Lotarka
08.05.09,03:31
Zdravím Vás!

Chcela by som sa spýtať, tí ktorí máte nainštalované PRVN, akým spôsobom ste si určili rozpočítanie pri zmeny ceny tepla?

Nám dávali PRVN v priebehu minulého roka. Na schôdzi sme si odsúhlasili, že chceme spôsob rozúčtovania podľa skutočných stavov na meračoch. No v r.2008 bolo u nás 6 zmien ceny tepla a tak nám správca navrhuje, aby sme si odsúhlasili spôsob podľa prílohy č.1 vyhlašky, aby sme ušetrili polovicu nákladov za odpisovanie meračov.

Preto by ma zaujímali Vaše skúsenosti, že ktorí spôsob je viacej používaní.

Ďakujem za Vaše odpovede.
sito
08.05.09,03:04
Vyhláška 630/2005, §7, odsek 9, 10.

(9) Ak sa v priebehu kalendárneho roka zmení cena
tepla, na rozpočítanie spotrebnej zložky ku dňu účinnosti
novej ceny tepla sa použijú pomerné množstvá
z celoročných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov
tepla alebo určených meradiel tepla podľa prílohy
č. 1 alebo sa zabezpečí archivácia alebo odčítanie
pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel
tepla.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu6) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov
2 až 9 sa neuplatňuje.

Na fakturačnom merači by mal mať dodávateľ evidenciu stavov za jednotlivé mesiace. Na základe stavov sa vypočíta spotreba za obdobia rozdielnej ceny za jeden Gj. Pri odpise PRVN sa odpíšu stavy za jednotlivé obdobia zmenenej ceny. Ak je to možné. Za každé obdobie sa spraví samostatné rozdelenie nákladov a súčet rozdelení je ročné rozdelenie nákladov na teplo.

Zatiaľ sme to mali jeden krát v roku 2005, dve ceny tepla, dve obdobia.

Za rok 2008 to budú tri ceny a tri obdobia.

Čo správcovi chýba? Stavy spotreby Gj. domu za obdobia, alebo stavy PRVN za obdobia.

To prvé nemôže chýbať, na základe čoho by dodávateľ vypočítal náklady?

Ak chýba to druhé? Za celý rok stav je. Každý byt ma zaznamenaný určitý počet jednotiek, 100 % na každom PRVN.

V prvom období bola spotreba domu z ročnej spotreby 45 %, druhom 10 % v tretom 45 %. Teória.

Doporučil by som každému bytu jeho stav jednotiek na každom PRVN rozdeliť podľa percentuálneho podielu období a na základe toho spraviť rozdelenia nákladov jednotlivých období, ktorých súčet bude ročné rozdelenie nákladov.

U Vás by to bolo šesť období a pri jednom odpise za rovnakú cenu odpisu.

Ale ak Vám dávali PRVN v priebehu roka, do ich montáže by ma byť spotreba a náklady za ňu rozdelené podľa m2, zbytok podľa PRVN ( prístrojov )

Žiadnym spôsobom to nebude spravodlivé, ale je možné dosiahnuť nejaký objektívny spôsob, ktorý bude vyhovovať väčšine. Aký spôsob si odsúhlasíte je na Vás. Odsek 10 Vám to umožňuje a nikto Vám o tom nerozhodne, teplo a náklady sú vaše. No poradiť môže každý.
Lotarka
08.05.09,07:26
Správcovi chýbajú stavy PRVN za jednotlivé obdobia, lebo odpisovali stav len ku koncu roku. A keď som sa pýtala, či chodia odpisovať každomesačný stav hlavného merača tepla za dom, tak odpoveď bola, že nie. Mala som v pláne porovnať percentuálne rozloženie na jednotlivé mesiace podľa vyhlášky a podľa skutočnej spotreby.
sito
08.05.09,09:00
Asi, isto máte vydareného správcu. On priebežne platí úhrady za teplo dodávateľovi, takže aj keď si si neodpísala ty stav každý mesiac, ani správca, dodávateľ musel na základe čoho by vystavil faktúru.

Správca musí mať pri každej zmene ceny aj spotrebu, treba si nechať predložiť všetky faktúry zo zákona je jeho povinnosť Vám ich predložiť.

Neviem aký máte typ prístrojov, naše pamätajú 12 mesiacov späť.

U nás to opisuje človek z domu, správca ho upozornil, za ktoré mesiace má spraviť medziodpisy.

Ten váš na to kašle, však on to neplatí a vlastníci, zaplatia. Tak načo si robiť starosti.

Vyžiadaj si tie faktúry, sprav percentuálny podiel podľa spotreby v obdobiach zmeny ceny za jeden Gj. a rozdeľte podľa toho jednotky zaznamenané na radiátoroch.

Otázka: Kto Vám robí rozúčtovanie tepla, správca, alebo dodávateľ PRVN. mal by to byť dodávateľ, správca mu len predkladá Vaše požiadavky, rozhodnutia. nenechaj, nenechajte sa húpať. Uspia Vás.
Lotarka
09.05.09,01:21
Asi, isto máte vydareného správcu. On priebežne platí úhrady za teplo dodávateľovi, takže aj keď si si neodpísala ty stav každý mesiac, ani správca, dodávateľ musel na základe čoho by vystavil faktúru.
Musí dodávateľa tepla fakturovať každý mesiac podľa skutočnej spotreby? - nezvykne niekedy fakturovať len nejaký mesačný podiel a potom to vysporiada v poslednej faktúre?
Správca musí mať pri každej zmene ceny aj spotrebu, treba si nechať predložiť všetky faktúry zo zákona je jeho povinnosť Vám ich predložiť.
Tak od tohto by sa dalo odraziť.
Neviem aký máte typ prístrojov, naše pamätajú 12 mesiacov späť.
Doprimo III. Toto je dôležité, lebo ak by sme si neodsúhlasili rozúčtovanie podľa percent, ak prešvihneme túto dobu, tak to aj tak bude musieť byť tak.
U nás to opisuje človek z domu, správca ho upozornil, za ktoré mesiace má spraviť medziodpisy.
Má na to nejaký špeciálny prístroj?
Ten váš na to kašle, však on to neplatí a vlastníci, zaplatia. Tak načo si robiť starosti.

Vyžiadaj si tie faktúry, sprav percentuálny podiel podľa spotreby v obdobiach zmeny ceny za jeden Gj. a rozdeľte podľa toho jednotky zaznamenané na radiátoroch.
Aj keď si vyžiadam faktúry a budem mať percentuálny podiel skutočnej spotreby, myslím, že by bolo veľmi ťažké presadiť tento spôsob rozúčtovania.
Otázka: Kto Vám robí rozúčtovanie tepla, správca, alebo dodávateľ PRVN. mal by to byť dodávateľ, správca mu len predkladá Vaše požiadavky, rozhodnutia. nenechaj, nenechajte sa húpať. Uspia Vás.
Dodávateľ PRVN
Je to veľmi ťažké, keď ľudia ani nevedia o čom majú rozhodovať. To, čo sme si odsúhlasoval na schôdzi, že to chceme podľa skutočného stavu PRVN je pre ľudí zrozumiteľnejšie ako nejaký percentuálny rozpis. A včul teraz vysvetluj dookola to isté.
Lotarka
09.05.09,01:36
Ešte by som sa spýtala:

Ak bude taká situácia:
v apríli bola cena nižšia - podľa prílohy je percentuálny podiel 9, ale podľa skutočnej spotreby by bolo menej. Čiže jednotiek by pripadlo na toto obdobie viacej akoby v skutočnosti malo a teda za 1 jednotku zaplatíme menej? To by bolo výhodné, ale
poďme ďalej - v decembri bola zase cena vyššia - tam bude skutočná spotreba vyššia ako vo vyhláške 17%, takže jednotiek bude menej ako v skutočnosti a 1 jednotka bude drahšia?

Dobre to chápem???
A kedže v decembri sa viacej kúri, tak by takýto prípad bol asi viacej pre nás nevýhodnejší ako výhodnejší. Správne?

Ja viem, že predchádzam situácii a riešim rozdieli vo vyúčtovaní, no na základe tohto by sme sa mali rozhodnúť na jednom alebo druhom spôsobe. Samozrejme pri jednom spôsobe zaplatíme raz tak za odpis stavu PRVN.

Teraz je základ mať skutočnú spotrebu v medziobdobiach.
svojar
09.05.09,05:58
Aj u nás sa 4x menila cena tepla, ale v rozúčtovaní sme použili priemernú, ktorú nám vyrátal dodávateľ na základe pokynov ÚRSO. Teda nie súčet 4 cien a deliť 4 a bude výsledok.
Lotarka
09.05.09,06:05
Nášmu dodávateľovi tepla neodsúhlasilo ÚRSO priemerovať cenu.
sito
09.05.09,11:13
Citát:
Pôvodca textu príspevku: sito http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/111267-sposob-rozuctovania-tepla-pri-zmene-ceny-post1038060.html#post1038060)
Asi, isto máte vydareného správcu. On priebežne platí úhrady za teplo dodávateľovi, takže aj keď si si neodpísala ty stav každý mesiac, ani správca, dodávateľ musel na základe čoho by vystavil faktúru.
Musí dodávateľa tepla fakturovať každý mesiac podľa skutočnej spotreby? - nezvykne niekedy fakturovať len nejaký mesačný podiel a potom to vysporiada v poslednej faktúre?

Začnem od začiatku, na rok 2008 sme si objednali určité množstvo Gj. Na začiatku roka idú doprimo od nuly. Tým, že zaznamenávajú vplyv prietoku vody cez radiátory je na fakturačnom merači zaznamenávaná vyššia spotreba Gj. Teda, čim viac jednotiek na radiátoroch, tým väčšia spotreba Gj. v dome. Čim viac jednotiek zaznamená doprimo na radiátore, tým viac sa podieľal radiátor na spotrebe fakturačného merača. Pokiaľ niekto túto skutočnosť popiera, tak tomu nerozumie, ak má pravdu, doprimo sú podvod.

Do začiatku roka 2008 URSO schváli cenu za jeden Gj. v dvoch zložkách. V priebehu dvoch mesiacoch sa dodávateľ rozhodne podať návrh na zvýšenie ceny za jeden Gj. od 1. 4. U nás dodávateľ dáva správcovi faktúru , spotrebu a náklady, mesačne. V podstate je jedno, či si v niektorom mesiaci nafaktúruje viac alebo menej o nejaký Gj. Podstatné je aby zfaktúroval k 1.4. skutočný stav na fakturačnom merači. Ak by nafaktúroval menej a len to by malo preňho zmysel, povedzme 80 Gj., ktoré sme minuli za 1 až 3 mesiac, by sme pri ich vyfaktúrovaní uhradili aj zvýšenie od 1.4., dodávateľ by nás ošmekol. K 1.10. znova požiadal o úpravu ceny. Takže správca dostal za obdobie od 1.1. do 31.3. spotrebu a náklady pri prvej cene. Od 1.4. do 30.9. pri druhej cene a od 1. 10. do 31.12 v tretej cene. Teda podstatné je aby boli skutočne vyfaktúrované stavy Gj. za uvedené obdobia. Keďže správca vedel o týchto zmenách požiadal odpísovača ( z domu ) aby odpísal medi stavy za uvedené obdobia. Stalo sa a nič nebráni rozdeliť náklady za jednotlivé obdobia podľa skutočne zaznamenaných jednotiek na doprimo.


Správca musí mať pri každej zmene ceny aj spotrebu, treba si nechať predložiť všetky faktúry zo zákona je jeho povinnosť Vám ich predložiť.
Tak od tohto by sa dalo odraziť.

To by sa dalo. Správca nemôže povedať, že ich nemá, to by ich nemal ani dodávateľ a kedy ich ten nemal na základe čoho by mu URSO upravovalo cenu za jeden Gj.?Zo zákona je správca povinný umožniť nahliadnuť každému vlastníkovi do tých to faktúr, zástupca vlastníkov to má zo zákona ako povinnosť.


Neviem aký máte typ prístrojov, naše pamätajú 12 mesiacov späť.
Doprimo III. Toto je dôležité, lebo ak by sme si neodsúhlasili rozúčtovanie podľa percent, ak prešvihneme túto dobu, tak to aj tak bude musieť byť tak.

My máme dprimo picco. Pri montáži som si vyžiadal prospekt, rozmnožil a dostal ho každý byt. Tak si môže každý byt na konci mesiaca skontrolovať svoj stav jednotiek, prípadne si ho zaznamenať. Pri odpise sa popisuje "A číslo" to je stav už za rok 2009, " B číslo" to je stav za rok 2008, "C číslo" to je stav za rok 2007. Dlhším dotykom sa dostane na posledných dvanásť mesiacov a vyhľadá, odpíše stavy období. V prípade, že by sme to chceli spraviť teraz, tak stav k 31.3. už v pamäti nie je. Takže prvé dve obdobia môžeme spraviť zlúčené čo sa týka spotreby, ale náklady na jeden Gj. budú priemer. Druhá možnosť podľa spotrieb Gj. určiť kľúč rozdelenia zaznamenaných jednotiek na radiátoroch. tretie obdobie je bez problémov stav na doprimo bude ešte do 30.9. 2009.




U nás to opisuje človek z domu, správca ho upozornil, za ktoré mesiace má spraviť medziodpisy.
Má na to nejaký špeciálny prístroj?

Nemá, robil to hore uvedeným spôsobom.

Ten váš na to kašle, však on to neplatí a vlastníci, zaplatia. Tak načo si robiť starosti.

Vyžiadaj si tie faktúry, sprav percentuálny podiel podľa spotreby v obdobiach zmeny ceny za jeden Gj. a rozdeľte podľa toho jednotky zaznamenané na radiátoroch.
Aj keď si vyžiadam faktúry a budem mať percentuálny podiel skutočnej spotreby, myslím, že by bolo veľmi ťažké presadiť tento spôsob rozúčtovania.

Jednoduchý príklad: Nakupuješ v markete, kúpiš v mäse, zelenine a mliečne. Zaplatíš 21 €. Keď ti to je jedno, povieš za mäso 7€, za zeleninu 7€, za mlieko 7€. Ak si zanalyzuješ faktúru, bloček zistíš, mäso 12€ - 57 %, zelenina 6€ - 29%, mlieko 3€ - 14%.

Keď budeš mať percentuálny podiel skutočnej spotreby budeš môcť povedať, Za 1. obdobie uhradíme X nákladov za 2. Y nákladov za 3. Z nákladov. Teda v obdobiach podľa skutočnej spotreby a ceny za jeden Gj.

Pohodlnosť obmedzuje myslenie. Podľa vyhlášky 630/2005, §7, odsek 10. sa môžete dohodnúť Vy v dome ako rozdelíte náklady, ak sa nedohodnete, spraví Vám rozdelenie nákladov niekto iný, podľa svojich predstáv a potom čo?

URSO určilo cenu za jeden Gj. v jednotlivých obdobiach, Vám dalo odsekom 10 možnosť dohodnúť sa na spôsobe rozdelenia. Odobraté teplo je Váš majetok, URSO ho neužívalo, alebo sa boli u Vás zohrievať?

Ak sa nedohodnete na novom spôsobe rozdelenia, tak dodávateľ dporimo Vám náklady rozdelí podla doteraz schválených pravidiel. teda tiež podľa Vášho rozhodnutia.

Otázka: Kto Vám robí rozúčtovanie tepla, správca, alebo dodávateľ PRVN. mal by to byť dodávateľ, správca mu len predkladá Vaše požiadavky, rozhodnutia. nenechaj, nenechajte sa húpať. Uspia Vás.

Dodávateľ PRVN
Je to veľmi ťažké, keď ľudia ani nevedia o čom majú rozhodovať. To, čo sme si odsúhlasoval na schôdzi, že to chceme podľa skutočného stavu PRVN je pre ľudí zrozumiteľnejšie ako nejaký percentuálny rozpis. A včul teraz vysvetluj dookola to isté.

Ťažké, ťažké, ale mali by, no nemusia. Tak podľa pomerového podielu spotreby Gj. by to bolo tiež podľa doprimo, ale aj podľa skutočnej spotreby Gj., ktorá je k nim príslušná za určité obdobia. Je to také zložité?

Nevedomosť vždy niekomu vyhovuje. Porekadlo: Ešteže sú Tí nevediaci, aspoň viac medzi nimi my vynikáme.
Lotarka
09.05.09,14:35
Ešte by som sa spýtala:

Ak bude taká situácia:
v apríli bola cena nižšia - podľa prílohy je percentuálny podiel 9, ale podľa skutočnej spotreby by bolo menej. Čiže jednotiek by pripadlo na toto obdobie viacej akoby v skutočnosti malo a teda za 1 jednotku zaplatíme menej? To by bolo výhodné, ale
poďme ďalej - v decembri bola zase cena vyššia - tam bude skutočná spotreba vyššia ako vo vyhláške 17%, takže jednotiek bude menej ako v skutočnosti a 1 jednotka bude drahšia?

Dobre to chápem???
A kedže v decembri sa viacej kúri, tak by takýto prípad bol asi viacej pre nás nevýhodnejší ako výhodnejší. Správne?

Ja viem, že predchádzam situácii a riešim rozdieli vo vyúčtovaní, no na základe tohto by sme sa mali rozhodnúť na jednom alebo druhom spôsobe. Samozrejme pri jednom spôsobe zaplatíme raz tak za odpis stavu PRVN.

Teraz je základ mať skutočnú spotrebu v medziobdobiach.

Pri dvoch spôsoboch rozúčtovania tepla pri zmene ceny tepla vychádzajú obidva prípadné vyúčtovania konečnému vlastníkovi rôzne??? Dobre rozmýšľam???
Lotarka
10.05.09,08:11
"Ak sa nedohodnete na novom spôsobe rozdelenia, tak dodávateľ dporimo Vám náklady rozdelí podla doteraz schválených pravidiel. teda tiež podľa Vášho rozhodnutia."

Pravdepodobne to tak neurobí, lebo nemá medzistavy PRVN.

Preto je dôležitá otázka, či pri porovnaní rôznych spôsobov vyúčtovnia pri zmene ceny tepla vznikajú jednotlivým vlastníkom rozdieli. To vlastníkov zaujíma najviac. Lebo pri neodsúhlasení percentuálneho rozdelenia vzniknú podľa mňa prieťahy termínu vyúčtovania.
sito
10.05.09,08:23
Lotarka, vydrž.
sito
10.05.09,09:44
Lotarka, mate odpísaný stav na konci roka, správca nezabezpečil medi odpisy, stavy Doprimo. Teraz má náklady za celý rok a chce od Vás ako Vám ich má rozdeliť, keď sa v priebehu roka menila 6 krát cena za jeden Gj.

Prvá možnosť: Podľa prílohy č. 1, vyhlášky 630/2005, súčtu percentuálnych podielov za mesiace v obdobiach so zmenenou cenou za jeden Gj.

Druhá možnosť: Podľa percentuálneho podielu spotreby Gj. v jednotlivých obdobiach

Tretia možnosť: Podľa 100% stavu jednotiek zaznamenaných Doprimom.

Je jedno, ktorú možnosť si schválite, výsledok bude vždy rovnaký.

No všetkými troma možnosťami budú poškodené tie Doprima, ktoré zaznamenávali efektívne nastavenie termostatických hlavíc a zaznamenali menší počet jednotiek, teda majú menší podiel na spotrebe Gj. v dome na radiátor na ktorom sú namontované.

Príloha č. 1 vyhlášky 630/2005 je ohlúpovač, nie taký ako pomer podľa m2, ale taký istý na jednotkách.

Spôsob rozdelenia nákladov je tak jednoducho zložitý, že ho je ťažko pochopiť. Ale teplo za to nemôže.

Prejdi si prílohu sú tam tie tri možnosti rozobraté podrobne.
Lotarka
10.05.09,11:47
Ďakujem!

Takže, ak tomu dobre chápem, tak jednotlivé vyúčtovania za byty budú rôzne pri jedno a druhom spôsobe - tie podľa % budú spieť zase trochu k zrovnomerneniu.

A vo výhode budú byty, ktoré kúrili najviac v poslednom v tom tzv. najdrahšom období - teda viaceré a doplatia to tie, ktoré regulovali (či už až veľmi šporivo, o tom sa dá diskutovať týždne).
Chápem správne?
sito
10.05.09,12:30
Správne, pri prvom spôsobe vyšli rôzne náklady na jednotku, ale výsledok je 2 159 Sk. Podľa prílohy č.1 sú náklady na jednotku rovnaké 2,15 Sk. výsledok 2 159 Sk.

Ak Vám spravia rozdelenie podľa prílohy, každé obdobie budú rovnaké náklady na jednotku. V skutočnosti, ak by boli medzi odpisy, náklady na jednotku by boli rôzne, ale aj výsledok, nebol by 2 159 Sk. Ak mal Doprimo menej jednotiek konečná úhrada by bola menšia.

Do konca mája budeme mať vyúčtovanie, potom ti poviem ako to u nás dopadlo.

To je to, "čo si my, správca budeme robiť starosti", vlastníci zaplatia, dodávateľovi tepla, dodávateľovi Doprima a zaplatia aj správcovi domu.
sito
11.05.09,08:49
Aj u nás sa 4x menila cena tepla, ale v rozúčtovaní sme použili priemernú, ktorú nám vyrátal dodávateľ na základe pokynov ÚRSO. Teda nie súčet 4 cien a deliť 4 a bude výsledok.


Príklad: 450 + 580 + 620 + 680 = 2 330 : 4 = 582,5. To je priemer.

Ako sa inak dá vypočítať priemer?

Za každé obdobie je rozdielna cena a rozdielna spotreba, Teda aj rozdielne náklady. Spolu sú to náklady domu za rok 2008. Povedzme 555 555 Sk.. Keď akýmkoľvek spôsobom, vzorcom dospejem k jednotnej cene za jednotlivé obdobia za Gj. a výsledok bude 555 555 Sk. náklady domu. V skutočnosti dom zaplatí stále tie isté náklady.

Keď chcem náklady, 555 555 Sk. rozdeliť medzi určitý počet bytov, načo mi je dobrá cena za jeden Gj.? Na nič, absolútne na nič. Jednotkovú cenu za Gj. potrebujem pri nápočte nákladov, alebo pri kontorle výšky nákladov.

Pri rozdelení nákladov je potrebný počet veličín na ktoré sa náklady rozdelia. Byty, m2, Gj. kWh, jednotky pomerového merania, alebo okná bytu.

Náklady rozdelím príslušnou veličinou. Výsledok, okrem prvej, bytu, vynásobim počtom veličín, ktoré pripadajú na byt, byty. Výsledky, podiel jednotlivých bytov zrátam a výsledok musí byť 555 555 Sk.

Ešte sa môže vypočítať percentuálny podiel veličiny na byt, prenásobením jednej stotiny nákladov, podielom veličiny, dostaneme podiel jednotlivých bytov na nákladoch. Ak ich zrátame, výsledok musí byť 555 555 Sk.

Ako inak sa to ešte dá? Vysvetli?
svojar
11.05.09,17:17
Sito, Ty si večný oponent, ale čítať nevieš. To čo si uviedol na začiatku som vo svojom príspevku hneď poprel. Ja viem vyrátať priemer ceny tepla aj iným spôsobom, tak ako som uviedol. Napovedať nebudem.
Prečo to všetko musíš vedieť? Aby si mohol urobiť ročné zúčtovanie so všetkými údajmi, ktoré tam majú byť. Vrátane ceny za GJ, tohto roku naposledy - už to bude za MWh.
svojar
11.05.09,17:38
Ale predsa len, nedá mi to. Vyrátať takýto priemer ceny vie aj moja vnučka, žiačka ZŠ.
5 kg hrušiek po 4,- = 20,- , 6 kg po 3,- = 18,- , 10 kg po 2,- = 20,-, 20 kg po 1,- = 20.
Teda 20+18+20+20 : 5+6+10+20= 78 : 41= 1,902 za kg
Podľa Teba to je 4+3+2+1:4 = 10:4= 2,5 za kg, keď berieš iba cenu a nie aj množstvo.
sito
12.05.09,05:37
Sito, Ty si večný oponent, ale čítať nevieš. To čo si uviedol na začiatku som vo svojom príspevku hneď poprel. Ja viem vyrátať priemer ceny tepla aj iným spôsobom, tak ako som uviedol. Napovedať nebudem.
Prečo to všetko musíš vedieť? Aby si mohol urobiť ročné zúčtovanie so všetkými údajmi, ktoré tam majú byť. Vrátane ceny za GJ, tohto roku naposledy - už to bude za MWh.


Ale predsa len, nedá mi to. Vyrátať takýto priemer ceny vie aj moja vnučka, žiačka ZŠ.
5 kg hrušiek po 4,- = 20,- , 6 kg po 3,- = 18,- , 10 kg po 2,- = 20,-, 20 kg po 1,- = 20.
Teda 20+18+20+20 : 5+6+10+20= 78 : 41= 1,902 za kg
Podľa Teba to je 4+3+2+1:4 = 10:4= 2,5 za kg, keď berieš iba cenu a nie aj množstvo.


svojar, tak hrušiek sa ti zachcelóóó? Nemyslel som, že sa necháš nachytať na hrušky. Stará páka. Ale áno, myslieť je h...o vedieť.

Boli štyria kamaráti Jaro, Juro, Miro, Fero. Idú po trhu a zrazu, áhá, hrušky, kúpme si. Dobre, každý svoje. Jaro si vybral 5 kg po 4 Sk., Juro 6 kg po 3 Sk., Miro 10 kg po 2 Sk., Fero 20 kg po 1 Sk.

Juro, Miro, Fero prišli na to, že zabudli si peniaze, no Jaro, dobrý kamarát, " Ja to za vás zaplatím a potom sa podelíme o úhradu." "Dobré, dobré, Jaro".

Jaro si kúpil hrušiek za 20 Sk,. Juro za 18 Sk., Miro za 20 Sk,. Fero tiež za 20 Sk.

Doma Jaro hovorí "No podelme sa podeliť kto koľko mne vráti, Kúpili sme 41 kg hrušiek, ktoré stali 78 Sk. Koľko stál 1 kg? 78 deleno 41 to je, to je 1,90 Sk. Ja som si kúpil 5 kg to je 10 Sk., Juro 6 kg to je 11 Sk., Miro 10 kg to je 19 Sk., Fero 20 kg to je 38 Sk. Takže Juro mi vráti 11 Sk., Miro 19 Sk. Fero 38 Sk. a mojich 10 Sk spolu je to 78 Sk. Hrušky má každý svoje, takže sme si kvit".

Ale ich ten Jaro odrbal, po našom, po slovenský oškrábal, oškrobal. Jaro nezaplatil 20, ale len 10 Sk., 10 Sk. získal, Juro nezaplatil 18, ale len 11 Sk., 7 Sk. získal, Miro nezaplatil 20, ale 19 Sk., získal 1 Sk., Fero nezaplatil 20, ale 38 Sk., prerobil 18 Sk. Najviac Fera, asi ho nemal rád. Vlastne len Fera!

Ale Fero mal zaplatiť a vrátiť 20 Sk. Jaro "Jakto" no pri cene 1 Sk. za 1 kg a pri množstve 20 kg je to 20 Sk., teda 18 Sk. naviac. "No a čo, Však má najviac hrušiek 20 kg ostatní majú menej, tak aj menej platia". Predavačovi hrušiek je to jedno, on má všetko zaplatené. A kamaráti Jaro, Juro, Miro, Fero nech sa aj pozabíjajú.

Príklad spôsobu rozdelenia nákladov: Vlastníci sa dohodnú, že do obálok nasypú rôzne množstvo fazuliek, každý byt si vytiahne obálku a podľa množstva fazuliek rozdelíme a uhradíme náklady za teplo, odsek 10, § 7, vyhláška 630/2005 to umožňuje. Spôsob rozdelenia nie je v rozpore so zákonom!

Ak je vo všetkých obálkach 41 fazuliek a byty si vytiahli 1. 5, 2. 6, 3. 10, 4 20 fazuliek. Percentuálny podiel na fazuliek na byty je 1. 12,20 %, 2. 14,63 %, 3. 24,39 %, 4. 48,78 %. Náklady na teplo má dom 78 Sk. Ak bytom napočítame podiel úhrady nákladov podľa percentuálneho podielu fazuliek, úhrada bytov bude 1. 10, 2. 11, 3. 19, 4. 38 Sk. Spolu 78 Sk.

Takže svojar, máš pravdu a to preto, že si nebral do úvahy štyri obdobia v ktorých mali byty rôzny podiel zo svojich fazuliek a bola rozdielna cena nákladov v jednotlivých obdobiach. Vždy ak s niečoho vypočítaš priemer niekoho zvýhodníš a niekoho musíš znevýhodniť.

Jednoducho sa dá povedať, niekto niekomu niečo ukradne a dá to niekomu inému, jemu s toho nič nejde na pivko, takže má čisté ruky.

Ak by si bral do úvahy túto skutočnosť, dopočítal by si sa k úhrade jednotlivých bytov 1. 20, 2. 18, 3. 20, 4. 20 Sk. Spolu 78 Sk. Myslím, je to čisto teoretická náhoda, že úhrada bytov sa zhoduje s nákupom kamarátov, ktorí si kúpili hrušky.

Máš šikovnú vnučku, no nemôže za to akého má deda, starého otca. Nabudúce keď budeš robiť rozdelenie nákladov s rozdielnymi nákladmi v jednotlivých obdobiach roka, kúp nejakú veľkú bombonieru a popros ju, aby rozdelenie spravila za teba. Ona to zvládne.

Bude menej na pivko, ale susedia budú spokojnejší, úhradu nákladov jednotlivých bytov na teplo za rok budú mať rozdelené objektívnejšie, nie spravodlivo, tak sa náklady za teplo v obytnom dome rozdeliť nedajú.

Čauko.
svojar
12.05.09,08:22
Urážať vieš asi zo všetkého najlepšie. Nám totiž rozrátanie nákladov na teplo robí renomovaná a nezávislá firma a ta o tom vie asi o ničo viac ako Ty. Rob si to, sito, po svojom u Vás v dome a nevnucuj svoj názory iným. Tu každý môže vyjadriť svoj názor a nie sa nechať ovplyvňovať nejakým "fazulkárom".
sito
12.05.09,08:57
Pardon, pravda vie urážať, no ja som nemal a ani nemám záujem niekoho urážať. Tiež vyjadrujem svoj názor. Ešte raz, prepáč, ak som ťa urazil ja!

Ak Vám robí rozúčtovanie nákladov renomovaná firma, ktorá štyri rôzne náklady za rôzne obdobia roku pri rôznej cene za jeden Gj. spriemeruje a vy s tým súhlaste, asi takto obdobie 1. 300 Sk., 2. 350 Sk. 3. 450 Sk., 4. 600 Sk. priemer 425 Sk Sk. To znamená, ak na byt v 1. období pripadá spotreba 5 Gj. tak úhrada by mala byť 1 500 Sk., no po spriemerovaní bude 2 125 Sk. teda byt uhradí za niekoho iného 625 Sk. ak Vám to vyhovuje tak potom je to v poriadku!

Len to renomé sa mi zdá nejaké naštrbené. Že by tiež fazuľkári? Fazuľky sú dobré.
svojar
13.05.09,17:53
Stále nechápeš ako sa v takej situácii ráta priemer. Na hruškách si to nepochopil tak Ti to napíšem takto. Ty stále spočítaš ceny delíš ich počtom. Ale čo tak rátať ako pri tých hruškách.
l. cena tepla 600,- Sk spotreba 200 GJ = 120 000,-
2. cena tepla 650,- Sk spotreba 700 GJ = 455 000,-
3. cena tepla 700,- Sk spotreba 300 Gj = 210 000,-
4. cena tepla 1000,- Sk spotreba 200 Gj = 200 000,-
Spolu to teda je 1400 Gj za 985 000,- , teda 1 GJ za 703,57 Sk
Podľa Teba by to bolo 600+650+700+100 : 4= 737,50
A to sa v skutočnosti takto priemerovala iba variabilná zložka ceny tepla. Fixná bola rovnaká po celý rok.
A k tomu urážaní. Nikomu netreba pripomínať vek/ aj mladší môže byť prigluptavý/, spochybňovať firmy, ÚRSO atď. Tie určite vedia čo robia, na rozdiel od Tvojej matematiky - rátanie priemeru, na ktorom už v 3 príspevku trváš. A čo tak zverejniť o sebe pravdivo dačo vo všeobecnom profile. Nie len , že zamestnanie iné a som zo SK. Či sa za niečo hanbíš? A keď vyjadruješ svoj názor tak to rob na riešenú problematiku a nie na ľudí, firmy a úrady o ktorých inak nič nevieš.
Už som Ti napísal, rieš si problematiku svojho domu. U nás sa v priebehu roku nik neodsťahoval, spotrebu sme mali rovnakú ako v r. 2007, takže každý asi kúril rovnako, čo dokazuje aj odpočet PRVN v bytoch, tak načo rátať každé obdobie zvlášť. Ja som vo svojom príspevku, len uviedol ako sme to robili my. Nikoho som nenavádzal ani nepresvedčoval aby to tak robil. Zato Ty sa snažíš, aby všetko bolo podľa Teba, a keď nie tak je stará páka, snaží sa ošudiť druhých, má dať radšej niečo robiť druhým za seba atď.
sito
14.05.09,06:28
Ja o voze, Ty o koze! Ja o rozdelení nákladov na jednotlivé byty v roku, Ty o prerozdelení nákladov na jednotlivé obdobia v roku.

Ja tvrdím, že akýmkoľvek priemerovaním sa dosiahne to, že niekto bude zvýhodnený a niekto musí byť znevýhodnený. Jedná sa o úhradu, takže niekto uhradí menej a to menej musí niekto uhradiť zaňho.

Ty tvrdíš, „Spolu to teda je 1400 Gj za 985 000,- , teda 1 GJ za 703,57 Sk“


Tvoj výpočet potvrdzuje moje tvrdenie. Prvé tri obdobia majú zvýšené náklady, štvrté má znížené náklady.

Tvoj príklad jednotlivých období:

l. cena tepla 600,- Sk spotreba 200 GJ = 120 000,- po spriemerovaní 140 714, rozdiel -20 714.
2. cena tepla 650,- Sk spotreba 700 GJ = 455 000,- po spriemerovaní 492 500, rozdiel -37 500.
3. cena tepla 700,- Sk spotreba 300 Gj = 210 000,- po spriemerovaní 211 071, rozdiel -1 071.
4. cena tepla 1000,- Sk spotreba 200 Gj = 200 000,- po spriemerovaní 140 714, rozdiel 59 286.


Podľa Teba by to bolo 600+650+700+1000 : 4= 737,50

Nie, skúška správnosti, overenie, verifikácia hovorí 1 400 x 737,5 = 1 032 500, rozdiel 47 500. To čo uvádzaš je priemerná cena v štyroch obdobiach, nie priemerná cena za jeden Gj.

Je jedno čo si vybral, vybral si hrušky. Keď sme bolo malí chalani hovorili sme si páky, tým starším sme hovorili, staré páky, aj keď boli mladí, tým mladším, páčky. Takže nemyslel som na tvoj vek. ,Myslel som ja, teda ja som vedel h...o, nie Ty. Tie počty, len som tvoje hrušky, ich počty použil vo vymyslenom príklade rozdelenia nákladov s troškou inak.

Nespochybňoval som ľudí, firmy ani Štátny orgán. A nemám to v úmysle. Ak niekto s nich navrhuje priemerovať náklady na teplo, aby sa dosiahlo spravodlivé rozdelenie nákladov, alebo aspoň čo najobjektívnejšie, tak sa spochybňujú sami. Máš pravdu, určite vedia čo robia a vedia aj to, že oni tie náklady neplatia. To nie je matematika, to sú len počty. Priemer viem vypočítať, no treba vedieť s čoho a načo. Nehanbím sa za seba ani za svoj názor. Svojím názorom nezahmlievam problematiku rozdelenia nákladov, niekto áno, dívajte sa na to cez ružové okuliare.

V roku 2008 ste v dome mali všetko rovnaké ako v roku 2007, dokonca aj stavy na pomerovom meraní v dome. Nevyhodili ste zbytočne peniaze zaň. Isto ste kúrili v januári tak ako v apríli, záleží na časovom rozpätí období. Ja nikoho nenavádzam , ale svoj názor poviem tak ako ho vidím ja, a obhajujem ho ako viem, keď treba, tak spôsobom ako v tomto prípade, príkladom. Ostatní ho nemusia brať do úvahy, príspevky od sito nemusia vôbec čítať, nie je to ich povinnosť. Nič sa nestane, rozhodnú po svojom.

Čo je priemerovanie nákladov tepla akýmkoľvek spôsobom alebo jeho časti? Hrubo a jasne vyjaderné : Tí, čo si našetrili, tým ukradneme a dáme to tým, čo ostatných v dome okrádajú. Keď si to vlastníci odsúhlasia, nejedná sa o krádež, ale rozhodnutie.

Omlúvam sa Ti, cením si tvoje príspevky, rady, názory, pripomienky. Čísla sa Ti neomluvia.
svojar
14.05.09,09:23
[QUOTE=sito;1042202]Ja o voze, Ty o koze! Ja o rozdelení nákladov na jednotlivé byty v roku, Ty o prerozdelení nákladov na jednotlivé obdobia v roku.

A nie je to náhodou naopak? Ja beriem celý rok a Ty jednotlivé obdobia. Ja nič neprerozdelujem.
A ešte jeden dotaz. Nie si náhodou "reinkarnovaný" hasta? Pod týmto nickom niekto na Porade vystupoval a naraz zmizol.
sito
19.05.09,15:10
[QUOTE=sito;1042202]Ja o voze, Ty o koze! Ja o rozdelení nákladov na jednotlivé byty v roku, Ty o prerozdelení nákladov na jednotlivé obdobia v roku.

A nie je to náhodou naopak? Ja beriem celý rok a Ty jednotlivé obdobia. Ja nič neprerozdelujem.
A ešte jeden dotaz. Nie si náhodou "reinkarnovaný" hasta? Pod týmto nickom niekto na Porade vystupoval a naraz zmizol.


Dobrý deň, svojar. Dobre, ja teda o koze a Ty o voze. Nie, ešte sa mi nepodarilo. Hasta je niečo ako stará páka?

Podľa tvojho profilu si špecialista na problémy bytových domov. Pozrel som si späť rozdelenia nákladov za roky 2004 až 2007. Za rok 2005 má dve obdobia. Ale v roku 2007 sme sa dohodli na pomere 30 : 70 , mne ti to vychádza opačne, skoro 70 : 30. Teraz neviem, či sú merače nanič, špatný spôsob rozdelenia nákladov, alebo ja si to neviem spočtovať. Mne ti to stále pripadá, ako keby ma niekto okrádal.

Bývam nad nevykurovaným suterénom, odtiaľ žiadne teplo neukradnem, pod stropom mám 24 °C, suseda nad sebou nepodchladzujem, vedľa kuchyne, v kuchyni, sused kúri ako keby teplo bolo zadarmo, vedľa obývačky, sused v kuchyni nekúri, ale trošinku áno, no vedľa miestnosti od schodišťa, tiež v miestností od schodišťa kúri ako ten prvý v kuchyni.

Požiadal by som Ťa, skús sa na to pozrieť okom odborníka. Jasné ak budeš mať čas a chuť. Je to v prílohe. Tu by sato ťažko vysvetľovalo.

Vopred ďakujem za dobrú radu.


Dodatok: Roky 2004 a 2005 pomer 3,5 : 96,5 %. Roky 2006 a 2007 pomer 30 : 70 %

Rok 2004, úhrada 4 120 Sk. Podľa m2, 400 Sk, podľa merania 3 720 Sk.
Rok 2005
Prvé obdobie, úhrada 2 827 Sk. Podľa m2, 249 Sk, podľa merania 2 579 Sk.
Druhé obdobie, úhrada 1 607 Sk. Podľa m2, 176 Sk, podľa merania 1 431 Sk.
Spolu, úhrada 4 435 Sk. Podľa m2, 425 Sk, podľa merania 4 010 Sk.

Rok 2006, úhrada 6 623 Sk. Podľa m2, 3 557 Sk, podľa merania 3 066 Sk.
Rok 2007, úhrada 4 714 Sk. Podľa m2, 3 233 Sk, podľa merania 1 480 Sk.

O toto boli Tí ktorí si nepozreli, nepozrú prílohu ukrátený. Takže aj v nevýhodne polohovanom byte v dome sa dá efektívne odoberať teplo. No ušetrené Sk. je mu možné ukradnúť.
svojar
20.05.09,17:59
Neviem, kde si vyčítal, že som špecialista na problémy bytových domov. A Tvojím príkladom sa naozaj zaoberať nebudem.
kafrikova
24.05.09,20:18
zdravim, prave sa mi dostalo do ruk vyuctovanie a nemo zasnem nad zvysenim ceny za teplo a teda aj ohrev TUV. Je mozne ze vlani bola cena nakladov za 1Gj-432 Sk a tento rok su naklady 763 Sk za 1 GJ? Ved je tam rozdiel skoro 77 %. Dost silne. V predchadzajucich rokoch sme na teple vzdy usetrili a vratili nam v priemere 6000 Sk. Mnozstvo tepla sme nezvysili naopak pocet dielikov na meracoch spolu bol o 70 dielikov mensi ako vlani. Mame uz druhy rok zateplenu bytovku, comu som nebola naklonena nuz a teraz toto k comu to bolo dobre? Vymenene okna , zateplena bytovka a vraj usetrime ,ak nam kazdy rok budu tymto sposobom zvysovat cenu za teplo tak neviem.
sito
25.05.09,03:40
zdravim, prave sa mi dostalo do ruk vyuctovanie a nemo zasnem nad zvysenim ceny za teplo a teda aj ohrev TUV. Je mozne ze vlani bola cena nakladov za 1Gj-432 Sk a tento rok su naklady 763 Sk za 1 GJ? Ved je tam rozdiel skoro 77 %. Dost silne. V predchadzajucich rokoch sme na teple vzdy usetrili a vratili nam v priemere 6000 Sk. Mnozstvo tepla sme nezvysili naopak pocet dielikov na meracoch spolu bol o 70 dielikov mensi ako vlani. Mame uz druhy rok zateplenu bytovku, comu som nebola naklonena nuz a teraz toto k comu to bolo dobre? Vymenene okna , zateplena bytovka a vraj usetrime ,ak nam kazdy rok budu tymto sposobom zvysovat cenu za teplo tak neviem.


Isto, taká správa nepoteší. Ale treba sa pozrieť na ceny schválené URSO a tie porovnať. V ich porovnaní je vidieť navýšenie vo fixnej a variabilnej zložke ceny za jeden Gj. Potom porovnať reálnu cenu za jeden Gj. To je objednané teplo krát fixná cena za jeden Gj. + spotrebované teplo krát variabilná cena za jeden Gj. Tu može byť skrytá príčina tak veľkého nárastu ceny tepla za jeden Gj. Napriek tomu, že ste zateplili a ak ste neznížili stav objednaných Gj. Nás to nadobiednanie za štyri roky vyšlo 156 843 Sk. teda náš tringelt pre výrobcu tepla.

Čo sa týka, znižovania spotreby tepla, bolo by treba spraviť analýzu spotrieb a cien pred a po vykonaní veci na zníženie spotreby tepla v dome.

Skús si na 7 - 8 strane nájst tému : Zateplenie stropov pivníc, príspevok 16, prílohu. Možno potom nebude tvoj názor na zateplenie taký pesimistický, ak Vám niekto spraví takú analýzu.

Štyri veci ovplyvňujú náklady na teplo v dome : Hydraulické vyregulovanie, pomerové meranie, zabránenie úniku tepla z domu a objektývny spôsob rozdelenia nákladov podľa výsledku pomerového merania. Mimo domu, dodávateľ tepla a URSO, ktoré dodávateľovi schvaľuje cenu za jeden Gj.
svojar
25.05.09,18:17
Sito, zasa budeme oponenti, ale kto môže za Vaše nadobjednanie za cenu, ktorú uvádzaš? Nie je to tringelt, ale niečia chyba, teda toho, kto takú objednávku urobil. Teda nie je to URSO ani dodávateľ, ale niekto z Vás.
sito
26.05.09,04:10
Sito, zasa budeme oponenti, ale kto môže za Vaše nadobjednanie za cenu, ktorú uvádzaš? Nie je to tringelt, ale niečia chyba, teda toho, kto takú objednávku urobil. Teda nie je to URSO ani dodávateľ, ale niekto z Vás.

Ahóóój, svojare, svojare, bude to bujaré, šidlo. Ja, že si už na mňa zabudol, zanevrel. To, kto za to môže, tak to viem presne. Všetko čo je v dome, teda aj teplo je majetkom vlastníkov bytov v dome, teda vlastníkov domu.

O všetkom rozhodujú vlastníci v súlade so zákonom. Keď nie sú vlastníci ochotní, schopní si zabezpečiť veci, ktoré sa týkajú ich majetku, môžu si dohodnúť s niekym, že im bude dom spravovať. No tým sa nezbavili zodpovednosti za svoj majetok.

Objednávku navrhol správca. Na schôdzi sa prejednávala, ja som vysvetlil, prečo treba znížiť objednávku tepla. Poskok správcu povedal " Správca si to tak praje" a prítomní povedali, nie všetci " To je dobré".

Myslím , že sa to tak robí v reštauráciach, ak má čašník vrátiť výdavok, vie sa povedať " To je dobré" a hovorí sa tomu tringelt.

Nedovolím si tvrdiť o svojich spoluvlastníkov domu, že sú sprostí. Sú svojprávni, všetci. Keďže im bolo vysvetlené o čo ide, tak sa nemôže jednať o chybu, je to úmysel. Takže, TRINGELT.

Fixnú a variabilnú zložku ceny za jeden Gj. nevymysleli odberatelia ani dodávatelia tepla. Bolo to URSO.

U nás v meste si prišiel dodávateľ na pekný balík. Ale bol aj taký prípad, že dom si objednal 600 Gj. a minul 1 200 Gj. ten svoju reálnu cenu na jeden Gj. znížil pod úradnú cenu. Takže za jeden rok získali vo svoj prospech od dodávateľa tepla to čo sme mu my za štyri roky poskytli ako tringelt.

Porekadlo : Šikovným patrí svet, sprostým lopata, alebo z lopatu.

Ahóóój, a niekedy si zasa spomeň.
Halli
26.05.09,06:33
U nás v meste si prišiel dodávateľ na pekný balík. Ale bol aj taký prípad, že dom si objednal 600 Gj. a minul 1 200 Gj. ten svoju reálnu cenu na jeden Gj. znížil pod úradnú cenu. Takže za jeden rok získali vo svoj prospech od dodávateľa tepla to čo sme mu my za štyri roky poskytli ako tringelt.



Ale to je potom dodavateľ s prepáčením sprostý, že to rozpočítal medzi ostatných. On predsa musí vedieť, že tem dom má vyššiu spotrebu ako 600 GJ a s takou objednávkou nemusel súhlasiť. Alebo sa poistiť v zmluve o dodávke tepla, že ak bude objednávka podcenená /resp. oveľa nižšia ako štandardný priemer t-2/ bude mu počítaná iná cena za GJ.
Lotarka
26.05.09,07:26
Ahojte!

Návrh správcu na odsúhlasenie spôsobu vyúčtovania tepla podľa prílohy vyhlášky nebol schválený nadpolovičnou väčšinou, takže nás teraz čaká vykonanie medziodpočtov (kedže sme nemali PRVN celý rok, tak sú v nich uchované potrebné údaje).
sito
26.05.09,08:40
Ahojte!

Návrh správcu na odsúhlasenie spôsobu vyúčtovania tepla podľa prílohy vyhlášky nebol schválený nadpolovičnou väčšinou, takže nás teraz čaká vykonanie medziodpočtov (kedže sme nemali PRVN celý rok, tak sú v nich uchované potrebné údaje).

Vaše prístroje zaznamenávajú stav 12 posledných mesiacov, ak ich odpíšete pred koncom mája, tak z minulého roku získate medzi odpis na konci mája 2008. Postupne ďalšie mesiace.

Podstatný je dátum montáže, ak ste ich namontovali v auguste, tak za máj, jún, júl, august bude nulu, kúriť ste začali až v septembri. Takže je možné odpísať tri medzi stavy a konečný stav. Počet záleží od toho, kedy bola zmenená cena za jeden Gj. Náklady pred montážou sa Vám rozdelia podľa m2.
sito
26.05.09,09:05
Ale to je potom dodavateľ s prepáčením sprostý, že to rozpočítal medzi ostatných. On predsa musí vedieť, že tem dom má vyššiu spotrebu ako 600 GJ a s takou objednávkou nemusel súhlasiť. Alebo sa poistiť v zmluve o dodávke tepla, že ak bude objednávka podcenená /resp. oveľa nižšia ako štandardný priemer t-2/ bude mu počítaná iná cena za GJ.

Slávka, a prečo by mal byť sprostý???

Náš dom, porovnaný s dom kde sa to stalo, hospodáril s teplom horšie, náklady na jeden m2 mal 195,56 Sk. ich mal 180,30 Sk. rozdiel 15,26 Sk. Ale náklady sme mali 517 212 Sk. a oni 689 070 Sk. asi sme boli lepší my?

Troška som to prepískol robí im to 145 400 Sk.

Dal som ti to do prílohy, daj pozor, keď je sprostý dodávateľ, aby si.
Halli
26.05.09,14:15
Slávka, a prečo by mal byť sprostý???

Náš dom, porovnaný s dom kde sa to stalo, hospodáril s teplom horšie, náklady na jeden m2 mal 195,56 Sk. ich mal 180,30 Sk. rozdiel 15,26 Sk. Ale náklady sme mali 517 212 Sk. a oni 689 070 Sk. asi sme boli lepší my?

Troška som to prepískol robí im to 145 400 Sk.

Dal som ti to do prílohy, daj pozor, keď je sprostý dodávateľ, aby si.

A to ty nevieš, že čím viac šetríš a je z teba menší zisk tým je GJ drahší ?:D:cool:
Tak je to s teplom, elektrinou, vodou...najlepšie žiť ako potkan pri kanáli...:(
sito
26.05.09,20:27
A to ty nevieš, že čím viac šetríš a je z teba menší zisk tým je GJ drahší ?:D:cool:
Tak je to s teplom, elektrinou, vodou...najlepšie žiť ako potkan pri kanáli...:(

Pokiaľ si s toho pochopila len to čo si napísala, tak na nič nové si neprišla. Ale poradiť vieš, čo na to tvoji, ako ich prezývaš?
Halli
27.05.09,07:16
Pokiaľ si s toho pochopila len to čo si napísala, tak na nič nové si neprišla. Ale poradiť vieš, čo na to tvoji, ako ich prezývaš?

Ja to už viem dávno, len som reagovala na tvoju krivdu od dodavateľa a moji...."zamestnavatelia":rolleyes: ako som sa tu dozvedela sú spokojní najviac tam , kde merače nie sú...stačí ?:D
sito
27.05.09,08:01
Ja sa necítim ukrivdený, Vlastníci povedali " dáme" tak dávame, väčšina je väčšina, vlastne všetci. Aj ja.

Jasne, že najspokojnejší sú tí, čo nemajú pomerové meranie v dome. Nie sú rozdiely, nie sú problémy. Vsio róvno. A čo tak porovnanie s domami kde spravili niečo preto, aby znížili spotrebu tepla. Ale stačí, nechaj.
Halli
27.05.09,08:38
Ja sa necítim ukrivdený, Vlastníci povedali " dáme" tak dávame, väčšina je väčšina, vlastne všetci. Aj ja.

Jasne, že najspokojnejší sú tí, čo nemajú pomerové meranie v dome. Nie sú rozdiely, nie sú problémy. Vsio róvno. A čo tak porovnanie s domami kde spravili niečo preto, aby znížili spotrebu tepla. Ale stačí, nechaj.

My máme reguláciu od 2002 a to vtedy domy okolo len o tom snívali... boli pod OSBD. Náklady na 82m2 sme neprekročili o 23 tis.za rok, ale na rovnakých bytoch , rovnakých domoch sa to šplhalo až na 32.tis...tak lepšie vsjo róvno a pohodové teplo pre celý dom, ktorý mimochodom netrpí chladom? Alebo paraziti, čo sedia doma v dekách a tí normálni cvaknú aj za nich?
sito
27.05.09,09:35
My máme reguláciu od 2002 a to vtedy domy okolo len o tom snívali... boli pod OSBD. Náklady na 82m2 sme neprekročili o 23 tis.za rok, ale na rovnakých bytoch , rovnakých domoch sa to šplhalo až na 32.tis...tak lepšie vsjo róvno a pohodové teplo pre celý dom, ktorý mimochodom netrpí chladom? Alebo paraziti, čo sedia doma v dekách a tí normálni cvaknú aj za nich?

My máme čo dobiehať, regulácia od 1997, pomerové meranie od 2001, zateplenie od 2003, objektívny spôsob rozdelenia v nedohľadne.

Mne peniaze nič nehovoria s nimi nekúrim, ale za peniaze. Viac by mi povedala priemerná spotreba Gj. na vykúrenie jedného m2 v dome. Ten je rovnaký u Vás aj u nás. To by sa ukázalo neróvno. Teplo to sú Gj. nie peniaze.

Nehovorím, že nie sú paraziti, ale s tými sa má možnosť väčšina vysporiadať. No viac sa nájde tých čo s teplom plytvajú. To sú tiež paraziti, keď požadujú aby teplo platil za nich niekto iný, čo neparazituje.

Pokiaľ sa nechajú vlastníci ohlupovať správcom, prípadne inými osobami a vyhovuje im to, tak je všetko v poriadku. Neodporuje to zákonu, či aj zdravému rozumu?
Halli
27.05.09,10:15
U nás sa teplom neplytvá,nato bola regulácia... žijeme v bytoch ako ľudia, nie ako bábky zabalené v dekách. Teplota v bytoch nepresiahla 23stupňov, čo je fajn a keď bolo veľa slniečka v bytoch a dodavateľ nestihol ubrať , ubrali sme si na vstupe. Teda...ja som ubrala. Na poslednom zhromaždení som povedala, že to už robiť nebudem. A všetci sa dohodli, že dobre...proste nieje už čo riešiť... a to som chcela navrhnúť merače. Aj keď viem čo to robí s inými panelákmi. Ja kurim za peniaze a peniaze vždy robili nátlak a budú robiť nátlak na mozgy ľudí-to mi nevyvrátiš. Chyba je úplne niekde inde a včera bola o tom relácia...:cool:
sito
27.05.09,21:29
U nás sa teplom neplytvá,nato bola regulácia... žijeme v bytoch ako ľudia, nie ako bábky zabalené v dekách. Teplota v bytoch nepresiahla 23stupňov, čo je fajn a keď bolo veľa slniečka v bytoch a dodavateľ nestihol ubrať , ubrali sme si na vstupe. Teda...ja som ubrala. Na poslednom zhromaždení som povedala, že to už robiť nebudem. A všetci sa dohodli, že dobre...proste nieje už čo riešiť... a to som chcela navrhnúť merače. Aj keď viem čo to robí s inými panelákmi. Ja kurim za peniaze a peniaze vždy robili nátlak a budú robiť nátlak na mozgy ľudí-to mi nevyvrátiš. Chyba je úplne niekde inde a včera bola o tom relácia...:cool:

Slávka, keď som toto zabadal, musel som sa chytiť za srdce, či mi ešte funguje.

Regulácia sa nerobí preto, aby sa s teplom neplytvalo! Robila sa preto, aby každý radiátor v miestnosti dostal toľko tepla, že v miestnosti bude maximálne 23 °C. Pred každým radiátorom je termostatická hlavica, ktorou si môže vlastník nastaviť ním požadovanú teplotu. Teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod 17 °C. Pod 17 °C miestnosť, byt, dom ohrozuje vytvorenie plesní a to je drahá záležitosť. A aj nebezpečná.

Prajem Ti dlhý vek, aby si bola babkou a na vlastnej koži skúsila tú deku.

Dodávateľ tepla zohrieva vodu vždy tak, aby pri akejkoľvek vonkajšej teplote bolo možnosť v miestnostiach dosiahnuť maximálne 23 °C. Príklad . Keď je vonku nula voda má 40 °C, ak je vonku -15 °C voda má 75 °C.

Keď je veľa slniečka, dodávateľ zohrieva vodu na dosiahnutie 23 °C v miestnosti. Vlastník, ktorý pochopil význam termostatickej hlavice si ju nastaví tak, že keď mu kúri slniečko, nekúri mu radiátor. Neplytvá!

Dodávateľ neuberie, veď z toho žije on aj jeho rodina. Pokiaľ si ubrala Ty na päte domu, narušila si reguláciu.

To si povedala dobre a už to nerob, niekoho tým v dome môžeš znevýhodniť.

(A všetci sa dohodli, že dobre...proste nieje už čo riešiť... a to som chcela navrhnúť merače.) Mala si, to bola chyba.

Neviem, či vieš?

(Ja kurim za peniaze a peniaze vždy robili nátlak a budú robiť nátlak na mozgy ľudí-to mi nevyvrátiš. Chyba je úplne niekde inde a včera bola o tom relácia...)

Peniaze tlačia v tlačiarni, peňaženke alebo na mozgy ľudí. Zasa zhoda.

Chyba je v tých mozgoch, nikde inde. A na šamanov, bosorky a jasnovidcov never. Počul som o jednom, Hanusen ho volali, ale ja si ho nepamätám.
evula0
29.05.09,05:54
Asi by som nemal reagovať na kvalitu, zrozumiteľnosť, pomýlenosť, invektívy, ... príspevkov "poraďákov", ale pri SITO sa neviem ovládnuť. Niektoré jeho príspevky sú zrozumiteľné,odborne na úrovni a riešia predložený problém. Niektoré sú pomýlené, rozvedené do nezrozumiteľných debát a nesprávnych zavádzajúcich výpočtov, používa nesprávne vysvetlenia legislatívy, mieša dohromady rôzne rozdielne témy, uráža ostatných diskutujúcich a svojimi nekonečnými príspevkami nakoniec unaví a znechutí. Je to schizofrénia? Nechcel by som SITO uraziť, len ho chcem poprosiť, keby si po sebe prečítal, čo všetko už napísal v tejto téme a vôbec aj k iným témam na porade.
sito
29.05.09,06:55
Asi by som nemal reagovať na kvalitu, zrozumiteľnosť, pomýlenosť, invektívy, ... príspevkov "poraďákov", ale pri SITO sa neviem ovládnuť. Niektoré jeho príspevky sú zrozumiteľné,odborne na úrovni a riešia predložený problém. Niektoré sú pomýlené, rozvedené do nezrozumiteľných debát a nesprávnych zavádzajúcich výpočtov, používa nesprávne vysvetlenia legislatívy, mieša dohromady rôzne rozdielne témy, uráža ostatných diskutujúcich a svojimi nekonečnými príspevkami nakoniec unaví a znechutí. Je to schizofrénia? Nechcel by som SITO uraziť, len ho chcem poprosiť, keby si po sebe prečítal, čo všetko už napísal v tejto téme a vôbec aj k iným témam na porade.

Aj takéto príspevky je treba, motivujú.
sito
31.05.09,16:11
No tak som dostal rozdelenie tepla za tri obdobia, ako som sľúbil tak ho zavesím. Ale najprv trochu informácii.

Priemerné náklady na jeden m2 sú 173,67 Sk.

Percentá rozdelenie podľa m2, percentuálna odchýlka od priemeru na jeden m2, podiel úhrady na jeden m2, podiel úhrady za jednotky, úspora oproti priemeru na jeden m2.

0 %; -60,78 %; 0 Sk.; 68,11 Sk.; 105,56 Sk.
3,5%; -58,65 %; 6,08 Sk.; 65,73 Sk; 101,87 Sk.
7%; -56,53 %; 12,16 Sk.; 63,34 Sk.; 98,17 Sk.
30%; -42,55 %; 52,10 Sk.; 47,68 Sk.; 73,89 Sk.
40%; -36,47 %; 69,47 Sk.; 40,87 Sk.; 63,34 Sk.
50%; -30,39 %; 86,84 Sk.; 34,05 Sk.; 52,78 Sk.

Z uvedeného je vidieť, že podľa pomerového merania som spotreboval 39,22 % z priemeru ma jeden m2 v dome. Čim vyššie percento sa rozdeľuje podľa m2, tým sa zmenšuje moja odchýlka, stúpa úhrada za m2 , klesá úhrada za pomerové meranie a aj moja úspora oproti priemerným nákladom na jeden m2.

Aký zmysel má pomerové meranie v dome keď jeho výsledok sa znehodnocuje kombináciou s rozdelením častí nákladov podľa m2.

Ak niekto nekúril tak cez rozdelenie podľa m2 uhradí 30 %, tak rozhodli vlastníci. No mne sa zvýši úhrada o 18,23 % V Sk. to spraví 105,56 – 73,89 = 31,67 x 60,63 m2 = 1 920 Sk. ktorými prispejem bytom, ktoré mali pri rozdelení podľa výsledku pomerového merania náklady nad priemer ich bytu. Jednoducho, rozdelením podľa m2 musím prispievať na tých, čo s teplom plytvajú, alebo tvrdšie, svojím rozhodnutím ma vlastníci okrádajú.

V téme: Meranie a rozpočítavanie tepla, merače, koeficienty... v príspevku 945 má najag pravdu a ja ju podporujem, rozdeľovanie podľa pomerového merania, prípadne iných meračov kombinované s rozdelením podľa m2 je nezmysel, podporuje plytvanie s teplom v obytných domov.

Pri pozornom prečítaní vyhlášky č. 630/2005, §7, odsek 10 umožňuje sa dohodnúť vlastníkom aj na 100 % rozdelení nákladov podľa výsledku pomerového merania v dome. No treba schváliť taký spôsob, ktorý zabráni zneužívaniu pomerového merania.

V prílohe je rozdelenie podrobne spracované.