viera1978
08.06.09,21:13
Dobry den,
chcem si zalozit volnu zivnost...Ako nato a co k tomu potrebujem a co vsetko obehat aby som to dostala..som z BA..???Poradte mi prosim ...a druhy problem je k 31.05.2009 mi skoncil rodicovsky prispevok,pracovala som na dobu neurcitu u zamestnavatela na TPP a dohoda bola rozviazana 31.5.2009....Neviem ci mi bol hradeny prispevok k nezamestnanosti...Ja osobne som si ho nehradila...Pri registracii na urade prace mi zvestovali ze nemam pravo na prispevok k nezamestnanosti...Cize mam 2 deti vo veku 31.05.2009-3
roky k 1.10.2009-6rokov a som vydata a manzel pracuje na TPP...Je toto mozne?...Este k tomu ze som sa prihlasila az dnes na urade(doniesla som ako pako vsetky veci)mi s usmevom na tvari povedali,ze prvych 7 dni si budem musiet poistne uhradit sama....?..??....Som zufala...Na TPP nechcem ist ....chcem zivnost ale neviem co vsetko to obnasa....Poradte.Dakujem.
veronikasad
08.06.09,19:20
Dobry den,
chcem si zalozit volnu zivnost...Ako nato a co k tomu potrebujem a co vsetko obehat aby som to dostala..som z BA..???Poradte mi prosim ...a druhy problem je k 31.05.2009 mi skoncil rodicovsky prispevok,pracovala som na dobu neurcitu u zamestnavatela na TPP a dohoda bola rozviazana 31.5.2009....Neviem ci mi bol hradeny prispevok k nezamestnanosti...Ja osobne som si ho nehradila...Pri registracii na urade prace mi zvestovali ze nemam pravo na prispevok k nezamestnanosti...Cize mam 2 deti vo veku 31.05.2009-3
roky k 1.10.2009-6rokov a som vydata a manzel pracuje na TPP...Je toto mozne?...Este k tomu ze som sa prihlasila az dnes na urade(doniesla som ako pako vsetky veci)mi s usmevom na tvari povedali,ze prvych 7 dni si budem musiet poistne uhradit sama....?..??....Som zufala...Na TPP nechcem ist ....chcem zivnost ale neviem co vsetko to obnasa....Poradte.Dakujem.

Vierka, bohužial. Neznalosť zákona neospravedlňuje.
Ak si sa na úrade práce nezaevidovala do 7 dní od skončenia pracovného pomeru, nezaevidujú ťa spätne, ale až ododňa doručenia prihlášky. Aspoň jednu dobrú správu pre teba - nemusíš si doplácať zdr.poistenie, ak mladšie dieťa nie je v štátnej škôlke, platitelom poistného za teba je štát - ako osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku.

Počas poberania rodičovského príspevku štát nie je platitelom poistného v nezamestnanosti. Ak si si počas tejto doby neplatila dobrovolné poistenie sama, nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne. Podmienkou je doba poistenia 1095 dní v posledných 4 rokoch.

Mladšie dieťa máš umiestnené v predškolskom zariadení ?
viera1978
09.06.09,17:41
Vierka, bohužial. Neznalosť zákona neospravedlňuje.
Ak si sa na úrade práce nezaevidovala do 7 dní od skončenia pracovného pomeru, nezaevidujú ťa spätne, ale až ododňa doručenia prihlášky. Aspoň jednu dobrú správu pre teba - nemusíš si doplácať zdr.poistenie, ak mladšie dieťa nie je v štátnej škôlke, platitelom poistného za teba je štát - ako osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku.

Počas poberania rodičovského príspevku štát nie je platitelom poistného v nezamestnanosti. Ak si si počas tejto doby neplatila dobrovolné poistenie sama, nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne. Podmienkou je doba poistenia 1095 dní v posledných 4 rokoch.

Mladšie dieťa máš umiestnené v predškolskom zariadení ?
Syn zacne chodit do skolky az od septembra....Zatial nechodi...preco?...
veronikasad
09.06.09,21:02
Syn zacne chodit do skolky az od septembra....Zatial nechodi...preco?...
Až teraz som si prečítala poriadne prvú vetu z tvojho príspevku. Pokial by syn nechodil do škôlky, výhodnejšie ako evidencia na úrade práce by pre teba bola registrácia v zdr.poisťovni a soc.poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku. Štát by za teba platil zdravotné aj dôchodkové poistenie. Za uchádzačov o zamestnanie platí len zdr.poistenie - dôchodkove poistení nie sú.

Ak chceš požiadať UP o dotáciu, musíš byť evidovaná ako uchádzač o zamestnanie najmenej 3 mesiace. Kým ju dostaneš, to bude ďalších niekolko mesiacov ...
Don Camilio
11.06.09,21:06
Co sa tyka zaloznia zivnosti najdes vela tem aj na porade, ale tu je to velmi dobre zhrnute uplne vsetko:
w.nadsme.sk/mediafiles//TAB_ZIV_31.03.2009.doc
Je toho dost vela, lebo je to podrobne rozpisane, ale vacsinu odpovedi tu najdes :)
viera1978
15.06.09,16:52
Dakujem...A ty robis na zivnost?...
veronikasad
15.06.09,17:12
Dakujem...A ty robis na zivnost?...
koho sa pýtaš ?
viera1978
16.06.09,06:33
don camilia;-)
Don Camilio
25.06.09,18:59
Ahoj, zatial nie, ale uvazujem o tom :)