Kuriér
03.05.09,17:40
Zdravím,

chcel by som si vybrať živnosť na prepravu osôb + kuriérske služby. Otázka znie: čo všetko budem k tomu potrebovať? Napr či musím mať taxameter, žltý transparent a veci, ktoré musí mať taxík.

Dakujem za rady.
Lianka
03.05.09,16:12
Kuriér
03.05.09,20:17
Dakujem za pomoc. (ten prvý link nejde, ale asi viem, ktorý to je)

Ešte by som sa chcel spýtať, že ako to je s mesačnými príjmami... Ja si budem musieť odkladať príjmové poklad. doklady a potom podľa toho mi vyrátajú daň za celý rok? A ked niekto nebude chcieť odo mňa taký doklad, tak tú sumu mám zarátať kam?

Ešte jedna otázka: cca koľko treba platiť mesačne na odvody? (myslím teraz konkrétne na prepravcov osôb)
Lianka
04.05.09,11:38
SZCO prvy rok plati ZP z minima, v roku 2009 to je 41,37 EUR mesacne. Do SP prvy rok platit nemusis, budes platit az po prekroceni istej hranice obratu od 1.7.2010.

Co sa tyka danoveho priznania, uplatnujes skutocne vydavky alebo pausalne vydavky. Tema je velmi obsiahla, skus pohladat tu na porade zadanim klucovych slov: http://www.porada.sk/search.php

V kazdom pripade odkladas vsetky doklady suvisiace s podnikanim.

Pomoze ti aj http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html. Pozor! Od 1.3.2009 bol novelizovany, tu na porade este nie je novelizovany zakon pripojeny.
Kuriér
04.05.09,12:38
To znamená, že rok stačí platiť iba 41,37 Eur a po roku začnem platiť normálne odvody (cca. 130-150 Eur mesačne)?

Dakujem za pomoc.
Lianka
04.05.09,13:05
K vyske ZP v 2009: Ano.

SP: Minimum pre SP je v sucasnosti 89,70 EUR. Vyska odvodov (ZP aj SP) sa ti od 1.7.2010 zmeni na zaklade dosiahnuteho zakladu dane ("zisku") za rok 2009, t. j. moze vyjst vyssia ako je zakonom stanovene minimum.
Kuriér
04.05.09,18:04
Dakujem ti za pomoc. Takže v prvom roku nemusím platiť odvody do SP, iba do ZP, že? Tých 41,37 Eur.
Kuriér
16.05.09,11:50
Zdravím, som tu zas a mám zopár otázok :)

Kúpil som si príjmové pokl. doklady a na ňom sú vytlačené dve riadky na sumy - 1 riadok v EUR a druhý riadok v Sk. Musím vypisovať cenu v oboch menách?
Musím tam napísať aj cenu bez DPH?
Musím tam napísať aj meno od koho som prijal tie peniaze za prepravu?
Aké číslo PPD mám napísať do rohu hore?
Ako mám napísať sumu slovom na PPD, keď suma vyjde napríklad na 7,65€?

Dakujem vám za odpovede. ;)
Lianka
16.05.09,14:02
Cislovanie - doklady by mali byt ocislovane v poradi v casovom slede. Najjednoduchsie takto: 1,2,3,4... az do konca roka.
Pokial nie si platitelom DPH, DPH nerozpisujes, pises len konecnu cenu.
Ano, musi byt identifikovany ten (meno), od koho si prijal peniaze.
Neviem na 100%, ale podla mojho nazoru sumu na PPD uvadzas v EUR a ceny orientacne v SKK by si mal mat vo svojom cenniku.

Posielam ti vzor, zhruba takto.
Kuriér
16.05.09,20:34
Lianka: Ja asi budem platitelom DPH (ešte som sa nerozhodol), takže tam budem musieť napísať aj cenu bez DPH + výšku DPH?
S tými menami dúfam nebudem mať problém. (určite budú aj takí cestujúci, ktorí mi nepovedia svoje meno...)
Takže stačí, ked na PPD napíšem sumu iba v EUR a v cenníku budem mať duálne zobrazené ceny?
A čo mám napísať dole na PPD, kde je napísané: Zaúčtované v denníku pod poradovým. číslom:?


Dakujem Ti za pomoc.
Lianka
17.05.09,06:53
Pokial nie si platitelom DPH, o DPH vobec neuvazujes - nerozpisujes ju, nevypocitavas, tvojou cenou je konecna cena.

V pripade, ak uz budes platitelom DPH (mozes poziadat o dobrovolnu registraciu, po zaregistrovani ti DU prideli IC DPH a urci datum, od kedy si platitelom), na PPD v tom pripade vycislis: cenu bez dane, vysku dane 19%, cenu s DPH.
Na doklade nemoze chybat tvoje IC DPH (okrem inych povinnych nalezitosti).

K "zauctovaniu v denniku" - PPD su uctovne doklady. Budes si viest uctovnictvo alebo uplatnovat pausalne vydavky (vtedy sa vedie len evidencia). Touto polozkou sa teraz nemusis zapodievat, tu v pripade potreby vyplni po zauctovani tvoja uctovnicka.
Kuriér
17.05.09,15:10
A čo by bolo pre mňa podla teba výhodnejšie: ked budem platitelom alebo ak nebudem? Lebo ked budem, tak si budem môcť odrátať daň skoro zo všetkých vecí, ktoré súvisia s autom. (PHM, servis, atd.) A ked nebudem platitelom, aj vtedy si môžem odpísať leasing auta? Aké výhody budem mať ja z toho, ked nebudem platitelom? (okrem toho, že nemusím zarátať DPH do ceny prepravy)
Lianka
18.05.09,13:32
Treba si to dat na papier a preratat. Vsetko ma svoje klady aj zapory. Auto na leasing si mozes zobrat, aj ked nie si platitelom DPH. Vyhodou neplatit. DPH moze byt napr. moznost uplatnit si pausalne vydavky (ak je to vyhodnejsie, ako uplatnenie skutocnych).
Kuriér
21.05.09,15:12
A aké sú tie paušálne výdavky? (aká je ich výška a tak) Nahlásiť, že budem platitelom dane môžem hocikedy? Napr. po 3 mesiacoch od vydania živnostenského listu?
Ešte by som mal otázky ohladom Knihy jázd:
Mám tam kolónku Odkial - kam -tam sa má zapísať iba cesta z bodu A do bodu B, ale kam potom napíšem spätnú cestu? Napr. niekto nastúpi v TT a vyložím ho v NR. Tak mám zapísať iba TT-NR?
A do kolónky "tankovanie paliva" mám písať iba vtedy, ked idem tankovať? Tam mám písať litre? Pýtam sa, lebo tam nie sú vysvetlivky v zátvorkách.

Dakujem za doterajšiu a budúcu pomoc a za rady.
Lianka
21.05.09,15:25
Pokial nie ste platitelom DPH alebo ste platitelom DPH len cast roka, pre vypocet dane z prijmu si mozete uplatnit 40% vydavky, t. j. 40% z uhrnu prijmov z podnikania (vydavky nemusite preukazovat) + zaplatene poistne do ZP a SP. Nemusite viest uvtovnictvo, vediete len evidenciu.

Co sa tyka registracie DPH, mozete sa prihlasit aj ako dobrovolny platitel DPH. DU si vyzaduje podlozit ziadost zmluvou s obchodnymi partnermi, prip. dajte podnikatelsky zamer alebo ine, co dokazuje, ze budete mat v buducnosti nejaky obrat.

Ku knihe jazd, tu su temy: http://www.porada.sk/search.php?searchid=8332701
Kuriér
21.05.09,15:40
Dakujem za rýchlu odpoved. Takže ked napr. budem mať ročný príjem povedzme 8000 €, tak si z toho potom môžem uplatniť 40%? To znamená 3200 €?
Lianka
21.05.09,15:44
Ano, 8000 - 3200 (40%) - zaplatene poistne ZP, SP = ciastkovy zaklad dane z podnikania.
Kuriér
21.05.09,16:35
Rozumiem. Tak to vyzerá tak, že zatial nebudem platitelom dane. Ešte čakám v inej téme na odpoveď ohladom "kilometrovného" a potom sa definítivne rozhodnem.
Dakujem Ti Lianka za pomoc.
Kuriér
28.05.09,17:11
Zdravím,

prosím poraďte mi ohladom strešného transparentu:
Cez deň nemá svietiť, v noci má svietiť iba vtedy, ak je moje auto voľné a keď niekoho mám v aute, tak ho mám vypnúť? Viem to správne?

Dakujem vám za pomoc.
Dav
28.05.09,17:47
Zdravím,

prosím poraďte mi ohladom strešného transparentu:
Cez deň nemá svietiť, v noci má svietiť iba vtedy, ak je moje auto voľné a keď niekoho mám v aute, tak ho mám vypnúť? Viem to správne?

Dakujem vám za pomoc.
Pozri http://www.taxikar.sk/index.files/Page1048.htm

Transparent :
Transparent je strešné svietidlo žltej s nápisom TAXI , v vzadu s telefónnym číslom firmy , alebo tiež s nápisom TAXI . V noci má byť zapnutý , ak je dané vozidlo , čiže taxi voľné .
Po zapnutí taxametra , musí byť transparent vypnutý !!!



Strešný transparent je povinnosťou taxikára.
Nepravidelná preprava osôb nemusí mať takéto označenie. Tie, ktoré poznám vo svojom okolí, nemajú strešný transparent.
Kuriér
28.05.09,18:07
Presne tú stránku som čítal. :) Aj keď nie som taxík, tak môžem mať transparent, nie? Ja som si ho kúpil, aby ludia o mne vedeli a nebolo to drahé.