jholubok
17.03.09,08:31
Zamestnanec vykonával prácu mimo sídla zamestnávateľa - aký použijem kurz na výpočet jeho mzdy, keď chcem previesť cudziu menu na € (kurz k daným dňom alebo priemerku) ?
Chobot
17.03.09,07:43
Zamestnanec vykonával prácu mimo sídla zamestnávateľa - aký použijem kurz na výpočet jeho mzdy, keď chcem previesť cudziu menu na € (kurz k daným dňom alebo priemerku) ?

Trochu tomu nechápem - čo má spoločné to, že vykonával prácu mimo sídla zamestnávateľa s jeho mzdou v cudzej mene? Veď hádam mzdu ste dohodli v mene EUR, nie? Alebo ste mzdu dohodli v inej mene? Tak mu patrí v tej mene, na akej ste sa dohodli. Ak to che na EUR, tak prepočítaš referenčným kurzom v deň výplaty a vyplatíš mu EUR.

Trochu mi to upresni...:rolleyes:
jholubok
17.03.09,08:09
ospravedlňujem sa - zabudla som dodať že sa mi jedná o prepočet sadzby stravného v cudzej mene pri zahraničnej prac. ceste :-)
Chobot
17.03.09,09:52
ospravedlňujem sa - zabudla som dodať že sa mi jedná o prepočet sadzby stravného v cudzej mene pri zahraničnej prac. ceste :-)

§ 36 ods. 6:

(6) Preddavok na stravné zamestnávateľ poskytuje v mene ustanovenej pre jednotlivé krajiny opatrením ministerstva financií. Zamestnávateľ sa v prípade potreby môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu opatrením ministerstva financií. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v eurách na cudziu menu a naopak použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala. Pri vyúčtovaní náhrad sa pri prepočte sumy stravného ustanoveného v cudzej mene na inú cudziu menu použije referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na stravné začala; suma stravného sa určí prepočtom hodnoty stravného v eurách na dohodnutú cudziu menu.
jholubok
17.03.09,09:57
ďakujem Vám veľmi pekne :)
kačer
22.04.09,11:11
Prosím o radu:
V paragrafe 36 ods.11 sa píše, že po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ nedoplatok v cudzej mene, al. jeho časť poskytnúť v inej cudzej mene, al. v EUR. Moj problém: zamestnancovi máme vyplatiť 6459.-CZK za výdavky na ZPC v ČR. Tento nedoplatok chce zamestnanec v EUR a já potrebujem poradiť,akým dátumom sa musím riadiť pre prepočet z CZK na EUR? Jeho ZPC bola od 26.03.09-27.03.09 a vyúčtovanie si urobil 30.03.09. Prípadne mi vie niekto poradiť kde na webe nájdem výklad k jenotl.paragrafom?
Chobot
22.04.09,11:40
Prosím o radu:
V paragrafe 36 ods.11 sa píše, že po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ nedoplatok v cudzej mene, al. jeho časť poskytnúť v inej cudzej mene, al. v EUR. Moj problém: zamestnancovi máme vyplatiť 6459.-CZK za výdavky na ZPC v ČR. Tento nedoplatok chce zamestnanec v EUR a já potrebujem poradiť,akým dátumom sa musím riadiť pre prepočet z CZK na EUR? Jeho ZPC bola od 26.03.09-27.03.09 a vyúčtovanie si urobil 30.03.09. Prípadne mi vie niekto poradiť kde na webe nájdem výklad k jenotl.paragrafom?

Príspevok som ti presunul do témy, kde som písal odpoveď. Nájdeš ju o pár príspevkov vyššie.
kačer
22.04.09,13:58
ale v tomto zakone sa hovori o vyúčtovaní náhrad pri prepočte sumy stravného, ale týchto 6459 Czk nie je stravné, ale výdavky ( nadváha batožiny a parkovanie na letisku
Chobot
22.04.09,19:19
ale v tomto zakone sa hovori o vyúčtovaní náhrad pri prepočte sumy stravného, ale týchto 6459 Czk nie je stravné, ale výdavky ( nadváha batožiny a parkovanie na letisku

Ja viem, o nedokonalosti novely zákona som písal tu:

http://www.porada.sk/953741-post34.html


Potom máš 2 možnosti:

1. buď to aplikuješ aj na ostatné náhrady
2. použiješ kurz zo dňa účtovného prípadu tak, ako to bolo pred účinnosťou novely:

http://www.porada.sk/306333-post15.html

Zákon o CN toto bližšie neupravuje.
kačer
23.04.09,07:51
Chobot dakujem za rady, ja aby som v tom mala uz uplne jasno, napisem maila na ministerstvo a poziadam o ich stanovisko. Dam potom vediet. A este raz moja vdaka.
7lienka
23.04.09,08:16
Prosím Vás, keď zamestnanec na SC zaplatil požičanie auta cez firemnú kreditku ako to vysporiada vo vyučtovaní cesty.
Nejak sa nevieme dohodnúť. Ten účet vôbec neuvádza, alebo ako?
7lienka
23.04.09,08:50
Prosím Vás, keď zamestnanec na SC zaplatil požičanie auta cez firemnú kreditku ako to vysporiada vo vyučtovaní cesty.
Nejak sa nevieme dohodnúť. Ten účet vôbec neuvádza, alebo ako?

prosím
7lienka
24.04.09,05:39
Prosím Vás, keď zamestnanec na SC zaplatil požičanie auta cez firemnú kreditku ako to vysporiada vo vyučtovaní cesty.
Nejak sa nevieme dohodnúť. Ten účet vôbec neuvádza, alebo ako?


nikto nemáte taký prípad?
Tweety
24.04.09,05:43
Prosím Vás, keď zamestnanec na SC zaplatil požičanie auta cez firemnú kreditku ako to vysporiada vo vyučtovaní cesty.
Nejak sa nevieme dohodnúť. Ten účet vôbec neuvádza, alebo ako?
A má na túto službu faktúru, alebo iný doklad?
7lienka
26.04.09,14:30
A má na túto službu faktúru, alebo iný doklad?

Má doklad z registračnej pokladne s tým ústrižkom z terminálu a je to na firemnom účte je to stiahnute. To bolo za požičanie auta z letiska.
7lienka
27.04.09,11:41
poradí mi niekto, prosím
alušik
30.04.09,10:34
Ak to platil firemnou kreditnou kartou, tak u nás máme postup, že to zamestnanec vo vyúčtovaní pracovnej cesty vôbec neuvedie. Doklad zaúčtujeme cez interné doklady v hodnote, aká bola stiahnutá z firemného účtu (ak bola pôvodná suma dokladu aj v inej mene ako €). Konkrétne takýto doklad účtujem však aj napriek tomu, že ho "oddelím" z vyúčtovania na účet 512.