ZuzanaP
29.06.05,05:58
Ak máme neuhradené nejaké DF a my tejto firme vystavíme faktúru presne na sumu zodpovedajúcej neuhradeným fa, ako to zaúčtujem v ALFE (ide o jednostranný zápočet)?


Cez interné doklady, ako keď mám od nejakej firmy fa aj dobropis?A s dátumami ako sú uvedené na našej fa?

Ďakujem
JanaF
29.06.05,04:37
Nepoznam alfu, ale kompenzacie VF a DF sa robia cez interny doklad. 321/311 S datumom, ku ktoremu si urobila zapocet pohladavok a zavazkov. Nezavisi to od datumu faktury, ale od datumu zapocitania(kompenzacie).
ilona
29.06.05,04:44
Ja robím zápočet takýchto faktúr interným dokladom 321/311.
renča1
29.06.05,07:52
Ak máme neuhradené nejaké DF a my tejto firme vystavíme faktúru presne na sumu zodpovedajúcej neuhradeným fa, ako to zaúčtujem v ALFE (ide o jednostranný zápočet)?


Cez interné doklady, ako keď mám od nejakej firmy fa aj dobropis?A s dátumami ako sú uvedené na našej fa?

Ďakujem
Zuzka ja v ALFE robím zápočty cez peňažný denník: Interné doklady
cez príjem uhradím pohľadávku svoju a cez výdaj uhradím záväzok a robím to dňom ku dňu vystavenia jednostranného zápočtu.

Ahoj
slnko
29.06.05,17:19
Ja v programe ALFA nevystavujem na zápočet ID. Vojdem do evidencie záväzkov a pohľadávok, vyberiem príslušný záväzok a pohľadávku, dám "Oprav" a "Pridaj úhradu" a napíšem uhradené zápočtom dňa... V knihe záväzkov aj pohľadávok je to potom vidieť, že je to uhradené zápočtom, je tam presná evidencia a je to jednoduchšie.
Oprava: tento príspevok nie je správny, takto sa dá započítať faktúra s dobropisom. Zápočet záväzkov a pohľadávok treba urobiť cez ID, aby sa dostali v peňažnom denníku aj do príjmov a výdavkov.
babenko1
29.06.05,18:01
Ja v programe ALFA nevystavujem na zápočet ID. Vojdem do evidencie záväzkov a pohľadávok, vyberiem príslušný záväzok a pohľadávku, dám "Oprav" a "Pridaj úhradu" a napíšem uhradené zápočtom dňa... V knihe záväzkov aj pohľadávok je to potom vidieť, že je to uhradené zápočtom, je tam presná evidencia a je to jednoduchšie.
Tak isto započítavam aj faktúru s dobropisom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifto je síce pekné.. ale je to podľa zákona o účtovníctve, teda postupoch? :-) tam je vhodnejší ten interný doklad...
durisovad
29.06.05,18:43
Podla mna je spravne, ked sa urobi zapocet cez interny doklad (ja uctujem cez ucet 395) alebo cez pokladnu.
321/395
395/311
alebo 321/211
211/311
Manual
29.06.05,18:48
Podla mna je spravne, ked sa urobi zapocet cez interny doklad (ja uctujem cez ucet 395) alebo cez pokladnu.
321/395
395/311
alebo 321/211
211/311Lenže zadávateľ otázky účtuje v JU
Pekný večer...
durisovad
29.06.05,18:52
Lenže zadávateľ otázky účtuje v JU
Pekný večer...Ospravedlnujem sa, ale z toho, ze zadavatel otazky uctuje v ALFE som nevedela vydedukovat, ze sa jedna o jednoduche uctovnictvo.
ZuzanaP
30.06.05,03:41
Ja v programe ALFA nevystavujem na zápočet ID. Vojdem do evidencie záväzkov a pohľadávok, vyberiem príslušný záväzok a pohľadávku, dám "Oprav" a "Pridaj úhradu" a napíšem uhradené zápočtom dňa... V knihe záväzkov aj pohľadávok je to potom vidieť, že je to uhradené zápočtom, je tam presná evidencia a je to jednoduchšie.
Tak isto započítavam aj faktúru s dobropisom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Áno ide o jednoduché účtovníctvo. Cez tie interné doklady je v príručke príklad na vysporiadanie faktúry a dobropisu, ale nie na došlú a vydanú faktúru.

Slnko a daňováci, čo hovorili na ten tvoj postup. Vidí sa mi jednoduchší ako cez interné doklady.
karpis
30.06.05,03:57
Súhlasím so slnkom ja to robím presne tak isto
renča1
30.06.05,04:04
Ja v programe ALFA nevystavujem na zápočet ID. Vojdem do evidencie záväzkov a pohľadávok, vyberiem príslušný záväzok a pohľadávku, dám "Oprav" a "Pridaj úhradu" a napíšem uhradené zápočtom dňa... V knihe záväzkov aj pohľadávok je to potom vidieť, že je to uhradené zápočtom, je tam presná evidencia a je to jednoduchšie.
Tak isto započítavam aj faktúru s dobropisom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Podľa môjho názoru ty kedˇvysporiadaš pohľadávky a záväzky len v knihe došlých a odoslaných faktúr, potom tu úhradu ako dostaneš do peňažného denníka podľa postupov účtovania by to tam malo byť ako príjem ovplyv.základ dane a aj pri došlých ako výdavok ovplyv.základ dane.

Ahoj
karpis
30.06.05,04:39
Ked robím zápočet, tak to robím presne tak isto ako keby to bola úhrada v hotovosti,ale namiesto čísla VPD alebo PPD dám skratku ZAP to znamená, že je to zápočet a riadne zaúčtujem v PD. Ja síce nemám ALFU neviem či to je technicky možné v tomto programe, ale mne sa to v mojom programe dá urobiť.
Venja
30.06.05,04:43
Dobré ránko,

Ja mám podobný problém a som v tomto úplný nováčik, preto Vás prosím o radu. Účtujem v PÚ. Obchodujeme s ČR, takže faktúru, ktorú som vystavila v Sk odberateľ prepočítal nejakým kurzom na Čk. Po započítaní záväzkov a pohľadávok máme ešte zvyšný rozdiel uhradiť. (záväzky sme mali vyššie ako pohľadávky). Čo s tým? Ako to mám účtovať a kde všade to mám evidovať?A čo kurzové rozdiely?
JanaSys
30.06.05,06:20
Dobré ránko,
Ja mám podobný problém a som v tomto úplný nováčik, preto Vás prosím o radu. Účtujem v PÚ. Obchodujeme s ČR, takže faktúru, ktorú som vystavila v Sk odberateľ prepočítal nejakým kurzom na Čk.
Neplatí náhodou, že sa môžu započítavať záväzky a pohľadávky len ak sú v rovnakej mene?

OPRAVA. Asi som v omyle, skúste sa pozrieť na môj príspevok na ďalšej strane.
liba2
30.06.05,08:29
Pozri Obchodný zákonník § 362
liba2
30.06.05,09:02
Korigujem svoj príspevok. Nepochopila som, že ide o to ako to urobiť v Omege. Ja som omegáčka 2 mesiace, ešte neviem poradiť. Ďak.
alex1
30.06.05,09:13
Podľa môjho názoru ty kedˇvysporiadaš pohľadávky a záväzky len v knihe došlých a odoslaných faktúr, potom tu úhradu ako dostaneš do peňažného denníka podľa postupov účtovania by to tam malo byť ako príjem ovplyv.základ dane a aj pri došlých ako výdavok ovplyv.základ dane.

Ahoj
Ja v JU v peňažnom denníku zaúčtujem zápočet cez nepeňažné operácie aj príjem aj výdaj. Ale účtujem v MRP, tak neviem či to má aj Alfa.
laura
30.06.05,10:01
Ćhcela by som sa spýtať, či sa dá robiť aj jednostranný zápočet, teda či môžem klientovi zaslať len oznámenie, že som započítala moju faktúru s jeho a zvyšnú časť faktúry doplatím, alebo musia súhlasiť obidve strany so zápočtom. Ak môžem spraviť aj jednostranný, poprosila by som aj zákon, ktorý to upravuje.


Ďakujem
alex1
30.06.05,10:12
Ja myslím, že by mal byť obojstranný súhlas.
Oldi
01.07.05,07:24
Dobré ránko,

Ja mám podobný problém a som v tomto úplný nováčik, preto Vás prosím o radu. Účtujem v PÚ. Obchodujeme s ČR, takže faktúru, ktorú som vystavila v Sk odberateľ prepočítal nejakým kurzom na Čk. Po započítaní záväzkov a pohľadávok máme ešte zvyšný rozdiel uhradiť. (záväzky sme mali vyššie ako pohľadávky). Čo s tým? Ako to mám účtovať a kde všade to mám evidovať?A čo kurzové rozdiely?
A s čím to započítavate ? Prosím upresnite...
JanaSys
01.07.05,11:26
Stále mi tie meny nedajú pokoj. Tak som si to našla v Obchodnom zákonníku.
§ 362

Peňažné pohľadávky znejúce na rôzne meny sú započítateľné, len keď tieto meny sú voľne zameniteľné. Pre započítateľnú výšku týchto pohľadávok je rozhodujúci stredný devízový kurz platný v deň, keď sa pohľadávky stali spôsobilými na započítanie. Rozhodný je devízový kurz platný v mieste sídla alebo v mieste podnikania, prípadne bydliska strany, ktorá prejavila vôľu pohľadávky započítať.

Mýlim sa, ale nemýlim druhých!
Venja
01.07.05,12:51
Ďakujem Vám za rady,

tiež som si ten príslušný paragraf zákona našla a preštudovala, ale vôbec mi nie je jasné čo myslia pod pojmom voľne zameniteľné meny. Meny SKK a CZK sú voľne zameniteľné?
A čo so zvyšným rozdielom, ktorý máme ešte uhradiť v CZK?

Ďakujem Vám všetkým, ste fakt úžasní.
Ďakujem, ďakujem, ďakujem...., že myslíte aj na nás začínajúcich:)
renča1
01.07.05,14:47
Ćhcela by som sa spýtať, či sa dá robiť aj jednostranný zápočet, teda či môžem klientovi zaslať len oznámenie, že som započítala moju faktúru s jeho a zvyšnú časť faktúry doplatím, alebo musia súhlasiť obidve strany so zápočtom. Ak môžem spraviť aj jednostranný, poprosila by som aj zákon, ktorý to upravuje.


Ďakujem
Laura môžeš urobiť aj jednostranný zápočet podľa §580 Občian.zákonníka, ale aj môžeš urobiť dohodu o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov podľa §364 Obchodného zákonníka.

Ahojček;)
Morgana
06.07.05,07:28
Tak po prečítaní tohto už teraz fakt neviem, ja som robila zápočty v Alfe (JU) cez ID v peňažnom denníku a potom som sa niekde dočítala, že to stačí len urobiť zápis v knihe pohľ. a záv., tak ďalší rok som to robila tak a teraz zase čítam niečo iné! Ako je to vlastne správne, musí byť zápočet v peňažnom denníku, čiže v príjmoch a výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane??
alex1
08.07.05,07:30
To:Morgana
Ja myslím, že áno. Musíš tie peniaze nejako dostať do daní. Stav pohľadávok a záväzkov, by sa ti síce znížil, ale nemala by si to v daniach.
alex1
08.07.05,07:35
Ešte sa chcem spýtať.

Firma mi zaplatila za faktúru 2x. Následne som jej vystavila ďalšiu (inú) faktrúru. môžeme si tú dvojúhradu započítať s tou neskôr vystavenou faktúrou? Nebude problém s dátumom dodania pri úhrade akože skôr?
renča1
08.07.05,09:22
Ešte sa chcem spýtať.

Firma mi zaplatila za faktúru 2x. Následne som jej vystavila ďalšiu (inú) faktrúru. môžeme si tú dvojúhradu započítať s tou neskôr vystavenou faktúrou? Nebude problém s dátumom dodania pri úhrade akože skôr?
Áno môžeš si preúčtovať preplatok k inej faktúre s oznámením firme, ktorým dátumom si to preúčtovala. A tým sa ti cez ID preúčtuješ úhradu a uvidíš to aj v príjme ovpl.zákl.dane alebo neovpl.zákl.dane.


Ahoj:)
učtovníčka
14.07.05,08:38
To:Morgana
Ja myslím, že áno. Musíš tie peniaze nejako dostať do daní. Stav pohľadávok a záväzkov, by sa ti síce znížil, ale nemala by si to v daniach. Ja praktizujem spôsob, že si s firmou vymením prijímové a výdavkové doklady a tak to v JÚ úplne obyčajne zaúčtujem.
Používam sw TP SOFT a ten mi umožňuje len platbu v hotovosti alebo banku pre pohľadávky a záväzky. Jednou z možností by bolo zaúčtovanie cez uzávierkové operácie ID -iné možnosti program nedáva.