536234
06.03.09,20:48
zdravím,
potrebujem potrebujem poradiť s mojou "problémovou" sestrou, je to dospelá žená-slob. matka, takmer už s dospelým synom, nepracovala od jeho narodenia, len ako to dala legislatíva posledné roky dobrovoľníckú prácu pod úradom práce, je bez peňazí žije v rodičovskom dome, kde má ešte otca a ja som tam ako babka pre všetkých, neznesie pravdu povedanú rovno, že niečo zle spravila, bez toho aby jej niekto nepovedal nespraví žiadnu prácu/okrem navarenia, prania-ako chlap,/nechodí k lekárom, zanedbáva hygienu, chodí stále v tom jednom atď.... už roky ju chcem dať na súd ako pozbavenie svojprávnosti, len ma stále niečo drží.." čo ak sa polepší"......môžem to spraviť sestre?
bobiku
06.03.09,20:21
Pozbaviť niekoho svojpravnosti je proces zložitý a to , že je niekto divný tak to neznamená, že môže byť zbavený svojprávnosti. to by musela byť 1/4 národa. Ale teraz vážne. To by ste museli dať na súd žiadosť, mať znalecké posudky z odboru psychiatria a verte mi , že to by musela byť sakra fest diagnozu, aby ste na súde uspeli. keby sa to aj podarilo, tak by museli niekoho ustanoviť za opatrovníka a to je tiež veľmi zodpovedná a neľahká úloha. Takže "problemová" ešte nemusí znamenať žiadnu diagnozu.
arizona
06.03.09,21:39
536234
07.03.09,20:54
chápam, že človeka nemôžu len tak zbaviť svojprávnosti pokiaľ nemá diagnózu že až, ale na druhej strane nemôžem sa o sestru donekonečna starať, poradte ako ju dostať lekárovi, najlepšie psychiatrovi, už som o tom rozmýšľala, že by som tam zašla ja, len neviem aké má právomoci lekár, napíše pozvánku a ona... nepríde napr.
bobiku
07.03.09,22:09
na základe našej legislatívy máte v podstate veľmi malú šancu dostať sestru na psychiatrické vyšetrenie. Pokiaľ ona nechce isť, tak si nepomôžete. podľa toho čo ste o sestre napísali sa mi teda vôbec nezdá, že by urgentne potrebovala psychiatra , možno akurát tak nejakú psychoterapiu.
samuelovic
09.03.09,06:58
Nebute to také ľahké, lebo naozaj by musela mať super diagnózu.

Čiže by ju musel vyšetriť súdny znalec, no neviem ako preukážeš jej diagnózu ak ešte nikde nebola.
Ak by aj bola, bez jej súhlasu jej psychiater nemôže dať správu na súd.
A maš začarované kolečko- štvorcove ako vravia psychiatri.
Nedobrovolne ju tam nedostaneš kým niečo neurobí a dobrovolne duplom. Prečo?
Lebo všetci ludia su blbci len ja som zdravý. A to je heslo každeho choreho.
Zbavenie svojprávnosti sa robí iba keď sa nevie postarať o seba a treba ju zastupovať , lebo nevie posúdiť svoje konanie a mohla by trebars podpísať niečo atď. Že nevie prať a variť ešte nič nie je. Možno to nebude vedieť ani ten čo ju bude vyšetrovať.
536234
10.03.09,18:32
dakujem za príspevok, je to naozaj tak,ale predsa riešenie existovať musí, všetci z okolia o nej vedia, aká je, niektorí mi doslova povedali, že mysleli, že je na invalidnom....., ešte dávno 8 rokov som sa sťažovala aj miestnemu dekanovi on mi ľudsky povedal, že sa nezmení a nech som pri nich, aj dnes moje nervy dostali zabrať, ale dosť sťažovania, napadá ma súd nemá právomoc aby ju "donútil ísť lekárovi" nemyslím tým pozbavenie svojprávnosti, ale " inú súdnu diagnózu" a ešte jedna vec o takomto človeku sa nedá 3 riadkami napísať aký je
bobiku
10.03.09,20:39
nie súd môže nariadiť len ochrannú liečbu, ale to väčšinou len pri spáchaní nejakého trestného činu..trebars keby pod vplyvom liekov niekoho zrazila na aute, tak jej môže nariadiť ústavnú liečbu. Ale inak to nie je možné!
536234
13.03.09,11:04
a nemôžem dať na súd sestre preveriť jej duševné zdravie? / nie pozbavenie svojprávnosti/ taká možnosť neexistuje. dakujem
samuelovic
13.03.09,11:20
Myslím , že by si mohla požiadať o zverenie deti do svojej opatery, a v ramci sudneho konania žiadať o vypracovanie súdno-znaleckého posudku na sestru. Pokial je situacia naozaj taka ako ju opisujes a sestra sa nevie o deti postarať, nema navarene, poriadene atd. skus osloviť socialku, no nečakaj zazraky, su to uradnici ktorý sa držia hesla nič nerobiť a občas aj s tým prestať.
AK chceš možes soc. požiadať aj anonymne, ak niečo zistia mali by spraviť záznam, ktorý si sud može v ramci konania vyžiadať.
bobiku
13.03.09,17:47
Myslím , že by si mohla požiadať o zverenie deti do svojej opatery, a v ramci sudneho konania žiadať o vypracovanie súdno-znaleckého posudku na sestru. Pokial je situacia naozaj taka ako ju opisujes a sestra sa nevie o deti postarať, nema navarene, poriadene atd. skus osloviť socialku, no nečakaj zazraky, su to uradnici ktorý sa držia hesla nič nerobiť a občas aj s tým prestať.
AK chceš možes soc. požiadať aj anonymne, ak niečo zistia mali by spraviť záznam, ktorý si sud može v ramci konania vyžiadať.
Aké deti, ved má skoro ako je v dotaze uvedené dospelého syna! a čo sa týka nečinnosti úradníkov rada by som oponovala, nakoľko sama robím v sociálnej oblasti dovolím si tvrdiť, že nemáte pravdu a krivdíte mnohým obetavým pracovníčkam ktoré riešia problémy soc. klientov aj nad úkor svojich povinnosti. A odobrať matke deti nie je jednoduché tak ako si to vy predstavujete. Je kopec žien ktoré možno nie sú uplne najstarostlivejšie a pritom čo sa týka lasky a pozornosti tam sú starostlivé. Starostlivá mama neznamená len mať oprate, čisté a navarené.
536234
13.03.09,20:27
no, ale nerozumiem, či nemôžem na ten súd dať preverenie jej duševného zdravia, a čo sa týka zverovania jej dieťaťa do opatery, to už je passé, syn má 18, a zo sociálkou som vybavovalo kde čo, napr. aby otec platil výživné, prešli sme /spolu s pracovníčkami/ všetky možnosti a právomoci, dnes neviem kto je otec, sestra uviedla nepravého...... ona mi to nikdy nepovedala... dnes už viem, že UPSVaR /sociálka/ majú malé právomoci, dokonca ju sami chceli odviesť psychiatričke, nevyšlo to, ako náhle ona povie, že "nie" nemôžu robiť proti jej vôli, to už mám za sebou....................
Bionda
14.03.09,11:35
nuž je to v tejto veci dosť patová situácia, neohrozuje seba ani okolie, pochybujem , že čosi zmôžete. Vy nemáte ani pádny dôvod na skúmanie jej duševného stavu- o čo to opriete? O to, že nemá o nič záujem, o to, že nedodržuje hygienu? ona nikomu nič zlé nerobí a pochybujem, že nájdete v zákone niečo na základe čoho by ste ju vzali na psychiatr. vyšetrenie.
Jediná cesta je , aby chcela dobrovoľne. (možno cez peniaze alebo bývanie- na čom je závislá)
536234
16.03.09,10:46
ak tomu rozumiem, malo by to byť tak, že ak by som dala súdne preveriť jej duševné zdravie, musím sa o niečo oprieť hej? No píšete, že nikomu nič zlé nerobí a ja vám poviem, že už nevládzem s ňou žiť, oberá má o moju vitalitu a energiu, nedodržiava hygienu-pravdu- ona sa vôbec neumýva aspoň sa to nedá zistiť/ja jej hovorím chod dávno si si neumyla vlasy-poslúchla ma naposledy, ale predtým či to bol pol rok, alebo koľko čo si neumyla/,cítiť za ňou pach, a samozrejme potom to neprospeje ani celému domu, nevyhadzuje veci, izbu v rodičovskom dome má malú a to sa nedá nazvať izbou-skladisko nepotrebných šiat a vecí/ bez skríň/.......musel by človek vidieť, zaplieňuje dom vecami, ktoré hovorí, že sú jej a nemôžem s nimi hýbať, bráni prestavbe a rekonštrukcii....atď, dalo by sa písať do nevidím, ale chcem Vám aspoň z časti o nej napísať, či sa naozaj nedá o nič oprieť.............. a už predsa len to, že nepracovala od narodenia syna,/12 rokov nepracovala ani nehladala prácu v čase jej vit. rokov/ až začala cca 2004/ a to po výzve UPSVaR a to len 2-4 h. práce, vidieť, že nie je v poriadku................. dakujem za pomoc
arizona
16.03.09,13:48
Určite to máš so svojou sestrou veľmi ťažké.
Nepíšeš, odkedy sa sestra takto správa. Či je to od detstva, alebo od určitej udalosti. Možno má nejaký záznam o svojej chorobe v zdravotnom zázname. Ja by som na Tvojom mieste zašla za jej lekárom a poradila sa s ním.
Ak to nie je iba lajdácky prístup k životu, možno naozaj potrebuje lekársku (psychiatrickú)pomoc a mohla by mať nárok na invalidný dôchodok.
Skús sa s jej lekárom a s ňou poberať týmto smerom. Pri posudzovaní o invalidný dôchodok musí absolvovať vyšetrenia, takže by to vyšetrenie u psychiatra nebolo "také okaté"...
Takéto vyšetrenie u odborníka vyvráti, alebo potvrdí tvoje podozrenie, či netrpí nejakou psychickou poruchou. Ak sa Tvoje podozrenie potvrdí, bude sa Ti ľahšie bojovať ďalej, hoci aj súdnou cestou o zbavenie svojprávnosti.

Pravdu povediac, neviem, čo tým chceš dosiahnuť. O sestru sa budeš musieť aj tak naďalej starať (možno ešte viac),lebo do žiadneho zariadenia Ti ju asi nezoberú pokým nie je nebezpečná sebe a svojmu okoliu. Jedine vybaviť nejaké neštátne sanatórium,ale rátaj s tým, že jej invalidný dôchodok určite nepokryje mesačné náklady,takže...

A čo jej syn? Aký má on názor? Je ochotný pomôcť?
536234
16.03.09,20:09
Pravdu povediac správanie sestry bolo stále také podobné, lekárovi nechodí, a lekár, ktorého mala pred 20 rokmi už zomrel, takže novú kartu nemá, u obv. lekára nebola cca15 rokov. Píšete mi, že aj tak sa nič nezmení a budem sa musieť starať tak ako doteraz, myslím si, že by sa situácia vyriešila aspoň do únosnej miery- dajte takémuto človeku zodpovednosť. Aj ona by si po takom niečom uvedomila a svoje by možno spravili aj lieky/ vie byť zlá, kričí neznesie pravdu do očí, ak jej niekto povie, že to alebo ono nespravila dobre, napr. nevytrela dobre podlahu/ a tie kriky a agresivitu veľmi dobre poznám u nej,už som sa naučila za tie roky musím s ňou komunikovať len v kľude/, ale na druhej strane musím povedať, že sa s ňou dá aj porozprávať o niektorých veciach v pohode, no nie o všetkých, rozumie politike....,rozum má.... a jej syn myslím si, že v prvom rade ju berie ako matku, má už 18 tak čo to chápe, učí sa dobre aj keď doma sa veľmi málo učí, v hlave mu to myslí- keď bol mladší snažila som sa, aby sa učil, ale v tomto veku sa to už nedá..... on je v pohode,ale... má to aj on ťažké, často na nu kričí z titulu toho, že nemá čo jesť,alebo nedávno som povedala "chod mamine do izby-prekvapenie poriadok, pozrel na mňa a "to určite" !............ tomu lekárovi by som išla, aj keď by teda našiel jej záznam môže ju on vyzvať, ale keď ona nepríde čo potom? ja Jej chcem pomôcť, nie ublížiť.....
bobiku
17.03.09,13:10
ale tak ako popisujete správanie vašej sestry sa správa veľa ludí a naozaj ale naozaj nemusia sa isť liečiť. Psychické choroby sú zložité, ale v prípade vašej sestry (a z vášho popisu) to naozaj vyzerá len na konfliktnú a pohodlnu, sobeckú povahu. Nejaví žiadne vonkajšie znaky duševného ochorenia. Nie je v pravom zmysle slova nebezpečná sebe a svojmu okoliu, podľa vášho popisu ani nevykazuje známky depresie, hovoríte že sa sňou dá aj občas normálne porozprávať a na čo stačí jej intelekt trúfnete si zodpovedne posúdiť ako laik.
Bionda
17.03.09,14:40
a z čoho vlastne žije ona a jej syn???
ako zabezpečuje veci pre seba a syna?
Nemá záujem mať nejaký zdroj peňazí? oan si zrejme zvykla na to, že sa to utrasie a ona bude mať svoj pokoj vo svojej izbe. A čím svieti? veď aj to musí niekto uhradiť- nemá ani v tom záujem podielať sa na domácnosti?
536234
17.03.09,19:59
teraz som z tých príspevkov akási neistá, neverím tomu, že jej psychické zdravie je v poriadku, jej názory na život nie sú všetky o.k., ale pomohli ste mi tým, že ste spomenuli toho lekára, myslím obvodného za ktorým sa pokúsim zájsť. A na čo stačí je intelekt, na veľmi málo, normálna slovenská žena, ktorá chce aj zarobiť, aj mať domácnosť a popri tom byť pekná na tele aj duši, musí zo seba za deň vydať energie- poznáme to že ? Zatiaľ som ju tak ani z cca 30 % nepoznala, ale z domácich prác ak by záležalo na nej nerobí nič, nemá záľuby, nikde nechodí, z čoho žije, ani neviem, asi to čo dáva sociálka, nikdy mi to nepovedala,oblečenie nekupuje, jedlo sa vždy v rodič. dome nájde, zneužíva dedovu lojálnosť, ja varím aj jej synovi, ale nie vždy. Ona vždy nemusela nič, ale všetko dostala, najlepšia škola by pre ňu bola sama žiť a za vlastné!
Záujem o prácu javí posledné 2 roky, lenže teraz je to ozaj ťažké a mám strach kto ju zoberie, keď ju vidí, a potom či tam vydrží.....
A ešte ste sa pýtali čím svieti, na elektrinu v RD prispieva.
bobiku
18.03.09,08:45
Takže podľa toho čo ste napísali , naozaj u nej nejde o zbavenie svojprávnosti (aký by bol dôvod?!)...ale u nej je to životný štyl a postoj k životu a s tým ani vy a asi ani nik ostatný nič neurobí. Mohla by skúsiť psychoterapiu na nejaké nakopnutie a aby získala iný pohľad na svet. Tam by ste ju možno dostali. Prípadne osloviť terénneho sociálneho pracovníka, aby jej pomohol zo získaním práce a organizáciou domácnosti.
Bionda
18.03.09,11:59
Takže podľa toho čo ste napísali , naozaj u nej nejde o zbavenie svojprávnosti (aký by bol dôvod?!)...ale u nej je to životný štyl a postoj k životu a s tým ani vy a asi ani nik ostatný nič neurobí. Mohla by skúsiť psychoterapiu na nejaké nakopnutie a aby získala iný pohľad na svet. Tam by ste ju možno dostali. Prípadne osloviť terénneho sociálneho pracovníka, aby jej pomohol zo získaním práce a organizáciou domácnosti.
nuž ale na základe toho, čo napísla zadávateľka, je to len "zbožné" želanie, ktoré sa nikdy neukutoční.
Tiež si myslím, že na zbavenie svojprávnosti to nie je. Roky takto žila a všetci v jej okolí to ako-tak , ale akceptovali, teraz je už ťažko meniť jej zaužívané spôsoby.
Možno jej pomôcť nájsť nejakú prácu- zároveň ju priviesť ku tom, že ak niekam chce ísť a uspieť, aspoň umyť sa musí a dať si čosi čisté na seba. Treba to skúsiť- v dobrom .
Natally
16.05.09,16:21
Dobry den.
Mame maminu,ktora bohuzial roky pije...Takze stratila vsetku sudnost...vymenovat vsetko co sa odohrava za dverami bytu,alebo aj v jej blizkosti by bolo dost zdlhave...Zaslo to tak daleko,ze nebolo inej cesty len ju dat zbavit svojpravnosti,co uznal na zaklade dokazovania aj sud.Ja by som sa chcela touto cestou niekoho spytat,ci nevie o nejakom zariadeni,alebo ustave pre takychto ludi.Mamina nieje schopna sa o seba postarat,ma sebevrazedne sklony a psychiater nas varoval,ze je nebezpecna aj pre okolie.Nechceme sa jej nacisto zbavit,len sa este chceme pokusit predlzit jej zivot...dakujem.
arizona
16.05.09,18:26
Dobry den.
Mame maminu,ktora bohuzial roky pije...Takze stratila vsetku sudnost...vymenovat vsetko co sa odohrava za dverami bytu,alebo aj v jej blizkosti by bolo dost zdlhave...Zaslo to tak daleko,ze nebolo inej cesty len ju dat zbavit svojpravnosti,co uznal na zaklade dokazovania aj sud.Ja by som sa chcela touto cestou niekoho spytat,ci nevie o nejakom zariadeni,alebo ustave pre takychto ludi.Mamina nieje schopna sa o seba postarat,ma sebevrazedne sklony a psychiater nas varoval,ze je nebezpecna aj pre okolie.Nechceme sa jej nacisto zbavit,len sa este chceme pokusit predlzit jej zivot...dakujem.
Bližšie by Ti mohol niekto poradiť, keby si napísala odkiaľ si.
Daj si do vyhľadávača : psychiatrická liečebńa, alebo domovy sociálnych služieb.
Ja viem o dvoch : PL Veľké zálužie (NR)
Kovarce (TO)
536234
07.04.10,08:27
Dobrý deň ešte raz sa chcem poradiť 1/ Dostať ju lekárom môžem iba súdnou cestou- teda podať čo?/ako formulovať/ a čo to stojí?a ako dlho to môže trvať?
ďakujem.