hana1236
18.05.09,14:00
Dobry den,mam takyto problem,pred tromi rokmi som zobrala pozicku na svoje meno,pre kamaratku,ktora chcela zacat podnikat a nemala prijem.Dohodli sme sa tak,ze to bude pisane na mna,ona to bude splacat a rucit svojou nehnutelnostou.Takze ak by sa volaco malo stat,ona pride o dom.Teraz mi zacali chodit upomienky o neplateni.Volala som jej,povedala,ze to urovna.Ale ked mi uz prisla tretia vyzva,isla som za nou osobne.Nebola doma ale na jej dome visela cedula Na predaj aj s jej cislom.Tak som z toho trochu vedla.Moze ona predat ten dom ked nim ruci?Mozem mat opletacky aj ja?Ako to banka vyriesi?Budu to moct vymahat aj odomna,mam dobry prijem a nemam rodinu.Mohla by som sa nejakym sposobom toho zbavit,napr.sudne?uspela by som?Vobec neviem co mam robit.Ta osoba je vzdelana,prefikana,ma mnozstvo znamosti a podnika.Dakujem za rady.
hanelie
18.05.09,12:34
predať môže.......ak ho niekto kúpi s ťarchou, lebo tá by mala byť zapísana v katastri, keď sa ňou - nehnuteľnosťou - ručilo / zistíš na www.katasterportal.sk
Stanislav 1975
18.05.09,14:16
predať môže.......ak ho niekto kúpi s ťarchou, lebo tá by mala byť zapísana v katastri, keď sa ňou - nehnuteľnosťou - ručilo / zistíš na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk)
Ale podľa mňa ona tým domom neručí- veď ručiteľ málokedy dáva ako predmet ručenia nehnuteľnosť a najma nie pri spotrebnom úvere,hm-ona to iba tak hanke asi povedala, ale podľa mňa ťarcha na tom dome nieje...
Stanislav 1975
18.05.09,14:17
Dobry den,mam takyto problem,pred tromi rokmi som zobrala pozicku na svoje meno,pre kamaratku,ktora chcela zacat podnikat a nemala prijem.Dohodli sme sa tak,ze to bude pisane na mna,ona to bude splacat a rucit svojou nehnutelnostou.Takze ak by sa volaco malo stat,ona pride o dom.Teraz mi zacali chodit upomienky o neplateni.Volala som jej,povedala,ze to urovna.Ale ked mi uz prisla tretia vyzva,isla som za nou osobne.Nebola doma ale na jej dome visela cedula Na predaj aj s jej cislom.Tak som z toho trochu vedla.Moze ona predat ten dom ked nim ruci?Mozem mat opletacky aj ja?Ako to banka vyriesi?Budu to moct vymahat aj odomna,mam dobry prijem a nemam rodinu.Mohla by som sa nejakym sposobom toho zbavit,napr.sudne?uspela by som?Vobec neviem co mam robit.Ta osoba je vzdelana,prefikana,ma mnozstvo znamosti a podnika.Dakujem za rady.
Hanka, tá "kamoška" chce s tebou riadne vybabrať!!!:confused::confused::mad::mad:
iriska
19.05.09,05:01
Za právnikom a spísať žalobu o tom, že si jej vtedy a vtedy požičala nejakú sumu.... V reále presne takýto prípad súd rozhodol, len neviem na základe akej žaloby.
Stanislav 1975
19.05.09,05:28
Za právnikom a spísať žalobu o tom, že si jej vtedy a vtedy požičala nejakú sumu.... V reále presne takýto prípad súd rozhodol, len neviem na základe akej žaloby.
Iriska,budem aj tebe troška oponovať,hmhm- nezabúdaj, že požičku si zobrala na svoje meno zadávateľka témy a tá pani, čo ju oklamala je len ručiteľkou a preto to bude problem urobiť, čo jej ty radíš-ak by to bolo naopak, tak by to aj šlo-ale takto neviem, neviem...
Stanislav 1975
19.05.09,05:30
Za právnikom a spísať žalobu o tom, že si jej vtedy a vtedy požičala nejakú sumu.... V reále presne takýto prípad súd rozhodol, len neviem na základe akej žaloby.
a navyše-veď písomne si medzi sebou žiadne peniažky nepožičali-neexistuje žiadny dokument, takže podla mňa to neuspeje-bude to tvrdenie proti tvrdeniu,hmhm
Petra Nová
19.05.09,06:33
Chcem sa spýtať. Okrem ručenia domom, bol s bankou dohodnutý aj iný spôsob zabezpečenia pohľadávky z úveru? A akým spôsobom kamarátka splácala úver? V hotovosti, zo svojho osobného účtu alebo podnikateľského účtu ? Ten účet bol uvedený aj v zmluve o úvere?
iriska
19.05.09,07:03
Stanislav 1975 - aj ústna dohoda je dohoda.... A v praxi je možné rozhodnúť o tom, že som si požičala peniaze a následne ich niekomu poskytla a on mi ich musí vrátiť. Nevravím, že je to jednoduché, keď druhá strana nespolupracuje.
Stanislav 1975
19.05.09,08:02
Stanislav 1975 - aj ústna dohoda je dohoda.... A v praxi je možné rozhodnúť o tom, že som si požičala peniaze a následne ich niekomu poskytla a on mi ich musí vrátiť. Nevravím, že je to jednoduché, keď druhá strana nespolupracuje.
Keď myslíš, no mám vážne pochybnosti, či by to prešlo-predsa len ústna dohoda može byť pri menších sumách, ale toto asi bola vačšia suma a tu by asi slovo proti slovu neprešlo...To by bolo troška nápadne a ja osobne si myslím, že keďže tá pani je skúsena a pod. tak obratom by mohla podať trestné oznámenie pre krivé obvinenie- ja osobne by som tak urobil na jej mieste...Ee-tadeto cesta nevedie...
Stanislav 1975
19.05.09,08:04
Chcem sa spýtať. Okrem ručenia domom, bol s bankou dohodnutý aj iný spôsob zabezpečenia pohľadávky z úveru?
Peťka, pozri si moj príspevok č. 3- podla mňa ona tým domom neručí, nieje na ňom ťarcha- ona jej asi len povedala, že akože s ním bude ručiť- ale podľa mňa je dom " čistý"
andreaS
19.05.09,08:04
a ta jej nehnutelnost je aj zalozena pre banku? alebo to zle chapem...

tak nech exekutor vezme tu jej nehnutelnost a je po probleme, ci nie? Alebo ona predava nehnutelnost s tym, ze vyrovna uver, lebo inak s tarchou pre banku ho nema sancu predat...
Stanislav 1975
19.05.09,08:08
a ta jej nehnutelnost je aj zalozena pre banku? alebo to zle chapem...

tak nech exekutor vezme tu jej nehnutelnost a je po probleme, ci nie? Alebo ona predava nehnutelnost s tym, ze vyrovna uver, lebo inak s tarchou pre banku ho nema sancu predat...
To práve tu chcem vyvrátiť- nič nieje podľa mňa založené, dom je čistý...
Malokedy ručiteľ dáva pri spotreb. úvere do zálohy dom-ona je len ako človek ručitelka, ale žiadne ťarchy na dome na 99% niesú...
andreaS
19.05.09,08:13
ked sama zadavatelka to dako nedefinuje...

lebo kludne to moze byt americka hypo zalozena nehnutelnostou tej kamaratky... to bolo prve co ma po precitani napadlo...
iriska
19.05.09,08:16
stanislav 1975 už len ako povieš... možno sa viac oplatí predsa len sedieť na zadku a čakať, kým ..... (zasiahne boží meč?)
Stanislav 1975
19.05.09,08:18
stanislav 1975 už len ako povieš... možno sa viac oplatí predsa len sedieť na zadku a čakať, kým ..... (zasiahne boží meč?)
OK, nechajme to tak-proste isté ja najma to, že tá "kamoška" s ňou chce pekne ale fakt pekne vybabrať...
Lianka
19.05.09,08:24
Stanko, nevieme viac info o tej nehnutelnosti. Zadavatelka si sama musi pozriet, ci v katastri je alebo nie je zalozne pravo na tu nehnutelnost. Nevidime ani zmluvy, ktore medzi sebou maju (hadam jej tie peniaze nedala len tak na pekne slovo :eek:?)

Takto je to len o tom, ze jeden myslel... Beriem tvoj nazor na vedomie, ale ci je zalozne pravo zapisane, moze zistit len zadavatelka - my nemame identifikacne udaje o nehnutelnosti.

Osobne by som do takehoto "biznisu" nikdy nesla, ani s najlepsou kamaratkou - ale to len tak na okraj...
duna8
19.05.09,08:26
na katastri sa dá zistiť, či je na nehnuteľnosti ťarcha, čo najskôr si to zisti
Petra Nová
19.05.09,08:44
Peťka, pozri si moj príspevok č. 3- podla mňa ona tým domom neručí, nieje na ňom ťarcha- ona jej asi len povedala, že akože s ním bude ručiť- ale podľa mňa je dom " čistý"
Stanko, ja si myslím, že za ten úver jej kamarátka ručí domom. To vyplýva zo zadania a banka si každý úver riadne zabezpečí.
Len, aby sa pisateľke dalo poradiť, treba vedieť, či tam nie je nejaké ďalšie ručenie. Máš pravdu v jednom, že bez ochoty kamarátky, bude ťahať za kratší koniec. Lebo ten úver išiel vlastne do "ľuftu" a nezostala po ňom žiadna hmatateľná vec.

Ale vidíš, pisateľka zakvačila tému, my môžme hádať , aj sa o úvere porozprávať, zaveštiť si, ale nič iné.
Stanislav 1975
19.05.09,08:45
Stanko, nevieme viac info o tej nehnutelnosti. Zadavatelka si sama musi pozriet, ci v katastri je alebo nie je zalozne pravo na tu nehnutelnost. Nevidime ani zmluvy, ktore medzi sebou maju (hadam jej tie peniaze nedala len tak na pekne slovo :eek:?)

Takto je to len o tom, ze jeden myslel... Beriem tvoj nazor na vedomie, ale ci je zalozne pravo zapisane, moze zistit len zadavatelka - my nemame identifikacne udaje o nehnutelnosti.

Osobne mi by som do takehoto "biznisu" nikdy nesla, ani s najlepsou kamaratkou - ale to len tak na okraj...
Lianka, máš pravdu,len ja mám tú obavu, že tie peniaze jej dala na pekné slovo-proste som to tak vydedukoval a myslím si to-uvidíme...Inak, by napr.ten domček len tak nepredávala,hmhm...
Stanislav 1975
19.05.09,08:47
Stanko, ja si myslím, že za ten úver jej kamarátka ručí domom. To vyplýva zo zadania a banka si každý úver riadne zabezpečí.
Len, aby sa pisateľke dalo poradiť, treba vedieť, či tam nie je nejaké ďalšie ručenie. Máš pravdu v jednom, že bez ochoty kamarátky, bude ťahať za kratší koniec. Lebo ten úver išiel vlastne do "ľuftu" a nezostala po ňom žiadna hmatateľná vec.

Ale vidíš, pisateľka zakvačila tému, my môžme hádať , aj sa o úvere porozprávať, zaveštiť si, ale nič iné.
Stále mi nejde do hlavy, ako urobila tak neštandardnú vec, že by ručitel založil dom- to sa nerobieva- Já ti teda nevím Karle...:)
Stanislav 1975
19.05.09,08:49
Stanko, ja si myslím, že za ten úver jej kamarátka ručí domom. To vyplýva zo zadania a banka si každý úver riadne zabezpečí.
Len, aby sa pisateľke dalo poradiť, treba vedieť, či tam nie je nejaké ďalšie ručenie. Máš pravdu v jednom, že bez ochoty kamarátky, bude ťahať za kratší koniec. Lebo ten úver išiel vlastne do "ľuftu" a nezostala po ňom žiadna hmatateľná vec.

Ale vidíš, pisateľka zakvačila tému, my môžme hádať , aj sa o úvere porozprávať, zaveštiť si, ale nič iné.
Ale však mi sa tu nehádame,:----len diskutujeme...;)
andreaS
19.05.09,08:50
mam zato ze kamaratka nie je rucitel ako taky, ale ze do uveroveho vztahu dala dom ako zabezpeku...
Stanislav 1975
19.05.09,08:51
Stanko, nevieme viac info o tej nehnutelnosti. Zadavatelka si sama musi pozriet, ci v katastri je alebo nie je zalozne pravo na tu nehnutelnost. Nevidime ani zmluvy, ktore medzi sebou maju (hadam jej tie peniaze nedala len tak na pekne slovo :eek:?)

Takto je to len o tom, ze jeden myslel... Beriem tvoj nazor na vedomie, ale ci je zalozne pravo zapisane, moze zistit len zadavatelka - my nemame identifikacne udaje o nehnutelnosti.

Osobne mi by som do takehoto "biznisu" nikdy nesla, ani s najlepsou kamaratkou - ale to len tak na okraj...
A čo sa týka, či isť do biznisu alebo nie- máš pravdu-dnes je tak zvrátená doba, doba klamstiev a podvodov:mad:, že to poviem nadnesene- ja by som nešiel dneska ručiť hádam ani sám sebe...:rolleyes:
Petra Nová
19.05.09,08:52
Stále mi nejde do hlavy, ako urobila tak neštandardnú vec, že by ručitel založil dom- to sa nerobieva- Já ti teda nevím Karle...:)
Áno, je to možné. Veď hádam ani Hanka nebola celkom ... , a žiadala apoň ručenie od kamarátky.
Petra Nová
19.05.09,09:05
Ale však mi sa tu nehádame,:----len diskutujeme...;)
Ale veď som hádam nenaznačila ničím, že sa hádame?:):--- Skôr som naznačila, a k tomu sa priznávam, že bez informácií od zadavateľky témy sa ťažko k nejakým záverom dopracovať.
Andy Kralik
19.05.09,09:07
1. Pozriet do zmluvy ci tam to rucenie je zaznacene. Sposob rucenia sa da zmenit, ale poziadat o to musi dlznik.
2. Katasterportal.sk - pozriet ci na nehnutelnosti je tarcha, z toho vyplynie ci sa domom ruci.
3. Stretnut sa s nou a vyjasnit si to
a_je_to
19.05.09,09:58
- najprv si zhrň svoje dôkazové materiály, ktorými môžeš úplne dokázať najprv sama sebe, aj iným, že ste takú dohodu naozaj uzavreli. Že pôžička bola naozaj dohodnutá za takých okolností, ako to tvrdíš v úvode a že to môžeš hocikedy dokázať.
- ak Ti z dôkazov niečo chýba, skontaktuj sa s tou kámoškou a žiadaj písomné potvrdenie pôvodne dohodnutých podmienok. Pre skontaktovanie využi telefón, doporučený list, aj osobnú návštevu. Ak sa Ti s ňou napriek všetkým pokusom nepodarí skontaktovať, je to dôkaz, že sa Ti cielene vyhýba. To isté, ak Ti odmietne čokoľvek dodatočne potvrdiť.
- ak má oznam o predaji domu s odkazom na telefón a iba Tebe ho nedvíha, tak je to jasné. Tak skús zavolať z inej linky, ktorej číslo nepozná. Prípadne požiadaj niekoho, nech sa ohlási ako vážny záujemca o kúpu domu a na stretnutie choď s ním.
- trvaj na jej písomnom stanovisku k vzniknutej situácii s urgentným postojom, že sa cítiš nie ako kámoška, ale ako podvedená bývalá kámoška a žiadaš jasné a uveriteľné riešenie. Ak nie, je to ďalší dôkaz o vážnosti veci - že sa vyhýba doriešeniu v zmysle pôvodných dohôd. Odmietni akékoľvek prešpekulované protinávrhy na "ťahanie času", siahanie na kamarátske city a inú zavádzajúcu lesť podvodníkov.
- ak máš dobrý príjem, ako tvrdíš, neváhaj zapojiť do veci právnika, lebo prídeš o viac. Myslím, že ak by veci prešiel s Tebou a podal na súd požiadavku o vydanie predbežného opatrenia súdu na zablokovanie predaja domu a majetku, tak by vec nabrala iný smer a inú nádej.
- choď osobne do banky, ktorá poskytla pôžičku a oznám, čo je vo veci. Aj tam by Ti mali poradiť, čo sa dá vo veci urýchlene urobiť na predídenie väčším škodám.
hana1236
19.05.09,11:30
Dobry den,dakujem za Vase rady,tiez ma napadlo overit to na katastry cez net,ale potrebujem jej datum narodenia,co je urcite v tej zmluve.Ale som cely tyzden mimo domu,papiere nemam pri sebe,tak az v piatok sa mi podari dostat k tomu.Rucitel nie je osoba len dom.Suma to bola 500tis,zalozili sme spolocny ucet,na ktory peniaze prisli ale ja som nemala pristup vyberu z neho.Podarilo sa mi vcera tejto osobe dovolat,povedala,ze uz bola v banke a tuto situaciu riesi.A vraj sa nemam starat co si ona robi s domom.Tak som volala aj do banky,pani ktora nas pozna a ma to na starosti.Povedala,ze ta osoba tam nebola,nic neriesi s nimi a ked som povedala o dome,bola velmi prekvapena,poznacila si to a vraj sa na to pozrie.Tak ak bude zase nieco nove,napisem,ked budem sediet nad tou zmluvou.
andreaS
19.05.09,11:33
hana: rodne cislo nepotrebujes... staci vediet v ktorom katastralnom uzemi to je a zadat jej meno v tvare "priezvisko meno" a potom si dat nacitat zostavu a uvidis, ci tam je tarcha na banku...

ak teda ruci domom, tak ho proste nepreda... neviem, kt. hlupak by kupil dom s tarchou pre banku... toto ide len vtedy, ak z penazi z predaja vyplati uver, zrusi sa tarcha...
Petra Nová
19.05.09,13:34
Dobry den,dakujem za Vase rady,tiez ma napadlo overit to na katastry cez net,ale potrebujem jej datum narodenia,co je urcite v tej zmluve.Ale som cely tyzden mimo domu,papiere nemam pri sebe,tak az v piatok sa mi podari dostat k tomu.Rucitel nie je osoba len dom.Suma to bola 500tis,zalozili sme spolocny ucet,na ktory peniaze prisli ale ja som nemala pristup vyberu z neho.Podarilo sa mi vcera tejto osobe dovolat,povedala,ze uz bola v banke a tuto situaciu riesi.A vraj sa nemam starat co si ona robi s domom.Tak som volala aj do banky,pani ktora nas pozna a ma to na starosti.Povedala,ze ta osoba tam nebola,nic neriesi s nimi a ked som povedala o dome,bola velmi prekvapena,poznacila si to a vraj sa na to pozrie.Tak ak bude zase nieco nove,napisem,ked budem sediet nad tou zmluvou.

Asi by bolo najlepšie :


Dať dohromady úverovú zmluvu a zmluvu o zriadení záložného práva k domu kamarátky.

Overiť v katastri, či záložné právo pre pohľadávku z úveru je na LV zapísané v ťarchách. Malo by byť, lebo asi žiadna banka, ani na Slovensku by nemala poskytnúť úver, ktorého návratnosť nie je zabezpečená.

Ísť do banky a žiadať vyhotoviť kópie výpisu zo spoločného účtu(za poplatok), z ktorého sa úver splácal. Aj keď si nemala právo disponovať s peniazmi na účte, predpokladám, že si bola spolumajiteľkou účtu. Z týchto výpisov by si sa mohla dozvedieť ako sa úver splácal, a tiež číslo účtu , z ktorého prichádzali naň peniaze alebo meno osoby, ktorá naň peniaze vkladala.

Výpisy z úverového účtu(na ktorý banka peniaze z úveru poslala) by si mala mať. Neviem , či to bolo na ten spoločný účet, či na iný, ale dalo by sa z neho zistiť , kto dal príkazy a kde peniaze z úveru boli prevedené.

S týmito dokladmi by bolo treba ísť za právnikom a bez jeho rád by som neurobila nič.


Možno Ti právnik odporučí, aby si urobila nasledovné:
Aby si pri jednaní s bankou nepodpisovala žiadne dohody o splácaní úveru, ani dodatky k úverovej zmluve. Jedine taký dodatok, ktorým by kamarátka prevzala na seba záväzky z úverovej zmluvy. Tým, že nebudeš splácať úver, by si docielila, že banka odstúpi od zmluvy o úvere (iné jej nezostane) a sa stane splatným celý dlh naraz.

Je však možné, že banka podá žalobu o vrátenie úveru a tam by bol priestor na tvrdenie, že úver si brala pre kámošku. Skôr si myslím, že banka uspokojí svoj dlh predajom domu, bez sporu. Predpokladám, že banka má od Tvojej kamarátky podpísané splnomocnenie na priamy predaj domu pre prípad, že úver nebude splácaný. Svoju pohľadávku z úveru by si teda mala vedieť uspokojiť.

Ak by kamarátka z nejakého dôvodu požadovala nahradiť to, čo z jej majetku bolo zaplatené na úver, bránila by si sa tým, že úver si zobrala v prospech nej, a ako dôkazy by si použila výpisy zo spoločného účtu a z úverového účtu. Z nich by vyplývalo, že od začiatku úver splácala Tvoja kamarátka, a že aj prostriedky z neho čerpala ona.

A určite by si mala prinútiť svoju dobrú kamarátku, aby podpísala prehlásenie, že úver si zobrala pre ňu, že peniaze z neho prevzala pre svoje potreby, a že sa ho ona zaviazala splácať z prostriedkov, ktoré poukazovala na spoločný účet, vrátane uznania záväzku..
Ale môže vyplynúť úplne iný scenár postupu - na základe konkrétnych zmluvných dojednaní v úverovej zmluve a v zmluve o záložnom práve k domu kamarátky. Preto bez rady právnika, ktorý prezrie obidve zmluvy a zhodnotí ďalšie doklady, nerob žiadne dohody a never sľubom kamarátky.
02Michaela
20.05.09,10:43
A do budúcna veľmi ale veľmi tvrdé ponaučenie. Never ani svojej naj kámoške a nikdy neber úver na seba pre niekoho iného. Niekde si peniaze nepožičajú ani brat bratovi, lebo bez papiera žiadna záruka.
Tanyya
15.06.09,10:09
Prosím o radu, neviem č to dobre píšem sem....mala som v banke povolený - debet, časom mi tam však nechodili peniaze lebo som prišla o prácu, neskor mi prišiel list z vamáhačskej spoločnosti EOS -vymáhanie pohladávok, dohodla som sa snimi ale neplatila som lebo mi z rodičovskeho neostalo, a muž o tom nevedel, no a teraz chce na mna napísat auto a ja sa bojím že si to oni nejako zistia a pošlu exekutora myslíte ked im tam pošlem nejake € ešte pred prepisom a budem tak robit každý mesiac a napíšem im tam dopis že to pomože, nemožu vtedy proti mne nč robit? vbiem kedysi mala moja známa taký problem a vraj ked platíte mesačne aj menšiu sumu, alebo proste len raz za tri mesiace tak vas nemožu dat na exekusiu, ja som im nič nepodpisovala ale oni maju nahrávane linky takže to nezaprem, poradte čo robit aby mi nesiahli na auto muž by ma zabil. nieje to už velka suma len chcem vediet či ked to začnem platit a pošlem im tam nejaku žiadost či ma nedaju na tu exekuxiu dakujem za všetky odpovede .
Lianka
15.06.09,11:56
Nerozumiem, ze ste sa dohodli, ale nic si nepodpodpisovala. Ta dohoda o splatkach je len ustna?
Tanyya
16.06.09,07:17
Je ustna cez telefon a oni mavaju nahrávane linky nato aj upozornujú
Lianka
16.06.09,07:26
Neviem, nakolko je mozne takuto ustnu dohodu povazovat za dohodu.

V kazdom pripade sa dohodni na takej vyske splatok, aby si bola schopna dlh realne splacat. V opacnom pripade to moze skoncit az u exekutora, a s tym sa uz tazko dohodnes.
Tanyya
16.06.09,07:53
Ano ja viem dnes som im poslala list kde im všetko vysvetlujem a chcem splácat hned ako mi nabehne materska im pošlem aspon nejaku sumu, len som vlastne chcela vediet že ked im budem poselat pravidelne splátky či ma možu dat na exe? a či mi dajme tomu može exe siahnut na auto koli 10-tis dlhu? no isto keby sa to ku nemu dostalo to bude viacej. dakujem
Zita5
16.06.09,08:09
Ano ja viem dnes som im poslala list kde im všetko vysvetlujem a chcem splácat hned ako mi nabehne materska im pošlem aspon nejaku sumu, len som vlastne chcela vediet že ked im budem poselat pravidelne splátky či ma možu dat na exe? a či mi dajme tomu može exe siahnut na auto koli 10-tis dlhu? no isto keby sa to ku nemu dostalo to bude viacej. dakujem

Môže siahnuť aj na auto , ale aj na majetok v rámci BSM .
Pozrite napr. aj tu :
http://www.webpravnik.sk/?p=280