2007 uhradené v roku 2008 je nákladom roku 2008 a účtuje sa rovnako ako poistné za rok 2008 uhradené v roku 2008. :)
Lukana
27.03.09,07:48
Vďaka
Zita5
27.03.09,07:51
xmatisová - donútila si ma proti noci rozmýšlať :D:D

Zitka, si ma prechválila :mee:
V poučení sa hovorí, že upravíš podľa: § 8 odst. 4
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Takže ak sú to rôzne POZD a VOZD, tak ich treba rozčleniť a zosumarizovať.

Asi si hodím mašlu :rolleyes:

Takže nakoniec , som nebola ďaleko od pravdy . :)
http://www.porada.sk/1001810-post246.html
Ale mašlu si nemusíš hodiť , ešte nás čaká kopec špecialít , samozrejme účtovných :);)
Vanesa34
07.04.09,09:46
Dobrý deň. Prosím, je toto správny postup: rok 2007-paušálne výdavky, rok 2008-preukázateľné výdavky.Preplatok z RZZP(za 2007) vyplatený v 2008-PNZD a vysporiadam: rok 2007-dodatočné DP r.40 hrubý príjem a r.98-daň zrazená ZP ako preddavok na daň? Vopred ďakujem.
great
05.06.09,12:53
Dobrý deň a pekný predvíkendový piatok prajem všetkým...dúfam, že je piatok...už mesiac som v jednom kole - keby z práce :(, ale... Tak k veci: volala mi kamarátka, robila som jej daňové. Volali jej z DÚ, že výkazy nemá čo mať nulové, keď mala výdavky. (Zrušila živnosť, výdavky boli len uhradené odvody SP a ZP vo výške 6357 a neuhradené 3 741 spolu 10 098Sk.). Riadila som sa usmernením DÚ...žeby som nepochopila? Pani na DÚ to vraj vypisuje chybu a nepúšťa ju v programe ďalej...riešili ste už také niečo?
Muška
05.06.09,13:35
Dobrý deň a pekný predvíkendový piatok prajem všetkým...dúfam, že je piatok...už mesiac som v jednom kole - keby z práce :(, ale... Tak k veci: volala mi kamarátka, robila som jej daňové. Volali jej z DÚ, že výkazy nemá čo mať nulové, keď mala výdavky. (Zrušila živnosť, výdavky boli len uhradené odvody SP a ZP vo výške 6357 a neuhradené 3 741 spolu 10 098Sk.). Riadila som sa usmernením DÚ...žeby som nepochopila? Pani na DÚ to vraj vypisuje chybu a nepúšťa ju v programe ďalej...riešili ste už také niečo?
great,
Veď výkaz o príjmoch a výdavkoch nemala mať nulový. Tam mala uviesť to čo dala do účtovníctva.
Výkaz o majetku a záväzkoch "mohla" mať nulový, lebo o záväzky a pohľadávky upravovala priamo v účtovníctve.
great
10.06.09,05:53
Ďakujem. Ja som si totiž na DU pred tým ako som to uzavrela volala a teta povedala, že oba výkazy mám vypísať nulové, že sa mám správať ako pri paušále. Nabudúce budem dotazy na DU radšej písať. No nič, pôjdem to tam opraviť...
u.p.k
02.09.09,09:23
Dobrý deň. Prosím, je toto správny postup: rok 2007-paušálne výdavky, rok 2008-preukázateľné výdavky.Preplatok z RZZP(za 2007) vyplatený v 2008-PNZD a vysporiadam: rok 2007-dodatočné DP r.40 hrubý príjem a r.98-daň zrazená ZP ako preddavok na daň? Vopred ďakujem.

Pekný deň prajem, dúfam že moja otázka sa týka ešte tejto témy. V DP 2008 sme vyplnili r.40, 41 - Položky zvyšujúce a znižujúce ZD z dôvodu zrušenia živnosti a konečného vysporiadania. Chcem sa ale spýtať, či tieto položky ovplyvňujú aj RZZP za r.2008. Pani zo ZP mi tvrdí, že tam máme chybu, že jej r. 42 nesedí s naším vykázaným. My však v r. 42 máme aj PaV z prenájmu nehnuteľností a tie tam nepatria, ako je to s r. 40 a 41? Prosím poraďte
Tinika
23.11.09,18:53
Pôvodca textu príspevku: Zita5
Dobrý deň .

V poučení DP na rok 2008 na strane 3 VI oddiel ,Tabuľka č.1 sa uvádza citujem :

Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).

Účtujem v JU. Doposiaľ pri zrušení resp.prerušení podnikateľskej činnosti som používala riadok 40 a 41, kde som napríklad navýšila ZD o nevysporiadané pohľadávky, zásoby na sklade a znížila ZD o nevysporiadané záväzky.

Z horeuvedenej časti citovaného poučenia k DP vyplýva , daňovník , ktorý účtuje JU , položky zvyšujúce a znižujúce ZD sú v nadväznosti s postupmi JU § 8 odst.4, tie sú súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37 .

Uvedené mám chápať tak , že daňovník účtujúci v JU nemôže vôbec riadky 40 a 41 používať a je potrebné všetko účtovať do peňažného denníka v rámci účtovných uzávierkových operácii ?
Rovnako postupovať aj pri prechode z jednoduchého účtovníctva na paušálne výdavky a opačne z paušálnych výdavkov na Jednoduché účtovníctvo ?
Ako potom k tomu prispôsobiť Výkazy o majetku a záväzkoch ?
Jepotrebné vo výkaze o majetku a záväzkoch tieto vysporiadané pohľadávky ,záväzky a zásoby uvádzať ?

Nakoľko v roku 2008 je Poučenie k vypísaniu DP odlišné od predchádzajúcich rokov a Postupy JU nám tieto skutočnosti neriešia , prosím o usmernenie , ako mám postupovať . Táto problematika nie je jasná viacerým účtovným jednotkám , podľa môjho prieskumu .

Ďakujem .

S pozdravom
.................................................. .................................................. ........................


Odpoveď z DR Nitra

K Vášmu dopytu vo veci vykazovania údajov v daňovom priznaní Vám DR SR pracovisko Nitra dáva nasledovnú informáciu.

V podaní citujete poučenie k daňovému priznaniu typu „B“ tlačiva a podľa Vášho názoru daňovník účtujúci v jednoduchom účtovníctve nepoužíva riadky 40 a 41 daňového priznania typu „B“ tlačiva. Súčasne žiadate o postup pri vysporiadaní pohľadávok, záväzkov, zásob ... pri výkaze o majetku a záväzkoch.

Ministerstvo financií SR vydalo vo finančnom spravodajcovi č. 13/2008 Oznámenie č. MF/32648/2008-72 o vydaní poučení na vyplnenie daňových priznaní k dani z príjmov, i k typu daňového priznania „B“ tlačiva. Daňové subjekty pri vypĺňaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2008 postupujú podľa vydaného poučenia a sú povinné poučenia v celom rozsahu rešpektovať.

Týka sa to i fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podľa citovaného poučenia nevypĺňajú riadky 42 a 43 daňového priznania. Vyplýva to z Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 z 13.decembra 2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej uzávierky ..., konkrétne z ustanovenia § 8 ods. 4 opatrenia s účinnosťou od 1.1.2008. O položkách znižujúcich, resp. zvyšujúcich základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZoDP) daňovník účtuje v peňažnom denníku, pričom tieto priamo ovplyvňujú výšku príjmov a výšku daňových výdavkov. Tieto položky s účinnosťou od 1.1.2008 už sa nevykazujú na riadkoch č.42 a 43 daňového priznania.

Pri prechode z jednoduchého účtovníctva na výdavky percentom z príjmov, resp. pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky daňovník postupuje podľa § 17 ods. 10, t.j. daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 – z preukázateľných výdavkov na spôsob podľa § 6 ods. 10 (na výdavky percentom z príjmov), alebo ak začal účtovať po období v ktorom nebol účtovnou jednotkou (uplatňoval napr. výdavky percentom z príjmov), upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Podľa tohto ustanovenia daňovník ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 je povinný upraviť základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť. Pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.
Ak daňovník účtuje v sústave podvojného účtovníctva upravuje základ dane o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie, alebo konkurzu.
Daňovník, ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 upravuje základ dane o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

Postup daňovníka účtujúceho v JÚ, v účtovných výkazoch ( výkaz o majetku a záväzkoch ), keď účtovná jednotka má povinnosť ich daňovo vysporiadať v dôsledku prechodu z JÚ na paušálne výdavky a opačne v zmysle zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

Účtovné výkazy, najmä výkaz o majetku a záväzkoch sa nevypĺňajú, pretože sú pohľadávky a záväzky vysporiadané v zmysle zákona o dani z príjmov. Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku t.j. od vzniku pohľadávky a od vzniku záväzku v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely základu dane z príjmov..
Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.


V Nitre, 10.3.2009.



Ing. Jozef Ďuriš
Ing. Darina Kapustíková


Ďalšia odpoveď zo dňa 13.3.2009


Odpoveď z DRSR


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť a účtujúca v sústave JÚ ukončí podnikateľskú činnosť (príp. preruší e neobnoví do lehoty podania DP), podľa § 17 ods.8 a 9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva uplatní teda takýto postup.

K problematike úpravy základu dane u daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov uvádzame, že ak napr. tento daňovník má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to napr. z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (resp. 41) v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť




Som z toho cela dopletena. takze sa ospravedlnujem za otazku trocha .-
1. ak mal napr v r. 2008 pausal a teraz riadne vydavky tak v DP za r. 2009 bude upravovat ZD na riadkoch 40,41 ?
2. ak v r. 2008 mal riadne výdavky a v r. 2009 bude mat pausal, tak v r. 2008 mal ZD upravit na r. 36,37? a nemal davat vykaz????
3. kedy ma potom upravit ZD uz v uctovnictve?
4. minuly rok som to upravoval v učtovnictve ked mal szco prerusenu zivnost aj po 30,3. a vykazy som davala, tak som sa tu dočitala a zae je niečo inac. menia to jak ponozky a potom aby sa človek z toho vyznal
Dakujem pekne
.
šromo
28.01.10,16:29
Podľa novelizácii a usmernení z roku 2009 pri prechode z paušal.na skutočné výdavky a opačne sa už nevykonávajú úpravy za predchádzajúci rok ani sa nepodáva dodatočné daňové priznanie. Toto by malo platiť už pri DP podávaných za rok 2009
veronikasad
28.01.10,16:31
Podľa novelizácii a usmernení z roku 2009 pri prechode z paušal.na skutočné výdavky a opačne sa už nevykonávajú úpravy za predchádzajúci rok ani sa nepodáva dodatočné daňové priznanie. Toto by malo platiť už pri DP podávaných za rok 2009
Uveď prosím zdroj informácie ...
šromo
01.02.10,17:38
veronikasad
01.02.10,17:40
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/dzp_kriza_0409.pdf
prepáč, ale daňová evidencia je niečo úplne iné ako paušálne výdavky
šromo
01.02.10,18:02
evidentne čítam /a domýšľam/ iba slová, ktoré by som som rada videla uzákonené.
Zita5
01.02.10,19:02
Tak teraz neviem .......................
http://www.porada.sk/1280108-post1097.html
Muška
01.02.10,19:21
§ 51a
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý zmení spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 10 na uplatňovanie preukázateľných výdavkov podľa § 6 ods. 14 a naopak, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.
P.S.
a tu je usmernenie
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7246
Zita5
01.02.10,19:28
§ 51a
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý zmení spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 6 ods. 10 na uplatňovanie preukázateľných výdavkov podľa § 6 ods. 14 a naopak, upraví základ dane postupom, ktorý určí ministerstvo.
P.S.
a tu je usmernenie
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7246

To znamená , že je koniec DDP kvôli prechodu .
Muška
01.02.10,19:32
To znamená , že je koniec DDP kvôli prechodu .
Zituš,
priznávam bez mučenia, že som nový zákon čítala len "zbežne".
§ 17 už ozaj rieši iba skončenie živnosti.

A zasa ten § 51 rieši prechody medzi daňovou evidenciou a paušálnymi a JU, ale nerieši paušálne výdavky - JU a opačne..... aspon to tam nevidím.

Mne sa najviac páči, keď už konečne takmer všetci pochopia, čo niektoré vtipné §§ chceli povedať, tak nám ich zrušia :eek:
Zita5
01.02.10,19:41
Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Vitajte na stránkach Ministerstva financií Slovenskej republiky.


Titulná stránka (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx)
Mapa stránok (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=40)
Kontakt (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=41)
FAQ (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=36)
Slovník (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=3922)
English (http://www.finance.gov.sk/En/Default.aspx)
Preskočiť na navigáciu (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7246#navigation)


Usmernenie MF SR na postup pri prechode z evidencie podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.....


Titulná stránka (http://www.finance.gov.sk/)
Materiály a dokument ... (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=3410)
Informačné materiály (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4187)
Usmernenie MF SR na ... (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7246)

Späť (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7246#)
aktualizované dňa: 08. 04. 2009

Usmernenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky na postup pri prechode z evidencie podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o dani z príjmov") na daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 a 15 zákona č. 60/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o dani z príjmov a z daňovej evidencie podľa § 6 ods. 14 a 15 zákona o dani z príjmov na evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov


Referenti: Svetlana Faiglová, tel.: 02/59582435 Číslo: MF/011092/2009-72
Ing. Eduard Vajda, tel. 02/59582435
Ing. Mária Murínová, tel. 02/59582437

Ministerstvo financií Slovenskej republiky na zabezpečenie jednotného postupu pri vyčíslení základu dane z príjmov fyzickej osoby podľa zákona o dani z príjmov vydáva v súlade s § 51a ods. 1 zákona o dani z príjmov podľa § 103 ods. 8 zákona SNR č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov toto usmernenie:
Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť [§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov], ktorý sa rozhodne bezprostredne po zdaňovacom období, v ktorom viedol
1. evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, viesť daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 a 15 zákona o dani z príjmov (ďalej len "daňová evidencia"), neupravuje základ dane o cenu nespotrebovaných zásob a výšku pohľadávok v zdaňovacom období, v ktorom začne viesť daňovú evidenciu. Pri prechode z evidencie podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov na daňovú evidenciu, sa konečný zostatok

1a. zásob zistený k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovník viedol evidenciu zásob podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, uvedie ako začiatočný stav zásob v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14 písm. c) zákona o dani z príjmov,
1b. pohľadávok zistený k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovník viedol evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, prevedie ako začiatočný stav pohľadávok v daňovej evidencii v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období.

2. daňovú evidenciu, viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, neupravuje základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, výšku záväzkov a výšku pohľadávok v zdaňovacom období, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov. Pri prechode z daňovej evidencie na evidenciu podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov, sa konečný zostatok

2a. zásob zistený k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovník viedol daňovú evidenciu zásob podľa § 6 ods. 14 písm. c) zákona o dani z príjmov, uvedie ako začiatočný stav zásob v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období v evidencii podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov,
2b. pohľadávok zistený k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovník viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 písm. c) zákona o dani z príjmov, prevedie ako začiatočný stav pohľadávok v evidencii podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období.
3. Toto usmernenie sa použije po prvýkrát za celé zdaňovacie obdobie roka 2009.

Ing. Adrián Belánik
generálny riaditeľ
sekcie daňovej a colnej








Muška , hodila som to sem na stránku , lebo priznám sa , že sa mi to lepšie číta .Ale podľa všetkého , pri prechode napríklad z paušálnych výdavkov na preukázateľné účtovníctvo navyšujeme len počiatočné stavy a v rámci DP sa nič neupravuje .Alebo potom tomu nechápem , čo týmto usmernením chceli naši zákonodarcovia povedať .




P:S: potom z preukazateľných na paušálne a naopak nemôžeme prejsť .......však tu sa píše len o daňovej evidencii..no teda.. idem sa na to asi vyspať , už viem že zajtra zasa nič nespravím.
Zita5
01.02.10,19:48
Muška asi budeme zasa robiť pisárky na DRSR:D:)
Muška
01.02.10,19:49
Zituš,
ja ako čítam, tak čítam...., tak sa točia stále okolo daňovej evidencie.
Na budúci týždeň idem na chalupu, beriem aj laptop a idem vyskúšať pripojenie O2, no a po dvoch dňoch tam mám takú depresiu :D, že jediné čo ma z nej dostane je štúdium týchto idiotských zákonov.

Tak dúfam, že budem múdrejšia :D:D

P.S.
...si fandím :eek:
Zita5
01.02.10,19:53
Zákon o dani z príjmov



§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
(10) Rozdiel zo vzájomného započítania pohľadávok a záväzkov pri zlúčení alebo splynutí obchodných spoločností alebo družstiev vykázaný podľa osobitného predpisu1) účtovaný na účet nerozdelený zisk minulých rokov alebo neuhradená strata minulých rokov sa zahrnie do základu dane v zdaňovacom období, ktoré začína rozhodným dňom podľa osobitného predpisu.77c)

Odstavec 10 vypadol zo zákona .:rolleyes:Bol nahradený novým zelenou farbou .
Muška
02.02.10,17:39
Katka2
03.02.10,13:45
Ahojte, prosím vás, už som celá dopletená.
Ak FO prechádza z paušálu na skutočné výdavky JÚ, tak upravuje ZD cez riadky v daňovom priznaní. Ak FO prechádza z paušálu na JÚ, tak cez uzávierkové operácie?
A ak už tento rok viem, že nabudúci rok budem uplatňovať paušál, môžem ZD upraviť už tento rok bez toho, že nabudúci rok budem dávať DDP? Ďakujem.
Zita5
03.02.10,13:47
Ahojte, prosím vás, už som celá dopletená.
Ak FO prechádza z paušálu na skutočné výdavky JÚ, tak upravuje ZD cez riadky v daňovom priznaní. Ak FO prechádza z paušálu na JÚ, tak cez uzávierkové operácie?
A ak už tento rok viem, že nabudúci rok budem uplatňovať paušál, môžem ZD upraviť už tento rok bez toho, že nabudúci rok budem dávať DDP? Ďakujem.

Ja osobne si netrúfam dať v tejto dobe odpoveď , práve som dnes písala dotaz na DRSR .
http://www.porada.sk/1281827-post6.html

Možno sa niekto ozve a napíše Vám , ako správne postupovať .
Katka2
03.02.10,14:12
Tak môžme čakať spolu. :D
Katka2
03.02.10,14:24
A ešte ak môžem:
Tento problém vznikol kvôli novému Zákonu o dani z príjmov, kde sa zmenil §17? Predtým platilo toto:
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
Čiže ak bol podnikateľ, ktorý v roku 2007 viedol JÚ a v roku 2008 prešiel na paušál, mal upraviť ZD podľa tohto, že?
Len nerozumiem, že prečo všade píšete že podá nulové výkazy, veď len keď prechádzal a nekončil, tak mu v pokladni ostalo i na bankovom účte... veď pokračuje ďalej... či? :)

A teraz je problém v tom, že ten §17 sa zmenil a nevieme čo s tým? :D:D

Dobre chápem?
Ďakujem vám za odpoveď na moju vyčerpávajúcu otázku.
halimino
27.02.10,21:34
Asi som trošku mimo, ale prosím o pomoc:
SZČO v roku 2008 - paušálne výdavky, v roku 2009 - jednoduché účtovníctvo, čo teraz
- nedoplatok z RZZP 2008 zapl. v 2009 je VNOZD v roku 2009?
- zdravotné a soc. poistenie za 12/2008 uhradené v 1/2009 je VOZD v roku 2009?

Veľmi pekne prosím o radu.
halimino
01.03.10,21:58
Asi som trošku mimo, ale prosím o pomoc:
SZČO v roku 2008 - paušálne výdavky, v roku 2009 - jednoduché účtovníctvo, čo teraz
- nedoplatok z RZZP 2008 zapl. v 2009 je VNOZD v roku 2009?
- zdravotné a soc. poistenie za 12/2008 uhradené v 1/2009 je VOZD v roku 2009?

Veľmi pekne prosím o radu.

posúvam
ego.mc
01.03.10,22:02
Asi som trošku mimo, ale prosím o pomoc:
SZČO v roku 2008 - paušálne výdavky, v roku 2009 - jednoduché účtovníctvo, čo teraz
- nedoplatok z RZZP 2008 zapl. v 2009 je VNOZD v roku 2009? VOZD roku 2009
- zdravotné a soc. poistenie za 12/2008 uhradené v 1/2009 je VOZD v roku 2009?Áno

Veľmi pekne prosím o radu.
Odpoveď v texte