koloseum
28.06.09,16:34
Zdravím všetkých ,
prosím o radu, resp. o pomoc v oblasti pracovno-právnych vzťahoch. Ide o dovolenku. Ako treba postupovať, aby som mohol čerpať dovolenku vtedy, kedy ju potrebujem. Je to možno smiešna otázka, ale ešte stále mám nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 a keď som pred dvoma týždňami nahlásil zamestnávateľovi čerpanie dovolenky – 5 prac. dní, tak mi to nebolo umožnené. Viem , že zo zák. práce vyplýva, že zamestnávateľ môže určiť , kedy má pracovník dovolenku čerpať. Lenže v našej organizácii sa nedodržuje ani plán dovoleniek. Ak chcem, aby mi zamestnávateľ určil 2 týždne, mám o to požiadať písomne, doporučeným listom, alebo .... ? Stáva sa , že zamestnávateľ odmietne podpísať dovolenku z dôvodu neplnenia plánu / pracujem vo finan. inštitúcii/, lenže plány, ktoré boli nastavené pre nás – zamestnancov, sú doslova nereálne a nesplniteľné. Čo v takom prípade, má na to zamestnávateľ právo?

Tiež by som potreboval poradiť, ako je to s postihovaním za nesplnenie plánu. Ako som spomínal, pracujem vo fin. inštitúcii za prepážkou – pracujem s hotovosťou, obsluhujem klientov a pod. Plán máme nastavený na získavanie nielen klientov, predaj produktov ale aj na získavanie nových zdrojov. Daný týždenný plán musíme podpísať – ak nepodpíšeme, dostaneme vytýkací list, ak podpíšeme a plán nesplníme – zase dostaneme vytýkací list, že neplníme pridelené úlohy.Výšku nových zdrojov, ktorú nám zadávajú do plánov nie je možné splniť. Ak dostaneme dva vytýkacie listy, čaká nás prepustenie – bez odstupného. Je to všetko v poriadku? Ako sa dá voči tomu brániť?
Za pomoc a radu ďakujem.
veronikasad
28.06.09,15:11
Koloseum, aj na tvojho zamestnávatela sa vzťahuje § 111 Zákoníka práce :

111
Na začiatok

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Možno by stálo za to, na nejakej pracovnej porade ho vhodným spôsobom na to upozorniť.
bv_alexandra
28.06.09,15:15
Zákonník práce:);)
§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov. Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

(3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.
koloseum
28.06.09,15:32
ďakujem za rýchlu odpoveď, zákonník je jasný, ale skutočnosť je iná. Ako som písal, plán dovoleniek nefunguje, a aj keď nahlasíte dovolenku 2 týždne vopred a chcete si zabezpečiť cest. lístky, tak nemôžete, lebo nemáte podpísaný dov. lístok. Preto som sa dotazoval, na to písomné požiadanie určenia 2 týždňov zo strany zamestnávateľa.
kaco11
29.06.09,06:10
Mate nejake odbory? Skusit cez nich
Lianka
30.06.09,12:20
Ani v druhej casti tvojej otazky sa mi postup zamestnavatela nezda koser.

Zisti, co mate napisane vo vnutropodnikovych smerniciach, napr. v Pracovnom poriadku. Smernice, ak su vypracovane, maju byt k dispozicii zamestnancom.
karinôčka
01.07.09,05:59
Chcela by som poprosiť o pomoc, ako je to povedzme keď si zamestanec nahlási dovolenku na 29.06.2009 (má podpísaný RD lístok), ale v ten deň ráno mu je zle a ide k lekárovi. Ten mu vypíše na uvedený deň Potvrdenie o DPN. Prerušuje sa mu v tomto prípade RD? Mám mu brať do úvahy vypísaný RD lístok, alebo platiť náhradu príjmu?
Platí pri tomto § 112 ZP? Ďakujem za pomoc....
VERONIKA6
01.07.09,06:14
Chcela by som poprosiť o pomoc, ako je to povedzme keď si zamestanec nahlási dovolenku na 29.06.2009 (má podpísaný RD lístok), ale v ten deň ráno mu je zle a ide k lekárovi. Ten mu vypíše na uvedený deň Potvrdenie o DPN. Prerušuje sa mu v tomto prípade RD? Mám mu brať do úvahy vypísaný RD lístok, alebo platiť náhradu príjmu?
Platí pri tomto § 112 ZP? Ďakujem za pomoc....
Platiť DPN. Dovolenka sa ruší.