zsolt69
15.06.09,18:22
Obdržal som list od majiteľa bytu, ktorý reklamuje vyúčtovanie za rok 2008, nakoľko nedostal pozvánku na schôdzu bytového domu kde sa malo udiať odsúhlasenie vyúčtovania.Z horeuvedeného dôvodu neuzná vyúčtovanie. Podľa ktorého zákona musí najvyšší orgán SVB odsúhlasiť vyúčtovanie?
Ďakujem.
Elena Navrátilová
15.06.09,16:34
Žiadneho. Buď v kľude. Niekto si mýli dojmy s pojmami. Zrejme (môj skromný predpoklad) si reklamujúci poplietol správu o hospodárení s prostriedkami FPOaU s vyúčtovaním za služby spojené s bývaním.
zsolt69
15.06.09,17:23
Citujem zákon 182/1993 Z.z.
" § 7c

(1) Orgánmi spoločenstva sú
a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie
a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, /12ab/
i) vykonanie dobrovoľnej dražby /12ac/ bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15."
Asi myslí na bod b,c,d,
Elena Navrátilová
15.06.09,17:34
Citujem zákon 182/1993 Z.z.
" § 7c

(1) Orgánmi spoločenstva sú
a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie
a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, /12ab/
i) vykonanie dobrovoľnej dražby /12ac/ bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15."
Asi myslí na bod b,c,d,

b) je čerpanie FPOaU + náklady za služby domu ako celok
c) ako inak sa u Vás stanovujú výšky za jednotlivé položky ak nie na základe predhcádzajúcej spotreby, nákladov? Ak sa položka odvíja celoplošne u všetkých vlastníkov tak u nás teda na zhromaždení vlastníckov.
d) za správu je poplatok od bytu... takže jednotný a mali by ste si to uznesením odsúhlasiť na zhromaždení vlastníkov.
Ale to nie je vyúčtovanie za služby spojené s bývaním.
zsolt69
23.06.09,05:15
Túto reklamáciu poslal už bývalí majiteľ bytu, nakoľko 16.04.2009 predal byt inému.Samozrejme tuto skutočnosť nový majiteľ neoznámil v stanovenej lehote podľa našej zmluvy. Musím pozvať na valné zhromaždenie bývalého majiteľa kvôli hlasovaniu za minuloročné vyúčtovanie, alebo stačí mu písomne doručiť výsledok?
sito
23.06.09,05:30
Mal by byť pozvaný, pretože sa jedná o majetok, ktorý v tej dobe patril ešte jemu. Môže a nemusí sa zúčastniť, môže niekoho splnomocniť. Ak rozhodnete, treba mu poslať rozhodnutie ako vlastníci rozhodli.

V prípade, že by sa domáhal svojich práv súdnou cestou, máte prípadný dôkaz jeho nezáujmu o problém, ktorý sa na zhromaždení riešil.
Elena Navrátilová
23.06.09,05:31
Túto reklamáciu poslal už bývalí majiteľ bytu, nakoľko 16.04.2009 predal byt inému.Samozrejme tuto skutočnosť nový majiteľ neoznámil v stanovenej lehote podľa našej zmluvy. Musím pozvať na valné zhromaždenie bývalého majiteľa kvôli hlasovaniu za minuloročné vyúčtovanie, alebo stačí mu písomne doručiť výsledok?

Ja by som mu poslala aj pozvánku. Ale aké stavy meračov použiješ pri nasledkujúcom vyúčtovaní? Hmmm...
zsolt69
23.06.09,05:39
Ja by som mu poslala aj pozvánku. Ale aké stavy meračov použiješ pri nasledkujúcom vyúčtovaní? Hmmm...

Podľa mojich vedomostí bývalí majiteľ nemá hlasovacie právo, a preto by stačilo písomne oznámiť výsledok.

No, to som aj ja zvedavý ako sa dohodnú medzi sebou. Aj v minulosti som mal problémy-dražobná spoločnosť. Ja sa riadim podľa našej zmluvy a podľa zákona. Asi bude mať schôdza perný priebeh.
Elena Navrátilová
23.06.09,05:44
Podľa mojich vedomostí bývalí majiteľ nemá hlasovacie právo, a preto by stačilo písomne oznámiť výsledok.

No, to som aj ja zvedavý ako sa dohodnú medzi sebou. Aj v minulosti som mal problémy-dražobná spoločnosť. Ja sa riadim podľa našej zmluvy a podľa zákona. Asi bude mať schôdza perný priebeh.

Rozhodnutie je na Tebe. Nie je to len o jeho práve alebo nie. Ja som napísala čo by som urobila ja. Ja mám rada odstup od takýchto večných nespokojencov. Ak si sa rozhodol že pošleš výsledok tak nerieš či máš poslať pozvánku. ;) Nech urobíš čokoľvek a sebelepšie také typy si vždy nájdu niečo aby Ti znepríjemnili čo si zmyslia. :rolleyes:
zsolt69
23.06.09,05:47
Rozhodnutie je na Tebe. Nie je to len o jeho práve alebo nie. Ja som napísala čo by som urobila ja. Ja mám rada odstup od takýchto večných nespokojencov. Ak si sa rozhodol že pošleš výsledok tak nerieš či máš poslať pozvánku. ;) Nech urobíš čokoľvek a sebelepšie také typy si vždy nájdu niečo aby Ti znepríjemnili čo si zmyslia. :rolleyes:

Hlavne sa my jedná o to, či poruším zákon alebo nie. Nechcem riešiť problém na súde - aj túto možnosť uvádza v liste.
Elena Navrátilová
23.06.09,06:09
Hlavne sa my jedná o to, či poruším zákon alebo nie. Nechcem riešiť problém na súde - aj túto možnosť uvádza v liste.

Tak mu tú pozvánku pošli. Bol v roku 2008 vlastníkom. A predkladáš vyúčtovanie za rok 2008. Nič tým nepokazíš. ;)
uzlik6
24.06.09,19:08
Nerobili ste zápis meračov?
Orim
24.06.09,19:20
Nerozumiem tomu aké odsúhlasenie vyúčtovania. V podstate sú to len matematické úkony. Čísla nepustia.
Môže byť zlý výpočet, ale teraz sa to ručne nerobí, takže pochybujem že toto je dôvod.
Halli
24.06.09,19:30
Vyúčtovanie sa neodsúhlasuje !, vyúčtovanie sa preberá...to si ten dotyčný troška pletie. Odsúhlasiť sa môžu náklady potrebné pre spracovanie RV. Ale to neodsúhlasuje on. On môže jedine reklamovať RV v nejakej časti-ak vie poukázať na to, čo je tam zlé. Nemaj strach na súde neobstojí.
zsolt69
25.06.09,18:34
Nerobili ste zápis meračov?

Ja som ani o tom nevedel, že bol predaný byt - novému vlastníkovi to vyplýva zo zmluvy SVB aj zo zákona. Teraz to bude zaujímavé ako sa dohodnú oni.No, ja ešte neviem ako to budem účtovať.
sito
25.06.09,20:22
V konečnom dôsledku, keď predaj spravili bez toho, aby Vás upozornili, čí už starý, alebo nový vlastník, je to v poriadku. Spravili ste rozdelenie nákladov za služby podľa získaných údajov za ktoré sú zodpovední obidvaja vlastníci, bývalý aj budúci, nesplnili si svoju povinnosť voči SVB, prípadné správcovi domu.

Ak im boli náklady na byt napočítané na základe ich podpisov, prípadne podpisom nového vlastníka. Sú zodpovedný za poskytnuté údaje.

V tom prípade je to ich osobná vec. Obišli SVB, prípadne správcu. Prečo by im oni mali riešiť ich problém s predajom bytu, keď ich nezaujímalo ich stanovisko pred predajom - kúpou?
zsolt69
28.06.09,16:23
Od posledného odpočtu účtujem všetko ako keby nový vlastník bol od 01.01.2009. Ináč sa to nedá. Je to vecou medzi starým a novým vlastníkom.
zsolt69
03.07.09,18:02
Podľa mojich vedomostí majiteľ bytu má právo nahliadnuť do príjmoch a do výdavkov na správu a na FPUO. Môžete to potvrdiť?
Chobot
03.07.09,20:07
Podľa mojich vedomostí majiteľ bytu má právo nahliadnuť do príjmoch a do výdavkov na správu a na FPUO. Môžete to potvrdiť?

Potvrdzujem - zákon o vlastníctve bytov § 8b:

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) ...
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
svojar
04.07.09,17:47
Ja tieto doklady každý rok predkladám shromaždeniu v marci, kedy sa schvaluje hospodárenie. Zatiaľ za 9 rokov, každý len vypočul predložené, pozrel z diaľky tabuľky a grafy, ale nik nechcel nahliadať. Asi máme dôveru.
Elena Navrátilová
05.07.09,06:06
Ja tieto doklady každý rok predkladám shromaždeniu v marci, kedy sa schvaluje hospodárenie. Zatiaľ za 9 rokov, každý len vypočul predložené, pozrel z diaľky tabuľky a grafy, ale nik nechcel nahliadať. Asi máme dôveru.

Tak Jarko... a ten pocit "dôvery" dodáva aspoň chuť že to robíš aspoň podľa niekoho dobre. ;)
sito
05.07.09,07:37
Ja tieto doklady každý rok predkladám shromaždeniu v marci, kedy sa schvaluje hospodárenie. Zatiaľ za 9 rokov, každý len vypočul predložené, pozrel z diaľky tabuľky a grafy, ale nik nechcel nahliadať. Asi máme dôveru.

Ahoj, svojar! Je to to povinnosť SVB aj správcu domu, prípadne dohodnutého mandanta. Podľa tvojho príspevku, fotiek nemajú dôvod neveriť, ale môžu, mali by niekedy, preveriť čo sa na dome deje. Isto by Ťa potešilo, keď správa kontroly bude v prospech kolektívu ľuďí, ktorí dom vedú: Predseda, rada, účtovníčka, údržbár bežných vecí v dome, atď. A môžeš fotiť, inšpirovať ďalej. Príklady priťahujú. Ale dobré príklady sa aj málo propagujú.
Elena Navrátilová
05.07.09,07:41
Dobré sa chváli samo... a samochvála "smrdí"... :---;)
sito
05.07.09,07:56
Dobré sa chváli samo... a samochvála "smrdí"... :---;)


Svojarové fotky smrdia tým , ktorí nemajú nos v poriadku, alebo im do nosa prší.
Elena Navrátilová
05.07.09,07:58
Dobré sa chváli samo... a samochvála "smrdí"... :---;)


Svojarové fotky smrdia tým , ktorí nemajú nos v poriadku, alebo im do nosa prší.

To nebolo myslené na svojarove fotky a on to vie. Myslím, že sa tu nominuješ do úlohy arbitra a svoje názory tu prezentuješ nemiestne. ;)
sito
05.07.09,08:09
To nebolo myslené na svojarove fotky a on to vie. Myslím, že sa tu nominuješ do úlohy arbitra a svoje názory tu prezentuješ nemiestne. ;)

Pani rozmýšľa? Nie som arbiter. Ak je táto stránka o tom, že človek nemôže povedať svoj názor, tak je treba zrušiť, toho kto názor má, nie stránku.
Elena Navrátilová
05.07.09,08:22
Pani rozmýšľa? Nie som arbiter. Ak je táto stránka o tom, že človek nemôže povedať svoj názor, tak je treba zrušiť, toho kto názor má, nie stránku.

Veľmi často reaguješ na jednotlivých členov a nie na témy. To nie je význam tejto stránky. Drž sa témy a zdrž sa príspevkov o pesničkách... Ak nie si arbiter tak sa tak neprezentuj. ;) Pán by mal rozmýšľať čo napíše.
sito
05.07.09,08:27
Veľmi často reaguješ na jednotlivých členov a nie na témy. To nie je význam tejto stránky. Drž sa témy a zdrž sa príspevkov o pesničkách... Ak nie si arbiter tak sa tak neprezentuj. ;) Pán by mal rozmýšľať čo napíše.

V konečnom dôsledku témy majú taký obsah ako sa pričinia členovia, hostia sa len prizerajú. Potrhalo potrubie?
Halli
05.07.09,08:29
Pani a pán , ta co to ?:D
sito
05.07.09,08:33
Pani a pán , ta co to ?:D

Slávka, život a skúsenosti. Každý má svoje, aj svoj prospech zo živata.

A nebolo to NO TO CO?
vierka541
11.07.09,19:39
Pán SITO, je to tak, máte pravdu. Sto ľudí, sto chutí a samozrejme sto názorov a ten dotyčný nech si vybere to, čo je pre neho to najlepšie, čo sa týka priamo jeho a čo hľadá. Myslím, že tu má možnosť povedať svoj názor každý, resp. požiadať o radu, či sa to niekomu páči, alebo nie. No samozrejme myslím rozumný názor, nie toho typu ako posledný od Slávici. Emocie tu asi nemajú čo hľadať.
svojar
12.07.09,17:26
Dajako som túto tému prehliadol, takže až dnes som zaregistroval, reakcie na môj príspevok a fotky kancelárie v téme - fotogaléria. Vlastne ani nie tak reakcie, ale doskusia medzi prispevateľmi - "Ľudze, nevaďte še!"