doktor T
31.03.09,17:40
Ahojte,dostal som vypoved podla paragrafu 63 odsek 2 pismeno b,pretoze mi zrusili 1.3 miesto a neprijal som druhe a som vlasne nadbytocny.Porusili aj ine miesta.Je to podla Vas v poriadku?
Tweety
31.03.09,15:43
Ahojte,dostal som vypoved podla paragrafu 63 odsek 2 pismeno b,pretoze mi zrusili 1.3 miesto a neprijal som druhe a som vlasne nadbytocny.Porusili aj ine miesta.Je to podla Vas v poriadku?
Ak zrušil miesto, stal si sa nadbytočným, ten odsek 2, písm.b nie je správny. Uviedol dôvod výpovede ?
doktor T
31.03.09,16:06
neprijal som ine ponukane misto.
ivka70
31.03.09,16:08
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak
a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.


Pokial si odmietol pracu, ktora bola pre teba vhodna /podla prac. zmluvy/, tak mi to pripada OK.
ivka70
31.03.09,16:09
neprijal som ine ponukane misto.
Bolo to miesto adekvatne tvojmu predchadzajucemu miestu?

Skus napisat, co si robil a co ti ponukli ....
doktor T
31.03.09,16:11
este na doplnenie...ponukali mi miesto,ktore tiez zrusili.Aj toto je v poriadku?
doktor T
31.03.09,16:14
robil som majstra a ponukli mi skladnika
ivka70
31.03.09,16:15
Bez suvislosti sa k tomu neda vyjadrit.
Otazka je, ci by ho zrusili, keby si ho prijal.
Teda predpokladam, ze ho zrusili az po tvojom odmietnuti.

V sucasnosti sa rozhodnutia o zruseni pracovneho miesta menia nie zo dna na den, ale skoro z hodiny na hodinu.
ivka70
31.03.09,16:16
robil som majstra a ponukli mi skladnika
a co mas v pracovnej zmluve?
doktor T
31.03.09,16:18
vsetky miesta zrusili naraz.
Tweety
31.03.09,16:48
vsetky miesta zrusili naraz.
Ak zrušili naraz všetky miesta, potom logicky nemali čo ponúknuť. Tak ako to teda bolo?
Chobot
31.03.09,21:23
Ahojte,dostal som vypoved podla paragrafu 63 odsek 2 pismeno b,pretoze mi zrusili 1.3 miesto a neprijal som druhe a som vlasne nadbytocny.Porusili aj ine miesta.Je to podla Vas v poriadku?

AK robili organizačné zmeny, na základe ktorých si sa stal nadbytočným, tak ti môžu dať výpoveď, ale podľa § 63 ods. 1 písm. b), kde je 2 mesačná VD a 2 mesačné odstupné. Ak ti zamestnávateľ tvrdí niečo iné, nemá pravdu.

Upozorni ho, že §63 ods. 2 nie je dôvodom na výpoveď. Prečítaj si túto tému:

http://www.porada.sk/t73296-preradenie-na-inu-vhodnu-pracu.html
chudaska
01.04.09,04:08
ahojte,chcem sa len informovat,pokial sa rusi firma,moze dostat vypoved aj zena na materskej alebo na rodicovksom prispevku, aj ona ma narok na odstupne? Vdaka za odpoved!
Tweety
01.04.09,05:23
AK robili organizačné zmeny, na základe ktorých si sa stal nadbytočným, tak ti môžu dať výpoveď, ale podľa § 63 ods. 2 písm. b), kde je 2 mesačná VD a 2 mesačné odstupné. Ak ti zamestnávateľ tvrdí niečo iné, nemá pravdu.

Upozorni ho, že §63 ods. 2 nie je dôvodom na výpoveď. Prečítaj si túto tému:

http://www.porada.sk/t73296-preradenie-na-inu-vhodnu-pracu.html
Ahoj, prosím, oprav si v prvej vete ten odstavec 2 na jednotku.:)
Tweety
01.04.09,05:24
ahojte,chcem sa len informovat,pokial sa rusi firma,moze dostat vypoved aj zena na materskej alebo na rodicovksom prispevku, aj ona ma narok na odstupne? Vdaka za odpoved!
Áno, môže s nárokom na odstupné.
chudaska
01.04.09,05:56
dakujem za odpoved,len som sa chcela uistit,lebo za chvilku odchadzam na matersku, s firmou to ide dole vodou a chcela som vediet,aby ma nejako neofajcili s odstupnym, a ked tu pracujem uz 12 rok,to znamena zeby som mala narok na 3-mesacne odstupne?
Tweety
01.04.09,06:01
dakujem za odpoved,len som sa chcela uistit,lebo za chvilku odchadzam na matersku, s firmou to ide dole vodou a chcela som vediet,aby ma nejako neofajcili s odstupnym, a ked tu pracujem uz 12 rok,to znamena zeby som mala narok na 3-mesacne odstupne?
Áno.
mariannak
01.04.09,06:03
Ak dal zamestnávateľ výpoveď k 31.1.2009 podľa § 63 ods.1 písm. b)ZP pre nadbytočnosť - podľa môjho názoru má zamestanec právo na 2 mesačnú výpovednú dobu a aj na 2-mesačné odstupné.

Avšak zamestnávateľ vo výpovedi uviedol: vzhľadom na to, že sa prac.pomer končí na základe výpovede podľa § 63ods. 1 písm b) ZP, máte nárok na odstupné podľa § 76 ods. 1,2 ZP, a to vtedy, ak budete súhlasiť so skončením pracovného pomere pred začiatkom plynutia výpovednej doby, t.j. 31.1.2009.
Z toho mi vyplýva, že buď berie výpovednú dobu alebo odstupné? Je to správne? Nemá zamestnanec nárok aj na odstupné aj výpovednú dobu?
katka50
01.04.09,06:05
Ak dal zamestnávateľ výpoveď k 31.1.2009 podľa § 63 ods.1 písm. b)ZP pre nadbytočnosť - podľa môjho názoru má zamestanec právo na 2 mesačnú výpovednú dobu a aj na 2-mesačné odstupné.

Avšak zamestnávateľ vo výpovedi uviedol: vzhľadom na to, že sa prac.pomer končí na základe výpovede podľa § 63ods. 1 písm b) ZP, máte nárok na odstupné podľa § 76 ods. 1,2 ZP, a to vtedy, ak budete súhlasiť so skončením pracovného pomere pred začiatkom plynutia výpovednej doby, t.j. 31.1.2009.
Z toho mi vyplýva, že buď berie výpovednú dobu alebo odstupné? Je to správne? Nemá zamestnanec nárok aj na odstupné aj výpovednú dobu?
Má nárok aj na výpovednú dobu, aj na odstupné.
§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
chudaska
19.05.09,12:39
ahojte poradaci,moja mama tiez dostala vypoved, davaju jej na vyber bud vezme 6-mesacne odstupne,alebo bude robit este 3 mesiace,ale nakolko nemaju pracu,tak su viac doma na 60% ako robia,tak asi vyhodnejsie je zobrat to odstupne....Len sa chcem spytat,to odstupne sa pocita z priemerky? Lebo mama bola v januari na operacii,bola na PN-ke do konca aprila a od maja nastupila do prace, a od 1.6. bude mat vypoved. Z coho jej budu ratat odstupne a z coho potom aj podporu v nezamestnanosti?
Tweety
19.05.09,12:47
ahojte poradaci,moja mama tiez dostala vypoved, davaju jej na vyber bud vezme 6-mesacne odstupne,alebo bude robit este 3 mesiace,ale nakolko nemaju pracu,tak su viac doma na 60% ako robia,tak asi vyhodnejsie je zobrat to odstupne....Len sa chcem spytat,to odstupne sa pocita z priemerky? Lebo mama bola v januari na operacii,bola na PN-ke do konca aprila a od maja nastupila do prace, a od 1.6. bude mat vypoved. Z coho jej budu ratat odstupne a z coho potom aj podporu v nezamestnanosti?
Áno odstupné počítame z priemerky za posledný kvartál.
§ 134ZP
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Podpora sa bude rátať z VZ za 1095 dní poistenia.
Zo stránky SP:
Podmienky nároku
Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne,

ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 (http://www.porada.sk/t59455-095-opravne-polozky-k-poskytnutym-preddavkom-na-dlhodoby-majetok.html) dní – osoba A
chudaska
19.05.09,13:03
vdaka Tweety za vycerpavajucu odpoved, to znamena,ze ked nerobila predchadzajuci stvrtrok,tak jej budu priemerku pocitat z pravdepodobneho zarobku,ktory by dosiahla,to znamena asi len zo zakladu,je to dost nespravodlive,ale co uz narobi,nema velmi na vyber.
Tweety
19.05.09,13:05
vdaka Tweety za vycerpavajucu odpoved, to znamena,ze ked nerobila predchadzajuci stvrtrok,tak jej budu priemerku pocitat z pravdepodobneho zarobku,ktory by dosiahla, áno, tak. to znamena asi len zo zakladu,je to dost nespravodlive,ale co uz narobi,nema velmi na vyber.
Odpoveď v texte.