brani
27.04.09,11:29
Zdravim,
potreboval by som poradit v jednej veci.
Neviem ci som sa dobre vyjadril v nazve, skusim to opisat a poprosim aby ste mi poradili.
Byvam v tehlovej bytovke ktora ma podorysne 4 plne podlazia a moj byt je ako keby nadstavba na 5 podlazi ale len na polovici bytovky, dalsia cast je strecha, ktora je spolocnym priestorom. Na tuto strechu sa viem dostat cez balkonove dvere ako keby som isiel na terasu. Predpokladam ze tato strecha je spoločnym priestorom, ale nikto z vlastnikov bytoveho domu ju nemoze vyuzivat, kedze jediny vstup na strechu je cez moj byt. Moja predstava je nejakym sposobom (skuste poradit) dostat tuto cast strechy do vlastnictva. JEdna sa o cca 50m2 spolocneho priestoru. Bytovka je Spolocenstvo vl. bytov su to 2 vchody, v jednom vchode 13 bytov a takto je to vedene aj na katastri ako jedna stavba. S vyhladom do buducnosti by som ale chcel na tejto casti strechy dostavat k bytu este izbu, ale to je len predstava ktoru neviem ci sa mi podari zrealizovat, uz som to konzultoval na stavebnom urade a tam by s tym problem nemali, ale neviem ci nieco take schvalia na urade hlavneho architekta mesta odkial budem potrebovat vyjadrenie kedze ide ciastocne o zmenu vzhladu bytoveho domu. Takze moje otazky:
- kde a ako zacat??
- je mozne tuto cast previest do osobneho vlastnictva ako terasu?
- alebo to zaradit nejako inac aby som potom nemal problem s pristavbou?

- pripadne najde sa tu niekto kto by mi vedel s tymto celym pomoct aj co sa tyka zmluv a podobnych veci?? urcite by sme sa dohodli.
Chobot
27.04.09,10:23
Zdravim,
potreboval by som poradit v jednej veci.
Neviem ci som sa dobre vyjadril v nazve, skusim to opisat a poprosim aby ste mi poradili.
Byvam v tehlovej bytovke ktora ma podorysne 4 plne podlazia a moj byt je ako keby nadstavba na 5 podlazi ale len na polovici bytovky, dalsia cast je strecha, ktora je spolocnym priestorom. Na tuto strechu sa viem dostat cez balkonove dvere ako keby som isiel na terasu. Predpokladam ze tato strecha je spoločnym priestorom, ale nikto z vlastnikov bytoveho domu ju nemoze vyuzivat, kedze jediny vstup na strechu je cez moj byt. Moja predstava je nejakym sposobom (skuste poradit) dostat tuto cast strechy do vlastnictva. JEdna sa o cca 50m2 spolocneho priestoru. Bytovka je Spolocenstvo vl. bytov su to 2 vchody, v jednom vchode 13 bytov a takto je to vedene aj na katastri ako jedna stavba. S vyhladom do buducnosti by som ale chcel na tejto casti strechy dostavat k bytu este izbu, ale to je len predstava ktoru neviem ci sa mi podari zrealizovat, uz som to konzultoval na stavebnom urade a tam by s tym problem nemali, ale neviem ci nieco take schvalia na urade hlavneho architekta mesta odkial budem potrebovat vyjadrenie kedze ide ciastocne o zmenu vzhladu bytoveho domu. Takze moje otazky:
- kde a ako zacat??
- je mozne tuto cast previest do osobneho vlastnictva ako terasu?
- alebo to zaradit nejako inac aby som potom nemal problem s pristavbou?

- pripadne najde sa tu niekto kto by mi vedel s tymto celym pomoct aj co sa tyka zmluv a podobnych veci?? urcite by sme sa dohodli.

Strechu ako spoločnú časť domu nemôžeš nadobudnúť do osobného vlastníctva. TO, čo by si chcel dosiahnuť, je veľmi komplikované. Museli by ste z tej strechy urobiť pochôdznu terasu, tú zahrnúť na základe kolaudačného rozhodnutia do plochy tvojho bytu a potom by to bolo súčasťou tvojho bytu ako napr. balkón. Tým by sa ale pomenili spoluvlastnícke podiely všetkých vlastníkov, lebo by sa zmenila celková plocha domu.

Skôr by som ti poradil, aby si na najbližšej schôdzi navrhol prenájom tej terasy. Podmienky si dohodni s ostatnými vlastníkmi, napr. že za nájomnú zmluvu na 20 rokov si terasu spochôdzniš na vlastné náklady, prípadne budeš prispievať za prenájom do fondu nejakú čiastku, a zaručíš sa, že na svoje náklady zabezpečíš, aby tá terasa neprepúšťala vodu do domu. Presné podmienky sú na vašej dohode. Ty získaš terasu, tí ľudia pod terasou záruku, že im nebude zatekať strecha, prípadne že dostanú niečo do fondu.

Dostavbu toho bytu by tiež bolo možné, vtedy však potrebuješ súhlas 2/3 vlastníkov (na prenájom ti stačí 1/2 prítomných na schôdzi). Robí sa to na základe zmluvy o vstavbe či nadstavbe. Bude ťa to ale stáť nemalé peniaze, lebo niečo budeš musieť ponúknuť aj spoločenstvu (či osatným vlastníkom, nemyslím tým každému individuálne, ale že by si napr. za možnosť nadstavať si byť vymaľoval interiér domu).
brani
27.04.09,10:57
Vdaka za odpoved,
trosku to este upresnim. Predmetna strecha je v katastrofalnom stave, susedom zateka do bytu a podla vekoveho priemeru bytovky a stavu strechy - ze ju len plataju zaplatami asi nebudu mat peniaze na rekonstrukciu. Mam taku predstavu ze opravim tuto strechu na vlastne naklady a urobim si z nej terasu, kedze ju mozem vyuzivat viac menej len ja.
Ale viac ma zaujima druha alternativa. Cast z tych 50m2 by som zastaval a z casti by zostala terasa, a kedze vieme aka je tazka praca s ludmi a vybavovanie takychto zalezitosti, radsej by som to riesil raz mozno by ma to stalo aj dost penazi ale vysledok by mol pre mna z dlhodobeho hladiska asi lepsi.
Takze mozem uvazovat takto??
1. Vypracovanie zmluvy o prevode spolocneho priestoru (strechy) do osobneho vlastnictva, s tym ze v zmluve bude zahrnute ze ju musim dat do funkcneho stavu .... . proste zahrnut tam nieco ze sa o tuto "byvalu spolocnu cast musim starat". Predpokladam ze takuto zmluvu musim podpisat zo vsetkymi vlastnikmi pretoze sa zmeni spoluvlastnicky podiel na spolocnych priestoroch.
2. Vypracovanie projektu na rekonstrukciu strechy s naslednou realizaciou a na zaklade kolaudacneho rozhodnutia to pripisat do LV ako napr. terasu, to uz by som mal ako sucast bytu.
3. Ak sa potom v priebehu xx rokov rozhodnem dostavat dasliu izbu, tak dana plocha uz bude moja na LV, takze pojdem cez stavebne povolenie, a ako som to robil teraz pri rekonstrukcii, stavebny urad to da na vedomie ostatnym vlastnikom vyvesenim oznamenia o stavebnom konani, a pokial sa k tomu nikto nevyjadri tak vlastne vsetci suhlasia a mozem sa pustit do stavby.
ALEBO je na to iny nazor?? DIK
Mária27
27.04.09,12:18
Strecha je spoločná časť domu, dôležitá pre celý dom, nemôže prejsť do vlastníctva. Ak by si ju chcel využívať len pre seba, môžete sa dohodnúť, že budeš platiť do fondu viac a upavíš si ju. Ak ju nebudeš využívať, je to spoločné, aj keď sa tam iní nedostanú (ani ja nechodím na stŕechu).

Môžeš požiadať o nadstavbu, vtedy sa strecha posunie nad tú nadstavbu.
Chobot
27.04.09,19:50
Vdaka za odpoved,
trosku to este upresnim. Predmetna strecha je v katastrofalnom stave, susedom zateka do bytu a podla vekoveho priemeru bytovky a stavu strechy - ze ju len plataju zaplatami asi nebudu mat peniaze na rekonstrukciu. Mam taku predstavu ze opravim tuto strechu na vlastne naklady a urobim si z nej terasu, kedze ju mozem vyuzivat viac menej len ja.
Ale viac ma zaujima druha alternativa. Cast z tych 50m2 by som zastaval a z casti by zostala terasa, a kedze vieme aka je tazka praca s ludmi a vybavovanie takychto zalezitosti, radsej by som to riesil raz mozno by ma to stalo aj dost penazi ale vysledok by mol pre mna z dlhodobeho hladiska asi lepsi.
Takze mozem uvazovat takto??
1. Vypracovanie zmluvy o prevode spolocneho priestoru (strechy) do osobneho vlastnictva, s tym ze v zmluve bude zahrnute ze ju musim dat do funkcneho stavu .... . proste zahrnut tam nieco ze sa o tuto "byvalu spolocnu cast musim starat". Predpokladam ze takuto zmluvu musim podpisat zo vsetkymi vlastnikmi pretoze sa zmeni spoluvlastnicky podiel na spolocnych priestoroch.
2. Vypracovanie projektu na rekonstrukciu strechy s naslednou realizaciou a na zaklade kolaudacneho rozhodnutia to pripisat do LV ako napr. terasu, to uz by som mal ako sucast bytu.
3. Ak sa potom v priebehu xx rokov rozhodnem dostavat dasliu izbu, tak dana plocha uz bude moja na LV, takze pojdem cez stavebne povolenie, a ako som to robil teraz pri rekonstrukcii, stavebny urad to da na vedomie ostatnym vlastnikom vyvesenim oznamenia o stavebnom konani, a pokial sa k tomu nikto nevyjadri tak vlastne vsetci suhlasia a mozem sa pustit do stavby.
ALEBO je na to iny nazor?? DIK

Je to mylný a nesprávny názor.
felix1
28.04.09,13:39
Ak Vam ide len o uzivanie strechy je oprava a prenajom najslusnejsie a najcistejsie riesenie voci ost. vlastnikom. Kazda ina moznost ( prestavba, dostavba ) je moralne cista len pri 100% suhlase. Co ak si povie sused na prizemi ze si chce strechu prenajat, opravit a vyuzivat na umiestnenie slnecnych kolektorov ? Pre toto vyuzitie nepotrebude kazdodenny vstup na strechu. Snazte sa o dlhodobo obojstranne vyhodne podmienky.
Deganova
29.04.09,03:39
Moja priateľka riešila tento problém tak, že odpredala strechu za symbolickú sumu vtedy 1 Sk po súhlase vlastníkov a v zmluve bolo zakotvené, že všetky náklady idú na ťarchu 2 vlastníkov, ktorý si na streche vybudovali podkrovné byty. Tým vlastne prišli k novej streche zadarmo.
brani
29.04.09,06:50
Dakujem za nazory, aj ked su rozne a podla posledneho prispevku je asi mozne nieco take spravit ako som mal povodnu predstavu. Co sa tyka dlhodobych prenajmov mam s toho nie celkom dobry pocit pretoze dnes mi to podpisu dajme tomu vsetci, co ked sa zmenia casom vlastnici, ja investujem svoje peniaze na spolocnu vec pre celu bytovku a za xx rokov moze byt ze sa uz prenajmu nedostanem pretoze sa tam pristahuje niekto uplne cudzi resp. nove rodiny, co aj predpokladam pretoze priemerny vek ludi v bytovke je teda riadne vysoky. Preto potrebujem poradit hlavne ako ziskat tuto cast k bytu ako terasu. Co sa tyka toho aby to bolo vyhodne z dlhodobeho hladiska - takuto strechu, alebo teda v mojom pripade je to terasa, vyuzivaju ludia aj v dalsich branach vedla mna, a s nikym sa na nicom vo vchode nedohodli, ale skrz toho ze sa tam nikto iny nedostane (a mozno ludia co tam byvaju a nikdy neboli na navsteve u suseda na 5 poschodi ani nevedia ze tam nieco take je) kazdy si s toho urobil svoju terasu s posedenim, stromcekmi ... a vlastne neinvestoval do toho vobec nic pre nejaku spolocnu vec. Napadla ma este jedna vec. Kedze ide naozaj o specificky pripad bloku co sa tyka stavebneho riesenia, kde by sa bolo mozne dopatrat ci sa naozaj jedna o strechu, alebo o terasu?? Kedze vsetci v LV budu mat len nejaku xxx/yyyyyy spolocnej casti.

poprosim ak sa da p.Deganovu, ak mozte, skusite mi zohnat este nejake dalsie informacie ohladom takeho prevodu???
A pokial ma este niekto nejaky napad sem s nim.
Dakujem
Deganova
29.04.09,14:36
Pokiaľ viem, tak sa najprv dohodla s mestským úradom (architektom a životným prostredím, aby sa nepukazil vzhľad kvôli okolitým bytovkám) a keď mala súhlas, tak to vlastne prešlo na zhromaždení SVB ( tí boli spokojní, lebo mali novú strechu). Viac sa neviem vyjadriť, ale pokúsim sa s priateľkou skontaktovať a dám vedieť, ak sa jednalo o niečo zložitejšie.
Mária27
30.04.09,06:22
Moja priateľka riešila tento problém tak, že odpredala strechu za symbolickú sumu vtedy 1 Sk po súhlase vlastníkov a v zmluve bolo zakotvené, že všetky náklady idú na ťarchu 2 vlastníkov, ktorý si na streche vybudovali podkrovné byty. Tým vlastne prišli k novej streche zadarmo.

V tomto prípade išlo o nadstavbu a strecha sa posúva.
Vo využívaní strechy ako terasy nik nebráni, ale odpredať sa to bez dohody o stavbe nedá.