Zavrieť

Porady

použitie súkromného automobilu na pracovnú cestu

zauímalo by ma, či je možné použiť súkromný automobil na pracovnú cestu, ak je zamestnanec, a nieje na ňho vozidlo písané. Môže to byť i od kamaráta? musí sa vypísať príkaz na pracovnú cestu? I kniha jázd sa musí evidovať k tomuto vozidlu? aké ešte tlačivá musia byť vypisované. Medzi zamestnancom a zamestnávateľom musí byť uzavretá písomná dohoda alebo zmluva na tento druh výkonu?
Ďakujem za skorú odpoveď. veľmi súrne by som potrebovala tieto informácie.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Dafninka Pozri príspevok
ak zamestnanec vyuzival pocas roka 2008 sukromne auto na sluzobnu cestu, ale to auta nebolo napisane na jej meno, t.j. drzitelom auta podla TP nebola ona ale jej otec, treba v takomto pripade zapltiti dan z motoroveho vozidla?
Nie, nemusí.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Ahojte,
chcem poprosiť o radu, počas 3 mesiacov sme mali na DU nahlásené použitie súkromného auta zamestnanca na prac.cestu. V dvoch mesiacoch si však zamestnanec nepredložil doklady k vyúčtovaniu prac.cesty, a tak mu cestovné náhrady vyplatené neboli, musím za tieto mesiace zaplatiť daň z MV?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MartinkoK Pozri príspevok
Ahojte,
chcem poprosiť o radu, počas 3 mesiacov sme mali na DU nahlásené použitie súkromného auta zamestnanca na prac.cestu. V dvoch mesiacoch si však zamestnanec nepredložil doklady k vyúčtovaniu prac.cesty, a tak mu cestovné náhrady vyplatené neboli, musím za tieto mesiace zaplatiť daň z MV?
Daň platíte iba za počet mesiacov počas, ktorých boli zamestnancovi vyplácané cest. náhrady.
V tomto prípade oznamovacia povinnosť nevzniká, iba v DP sa píše pri konkrétnom vozidle počet mesiacov a odvolávka v r 7 na § podľa ktorého vzniká DP. - § 85j, 2, a
0 0
mamuša mamuša

mamuša je offline (nepripojený) mamuša

Chobot Pozri príspevok
Nie, SZČO musí prikladať bločky. Alebo sa pýtaš na prípad zamestnanca?
zaujímalo by ma odkedy toto platí, že ak si uplatňuješ paušál. náhradu a vypisujem cesťaky, treba aj doklady o tankovaní. Doteraz sme mali auto v majetku,teraz je na r.č,ale prenajímam ho firme. Toto ma zaskošilo s tými bločkami..
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Lenže ja som si oznamovaciu povinnosť splnila, lebo som predsa nemohla vedieť, že zamestnanec stratí boloček od nákupu PHM a cestovné náhrady si nevyúčtuje, a preto teraz neviem čo s tým. Na DU mi správca dane povedal, že si mám naštudovať zákon. Ale takýto prípad tam nie je.
Podľa mňa by som tú daň platiť nemala, ale predsa viac hláv viac rozumu.
0 0
mamuša mamuša

mamuša je offline (nepripojený) mamuša

apsgroup Pozri príspevok
Toto plati aj pre zamestnanca? Ja som si myslela, ze len pre SZCO ak pouzije vozidlo vlozene v podnikani.
tak toto som si myslela aj ja, mám z toho zmätok...
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MartinkoK Pozri príspevok
Lenže ja som si oznamovaciu povinnosť splnila, lebo som predsa nemohla vedieť, že zamestnanec stratí boloček od nákupu PHM a cestovné náhrady si nevyúčtuje, a preto teraz neviem čo s tým. Na DU mi správca dane povedal, že si mám naštudovať zákon. Ale takýto prípad tam nie je.
Podľa mňa by som tú daň platiť nemala, ale predsa viac hláv viac rozumu.
V zákone sa píše :

§ 85
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

vyplácali ste za 1 mesiac

§ 90
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

oznámovacia povinnosť nie je

Zamestnanec si môže cestovné náhrady vyúčtovať aj bez predloženia blokov o nákupe PHM. (to nie je podmienka). Mohol natankovať plnú nádrž pred dvomi dňami, blok zahodil a ešte ani nemusel vedieť, že pôjde súkromným autom na služ. cestu.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

mamuša Pozri príspevok
zaujímalo by ma odkedy toto platí, že ak si uplatňuješ paušál. náhradu a vypisujem cesťaky, treba aj doklady o tankovaní. Doteraz sme mali auto v majetku,teraz je na r.č,ale prenajímam ho firme. Toto ma zaskošilo s tými bločkami..
Ustanovenie § 19, odst.2 e upravuje výdavky pri pracovných cestách FO.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Ak daňovník použije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, pri uplatňovaní cestovných náhrad za spotrebované PHM musí mať doklady o nákupe. (platí to od 1.1.2008)
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Ak daňovník použije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, pri uplatňovaní cestovných náhrad za spotrebované PHM musí mať doklady o nákupe. (platí to od 1.1.2008)

Zamestnanec si môže cestovné náhrady vyúčtovať aj bez predloženia blokov o nákupe PHM. (to nie je podmienka). Mohol natankovať plnú nádrž pred dvomi dňami, blok zahodil a ešte ani nemusel vedieť, že pôjde súkromným autom na služ. cestu.

Tieto dva príspevky si však odporujú, ja sa prikláňam k tomu, že zamestnanec musí mať doklad o nákupe PHM.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MartinkoK Pozri príspevok
Ak daňovník použije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, pri uplatňovaní cestovných náhrad za spotrebované PHM musí mať doklady o nákupe. (platí to od 1.1.2008)

Zamestnanec si môže cestovné náhrady vyúčtovať aj bez predloženia blokov o nákupe PHM. (to nie je podmienka). Mohol natankovať plnú nádrž pred dvomi dňami, blok zahodil a ešte ani nemusel vedieť, že pôjde súkromným autom na služ. cestu.

Tieto dva príspevky si však odporujú, ja sa prikláňam k tomu, že zamestnanec musí mať doklad o nákupe PHM.
Nie, neodporujú si. Každý príspevok popisuje inú situáciu.

Výdavky na pracovné cesty zamestnanca upravuje § 19, odst.2, písm. d.

Vydavky na pracovné cesty FO s prijmami podľa § 6 odst. 1 a 2 upravuje § 19, odst. 2, písm. e.
0 0
mamuša mamuša

mamuša je offline (nepripojený) mamuša

azla Pozri príspevok
Nie, neodporujú si. Každý príspevok popisuje inú situáciu.

Výdavky na pracovné cesty zamestnanca upravuje § 19, odst.2, písm. d.

Vydavky na pracovné cesty FO s prijmami podľa § 6 odst. 1 a 2 upravuje § 19, odst. 2, písm. e.
skor, ako som sa dozvedela z porady som zavolala na du a tam mi povedali to isté, takže vďaka za odpovede....
0 0
mboyeduard mboyeduard

mboyeduard je offline (nepripojený) mboyeduard

Uctujem pre SZCO a potreboval by som poradit. SZCO na jednu jazdu pouzila jedno vozidlo, ktore je uvedene aj na fakture pre zakaznika. Toto vozidlo nie je v majetku a ani nepatri SZCO.
Mozem tu jednu jazdu urobit cestovnym prikazom pre SZCO a uplatnit cestovne nahrady 5,50SK/km a odvziet z toho dan z MV?
Alebo to musim urobit zmluvou o prenajme (moze byt bezodplatna)?


Dan z MV ku konca zdanovacieho obdobia a oznamovacia povinnost do 30 dni, aky je postup ak tato lehota uplynula a nebolo oznamene? Je nejaka pokuta?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

mboyeduard Pozri príspevok
Uctujem pre SZCO a potreboval by som poradit. SZCO na jednu jazdu pouzila jedno vozidlo, ktore je uvedene aj na fakture pre zakaznika. Toto vozidlo nie je v majetku a ani nepatri SZCO.
Mozem tu jednu jazdu urobit cestovnym prikazom pre SZCO a uplatnit cestovne nahrady 5,50SK/km a odvziet z toho dan z MV?
Nie, nemôžeš, pretože to auto nie je vlastné auto podnikateľa.

mboyeduard Pozri príspevok
Alebo to musim urobit zmluvou o prenajme (moze byt bezodplatna)?
To môžeš urobiť - prenájom auta.

mboyeduard Pozri príspevok
Dan z MV ku konca zdanovacieho obdobia a oznamovacia povinnost do 30 dni, aky je postup ak tato lehota uplynula a nebolo oznamene? Je nejaka pokuta?
Daň z MV je to bezpredmetná, pretože auto nemá v majektu.
0 0
Ingrid 73 Ingrid 73

Ingrid 73 je offline (nepripojený) Ingrid 73

obyčajná žena
Poradí mi nikto ak si SZČO požičiava osobný automobil napr. od svojho otca či si môže dávať PHM do nákladov? A daň z motor.voz. sa platí až po skončení roka.Takže si nemôže nič uplatňovať?
0 0
Janka-) Janka-)

Janka-) je offline (nepripojený) Janka-)

Ahojte,
chcela by som sa opýtať, chodíme s kolegyňami na školenia a niekedy ideme aj súkromným autom (nepravidelne). Každá sme z inej firmy. Dalo by sa vyúčtovať cestovné vo výške cestovného lístku (aby sme si to nemuseli medzi sebou fakturovať)? Treba k tomu aj nejaké potvrdenie, alebo doklad?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Janka-) Pozri príspevok
Ahojte,
chcela by som sa opýtať, chodíme s kolegyňami na školenia a niekedy ideme aj súkromným autom (nepravidelne). Každá sme z inej firmy. Dalo by sa vyúčtovať cestovné vo výške cestovného lístku (aby sme si to nemuseli medzi sebou fakturovať)? Treba k tomu aj nejaké potvrdenie, alebo doklad?
V prvom rade s tým musí súhlasiť zamestnávateľ. Ak to odsúhlasí (ešte pred nástupom na cestu), tak k vyúčtovaniu stačí priložiť kópiu TP toho auta, s ktorým si cestovala a doklad, ktorým preukážeš, koľko by stál lístok na verejnú dopravu z mesta, kde začala pracovná cesta do mesta, kde skončila (napr. z internetu cena lístka z mesta A do mesta B).
0 0
Janka-) Janka-)

Janka-) je offline (nepripojený) Janka-)

Ďakujem za odpoved a ešte ma napadla jedna otázka: Keď si to takto vyúčtujem (vo výške cestovného lístka), musí sa na dané auto odvádzať daň z motorových vozidiel?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Janka-) Pozri príspevok
Ďakujem za odpoved a ešte ma napadla jedna otázka: Keď si to takto vyúčtujem (vo výške cestovného lístka), musí sa na dané auto odvádzať daň z motorových vozidiel?
Pokiaľ to auto bolo majetko zamestnanca, ktorý si cest. náhrady vyúčtoval, tak by sa podľa správnosti mala odviesť daň (pokiaľ bola k vyúčtovaniu priložená kópia TP auta). Ak zamestnávateľ vyplatil náhrady bez toho, aby požadoval kópiu TP auta, tak nie je potrebné platiť daň.
0 0
Judith18 Judith18

Judith18 je offline (nepripojený) Judith18

Ahojte!
Odsúhlasíte mi toto volakto???
SZCO pouziva otcove mot. vozidlo na podnik. účely.
Príhlasil ho na DU....
Vedie evideniu jazd v aute...
PHM si dava do nákladov podla skutocnej spotreby nie podla TP
Uplatnuje si amortizaciu na km...
Kazdy mesiac si spracuje cestak, kde vyuctuje vsetky cesty... (staci raz za 1 mesiac?)
Kedze je auto otcove musi byt nejaka zmluva alebo staci nejaky suhlas s uzivanim vozidla....???
do 31.1.2010 poda DP za rok 2009 a zaplati dan....
Napadá Vás este niečo ???
Dakujem za odpoved...
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Paragraf 19 odst. 2 písmeno e udáva podmienky pri používaní sc SZČO,
ak SZČO používa vozidlo vlastné nezahrnuté do majetku tak vtedy si môže účtovať PHM a základnú náhradu. V tvojom prípade ho nemá vlastné ale požičané od otca, tak nesmie si účtovať náhradu. za používanie vozidla.
Ak by mal písomnú zmluvu o výpožičke od otca, mohol by si mohol účtovať PHM, všetky náklady teda opravy týkajúce sa auta, nákup materiálu na auto, cestnú daň.
Ale ani v tomto prípade by si nemohol účtovať základnú náhradu za používanie vozidla, lebo by si účtoval všetky náklady.
0 0
Načítať ďalšie