Pukluš
06.03.09,21:48
Prosím Vás, potrebujem poradiť:
Idem to robiť prvýkrát a som z toho jeleň, mám niekoľko otázok:
Urbárska spoločnosť - pozemkové spoločenstvo mi doniesli papiere, vedú JU, daňové priznanie PO /výkazy z JU/, ako zistím z dokladov, či majú právnu subjektivitu alebo nie. Doteraz viedli JU, ale ževraj v r. 2008 musia viesť PU, aký je to zákon? Ako mám spraviť počiatočné stavy?
Veľmi pekne ďakujem.
a_je_to
06.03.09,22:06
Právnu subjektivitu prideľuje Obvodný lesný úrad, pod ktorý daná obec patrí na základe žiadosti pozemkového spoločenstva. Predseda, alebo niekto z výboru musí mať rozhodnutie o zápise do registra. Tam je napísané, či bez, alebo s právnou subjektivitou. Ak majú právnu subjektivitu, tak musia mať aj IČO. Účtovníctvo sa nedá viesť bez podkladov minulého roka. Aj tam by sa tieto veci dali zistiť, okrem iného aj konečné stavy 2007 = počiatočné 2008. Či JÚ, alebo PÚ závisí pre rok 2008 od výšky obratu v roku 2007. Ak bol nad 3,00 mil. Sk, tak musia viesť PÚ, ak do 3,00 mil. tak JÚ /viď § 9, ods.2, ZOÚ/. Ak majú subjektivitu, tak sa účtovníctvo,aj výkazy a DP vedie na urbár., Ak nemajú, tak nie je účtovnou jednotkou. Potom sa vedie len evidencia príjmov a výdavkov, ale aj tak podľa účtovných zásad. Ich rozdiel sa podelí medzi podielnikov podľa podielov a daňové priznanie si podáva každý sám, podľa § 10 ZDP. Väčšinou ide o dôchodcov, ktorým povinnosť podať DP nevznikne, ale pracujúci si musia príjmy priznať. Jeden z podielnikov však musí byť registrovaný na DÚ, ako zodpovedná osoba a ten podáva aj celkový prehľad príjmov, výdavkov a ich rozdelenie. Ostatní sa pri svojom podieli odvolávajú na neho - viď XIII. oddiel priznania DPFO typ B a poučenie k nemu.
LydaLyda
06.03.09,22:17
V Poradca 7/2009 na strane 172 sa píše, Pozemkové spoločenstvá. V súvislosti so zmenou § 12 ods. 3 zákona č. 595/2003 o dani z príjmov, z ktorého boli vypustené PS vzhľadom na to, že podľa § 3 ods.1 zákona č. 181/1995 - sú PS priamo oprávnené na podnikateľskú činnosť, pričom tieto činnosti nie sú živnosťou podľa § 3 ods. 2 písmn. e zákona č. 455/1991. Preto sa tieto účtovné jednotky považujú za podnikateľský subjekt a nie za neziskovú organizáciu. V návaznosti na túto zmenu boli PS z § 9 ods. 2 písmn. c/ vypustené a odsek 2 sa doplnil písmenom e/ ktorým sa ustanovuje, že jednoduchom účtovníctve môžu účtovať PS, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom období 3 mil. Sk, 99 581,76 €. Nájdi si postupy účtovania ustanovené opatrením MF SR MF/27076/2007-74 z 13.12.2007. Vzhľadom na nový § 39e/ zákona o účtovníctve, PS budú zostavovať účtovnú závierku pdoľa tohto opatrenia už za rok 2008. PS by malo mať svoje STANOVY a v základných informáciách by malo byť uvedené či majú právnu subjektivitu
Pukluš
07.03.09,12:30
Ďakujem Vám veľmi pekne, veľmi mi to pomohlo.
Pukluš
07.03.09,13:01
Našla som usmernenie DR, že od 1.1.2008 pozemkové spoločenstvá musia účtovať v podvojnom účtovníctve. Tak teraz ako?
Dáša_
07.03.09,13:23
Našla som usmernenie DR, že od 1.1.2008 pozemkové spoločenstvá musia účtovať v podvojnom účtovníctve. Tak teraz ako?

kopirujem z tejto témy:
http://www.porada.sk/t63496-pozemkove-spolocenstva-urbare.html

Takže po osobnej navšteve DU:
usmernenie o tom, ze pozemkové spolocenstva majú uctovat v PU vyslo v marci.

Novela Zákona o účtovníctve k 1.12.2008 hovorí, že pozemkové spoločenstvá účtuju v sustave JU.

Takze novela zákona "prebila" usmernenie a naozaj stačí JU.
pianista
07.01.10,16:23
Dobrý deň!
prosil by som informaciu ohladom daňového priznania pre urbárske združenia , v akej sústave vlastne treba teraz účtovať?
dakujem za odpoved.
janka67
27.01.10,10:25
Učtovník
03.02.10,08:35
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či je možné vyplatiť odmeny pre členov
výboru pozemkového spoločenstva s právnou subjektivitou zo zisku? Aké doklady sa k tomu vystavujú ?
beata.v
04.02.10,16:40
Myslím, že o rozdelení zisku v urbároch s právnou subjektivitou rozhoduje valné zhromaždenie. Ak to schváli, že si môžu členovia výboru vyplatiť odmeny zo zisku, tak potom nie je problém.
horalka71
25.01.11,17:39
na dedičskom konaní nám bolo povedané ,že urbár v rôznych katastrálnych územiach sa nesmie rozdeliť podľa katastrov ale len na polovice alebo to dať na jedného dediča , myslím napr.že urbár v obci Hliník si zoberie jeden dedič a urbár v Lovči druhý dá sa to ?