Zavrieť

Porady

Otvorenie kaviaren

Ahojte,
o mesiac planujem otvorit kaviaren. Mam ale jednu nejasnost a to: staci,ak budem mat v kaviarni vyucenych ludi,ale ja ako majitelka som neni vyucena v danom obore? (ale budem tam pracovat).
Ďalej by som sa chcela opýtať ako je to s fajčiarskym zákonom:treba mať priestor pre nefajčiarov oddelený pevnou stenou alebo stačí len nejaká prička bez dverí?Je zákonom stanovené % miest vyhradené pre nefajčiarov?
Dakujem
Usporiadat
dragan.michal dragan.michal

dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

prstuduj si zakon o ochrane nefajciarov.

Potrebujes mat veduceho prevadzky, ten musi splnit podmienky, vyuceny a prax a ten sa zapisuje ako zodpovedny veduci za tu prevadzku
0 0
11ariana11 11ariana11

11ariana11 je offline (nepripojený) 11ariana11

Aha,takze tym padom nemozem byt veduca ja...
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

11ariana11 Pozri príspevok
Aha,takze tym padom nemozem byt veduca ja...
Ak chceš prevádzkovať len kaviareň, tak ide o živnosť voľnú: predaj na priamu konzumáciu nealko nápojov.... § 38 ods. 2 živnostenského zákona, k vybaveniu ŽL nepotrebuješ doklady o odbor.spôsobilosti, neustanovuješ zodpovedného zástupcu za živnosť. Môžeš byť ty sama zodpovedná vedúca za prevádzkareň ( nie je to to isté ako zodpovedný zástupca za živnosť ). Musíš si ale vybaviť zdravotný preukaz a osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností, tzv. hygienické minimum.
2 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

Ak budeš pracovať v kaviarni, a nie si vyučená v potravinárskom odbore, príp, inom podobnom podľa požiadaviek Vyhlášky, budeš musieť absolvovať overenie vedomostí na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva (hygiena), kde Ti po úspešnom preskúšaní vydajú osvedčenie na výkon epid. závažných činností s platnosťou 5 rokov. To isté platí aj u zamestnancov, príp.brigádnikov, ktorých by si chcela zamestnať a neboli by vyučení. Ďalšia dôležitejšia podmienka je, že aj keby si nepracovala v bare, ale fyzicky sa pohybovala v jeho zázemí (sklady, bar atď), musíš mať platný zdravotný preukaz. Taktiež aj zamestnanci. Bez neho by sa nemala vlastne čo robiť v zariadení ako je bar, kaviareň, reštaurácia a pod.
Čo sa týka novely "fajčiarskeho zákona", tak ak nepripravuješ, nevyrábaš a nepodávaš pokrmy, príp. jedlá, nemusíš robiť stavebné úpravy. Zákaz sa vtedy nevzťahuje na kaviareň. Môžeš max. podávať tyčinky, oriešky, slané krekry a pod.
Ak by si však chcela v kaviarni podávať občerstvenie typu rýchleho občerstvenia, alebo iné jedlá a pokrmy, buď budeš rešpektovať úplny zákaz fajčenia v tvojom zariadení, alebo stavebne upravíš kaviareň na fajčiarsku a nefajčiarsku časť presne podľa novely zákona. Tam sa dozvieš aj % rozloženie plochy pre nefajčiarov a fajčiarov.
0 0
11ariana11 11ariana11

11ariana11 je offline (nepripojený) 11ariana11

Ďakujem za radu..nevieš nahodou či pod to nespada aj školsky odbor obchod a podnikanie?
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

Osvedčenie na vykonávanie epidem. závažných činností vydáva Akadémia vzdelávania ( príslušná pobočka ) a tiež pobočky Červeného kríža.
0 0
11ariana11 11ariana11

11ariana11 je offline (nepripojený) 11ariana11

A to osvedcenie vazne potrebujem mat aj ja ked chcem otvorit kaviaren a tam sa ziadne pokrmy ani potraviny predavat nebudu?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
káva je potravina.
Takisto k tej káve podáš cukor, a pod...
0 0
11ariana11 11ariana11

11ariana11 je offline (nepripojený) 11ariana11

No to ste ma nepotesili Ten zdravotny preukaz problem nebude,ale ziskat to osvedcenie...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
osvedčenie tiež nie je problém.
Na hygiene povedia okruh tém, alebo si pohľadaj tu na Porade, naučíš sa, a dajú Ti test.
Ja som ale za to, že keď chceš robiť s potravinami, tak musíš vedieť čo a ako. Ten test schvaľujem. Nie je to nič náročné, horšie by bolo, keby si mala výrobu.
0 0
11ariana11 11ariana11

11ariana11 je offline (nepripojený) 11ariana11

Neviete mi prosim este poradit,kde by som nasla zoznam alebo nejaky rospis skolskych odborov,ktore uz obsahuju hygienicke minimum? V zivnostenskom zakone som nic take nenasla. Dakujem
0 0
ivanka p. ivanka p.

ivanka p. je offline (nepripojený) ivanka p.

POZOR.! Osvedčenie na vykonávanie epidemiologicky závažnej činnosti môže vydať len príslušný regionálny úrad verej.zdravotníctva alebo ÚVZ SR. Možno akadémia vzdelávania vykoná ak je dostatok ľudí, preškolenie k skúške a vydá osvedčenie o absolvovaní preškolenia. Ale osvedčenie k činnosti určite nie.!
0 0
11ariana11 11ariana11

11ariana11 je offline (nepripojený) 11ariana11

Uz som to nasla,mozno to bude niekto potrebovat:

Príloha č. 6
k vyhláške č. 585/2008 Z. z.

ZOZNAM
VZDELÁVACÍCH INŠTITÚCIÍ, KTORÝCH DIPLOM ALEBO VYSVEDČENIE
PREUKAZUJE ODBORNÚ SPÔSOBILOSŤ NA VYKONÁVANIE
EPIDEMIOLOGICKY ZÁVAŽNÝCH ČINNOSTÍ:
1. lekárska fakulta,
2. farmaceutická fakulta,
3. fakulta verejného zdravotníctva, fakulta ošetrovateľstva a sociálnej práce,
4. prírodovedecká fakulta v odbore biológia a chémia,
5. veterinárna fakulta,
6. fakulta chemickej a potravinárskej technológie,
7. stavebná fakulta v odbore vodné hospodárstvo a vodné stavby,
8. fakulta so zameraním na prácu v potravinárstve,
9. stredná zdravotnícka škola,
10. stredná hotelová škola,
11. stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve a na prácu vo farmaceutickej výrobe,
12. stredná priemyselná škola stavebná v študijnom odbore vodohospodárske stavby,
13. stredné odborné učilište vodohospodárske,
14. stredná škola alebo odborné učilište v odboroch starostlivosti o ľudské telo,
15. vzdelávacie zariadenie uskutočňujúce rekvalifikačný akreditovaný kurz v odbore kuchár, čašník a v odboroch
starostlivosti o ľudské telo, ktorému akreditáciu vydalo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky,
16. stredná veterinárna škola


Takze ak nie je vase vzdelanie na zozname,je potrebné, aby ste požiadali o vykonanie skúšok
odbornej spôsobilosti na príslušnom regionálnom úrade verejného
zdravotníctva.
0 0
anka_p anka_p

anka_p je offline (nepripojený) anka_p

11ariana11 Pozri príspevok
Uz som to nasla,mozno to bude niekto potrebovat:

Príloha č. 6
k vyhláške č. 585/2008 Z. z.

ZOZNAM
VZDELÁVACÍCH INŠTITÚCIÍ, KTORÝCH DIPLOM ALEBO VYSVEDČENIE
PREUKAZUJE ODBORNÚ SPÔSOBILOSŤ NA VYKONÁVANIE
EPIDEMIOLOGICKY ZÁVAŽNÝCH ČINNOSTÍ:
1. lekárska fakulta,
2. farmaceutická fakulta,
3. fakulta verejného zdravotníctva, fakulta ošetrovateľstva a sociálnej práce,
4. prírodovedecká fakulta v odbore biológia a chémia,
5. veterinárna fakulta,
6. fakulta chemickej a potravinárskej technológie,
7. stavebná fakulta v odbore vodné hospodárstvo a vodné stavby,
8. fakulta so zameraním na prácu v potravinárstve,
9. stredná zdravotnícka škola,
10. stredná hotelová škola,
11. stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve a na prácu vo farmaceutickej výrobe,
12. stredná priemyselná škola stavebná v študijnom odbore vodohospodárske stavby,
13. stredné odborné učilište vodohospodárske,
14. stredná škola alebo odborné učilište v odboroch starostlivosti o ľudské telo,
15. vzdelávacie zariadenie uskutočňujúce rekvalifikačný akreditovaný kurz v odbore kuchár, čašník a v odboroch
starostlivosti o ľudské telo, ktorému akreditáciu vydalo Ministerstvo školstva Slovenskej republiky,
16. stredná veterinárna škola


Takze ak nie je vase vzdelanie na zozname,je potrebné, aby ste požiadali o vykonanie skúšok
odbornej spôsobilosti na príslušnom regionálnom úrade verejného
zdravotníctva.
Mám rekvalifikačný kurz z PTK -echa na servírku a volala som na RUVZ a pani mi povedala, že tento kurz neuznávajú, že nestačí na odbornú spôsobilosť. Tak som jej citovala z hore uvedenej vyhlášky bod 15, tak mi povedala, že to musím priniesť a pozrie sa na to. Že keď to nikdy nevidela, tak nemôže povedať či to stačí, aj napriek tomu, že som jej povedala, že tento kurz je akreditovaný cez Min. školstva. V PTK echu tvrdia, že sú to akreditované kurzy a že ich uznávajú aj na otvorenie živnosti v tomto odbore. Tak neviem kde mám teraz hľadať pravdu.....
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

No po prečítaní príspevkov som neni moc nadšená
Takže ak otváram kaviareň a nie som vyučená musím si vybaviť aj zdraovtný preukaz a tiež aj tú odbornú spôsobilosť?
Ako dlho asi trvá celý proces na tú odb. spôsobilosť?
2. Neivem či som správne pochopila že pokiaľ sa jedná o kaviareň, tak to môže byť na voľnú živnosť, a vtedy nepotrebujem zodp zástupcu za živnosť, len musím mať zodp zástupcu za prevádzku?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
vždy pri styku s potravinami musíš mať zdravotný preukaz, takisto aj zamestnanci, ktorý prichádzajú ku styku s potravinami.
Ak budeš manipulovať s potravinami, tak potrebuješ mať aj Osvedčenie pre vykonávanie epidem. závažných činností, Osvedčenie vydáva Reg. úrad VZ, /hygiena, po spravení tzv. skúšok. Dáva sa na 5 rokov. Vybavíš po dohode s RUVZ rýchlo. Záleží od Teba ako sa naučíš to čo budú od Teba chcieť.
2 0
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

Aj ja sa opýtam. Syn chce otvoriť bar, bez podávania jedál. Je vyučený kuchár na Strednom odbornom učilišti - odbor kuchár. Má 2 roky prax. Má zdravotný preukaz a ako to bude s Osvedčením? Dajú mu ho na základe toho, že je vyučený v škole - stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve a na prácu vo farmaceutickej výrobe?
0 0
akina akina

akina je offline (nepripojený) akina

reapu Pozri príspevok
Aj ja sa opýtam. Syn chce otvoriť bar, bez podávania jedál. Je vyučený kuchár na Strednom odbornom učilišti - odbor kuchár. Má 2 roky prax. Má zdravotný preukaz a ako to bude s Osvedčením? Dajú mu ho na základe toho, že je vyučený v škole - stredná škola alebo odborné učilište zamerané na prácu v potravinárstve a na prácu vo farmaceutickej výrobe?
Syn už má potrebnú odbornú spôsobilosť, nepotrebuje tzv.hygienické minimum.
0 0
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

Ďakujem.
0 0
montina montina

montina je offline (nepripojený) montina

veselá kopa
Prosím Vás to hygienické minimum si zaplatí na hygiene zamestnanec, som povinná ako zamestnávateľ mu to preplatiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať