mirka zelenakova
02.04.09,09:40
Chcem sa opýtať, zamestnala som na Dohodu o vykonaní práce 1 uchádzača z ÚP. Mesačne mu vyplácam 120EUR, má podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov . V účt. programe POHODA mi zadalo, že mám doplniť v úpravách minimálny základ poistenia. Ja mu strhávam UP a GP zo 120EUR. Je tam stanovený minimálny základ??? Ďakujem.
mzdarka renca
02.04.09,07:43
Chcem sa opýtať, zamestnala som na Dohodu o vykonaní práce 1 uchádzača z ÚP. Mesačne mu vyplácam 120EUR, má podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov . V účt. programe POHODA mi zadalo, že mám doplniť v úpravách minimálny základ poistenia. Ja mu strhávam UP a GP zo 120EUR. Je tam stanovený minimálny základ??? Ďakujem.

pri dohodách nie. skús si skontrolovať, či toho dohodára máš korektne nahratého.
mirka zelenakova
02.04.09,07:46
tak tomuto sa vraví rýchlosť, ďakujem . A asi sa na program POHODA už vykašlem, lebo tento rok už mali tých kiksov xxxxx
Leila2006
07.04.09,07:11
Prosím Vás, ako vyriešiť nasledovnú situáciu: dostala som na spracovanie dohody o vykonaní práce/ dôchodci/ za minulý mesiac, pričom je na nich uvedená odmena v čistom, ktorá bola dohodárom aj hneď skutočne vyplatená. Čo s tým? Prerobiť dohody dodatočne, aby bola na nich odmena v hrubom, alebo to nechať tak, a len vyrátať príslušné odvody SP aj daň z hrubej odmeny?
mzdarka renca
07.04.09,07:14
Prosím Vás, ako vyriešiť nasledovnú situáciu: dostala som na spracovanie dohody o vykonaní práce/ dôchodci/ za minulý mesiac, pričom je na nich uvedená odmena v čistom, ktorá bola dohodárom aj hneď skutočne vyplatená. Čo s tým? Prerobiť dohody dodatočne, aby bola na nich odmena v hrubom, alebo to nechať tak, a len vyrátať príslušné odvody SP aj daň z hrubej odmeny?

Dohodári neplatia žiadne odvody, to len zamestnávateľ za nich odvádza do SP úrazové poistenie 0,8% a garančné poistenie 0,25%.
Dohodár platí len daň 19%.
Leila2006
07.04.09,07:20
To mi je jasné, nepíšem, že ide o odvody zamestannca, ja to len musím všetko správne zaúčtovať - aj za zamestnávateľa - ide mi o to, čo s tými dohodami- fyzicky, či ich prerobiť na hrubú sumu alebo ignorovať a nechať ich tak, len jednoducho všetko rátať z hrubej odmeny. Zamestnávateľ im to totiž hneď v hotovosti rovno vyplatil, neuvažoval o nejakej dani /vyhlásenie nepodpísané/.
mzdarka renca
07.04.09,07:26
To mi je jasné, nepíšem, že ide o odvody zamestannca, ja to len musím všetko správne zaúčtovať - aj za zamestnávateľa - ide mi o to, čo s tými dohodami- fyzicky, či ich prerobiť na hrubú sumu alebo ignorovať a nechať ich tak, len jednoducho všetko rátať z hrubej odmeny. Zamestnávateľ im to totiž hneď v hotovosti rovno vyplatil, neuvažoval o nejakej dani /vyhlásenie nepodpísané/.

Nemusíš prerábať dohody, ak je tam dohodnutá obmena v čistom. Len pri výpočte v softe si to musíš prerátať do hrubého (čisté+daň) a tak to nahrať a z tej sumy počítať aj tie odvody zamestnávateľa.

PS: dôchodcovia nemajú nárok na NČZD, tak aj podpísanie vyhlásenia by bolo zbytočné
VERONIKA6
07.04.09,07:26
To mi je jasné, nepíšem, že ide o odvody zamestannca, ja to len musím všetko správne zaúčtovať - aj za zamestnávateľa - ide mi o to, čo s tými dohodami- fyzicky, či ich prerobiť na hrubú sumu alebo ignorovať a nechať ich tak, len jednoducho všetko rátať z hrubej odmeny. Zamestnávateľ im to totiž hneď v hotovosti rovno vyplatil, neuvažoval o nejakej dani /vyhlásenie nepodpísané/.
Na Tvojom mieste by som ich opravila. Veď ich máš založené iba u seba, nikde sa neodovzdávajú, ale Ti ich musia podpísať aj pracovníci.
A odvody: úrazové a garančné bolo odvedené z hrubej mzdy?
Marta V
07.04.09,07:26
Odmena na dohode musí byť v hrubom. Ja by som tam dopísala sumu v hrubom ak je možné, alebo prepísať dodatočne novú dohodu.
Leila2006
07.04.09,07:28
To renca:

Ďakujem pekne, to som potrebovala počuť od niekoho skúseného. A s tými dôchodcami, jasné, došlo mi, už som asi prepracovaná.
Kvietocek
07.04.09,07:29
Zamestnanec vykonava pracu podla pracovnej zmluvy u jedneho zamestnavatela (A) - no zaroven ma dohodu s inou firmou(B).
Je zamestnanec zamestnancom aj pre firmu B? (t.j. ked ma dohodu)
Leila2006
07.04.09,07:31
Úha, teraz pozerám, že je tu názorov viac. úrazové a garančné ešte nebolo odvedené, to sa práve teraz chystá - na mne je ten výpočet. Takže žeby predsa len prerobiť tie dohody?
Marta V
07.04.09,07:34
Najjednoduchšie je prerobiť dohody a z hrubej mzdy odviesť garančné a úrazové za organizáciu a za zamestnanca odviesť daň.
VERONIKA6
07.04.09,07:37
To renca:

Ďakujem pekne, to som potrebovala počuť od niekoho skúseného. A s tými dôchodcami, jasné, došlo mi, už som asi prepracovaná.
Ale to sa netýka iba dôchodcu. Za každého pracovníka na dohodu o vykonaní práce musíš odviesť 19 % daň z hrubej mzdy, zamestnávateľ 0,25% garančné a 0,8% úrazové posistenie z hrubej mzdy.
Kvietocek
07.04.09,07:43
Zamestnanec vykonava pracu podla pracovnej zmluvy u jedneho zamestnavatela (A) - no zaroven ma dohodu s inou firmou(B).
Je zamestnanec zamestnancom aj pre firmu B? (t.j. ked ma dohodu)

:)
Leila2006
07.04.09,07:45
Ale to sa netýka iba dôchodcu. Za každého pracovníka na dohodu o vykonaní práce musíš odviesť 19 % daň z hrubej mzdy, zamestnávateľ 0,25% garančné a 0,8% úrazové posistenie z hrubej mzdy.
To bola len reakcia na moju poznámku trochu od veci - napísala som tam, že nemajú podpísané vyhlásenie, teda, že je jasné, že neuplatňujeme NČZD a tým pádom vychádza daň.

Ďakujem všetkým za rady.
molnarova2
07.04.09,07:47
teraz v r. 2009 aká je strop pre dohody? predtým bolo 5000.- sk teraz 165,97 euro v btto?
mzdarka renca
07.04.09,07:48
Zamestnanec vykonava pracu podla pracovnej zmluvy u jedneho zamestnavatela (A) - no zaroven ma dohodu s inou firmou(B).
Je zamestnanec zamestnancom aj pre firmu B? (t.j. ked ma dohodu)

Zametnanec je osoba zamestnaná na základe pracovného pomeru, alebo aj dohody.
Marta V
07.04.09,07:51
Strop pre dohody nie je stanovený, hranica pre zrážkovú daň je 165,97 €.
mzdarka renca
07.04.09,07:51
teraz v r. 2009 aká je strop pre dohody? predtým bolo 5000.- sk teraz 165,97 euro v btto?

pozri sem

http://www.porada.sk/t109210-p2-dohoda-student-v-roku-2009-a.html
mzdarka renca
07.04.09,07:54
Najjednoduchšie je prerobiť dohody a z hrubej mzdy odviesť garančné a úrazové za organizáciu a za zamestnanca odviesť daň.

Nemusí prerobiť dohody, ak tam má napísané, že dohodnutá odmena je netto, aj keď sa dohodnutá odmena spravidla uvádza btto.
Leila2006
09.04.09,05:42
Ešte poprosím o rýchlu informáciu - nenašla som totiž, či náhodou nedošlo v tomto k nejakým zmenám - zrážková daň príjem zo ZČ sa platí na ten istý účet ako preddavky na daň zo ZČ len pod iným KS?
Dík vopred.
VERONIKA6
09.04.09,05:47
Ešte poprosím o rýchlu informáciu - nenašla som totiž, či náhodou nedošlo v tomto k nejakým zmenám - zrážková daň príjem zo ZČ sa platí na ten istý účet ako preddavky na daň zo ZČ len pod iným KS?
Dík vopred.
Účet ten istý, konštatný symbol u zrážkovej dane 1744.
mzdarka renca
09.04.09,05:48
Ešte poprosím o rýchlu informáciu - nenašla som totiž, či náhodou nedošlo v tomto k nejakým zmenám - zrážková daň príjem zo ZČ sa platí na ten istý účet ako preddavky na daň zo ZČ len pod iným KS?
Dík vopred.

áno, platí sa stále na jeden účet, len KS je na každú daň iný.
preddavková daň 1144
daň zrážková 1744
Leila2006
09.04.09,05:53
Ďakujem obom, ste veľmi zlaté.