siskage
13.05.09,09:38
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať na cestovné náhrady v školstve.
Je možné preplatiť zamestnancovi náhradu, ak:
1. cesta tam a späť - vlastné auto ( na základe čestného prehlásenia),
2. cesta tam - autobus (cest. lístok), cesta späť - auto. Je možné na základe
čestného prehlásenia preplatiť cestu späť vo výške cest. lístka?
Ďakujem
Chobot
13.05.09,07:51
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať na cestovné náhrady v školstve.
Je možné preplatiť zamestnancovi náhradu, ak:
1. cesta tam a späť - vlastné auto ( na základe čestného prehlásenia),
2. cesta tam - autobus (cest. lístok), cesta späť - auto. Je možné na základe
čestného prehlásenia preplatiť cestu späť vo výške cest. lístka?
Ďakujem

A čo chce čestne prehlásiť? Nemusí dávať žiadne čestné prehlásenie, ak predloží kópiu TP toho auta, kde bude uvedená spotreba, doklad o cene PHM v čase použitia vozidla.

V prípade 2 je treba predložiť aspoň kópiu TP auta a ak zamestnávateľ súhlasí s uhradením náhrad za cestovné vo výške lístka, tak môže. Teraz som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/1041461-post97.html
Sojka 007
13.05.09,10:00
Súhlasím s chobotom. U nás je to tiež tak. Len ešte máme každý rok tlačivo žiadosť o povolenie k použitiu cestného motorového vozidla, ktorú vyplní každý kto chce chodiť vlastným autom. Na tlačive je podpis zamestnanca, priameho nadriadeného aj riaditeľa školy a platí celý rok. Pri pracovnej ceste sa u nás prepláca len do výšky lístka autobusu. Pri každej takejto prac. ceste vytlačím z cestovných poriadkov jeden spoj, ktorý má pri sebe aj vyznačenú sumu ,ktorú potom uhradím zamestnancovi. Tento doklad potom priložím k cestovnému príkazu.
susann2
13.05.09,10:37
Súhlasím s predchádzjúcimi príspevkami, len dopĺňam, že na cestovné náhrady, je nutné mať vypracovanú vnútornú smernicu, kde budete mať riešené ako budete preplácať cestovné náhrady pri použítí motorového vozidla na žiadosť zamestnanca, ako na žiadosť zamestnávateľa a ako budete preplácať cestovné náhrady v prípade nepreukázania cestovných výdavkov. § 35 zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách hovorí, že ak zamestnanec nepreukáže požadované výdavky, môže mu zamestnávateľ poskytnúť náhrady v ním uznanej sume s prihliadnutím na určené podmienky pracovnej cesty /§3/. Tiež využívam vytlačenie si konkrétneho spoju ako Sojka, ale nie vždy sa dá na to 100% spoľahnúť, niekedy si to overujem aj telefonicky.