Zavrieť

Porady

Ako zbaviť svojprávnosti?

Jedna otazka, mozno to bude zniet blbo ale mam jednu kamosku (19)ktora sa dostala do dost velkych problemov ( drogy a podobne ) k tomu este prichadza ze je psychicky dost labilna. Kedze liecenie kategoricky odmieta, a kontakt z rodinou a celkovo z ludmi ktory by jej mohli pomoct zrusila, tak by ma zaujmalo ci je mozne zbavit ju svojpravnosti a ak tak ako by mala ta ziadost vyzerat. Kazda odpoved mi pomoze dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Kika248 Pozri príspevok
    Jedna otazka, mozno to bude zniet blbo ale mam jednu kamosku (19)ktora sa dostala do dost velkych problemov ( drogy a podobne ) k tomu este prichadza ze je psychicky dost labilna. Kedze liecenie kategoricky odmieta, a kontakt z rodinou a celkovo z ludmi ktory by jej mohli pomoct zrusila, tak by ma zaujmalo ci je mozne zbavit ju svojpravnosti a ak tak ako by mala ta ziadost vyzerat. Kazda odpoved mi pomoze dakujem
    Keďže si nová, poradím ti, že nabudúce predtým než zadáš otázku, treba skúsiť vyhľadať. Veľa tém už bolo preberaných, šanca, že nájdeš odpoveď skôr, než ti niekto odpovie, je veľká.

    O zbavení svojprávnosti bolo písané tu:

    http://www.porada.sk/t62486-zbavenie-svojpravnosti.html

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Chobot Pozri príspevok
    Keďže si nová, poradím ti, že nabudúce predtým než zadáš otázku, treba skúsiť vyhľadať. Veľa tém už bolo preberaných, šanca, že nájdeš odpoveď skôr, než ti niekto odpovie, je veľká.

    O zbavení svojprávnosti bolo písané tu:

    http://www.porada.sk/t62486-zbavenie-svojpravnosti.html
    Oceňujem prehľad o Porade!
    Netušil by som, že aj taká téma sa tu už preberala. Rozhodne teda nepatrí medzi tie opakované. Je pravda, že keď idem robiť rezne (aby som nebol len v pracovnom okruhu), tak zájdem na Poradu. Ba stalo sa mi, že manželka v naprosto osobnej záležitosti mi vraví: mrkni na tú vašu poradu, či tam o tom niečo nemáte !!
    Som . Prepáčte.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    STRELEC Pozri príspevok
    Oceňujem prehľad o Porade!
    Netušil by som, že aj taká téma sa tu už preberala. Rozhodne teda nepatrí medzi tie opakované. Je pravda, že keď idem robiť rezne (aby som nebol len v pracovnom okruhu), tak zájdem na Poradu. Ba stalo sa mi, že manželka v naprosto osobnej záležitosti mi vraví: mrkni na tú vašu poradu, či tam o tom niečo nemáte !!
    Som . Prepáčte.
    Tiež .

    To isté mám doma. Nech máme akúkoľvek dilemu, manželka mi hlesne, nech sa opýtam na porade.

    Kika248 je offline (nepripojený) Kika248

    Kika248
    Ok, ale ide o to ze ona ma potvrdenie ze jej mama je psychicky chora ja ho nemam a teda neviem presne ako sa da postupovat. A este je problem ze ona uvazuje uz nad "ukoncenim" vsetkeho, co tym mysli je asi pre kazdeho pochopitelne dufam. Ak by sa dozvedela nieco o tomto tak clovek nikdy nevie co sa moze stat bud si naozaj nieco spravi alebo zmizne a viac o nej nebudeme pocut. Je to dost na nic situacia a ja si neviem fakt rady.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Kika248 Pozri príspevok
    Ok, ale ide o to ze ona ma potvrdenie ze jej mama je psychicky chora ja ho nemam a teda neviem presne ako sa da postupovat. A este je problem ze ona uvazuje uz nad "ukoncenim" vsetkeho, co tym mysli je asi pre kazdeho pochopitelne dufam. Ak by sa dozvedela nieco o tomto tak clovek nikdy nevie co sa moze stat bud si naozaj nieco spravi alebo zmizne a viac o nej nebudeme pocut. Je to dost na nic situacia a ja si neviem fakt rady.
    Keď nemáš podklad (napr. posudok psychiatra), tak na základe čoho ju chceš pozbaviť svojprávnosti? Si myslíš, že prídeš na súd, povieš, že je nezodpovedná a sudca ju zbaví svojprávnosti? A koho by si navrhla ako opatrovníka?

    Som myslel, že z toho odkazu pochopíš, že najprv potrebuješ kopec vecí, než vôbec podáš na súd podnet. A neviem či to budeš môcť urobiť ty, ako kamarátka, či to nemusí podať rodinný príslušník alebo nejaká sociálna inštitúcia (opatrovateľský ústav).

    Veď ty nevieš posúdiť, či je svojprávna alebo nie. To, že vedie nezodpovedný život, že je labilná, ešte neznamená, že je nesvojprávna.


    Pokiaľ má naozaj znaky nesvojprávnosti, môže byť na základe podnetu rodiny (aj nasilu) umiestnená do psychiatrického ústavu, kde ju vyšetria a zhodnotia jej stav. Takže neponáhľaj sa tak s tým zbavením svojprávnosti, ale ak jej chcete pomôcť, dajte ju najprv riadne vyšetriť. Najlepšie je "odchytiť" si ju, keď bude nadrogovaná a vtedy ju nechať hospitalizovať.

    Kika248 je offline (nepripojený) Kika248

    Kika248
    Samozrejme ze ja, ked to tak daleko zajde, nepodam ziadost ale jej mama a mne je jasne ze potrebujeme kopu veci a prave to ma zaujmalo ako sa k nim dostat cize teraz si mi vlastne uz pomohol dost. Dakujem

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Kika248 Pozri príspevok
    jednu kamosku (19)ktora sa dostala do dost velkych problemov ( drogy a podobne ) k tomu este prichadza ze je psychicky dost labilna.
    Kika248 Pozri príspevok
    Ok, ale ide o to ze ona ma potvrdenie ze jej mama je psychicky chora ja ho nemam a teda neviem presne ako sa da postupovat. rady.
    Kika248 Pozri príspevok
    Samozrejme ze ja, ked to tak daleko zajde, nepodam ziadost ale jej mama a mne je jasne ze potrebujeme kopu veci
    Asi dobre Tvojim príspevkom nerozumiem. Je psychicky chorá aj matka aj dcéra? V tom prípade bude matka asi ťažko žiadať súd o zbavenie svojpravnosti svojej dcéry.
    Drogy a iné omamné látky, neusporiadaný život a úmysel ukončiť svoj život, nie sú dôvodom na zbavenie svojprávnosti. Ako radia iní, odchytiť ju v nepríčetnom stave, ale ani to nezaručuje liečenie. Dnes musí pacient sám súhlasiť s liečbou. Ak nebude súhlasiť, tak pôjde zas domov. Iba v prípade pokusu o samovraždu bude nariadené vyšetrenie, ale ani povyšetrení nemusí nasledovať liečenie.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    účtovník 007 Pozri príspevok
    Asi dobre Tvojim príspevkom nerozumiem. Je psychicky chorá aj matka aj dcéra? V tom prípade bude matka asi ťažko žiadať súd o zbavenie svojpravnosti svojej dcéry.
    Drogy a iné omamné látky, neusporiadaný život a úmysel ukončiť svoj život, nie sú dôvodom na zbavenie svojprávnosti. Ako radia iní, odchytiť ju v nepríčetnom stave, ale ani to nezaručuje liečenie. Dnes musí pacient sám súhlasiť s liečbou. Ak nebude súhlasiť, tak pôjde zas domov. Iba v prípade pokusu o samovraždu bude nariadené vyšetrenie, ale ani povyšetrení nemusí nasledovať liečenie.
    V tej strednej citácii kika248 píše o inom prípade (je to prípad, na ktorý som na začiatku diskusie odkázal - tam bola nesvojprávna mama, tu je nezodpovedná dcéra). Takže sa nepíše o tom istom prípade - len na objasnenie.

    pravnicka je offline (nepripojený) pravnicka

    pravnicka
    Pozri si Občiansky súdny poriadok zákon č. 99/1963.
    Sú to paragrafy § 186-191. - je to konanie o spôsobilosti na právne úkony.

    Návrh na zbavenie spôsobilosti na právne úkony sa musí podať na súd. Súd ti určí lehotu, aby si predložila lekárske potvrdenie o duševnom stave tej osoby. Alebo okrem teba, alebo jej rodiny, to môže byť aj jej lekár alebo sociálka, alebo iný štátny orgán.
    Ziadosť sa podáva na okresnom súde, kde má býdlisko tá osoba.
    Potom sa koná pojednávanie na súde, kde sa zistí, či túto osobu treba zbaviť spôsobilosti na právne úkony alebo ju obmedzí, alebo ju nezbaví.
    Dúfam, že ti to pomôže.
    ahoj

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Psychicka labilita, ako spravne poznamenal Chobot, nie je dovodom na zbavenie svojpravnosti. Rovnako nie je dovodom to, ze to laikovi tak pripada, a ani sebevrazedne uvahy. Sama pises, ze liecenie odmieta, z toho vyvodzujem, ze ju ziaden psychiater nevysetril...
    Hospitalizovat na psychiatrii je mozne aj proti voli dotknutej osoby, a to v pripade, ze je nebezpecna sebe alebo svojmu okoliu (v spolupraci s obvodnym psychiatrom prip. policiou), alebo ak je v trestnom konani nariadene ochranne liecenie (drogy).
    Akosi som nepochopila, ako zbavenie svojpravnosti vyriesi tendencie k uteku a samovrazde...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.