martinolesnanik
03.05.09,19:23
Zdravím, s mojim bratom máme spoločnosť, on je uvedený ako jediný spoločník a zároveň konateľ, ja onedlho po zapísaní o valnom zhromaždení budem konateľom. Pokiaľ viem, tak zisk spoločnosti sa na konci ročného zúčtovania prirátava spoločníkovi. Ale dajme tomu, že predávam ja, pracujem, a samozrejme so súhlasom spoločníka, legálne, ako je možné, aby som dostal z tej spoločnosti peniaze (niečo ako výplatu)? Robí sa to formou odmien, prémií, alebo ako? Ak on bude spoločník a ja konateľ.

Ďakujem za radu.
Johnyb11
03.05.09,17:27
Ahoj. Konatel moze ziskat peniaze len ak ma pracovnu zmluvu so spolocnostou. Cize bud na dohodu alebo na TPP a tym padom dostava vyplatu. Tot vse.
Rozalka
03.05.09,17:30
Prípadne po rozhodnutí valného zhromaždenia o rozdelení zisku .... ale to až po ukončení roka a schválení závierky.
eseročka
04.05.09,11:02
Ahoj. Konatel moze ziskat peniaze len ak ma pracovnu zmluvu so spolocnostou. Cize bud na dohodu alebo na TPP a tym padom dostava vyplatu. Tot vse.

Konateľ by nemal vykonávať svoju funkciu cez pracovnú zmluvu. Konateľ môže byť aj vo firme zamestnaný - ako zamestnanec, ale na výkon činnosti funkcie konateľa by sa pracovná zmluva vzťahovať nemala a de facto ani nemôže. Ak je potrebné upraviť právny vzťah zmluvou medzi konateľom a spoločnosťou, je potrebné uzatvoriť napr. zmluvu o výkone funkcie konateľa.

Konateľ, keďže vykonáva funkciu pre spoločnosť, môže byť odmeňovaný za výkon tejto činnosti. Odmenu stanovuje valné zhromaždenie.
Lianka
04.05.09,11:08
Dovolujem si pripojit moj prispevok, ktorym som odpovedala v inej teme: http://www.porada.sk/1032604-post5.html
liba2
02.07.09,05:32
Zdravím, s mojim bratom máme spoločnosť, on je uvedený ako jediný spoločník a zároveň konateľ, ja onedlho po zapísaní o valnom zhromaždení budem konateľom. Pokiaľ viem, tak zisk spoločnosti sa na konci ročného zúčtovania prirátava spoločníkovi. Ale dajme tomu, že predávam ja, pracujem, a samozrejme so súhlasom spoločníka, legálne, ako je možné, aby som dostal z tej spoločnosti peniaze (niečo ako výplatu)? Robí sa to formou odmien, prémií, alebo ako? Ak on bude spoločník a ja konateľ.

Ďakujem za radu.Podľa zadania predpokladám, že budeš konateľom bez majetkovej účasti , t.j. nebudeš aj majiteľom=spoločníkom.

Spoločníkovi patrí podiel na zisku po zaplatení DP spoločnosťou t.j. vyplatiť sa môže až po skončení roka.
Konateľ za výkon funkcie konateľa môže dostať odmenu na základe mandátnej zmluvy, z ktorej sa odvádza ZP a DP (teda do SP sa neodvádza).
V tvojom prípade ešte vykonávaš pre spoločnosť iné činnosti = napr. predávaš. Na túto činnosť môžeš mať uzatvorenú Pracovnú zmluvu (teda okrem tej mandátnej zmluvy) a brať výplatu tak ako riadny zamestnanec.
alpland
02.07.09,18:48
Ahoj, poziadalii sme o zapis s.r.o do ORSR, sme dvaja konatelia, ktory vlozili vklad do s.r.o.Chcem sa opytat, ako je v tomto pripade, aby sme dostavali nejake eurka a kde vsade by sme museli platit odvody.Vopred dik.
evina
02.07.09,18:58
Ahoj, poziadalii sme o zapis s.r.o do ORSR, sme dvaja konatelia, ktory vlozili vklad do s.r.o.Chcem sa opytat, ako je v tomto pripade, aby sme dostavali nejake eurka a kde vsade by sme museli platit odvody.Vopred dik.

Skús pozrieť o príspevok vyššie ...
alpland
02.07.09,19:23
Pozeral som, som z toho jelen:)
Lianka
02.07.09,19:24
Comu nerozumies? Pozri aj moj prispevok trochu vyssie - prilozeny link.
Lianka
02.07.09,19:26
liba2
03.07.09,05:21
Ahoj, poziadalii sme o zapis s.r.o do ORSR, sme dvaja konatelia, ktory vlozili vklad do s.r.o.Chcem sa opytat, ako je v tomto pripade, aby sme dostavali nejake eurka a kde vsade by sme museli platit odvody.Vopred dik.


Skús pozrieť o príspevok vyššie ...


Pozeral som, som z toho jelen:)
Kým vám zapíšu spoločnosť do Obchodného registra, snažte sa nájsť dobrú účtovníčku :) to vám odporúčam na základe vašej reakcie... sami to nezvládnete.
Súčasne sa začnite oboznamovať s problematikou, najmä vzhľadom na to, že ste obidvaja konatelia a teda budete konať v mene firmy. Účtovníčka vám poradí "ako na to" a vy ako konatelia rozhodnete vo veci.
Vo vzťahoch: s.r.o. - spoločník - konateľ, vám pomôže Obchodný zákonník, v ňom sú základné veci ktoré by ste mali ako konatelia ovládať.
Spoločník (nie konateľ) je ten, kto urobí vklad do s.r.o. , t.j. vloží základné imanie . Spoločník (nie konateľ) je majiteľom spoločnosti.
S.r.o. nemá ani ruky ani hlavu ani rozum, preto v mene spoločnosti musí niekto konať, t.j. rozhodovať... podpisovať... a pod. , toto je úlohou konateľov.
Vy ste súčasne spoločníci aj konatelia, ale konateľ môže byť aj osoba bez majetkovej účasti v s.r.o. , t.j. nemusí byť majiteľom=spoločníkom s.r.o. Takýto konateľ pracuje pre s.r.o. na základe mandátnej zmluvy (nie pracovnej zmluvy!).
Tánička
03.07.09,06:35
Kým vám zapíšu spoločnosť do Obchodného registra, snažte sa nájsť dobrú účtovníčku :) to vám odporúčam na základe vašej reakcie... sami to nezvládnete.
Súčasne sa začnite oboznamovať s problematikou, najmä vzhľadom na to, že ste obidvaja konatelia a teda budete konať v mene firmy. Účtovníčka vám poradí "ako na to" a vy ako konatelia rozhodnete vo veci.
Vo vzťahoch: s.r.o. - spoločník - konateľ, vám pomôže Obchodný zákonník, v ňom sú základné veci ktoré by ste mali ako konatelia ovládať.
Spoločník (nie konateľ) je ten, kto urobí vklad do s.r.o. , t.j. vloží základné imanie . Spoločník (nie konateľ) je majiteľom spoločnosti.
S.r.o. nemá ani ruky ani hlavu ani rozum, preto v mene spoločnosti musí niekto konať, t.j. rozhodovať... podpisovať... a pod. , toto je úlohou konateľov.
Vy ste súčasne spoločníci aj konatelia, ale konateľ môže byť aj osoba bez majetkovej účasti v s.r.o. , t.j. nemusí byť majiteľom=spoločníkom s.r.o. Takýto konateľ pracuje pre s.r.o. na základe mandátnej zmluvy (nie pracovnej zmluvy!).

No konečne mám v tom jasno aj ja. Super výklad.
Ale potrebovala by som ešte vedieť, keď konateľ bude v sro-čke poberať iba odmenu za výkon funkcie konateľa, či bude mať nárok na GL. Dobre si myslím že nie? Poraďte.
Ďakujem
liba2
03.07.09,06:42
No konečne mám v tom jasno aj ja. Super výklad.
Ale potrebovala by som ešte vedieť, keď konateľ bude v sro-čke poberať iba odmenu za výkon funkcie konateľa, či bude mať nárok na GL. Dobre si myslím že nie? Poraďte.
ĎakujemKonateľ so zmluvou má v s.r.o. postavenie zamestnanca, ak odpracuje denne viac ako 4 hod. , vznikne mu nárok na SL.
Rovnako, ak vykoná pracovnú cestu, má nárok na náhrady v súlade so ZoCN.
Tánička
03.07.09,06:47
Konateľ so zmluvou má v s.r.o. postavenie zamestnanca, ak odpracuje denne viac ako 4 hod. , vznikne mu nárok na SL.
Rovnako, ak vykoná pracovnú cestu, má nárok na náhrady v súlade so ZoCN.

Tak som sa mýlila. Ďakujem :)

Keby som vedela sko pridať bodík, pridala by som.
alpland
04.07.09,08:29
Viete mi povedat, ako to je ohladom darovania alebo predaja firmy do s.r.o cky?Co je nutne urobit ohladom DU-DPH pri prechode na s,.r.o dik.
KEJKA
04.07.09,09:05
Viete mi povedat, ako to je ohladom darovania alebo predaja firmy do s.r.o cky?Co je nutne urobit ohladom DU-DPH pri prechode na s,.r.o dik.

skús vyhľadávanie, na odpoved je v zadaní málo informácií, až príliš málo.
Ohľadne predaja majetku, firmy, časti podniku, atp. je tu neúrekom príspevkov.