damati
24.05.09,18:57
Potrebovala by som sa poradiť, či môže nezisková organizácia, ktorá zabezpečuje na základe stanov rôzne aktivity pre deti na svojej akcii pre deti robiť vozenie detí na motorke a popri tom od rodičov detí vyberať dobrovoľný príspevok na činnosť organizácie /občianskeho združenia/.Organizácia nemá živnostenský list. Nevieme, či môžeme vyberať pri vození detí peniaze, alebo by sme k tomu museli mať vybavenú verejnú zbierku.

Ďakujem za rady.
Chobot
25.05.09,07:42
Potrebovala by som sa poradiť, či môže nezisková organizácia, ktorá zabezpečuje na základe stanov rôzne aktivity pre deti na svojej akcii pre deti robiť vozenie detí na motorke a popri tom od rodičov detí vyberať dobrovoľný príspevok na činnosť organizácie /občianskeho združenia/.Organizácia nemá živnostenský list. Nevieme, či môžeme vyberať pri vození detí peniaze, alebo by sme k tomu museli mať vybavenú verejnú zbierku.

Ďakujem za rady.

A čo keby ste každému rodičovi, čo dá povoziť dieťa dali do ruky poštovú poukážku bez vyplnenej sumy, kde by ako príjemca bolo predvyplnené to vaše občianske združenie?

Alebo povozíte deti len vtedy, ak vám rodičia priamo na akcii dajú do ruky cash? Veď píšeš, že má ísť o dobrovoľný príspevok.
damati
25.05.09,08:16
No určite by som rodičom nedávala do ruky poštové poukážky. Deti by sme povozili aj v prípade, že rodičia neprispejú, ale tí čo by nás chceli podporiť by prispeli povedzme do kasičky ľubovoľnou sumou. Ale potrebujem vedieť, či by sme to mohli takto zrealizovať bez povolenia na verejnú zbierku a živnostenského listu.
hanelie
25.05.09,08:21
ŽL netreba -
ide jednoznačne o VZ ,

ak chcete vyberať dobrovoľný príspevok, treba uviesť konkrétny cieľ - napr. zakúpenie invalidného vozíka pre postihnuté dieťatko -
to sú súvislosti, ktoré musia nadväzovať - vychádzajúc najmä zo stanov O Z


No určite by som rodičom nedávala do ruky poštové poukážky.
poukážky sú jednou z foriem výberu dobrovoľných príspevkov - sú súčasťou pokladničiek / k VZ, prípadne sa zasielajú spolu so sprievodným listom
Ankaa7
28.05.09,10:31
Naozaj ide o verejnú zbierku?

Ak to nieje konkrétny cieľ, tak je to len dar pre OZ, nie?

Písala som raz kvoli podobnému prípadu na Ministerstvo a tam mi odpísali, že ak ide o podporu OZ, tak nemusíme mať schválenú verejnú zbierku a ľudia nám prispievali do pokladničky dobrovoľnými darmi. Len ma upozornili, že musí byť viditeľne označené, že ide o podporu činnosti OZ.
victoria
29.05.09,14:45
Ja sa tiez pridavam k nazoru ze rodicia by poskytli dar alebo prispevok na cinnost OZ a nemusi to byt formou verejnej zbierky. Mozno by ste mali urobit skor pre vase interne potreby ale neskor aj pre pripad nejakej kontroly evidenciu jednotlivych darov od rodicov aby bolo vidiet ze v tom mate prehlad a evidenciu.