zuzkahris
27.05.09,19:23
Chcem sa vám pochváliť mojou novou nádhernou izbovou rastlinkou čo som dnes dostala a zároveň vás poprosiť, či náhodou nepoznáte jej presný názov a podmienky na pestovanie.Ďakujem pekne.


Zároveň by som bola rada, keby ste sa v tejto téme pochválili aj vy svojimi izbovými rastlinkami, keďže som ich veľký milovník :)
zena
28.05.09,16:41
Tak teda pridavam zopar fotiek mojich kvetiniek,kedze som tiez tak trochu maniak na ne :)
zena
28.05.09,16:53
....este zopar dalsich...
Iconka
28.05.09,17:00
Zuzka, je to bromelia.

A jak bromélie pěstovat? Většinu tropických druhů, které se na našem trhu objevují můžeme pěstovat podle následujících pravidel:

• Rostliny umístíme na světlé, nikoli však slunné místo (v pralese rostou v korunách stromů, které jim poskytují polostín)
• Celoročně pěstujeme při pokojové teplotě, tzn. vždy nad 20 °C
• Ačkoli rostliny pocházejí z oblastí s vyšší vzdušnou vlhkostí bez problémů snesou i suchý vzduch, nemusíme se proto bát jejich pěstování ani v moderních bytech
• V přírodě rostou převážně epifytně – na stromech, pro bytovou kulturu však byly převedeny do květináčů a často jsou prodávány v ozdobných květináčích. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoli mokrý a v žádném případě nesmí stát voda v podmisce!!!
• V listových růžicích se sice v přírodě hromadí voda, v bytě však vodu do růžic nelijte, mohlo by dojít k zahnívání středu rostlin
• Rostliny přihnojujte velmi opatrně, spíše slabším roztokem minerálního hnojiva.
• Dceřinné růžice oddělujte až v době, kdy jsou dostatečně vyvinuté
• Pro pěstování bromélií se nejlépe hodí vylehčený rašelinový substrát s příměsí perlitu, polystyrénu apod. Pozor, rašelina po přeschnutí velmi špatně přijímá vodu.


A které druhy pěstovat?
Z těch, které najdete v květinářství nejlépe hodí tyto:
Pro byty s dostatkem prostoru, na místa, kde rostliny vyniknou jako solitery to může být:
• Aechmea fasciata
• Ananas comosus ´Variegatus´
• Guzmania minor

Na okna, květinové stolky a prostory, kde je méně místa:
• Neoregelia carolinae ´Tricolor´
• Vrisea splendens
• Nidularium fulgens

Do terárií či květinových vitrín:
• Cryptanthus zonatus
aviator
28.05.09,17:16
Hej, ale bromélia nieje druh.
Iconka
28.05.09,17:24
A nieco moje..len si nevsimajte,ze su zaprasene,budem ich musiet osprchovat;)
zuzkahris
28.05.09,17:35
Ďakujem , môže byť Aechmea °Del Mar°, vygooglila som, no kvetinárstve povedali, že kvitne aspoň dvakrát do roka, takže to sa mi zdá pre broméĺie trochu netypické :)
No krásne fotky, ja som tiež veľký milovník izboviek:), takže len prispievajtie, teším sa!
zuzkahris
28.05.09,17:47
Zopár tých mojich :)
aviator
28.05.09,19:39
Zuzkahris, všetko je krásne, páčia sa mi podobné izbovky.Sarracenia psitacina je super, o Sarraceniach som kedysi dávno robil diplomovku, sú to krásne a nenáročné mäsožravky.
Valcake
28.05.09,23:07
Podarí sa mi pridať moje fialky?:confused: A podarilo sa:D
zuzkahris
29.05.09,04:03
Ďakujem pekne, áno Sarracenie sú obdivuhodné krásne rastlinky a zatiaľ sa im u mňa páči, tak dúfam, že to tak aj zostane. Už sa mi konečne zobudila aj nephentes, ktorá mi nechcela tvoriť krčahy, ale už ma dva 5cm, tak sa teším, foto potom pridám.
aviator
29.05.09,04:07
Moja už tvorí, tá menšia, ktorú pestujem vo veľkom zaváracom pohári.
laumar
29.05.09,06:37
Tu sú moje kvietky, aj s tým jedným najcennejším..:)
zuzkahris
01.06.09,18:06
Ďalšie rastlinky :)
laumar
02.06.09,07:12
Tá posledná je asi mäsožravá, žerie aj muchy?:)
aviator
02.06.09,15:55
Moja žrala, ale tá bola v lepšej kondícii. Konvica Sarracenie / niekoľko deci / sa v prírode zaplni komplet hmyzom, neuniknú ani osy.
zuzkahris
02.06.09,19:18
Áno, sú v nej malé mušky, ale myslím si, že vo voľnej prírode je tento druh skôr prispôsobený mravcom, alebo hmyzu, ktorý lezie po pôde. Mám aj sarracenu purpureu, v ktorej pláva niekoľko desiatok múch, má na to lepšie prispôsobené kalíšteky, takže tej sa darí :)
Tie čo som odfotila, boli novo narastené a páčilo sa mi, že ako svietilo slniečko, až boli piehľadné, tu to tak pekne nevidno, už sú oveľa mohutnejšie.
zena
03.06.09,16:47
Mini skalka na parapetu :)
Valcake
03.06.09,17:07
Niektoré izb. kvietky. Prvý je Jiaogulan-žeňšeň päťlistý, ktorý by som chcela pestovať aj v záhradke. Pekný deň.
zuzkahris
08.06.09,18:17
Tá posledná je darček z Nepálu, tak som zvedavá, čo sa z nej vykľuje :)
Valcake
08.06.09,22:25
Nafoť to postupne, prosím ťa, aby sme fakt videli čo z toho bude. Mne sa kaktusy nechcú držať. Mala som tri krásne vrúbľované, ale sa udržal sa iba jeden. Nabudúce pridám fotečky. Máš zaujímavé a krásne kvietky.
Jara
09.06.09,06:11
Tá posledná je darček z Nepálu, tak som zvedavá, čo sa z nej vykľuje :)

Zuzka, vidím, že máš aj anthuriu. Máš ju už dlho? Ja mám asi 3 roky, ale nekvitne. Je pekná zelená, ale rastú len listy, nevieš poradiť ako dosiahnuť kvet? Ďakujem
zuzkahris
09.06.09,17:21
Nafoť to postupne, prosím ťa, aby sme fakt videli čo z toho bude. Mne sa kaktusy nechcú držať. Mala som tri krásne vrúbľované, ale sa udržal sa iba jeden. Nabudúce pridám fotečky. Máš zaujímavé a krásne kvietky.


Ďakujem pekne, budem fotiť, zajtra asi pridám fotku, lebo sa nejako začína otvárať:).
No pestovať kaktusy je krásna záľuba, ale pravda je, že nie vždy im môžme dať to čo potrebujú.. Mala si ich v zime na chladnom mieste?
zuzkahris
09.06.09,17:26
Zuzka, vidím, že máš aj anthuriu. Máš ju už dlho? Ja mám asi 3 roky, ale nekvitne. Je pekná zelená, ale rastú len listy, nevieš poradiť ako dosiahnuť kvet? Ďakujem

Áno, mám aj anthuriu, ale žiaľ nie dlho. Mám ju na polotienistom mieste, nemala by byť na slnku. Zalievam ju opatrnem, aby nebola preliata, ale iba dažďovou vodou. Listy jej tiež rosím dažďovou vodou. Zimu sme ešte spolu neprečkali, ale čítala som, že v zima by mala byť trošku nižšia teplota, minimálne však 15 stupňov, aby to podporilo následné kvitnutie. Skús ju trošku začať prihnojovať. Držím palce :)
Iconka
10.06.09,17:07
Este pridavam jednu fotku,ale je len z mobilu,tak kvality nic moc
LesnáVíla
10.06.09,20:13
No ja tiež pripájam moju skromnú zbierku. Posledná fotka je môjho malého čerta dielo. :)
zena
11.06.09,05:03
No ja tiež pripájam moju skromnú zbierku. Posledná fotka je môjho malého čerta dielo. :)
Uz dlho sa snazim zistit nazov rastlinky, ktoru mas ma na 5fotke,taka 6 listkova rastlinka. Nevies prosim ta jej nazov?
arizona
11.06.09,07:12
Uz dlho sa snazim zistit nazov rastlinky, ktoru mas ma na 5fotke,taka 6 listkova rastlinka. Nevies prosim ta jej nazov?
ked podržíš kurzor na obrázku uvidíš názov ;):D
zena
11.06.09,08:01
ked podržíš kurzor na obrázku uvidíš názov ;):D
Stava sa aj lepsim :) :) :) hoya....no a presnejsie by sa nedalo? O aku odrodu ide?
LesnáVíla
11.06.09,13:12
Uz dlho sa snazim zistit nazov rastlinky, ktoru mas ma na 5fotke,taka 6 listkova rastlinka. Nevies prosim ta jej nazov?

Volá sa Hoya carnosa alebo po našom Voskovka - je to vytrvalá kvetina, ktorá má aj niekoľkometrové výhonky. Ľudovo sa jej hovorí aj Kristova koruna - pretože sa obmotávala na oblúk. Má kožovité lesklé listy. Ja som mala doma tmavo olivovo zelené, ale sú rôzne variety.Kvety som mala biele, s tmavočerveným stredom, silno voňajúce. Ak kvitne iba málo kvetov, je to veľmi príjemná vôňa, ale pri väčšom počte kvetov je veľmi ťažká. Má rada svetlé miesto na východno - južnej strane, nie však silné slnko. Nemá rada premiestňovanie. Nemá rada preliatie, ale ani dlhé sucho - to je ihneď vidieť na lesku listov. Cez zimu mierne obmedziť polievanie.
Rozmnožujeme "potápaním", alebo zakoreňovaním listov či výhonkov. Je to veľmi nenáročná a vďačná rastlina.
Nezmar!
arizona
11.06.09,13:20
Nevieš poradiť, ako ju donútiť kvitnúť? Mám ju asi 10 rokov, nikdy nekvitla,inak rastie pekne. Mám ju od maminy, ktorej kvitla neustále.
Podmienky má dobré, prihnojujem aj na kvet a nič...:mee:
LesnáVíla
11.06.09,13:48
Nevieš poradiť, ako ju donútiť kvitnúť? Mám ju asi 10 rokov, nikdy nekvitla,inak rastie pekne. Mám ju od maminy, ktorej kvitla neustále.
Podmienky má dobré, prihnojujem aj na kvet a nič...:mee:

Arizona ak sa to pýtaš mňa, tak ten opís rastliny je skopírovaný z jednej stránky. Ale čo sa týka kvitnutia, tak ti to napíšem takto - svokra má Voskovku aj doma aj v práci v kancelárii.Tú čo má doma,tak tá je umiestnená na polici pri okne a svieti jej tam slnko od cca. 10-tej do 17-tej. polieva ju pravidelne,ale žiaľ nekvitne jej vôbec.Tú čo má v práci,tak tá je umiestnená na parapetnej doske,teda v okne,aby sa k nej dostalo aspoň nejaké svetlo, keďže tam má celý deň tieň.Polieva ju vtedy keď ju to napadne,a čuduj sa svete kvitne jej každý rok jedna radosť.Svokra neprihnojuje žiadne kvety. Odôvodňuje to tým ze voľakedy sa nehnojilo a kvety rástli aj tak.
Ale jedno pravidlo pri Voskovke treba dodržať- keď kvittne tak sa nesmie premiestňovať ani otáčať !!! Ja s voskovkami iba začínam, tak uvidím či mi budá kvitnúť. :)
arizona
11.06.09,14:10
áno Lesná víla, myslela som, že to je tvoj popis zo skúseností, preto som sa pýtala.Hľadala som už aj na nete, zistila som, že ju mám v ideálnych podmienkach ;). Inak je krásna, zdravá. Asi je budem musieť hodiť niekde do kúta, možno sa spamätá.Daj potom vedieť,ako sa darí Tvojim, či kvitnú
LesnáVíla
11.06.09,16:44
Určite dám vedieť,ake pri mojich ďeťoch budem rada ak vôbec prežijú. ;)
ludmila12
11.06.09,16:53
voskovka- v noci kvety vonia omamnou vôňou
arizona
11.06.09,17:05
voskovka- v noci kvety vonia omamnou vôňou
ludmila ,nejeduj ma s tým kvetom! ;):D:D:D
ako sa ti to podarilo? máš nejaké zaklínadlo?
zuzkahris
11.06.09,18:17
Prvé dve fotky sú môj nový krásny prírastok v rodine rastliniek, na tretej mi kvitne ďalší kaktus a tá posledná je rozvijajúci sa darček z Nepálu / som zvedavá čo sa z toho vykľuje :) /
adi11
11.06.09,19:00
voskovka- v noci kvety vonia omamnou vôňou
túto Kristovu korunu mám tiež už viacej rokov a kvitla mi len jeden raz, mala krásne biele kvietky, ale strašne aromatická vôňa myslím, že aj svokryne jazyky majú takú vôňu...tie sme mali voľakedy...už ich málo vidieť
ludmila12
12.06.09,05:24
Myslím, že niekedy môžeme robiť čo len chceme a kvietky si kvitnú kedy oni chcú.Táto voskovka kvitne každý rok asi má ideálne podmienky. Je zavesená na stene asi 2 metre od podkrovného okna. Keď som spoznala môjho partnera tak mala táto voskovka bledozelené listy. Tak som ju 2 roky dozadu hnojila hnojivom na kvitnúce rastlinky/červené Engo/. Moja polovička zahlásila,že nebude kvitnúť pretože nahodila množstvo nových výhonkov a listov. Ale kdeže voskovka si kvitne napriek tomu.
heja3
12.06.09,06:05
Prvé dve fotky sú môj nový krásny prírastok v rodine rastliniek, na tretej mi kvitne ďalší kaktus a tá posledná je rozvijajúci sa darček z Nepálu / som zvedavá čo sa z toho vykľuje :) /

:eek: Daj pozor, aby to nebola ADELA, ktorá "ještě nevěčeřela". Voľajaká je veľká.....

Neviem či, ale mamina voskovka teraz 1x rozkvitla - jej podmienky rastu:

1) má ju v úplne malom kochlíku - priemer 10 cm, dlho sa jej nechcelo rásť, bola malá, za 1,5 roka urobila taký 1,2 m šľahúň

2) má ju na polici na pravo od okna asi 2m od okna (východného) - šľahúň viedla rovno po polici, aby jej nepadol kochlíček

3) polieva veľmi málo, až keď je suchá zem

Takže zhrnutie: - moc sa o ňu nestarať :D a ona aj tak prekvapí.

Podobné podmienky mala aj moja svokra - mala ich na točitom schodišti oproti sklobetónu otočenom na západ a polievala veľmi málo. A kvetov mala neúrekom. Ale myslím, že to chce čas - niekoľko rokov, a nestrihať, aby mohli "dozrieť" konáriky.
Olice
12.06.09,06:07
Myslím, že niekedy môžeme robiť čo len chceme a kvietky si kvitnú kedy oni chcú.Táto voskovka kvitne každý rok asi má ideálne podmienky. Je zavesená na stene asi 2 metre od podkrovného okna. Keď som spoznala môjho partnera tak mala táto voskovka bledozelené listy. Tak som ju 2 roky dozadu hnojila hnojivom na kvitnúce rastlinky/červené Engo/. Moja polovička zahlásila,že nebude kvitnúť pretože nahodila množstvo nových výhonkov a listov. Ale kdeže voskovka si kvitne napriek tomu.
Aj ja mám tento kvietok doma, už viac rokov, ale ešte nikdy mi nekvitol. Som prekvapená aké pekné kvietky má.
arizona
12.06.09,06:11
Ved má vyše 10 rokov:rolleyes:...
Minulý rok som ju prvý krát zostrihala. Dovtedy mala oporu,tvorila asi 60 sm hustý kruh. Teraz som ju nechala voľne visieť, uvidím ako zareaguje.
Asi si ju naozaj prestanem všímať, ked jej opatera nerobí dobre:D
Olice
12.06.09,06:11
:eek: Daj pozor, aby to nebola ADELA, ktorá "ještě nevěčeřela". Voľajaká je veľká.....

Neviem či, ale mamina voskovka teraz 1x rozkvitla - jej podmienky rastu:

1) má ju v úplne malom kochlíku - priemer 10 cm, dlho sa jej nechcelo rásť, bola malá, za 1,5 roka urobila taký 1,2 m šľahúň

2) má ju na polici na pravo od okna asi 2m od okna (východného) - šľahúň viedla rovno po polici, aby jej nepadol kochlíček

3) polieva veľmi málo, až keď je suchá zem

Takže zhrnutie: - moc sa o ňu nestarať :D a ona aj tak prekvapí.

Podobné podmienky mala aj moja svokra - mala ich na točitom schodišti oproti sklobetónu otočenom na západ a polievala veľmi málo. A kvetov mala neúrekom. Ale myslím, že to chce čas - niekoľko rokov, a nestrihať, aby mohli "dozrieť" konáriky.
U nás má by som povedala totožné podmienky a nič, žiadne kvety:rolleyes:.
LesnáVíla
12.06.09,07:19
Ešte som zabudla že odkvitnuté kvety sa nesmú odstrihnúť, lebo na nich sa tvoria nové.

Popis:
HOYA V anglicky hovoriacich krajinách: "wax plant" alebo "Indian rope plant" či vo Francúzsku: "le porcelain fleur", u nás kvet známy pod názvom "voskovka" (podľa voskového povrchu listov a kvetov), patrí do čeľade Glejovkovitých (Asclepiadaceae). Je to popínavá rastlina, tvoriaca niekoľkometrové výhonky s oválnymi, mäsitými, po dvojiciach na stonke usporiadanými listami. Hviezdicovité kvety, nakopené po 12 -15 do zväzkov nazývaných "okolíky", majú širokú škálu farieb: od bielej farby, cez krémové a ružové odtiene až po mäsitú farbu a s výraznejšiou škvrnou v strede. Ak máte doma hoju, ktorá Vám ešte nezakvitla, nebuďte smutný... čím je rastlina staršia, tým spoľahlivejšie a bohatšie zakvitne. Nakoniec, rastina je atraktívna aj svojimi listami, dlhými 5 -10 cm a širokými asi 2,5 -4 cm.: od jednoduchého oválneho tvaru, cez listy so zvlneným okrajom alebo dokonca s tvarom srdca, s mäsitými listami alebo s tenšími listami s výraznou žilnatinou, alebo listami zo žltými okrajmi či s bielymi škvrnami na nich. Tie však nie sú žiadnym prejavom choroby. Často sa kvôli hrubším listom Hoje omylom zaraďujú medzi sukulenty. Nie je tomu však tak.
Zaujímavosťou je história mena tejto, mimochodom, prenikavo voňajúcej rastliny. Meno jej dal botanik Robert Brown a pomenoval ju po svojom kolegovi botanikovimenom Thomas Hoy, ktorý pracoval ako hlavný záhradník u Kniežaťa z Northumberlandu v Sion House v Middlesexe. Zmienka o tom je datovaná z roku 1810.
http://*************/images/stories/preco_hoya/th_hoya_1.jpg (http://*************/images/stories/preco_hoya/hoya_1.jpg) http://*************/images/stories/preco_hoya/th_hoya_2.jpg (http://*************/images/stories/preco_hoya/hoya_2.jpg) http://*************/images/stories/preco_hoya/th_hoya_3.jpg (http://*************/images/stories/preco_hoya/hoya_3.jpg)
Pravlasťou týchto zaujímavých rastlín sú oblasti od juhovýchodnej časti Azie až po tropické časti Austrálie. Tento rod zahŕňa vyše 200 druhov. Bežne je však možné u nás zakúpiť 2 druhy: Hoya carnosa (hoja vosková, mäsová) a jej variety (´Compacta a ´Veriegata) a H. bella (hoja pekná).Okrem týchto spomenutých druhov sú známe ešte Hoya australis (hoja austrálska), H. longifolia (hoja dlholistá), Hoya kerrii, s listami v tvare obráteného srdca či Hoya lacunosa (na obrázkoch vyššie) a, hádam, najvzácnejší druh tohto rodu, o čom vypovedá aj jej názov - H. imperialis (hoja kráľovská).
Čo sa týka pestovania tohto kvetu, menej náročná z bežne dostupných je hoja vosková.Cez zimu znesie aj nižšiu teplotu (10oC, naproti tomu hoja pekná nutne potrebuje teplotu aspoň 16oC). Maximálna letná teplota je pre oba druhy 24oC. Pri vyšších je nutné zvyšovanie vzdušnej vlhkosti orosovaním (treba sa vyhnúť postrekovaniu samotných kvetenstiev), aby sme zabránili výskytu a rozmnoženiu prípadných chorôb alebo škodcov. Takýmto spôsobom udržiavame rastliny aj čisté, a teda nemusíte ich už postriekať leskom na listy.
Tieto rastliny umiestňujeme na dostatočne svetlé miesto, bez priameho slnečného žiarenia. Pri menej svetlom prestáva rastlina kvitnúť alebo kvitne slabo. Na slnečnom mieste získajú listy nepekný červený nádych alebo zožltnú. Na to, aby rastlina spoľahlivejšie kvitla (okrem veku) vplýva aj veľkosť črepníka, kde rastlinu pestujeme. Hoja totiž patrí medzi tie druhy rastlín, ktoré lepšie rastú a kvitnú, keď ich črepník mierne obmedzuje (tak ako vencovec, ibištek, klívia). To znamená, že staršie rastliny často nepresádzame, nie častejšie ako raz za 2-3 roky. Ak kvety postupne odkvitnú, nemusíte ich vylamovať, pretože na nich sa vytvoria kvety nové. Rovnako sa kvetov ani nedotýkajte. Takisto, ak rastlina už začala kvitnúť, nepremiestňujte ju. Puky a vyvýjajúce sa kvety by mohli naším hýbaním s rastlinou opadať.
Neznášajú premokrenie. Ak nie je vyslovene horúco (v lete), stačí rastliny zaliať 1x do týždňa. V zime sa zalievajú ešte menej - 1x do 14 dní a najlepšie mäkkou vodou...
heja3
12.06.09,10:28
Nakoniec mama pestuje dobre - podľa predpisu:
1) nie na slnku
2) úzky, malý kochlík
3) málo polieva (keď úplne vyschne zem, tak potom poleje tak akurát, aby nevytekalo z kochlíka)
4) kvetinka má odhadom 6-8 rokov, a bola to taká Popoluška. Nikto sa o ňu moc nestaral, a ona sa odvďačila.
5) mama ju nikdy nehnojila :rolleyes:
Valcake
12.06.09,14:02
Ja mám Hoyu so škvrnitými listami. Mám ju na chodbe v paneláku a neodvážim sa s ňou ani pohnúť tak nádherne kvitne. A tá omamná vôňa:)
zuzkahris
14.06.09,07:03
No pridávam zobúdzajúcu sa nephentes a cibulku z Nepálu, ktorá každým dňom rastie a rastie :)
Iconka
18.06.09,14:37
moja nova Calathea
zuzkahris
18.06.09,17:37
No kvetinka z Nepálu kvitne :)
zuzkahris
21.06.09,18:00
Nové prírastky v kaktusej rodine a kvitnúci lopatkovec..
heja3
23.06.09,07:20
No kvetinka z Nepálu kvitne :)

To ti hovorím, že je to Adéla.;)

Mamina voskovka rodí ďalšie šľahúne. Chcela ich odstrihnúť, lebo sú také holé bez listov, nepekné hnedé. Tak som išla pozrieť, čo je s nimi a :eek: v niektorých kolienkach majú asi 0,5 cm zárodky kvetinových ružíc. Takže ďalší poznatok - keď sa robia dlhé neolistené šľahúne môžu tam byť zárodky kvetín!

Tuším to začnem fotiť.
zuzkahris
23.06.09,17:21
No veľká Adéla :), zdá sa mi, že každý deň rastie :)
aviator
24.06.09,18:18
http://masozravky.com/ostatni/STUDNICKA/studnicka_OK.htm
Tu sa dá stiahnuť kniha o mäsožravých rastlinách. Stará, ale dobrá.
zuzkahris
24.06.09,18:37
http://masozravky.com/ostatni/STUDNICKA/studnicka_OK.htm
Tu sa dá stiahnuť kniha o mäsožravých rastlinách. Stará, ale dobrá.

Ďakujem, už som aj stiahla.
aviator
25.06.09,05:37
Bolo mi potešením :)
Ešte k téme knihy o mäsožravkách, myslím celkom dobré recenzie:http://www.foxcpg.com/cz/index.php?page=publikace&subpage=ceskeknihy
zuzkahris
27.06.09,17:37
Kvitneme :)
Valcake
29.06.09,22:28
Moje kaktusy:)
zuzkahris
04.07.09,18:23
Ahojte, no prišla som na to,ako sa volá aj môj darček z Nepálu : Arisaema consanguineum a mal by zakvitnúť ešte raz v roku, tentokrát tmavším kvetom, tak som zvedavá :).
A nezabudnite prispievať také krásne fotky ako doteraz :)
zena
05.07.09,08:36
Jeeej mne ide kvitnut klivia :D, ked rozkvitne uplne pridam este dalsie photo :)
zena
08.07.09,04:44
Videli ste uz kvitnut alokaziu? Ja teda nie a bola som poriadne prekvapena , ked som objavila jej kvet :eek:. Dlho som aj na nete hladala informacie o kvitnuti ale vsade sa prevazne pisalo ze je ozdobna listom :confused: Prikladam aj fotky mojej rozkvitajucej alokazie :D :D :D
zuzkahris
08.07.09,19:04
Videli ste uz kvitnut alokaziu? Ja teda nie a bola som poriadne prekvapena , ked som objavila jej kvet :eek:. Dlho som aj na nete hladala informacie o kvitnuti ale vsade sa prevazne pisalo ze je ozdobna listom :confused: Prikladam aj fotky mojej rozkvitajucej alokazie :D :D :D

Asi sa o ňu veľmi dobre staráš, tak aj ona sa ti za to odvďačila :).Krása, to som ešte nevidela.
Jara
09.07.09,09:47
Zrejme to bude krása, keď to vyjde vonku z toho fusačika. Potom to priebežne foť, aký to vlastne bude mať kvietok...
zena
10.07.09,05:16
Dakujem :) Starostlivost ma dobru, raz tyzdenne hnojim (aj ked hnojivom na rastlinky okrasne listom :) ), kazde rano orosim listy a takto sa mi pekne odvdacila. Dnes rano sa uz zacal otvarat kvet :) ,len som nestihla nafotit ale ked pridem domov, napravim to a pripnem sem fotky :)
zena
10.07.09,14:43
Tak tu je moja kvitnuca alokazia :--- Zvlastny kvet co poviete?
LesnáVíla
10.07.09,15:20
Zena ja to krása a nádhera !!!:)

Babenky mňa by skôr zaujímalo či by ste nemali náhodou nejaké zbytočné odrezky izbových kvetiniek,lebo ja mám iba čínsku ružu,ktorá mi ani nekvitne,tak som sa dnes už na ňu nahnevala a som ju ošklbala úplne dohola,viď obrázok. Mám ešte dracenu,ale keďže som začínajúci pestovateľ,tak kvetinky kupovať nechcem,lebo pri mojom šťastí by určite vyhynuli.preto by som Vás chcela poprosiť,či by ste nemohli podarovať nejaký odrezok.Ja Vám môžem ponúknuť tak akurát odrezok tej čínskej ruže čo som ošklbala.
zena
10.07.09,17:03
Zena ja to krása a nádhera !!!:)

Babenky mňa by skôr zaujímalo či by ste nemali náhodou nejaké zbytočné odrezky izbových kvetiniek,lebo ja mám iba čínsku ružu,ktorá mi ani nekvitne,tak som sa dnes už na ňu nahnevala a som ju ošklbala úplne dohola,viď obrázok. Mám ešte dracenu,ale keďže som začínajúci pestovateľ,tak kvetinky kupovať nechcem,lebo pri mojom šťastí by určite vyhynuli.preto by som Vás chcela poprosiť,či by ste nemohli podarovať nejaký odrezok.Ja Vám môžem ponúknuť tak akurát odrezok tej čínskej ruže čo som ošklbala.
Fuuuuha ani jeden listok si jej nenechala, to bude mat tazke preberanie k zivotu. Aby ti nevyschla daj ju radsej von,niekde do polotiena,aby nemala priame slniecko (aj ked listy jej nema ake spalit) a udrzuj stale vlhku zeminu,nie premokrenu aby nezhnili korene. Druhy krat ked budes takto radikalne skracovat,nechaj jej zopar listkov, aby to mala jednoduchsie. Ja som podavala vsetky cinske ruze von a uz su na nich same kvietky....
LesnáVíla
10.07.09,18:01
Fuuuuha ani jeden listok si jej nenechala, to bude mat tazke preberanie k zivotu. Aby ti nevyschla daj ju radsej von,niekde do polotiena,aby nemala priame slniecko (aj ked listy jej nema ake spalit) a udrzuj stale vlhku zeminu,nie premokrenu aby nezhnili korene. Druhy krat ked budes takto radikalne skracovat,nechaj jej zopar listkov, aby to mala jednoduchsie. Ja som podavala vsetky cinske ruze von a uz su na nich same kvietky....

No už som na ňu nemala nervy,tak mi suseda poradila aby som ju úplne ošklbala a aby som kmienok každý deň niekoľkokrát postriekala vodou. Jej to vraj zabralo.Tak uvidíme.:)
wagner
10.07.09,20:16
A nebolo Ti ľúto takto doničiť kvet? :(Ja by som to nedokázala. Čínsku ružu treba dať von do polotieňa hneď na jar. Zostrihať sa má začiatkom januára, lebo kvitne na nových výhonkoch. ANi by som sa nečudovala, keby Ti vyhynula. Ja mám kvetov dosť, ale mám obavu, že by si sa o ne nevedela starať, tak načo? Ku kvetom musíš mať vzťah, s kvetmi sa musíš rozprávať, lichotiť im a nie ich ošklbať.:mad: Radšej tú čínsku ružu skráť na nejakých desať centimetrov a nenechaj jej taký pahýľ. Radšej pestuj niečo iné, ale nie kvety. Potrebujú veľa lásky a starostlivosti a nie pri prvom nezdare sa kvetu odvďačíš tak, že ho doničíš.:mee:
LesnáVíla
10.07.09,20:28
wagner dakujem za tvoj názor,ale nikto nespadol z neba dokonalý. zato že som ostrihala ružu do hola si myslíš že nemám vzťah ku kvetom? No to je dosť zaujímavý postoj. No nechajme to tak. Odrezky z nej mám zasadené,a z tejto uvidíme čo bude. len tak mimochodom do hola bola teraz ostrihaná druhýkrát,prvýkrát nevyhynula,tak si myslím že nevyhynie ani teraz.Ozvem sa ti za cca mesiac aj s fotom.
willma
11.07.09,06:43
wagner musím sa lesnej víly zastať, ja mám kvetov dosť a mám ku nim aj vzťah, ale mala som tri čínske ruže, z nich jedna začala blbnúť, tak som jej vyviedla to isté- po radikálnom zásahu sa krásne spamätala.
zena
11.07.09,09:51
Moja krasne rozkvitnuta klivia :D
zuzkahris
12.07.09,19:03
Moje 3 nové prírastky : Peperomia caperata, Phaleonopsis, Oncidium a kvitnúci Hypoestes a kaktus :)
Meggi 1
17.07.09,16:18
Môj nový prírastok, malo by to byť kalanchoe, včera som ho dostala do daru.
Teším sa každej novej rastlinke :)
tutiola
17.07.09,17:18
wagner dakujem za tvoj názor,ale nikto nespadol z neba dokonalý. zato že som ostrihala ružu do hola si myslíš že nemám vzťah ku kvetom? No to je dosť zaujímavý postoj. No nechajme to tak. Odrezky z nej mám zasadené,a z tejto uvidíme čo bude. len tak mimochodom do hola bola teraz ostrihaná druhýkrát,prvýkrát nevyhynula,tak si myslím že nevyhynie ani teraz.Ozvem sa ti za cca mesiac aj s fotom.
Je to dosť neskoro na takto radikálny rez, ale myslím si že mala by prežiť, len skutočne teraz potrebuje polotieň až tieň. Pred pár rokmi sme mali tak studený byt, že mi v zime aj ocot zamrzol v špajzke, ktorá bola v byte. Samozrejme, že to poznačilo poriadne aj izbové kvety. Čínska ruža, ktorá vtedy mala tak 2 roky úplne vyschla. Keďže bola zima tak sa mi ju nechcelo vyhadzovať, ale nechala som ju v kvetináči. V jari som presádzala ostatné kvetiny a potrebovala som kvetináč a vtedy som si spomenula na čínsku ružu. Keď som ju vyhadzovala a nemestila sa do koša, tak som jej kmeň zlomila a na moje veľké prekvapenie ona žila. Znovu som ju zasadila a mám ju dodnes čiže má 20 rokov. Celkom mám asi 12 čínskych ruží a v jari ich vykladám von a radikálny rez im robím každé 2 až 3 roky, ale každý rok ich trochu pristrihnem. A takéto sú:
tutiola
17.07.09,17:53
To sú moje klenoty
LesnáVíla
18.07.09,12:33
Možno že to sem nepatrí, ale kedže je to téma o izbových rastlinách, tak to píšem sem. Z dovolenky som si priniesla list z rastliny (kvetu) a potrebovala by som keby ste boli taký dobrý a poradili mi ako sa táto rastlina nazýva a ako sa rozmnožuje. Prikladám foto. Dopredu veľká vďaka.
zena
18.07.09,16:00
Možno že to sem nepatrí, ale kedže je to téma o izbových rastlinách, tak to píšem sem. Z dovolenky som si priniesla list z rastliny (kvetu) a potrebovala by som keby ste boli taký dobrý a poradili mi ako sa táto rastlina nazýva a ako sa rozmnožuje. Prikladám foto. Dopredu veľká vďaka.
Ta rastlinka na obrazku je podla mna klivia a ta sa rozmnozuje bocnymi - dcerskymi rastlinkami. Pises ze si si priniesla list...list z rastliny na obrazku? Pokial ano tak z toho nevypestujes urcite nic.
LesnáVíla
18.07.09,22:24
No aj som si myslela že to bude asi klivia,ale nebola som si istá. Každopádne z mojej radosti že ju konečne budem mať nebude podľa tohto nič. Ďakujem ti za odpoveď.
zena
19.07.09,08:59
No aj som si myslela že to bude asi klivia,ale nebola som si istá. Každopádne z mojej radosti že ju konečne budem mať nebude podľa tohto nič. Ďakujem ti za odpoveď.
V prispevku 71 ju mam rokvitnutu, pokial ti rozkvitne klivia s dcerskej rastlinky trva to pomerne dlho, mne zakvitla az po 3 rokoch.Jednu mam snad 10 rokov a od nej mam uz 5 mladych rastliniek. No listom rozmnozit to vazne nepojde....
LesnáVíla
19.07.09,09:05
No tak potom nič,kliviu mať nebudem. Vďaka za info. Ozaj koľko stojí taká Klivia.
zena
19.07.09,11:12
No tak potom nič,kliviu mať nebudem. Vďaka za info. Ozaj koľko stojí taká Klivia.
ja som videla take kvitnuce po 450sk a drahsie, mohla by som ti jednu podarovat,ja ich mam dost...ak si prides zobrat je tvoja :) mozme sa dohodnut cez ss.
LesnáVíla
19.07.09,11:14
No tak ty si poklad. Píšem ti SS
LesnáVíla
23.07.09,00:18
wagner dakujem za tvoj názor,ale nikto nespadol z neba dokonalý. zato že som ostrihala ružu do hola si myslíš že nemám vzťah ku kvetom? No to je dosť zaujímavý postoj. No nechajme to tak. Odrezky z nej mám zasadené,a z tejto uvidíme čo bude. len tak mimochodom do hola bola teraz ostrihaná druhýkrát,prvýkrát nevyhynula,tak si myslím že nevyhynie ani teraz.Ozvem sa ti za cca mesiac aj s fotom.

No tak ako som sľúbila tak prikladám prvé foto,a neubehol ani ten mesiac ,iba dva týždne !

Takže tekto vyzerala pred 2 týždňami :

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=40602&d=1247242831

A takto teraz :
zena
23.07.09,04:35
LesnáVíla No tak ako som sľúbila tak prikladám prvé foto,a neubehol ani ten mesiac ,iba dva týždne !






Ja som rada ze sa jej zatial dari,kazdej kvetinky je skoda. A ak mozes daj ju von do polotiena a pravidelne orosuj cely kmen,vyzera to nadejne...drzim palce
LesnáVíla
23.07.09,06:22
Ďakujem žena. Ja to robím tak že ju dám do vane,prikryjem zeminu poriadne ju osprchujem. teraz sme sa vrátili z dovolenky,tak som ju pre istotu,teda celý kmeň obmotala igelitom a ona za ten čas takto začala vyháňať lístky. Mimochodom ak by niekto chcel,tak mám odrezky,darujem ich.
zena
23.07.09,08:07
:D ano som aj žena to uznavam,len moj nick je Zena...to vzniklo uz davno z mojho mena :D:D:D
LesnáVíla
23.07.09,08:27
Sorry,som to písala malými písmenami,lebo to máš tak aj v profile.Ale odteraz si už dám pozor.
zena
23.07.09,09:28
Sorry,som to písala malými písmenami,lebo to máš tak aj v profile.Ale odteraz si už dám pozor.
:) v pohodicke mne to prislo celkom vtipne a vobec newadi :)
zuzkahris
28.07.09,18:12
Tak prvé dva kvietky sú naše nové prírastky :), na treťom obrázku mi kvitne akurát Sarracenia a na poslednom orchidejka, ktorú som dostala pred rokom :)
LesnáVíla
07.08.09,09:30
Ahojte,prikladám foto mojej ošklbanej čínskej ruže,takže poslednýkrát lebo žiť už bude :
zuzkahris
11.08.09,19:54
Dostala som nový nádherný prírastok :)
zena
20.08.09,15:31
Ani neviem ako sa tato rastlinka vola a dokonca mi aj rozkvitla :---
tixi
22.08.09,14:59
Obr.c1 Orchidea.

Obr.c2 Tuto izbovu rastlinu, som dostala pred 4 rokmi od manzela. Bola len 10cm, nemala ziadny kmienik. Po roku rastlina zhodila listy na jednej strane, kedze bola zasadena s inymi rastlinami v crepniku. Nakoniec som sa rozhodla, ju dopestovat na kmienik. mimotemy Lebo rastliny na kmieniku su mojou 'srdcovkou'. Nazov rastlinky neviem, ak niekto vie, budem len velmi rada.

P.S. Obr.c.2 vymeneny:)) Kedze bol rozmazany.
arizona
22.08.09,17:39
Vidím to trochu rozmazané...zdá sa mi, že je to ficus benjamina
tixi
24.08.09,16:42
Vidím to trochu rozmazané...zdá sa mi, že je to ficus benjamina

Dakujem arizona .http://i29.photobucket.com/albums/c277/youmijameczka/zw82.gif
drobeceva
25.08.09,09:03
Z gloxínie som sa veľmi tešila, bola nádherná /momentálne je odkvitnutá/
zuzkahris
25.08.09,18:39
Ďalší prírastok :)
zuzkahris
26.08.09,19:16
Pamätáte sa na cibuľku, ktorú som dostala a čo z nej vyrástlo? Prikladám vám foto z jej života Arismea consanguineum vo voľnej prírode :)
Valcake
26.08.09,22:43
Nachtigal
27.08.09,06:05
Z gloxínie som sa veľmi tešila, bola nádherná /momentálne je odkvitnutá/
gloxínie sú ozaj pekné, ja som ich pestovala vo všetkách farbách, veľkokveté a dokonca aj trpaslíčie, ale bolo to dávno a inšpirovala ma moja prvá gloxínia...... odkvitla a už sa mi listy nepáčili tak som ju odstrihla a zastrčila v obývačke za gauč, cez zimu sem tam poliala a ona začala na jar vyháňať a takto zakvitla ..... aké jednoduché, no nepestujte to!!!!:D:D
zuzkahris
27.08.09,17:21
http://www.beruska8.cz/smajlici/male1/23.gifSuper, ale to sú čo za kvety?http://www.beruska8.cz/smajlici/male1/26.gif
No to som dostala malú cibuľku z kolegovej dovolenky, tá fotka je ako rastli vo voľnej prírode a čo mi z tej cibuľky vyrástlo je v tejto téme, príspevok č. 47 a č. 49 :)
zuzkahris
01.09.09,17:36
Dva prírastky do rodiny :)
zena
05.09.09,14:12
Vcera som dostala krasny darcek do mojej zbierky izboviek...Ficus kinky :D
zena
05.09.09,14:24
Takto vyzeral na zaciatku tucnolist, ktory mi dala kamaratka, ked uz ho chcela vyhodit a takto vyzera teraz :o Trosku mu narastli vacsie listy ako je bezne...tak sa mi zda :D
klarissa
05.09.09,14:31
No úplne ožil a je z neho pekná kvetinka
arizona
05.09.09,18:59
Takto vyzeral na zaciatku tucnolist, ktory mi dala kamaratka, ked uz ho chcela vyhodit a takto vyzera teraz :o Trosku mu narastli vacsie listy ako je bezne...tak sa mi zda :D
To je tučnolist? Mne vypadá ako kalanchoe.:confused:

http://www.puyallup.wsu.edu/Hort/Hort332/images/plantlist/kalanchoe2.jpg
http://zahrada.artmama.sk/files_za/images/Tu%C4%8Dnolist%20%283%29.preview.JPG
Meggi 1
05.09.09,19:18
To je tučnolist? Mne vypadá ako kalanchoe.:confused:

http://www.puyallup.wsu.edu/Hort/Hort332/images/plantlist/kalanchoe2.jpg
http://zahrada.artmama.sk/files_za/images/Tu%C4%8Dnolist%20%283%29.preview.JPG
To isté mi napadlo, že je to kalanchoe. Takto vyzerá moje kalanchoe, prikladám na porovnanie...tie listy, hlavne tie menšie spodné, má podobné ...
zuzkahris
05.09.09,19:28
Takto vyzeral na zaciatku tucnolist, ktory mi dala kamaratka, ked uz ho chcela vyhodit a takto vyzera teraz :o Trosku mu narastli vacsie listy ako je bezne...tak sa mi zda :D

Krásne si sa postarala, tak sa ti odvďačil, inak aj ja si myslím, že je to Kalanchoe;)
zena
06.09.09,07:09
Suhlasim s Vami aj mne sa velmi podoba na Kalanchoe a asi si z nich bral priklad kedze boli vedla seba na balkone :) ale nie je! Viem to na 100%, ved preto som na porovnanie prilozila fotku ako vyzeral tucnolist na zaciatku. Takze asi tak...Inak spodne listy zostali take gulate presne ako tucnolist ma len tie vrchne po prelozeni na balkon takto vyrastli...Asi to bude len susedmi kvetinkami...asi sa chcel podobat :)))
zena
06.09.09,07:23
A este pre "neveriacich" ze je to tucnolist, som odfotila znova pohlad aj zo spodu,aby ste videli listocky povodne okruhle typicke pre tucnolist. Dokonca aj crepnik je povodny, nepresadzala som :) takze si myslim ze to tucnolist "odkukal" od susedov :)
olybaba
06.09.09,07:45
arizona
06.09.09,08:04
- podla prilozenych obrazkov je to Calanchoe

- tucnolist Crassula vyzera trochu inac vid foto :




...v príspevku 106 sú priložené obrázky oboch kvetov na porovnanie ;):)
stardollb
06.09.09,15:02
Ahojte. Mám doma jednu kvetinku, ktorá nám vyrástla zo semienka z nejakého ovocia, čo sme kúpili na vianoce. Len sme zabudli, čo sme to zasadili. Rastlina narástla, ale neviem, čo to vlastne pestujem. Vie mi niekto poradiť?
aviator
06.09.09,15:15
Vyzerá to ako ďatlová palma Phoenix canariensis. Pestuje sa celoročne pri izbovej teplote na svetle. Myslím, že vyžaduje stredne intenzívne polievanie. Pri presádzaní pozor na poškodenie veľmi dlhých koreňov.
stardollb
06.09.09,15:30
No ďatlová palma by to aj mohla byť, ďatle sme mali. Ale keď som pozerala obrázky, tak tam sú tie listy také "strapaté" a moje sú len úzke a dlhé. Zatiaľ sú 4. Uvidím ako porastie ďalej. Vďaka za odpoveď.
aviator
06.09.09,15:42
Mladá palma má takéto listy, neskôr sa zmenia na typické perovité.
zuzkahris
20.09.09,18:36
pridávam fotku môjho nového sukulentu :)
aviator
21.09.09,04:31
Taký malý a už má také zubiská :D:D:D
zuzkahris
21.09.09,15:11
Taký malý a už má také zubiská :D:D:D
:):) to ma pobavilo :D
alenki
25.09.09,07:03
Chcem sa opýtať na váš názor na rastlinku svokrin jazyk. Mne je sympatická a hovoria o nej že je bojovník, no iní zase, že odoberá energiu.
zuzkahris
27.09.09,17:42
Chcem sa opýtať na váš názor na rastlinku svokrin jazyk. Mne je sympatická a hovoria o nej že je bojovník, no iní zase, že odoberá energiu.
No ja mám svokrine jazyky a nemôžem na ne povedať nič zlé, sú to bojovníci, znesú aj miesta bez slniečko, niesú nachylné na choroby a sú krásne :)
zuzkahris
27.09.09,17:43
A pridávam fotku môjho vysnívaného epifytného konáru s Tillandsiami :)
milka 60
28.09.09,05:37
Zuzka to je nádherné a nedarovla by si kúsok ?
zuzkahris
28.09.09,14:40
Zuzka to je nádherné a nedarovla by si kúsok ?
Ďakujem pekne :), nieje to náročné, treba zobrať pílku a rýchlo odpíliť nejaký konár , ostatné už potom príde :D
Nachtigal
28.09.09,16:27
A pridávam fotku môjho vysnívaného epifytného konáru s Tillandsiami :)
vau je to krása!
zuzkahris
28.09.09,16:49
vau je to krása!
Ďakujem pekne:)
ra.cermak
28.09.09,18:40
Nádhernej stromek
zuzkahris
28.09.09,18:49
Radek aj tvoj je nádherný:), pre ostatných pridávam Radkov epifytný stromček s Tilandsiami, ešte mu nejde pridať foto, to je nádhera :) !!!
zena
07.10.09,12:17
Aj takuto rastlinku mam doma hoci sama neviem ako sa vola, robi mi radost, lebo rastie ako z vody a velmi lahko sa aj mnozi. Na prvych 2 fotkach je rastlinka z vonku, vtedy ma listy mensie a hrubsie a dokonca aj zakvitne. Na ostatnych fotkach je viediet ako vyzera ked rastie v byte.
ra.cermak
14.10.09,18:06
přeji tvým krásným rostlinkám ať se daří ať rostou
arizona
14.10.09,20:34
Aj takuto rastlinku mam doma hoci sama neviem ako sa vola, robi mi radost, lebo rastie ako z vody a velmi lahko sa aj mnozi. Na prvych 2 fotkach je rastlinka z vonku, vtedy ma listy mensie a hrubsie a dokonca aj zakvitne. Na ostatnych fotkach je viediet ako vyzera ked rastie v byte.
Ja ju poznám pod názvom "grécka ruža". Môže sa pestovať v črepníku, ale aj v záhone, kde sa krásne rozrastie, ak má priestor.Kvitne bohato celé leto.
POZOR : nie je mrazuvzdorná, tj. treba ju na jeseň vykopať a prezimovať dnu.
zena
15.10.09,05:07
Ja ju poznám pod názvom "grécka ruža". Môže sa pestovať v črepníku, ale aj v záhone, kde sa krásne rozrastie, ak má priestor.Kvitne bohato celé leto.
POZOR : nie je mrazuvzdorná, tj. treba ju na jeseň vykopať a prezimovať dnu.
Dakujem Ti arizona, to uz skor nieco vygooglim o nej :)
truch
15.10.09,09:15
tvoje kvetinky sú krásne vidieť že sa o ne staráš s láskou. prajem ti aby sa ti všetky držali a krásne kvitli, tie ktoré majú kvitnúť. Žiaľ kvetinku na obrázku nepoznám. pááá Dáša
ludmilla
15.10.09,10:01
... moji spoločníci ....
zena
15.10.09,13:38
... moji spoločníci ....
No to je kraaaasa, velmi pekna zbierka, esteze mas tolko parapiet :) aby sa Ti tam vsetky pomestili :) :) :)
zuzkahris
22.10.09,17:33
Pridávam fotky mojej novej Vriesei :)
Zdenka175
03.11.09,13:44
Dostala som takýto darček. 4 rastliny zasadené spolu. Idem ich rozsadiť. Lebo dracéna potrebuje polotieň, krotonovec -slnko, kalanchoa -slnko, fitonia - polotieň nechápem akoby rástli všetky spolu. Pestujete ich niekto,poradíte mi?
lusielaL
03.11.09,14:13
zdenka,mam iba dracenu a teba obdivujem uz len za to,ze ich vsetky poznas.
Zdenka175
04.11.09,07:57
zdenka,mam iba dracenu a teba obdivujem uz len za to,ze ich vsetky poznas.
No kukla som do knihy rastlín.:D:D
foza
04.11.09,11:34
Dracena je nenáročná /mám 2/ jednu vedľa televízora-údajne je dobrá na rušenie elektromagnetického poľa a druhú v spálni dalej od okna. Krotón mi darovala suseda, keď som jej opatrovala kvety keď prerábala byt tak mi ho venovala za opateru ale bohužial mi ho napadli nejaké potvory a už sa mi nepodarilo ho zachrániť. Bol asi 1m vysoký bolo mi za ním veľmi ľúto. Ale tiež nepotreboval mimoriadne podmienky na pestovanie. Ten môj bol na západnej strane vedľa okna a páčilo sa mu tam.Tie dva zvyšné som nemala takže ti neporadím.:)
Jara
04.11.09,11:38
Kalanchoe je úplne nenáročná kvetinka, mám ju na okne, potrebuje slnko a svetlo. Veľmi ľahko sa množí, stačí odlomiť lístok a zapchať hneď do pôdy a on sa uchytí, tak ako napr. kaktus, ale pôdu má na dne kvetináča trošku štrku a potom riadne hlinu.
zena
07.11.09,16:50
Už mi pekne zažal knitnúť aj lopatkovec, čínska ruža kvitne dokonca od leta a fialka si kvitne takmer stále :---:---:---
krater
07.11.09,18:22
fuuuha pozrela som si fotecky a nadhera vsetky vase kvetiny su krasne musim to ukazat mangelovi lebo ten tvrdi ze to s izb.kvetinami prehanam a vy by ste ma veru schovali do vacku ;)
Skusim ich pofotit a pridam.
foza
07.11.09,20:39
Ja sa teším s mojich rozkvitnutých fialôčok a vianočného kaktusu.:)
krater
08.11.09,06:45
Pofotila som moje kvetinky nemam ich vela ale aj z tych sa tesim zial neviem nazvy iba niektorych take keby ste nejaku spoznali budem rada.
zena
08.11.09,07:06
Pofotila som moje kvetinky nemam ich vela ale aj z tych sa tesim zial neviem nazvy iba niektorych take keby ste nejaku spoznali budem rada.
1. Kohleria, 2. a 3. Aloe vera, 4. Cissus, 5. Ficus Lyrata, 6. Paprad, 7. z hory...paprad, Aglaonéma, palma, 8. z hory... zamioculcas, syngonium, dracena marginata, 9. dracena marginata, 10. hoya- voskovka, 11. syngonium, 12. potosovec a 13 je velmi pekna len si neviem spomenut na nazov, mozno ma to neskor napadne :)))
krater
08.11.09,07:16
zena si sikulka niektore viem niektore ani nahodou ;) mala aloe ja babatko velkej mam este take zatisie na chodbe baraka to vam tiez odfotim tu poslednu milujem to je nezmar ale musi byt zasadne v okne ked som ju prelozila tak zacala chradnut.
A mala som este z minuleho roka krasnu vianocnu ruzu prvy rok co som si myslela ze vydrzi do dalsich vianoc a napadli ju nejake lepkave vosky a nepomahal ani ciper takze tento rok kupujem dalsiu
Este ma napadlo ta paprad z hory dostala som ju od znamej z jednej skoly zahradnickej kde ich pestuju v sklenikoch bola nadherna ale doma sa jej nedari mozem ju na jar presadit von pod balkon? Myslela som na to cele leto len som sa bala aby ju to neodrovnala uplne.
zena
08.11.09,07:35
Ja osobne by som takuto paprad von nedavala a do pody uz vobec nie, je velmi citliva na prievan, teplotu, vlhkost a hlavne ostre slnko. Skus si ju nechat v byte, zabezpec vela svetla, nie priameho, udrzuj substrat stale rovnomerne vlhky, nemal by preschnut a sem tam oros...
krater
08.11.09,10:04
zena vsetko som urobila ked som zistila ze sa jej nedari a nejako sa nevie pozbierat myslela som ze je to tym ze je to vonkajsia paprad narozdiel od nej izbovej ktoru mam krasnu a dari sa jej.
pridavam foto na chodbe k bytu je tam taka siva uzka skrinka na plynove merace dlho som spekulovala ze co tam dat a spomenula som si na komunisticke baraky kde mali babky kaktusy. Tak som tam na skusku posadila male aloe, dva kaktusy a potom jeden taky maly vobec netusim ako sa vola ale ma´male listy ako svokrine jazyky len je to nejaky druh kaktusu :rolleyes: no skratka mam medzeri priznam sa ale do dochodku vsetko snad dostudujem



Ja osobne by som takuto paprad von nedavala a do pody uz vobec nie, je velmi citliva na prievan, teplotu, vlhkost a hlavne ostre slnko. Skus si ju nechat v byte, zabezpec vela svetla, nie priameho, udrzuj substrat stale rovnomerne vlhky, nemal by preschnut a sem tam oros...
stonka
08.11.09,10:30
Este ma napadlo ta paprad z hory dostala som ju od znamej z jednej skoly zahradnickej kde ich pestuju v sklenikoch bola nadherna ale doma sa jej nedari mozem ju na jar presadit von pod balkon? Myslela som na to cele leto len som sa bala aby ju to neodrovnala uplne.

ahoj krater, tu sú nejaké rady ohľadom pestovania paprade.
http://www.kvetyazahrada.sk/page.php?id=295
krater
08.11.09,10:44
zabudla som pripojit jednu kvetinu na ktoru som sa zvlast chcela spytat zena poznas ju su to stonky s malymi listockami.
mam aj dva lopatkovce ale nejako mi chradnu idu len do listov kvitli tusim raz tiez si musim o nich nieco pocitat.
stonka
08.11.09,11:12
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=45977&d=1257666349
Túto rastlinku mám aj ja, tiež neviem ako sa volá. Chcela by som niečo o nej vedieť. Nie je to náhodou nejaký druh Peperómie?
zena
08.11.09,12:59
zabudla som pripojit jednu kvetinu na ktoru som sa zvlast chcela spytat zena poznas ju su to stonky s malymi listockami.
mam aj dva lopatkovce ale nejako mi chradnu idu len do listov kvitli tusim raz tiez si musim o nich nieco pocitat.
Tak to si ma trosku zaskocila priznavam sa...neviem ci je to nejaky druh pelei, listy su ake? masite? pevne?
zuzkahris
08.11.09,14:53
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=45977&d=1257666349
Túto rastlinku mám aj ja, tiež neviem ako sa volá. Chcela by som niečo o nej vedieť. Nie je to náhodou nejaký druh Peperómie?
Tak toto je Peperomia obtusifolia :)
emka5
09.11.09,07:27
Ani neviem ako sa tato rastlinka vola a dokonca mi aj rozkvitla :---
vola sa to episcie...ale neviem presnejši nazov
krater
09.11.09,07:37
No vy ste fakt sikulky ;)
Ta rastlinka vyssie ma take male tucne listocky a dost opadavaju a rada ma vodu a medzi listockami ma cierne bodky no je zvlastna ale pekna ;)
A peperomia je uzasna kvetina len potrebuje vela svetla tuto na obrazku som mala v predchadzajucom byte v malom okienku ale celeho obrastla skoro kochel nebolo vidiet po prestahovanu dost opadala ale zase sa dala do kopy uz som z nej milion zakorenenych vyhonkov darovala.
stonka
09.11.09,08:58
Tak toto je Peperomia obtusifolia :)
zuzkahris, ďakujem:)
VieraHu
09.11.09,13:04
Prosím Vás o radu. Dracena (obr.1) mi už dorastá po strop a chcela by som jej zrezať vrchol a zasadiť, ako to robievam s difenbachiou. Potom skrátiť kmeň a či budú rásť nové výhonky na ňom. Ak ste to už niekto robil, poraďte mi, či je to možné. S difenbachiou mám veľmi dobré skúsenosti. Na obr.2 je pôvodná rastlina, na obr. 3 a 4 je po troch mesiacoch po rozdelení. Vrchol má
štyri nové listy a na kmienku budú dva nové výhonky. Jeden takýto kmienok som dala pred pár rokmi susede a pozrite, čo jej z toho vyrástlo (obr.5).
Pekné, však.
krater
09.11.09,14:32
fiiiha tak to su mega difenbachie ja poznam len mensie a este jednu obriu aj moja svokra mala v chodbe a narastla do 4 metrov a raz v noci sa sklatila ale zostali po nej vyhonky a zase rastie.
zuzkahris
09.11.09,15:01
zuzkahris, ďakujem:)
nemáš za čo, rado sa stalo :)
zena
10.11.09,09:14
Prosím Vás o radu. Dracena (obr.1) mi už dorastá po strop a chcela by som jej zrezať vrchol a zasadiť, ako to robievam s difenbachiou. Potom skrátiť kmeň a či budú rásť nové výhonky na ňom. Ak ste to už niekto robil, poraďte mi, či je to možné. S difenbachiou mám veľmi dobré skúsenosti. Na obr.2 je pôvodná rastlina, na obr. 3 a 4 je po troch mesiacoch po rozdelení. Vrchol má
štyri nové listy a na kmienku budú dva nové výhonky. Jeden takýto kmienok som dala pred pár rokmi susede a pozrite, čo jej z toho vyrástlo (obr.5).
Pekné, však.
Podla mna je na obr.1 juka a nie dracena. Mozes ju rozmnozit presne ako aj difenbachiu. Dokonca kmienik juky mozes rozdelit na viac cca 20cm kuskov, zapichnut rovno do zeme, zabezpecit vacsiu vlhkost a po par tyzdnoch zacne vyhanat. Mne sa podarilo ju takto bez problemov namnozit a porozdavat :) Inak ta tvoja difenbacia je krasna a aj ta susedkina.
VieraHu
10.11.09,13:41
Podla mna je na obr.1 juka a nie dracena. Mozes ju rozmnozit presne ako aj difenbachiu. Dokonca kmienik juky mozes rozdelit na viac cca 20cm kuskov, zapichnut rovno do zeme, zabezpecit vacsiu vlhkost a po par tyzdnoch zacne vyhanat. Mne sa podarilo ju takto bez problemov namnozit a porozdavat :) Inak ta tvoja difenbacia je krasna a aj ta susedkina.
Veľmi pekne ďakujem za radu. Váhala som medzi jukou a dracenou, ale po zhliadnutí viacerých obrázkou v knihách som sa rozhodla, že sa to viac podobá na dracenu. Ešte váham, či mám počkať na jar, alebo ju rozrezať už teraz. Ale asi bude lepšie počkať na jar, vtedy všetko lepšie rastie.
zena
10.11.09,17:55
Veľmi pekne ďakujem za radu. Váhala som medzi jukou a dracenou, ale po zhliadnutí viacerých obrázkou v knihách som sa rozhodla, že sa to viac podobá na dracenu. Ešte váham, či mám počkať na jar, alebo ju rozrezať už teraz. Ale asi bude lepšie počkať na jar, vtedy všetko lepšie rastie.
Ano je lepsie robit taketo "narocnejsie" presadzanie az koncom jari. Je hlavne viac slniecka a to kvietkom pomaha :)
krater
12.11.09,06:17
Prosim vas ake je najlepsie hnojivo pre izbove kvetinky nejake univerzalne ale ucinne.
zena
12.11.09,06:53
Ja pouzivam ROZKVET (Unihum-taka zelena flaska) na vsetky izbovky ozdobne listom, na kvet pouzivam ROZKVET (cervena flaska) zatial sa mi najviac pozdavaju. Pouzivala som aj od Kapka hnojiva, ale zdali sa mi take nic moc...
Ale tiez si rada precitam skusenosti inych s hnojivami na kvetinky :)
ra.cermak
13.11.09,17:32
Tak u nás je asi nejlepší Kristalon -start-květ a plod
zuzkahris
16.11.09,18:41
Dnešný prírastok :)
veva..
16.11.09,21:51
Prosim vas ake je najlepsie hnojivo pre izbove kvetinky nejake univerzalne ale ucinne.
Keď budeš kupovať hnojivo tak sa nepozeraj na obal, ale otoč si fľašku z druhej strany a radšej si pozri, aký je tam obsah živín (NPK). :)
Valcake
16.11.09,22:05
zuzkahris, tvoj prírastok sa nevolá Nolina?
ra.cermak
17.11.09,07:49
Jo Zuzka má Nolina recurvata moc pěkné
zuzkahris
17.11.09,08:24
zuzkahris, tvoj prírastok sa nevolá Nolina?
Áno presne tak, alebo °Slonia noha ° :)
Jara
18.11.09,08:47
Ja mám takúto sloniu nohu:
ra.cermak
18.11.09,10:46
Tak to už je pořádnej kus a nějakej rok už asi také má ???
Jara
18.11.09,10:49
Máme ju doma asi 4 roky, ale kupovali sme takú veľkú, moc sa mi nezdá, že jej tá buľva viac narástla. Čítala som, že ju netreba presádzať do veľmi veľkých kvetináčov, až keď sa veľmi zväčší. Darí sa jej ale lepšie, keď je v lete vonku, ale ja ju mám len v paneláku.
Zdenka175
18.11.09,12:00
Na novej dracene som si všimla odkiaľ vyrastajú listy také biele.Vyzerá to ako pena na holenie. Asi hniloba. Postriekala som to Cyperom. Máte nejaké lepšie nápady?
krater
19.11.09,06:13
Na novej dracene som si všimla odkiaľ vyrastajú listy také biele.Vyzerá to ako pena na holenie. Asi hniloba. Postriekala som to Cyperom. Máte nejaké lepšie nápady?

ja by som ju osprchovala a potom cyperom ;)
ra.cermak
19.11.09,20:01
Já bych zkusil Previkurem proti plísni a nebo teď je u nás na fóru raděno odvar z přesličky proti plísním na zemině tak myslím že by to šlo i rosit na ty místa ????:D
Zdenka175
20.11.09,04:27
Na novej dracene som si všimla odkiaľ vyrastajú listy také biele.Vyzerá to ako pena na holenie. Asi hniloba. Postriekala som to Cyperom. Máte nejaké lepšie nápady?
Dnes hneď ráno som išla kuknuť na dracénu. Klop klop dobré vyzerá. Asi pomohol ten cyper. Včera som vatovou tyčinkou namočenou v alkohole pozbierala škodcov. Vyzeralo to na červcov a puklice. Vždy si izolujte nové rastlinky, aby ste nedopadli ako ja.:mad: Aj tie vedľa boli trochu napadnuté.:eek:
zuzkahris
23.11.09,17:25
Tak dnes som dostala túto rastlinku, neviete ako sa volá?:)
arizona
23.11.09,17:34
Je to jeden z mnohých druhov Euphorbie ( mliečnik)
Pozor! Je šťava je dráždivá a jedovatá
zena
23.11.09,17:36
Tak dnes som dostala túto rastlinku, neviete ako sa volá?:)
Je to prýštec , Euphorbia leuconeura. Príbuzný napr. vianočnej hviezde
zuzkahris
23.11.09,18:20
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, myslela som si, že je to Euphorbia, len som nevedela aký druh.
foza
23.11.09,18:21
Zuzka, nezľakni sa keď ti začnú žltnúť a opadávať lístky. Robí to vždy v tomto období a na jar vyženie krásne nové.:)
zuzkahris
23.11.09,18:32
Zuzka, nezľakni sa keď ti začnú žltnúť a opadávať lístky. Robí to vždy v tomto období a na jar vyženie krásne nové.:)

Ďakujem pekne, mám aj Pachypodium, to sa správa podobne :)
krater
25.11.09,13:22
Po dlhsom case sa ozyvam. A rada by som dobru radu. Ako prebrat k zivotu vianocny kaktus niekde som to tu citala ale neviem to uz najst. Zobrala som ho od mami ktorej vadol mal malo zeminy listy boli zvadnute doma som ho presadila poliala a zostrihala clanky o jedno pekne sa prebral listy sa zodvihli ale nevyhana nove z ktorych by mal kvitnut mam este cakat ale som este nieco zanedbala?
vdaka za rady! :)
arizona
25.11.09,13:45
Po dlhsom case sa ozyvam. A rada by som dobru radu. Ako prebrat k zivotu vianocny kaktus niekde som to tu citala ale neviem to uz najst. Zobrala som ho od mami ktorej vadol mal malo zeminy listy boli zvadnute doma som ho presadila poliala a zostrihala clanky o jedno pekne sa prebral listy sa zodvihli ale nevyhana nove z ktorych by mal kvitnut mam este cakat ale som este nieco zanedbala?
vdaka za rady! :)
http://www.porada.sk/t14311-p3-kaktusy.html
milka 60
25.11.09,16:18
http://sklad.obrazku.cz/t240859_amarylky008.jpg (http://sklad.obrazku.cz/obr240859_amarylky008.jpg)toto som dostala včera páči sa mi len neviem isto,či je to nejaký druh paprade milka
zuzkahris
25.11.09,16:55
Milka je krásna, myslím, že je to Plavúnka Martensova - Selaginella martensii, uvidíme, čo povedia ostatní:)
VieraHu
25.11.09,19:48
Tak dnes som dostala túto rastlinku, neviete ako sa volá?:)
Tak už vieš, ako sa volá, aj to že jej opadnú listy a ešte sa priprav na to, že ak ju máš pri iných rastlinách, tak Ti v nich začnú vyrastať nové rastlinky. Po kvitnutí a dozretí semienok, tieto vystreľuje doďaleka a kde padnú do zeminy, hneď vyrastajú nové rastlinky. Prikladám obrázok mojej rastliny po opadaní asi polovice listov.
zuzkahris
25.11.09,19:55
Tak už vieš, ako sa volá, aj to že jej opadnú listy a ešte sa priprav na to, že ak ju máš pri iných rastlinách, tak Ti v nich začnú vyrastať nové rastlinky. Po kvitnutí a dozretí semienok, tieto vystreľuje doďaleka a kde padnú do zeminy, hneď vyrastajú nové rastlinky. Prikladám obrázok mojej rastliny po opadaní asi polovice listov.
Je krásna, ďakujem z informácie, už sa teším na malé rastlinky, obdarujem aj ja niekoho :)
josadko
28.11.09,18:31
Ahojte, velmi by ma potesili semienka z toho nadherneho kaktusu Euphorbia leuconeura, som ochotny aj zakupit, neviem sa totiz k tejto rastlinke dostat.

Ak mi viete niekto pomoct a semienka zaslat budem vam velmi povdacny.
Pestujem rozne kvety mozem poskytnut nieco aj na vymenu.

Mobil: 0944 075 948

Byvam v B. Bystrici
milka 60
28.11.09,20:18
Ahojte, velmi by ma potesili semienka z toho nadherneho kaktusu Euphorbia leuconeura, som ochotny aj zakupit, neviem sa totiz k tejto rastlinke dostat.

Ak mi viete niekto pomoct a semienka zaslat budem vam velmi povdacny.
Pestujem rozne kvety mozem poskytnut nieco aj na vymenu.

Mobil: 0944 075 948

Byvam v B. Bystrici
Myslím,že je to sukulent-pryštec,nie je to typický kaktus,asi pred 2 týždňami som môj zlikvidovala,ale spýtam sa susedy po víkende, ved to sa množí ako myši ,ak bude mať dám vedieť milka
ra.cermak
29.11.09,08:29
ano je to sukulent ale semínka už nemám jsem to neodchytil
rozborova
30.11.09,09:10
Chcem poprosiť o radu,či nemáte niekto skúsenosti s kvetinkou Ornithogalum dubium,má oranžové kvietky a ako sa pestuje.Maja
ludmilla
30.11.09,10:48
Chcem poprosiť o radu,či nemáte niekto skúsenosti s kvetinkou Ornithogalum dubium,má oranžové kvietky a ako sa pestuje.Maja

Patrí k hyacintovitým rastlinkám, mala by si tiež vedieť, že je jedovatá. Jej výhodou je, že ju môžeš pestovať na záhone aj v kvetináči.
Takže ak ju zasadíš na záhon: nieje mrazuvzdorná, čiže pred príchodom mrazov na jeseň musíš cibule vybrať, skladovať v pivnici pri asi 10 stupňoch až do jari a potom znovu vysadiť.
V kvetináči: Zemina musí byť kyprá, podobná ako pre hyacinty dobrá je aj prímes piesku. Teplotu má rada izbovú asi 20 stupňov, hnojiť podľa rastu maximálne však každé 2 týždne, veľmi riedeným hnojivom. Pôda nesmie byť premočená, má rada svetlé miesto. Cez zimu cibuľku nechať prezimovať nezalievať, pri 10 stupňoch .
Jara
30.11.09,12:54
Dievčence, tie vianočné kaktusy sa asi načisto zblázneli ;). Len teraz som vam tu davala fotky aké sú obsypané kvetmi, odkvitli a zase nahadzujú kopec púčikov :). Už to bude 3x tohto roku. Je to zmenou klímy, či čo? No ale veď to poteší...:)
rozborova
30.11.09,13:23
Patrí k hyacintovitým rastlinkám, mala by si tiež vedieť, že je jedovatá. Jej výhodou je, že ju môžeš pestovať na záhone aj v kvetináči.
Takže ak ju zasadíš na záhon: nieje mrazuvzdorná, čiže pred príchodom mrazov na jeseň musíš cibule vybrať, skladovať v pivnici pri asi 10 stupňoch až do jari a potom znovu vysadiť.
V kvetináči: Zemina musí byť kyprá, podobná ako pre hyacinty dobrá je aj prímes piesku. Teplotu má rada izbovú asi 20 stupňov, hnojiť podľa rastu maximálne však každé 2 týždne, veľmi riedeným hnojivom. Pôda nesmie byť premočená, má rada svetlé miesto. Cez zimu cibuľku nechať prezimovať nezalievať, pri 10 stupňoch .
Ďakujem za radu.
Valcake
03.12.09,20:05
...a konečne mám aj vytúženú Šefleru.
zena
04.12.09,05:35
Je krasna, velmi sa mi pacia tieto odrody s panasovanymi listami. Tak nech Ta tesi :)
Valcake
05.12.09,22:52
Ďakujem, zena, ale teraz má akési mäkké listy. Dúfam, že sa pozbiera. Neviem či som nepreliala
zena
07.12.09,16:48
Na zimu jej mozu opadat aj listy, pricinou byva vysoka teplota vzduchu. Skus ju dat niekam kde je chladnejsie a v zime sa ma zalievat max. 1x tyzdenne.
Valcake
07.12.09,22:48
Ďakujem, ti za radu. Nechám ju trocha preschnúť.
Zitulda
09.12.09,14:53
Prosím poradte mi čo môže byť príčinou, že mi žĺtnu a opadávajú listy z Vencovca?alebo latinksy názov zvaný Stephanotis (Bruidsbloem)...(jasmin de magdagaskar). Ďakujem pekne za Vaše rady. Fotky z mobilu síce nemajú vysokú kvalitu, ale snáď budu na osoh. Ďakujem
krater
09.12.09,14:58
Bud je to prenho prirodzene v case jesen-zima ze popusta par listov podobne napriklad pusta listy Benjamin. Ja by som ich poodstipkavala a dala mu nejake hnojivo nech ma dobru zivnu podu a moc v zime nezalievat
Zitulda
09.12.09,17:34
No kvetinka z Nepálu kvitne :)
Zuzka máš pekné kvetinkya to nielen v tomto príspevku, ale povieš mi ako sa volá tá slnečnicová-tnazvala som ju tak preto, lebo má kvety ako slnečnica. Aj nepálčanka je pekná.
ludmilla
09.12.09,18:15
Veľmi sa mi páči táto usmiata orchidea, len kde ju kúpiť?????
zuzkahris
10.12.09,18:23
Kedže sa blížia Vianoce :)
zena
15.12.09,15:34
Tak ja som sa dnes strasne moc potesila ked som na mojom Zamioculcase objavila 5 novych listov :D Vzdy vyhnal tak maximalne 1-2 a teraz sa prekonal. :) Wooow
zuzkahris
13.01.10,16:52
Môj prvý prírastok v novom roku, ktorý som našla dnes v kvetinárstve :)
rozborova
13.01.10,17:58
Môj prvý prírastok v novom roku, ktorý som našla dnes v kvetinárstve :)
Ja som dnes odolávala v Kauflande,mali tam rôzne kvietky a nádherné,no nemohla som nič kúpiť,lebo je zima a niesť ich v autobuse by mi ich bolo ľúto.
zuzkahris
13.01.10,18:51
Ja som dnes odolávala v Kauflande,mali tam rôzne kvietky a nádherné,no nemohla som nič kúpiť,lebo je zima a niesť ich v autobuse by mi ich bolo ľúto.

Tak to by som sa bála aj ja :(, ja mám kvetinárstvo takmer pri práci, a potom pre mňa prišiel manžel, takže kvetinka bola minimálne vonku.
betrix
13.01.10,18:52
Ahojte, prosím o radu. Čo treba robiť s dracénou, ak jej opadávajú listy? Či je to teraz v zime normálne? Je pravda, že nemám pre ňu vhodné miesto, má skôr tieň. Myslíte, že je to preto? Vďaka.
privát
13.01.10,18:55
takýto som mala okrem umelého stromčeka aj živú vianočnú araucáriu
zuzkahris
13.01.10,18:56
takýto som mala okrem umelého stromčeka aj živú vianočnú araucáriu
No zaujímavý nápad, takže bol aj živý stromček :D
privát
13.01.10,19:05
zuzkahris áno, a to som mala pred pár rokmi 3x väčší, ale bohužial vyhynul
zuzkahris
13.01.10,19:34
zuzkahris áno, a to som mala pred pár rokmi 3x väčší, ale bohužial vyhynul
Tak to jej je veľká škoda, rastie relatívne pomaly a prečo vyhynul..?:confused:
zuzkahris
14.01.10,15:19
A aby tej včerajšej nebolo smutno:D
arizona
14.01.10,15:34
Ahojte, prosím o radu. Čo treba robiť s dracénou, ak jej opadávajú listy? Či je to teraz v zime normálne? Je pravda, že nemám pre ňu vhodné miesto, má skôr tieň. Myslíte, že je to preto? Vďaka.
Myslím, že takýto problém sa tu už riešil. Skús vyhľadať.
Píšeš, že je v tieni.Dracény potrebujú rozptýlené svetlo, určite jej tmavé miesto vadí.
Okrem toho sú D. háklivé na prepolievanie (hlavne v zime) , na prievan aj na prenášanie z miesta na miesto.
ra.cermak
14.01.10,16:03
A aby tej včerajšej nebolo smutno:D
Zuzi nádhera a prej nemám místo :---:D
zuzkahris
14.01.10,16:21
Zuzi nádhera a prej nemám místo :---:D
Ďakujeem :), ale keby si videl, na každom kroku, no neviem.., ale čo už kvety su nádhernééé :D
betrix
14.01.10,18:56
Myslím, že takýto problém sa tu už riešil. Skús vyhľadať.
Píšeš, že je v tieni.Dracény potrebujú rozptýlené svetlo, určite jej tmavé miesto vadí.
Okrem toho sú D. háklivé na prepolievanie (hlavne v zime) , na prievan aj na prenášanie z miesta na miesto.
Ahoj, vďaka, asi bola prepolievaná. Skúsila som ju presadiť, hádam sa dajako pozbiera.
privát
17.01.10,19:49
Tak to jej je veľká škoda, rastie relatívne pomaly a prečo vyhynul..?:confused:
veď to ma hnevá, že neviem prečo? Odrazu začalo opadávať ihličie. Hneď som ho presadila do novej zeminy a skontrolovala starý substrát. Žiadne potvory som neobjavila. Začal opadávať ďalej. Bohužial nezachránila som ho. Tak som musela kúpiť nový, lebo sa mi veľmi páči.
zuzkahris
18.01.10,19:15
veď to ma hnevá, že neviem prečo? Odrazu začalo opadávať ihličie. Hneď som ho presadila do novej zeminy a skontrolovala starý substrát. Žiadne potvory som neobjavila. Začal opadávať ďalej. Bohužial nezachránila som ho. Tak som musela kúpiť nový, lebo sa mi veľmi páči.

A nebola tá Araukária aj v zime v teple? Lebo ako poraďáci písali, mala by mať trochu chladnejšie stanovište. Ak nie, tak potom by som vinu pripísala nejakému škodcovi, tých je teraz naozaj veľa / toľko som sa s nimi netrápila nikdy ako teraz /...
ra.cermak
18.01.10,19:34
Zuzanko já mám aur.přímo u trubky od topení .....
privát
21.01.10,18:15
nie, mala som ju roky rokúce v obyvke na tom istom mieste, práve v tejto miestnosti je najchladnejšie (aj v zime). To mi bude záhadou do smrti odrazu čo sa jej znepáčilo :-).
janaGT
31.01.10,14:27
čínska ruža
zuzkahris
31.01.10,18:05
Moja Tillandsia sa asi chystá kvitnúť :o
zuzkahris
31.01.10,18:25
A ešte predjarné prírastky :)
ra.cermak
31.01.10,18:47
Zuzi je vidět že se tilandskám u tebe daří gratuluji a jak se dívám budu muset prohlídnout i ty moje ale zíííítra
zuzkahris
31.01.10,19:01
Zuzi je vidět že se tilandskám u tebe daří gratuluji a jak se dívám budu muset prohlídnout i ty moje ale zíííítra
Takže bude to kvet :eek::eek::):)? Aj na druhej, pozri, len tam to ešte nieje tak vidieť :---
ra.cermak
31.01.10,19:37
může růst ale toto může být i květ ale nebudem předbíhat ale ten první na 99% květ
privát
06.02.10,14:34
milé dievčence, Radek (ktorí máte araucáriu) prosím poraďte čo s ňou? Ešte aká krásna bola na Vianoce, videli ste ju. Nechcem, aby mi zase vykapala ako tá prvá. Nechápem a neviem čo jej je, prikladám dnešné foto a pozrite sa tam dole, koľko konárikov je opadalo a to nie je koniec. Postupne jej žltnú, moc prekúrenú miestnosť nemá.
Ďakujem.
ra.cermak
06.02.10,16:01
To je těžké může to být zálivkou,něco na kořenech nebo jim chybí nějake hnojivo ...
zuzkahris
06.02.10,17:57
To je těžké může to být zálivkou,něco na kořenech nebo jim chybí nějake hnojivo ...
Súhlasim, alebo naopak prehnojená...
zuzkahris
06.02.10,17:58
mne dnes učaril tento kaktus :)
privát
06.02.10,18:45
zuzka, Radek díky. Ostáva mi len vybrať ju zo zeminy, pozrieť korene, osprchovať ich ... ale nemyslím, že by bola prehnojená - hnojím len raz do mesiaca a zalievam tak, aby to neodniesli korene. A čakať. Potom dám neskoršie vedieť.
zuzkahris
06.02.10,19:10
zuzka, Radek díky. Ostáva mi len vybrať ju zo zeminy, pozrieť korene, osprchovať ich ... ale nemyslím, že by bola prehnojená - hnojím len raz do mesiaca a zalievam tak, aby to neodniesli korene. A čakať. Potom dám neskoršie vedieť.
Silno držím palce, bola by jej veľká škoda, je prekrásna .
ra.cermak
06.02.10,19:19
no ale teď v zimě nehnojíš ???? snad???? málo rostlin se hnojí v zimě protože není tolik světla a slunce aby to hnojivo mohly spotřebovat tak se ukládá v zemině a pořád mu přidáváš a pořád tam zůstává TO JE PAK HODNĚ špatné ....
privát
06.02.10,19:21
Silno držím palce, bola by jej veľká škoda, je prekrásna .
vďaka, zapovedala som sa, že už tretiu nekúpim, aj keď sa mi veľmi páči tento bytový stromček.
Po presadení dám ju bližšie k oknu, síce bude to smiešne mať ju na stole, lebo niet inde miesta. Práve teraz som zasa obrala plnú hrsť zožltnutých ihličnatých konárikov.
privát
06.02.10,19:25
no ale teď v zimě nehnojíš ???? snad???? málo rostlin se hnojí v zimě protože není tolik světla a slunce aby to hnojivo mohly spotřebovat tak se ukládá v zemině a pořád mu přidáváš a pořád tam zůstává TO JE PAK HODNĚ špatné ....
panenkoskákavá, práve pred chvíľou som ju poliala hnojivovým roztokom, lebo bola nejaká suchá.
zuzkahris
06.02.10,19:29
panenkoskákavá, práve pred chvíľou som ju poliala hnojivovým roztokom, lebo bola nejaká suchá.
:(, zajtra ju vyber z tej zeminy a osprchuj korienky, ako si písala a už viac ju v zime neprihnojuj, držíme silno palce !!!
privát
06.02.10,19:47
:(, zajtra ju vyber z tej zeminy a osprchuj korienky, ako si písala a už viac ju v zime neprihnojuj, držíme silno palce !!!
OK OK, budeme to potrebovať obidve.
ra.cermak
06.02.10,19:58
a já je držím pevně
privát
06.02.10,20:23
a já je držím pevně
fajn. Dúfam, že ma nesklame :-).
ra.cermak
07.02.10,08:23
Jak to dopadlo je něco na kořenech nebo ...
zuzkahris
07.02.10,17:02
Takže som to ako tak zrátala, počet kvetináčov doma : 172 :o:), to som ešte nezarátala, kaktusky zo semienka, čo som vypestovala, odnože bromélií, ktoré budem na jar presádzať, takže cca :):)
janakova29
07.02.10,17:07
Takže som to ako tak zrátala, počet kvetináčov doma : 172 :o:), to som ešte nezarátala, kaktusky zo semienka, čo som vypestovala, odnože bromélií, ktoré budem na jar presádzať, takže cca :):)
Zuzkahris, a to si ešte stihla navariť obed pri toľkom počítaní ? S toľkými kvietkami je určite veľa starostí. Ako to stíhaš ? Ale určite odmena stojí za všetku námahu. Nech sa im aj Tebe darí.
zuzkahris
07.02.10,18:14
Zuzkahris, a to si ešte stihla navariť obed pri toľkom počítaní ? S toľkými kvietkami je určite veľa starostí. Ako to stíhaš ? Ale určite odmena stojí za všetku námahu. Nech sa im aj Tebe darí.
Ďakujeme pekne :). Neboj všetko som stihla, aj obed uvariť, pagáče s buchtami upiecť :) aj kvietky opočítať :). No teraz v zime s nimi ani nieje veľa starostí, skôr v lete, nedajbože keď sa nejaký škodca objaví :mad:, ale inak všetko stíham :). Len tá zimná záhrada mi ešte chýba, ale nemáme na to priestor.
ra.cermak
07.02.10,18:40
Zuzko já v létě orchidejí 32ks,palmi11ks,sukulenty114ks,masožravky5ks,kaktu sy25ks,tilandsie29ks,zmijovce 5ks a ostatních kvítek 38ks ale to bylo v létě a nemněl jsem ještě 26 Amaryllek ale zase nějaké sukulenty ubyly a ono se to ještě nějak vytříbí do jara
Valcake
07.02.10,18:55
zuzkahris aj ra.cermak, tak vám len gratulovať. Vidno, že kvietky milujete.;)