zuzkahris
13.04.09,17:10
Chcela by som poprosiť o radu. Pred mesiacom sme kúpili mladé jablonky, teraz sa na nich objavili mravce a mám pocit akoby ničili púčiky, stále sa okolo nich sústreďujú a keď ich dáme dole, púčik je odumretý... Vošky na jablonkách niesú, takže naozaj neviem či to môže byť tými mravcami. Ďakujem za radu.
mzdarka renca
13.04.09,15:19
legolas
13.04.09,15:26
... na jednej strane sú mravce dobrým pomocníkom pretože živia sa voškami, no a to čo píšeš to je na jar normálne pretože v púčikoch sa nachádza sladká mládza ktorú mravce odsávajú no a tým ničia aj kvetný púčik. Zamedzíš to tak, že v záhradníckych predajniach Ti predajú zachytávacie lepiace pásy ktoré obtočíš okolo kmeňa stromu no a tam sa mravce prilepia ako aj iný hmyz.
mzdarka renca
13.04.09,15:30
Zamedzíš to tak, že v záhradníckych predajniach Ti predajú zachytávacie lepiace pásy ktoré obtočíš okolo kmeňa stromu no a tam sa mravce prilepia ako aj iný hmyz.

Toto som vyskúšala, mám - mala som tiež problém s mravcami pri nektarinke, ale mravci sú veľmi vynaliezaví a počkali, kým sa na to nalepia mušky a veselo si chodili po nich ďalej.
zuzkahris
13.04.09,18:06
Ďakujem vám, ja som myslela na tú kriedu na mravce, no neviem, či by sa s ňou mohol pokresliť dokola mladý stromček. Hneď zajtra pôjdem do záhradkárstva a vyskúšame tie pásiky. Ďakujem.
durisovad
13.04.09,18:14
S leipacimi pasmi mam podobne skusenosti ako mzdarka renca, nepomohlo, par mravcov sa prilepilo, ale ostatne liezli po ich mrtvolach. Naviac som sa niekolko razy prilepila aj ja, ked som nedopatrenim siahla na stromcek.
mzdarka renca
13.04.09,18:20
Naviac som sa niekolko razy prilepila aj ja, ked som nedopatrenim siahla na stromcek.
mimotemy Veď práve, vyhodené peniaze, celé ruky dolepené, nahnevaná a keď som pozrela na mravcov, tak som mala pocit, že robia toto:D:D:D
zuzkahris
13.04.09,18:24
Takže mám asi zostať pri ručnom zbere... No uvidíme, ako budú pokračovať. Keby boli staršie stromčeky nebojím sa, len tie mladučké.., no neviem.
mzdarka renca
13.04.09,18:25
Takže mám asi zostať pri ručnom zbere... No uvidíme, ako budú pokračovať. Keby boli staršie stromčeky nebojím sa, len tie mladučké.., no neviem.

Skús prášok do pečiva, alebo kvasnice, mne sa to osvečilo, alebo škoricu
zuzkahris
13.04.09,18:47
a to ho mám rozsypať okolo stromčekov?
mzdarka renca
13.04.09,18:50
a to ho mám rozsypať okolo stromčekov?

áno, aj ja som to tak robila, keby si videla, ako začali utekať:)
zuzkahris
13.04.09,19:18
ďakujem, všetko vyskúšam:)
legolas
14.04.09,04:09
..... hovorili ste o kriede, ale nepovedali ste jej, že ta krieda sa na ten kmeň nekreslí, veď z toho nebude mať nič. Krieda je ako hocičo sypké ale suché posyp dookola, dôvod mravec a menší lezúci hmyz sa zahrabáva a tým nie je schopný prekonať prekážku.
zuzkahris
14.04.09,13:43
tak aj kriedu posypem, ďakujem za radu, ale nebude to nejako škodlivé však? Máme aj mačičky..
mzdarka renca
14.04.09,13:44
tak aj kriedu posypem, ďakujem za radu, ale nebude to nejako škodlivé však? Máme aj mačičky..
neboj, nič sa mačičkám nestane, aj ja ich mám:)
zuzkahris
14.04.09,18:14
Takže mravce kypriacemu prášku odolávali a potom ho úspešne prekročili a už aj boli na kmienku :(. Zajtar majú dostať tie lepiace pásiky v záhradníctve a keď ani to ich trochu nepotlačí nasleduje krieda ...
arizona
15.04.09,13:50
Ja používam na stromčeky bežnú textilnú obojstrannú pásku na kobece.
Dávam tri pásy, medzi nimi asi 10 cm medzera.( foto : http://www.osos.sk/?art=detail.php&kategoria=39&id=147 )
Netvrdím, že neprejde žiaden mravec,ale zdá sa mi to pomerne lacné a účinné.
wagner
15.04.09,17:04
Ja som kúpila tú lepiacu pásku. Teraz to robia z plastu, ale účinné je to len vtedy, keď je kôra na stromčeku hladká a rovná. Keďže moje jablone majú hrboľatú kôru(snažila som sa to zarovnať, ale nedá sa to), tak pre mňa sú také lepiace pásy na dve veci. Na r.. a na h..... Pretože popod tú pásku prejdú aj slimáci, nie len mravci. Neexistuje nejaký lep ktorý sa nevysúša? Chcela by som to tým natrieť. Poraďte prosím.
Bionda
15.04.09,17:33
ja som tiež tie pásy mala, ale svi..e po kole vyliezli a na strom preliezli - súhlasím , že ak nie je rovná kôra je to nanič, tá krieda nuž neviem malú chvíľu možno a potom zas trádujú po stromoch, mňa to riadne štve, keď vidím ako si robia stajňu na chov vošiek, aby mali čo dojiť :eek: musím skúsiť ešte tú škoricu a klinček rozmrvený- ponatierať strom- nuž okolo domu to účinkuje - odsťahovali sa , uvidím... určite dám vedieť:)
zuzkahris
15.04.09,18:19
Dnes sa mravce veselo prechádzali po kypriacom prášku, takže stromčeky som polepila s páskou aj s mojimi rukami :) a tešila som sa ako sa pod ňou zhromažďovali mravce a nevedeli čo ďalej. Kmienky sú tiež hrbolaté, ale pripevnila som ich po nalepení 3 špagátikmi, takže nemajú šancu prejsť popod. Inak nielen jablonky, ale aj ringlotka bola úplne obsypaná a egreše stromčekové ani nehovorím.... No hrôza :(.
Inak v záhradníctve mi ponúkali aj lep na tieto potvorky, takže aj to sa dá natrieť.
Páska na koberce to chce vynaliezavosť :.)
Jekyll
16.04.09,07:09
[quote=legolas;1016910]... na jednej strane sú mravce dobrým pomocníkom pretože živia sa voškami, no a to čo píšeš to je na jar normálne pretože v púčikoch sa nachádza sladká mládza ktorú mravce odsávajú no a tým ničia aj kvetný púčik....[quote]

Ale no tak...
Mravce sa neživia voškami. Mravce si vošky pestujú a chránia ich - ako subdodávateľa medovice, ktorá tvorí 50% mravčieho jedálneho lístku. Mravce a vošky sú nerozluční priatelia. Na zimu schovajú vajíčka vošiek do mraveniska, aby sa im nič nestalo a na jar ich povynášajú na vetvičky, aby rýchlo dozreli a bola medovica. Mravce majú určite na jar hlad, ale určite si nezjedia svoju fabriku na jedlo. Tak blbé nie sú.
karino
16.04.09,09:22
takze mravce iba pozierju vykaly z vosiek , ale samotne vosky su nebezpecnym zdrojom napr. prenosu sarky a inych asi 12o virusov.ja pouzivam chemstop , ktory natriem okolo kmienka.Ale najlepsi je postrek proti voskam alebo pouzitie predatorov v prirode a to su lienky ktore sa ziavia larvami vosiek. ....
Jekyll
16.04.09,15:44
Presne tak. Mravce si robia súkromný bašável na rastline. Blbé vošky sú v lete naprogramované tak, že rodia už živé voščatá-dievčatá. Chlapčekov nevyrábajú, lebo ich nepotrebujú a s produkciou vajíčok začnú až pred zimou.Voška vyrobí niekoľko detičiek denne. Zaujímavé je, že tie detičky sa rodia už tehotné. A detičky začnú rodiť detičky do 5 dní. Takže to je fofr. Aby takáto továreň fungovala, potrebuje ohromné množstvo dusíku denne - ako stavebný základ buniek. Ten nájde vo floémových tkanivách raslín ako sladkú limonádu. Denne si toho voška musí cucnúť hodne a to potom už rastlina nestíha vyrábať. Voška z limonády vyberie dusík, sladký zbytok šťavy nepotrebuje, tak ho vylúči ako vedľajší produkt. A mravce majú spomínaný bašável. Ale pozor, ak mravce medovicu neodnesú, tak tam samozrejme zostane. Je sladká a chutí kdekomu. Hlavne niektorým hubám. A tie potom možu napadnúť rastlinu.
Treba zasiahnúť proti voškám - intenzívne a plošne. Nie nejakými babskými receptami. Nebudú vošky, nebudú mravce!
Mršky vošky sú aj rafinované. Ak cítia nebezpečentvo tak poskáču dole a presťahujú sa novú adresu. A tam prenesú napr. šarku alebo iné vírusy. Táto rafinovanosť sposobuje, že lienky sú z vošiek celé zmátorené. Chudere lienke sa sem tam podarí nejakú vošku uloviť, ale vačšina utečie. A aby to bolo zaujímavejšie, tak vošky stihnú lienku nasprejovať feromónom, ktorý spoľahlivo oznámi ostatným voškám v okolí, že "bacha, je tu lienka". Sprejerky jedny hnusné!
manndy64
16.04.09,16:16
skus na mravce slanu vodu,ta by mala pomoct.
Jekyll
16.04.09,16:43
Čo viem určite a mám odskúšané, tak na mravce platí soda bikarbona. (Odtiaľ ten postup s práškom do pečiva, lebo kedysi bol prášok do pečiva z bikarbony. Dnes to už tak vždy nie je a preto niektoré "prášky do pečiva" nefungujú.)
Bikarbona mravce pri kontakte páli a leptá. Nedokážu sa po nej pohybovať. Keď mi lezú mravce spod betonových dláždíc pred barákom, tak tam nalejem 2-3% roztok teplej soby bikarbony. Niekto miesto iba popráši. Často to zaberie.
zuzkahris
16.04.09,16:56
Ja úplne žasnem ako je to všetko naprogramované z tým hmyzom.. Náš problém bol, že na tých mladých stromčekoch vošky nemáme, čo je zvláštne, prečo sú tam mravce....
Tá páska čo som včera dala okolo kmienka zdá sa, pomáha, mravce tam niesú, tak dúfam, že to tak zostane..
durisovad
16.04.09,17:04
Presne tak. Mravce si robia súkromný bašável na rastline. Blbé vošky sú v lete naprogramované tak, že rodia už živé voščatá-dievčatá. Chlapčekov nevyrábajú, lebo ich nepotrebujú a s produkciou vajíčok začnú až pred zimou.Voška vyrobí niekoľko detičiek denne. Zaujímavé je, že tie detičky sa rodia už tehotné. A detičky začnú rodiť detičky do 5 dní. Takže to je fofr. Aby takáto továreň fungovala, potrebuje ohromné množstvo dusíku denne - ako stavebný základ buniek. Ten nájde vo floémových tkanivách raslín ako sladkú limonádu. Denne si toho voška musí cucnúť hodne a to potom už rastlina nestíha vyrábať. Voška z limonády vyberie dusík, sladký zbytok šťavy nepotrebuje, tak ho vylúči ako vedľajší produkt. A mravce majú spomínaný bašável. Ale pozor, ak mravce medovicu neodnesú, tak tam samozrejme zostane. Je sladká a chutí kdekomu. Hlavne niektorým hubám. A tie potom možu napadnúť rastlinu.
Treba zasiahnúť proti voškám - intenzívne a plošne. Nie nejakými babskými receptami. Nebudú vošky, nebudú mravce!
Mršky vošky sú aj rafinované. Ak cítia nebezpečentvo tak poskáču dole a presťahujú sa novú adresu. A tam prenesú napr. šarku alebo iné vírusy. Táto rafinovanosť sposobuje, že lienky sú z vošiek celé zmátorené. Chudere lienke sa sem tam podarí nejakú vošku uloviť, ale vačšina utečie. A aby to bolo zaujímavejšie, tak vošky stihnú lienku nasprejovať feromónom, ktorý spoľahlivo oznámi ostatným voškám v okolí, že "bacha, je tu lienka". Sprejerky jedny hnusné!
Velmi zaujimavo napisane, chcela som aj obodovat, ale ma upozornilo,ze v tejto teme sa to neda. Skoda.
karino
05.05.09,03:17
skus pod stromcek okolo kmienka nasypat sos od kavy /ked sa vypije cierna mleta kava / je to ekologicke a ucinne.
zuzkahris
05.05.09,18:16
Ďakujem vám za všetky rady. Najnovšie som našla dnes na ringlote ako mravce hodujú na kmienku, normálne sa na ňom začala odlupovať kôra :( , tak som to ošetrila voskom...
anna81
01.06.12,10:14
skus pod stromcek okolo kmienka nasypat sos od kavy /ked sa vypije cierna mleta kava / je to ekologicke a ucinne.

o tomto som už tiež čítala, chcela by som to aj ja vyskúšať, ale, možno trocha blbá otázka, nevadí, že tá mletá káva je osladená? hmm?
Bionda
01.06.12,11:38
.. ja som si všimla, že ako na listoch stromu, tak aj na ružiach zvyknú byť - nie však vždy také chrobáčiky niečo ako muchopavúk ( určite nie larva lienky) a živí sa voškami- ostanú len vysušené - keď ich vidím na listoch ( ako dravca) - vošky nemám, ale neviem čo to je zač- viete niekto čo to je za hmyzáka ??