pasuliatko
07.06.09,13:30
Ahojte, v našej bytovke je zakázané fajčiť ale to asi vo väčšine. ALE... Máte tu dve rodiny, ktoré tento zákaz porušujú a fajčia na chodbe, a to majú kúsok výťahom von. Boli už upozornení aby v tom nepokračovali ale naďalej v tom veselo pokračujú. Ak niekedy otvoríte dvere dovalí sa Vám do bytu smrad z cigariet a je to nanajvýš nechutné a nepríjemné. Poraďte mi prosím kam alebo na koho by som sa mala obrátiť aby to skončilo alebo čo by som mala urobiť. Ďakujem :):):)
alla66
07.06.09,12:03
Je predsa v platnosti zakon na ochranu nefajciarov. Podla neho sa nesmie fajcit na verejnych priestranstvach a na miestach na to nevyhradenych. Ked sa nesmie fajcit priamo na MHD zastavke a meter od nej, tak v obytnom dome na chodbe a to verejnej uz vonkoncom nie! Takyto priestor musi byt vylozene oznaceny ako priestor na fajcenie

http://www.porada.sk/t72691-zakaz-fajcenia.html

g) verejne prístupnými priestormi všetky priestory určené na bežné využívanie alebo na činnosti v oblasti týkajúcej sa zdravia, starostlivosti o deti, výchovy a vzdelávania, dopravy, obchodu, športu, rekreácie a kultúry, administratívnej práce,
tam spadá aj spoločný priestor v paneláku.

Inak môžeš hľadať aj v domovom poriadku, či náhodou nie je nejaký interný predpis, ktorý priamo zakazuje fajčenie v spoločných domových priestoroch a potom sa môžeš so svojou sťažnosťou aj anonymne obrátiť na bytovú správu (alebo čo už máte ohľadom paneláku).
pepsikova
07.06.09,12:07
..no u mňa vo vchode, kedykoľvek otvoríš dvere do bytu, máš tam smrad, lebo na nižších poschodiach sa fajčí 24 hodín denne,dym stúpa hore a ja, hoci fajčiar, fajčím doma ale ten smrad mám pri každom otvorení dverí..a nepomohlo dohováranie ani nič..lebo tí susedia to môžu, vchodový dôverník tam sedí a fajčí s nimi..
Fajoska
07.06.09,14:25
Ahojte, v našej bytovke je zakázané fajčiť ale to asi vo väčšine. ALE... Máte tu dve rodiny, ktoré tento zákaz porušujú a fajčia na chodbe, a to majú kúsok výťahom von. Boli už upozornení aby v tom nepokračovali ale naďalej v tom veselo pokračujú. Ak niekedy otvoríte dvere dovalí sa Vám do bytu smrad z cigariet a je to nanajvýš nechutné a nepríjemné. Poraďte mi prosím kam alebo na koho by som sa mala obrátiť aby to skončilo alebo čo by som mala urobiť. Ďakujem :):):)

No ak sa nedá dohodnúť priamo s nimi, a ak to nejde ani cez vchodového dôverníka, tak im treba pohroziť mestskou políciou... ak to nepomôže tak nemáte zrejme inú možnosť ako to nahlásiť. V zákone to máte stanovené jasne (už to tu ktosi napísal), takže dôverník by sa mal o to postarať... Takúto situáciu vám vôbec nezávidím, lebo rozhádaní susedia... :(
pasuliatko
07.06.09,15:40
No ak sa nedá dohodnúť priamo s nimi, a ak to nejde ani cez vchodového dôverníka, tak im treba pohroziť mestskou políciou... ak to nepomôže tak nemáte zrejme inú možnosť ako to nahlásiť. V zákone to máte stanovené jasne (už to tu ktosi napísal), takže dôverník by sa mal o to postarať... Takúto situáciu vám vôbec nezávidím, lebo rozhádaní susedia... :(

a komu to nahlásim?
pasuliatko
07.06.09,15:41
človek čo sa stará o náš panelák im sam osobne povedal,že nesmú fajčiť. aj on je fajčiar a pritom chodí fajčiť pred panelák. v domovom poriadku je vyslovene napísane,že je zakázane fajčiť v priestoroch bytovky. ale oni to nerešpektujú stale. ja som fakt zufala a neviem čo robiť.
tetrisss
07.06.09,15:43
Na urad verejneho udravotnictva, cize byvali hygienici.
pasuliatko
07.06.09,15:44
Na urad verejneho udravotnictva, cize byvali hygienici.

ale budem musieť mať aj dôkaz?alebo ?
pasuliatko
07.06.09,15:48
našla som http://www.uvzsr.sk/index.html a neporadíte mi komu by som mala napísať email?alebo sa aspoň na začiatok informovať alebo zájsť tam osobne?
tetrisss
07.06.09,16:21
Aky mozes mat dokaz, podla mna podaj staznost, aj pisomne a oni su povinni to presetrit, ten cigaretovy dym sa neda len tak lahko odstranit, nech si to pridu pozriet.
Rozalka
07.06.09,16:46
U vás fajčia na chodbe ... u nás aj vo výťahu, a keď ich napomeniem, ešte majú navrch...
Viac ma štve iný pach: jedna rodina ( 4 dospelí v 1 izb.byte + 2 psy a nesčítaný počet mačiek) vetrajú na chodbu.
Fajoska
07.06.09,16:49
Teda ja myslím, že to má na starosť zdravotníctvo, ale poďľa mňa by si uspela i na "meste" (MsU). Tam by ti mohli dať info, kam treba ísť alebo či potrebuješ nejaké svedectvo druhých susedov... A mestská polícia nepomôže, veď i oni by mohli dať pokutu, či nie?? Potom by si to možno rozmysleli..
pasuliatko
07.06.09,20:40
Aky mozes mat dokaz, podla mna podaj staznost, aj pisomne a oni su povinni to presetrit, ten cigaretovy dym sa neda len tak lahko odstranit, nech si to pridu pozriet.

keby som ich nahrala na telefon?
Vlado.s
07.06.09,21:26
Ahojte, v našej bytovke je zakázané fajčiť ale to asi vo väčšine. ALE... Máte tu dve rodiny, ktoré tento zákaz porušujú a fajčia na chodbe, a to majú kúsok výťahom von. Boli už upozornení aby v tom nepokračovali ale naďalej v tom veselo pokračujú. Ak niekedy otvoríte dvere dovalí sa Vám do bytu smrad z cigariet a je to nanajvýš nechutné a nepríjemné. Poraďte mi prosím kam alebo na koho by som sa mala obrátiť aby to skončilo alebo čo by som mala urobiť. Ďakujem :):):)

Nepotrebuješ nič špeciálne, len privolať mestskú Políciu. Ako už bolo spomenuté, je zákon na ochranu nefajčiarov, ktorí o tom pojednáva a mestská alebo štátna polícia sú vykonávateľmi tohto zákona. Situácia sa rieši následne:
1. Ak sú páchatelia priestupku chytení priamo pri čine (polícia príde keď ešte fajčia na chodbe), tak ty nepotrebuješ žiaden dôkaz alebo svedka (svedkami sú samotní policajti) a postupuje sa následovne:
A.: Páchatelia zostanú na chodbe: policajt im uloží blokovú pokutu a oni ju zaplatia na mieste ak s tým súhlasia. Ak nesúhlasia, tak policajt vezme ich údaje a teba poučí o ďalšom postupe, čo znamená, že musíš ísť (nie hneď) na stanicu nahlásiť priestupok a začne normálne priestupkové konanie, kde sa páchatelia nemajú veľku šancu vykrútiť.
B.: Páchatelia sa schovajú v byte. Tam policajt prístup nemá (pokiaľ nejde o život a zdravie alebo majetok ohrozujúcu situáciu, čo v tomto prípade nejde), tak ich len vyzve aby vyšli von, čo nepredpokladám, že spravia. Ak Áno, tak sa postupuje ako v bode A. Ak nie tak zas budeš poučená o tom, že musíš prisť nahlásiť, no tu už majú páchatelia väčšiu šancu na úspech, lebo sa môže každý z nich vyhovárať, že to nebol on a nepamätá si ktorý z nich fajčil. Policajt si ich možno bude pamätať (v tom prípade OK), ale skôr nie, keďže ich videl krátko a údaje (mená...) nekontroloval osobne, keďže sa schovali. Tu potrebuješ svedka, ktorý dosvedčí kto konkrétne fajčil a páchatelia majú smolu.
2. Ak polícia príde až keď sú už páchatelia v byte, alebo odišli, tak postup je ako v bode 1B a potrebuješ svedka. Bez svedka to nepôjde. Možno by stačil aj videozáznam, ale svedok je svedok. Zvukový záznam nestačí.
pasuliatko
07.06.09,22:26
Nepotrebuješ nič špeciálne, len privolať mestskú Políciu. Ako už bolo spomenuté, je zákon na ochranu nefajčiarov, ktorí o tom pojednáva a mestská alebo štátna polícia sú vykonávateľmi tohto zákona. Situácia sa rieši následne:
1. Ak sú páchatelia priestupku chytení priamo pri čine (polícia príde keď ešte fajčia na chodbe), tak ty nepotrebuješ žiaden dôkaz alebo svedka (svedkami sú samotní policajti) a postupuje sa následovne:
A.: Páchatelia zostanú na chodbe: policajt im uloží blokovú pokutu a oni ju zaplatia na mieste ak s tým súhlasia. Ak nesúhlasia, tak policajt vezme ich údaje a teba poučí o ďalšom postupe, čo znamená, že musíš ísť (nie hneď) na stanicu nahlásiť priestupok a začne normálne priestupkové konanie, kde sa páchatelia nemajú veľku šancu vykrútiť.
B.: Páchatelia sa schovajú v byte. Tam policajt prístup nemá (pokiaľ nejde o život a zdravie alebo majetok ohrozujúcu situáciu, čo v tomto prípade nejde), tak ich len vyzve aby vyšli von, čo nepredpokladám, že spravia. Ak Áno, tak sa postupuje ako v bode A. Ak nie tak zas budeš poučená o tom, že musíš prisť nahlásiť, no tu už majú páchatelia väčšiu šancu na úspech, lebo sa môže každý z nich vyhovárať, že to nebol on a nepamätá si ktorý z nich fajčil. Policajt si ich možno bude pamätať (v tom prípade OK), ale skôr nie, keďže ich videl krátko a údaje (mená...) nekontroloval osobne, keďže sa schovali. Tu potrebuješ svedka, ktorý dosvedčí kto konkrétne fajčil a páchatelia majú smolu.
2. Ak polícia príde až keď sú už páchatelia v byte, alebo odišli, tak postup je ako v bode 1B a potrebuješ svedka. Bez svedka to nepôjde. Možno by stačil aj videozáznam, ale svedok je svedok. Zvukový záznam nestačí.

a ked presne viem kto to fajčí?a pritom tu nemá trvalý pobyt?
Vlado.s
08.06.09,11:53
Pokiaľ vieš kto to je (Meno, priezvisko a približný vek alebo adresa - presnejšie sa dá zistiť tzv. lustrovaním) tak sa postupuje ako v bode 1B. MUSÍŠ mať svedka, ktorý ho určite spozná a ktorý ho videl ako "ťa obťažuje svojím fajčením" na vašej chodbe.

Je to totožná situácia, ako keď ťa niekto obťažuje dymom na zastávke autobusu. Tiež sa musí zistiť o koho ide a niekto to musí dosvedčiť.

Trvalý pobyt nehrá úlohu v žiadnom priestupku alebo trestnom čine. Priestupok alebo TČ sa rieši podľa miestnej príslušnosti t.j "kde sa stal", nie odkiaľ je páchateľ.
slnecnicaa
30.06.09,07:07
a co vtedy, ked fajci suseda pod nami na balkone, vsetok dym ide k nam do bytu. nemozeme mat otvorene okno ani balkonove dvere, resp. mozeme, ale potom je vsetko u nas v byte. uz sme jej povedali, ze nas to obtazuje, tak na nas vyrukla, ze ci to si nemoze ani zafajcit a kam ma chodit fajcit. lenze nam to uz ide na nervy, pretoze ona fajci kazdu hodinu, niekedy aj castejsie. je tam v podnajme, hovorili sme uz aj s majitelkou, slubila, ze jej dohovori.... mozeme sa vobec niekde stazovat, ked fajci u seba na balkone?
kaco11
30.06.09,08:10
tam v podstate ide podľa občianskeho zákonníka, že sused ťa nesmie obťažovať nadmerným hlukom, dymom, atď, ale nemyslím si, že niekde uspeješ. Tam sa zaraďujú iné veci. Ja som tiež fajčiar, dlhé roky fajčím na balkóne aj moji susedia, tiež mi to ťahá do bytu ale proste s tým nič nenarobím. Možno ich zasa obťažuje niečo čo ja robím.
misoft
01.07.09,14:14
ze nas to obtazuje, tak na nas vyrukla, ze ci to si nemoze ani zafajcit a kam ma chodit fajcit. lenze nam to uz ide na nervy, pretoze ona fajci kazdu hodinu, niekedy aj castejsie. je tam v podnajme, hovorili sme uz aj s majitelkou, slubila, ze jej dohovori.... mozeme sa vobec niekde stazovat, ked fajci u seba na balkone?

To by musel byť VŠEOBECNÝ zákaz fajčenia (všade!), aby si dosiahla "neobťažovanie". Na druhej strane, tým, že by si dosiahla, aby ťa neobťažovali dymom z balkónu, by si dosiahla to, že by si obmedzila zase práva toho fajčiara na vlastnom vykonávať akúkoľvek činnosť (aj fajčenie je činnosť), čiže by si mohla obmedziť jeho osobné práva. Tu si nepomôžeš, jedine dohoda.
wegamizi
01.07.09,14:26
U vás fajčia na chodbe ... u nás aj vo výťahu, a keď ich napomeniem, ešte majú navrch...
Viac ma štve iný pach: jedna rodina ( 4 dospelí v 1 izb.byte + 2 psy a nesčítaný počet mačiek) vetrajú na chodbu.
:mee::mee::eek::eek:
pasuliatko
09.06.10,12:17
ľudia po roku sa to stále nezmenilo teraz tu fajčia dve rodiny... jeden býva na 1 poschodí a 2 bývajú aj s dvoma deťmi na 3 poschodí. hoci moji rodičia sú fajčiari (dokonca aj im to vadí) keď otvorím dvere z bytu to je niekedy ako keď idete do krčmy... už sme im aj niečo povedali a oni to stále nerešpektujú...a nám nie len mojej rodine to ide na nervy :mee::mad::mee:
mama Kami
09.06.10,22:30
JA BÝVAM TIEŽ V BYTOVKE NA SÍDLISKU , NA NAJVYŠŠOM POSCHODÍ, TAKŽE LOGICKY VŠETOK SMRAD SA TAHÁ HORE !!! MÁTE TAM TAKÚ RODINU INTELIGENTOV , ČO SI KANADY PASTUJÚ PRAVIDELNE NA CHODBE A TAK ISTO SI TO ROBIA VŠETKY NÁVŠTEVY , KTORÉ MAJÚ KANADY A ABY TOHO NEBOL DOST , TAK PRE ZMENU VŠETKO STRIEKANIE A MALOVANIE PRI PRERÁBKE BYTU SI ROBIA NA SCHODIŠTI !!!! NO NIE SÚ K ZOŽRANIU ???? TERAZ BABO RAD , KED NECHCEŠ DOSTAT PO TME PO PAPULI !!!
mama Kami
09.06.10,22:40
začat si so susedmi , to je horšie ako s danovákmi , tiež sa ich celý život nezbavíš a ešte prídeš aj k úrazu !!!teraz si každý robí v dome čo chce , lebo povie , že si odkúpil byt a može si robit čo chce !!! žijem na sídlisku , niekedy to máme pred domom , ako keby ušli všetky zvieratá z džungle sem !!!!staré jedlo vyhádzané pred domom, špaky a plné popolníky vysypané pred vchodom , škoda hovorit !!!!:mad::mad::mad:
Laco-monter
10.06.10,05:32
Fajčenie je NEKULTURNOSŤ.
janina987
13.06.10,20:08
u nás je to podobné a najhoršie je, keď vyvetrám spálňu a pod nami susedia fajčia. Všetko ide k nám do izby a miesto vyvetrania sme tam ako v pube. Žiaľ to riešim len tak, že balkón zavriem :(
salsa
14.06.10,14:58
Každý deń mám príležitosť povedať si " som šťastná ,že nefajčím".........
buchač
14.06.10,17:21
To by musel byť VŠEOBECNÝ zákaz fajčenia (všade!), aby si dosiahla "neobťažovanie". Na druhej strane, tým, že by si dosiahla, aby ťa neobťažovali dymom z balkónu, by si dosiahla to, že by si obmedzila zase práva toho fajčiara na vlastnom vykonávať akúkoľvek činnosť
Činnosť ...???...viď nižšie
(aj fajčenie je činnosť), čiže by si mohla obmedziť jeho osobné práva.
Aj ja mám práv ...a v zásobníkoch sa toho nááááááájde ...
Tu si nepomôžeš, jedine dohoda.


u nás je to podobné a najhoršie je, keď vyvetrám spálňu a pod nami susedia fajčia. Všetko ide k nám do izby a miesto vyvetrania sme tam ako v pube. Žiaľ to riešim len tak, že balkón zavriem :(

...síce aj ja ...

Ale dá sa aj inak ...

Napríklad začať umývať balkón - ten svoj a vodu pekne spláchnuť pár vedrami vody ...

Myslím , že len debil by fakt nepochopil , o čo sa jedná ...
Stefanmic
22.06.10,12:35
Citujem jeden odborný názor:
Medziľudské vzťahy sú v súčasnosti veľmi napäté. V uponáhľanej dobe, kedy ohľaduplnosť nie je akosi v móde, vznikajú mnohé konflikty. Vzťahy medzi občanmi - susedmi upravuje ako základný zákon Občiansky zákonník v § 127. Podľa tohto ustanovenia, vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
Predmetným ustanovením sa poskytuje vlastníkom nehnuteľností ochrana pred neprimeranými zásahmi zo strany iných subjektov do výkonu ich vlastníckych práv. Predmetná ochrana sa poskytuje aj nájomcom bytov, z čoho vyplýva, že správať sa v súlade so zákonom a rešpektovať iných vlastníkov, príp. nájomcov sú povinní aj nájomcovia. Vychádza sa pritom z rovnosti práv a povinností účastníkov občianskych vzťahov. Každý vlastník hnuteľnej alebo nehnuteľnej veci je povinný zdržať sa všetkého, čím by obťažoval iných. Toto konanie však musí vykazovať určitú intenzitu „nad mieru primeranú pomerom“. Tento pojem sa vykladá objektívne, preto ak zásah druhého subjektu - vo vašom prípade fajčiaci nájomcovia - neprekračuje mieru primeranú pomerom, nejde o neoprávnený zásah, proti ktorému by bolo možné domáhať sa úspešne ochrany na súde.
Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu
V súvislosti s vami uvedeným konaním nájomcov, ktorí vás obťažujú cigaretovým dymom, vám dávam do pozornosti aj zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. V danej veci by sa mohlo jednať o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Tohto priestupku sa dopustí ten, kto inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech, inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví, úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody, úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním.
Za priestupok proti občianskemu spolunažívaniu vo forme schválností alebo iného hrubého správania možno uložiť pokutu do výšky 99 Euro (2.982,50 Sk). Na prejednanie priestupkov je príslušný obvodný úrad podľa miesta vášho trvalého bydliska (kde sa nachádza dom, v rámci ktorého dochádza k obťažovaniu cigaretovým dymom). Podľa § 59 zákona o priestupkoch, objasňovanie priestupkov sa koná na základe vlastného zistenia správnych orgánov alebo orgánov oprávnených objasňovať priestupky alebo na základe oznámenia fyzickej osoby alebo právnickej osoby. Príslušný správny orgán môže vydáva podľa skutkových okolností rozhodnutie, ktorým je obvinený z priestupku uznaný vinným. Toto rozhodnutie musí obsahovať popis skutku s označením miesta a času spáchania priestupku, vyslovenie viny, druh a výšku sankcie, vyslovenie o nároku na náhradu škody a o trovách konania. Občan, ktorý bol uznaný vinným z priestupku, je povinný uhradiť štátu trovy spojené s prejednaním priestupku. Trovy konania sú príjmom štátneho rozpočtu.
Otázka riešenia veci
Vhodným riešením by bolo kontaktovať, alebo písomne vyzvať vlastníka bytu, aby vykonal opatrenia na zabránenie obťažovania. Odporúčam vám obrátiť sa na vlastníka prostredníctvom doporučenej zásielky, a v prípade osobného kontaktu v sprievode ďalšej osoby - prípadného svedka reakcie zo strany vlastníka. Ak by nebolo možné dosiahnuť riešenie týmto spôsobom, môžete sa obrátiť na príslušný orgán s oznámením, že bol spáchaný priestupok. Posledným pokusom o riešenie je žaloba, ktorou by ste sa domáhali, aby súd uložil nájomcom zdržať sa obdobného správania sa.
Na mieste je tiež riešenie veci mimosúdnym spôsobom, ktorý je zaužívaný v mnohých krajinách, nielen v rámci EÚ. Je ním mediácia ako jedna z foriem mimosúdnych urovnávaní sporov, ktoré vám môže ušetriť čas, energiu, stresy a peniaze.
Informácie o článku

Autor: Mgr. Ján Lasák
Gapo
23.02.12,18:03
Aj takto vyzerá, alebo dopadne fajčenie v okne či na balkóne. A nevieš komu sa máš poďakovať, že to nedopadlo ešte horšie. Včera o polnoci v nemenovanej časti Blavy takto dopadol jeden hrantík na parapete plastového okna na balkóne. Že museli asistovať hasiči a pridružené zložky je jasné.
Že to niečo stálo, čo na tom, hlavne že si niekto vypálil zobák:mad::mad::mad: