cascade
06.05.09,08:58
Dobrý deň . Poradí mi prosím niekto?...Manžel ( ešte nie sme rozvedení ) býva u príbuzných , má určené výživné na naše 4 deti po 708,-sk , výživné bolo určené v čase , keď bol manžel vo výkone trestu ( domáce násilie ) , v októbri m.r. sa vrátil , je zamestnaný - počas väzby ho neprepustili ( cca 400,-eur mesačne ) . Podala som návrh na zvýšenie výživného ( ja som nezamestnaná a medzičasom najstarší syn dospel , ale vylúčili ho zo školy a je v evidencii na úrade práce - avšak prihlásil sa na inú školu a prijali ho , no nástup až od septembra a má mániodepresiu ) . Manžel na pojednávaní "navrhol" zvýšiť výživné o 0,50eur "nad limit aktuálneho minimálneho výživného" a kolízny opatrovník , ktorý na súde zastupuje deti ( vraj to nemôžem ja ich zastupovať ) ihneď súhlasil , dokonca sa obrátil na mňa s tým , že ja musím chápať , že aj on musí z niečoho žiť !!! Doložila som súdu lekárske potvrdenia ( a neúrekom , nakoľko dve z detí majú astmu , všetky majú alergie , 2 majú atopický ekzém , syn sa lieči aj u psychiatra a ja mám ťažkú astmu a som alergička ) . Minulý rok sme mali pokazený plynový kotol a tak sme kúrili elektrinou ( ohrievač ) . Pri vyúčtovaní elektriny bola tak vysoká suma , že som ju nemala ako uhradiť , splátky mi neschválili , odpojili nás od elektriny . Prečo súd neprihliada aj na naše potreby ? My nemáme právo na dôstojný život ? Snažím sa nájsť si prácu , ale zatiaľ sa mi to nedarí . Ďalšie pojednávanie máme už čoskoro a ja potrebujem poradiť , ako mám na ňom postupovať , keď to takto zatiaľ vyzerá , že berú ohľad len na manžela a nie na všetkých zainteresovaných . Chcem ešte dodať , že na súde avízoval , že by mohol byť vraj prepustený - kríza ( ja ale viem , že ak by ho prepustili naozaj , tak to len po vzájomnej dohode s majiteľom - sú dobrí kamaráti a zamestnával by ho i naďalej , ale na čierno - sám manžel mi to s výsmechom povedal do očí , no nemám na to svedkov ) . Poradí mi prosím niekto ? Ďakujem .
cascade
07.05.09,17:49
.
cascade
07.05.09,17:50
.
arizona
07.05.09,18:05
Žiaľ, obyčajne je to tak, že väčšie náklady na deti máva vždy ten , u koho sú deti.
Nepíšeš, koľko Ti platí na deti doteraz a koľko mu zostane. Súd prihliada na to, aby mu zostalo živ. minimum na živobytie. Zo zbytku peňazí potom môže platiť. Keby bol znovu ženatý,mal novú rodinu a deti, tak súd berie najskôr ohľady na požiadavky novej rodiny.

Muž, ked je so zamestnávateľom kamarád , kľudne mu môže napísať oficiálny plat- minimálnu mzdu. Alebo ho naozaj prepustí. Bude žiť zo sociákly ? Takže sa môže stať aj to , že on požiada o zníženie výživného.
Takéto veci ťažko dokážeš, a nájdeš na to svedkov, stáva sa to. :mee::mee::mee:

Ak si vo finančnej tiesni a deti sú choré, obráť sa na sociálne, možno budú vedieť pomôcť.
Veľa zdaru!:)
cascade
07.05.09,21:18
Teraz platí spolu na 4 deti 96,- eur a priem. plat má 400,- eur.Pracuje cca 300 metrov od domu príbuzných,kde býva (do práce chodí na bicykli) a prispieva im - tvrdil na súde 100,- eur za stravu a bývanie... Zo sociálky + bude u neho robiť na čierno,ako som už písala,sám mi to povedal a smial sa,ale nemám svedkov... Na sociálke nepomôžu nič ! Už som tam bola , škoda reči ...
veronikasad
08.05.09,08:21
Teraz platí spolu na 4 deti 96,- eur a priem. plat má 400,- eur.Pracuje cca 300 metrov od domu príbuzných,kde býva (do práce chodí na bicykli) a prispieva im - tvrdil na súde 100,- eur za stravu a bývanie... Zo sociálky + bude u neho robiť na čierno,ako som už písala,sám mi to povedal a smial sa,ale nemám svedkov... Na sociálke nepomôžu nič ! Už som tam bola , škoda reči ...
So zvýrazneným nesúhlasím. Ak si nezamestnaná, máš nárok na dávku v hmotnej núdzi, aktivačný príspevok, možno aj na príspevok na bývanie. Nedaj sa "odbiť" u prvej pracovníčky, ku ktorej sa dostaneš. Treba donies všetky svoje doklady o príjme, platby nájomného, inkasa - riešenie sa musí nájsť. Keď nie u radovej pracovníčky UPSVaR, môžeš zaklopať na dvere vedúcej oddelenia ...
cascade
09.05.09,05:42
Poberám dávky v hmot. núdi,ale ja som mala na mysli tó,že okrem tejto žobračenky-lebo nič iné to nie je,sociálka nepomôže.Písala som tiež,že sme mali pokazený plyn. kotol a následne kôly vytápaniu ohrievačom nám prišla faktúra za elektrinu (520,-eur) a potom nás vypli . Deti majú rôzne diagnózy (opísala som ) a v ničom mi ani poradiť ,nie ešte pomôcť sociálka nepomohla. Požiadala som o jednorázovú pomoc od obce , no ani tá mi nepomohla a nevie si nik predstaviť , ako blízko som mala k tomu , aby som si "niečo" nespravila ... Bola som v ťažkej depke a potom nám pomohol cudzí človek ( v hodine dvanástej ) ,ale "manžel" na všetko kašľal , ako by sa ho ani netýkalo , že v takých podmienkach musia naše deti byť ( čo by ho to trápilo, on mal teplo i svetlo ) .:(
cascade
11.05.09,01:40
Sorry,ale to mi nik konkrétnejšie (okrem konštatovania,že mám smolu ,ale ťahám za kratší koniec , keď mám deti ja ) aspoň poradiť nevie ?
bobiku
11.05.09,10:11
Tu sa naozaj ťažko radí, ale pokiaľ majú deti nejaké závažnejšie diagnózy , treba skúsiť požiadať o príspevok na rodinné prídavky na základe ich zdravotného stavu. Syn môže požiadať o abslovenskú prax, Vy si môžete požiadať o príspevok na bývanie, treba opakovane požiadať o jednorázovú dávku od miestneho úradu, deti môžu dostať prospechové štipendium - treba sa popýtať na škole a najhlavnejšie je asi fakt si nájsť akúkoľvek prácu. Nepíšete odkiaľ ste, z akého regiónu Slovenska. lebo pokiaľ ste z Bratislavy, tak by nemal byť problém si najsť aspoň nejaké zamestnanie. Samozrejme pokiaľ ste z regionu z vysokou nezamestnanosťou je to ťažšie. Ale môžete požiadať o rekvalifikáciu či nejaký kurz. Úrad práce by Vám to mal preplatiť alebo Vás odoslať na nejaký rekvalifikačný kurz. Nakoľko sama vidíte, že s muža moc nedostanete, tak Vám asi neostane nič iné len s sa poriadne poobracať. Držím Vám palce a nech vám všetko časom dobre dopadne.
cascade
11.05.09,20:14
Som z východu,s prácou je to tu katastrofálne,rekvalifik. kurz som absolvova dokonca za vlastné(!) a intenzívne si hľadám prácu,len sa mi to zatiaľ nedarí.
02Michaela
12.05.09,05:18
Teraz platí spolu na 4 deti 96,- eur a priem. plat má 400,- eur.Pracuje cca 300 metrov od domu príbuzných,kde býva (do práce chodí na bicykli) a prispieva im - tvrdil na súde 100,- eur za stravu a bývanie... Zo sociálky + bude u neho robiť na čierno,ako som už písala,sám mi to povedal a smial sa,ale nemám svedkov... Na sociálke nepomôžu nič ! Už som tam bola , škoda reči ...

Skús pozrieť aj tu:

http://www.porada.sk/t96638-vyska-vyzivneho-anketa.html

veľa sa tu na tému výživné a neplatenie, malé výživné a podobne, popísalo. Treba čítať, načerpať skúsenosti. Tiež zistíš, v ktorej oblasti Slovenska sa pohybuje aká výška výživného na dieťa. Je tam zohľadnený príjem matky a otca. Na súde, aj keď zastupuje Tvoje deti kurátorka, Ty nemusíš súhlasiť s výškou výživného! A NIKDY sa nevzdávaj odvolania. Môže ťasudca zastrašovať, že viac ako 0,50€ navýšenie od bývalého nedostanete, Ty tvrdo stoj za svojím! A kľudne sa odvolaj. Totiž, na prvostupňovom súde rozhoduje jeden sudca/sudkyňa, ale na druhostupňovom (odvolacom, krajskom) sú už traja, a tam už sú na rozhodovanie TRI hlavy a nie jedna (kde záleží ako sa nám sudca/sudkyňa vyspala ;))
bobiku
12.05.09,06:37
Potom už naozaj ostáva len skúsiť všetky možnosti soc. dávok a soc. pomoci na ktoré môžete mať nárok. Skúste sa obrátiť na nejaké charitatívne organizácie alebo nadácie. nemáte to určite ľahké ale treba tlačiť aj na manžela aby pracoval. ved ste ešte manželia a on je povinný vás živiť, nie len deti ale aj vás. Držím palce a nevzdávajte to.
cascade
13.05.09,11:31
Dnes sme mali ďalšie pojednávanie a súd rozhodol o zvýšení na celkovú čiastku ( na 4 deti ) 6708,- sk (222,64 eur) . Manžel sa odvolal hneď na súde , ja som sa vzdala odvolania . Môže mi prosím niekto vysvetliť , ako to ďalej bude ? Budem aj ja predvolaná na krajský súd ? Môže vyšší súd znížiť výživné ? A keď som sa vzdala odvolania , môžem sa odvolať ( ak by znížili ) po rozhodnutí na vyššom súde ja ?
02Michaela
14.05.09,05:10
Dnes sme mali ďalšie pojednávanie a súd rozhodol o zvýšení na celkovú čiastku ( na 4 deti ) 6708,- sk (222,64 eur) . Manžel sa odvolal hneď na súde , ja som sa vzdala odvolania . Môže mi prosím niekto vysvetliť , ako to ďalej bude ? Budem aj ja predvolaná na krajský súd ? Môže vyšší súd znížiť výživné ? A keď som sa vzdala odvolania , môžem sa odvolať ( ak by znížili ) po rozhodnutí na vyššom súde ja ?

Ak sa manžel odvolal, konať vo veci bude druhostupňový súd, čiže krajský súd. Ten buď potvrdí rozhodnutie prvostupňového súdu, alebo zamietne. Ak zamietne, samozrejme aj Vy máte možnosť sa odvolať. A na krajský súd predvolajú aj Vás. Držím palce.
02Michaela
14.05.09,05:16
Tu by som Vám ešte poradila, keďže sa nachádzate v zlej finančnej situácii, zájsť na sociálku, viem, že tam aj preplácajú lieky, pokiaľ predložíte potvrdenia, že deti sú vážne choré a trvalo majp nasadené nejaké lieky. Vtedy Vám môžu kompenzovať lieky, tak, že donesiete bločky z lekárne a oni by ich Vám mali preplatiť. (Tiež som to chcela pre dcérku, ale keď som tam videla rady rómov, ktorý tieto preplatky brali a mne pracovníčka povedala, čo všetko k tomu treba, dokonca aj dieťa by muselo ísť na posudkovú komisiu, tak som to radšej vzdala) A ešte odporučím sa opýtať na úrade práce na jednorázovú dávku pomoci od mesta. Ja som o to požiadala, doniesla som im potvrdenia a minulý mesiac mi mesto priznalo jednorázovú dávku (aspoň bude na komunálny odpad a daň z nehnuteľnosti). Nie je to veľa, ale človeku v núdzi pomôže aj málo.
Omega88
28.05.09,15:07
Mala by som otázku.
Som rozvedená už 8 mesiacov. Mám jedného syna, ktorý má 10 rokov. Môj exmanžel už 5 po sebe nasledujúcich mesiacov neplatý výživné. Pri rozvode dal súhlas, že bude mesačne splácať 100 EUR. Nedodrží svoje povinnosti. Ani svojho syna nenavštevuje, pritom má na to právo každých párnych týždňoch vo štvrtok, a nepárnych týždňoch v nedeľu. Chcela by som ho dať na súd, ale neviem ako to mám začať. On je živnostníkom. Tak viem, že od 2009 sú na to nové zákony. Prosím poradte mi.
02Michaela
28.05.09,17:39
Mala by som otázku.
Som rozvedená už 8 mesiacov. Mám jedného syna, ktorý má 10 rokov. Môj exmanžel už 5 po sebe nasledujúcich mesiacov neplatý výživné. Pri rozvode dal súhlas, že bude mesačne splácať 100 EUR. Nedodrží svoje povinnosti. Ani svojho syna nenavštevuje, pritom má na to právo každých párnych týždňoch vo štvrtok, a nepárnych týždňoch v nedeľu. Chcela by som ho dať na súd, ale neviem ako to mám začať. On je živnostníkom. Tak viem, že od 2009 sú na to nové zákony. Prosím poradte mi.
V prvom rade by bolo asi vedieť, či to výživné ste dohodli len ústne alebo je to v rozhodnutí (keďže pri rozvode sú väčšinou upravené aj práva rodičov k deťom a tiež výživné a výška výživného). Ak teda nezaplatil po sebe idúcich 5 mesiacov ani cent, je najvyšší čas podať trestné oznámenie na polícii, kde ho začnú stíhať pre zanedbanie povinnej výživy a Vy si zatiaľ môžte od sociálky žiadať náhradné výživné.
willma
28.05.09,18:15
Náhradné výživné môže žiadať až po trojmesačnom vymáhaní exekútorom. Takže súčasne podať trestné oznámenie a zastaviť sa aj u exekútora. U toho je 90 dňová lehota na právne úkony a kroky smerujúce k vymoženiu výživného a až po tejto lehote si môže podať žiadosť o náhradné výživné. A samozrejme musia byť právoplatné rozsudky o výživnom. resp. rodičovská dohoda schválená súdom.
iriska
29.05.09,05:44
Len na okraj - teraz sa za neplatenie výživného berie vodičák. Príkaz na to dáva exekútor.
cascade
01.07.09,19:11
Ahoj všetkým,chcem napísať,že už mám potvrdené-s pečiatkou právoplatnosti zo súdu,že platí pôvodný rozsudok o zvýšení . Napokon sa neodvolal,ako vykrikoval na súde.Nie som si istá,či to vzdal,či iba prešvihol odvolaciu lehotu,ale na tom nezáleží.Som rada,že deti dostanú čo im patrí.
willma
01.07.09,20:15
držím palce, aby ste dostávali, čo Vám patrí.
cascade
05.07.09,23:33
Ahoj,chcem sa spýtať....Manžel poslal peniaze na deti,avšak nie celú čiastku (svojvoľne ju znížil o sumu na najstaršieho syna).Čo mám robiť s tým,ako postupovať? Upozornila som ho,na to,no tvári sa,ako by sa nič nedialo,nezaujíma ho to a čo teraz?...
iriska
06.07.09,04:54
A bolo v rozsudku napísané, že má aj nejaké zameškané výživné v sume ...., ktoré sa mu povoľuje splácať mesačne po....
Ak áno, uhradil splátku na toto zameškané výživné?

p.s. skús počkať, či to bežné výživné nedoplatí na budúci mesiac, ak bude zvýšené výživné ignorovať, môžeš si podať návrh k exekútorovi (ale pozor-v prípade, že na sebe nemá nič napísané a nie je mu z čoho strhávať, môže sa zaťať a úplne prestať platiť a ani exekútor mu nebude mať z čoho zobrať)

Potom už len počkať, kým nezaplatí tri mesiace a dať ho trestne stíhať... Ak ale v rozsudku už je napísané nejaké zameškané výživné a on ho nespláca (písala som na začiatku), vtedy už k dnešnému dňu mohol vzniknúť trojmesačný nedoplatok a polícia by už mohla konať.
cascade
08.07.09,05:17
Mal platiť nie len zvýšené výživné , ale aj splácať po 30 EUR od júna ( zaplatil zvýšené až od júla , predtým len bežné , ale vylúčil - svojvoľne - bez rozhodnutia súdu splátku na najstaršieho syna - nenávidí ho ) . Celá suma + splátka je skrátená presne o čiastku na syna ; čo s tým ? Má plat a rodinný dom máme ešte v bezpodielovom spoluvlastníctve ...
iriska
08.07.09,05:27
môžeš dať na neho trestné oznámenie pre zanedbanie výživy aj na jedno dieťa.... Aj u exekútora tiež môžeš uviesť len to jedno dieťa.
Z každej platby, ktorú pošle TY určuješ, na ktoré deti si aké čiastky započítaš.
Z platu exekútor môže nariadiť zrážky... RD-na LV môže exekútor zapísať ťarchu - to neznamená, že ho hneď musí predávať, ale môže to byť ako opatrenie, aby nemohol nakladať so svojou časťou domu, len neviem, či to urobí na takú malú sumu.
cascade
09.07.09,06:38
Ďakujem.
Ve.ronika
18.07.09,20:40
Ahojte,chcem sa spýtať,môj oco prišiel do roboty opitý a prepustili ho.Platí na nás výživné,no čo teraz?Vyhodili ho z jeho viny,keď podá návrh na zníženie,uspeje?
ivka70
20.07.09,07:19
Ahojte,chcem sa spýtať,môj oco prišiel do roboty opitý a prepustili ho.Platí na nás výživné,no čo teraz?Vyhodili ho z jeho viny,keď podá návrh na zníženie,uspeje?

Závisi od toho ako vydokladuje svoj prijem.
Pokial bude nezamestnany alebo dokonca na socialnej podpore, je dost pravdepodobne, ze pri ziadosti o znizenie vyzivneho uspeje.
Sposob ukoncenia PP na to nema ziadny zasadny vplyv.
willma
20.07.09,09:14
Sposob ukoncenia PP na to nema ziadny zasadny vplyv. Má a veľký, keď bol ukončený PP z dovodov na strane zamestnávateľa, tak to súd do úvahy berie, dovody na strane zamestnanca a najmä keď bol zo zamestnania vyhodený vlastným pričinením väčšinou súd nezaujímajú.
ivka70
20.07.09,09:43
Má a veľký, keď bol ukončený PP z dovodov na strane zamestnávateľa, tak to súd do úvahy berie, dovody na strane zamestnanca a najmä keď bol zo zamestnania vyhodený vlastným pričinením väčšinou súd nezaujímajú.

To chces povedat, ze ak jeho prijem /aj ked jeho pricinenim/ klesne na 5000 Sk/mesacne a z tohoto dovodu poziada sud o znizenie vyzivneho, sud mu ponecha vyzivne 9000 Sk/mesacne, lebo ho vyhodili z prace kvoli opilosti?
Asi tazko.
willma
20.07.09,10:25
bohužial - osobná skúsenosť môjho známeho a to išiel do výsluhového dôchodku.
ivka70
20.07.09,11:06
bohužial - osobná skúsenosť môjho známeho a to išiel do výsluhového dôchodku.

Nie ze by som sa chcela hadat, ale neverim.
Mozno iba nemas vsetky informacie a znamy sa hra na chudacika.
willma
20.07.09,11:51
mám všetky info a dokonca aj papierovo podložené. A ďalšia perlička - nakoľko jedno z detí začalo robiť, podal návrh na ukončenie platenia výživného v septembri minulého roka - pojednávanie k veci bolo minulý týždeň a ešte to nie je ukončené, lebo nestačí že dítko sa preukázalo prac. zmluvou a nepožaduje ďalšie vyplácanie výživného. Oficiálne teda by mal stále platiť výživné.
Ve.ronika
20.07.09,19:51
Viete,oco nás týral a veľa pil.Bol v base,už s nami našťastie nebýva,ale pamätám si,ako neraz vykrikoval,že sa nechá prepustiť,bude robiť načierno a nám nebude musieť platiť,preto si myslím,že to urobil naschvál.
iriska
21.07.09,05:05
bohužiaľ, závisí len od sudcu, či bude prihliadať na dôvody prepustenia, príp. iné dôvody alebo nebude, čiže obidva názory, teda 1. že zníži a 2. že nezníži môžu byť správne a takéto situácie môžu nastať