mona091
31.05.09,19:40
Pekny den,

prosim o radu, ako riesit nasledujuci problem,

cely rok 2008 som mala neobyvany byt. Z dovodu hospitalizacie som nemohla byt pritomna na odcitani spotreby tepla na radiatoroch v na zaciatku roka 2009,
a tak mi teraz pri zuctovani rozpocitali teplo nahradnym sposobom, z ktoreho vysla suma, ako pri celorocnej spotrebe 4-clennej rodiny. Pritom v byte nebola ziadna spotreba.

Da sa voci tomu branit?
Orim
31.05.09,20:28
Obávam sa, že to bude dosť ťažké, nehovoriac o tom, že bude treba zaplatiť nový výpočet a celé vyúčtovanie a to môže byť riadna pálka. Treba si pohovoriť najskôr so správcom
Lotarka
01.06.09,07:34
Ak by Vám aj správca chcel vyhovieť, musel by byť Váš odpočet a vyúčtovanie na všetky byty znovu - aspoň si myslím. A to by ste si museli pravdepodobne vlastníci schváliť, tak ako ste si schvaľovali spôsob vyúčtovania pri nezistených stavoch pomerových meračov.

U nás sú aj náhradné termíny pri odpisovaní a dá sa aj individuálne dohodnúť na odpísaní s tým kto chodí odpisovať.

Škoda, že ste na to nemysleli dopredu - mohli ste sa vyhnúť vyššej úhrady.
svojar
01.06.09,09:16
Už asi nepomôže, zúčtovanie záloh už musí byť doručené, my už máme vyrovnané nedoplatky aj vyplatené preplatky. Celé by sa to muselo prerábať. Aj u nás sú náhradné termíny, sú aj vlastníci, ktorí sú dlhodobo neprítomní, ale vžy si dakoho nájdu, kto byt otvorí a umožní odpočet. Náhradný spôsob rozúčtovania sme ešte nikdy nemuseli použiť. Verím, že to bude v danom prípade dosť vysoká suma, ale bohužiaľ.
Lotarka
01.06.09,09:33
Ja by som sa spýtala na trochu podobný prípad, potrebujem to potvrdiť.

V čase keď boli montované PRVN nebola umožnená montáž v byte starým vlastníkom.
Keď sa už noví vlastníci nasťahovali niekoľkonásobne vyvolávali a urgovali správcu, aby boli merače namontované. Kým namontovali merače trvalo to niekoľko mesiacov.

Kým merače neboli namontované bude sa im rozúčtovávať teplo podľa vyhlášky § 7 ods.4?

Postup rozúčtovania bol schválený podľa vyhlášky.
svojar
01.06.09,15:23
To už je trocha zložitejšie a asi bude záležať na nejakom dohovore. Voči novému vlastníkovi by to bolo nekorektné.
My v SVB by sme to riešili. Takéto prípady,obdobie bez PRVN, sa nám stávajú pri výmene jednotlivých radiátorov, keď firma, ktorá nám PRVN montuje a zároveň robí rozrátanie nákladov nenamontuje PRVN hneď na požiadanie SVB. Všetko závisí od ostatných vlastníkov bytov, ako k tomu pristúpia.
najag
02.06.09,11:33
V práve je zasada, ze kazdy ma vediet svoje práva a povinnosti. Zial, aj na to pamata vyhlaska 630/2005. Je to neprijemné, ale myslim si, ze sa to uz riesi neskoro, pretoze sa na to dalo reagovat od zaciatku roka 2009 este v dostatocnej miere a dal sa zvratit stav vo Vas prospech. To ste nevyuzila a teda musite znasat sankciu, ktora je stanovena vo vyhlaske.
mona091
10.06.10,18:49
Pekny den,

prosim o radu, ako riesit nasledujuci problem,

cely rok 2008 som mala neobyvany byt. Z dovodu hospitalizacie som nemohla byt pritomna na odcitani spotreby tepla na radiatoroch v na zaciatku roka 2009,
a tak mi teraz pri zuctovani rozpocitali teplo nahradnym sposobom, z ktoreho vysla suma, ako pri celorocnej spotrebe 4-clennej rodiny. Pritom v byte nebola ziadna spotreba.

Da sa voci tomu branit?


mili poradaci, som tu zase,
A PENIIM!!!!


na zaklade rad na citovany problem z minuleho roku, zmierila som sa s nedoplatkom za rozpocet tepla v neobyvanom byte. No dala som reklamaciu na vyuctovanie s tym, aby som mala ratane teplo s nizsim koeficientom podla zakona, a nie dvojnasobnou sadzbou.
na odpoved som cakala, ale nedockala som sa,

az teraz, prislo dalsie vyuctovnaie:

boli tam same preplatky, ALE ZAVER = NEDOPLATOK 500 € !!! za neobyvany byt, pricom preplatky boli 450 za zaplatene preddavky a skutocnu spotrebu.
a uz som blbec, ja mam zaplatait 500 €, lebo preplatky boli vo vyske 400€, ale nedoplatok sa mi vysplhal dvojnasobne aj s penalizaciou (nedoplatok za vykurovanie z minuleho roku bol cca 12000,-sk) a aj so zapoctom musim doplatit 500e,

a odkial ten nedoplatok?

- penale za nezaplateny nedoplatok z predchadzajuceho roku, pricom ma usmernili, ze aj ked som podala reklamaciu, bola som povinna nedoplatok vyplatit
- dalej ma presviedcali, ze odpoved na reklamaciu mi poslali, oni to maju v evidennci odoslanej posty, a nie su povinni to posielat doporucene
- dalsie nedoplatky vznikli tym, ze udajne mi obycajnou postou (kedze dovernik ma nikdy nenasiel doma) posielali zvysenie zalohovitych platieb (udajne zvysovali predpis zaloh 3 x a o cca 10 €), a kedze ja som platila cely rok rovnaku sumu, penalizovali mi to ako dlôh,

to ze na konci vznikli preplatky, pretoze byt je uz niekolko rokov neobyvany, to je vedlajsie,

CO MAM ROBIT????

mam sancu? oplati sa mi vobec ist pravnou cestou do takehoto sporu? :mad:
sito
10.06.10,20:55
Poraďák najag to napísal jasne. Máte svoje práva a povinnosti. Vy ste si neplnili svoje povinnosti a teraz sa dožadujete svojich práv.

Na rozpočítanie tepla a nákladov za teplo nemá vplyv počet osôb. Podstatné sú m2 ak nie je v dome pomerové meranie. Ak je tak, m2, pomer rozpočítania podľa m2, a počeť nameraných jednotiek, dielikov a dohodnutý spôsob rozpočítania tepla a nákladov na teplo vlastníkmi bytov. V tom prípade je vyhláška bezpredmetná.

Termostatickej hlavici nevadí vaša neprítomnosť. Prístroju pomerového merania tiež. Ak máte elektronické prístroje, stav sa dá odpísať aj v marci, máji, len bolo treba chcieť. Stihnúť to pred termínom rozpočítania.
mona091
11.06.10,04:54
Poraďák najag to napísal jasne. Máte svoje práva a povinnosti. Vy ste si neplnili svoje povinnosti a teraz sa dožadujete svojich práv.

Na rozpočítanie tepla a nákladov za teplo nemá vplyv počet osôb. Podstatné sú m2 ak nie je v dome pomerové meranie. Ak je tak, m2, pomer rozpočítania podľa m2, a počeť nameraných jednotiek, dielikov a dohodnutý spôsob rozpočítania tepla a nákladov na teplo vlastníkmi bytov. V tom prípade je vyhláška bezpredmetná.

Termostatickej hlavici nevadí vaša neprítomnosť. Prístroju pomerového merania tiež. Ak máte elektronické prístroje, stav sa dá odpísať aj v marci, máji, len bolo treba chcieť. Stihnúť to pred termínom rozpočítania.

v minulom roku som nemohla spristupnit byt z dovodu hospitalizacie = odpocet nebol spraveny na zaklade skutocnej spotreby, ale priemernou spotrebou celej brany = ok, moja chyba, akurat som reklamovala vysku pokuty, pretoze ak z dokazateôlnych dovodov nespristupnis byt, vyhlaska cituje presny vzorec na vypocet uctovania spotreby, odpoved mi neposlali - vlastne udajne ano, ako sa ma snazia presvedcit, ale obycajnopu postou

tento rok som odpocty meracov zabezpecila, vsetko ok, ale nechapem, ze vznikli nedoplatky z toho, ze som nezvysila zalohovite platby, o ktorych zvysovani som sa zase nemala ako dozvediet, tie mi nasledne penalizovali a penalizovali aj dlh z minuleho roku, ktiory som reklamovala
sito
11.06.10,05:25
(5) V prípade poruchy pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určeného meradla1) tepla, alebo ak konečný
spotrebiteľ neúmyselne neumožnil ich odčítanie, spotrebná
zložka sa konečnému spotrebiteľovi určí

Náklady domu, deleno m2 domu, krát m2 bytu. Teda priemer na byt.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

Čo sa týka nových predpisov, ako sa dozvedeli ostatní vlastníci o zvyšovaní záloh. Bežne sa to robí tak, že zástupca bytov ich odovzdá vlastníkom oproti podpisu. Teda doporučene.

Čo treba vedieť, zistiť? Dohodnutý pôsob rozdelenia nákladov, ak nie je žiadny v dome dohodnutý, postupovať mal správca podľa vyhlášky.

Ak správca nemá doklad o prebraní nových mesačných zálohových platieb je možné mu oznámiť, že požiadate súd aby rozhodol. Ak ste predpisy neprevzali úmyselne.

Ešte otázočku, set SVB, alebo máte zmluvu so Správcom?
mona091
11.06.10,07:03
- nove predpisy som nemala dorucene, pretoze dovernik, z dovodu mojej nepritomnosti ich vratil spravcovi
- spravca mi ich udajne poslal obycajnou postou, nie doporucene, a zdovodnil to tym, ze nema povinnnosti posielat postu doporucene, preto som nemala sancu vediet o zmenach
- zmluva je so spravcom

- a som uz zufala, platim za neobyvany byt platby ako pri 10-cloennej rodine z dovodu penalizacie platieb, o ktorych som netusila, ze sa zalohy zdvihali
sito
11.06.10,07:57
- nove predpisy som nemala dorucene, pretoze dovernik, z dovodu mojej nepritomnosti ich vratil spravcovi
- spravca mi ich udajne poslal obycajnou postou, nie doporucene, a zdovodnil to tym, ze nema povinnnosti posielat postu doporucene, preto som nemala sancu vediet o zmenach
- zmluva je so spravcom

- a som uz zufala, platim za neobyvany byt platby ako pri 10-cloennej rodine z dovodu penalizacie platieb, o ktorych som netusila, ze sa zalohy zdvihali

Ale ono je to aj trochu o ochote sa dohodnúť. Ak si vlastník bytu, neprenajímaš ho, môžeš písomne požiadať správcu o doručovanie pošty na adresu kde teraz bývaš na svoje náklady. Skôr by som to videl od správcu účelove, až bezohľadné. Dokonca by som povedal, že môže mať niečo zalubol.

Zdá sa, že váš správca nemusí nič, len ťahať od vás peniaze. Treba si riadne prečítať zmluvu o výkone správy a všetko, čo je možné použiť vo váš prospech, to treba použiť voči správcovi.
mona091
11.06.10,08:31
Dakujem,

prave o tom je moja otazka,
ci mam sancu v takomto spore uspiet,

tu ucelovost som uz spravcovi vytkla, spytala som sa ho, ci mi bude kazdy mesiac vhadzovat obycajnu postu - oznamenia o zvyseni preddavkov, a kedze ten byt je prazdny, neobyvany, neprenajimany, schranka sa kopi samymi letakmi, sem tam aj postou, nemusim sa o zmene dozvediet, a hned ma spravca v rukach penale, aj ked na konci zuctovacieho obdobia, na zaklade teraz platenych preddavkov, zakonite musi vzniknut preplatok,

ak mam sancu sa obhajit, budem to riesit cez pravnika, no v tejto chcili som poriadne napalena
sito
11.06.10,08:49
Ťažko vyprávať o tom čo bolo, keď nepoznať podrobnosti. Ale treba si to so správcom vybaviť do budúcnosti, aby to nezneužíval. Ono sa to nezdá, ale tie penále vedia naskákať.

Bežne sa predpisy záloh menia po ročnom vyúčtovaní. Jednu dvanástinu s predošlých nákladov ročného vyúčtovania. Aký dôvod mali tri krát?

Právnik, keď ho pozdravíte už si účtuje. Skúste najprv niekoho známeho, ktorý ma viac skúsenosti s tým. Až potom právnika. Verím, ale treba aj trošku, možno trošku viac, aj na seba. ;)
verkaz
11.06.10,10:24
Že by sa nebol našiel niekto, kto by bol v Tvojom byte dal odpísať spotrebu radiátorov ? U nás je to tiež tak, že ten u koho nie je možné ani na druhú výzvu odpísať stavy na meračoch, vypočíta sa mu priemer. Aj keď je byt neobývaný, tak povinnosťou vlastníka je nahlásiť stav na všetkých meračoch ak nemôže v dobe odpisu byt sprístupniť.
Halli
11.06.10,11:35
- nove predpisy som nemala dorucene, pretoze dovernik, z dovodu mojej nepritomnosti ich vratil spravcovi
- spravca mi ich udajne poslal obycajnou postou, nie doporucene, a zdovodnil to tym, ze nema povinnnosti posielat postu doporucene, preto som nemala sancu vediet o zmenach
- zmluva je so spravcom

- a som uz zufala, platim za neobyvany byt platby ako pri 10-cloennej rodine z dovodu penalizacie platieb, o ktorych som netusila, ze sa zalohy zdvihali

Mona nemaj mi to za zlé, ale ver, že spor nevyhráš a darmo si napálená. Ja by som bola tiež, keby som sa komusi starala o jeho majetok a on si nenájde ani čas ísť sa tam pozrieť, nahlásiť stavy, zmeniť si zálohy...Vieš, keby si bola na strane správcu tak nekonaš inak, nikto sa ti nebude prosiť, aby si si plnila svoje povinnosti k svojmu majetku. ber to ako dobre mienenú radu, prosím ;)
svojar
11.06.10,18:44
Keď si neplatila predpis v stanovenej výške, správca alebo SVB účtuje poplatok z omeškania a ten u Teba trval prakticky až do zúčtovania. Teda na jednej strane preplatok a na druhej nedoplatok za rok 2008 + sancie z omeškania.
mona091
11.06.10,18:55
Mona nemaj mi to za zlé, ale ver, že spor nevyhráš a darmo si napálená. Ja by som bola tiež, keby som sa komusi starala o jeho majetok a on si nenájde ani čas ísť sa tam pozrieť, nahlásiť stavy, zmeniť si zálohy...Vieš, keby si bola na strane správcu tak nekonaš inak, nikto sa ti nebude prosiť, aby si si plnila svoje povinnosti k svojmu majetku. ber to ako dobre mienenú radu, prosím ;)

dakujem vsetkym,

odpocet radiatorov tento rok uz neriesim, to bolo rok pred tymto zuctovanim, co vsak nechapem je to, preco mam platit za preddavky, ktore sa 3 alebo 4 x dvihali v priebehu roka (neviem, lebo oznamenie som nemala, povedal mi to iba spravca), pricom zalohovite platby platim vyssie, preto stale v predchadzajucich rokoch boli automaticky preplatky, a az tieto dva posledne roky mam problem. Preco ma spravca mat k dispozicii v priebehu roka moje peniaze, ak je dokazatelne, ze byt je prazdny? ze sa tam vobec nebyva? preco musim platit preddavky vo vysske spotreby 6 - clennej rodiny? vsak ak by vznikla vyssia spotreba, samozrejme, ze by som to po zuctovani uhradila. Ale preco mam uverovat spravcu? a este byt za to pokutovana? Preco mam platit dopredu 150 €, ked urcite nebude ani tento rok ziadna spotreba?
Halli
11.06.10,19:06
dakujem vsetkym,

odpocet radiatorov tento rok uz neriesim, to bolo rok pred tymto zuctovanim, co vsak nechapem je to, preco mam platit za preddavky, ktore sa 3 alebo 4 x dvihali v priebehu roka (neviem, lebo oznamenie som nemala, povedal mi to iba spravca), pricom zalohovite platby platim vyssie, preto stale v predchadzajucich rokoch boli automaticky preplatky, a az tieto dva posledne roky mam problem. Preco ma spravca mat k dispozicii v priebehu roka moje peniaze, ak je dokazatelne, ze byt je prazdny? ze sa tam vobec nebyva? preco musim platit preddavky vo vysske spotreby 6 - clennej rodiny? vsak ak by vznikla vyssia spotreba, samozrejme, ze by som to po zuctovani uhradila. Ale preco mam uverovat spravcu? a este byt za to pokutovana? Preco mam platit dopredu 150 €, ked urcite nebude ani tento rok ziadna spotreba?

Čo sa týka predpisu a osôb, je tvojou povinnosťou nahlásiť správcovi, že tam nebudeš bývať a nech urobí predpis na jednu osobu. Aj tá jedna osoba sa dá vo vyúčtovaní nulovať....ovšem ak si na to zase dohliadneš! Predpis ti možno výjde na 100 € nie 150€...
Čo sa týka uverovania správcu, píšeš blbosť, lebo tvoj byt, nie je dom so svojou strechou a svojimi chodbami, výťahom,pivnicami...je súčasťou celku a v zime ti v ňom určite nemrzne. Aj keď máš merače možno na nule /ak áno, tak musia mať z teba susedia radosť...:rolleyes:/...takže z toho všetkého my vychádza len to, že ak sa nechceš týmto pravidlám prispôsobovať, radšej byt predaj niekomu, kto bude o to stáť a zbytočne nemusíš nadávať na to , čo je nám ostatným úplnou samozrejmosťou. ...a ver, že zbytočne sa jeduješ...;)
mona091
11.06.10,19:22
Čo sa týka predpisu a osôb, je tvojou povinnosťou nahlásiť správcovi, že tam nebudeš bývať a nech urobí predpis na jednu osobu. Aj tá jedna osoba sa dá vo vyúčtovaní nulovať....ovšem ak si na to zase dohliadneš! Predpis ti možno výjde na 100 € nie 150€...
Čo sa týka uverovania správcu, píšeš blbosť, lebo tvoj byt, nie je dom so svojou strechou a svojimi chodbami, výťahom,pivnicami...je sôčasťou celku a v zme ti v ňom nemrzne. Aj keď máš merače možno na nule /ak áno, tak musia mať z teba susedia radosť...:rolleyes:/...takže z toho všetkého my vychádza len to, že ak sa nechceš týmto pravidlám prispôsobovať, radšej byt predaj niekomu, kto bude o to stáť a zbytočne nadávať na to , čo je nám ostatným úplnou samozrejmosťou. ...a ver, že zbytočne sa jeduješ...;)

spravca ma nahlasene, ze byt je neobyvany, aJ TAK SA UCTUJE 1 OSOBA, je to prizemny byt, ktory je maximalne nevyhodny z pohladu tepla, nie je vykurovany z pivnicnych priestorov a koeficient pri rozpocte tepla nie je kompenzaciou ale vysmechom,
no kazdy rok, aj ked tam sa nerobi skutocna spotreba, spotreba tam je, pretoze aj ked su radiatory vypnute, aj tak je tam spotreba z dovodu odparovania, a cudovala by si sa, ako zujimavo vyzera cislo, ktore je nie z ohrevu TV ale z odparenia,

byt je mojej mamy, ktora sa dlhodobo zdrziava u mojho brata mimo rep., ale o tri roky sa vrati, takze preto sa on staram,

a naozaj nemam zaujem vykurovat susedov, pretoze ani oni nemali zaujem mi oznamovat dolezite informacie, aj ked kontakt maju, a tiez nesuhlasili so zvyhodnenim prizemneho bytu vzhladom k vykurovaniu, (koeficient),
tiez nesuhlasili s montazou digitalnych meracov tepla (vtedy by sa urcite nestalo to, ze po odpocte po stanovenom termine by neuznali odmerane hodnoty, pripadne merace na dialku, bez toho, aby bol niekto v byte),

no aj tak by som nekurila v byte, v ktorom sa nebyva, tento byt susedi s pivnicou, chodbou, to su vsetko priestory, ktore nie su vykurovane, a susedi aj so susedom z vedlajsej brany,
a naozaj nevidim dovod, aby som isla na zaciatku zimy zapnut temperovanie a vypnut ho po sezone,
aby som vzkurila susedov,

co sa tyka vlastnictva bytu, nebytovych priestorv, spolovćnych casti a zariadeni, mozes sa spolahnut, ze naozaj v tom mam prehlad, nebavim sa o spoluvlastnictve niecoho, bavim sa o mojich zalohovitych platbach za moju spotrebu,


takze ako, to akoze mam aj kurit, platit a este si zvysovat platby kvoli susedom?

fakt si myslis, ze sa nechcem prisposobit?
ako by malo moje prisposobenie vyzerat? co by som mala inac robit?
Halli
11.06.10,19:47
spravca ma nahlasene, ze byt je neobyvany, aJ TAK SA UCTUJE 1 OSOBA, je to prizemny byt, ktory je maximalne nevyhodny z pohladu tepla, nie je vykurovany z pivnicnych priestorov a koeficient pri rozpocte tepla nie je kompenzaciou ale vysmechom,
no kazdy rok, aj ked tam sa nerobi skutocna spotreba, spotreba tam je, pretoze aj ked su radiatory vypnute, aj tak je tam spotreba z dovodu odparovania, a cudovala by si sa, ako zujimavo vyzera cislo, ktore je nie z ohrevu TV ale z odparenia,

byt je mojej mamy, ktora sa dlhodobo zdrziava u mojho brata mimo rep., ale o tri roky sa vrati, takze preto sa on staram,

a naozaj nemam zaujem vykurovat susedov, pretoze ani oni nemali zaujem mi oznamovat dolezite informacie, aj ked kontakt maju, a tiez nesuhlasili so zvyhodnenim prizemneho bytu vzhladom k vykurovaniu, (koeficient),
tiez nesuhlasili s montazou digitalnych meracov tepla (vtedy by sa urcite nestalo to, ze po odpocte po stanovenom termine by neuznali odmerane hodnoty, pripadne merace na dialku, bez toho, aby bol niekto v byte)

to akoze mam aj kurit, platit a este si zvysovat platby kvoli susedom?

fakt si myslis, ze sa nechcem prisposobit?
ako by malo moje prisposobenie vyzerat? co by som mala inac robit?

No vieš,... ty to vidíš takto a ten kto sa stará o dom to vidí inak...Verím Ti, ale skús si vybrať z našej komunikácie nejaký ten kompromis...proste sa snaž dohodnúť na rozumnom predpise so správcom, nenadávaj ;), lebo aj keď je ten byt prízemný, nemusí byť až tak nevýhodný...aj ja mám taký :) píšeš, že tam kuriť nebudeš, tak ber na vedomie, že na to doplácaju susedné byty /aj keď možno ho máš vedľa studenej chodby, nad studenými pivnicami atď.../ mohli by sme to riešiť donekonečna. Mňa poburilo, len to, že si to chcela hneď riešiť súdom...tam ale cesta nevedie. Takže ako som začala, tak končím, najdi správny kompromis a dohodni sa so správcom ako to bude približne najlepšie pre obe strany, ...asi tak ;)
mona091
11.06.10,20:03
slavica, dakujem, viem, ze to nemyslis zle,

ale ja som uz zufala, pretoze so spravcom uz neviem komunikovat, presviedca ma, ze on nie je povinny mi doporucene nic oznamovat, a moja chyba je, ze v schranke listy nemam, ako aj to, ze na reklamaciu mi nebol povinny odpovedat doporucene, ale stacilo mu zaevidovat odoslanu postu, dokonca na meno mojej mamy, aj ked reklamacia bola pisana v mojom mene, ako spolnomocnenej osoby,
zvysene zalohovite platby musim respektovat, a aj ked preukazatelne tam niekolkorocne nie je ziadna spotreba, stale po vyuctovani boli pred tym preplatky, zalohy zvysuju a ja to musim platit, inac ma penalizuju,

a v tomto nevidim logiku, ja im poskytnem bezurocne peniaze, ktore sa mi vratia, ale ked im neposkytnem viac penazi, tak mi ich aj spenalizuju,

ak by som spravila spotrebu, ktoru by mi nauctovali vo vyuctovani, tiez mozu povedat, ze ma uverovali pocas roka, tak nech si potom zoberu aj uropk, ale takto?
sito
11.06.10,21:13
spravca ma nahlasene, ze byt je neobyvany, aJ TAK SA UCTUJE 1 OSOBA, je to prizemny byt, ktory je maximalne nevyhodny z pohladu tepla, nie je vykurovany z pivnicnych priestorov a koeficient pri rozpocte tepla nie je kompenzaciou ale vysmechom,
no kazdy rok, aj ked tam sa nerobi skutocna spotreba, spotreba tam je, pretoze aj ked su radiatory vypnute, aj tak je tam spotreba z dovodu odparovania, a cudovala by si sa, ako zujimavo vyzera cislo, ktore je nie z ohrevu TV ale z odparenia,

byt je mojej mamy, ktora sa dlhodobo zdrziava u mojho brata mimo rep., ale o tri roky sa vrati, takze preto sa on staram,

a naozaj nemam zaujem vykurovat susedov, pretoze ani oni nemali zaujem mi oznamovat dolezite informacie, aj ked kontakt maju, a tiez nesuhlasili so zvyhodnenim prizemneho bytu vzhladom k vykurovaniu, (koeficient),
tiez nesuhlasili s montazou digitalnych meracov tepla (vtedy by sa urcite nestalo to, ze po odpocte po stanovenom termine by neuznali odmerane hodnoty, pripadne merace na dialku, bez toho, aby bol niekto v byte),

no aj tak by som nekurila v byte, v ktorom sa nebyva, tento byt susedi s pivnicou, chodbou, to su vsetko priestory, ktore nie su vykurovane, a susedi aj so susedom z vedlajsej brany,
a naozaj nevidim dovod, aby som isla na zaciatku zimy zapnut temperovanie a vypnut ho po sezone,
aby som vzkurila susedov,

co sa tyka vlastnictva bytu, nebytovych priestorv, spolovćnych casti a zariadeni, mozes sa spolahnut, ze naozaj v tom mam prehlad, nebavim sa o spoluvlastnictve niecoho, bavim sa o mojich zalohovitych platbach za moju spotrebu,


takze ako, to akoze mam aj kurit, platit a este si zvysovat platby kvoli susedom?

fakt si myslis, ze sa nechcem prisposobit?
ako by malo moje prisposobenie vyzerat? co by som mala inac robit?

Presne, presne! Treba niečo prepichnúť, aby bolo viac informácii. Stalo sa.

Pokrok nezastavíš, ale kdebili zostanú na mieste.
verkaz
12.06.10,08:13
Podľa tvojho príspevku mi vychádza, že za celý rok si sa pravdepodobne nezaujímala o dianie v dome, kde si vlastníčkou bytu. Keby si bola v tom období so správcom, určite by ti povedal o zvýšení platieb za plnenia.
Ale mohol ti poslať upomienku a určite by si bola zareagovala skorej a nie až po doručení vyúčtovania.
mona091
12.06.10,09:26
Podľa tvojho príspevku mi vychádza, že za celý rok si sa pravdepodobne nezaujímala o dianie v dome, kde si vlastníčkou bytu. Keby si bola v tom období so správcom, určite by ti povedal o zvýšení platieb za plnenia.
Ale mohol ti poslať upomienku a určite by si bola zareagovala skorej a nie až po doručení vyúčtovania.


zadala som otazku, a z odpovedi mi vyslo, ze sa nemam pustat do takehoto boja, ze som opacna, z Marsu, a mala by som robit nasledovne:

- vyplatit vsetky nedoplatky, aj za zvysene zalohy, ktore su penalizovane, aj za nedoplatok, ktory bol reklamovany, a aj ked som nedostala na reklamaciu odpoved, je to jedno, lebo aj obycajna posta je odpovedou,
- zistovat pravidelne u spravcu, ci sa nezvysuju preddavky, a okamzite ich platit zvysene, vsak na konci obdobia mi nieco vratia,
- nestarat sa o to, ze platim tolko, ako ked sa tam byva,
- nestarat sa o to, ze susedia nechcu diditalne merace, ktore zachovavaju hodnoty aj z minulych obdobi, a daju sa pouzit aj v ine dni
- nestarat sa o to, ze za kurenie mi bolo naratane Najviac z celej brany, kde sa byty uzivaju
- nezabudnut vykurovat v zime byt, aby sa susedia na mna nehnevali, ze im taha od pivnice
- chodit pravidelne ku spravcovi, ci nahodou mi neposiela nejake obycajne zasielky
- nestarat sa iba o byt v ramci beznej starostlivosti, ale chodit za susedmi, a pytat sa ich, co nove


takze, vzdavam sa,
Flinstone
12.06.10,11:52
väčšina správcov má na vykurovanie pomer 40:60, prípadne iný, kde časť nákladov na vykurovanie je rozúčtovaná fixne a zbytok podľa meračov, lebo dodávateľ tepla má náklady aj keby nebol žiadny odber. Podobne je to aj s elektrinou. Takže názor, ak v byte nebývam a nekúrim musia mi vrátiť všeky zálohy vyplatené na vykurovanie je scestný. Veď teplo prestupuje stenou aj od tých chudákov okolo čo musia kúriť viac, lebo majú podchladené steny.
sito
12.06.10,12:48
väčšina správcov má na vykurovanie pomer 40:60, prípadne iný, kde časť nákladov na vykurovanie je rozúčtovaná fixne a zbytok podľa meračov, lebo dodávateľ tepla má náklady aj keby nebol žiadny odber. Podobne je to aj s elektrinou. Takže názor, ak v byte nebývam a nekúrim musia mi vrátiť všeky zálohy vyplatené na vykurovanie je scestný. Veď teplo prestupuje stenou aj od tých chudákov okolo čo musia kúriť viac, lebo majú podchladené steny.

Osobne si myslím, že aj neobývaný byt je treba vykurovať na teplotu 20 °C. Je to možné, na to sú v bytoch termostatické hlavice. Akýkoľvek pomer, ani 60 : 40 to nezabezpečí. Jedine dohodnutý spôsob 1,5 násobku najvyššej úhrady rovnakého bytu. V takom prípade by posledná veta bola aktuálna len do prvého ročného vyúčtovania. Dalšie roky by sa už zariadil, aby kúril, využíval termostatické hlavice.

Chybou v tom dome ja aj to, že nechcú spraviť krok dopredu, vymeniť odparovacie meranie za elektronické.

Väčšina správcov ma s pomerom 40 : 60 len to, že ho musia rešpektovať, ak sa vlastníci bytov na ňom dohodli.
mona091
12.06.10,17:20
väčšina správcov má na vykurovanie pomer 40:60, prípadne iný, kde časť nákladov na vykurovanie je rozúčtovaná fixne a zbytok podľa meračov, lebo dodávateľ tepla má náklady aj keby nebol žiadny odber. Podobne je to aj s elektrinou. Takže názor, ak v byte nebývam a nekúrim musia mi vrátiť všeky zálohy vyplatené na vykurovanie je scestný. Veď teplo prestupuje stenou aj od tých chudákov okolo čo musia kúriť viac, lebo majú podchladené steny.





- nikde som nepisala, ze nechcem platit ziadnu zalohu

- velmi dobre viem, ze naklady su aj bez toho, ci si zakurim

- je rozdiel, ci mi vznikaju dalsie naklady zbytocnym odparovanim

- po cele roky som platila bez toho, aby mi vadilo, ze vobec nieco platim



- ide mi o to, ze spravili zo mna neplatica, lebo som si v priebehu roka nezvysila zalohovite platby, o ktorych som, sa nedozvedela, lebo mi nic neposlali, to mi naratali ako nedoplatky, nasledne ich spenalizovali + spenalizovali mi dlh z minuleho roku, ktory som reklamovala, a odpovede som sa nedockala,

- a penale su daleko za hranicou vysky, za ktoru inych trestaju



- moja otazka znela, ci ma zmysel sa branit proti penalom, pretoze:

- preplatok bol 450€, vyplatene zalohy a skutocna spotreba
- nedoplatok bol 950 €
- zaplatit mam 500 €

pytam sa, ako je mozne, ze z reklamovanej sumy vo vyske cca 12000,-sk z predchadzajuceho roku (nechceli uznat odpocet z meracov tepla po navrate z PNS, lebo udajne uz boli po lehote uzivatelnosti a tak mi zratali priemer, aj ked preukazatelne tam nebola ziadna ina moja spotreba), na ktoru mi neodpovedali + udajne zvysovanie zaloh pocas rok, pricom netusim, o ake sumy, vznikol tak vysoky nedoplatok, ake su penalizacne uroky?

A je zo mna velky neplatic, aj ked pravidelne kazdy mesiac roky platim,
a je to aj dobry navod pre spravcov, ako ziskat zadarmo zdroje na uzivanie pocas roka, staci iba neustale zdvihat zalohovite platby, a na konci roka ich kazdemu vratia, to znamena, mic neporusia, iba si zabezpecia okamzite lacne zdroje, a pripadne, poslat taketo oznamenia obycajnou postou a potom okamzite tieto sumy penalizovat, ak nahodou niekto zmenu zvysenia neuskutocni, a tomu uz hovorim "podnikanie"

toto pisem ako vysvetlenie, pretoze mam dojem, ze sa nepresne vyjadrujem o co mi ide, kedze sa tu vsuvaju rozne ine myslienky, ktore s pointou mojho problemu nemaju nic spolocne,
a nakoniec len tolko, ze naozaj som to uz vzdala, pretoze ked citam reakcie, uvedomila som si, aky je vacsinovy nazor, a este vela vody pretecie, kym ludisa aktivne zacnu vnimat svoje prava a povinnosti a naozaj si ich aj hajit
GABRIELA
14.06.10,09:06
V niečom s tebou súhlasí a v niečom nie. Určite zlyhala komunikácia.
Pokiaľ sú v danom byte preplatky,( a dosť vysoké) a súčasne správca má informáciu o tom že daný byt sa neužíva, je povinný spraviť predpis bytu primerane. Tým by som sa bránila predpisu a žiadala ho minimálne teraz upraviť. Možno by som skúsila požiadať o odpustenie ( príp.zníženie penále) a napísať dôvody ( pošta, neprítomnosť...). Neviem však či Vám vyhovejú. A určite by som ich slušne požiadala, aby Vám zasielali poštu doporučene, príp.aj oznámenie e-mailom.
Nesúhlasím však s tým , že v zime byt aspoň netemperujete, a naozaj je Vašou povinnosťou zabezpečiť odpočet spotrieb vody, tepla tak aby bolo možné urobiť vyúčtovanie.
Tak ako povedala Slavica, nemá význam sa rozčuľovať, tým nič nedosiahnete. Skúste slušne a dohodou.
verkaz
14.06.10,13:45
Podľa dostupnej štatistiky je spotreba tepla na vykurovanie za celý rok percentuálne rozdelená na mesiace:
- január 19,00 %
- február 16,00 %
- marec 15,00 %
Z toho mi vychádza tak, ako tu už bolo konštatované, že aj základná zložka je za tieto mesiace vyššia a aj keď sa v byte nekúr, zaplatí sa viac.i
sito
14.06.10,18:05
Téma má správny názov: rozpočet tepla v neobyvanom byte.

Rozpočítanie tepla na neobývaný byt by mal byť minimálne 30 % z ročného priemeru na byt. Ak 30 % minie, uhradí aj 30 % nákladov. Ak nemá 30 % minutých, mal by byt uhradiť minimálne priemer, ale ani to nemusí zaručiť, že v byte sa bude temperovať na 20 °C. Nič iné ako výška nákladov nezabezpečí aby v neprítomnosti vlastník nastavil hlavice tak aby bola v byte aj v jeho neprítomnosti teplota 20 °C.

Susedia budú isto radšej, keď bude kúriť a platiť. Ako nekúriť a platiť. Ale nájdu sa v dome aj taký, ktorí s tým súhlasia, lebo je to pre ných prínos, čo oni prekúria, to on zaplatí. A to bez rozdielu, čí je to byt výhodný, alebo nevýhodný.