11ariana11
30.05.09,19:32
Ahojte,
o mesiac planujem otvorit kaviaren. Mam ale jednu nejasnost a to: staci,ak budem mat v kaviarni vyucenych ludi,ale ja ako majitelka som neni vyucena v danom obore? (ale budem tam pracovat).
Ďalej by som sa chcela opýtať ako je to s fajčiarskym zákonom:treba mať priestor pre nefajčiarov oddelený pevnou stenou alebo stačí len nejaká prička bez dverí?Je zákonom stanovené % miest vyhradené pre nefajčiarov?
Dakujem
dragan.michal
30.05.09,22:20
prstuduj si zakon o ochrane nefajciarov.

Potrebujes mat veduceho prevadzky, ten musi splnit podmienky, vyuceny a prax a ten sa zapisuje ako zodpovedny veduci za tu prevadzku
11ariana11
31.05.09,07:39
Aha,takze tym padom nemozem byt veduca ja...
akina
01.06.09,04:31
Aha,takze tym padom nemozem byt veduca ja...
Ak chceš prevádzkovať len kaviareň, tak ide o živnosť voľnú: predaj na priamu konzumáciu nealko nápojov.... § 38 ods. 2 živnostenského zákona, k vybaveniu ŽL nepotrebuješ doklady o odbor.spôsobilosti, neustanovuješ zodpovedného zástupcu za živnosť. Môžeš byť ty sama zodpovedná vedúca za prevádzkareň ( nie je to to isté ako zodpovedný zástupca za živnosť ). Musíš si ale vybaviť zdravotný preukaz a osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností, tzv. hygienické minimum.
ivanka p.
01.06.09,20:17
Ak budeš pracovať v kaviarni, a nie si vyučená v potravinárskom odbore, príp, inom podobnom podľa požiadaviek Vyhlášky, budeš musieť absolvovať overenie vedomostí na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva (hygiena), kde Ti po úspešnom preskúšaní vydajú osvedčenie na výkon epid. závažných činností s platnosťou 5 rokov. To isté platí aj u zamestnancov, príp.brigádnikov, ktorých by si chcela zamestnať a neboli by vyučení. Ďalšia dôležitejšia podmienka je, že aj keby si nepracovala v bare, ale fyzicky sa pohybovala v jeho zázemí (sklady, bar atď), musíš mať platný zdravotný preukaz. Taktiež aj zamestnanci. Bez neho by sa nemala vlastne čo robiť v zariadení ako je bar, kaviareň, reštaurácia a pod.:rolleyes:
Čo sa týka novely "fajčiarskeho zákona", tak ak nepripravuješ, nevyrábaš a nepodávaš pokrmy, príp. jedlá, nemusíš robiť stavebné úpravy. Zákaz sa vtedy nevzťahuje na kaviareň. Môžeš max. podávať tyčinky, oriešky, slané krekry a pod.
Ak by si však chcela v kaviarni podávať občerstvenie typu rýchleho občerstvenia, alebo iné jedlá a pokrmy, buď budeš rešpektovať úplny zákaz fajčenia v tvojom zariadení, alebo stavebne upravíš kaviareň na fajčiarsku a nefajčiarsku časť presne podľa novely zákona. Tam sa dozvieš aj % rozloženie plochy pre nefajčiarov a fajčiarov.
;)
11ariana11
01.06.09,20:59
Ďakujem za radu:)..nevieš nahodou či pod to nespada aj školsky odbor obchod a podnikanie?
akina
02.06.09,04:17
Osvedčenie na vykonávanie epidem. závažných činností vydáva Akadémia vzdelávania ( príslušná pobočka ) a tiež pobočky Červeného kríža.
11ariana11
02.06.09,07:13
A to osvedcenie vazne potrebujem mat aj ja ked chcem otvorit kaviaren a tam sa ziadne pokrmy ani potraviny predavat nebudu?
lenkak
02.06.09,07:18
káva je potravina.
Takisto k tej káve podáš cukor, a pod...
11ariana11
02.06.09,07:33
No to ste ma nepotesili :( Ten zdravotny preukaz problem nebude,ale ziskat to osvedcenie...
lenkak
02.06.09,07:52
osvedčenie tiež nie je problém.
Na hygiene povedia okruh tém, alebo si pohľadaj tu na Porade, naučíš sa, a dajú Ti test.
Ja som ale za to, že keď chceš robiť s potravinami, tak musíš vedieť čo a ako. Ten test schvaľujem. Nie je to nič náročné, horšie by bolo, keby si mala výrobu.
11ariana11
02.06.09,08:59
Neviete mi prosim este poradit,kde by som nasla zoznam alebo nejaky rospis skolskych odborov,ktore uz obsahuju hygienicke minimum? V zivnostenskom zakone som nic take nenasla. Dakujem
ivanka p.
02.06.09,09:12
POZOR.! Osvedčenie na vykonávanie epidemiologicky závažnej činnosti môže vydať len príslušný regionálny úrad verej.zdravotníctva alebo ÚVZ SR. Možno akadémia vzdelávania vykoná ak je dostatok ľudí, preškolenie k skúške a vydá osvedčenie o absolvovaní preškolenia. Ale osvedčenie k činnosti určite nie.!:)
11ariana11
02.06.09,11:58
Uz som to nasla,mozno to bude niekto potrebovat:

Príloha č. 6
k vyhláške č. 585/2008 Z. z.

ZOZNAM
VZDELÁVACÍCH INŠTITÚCIÍ, KTORÝCH DIPLOM ALEBO VYSVEDČENIE
PREUKAZUJE ODBORNÚ SPÔSOBILOSŤ NA VYKONÁVANIE
EPIDEMIOLOGICKY ZÁVAŽNÝCH ČINNOSTÍ:
1. lekárska fakulta,
2. farmaceutická fakulta,
3. fakulta verejného zdravotníctva, fakulta ošetrovateľstva a sociálnej práce,
4. prírodovedecká fakulta v odbore biológia a chémia,
5. veterinárna fakulta,
6. fakulta chemickej a potravinárskej technológie,
7. stavebná fakulta v odbore vodné hospodárstvo a vodné stavby,
8. fakulta so zameraním na prácu v potravinárstve,
9. stredná zdravotnícka škola,
10. stredná hotelová škola,
11. stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve a na prácu vo farmaceutickej výrobe,
12. stredná priemyselná škola stavebná v študijnom odbore vodohospodárske stavby,
13. stredné odborné učilište vodohospodárske,
14. stredná škola alebo odborné učilište v odboroch starostlivosti o ľudské telo,
15. vzdelávacie zariadenie uskutočňujúce rekvalifikačný akreditovaný kurz v odbore kuchár, čašník a v odboroch
starostlivosti o ľudské telo, ktorému akreditáciu vydalo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky,
16. stredná veterinárna škola


Takze ak nie je vase vzdelanie na zozname,je potrebné, aby ste požiadali o vykonanie skúšok
odbornej spôsobilosti na príslušnom regionálnom úrade verejného
zdravotníctva.
anka_p
29.01.10,07:19
Uz som to nasla,mozno to bude niekto potrebovat:

Príloha č. 6
k vyhláške č. 585/2008 Z. z.

ZOZNAM
VZDELÁVACÍCH INŠTITÚCIÍ, KTORÝCH DIPLOM ALEBO VYSVEDČENIE
PREUKAZUJE ODBORNÚ SPÔSOBILOSŤ NA VYKONÁVANIE
EPIDEMIOLOGICKY ZÁVAŽNÝCH ČINNOSTÍ:
1. lekárska fakulta,
2. farmaceutická fakulta,
3. fakulta verejného zdravotníctva, fakulta ošetrovateľstva a sociálnej práce,
4. prírodovedecká fakulta v odbore biológia a chémia,
5. veterinárna fakulta,
6. fakulta chemickej a potravinárskej technológie,
7. stavebná fakulta v odbore vodné hospodárstvo a vodné stavby,
8. fakulta so zameraním na prácu v potravinárstve,
9. stredná zdravotnícka škola,
10. stredná hotelová škola,
11. stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve a na prácu vo farmaceutickej výrobe,
12. stredná priemyselná škola stavebná v študijnom odbore vodohospodárske stavby,
13. stredné odborné učilište vodohospodárske,
14. stredná škola alebo odborné učilište v odboroch starostlivosti o ľudské telo,
15. vzdelávacie zariadenie uskutočňujúce rekvalifikačný akreditovaný kurz v odbore kuchár, čašník a v odboroch
starostlivosti o ľudské telo, ktorému akreditáciu vydalo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky,
16. stredná veterinárna škola


Takze ak nie je vase vzdelanie na zozname,je potrebné, aby ste požiadali o vykonanie skúšok
odbornej spôsobilosti na príslušnom regionálnom úrade verejného
zdravotníctva.

Mám rekvalifikačný kurz z PTK -echa na servírku a volala som na RUVZ a pani mi povedala, že tento kurz neuznávajú, že nestačí na odbornú spôsobilosť. Tak som jej citovala z hore uvedenej vyhlášky bod 15, tak mi povedala, že to musím priniesť a pozrie sa na to. Že keď to nikdy nevidela, tak nemôže povedať či to stačí, aj napriek tomu, že som jej povedala, že tento kurz je akreditovaný cez Min. školstva. V PTK echu tvrdia, že sú to akreditované kurzy a že ich uznávajú aj na otvorenie živnosti v tomto odbore. Tak neviem kde mám teraz hľadať pravdu.....:(
bv_alexandra
25.04.10,14:53
:rolleyes:No po prečítaní príspevkov som neni moc nadšená:D
Takže ak otváram kaviareň a nie som vyučená musím si vybaviť aj zdraovtný preukaz a tiež aj tú odbornú spôsobilosť?
Ako dlho asi trvá celý proces na tú odb. spôsobilosť?
2. Neivem či som správne pochopila že pokiaľ sa jedná o kaviareň, tak to môže byť na voľnú živnosť, a vtedy nepotrebujem zodp zástupcu za živnosť, len musím mať zodp zástupcu za prevádzku?
lenkak
25.04.10,15:22
vždy pri styku s potravinami musíš mať zdravotný preukaz, takisto aj zamestnanci, ktorý prichádzajú ku styku s potravinami.
Ak budeš manipulovať s potravinami, tak potrebuješ mať aj Osvedčenie pre vykonávanie epidem. závažných činností, Osvedčenie vydáva Reg. úrad VZ, /hygiena, po spravení tzv. skúšok. Dáva sa na 5 rokov. Vybavíš po dohode s RUVZ rýchlo. Záleží od Teba ako sa naučíš to čo budú od Teba chcieť.
reapu
27.04.10,11:05
Aj ja sa opýtam. Syn chce otvoriť bar, bez podávania jedál. Je vyučený kuchár na Strednom odbornom učilišti - odbor kuchár. Má 2 roky prax. Má zdravotný preukaz a ako to bude s Osvedčením? Dajú mu ho na základe toho, že je vyučený v škole - stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve a na prácu vo farmaceutickej výrobe?
akina
27.04.10,12:01
Aj ja sa opýtam. Syn chce otvoriť bar, bez podávania jedál. Je vyučený kuchár na Strednom odbornom učilišti - odbor kuchár. Má 2 roky prax. Má zdravotný preukaz a ako to bude s Osvedčením? Dajú mu ho na základe toho, že je vyučený v škole - stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve a na prácu vo farmaceutickej výrobe?
Syn už má potrebnú odbornú spôsobilosť, nepotrebuje tzv.hygienické minimum.
reapu
29.04.10,06:50
Ďakujem.;)
montina
08.06.10,11:44
Prosím Vás to hygienické minimum si zaplatí na hygiene zamestnanec, som povinná ako zamestnávateľ mu to preplatiť?
jess
08.06.10,11:52
... no ja nie som kompetentná, ale logiku to má, že TY potrebuješ, aby TVOJ zamestnanec mal zdravotný preukaz, takže to sú TVOJE náklady a nie zamestnancove, nie ?
montina
08.06.10,11:58
no lenže príjmové doklady z regionálneho úradu sú vystavené na zamestnanca, nie na firmu...tak neviem
lenkak
08.06.10,15:52
Zamestnancovi sa v našej firmy takéto doklady dali preplatiť. Vypísal sa VPD na meno zamestnanca, on podpísal, že prevzal peniaze a pripol sa k VPD príjmový doklad od RUVZ.
blavaciko
08.06.10,18:10
co sa tyka poplatku za vydanie osvedcenia o odbornej sposobilosti na vykonavanie epidemiologicky zavaznych cinnosti, podla mna to nie je danovo uznatelny naklad, nakolko osvedcenie zostava zamestnancovi aj po ukonceni pracovno-pravneho vztahu, ma platnost 5 rokov myslim...
samozrejme nepotrebujes zodpovedneho zastupcu, to je hlupost, pohostinske sluzby su volnou zivnostou...

ad fajcenie: podla zakona o ochrane nefajciarov je zakazane fajcenie okrem ineho aj v zariadeniach spolocneho stravovania. ALE tento zakon definuje zariadenie spolocneho stravovania ako zariadenie, kde sa vyraba, pripravuje A podava jedlo... pokial nesplnas vsetky tri podmienky sucasne, s fajcenim si hlavu zatial lamat nemusis (zakusky - podavas, nevyrabas, nepripravujes, napr.)
pokial vsak splnas vsetky tri uvedene podmienky, musis mat vycleneny stavebne oddeleny priestor pre nefajciarov, minimalne vo velkosti 50% prevadzkovej plochy. A priestor pre nefajciarov musi byt vzdy situovany v casti pri vchode. Tu pozor ak mas vchody dva. Niektori kontrolori si s tym zvyknu pohrat a ze sice z jedneho vchodu mas nefajciara, ale z druheho mas rovno fajciarske a budu chcet mozno naparit pokutu za to. Spisat do zapisnice namietku, ak pride pokuta, odvolat sa ci ako sa to tam riesi a vysvetlovat, nakoniec ti ju nedaju... aspon tak zo skusenosti