mopsy
17.06.09,10:33
Dobrý deň,
prosím poradte mi. Súrne potrebujem čo najrýchlejšie vyriešiť danú situáciu a vôbec sa v takýchto veciach nevyznám. Od otca mám dostať za symbolickú cenu 3,- Eura nehnuteľnosť, ktorú si ešte musím dorobiť, aby sa v ňom dalo bývať. /voda, kúrenie..../ Chcela by som ušetrit aspoň pri právnikovi,keďže ma dostavba ešte vyjde nejaké to euro. Je lepšia darovacia alebo kúpno-predajná zmluva? Existuje nejaké tlačivko, ktoré by som mohla len doplniť a to sa dáva len na overenie u notára podpisov a potom si zájdem s tým už len na kataster? Poprípade, sú s tým ešte spojené nejaké ďalšie hneď poplatky,napr. dane?Prosím poradte mi postup.Ďakujem.
Chobot
17.06.09,08:37
Dobrý deň,
prosím poradte mi. Súrne potrebujem čo najrýchlejšie vyriešiť danú situáciu a vôbec sa v takýchto veciach nevyznám. Od otca mám dostať za symbolickú cenu 3,- Eura nehnuteľnosť, ktorú si ešte musím dorobiť, aby sa v ňom dalo bývať. /voda, kúrenie..../ Chcela by som ušetrit aspoň pri právnikovi,keďže ma dostavba ešte vyjde nejaké to euro. Je lepšia darovacia alebo kúpno-predajná zmluva? Existuje nejaké tlačivko, ktoré by som mohla len doplniť a to sa dáva len na overenie u notára podpisov a potom si zájdem s tým už len na kataster? Poprípade, sú s tým ešte spojené nejaké ďalšie hneď poplatky,napr. dane?Prosím poradte mi postup.Ďakujem.

Je jedno, či to bude darovacia alebo kúpno - predajná zmluva. Ak si trúfneš si ju urobiť sama, tak existujú vzory, ale treba vedieť, čo všetko musí obsahovať, aby ti ju kataster nevrátil. Aj na porade nájdeš vzor zmluvy, napr. tu:

http://www.porada.sk/t25827-darovacia-zmluva-nehnutelnost.html

Ale pozor na niektoré detaily, napr. prečítaj si toto:

http://www.porada.sk/t65550-darovacia-zmluva.html a toto:

http://www.porada.sk/t81119-darovacia-zmluva.html



Poplatky, ak si zmluvu pripravíš sama, sú nasledovné:

overenia podpisov - cca. 10-30 EUR
poplatok za vklad do katastra - 66 EUR

iné dane ani poplatky neplatíš, až po prepise sa musíš prihlásiť na daň z nehnuteľnosti, ktorú budeš platiť ročne obci.
mopsy
17.06.09,08:57
Moooc ďakujem....len nebolo by lepšie predsa len ako kupno-predajná zmluva? V tej darovacej sa píše..že kedykoľvek môže ten čo ju darovať, zrušiť. Čo ak by sa náhodou čokoľvek stalo,nejaká nezhoda a potom čo? Pozerala som tlačivka na kupno-predajné zmluvy...len či sú o.k, aby mi ho kataster nevrátil....
Chobot
17.06.09,09:16
Moooc ďakujem....len nebolo by lepšie predsa len ako kupno-predajná zmluva? V tej darovacej sa píše..že kedykoľvek môže ten čo ju darovať, zrušiť. Čo ak by sa náhodou čokoľvek stalo,nejaká nezhoda a potom čo? Pozerala som tlačivka na kupno-predajné zmluvy...len či sú o.k, aby mi ho kataster nevrátil....

Aj darovacia aj kúpno predajná zmluva musia mať pre kataster rovnaké náležitosti. Aj tá darovacia sa dá upraviť tak, aby z nej bola k-p. Treba sa v tom ale trochu vyznať. Také tlačivo, kam by si len doplnila údaje neexistuje, každá zmluva je jedinečná. Treba si zobrať do ruky zákon o vlastníctve bytov a zákon o katastri a pozrieť, či si na niečo nezabudla.