Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem mi niekto poradit?

Som zivnostnik (4 mesiace). Do konca roka budem mat 2x prijem za odvedenu pracu (spolu cca 550tis). Nemam vlastne ziadne naklady, okrem cestovania a stravy, co je do konca roka asi 50tis (a to sa neda dat do nakladov v plnej vyske).

Ktosi mi poradil, ze je pre mna vyhodnejsia pausalna dan, pretoze tak zaplatiom ovela menej dane, akokeby som si odcital z nakladov tych par tisic.

Ako to vlastne je?
Usporiadat
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
§ 6 ods. 10 ZDP
daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Podľa mňa ročne nie, do evidencie daj údaje z mesačnej uzávierky erp
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

optimistka Pozri príspevok
§ 6 ods. 10 ZDP
daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Podľa mňa ročne nie, do evidencie daj údaje z mesačnej uzávierky erp
Díky, tak ročne určite nie, myslíš, že stačí mesačne? Netreba teda denne?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Iwett Pozri príspevok
Díky, tak ročne určite nie, myslíš, že stačí mesačne? Netreba teda denne?
Postačuje 1x mesačne.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Mária.K. Pozri príspevok
Postačuje 1x mesačne.
Dúfam, že je to tak
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Iwett Pozri príspevok
Díky, tak ročne určite nie, myslíš, že stačí mesačne? Netreba teda denne?
Treba minimálne mesačne, kvôli sledovaniu obratu za predchádzajúcich 12 mesiacov. Po prekročení obratu 49790 € sa treba zaregistrovať ako platca DPH.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

marjankaj Pozri príspevok
Treba minimálne mesačne, kvôli sledovaniu obratu za predchádzajúcich 12 mesiacov. Po prekročení obratu 49790 € sa treba zaregistrovať ako platca DPH.
Hej, sledovanie obratu je druhá vec, len keď je potrebné viesť evidenciu príjmov v časovom slede, či stačí mesačne.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte mohla by som poprosiť niekoho o skontrolovanie paušálny výpočet60%
Príjem 28214,84eur
x60% 16928,90eur
odvody150eur
spolu výdavky17078,9eur
28214,74-17078,9=11135,94
-4025,70 N na daňovníka
-398,33 poistné

[hore]6711,91x19%


1275,26 Daň
-471,84 Bonus na dve deti
=803,42 Daň ktorú treba zaplatiť

Prosím je to súrne Ďakujem
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

máš to správne
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Prosím o radu: Živnostník, ktorý doteraz vykazoval daňové výdavky, chce za r. 2009 prejsť na paušálne. Predtým som mu účtovníctvo nerobila, no zistila som z jeho DP za r. 2008, že nemá vykázané žiadne záväzky ani pohľadávky, aj keď mal vystavené faktúry, ktoré mal preplatené v r.2009, ale s dátumom vystavenia r.2008. Tiež odvody za 12/2008 zaplatené v januári 2009 nemá uvedené vo Výkaze o MaZ. Ako mám ja teraz postupovať? Poraďte prosím.
Tiež mi nie je jasné, či zváračské práce sú remeselnou živnosťou, na ktorú by si mohol uplatniť 60% výdavkov. Kdesi som čítala, že áno, ale nie som si istá, pretože živnostenský list z 1.7.2007 má vystavený na vykonávanie ohlasovacej živnosti, kde má uvedené zváračské práce a ešte ďalšie iné. Tak neviem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

No bude potrebné spraviť tak či tak dodatočné daňové priznanie, kde sa vyrovná rok 2008, aby mohol prejsť na paušálne výdavky. Zváračské práce nie sú remeselnou živnosťou, pri ktorej je možné použiť paušálne výdavky vo výške 60 %. Pri uplatňovaní 60 alebo 40 % nie je dôležité, aké činnosti sú zapísané v živnostenskom liste, ale ktoré z nich skutočne vykonáva. Pokiaľ vykonáva len remeselné činnosti, ktoré sú uvedené v prílohe 1 Zákona o DP, je možné uplatniť 60 %.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ďakujem za rýchlu odpoveď, ešte jedna vec: keď bude pokračovať v uplatňovaní daňových výdavkov, bude aj tak treba podať opravený Výkaz o majetku?
0 0
bobo97 bobo97

bobo97 je offline (nepripojený) bobo97

Dobrý deň, som SZČO ( murár ) a budem si uplatňujem výdavky paušálne. Ako si mám viesť správne účtovníctvo? Za rok mám cca asi 15 faktúr, z ktorých niekotré sú platené na môj súkromný účet a niektoré v hotovosti. Do nákladov si uznávam len odvody poisťovní. Musím si viesť pokladničnú knihu, knihu faktúr, peňažný denník? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

bobo97 Pozri príspevok
Dobrý deň, som SZČO ( murár ) a budem si uplatňujem výdavky paušálne. Ako si mám viesť správne účtovníctvo? Za rok mám cca asi 15 faktúr, z ktorých niekotré sú platené na môj súkromný účet a niektoré v hotovosti. Do nákladov si uznávam len odvody poisťovní. Musím si viesť pokladničnú knihu, knihu faktúr, peňažný denník? Ďakujem za odpoveď.
... keď chceš uplatňovať paušálne výdavky, tak nevedieš účtovníctvo.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

bobo97 Pozri príspevok
Dobrý deň, som SZČO ( murár ) a budem si uplatňujem výdavky paušálne. Ako si mám viesť správne účtovníctvo? Za rok mám cca asi 15 faktúr, z ktorých niekotré sú platené na môj súkromný účet a niektoré v hotovosti. Do nákladov si uznávam len odvody poisťovní. Musím si viesť pokladničnú knihu, knihu faktúr, peňažný denník? Ďakujem za odpoveď.
ZDP
§ 6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

bobo97 Pozri príspevok
Dobrý deň, som SZČO ( murár ) a budem si uplatňujem výdavky paušálne. Ako si mám viesť správne účtovníctvo? Za rok mám cca asi 15 faktúr, z ktorých niekotré sú platené na môj súkromný účet a niektoré v hotovosti. Do nákladov si uznávam len odvody poisťovní. Musím si viesť pokladničnú knihu, knihu faktúr, peňažný denník? Ďakujem za odpoveď.
Pri paušalne uplatňovaných výdavkoch môžeš si pomôcť touto tabulkou http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

JAJA11 Pozri príspevok
No bude potrebné spraviť tak či tak dodatočné daňové priznanie, kde sa vyrovná rok 2008, aby mohol prejsť na paušálne výdavky...
je toto pravda aj teraz? napr. viem, že v zákone platnom do 31.12.2009 bol § 17 ods. 10 v tomto znení: Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Zákon č. 595/2003 bol novelizovaný 503/2009 s účinnosťou od 1.1.2010, kde tento § bol nahradený úplne iným znením: Rozdiel zo vzájomného započítania pohľadávok a záväzkov pri zlúčení alebo splynutí obchodných spoločností...

Nech hľadám ako hľadám, od 1.1.2010 nemôžem nikde v 595/2003 nájsť, že táto povinnosť vyplýva aj po novele - a to som pozeral aj v prechodných ustanoveniach k zmenám účinným od 1.1.2010; mne to teraz vychádza tak, že daňovník už nemá povinnosť upravovať resp. podávať dodatočné daňové priznanie k roku predchádzajúcemu zmene;

§ 51a zákona o dani z príjmov:
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.


iné úpravy som pri prechode z jednoduché účtovníctva na paušálne výdavky nenašiel

Čiže povinnosť podať dodatočné z uvedených ustanovení nevyplýva.
0 0
ingaur ingaur

ingaur je offline (nepripojený) ingaur

Prosím vás krajčírka ja remeselná živnosť? Neviem aké paušálne výdavky si môžem uplatniť 40% alebo 60%?...Ďakujem :-)
0 0
tanica1 tanica1

tanica1 je offline (nepripojený) tanica1

Volná živnosť Odevná výroba zahrna aj zakazkove krajčírstvo takže 40%.
0 0
ingaur ingaur

ingaur je offline (nepripojený) ingaur

tanica1 Pozri príspevok
Volná živnosť Odevná výroba zahrna aj zakazkove krajčírstvo takže 40%.
...pozerám do minuloročného daňového priznania, ktoré mi robila jedna účtovníčka a ako prepočítavam, zisťujem, že ona mi robila paušálne výdavky 60%... tento rok si ich robím sama po prvý krát, preto som v rozpakoch, že či uplatniť 40% a či 60%... nebude to zle keď predchádzajúce daňové mám na 60% a teraz urobím na 40%????
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ingaur Pozri príspevok
...pozerám do minuloročného daňového priznania, ktoré mi robila jedna účtovníčka a ako prepočítavam, zisťujem, že ona mi robila paušálne výdavky 60%... tento rok si ich robím sama po prvý krát, preto som v rozpakoch, že či uplatniť 40% a či 60%... nebude to zle keď predchádzajúce daňové mám na 60% a teraz urobím na 40%????
teraz, keď uplatníš 40% bude to dobre, predchádzajúci rok máš zle - reklamuj u účtovníčky
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať