Deniska1985
08.07.09,08:47
Nedávno sme s manželom kúpili chatku aj so záhradkou. Keďže sme mladí a neskúsení v tejto oblasti a nemá nám kto poradiť radi uvítame rôznu pomoc. Záhradka má 4 á je s ovocným sadom, čiže je tam hruska, marhuľa 2x taká mladká, čerešňa oooooooobrovská a značne poškodená od nejakych chorob, jabloň 3x, maliny a jahody. Ako je v názve tri roky sa o to všetko nik nestaral. Všimla som si ze na stromoch sú také fľaky ako pleseň, :mee: stromy sú všelik prerastené zišo by sa im poopiľovať konáre. Kedy môžeme a ako? ako všetko treba ošetrovať? Pôda tam je výborná, to usudzujem z toho že tam máme krtkov :):). Privítame rôzne skúsené rady. Veľmi pekne ďakujeme za každú odpoveď.
legolas
08.07.09,07:22
.... najideálnejšie by bolo ak by ste tie stromy dali vyťahať, urobili si svoj podrobný plán čo a kde chcete mať, no a potom už len robiť a robiť. Tá snaha sa Vám vráti ale až o niekoľko rokov a Vy budete mať z toho radosť.
aviator
08.07.09,08:08
Ja by som naopak najprv rozmýšľal, ako chcem aby to vyzeralo v budúcnosti, snažil sa použiť čo najviac existujúcich stromov, vzal by som do úvahy ich umiestnenie, stav a možnosť preštepenia a až potom niečo rúbal alebo ťahal zo zeme. Problematika je dosť široká, na dosť vecí sa tu dajú nájsť odpovede.http://www.porada.sk/t71582-p6-kedy-strihat-stromy.html
Marhule a čerešne sa zmladzujú po zbere úrody, čiže práve je vhodný termín. Treba počítať s prudším rastom a následným opravným rezom ďalší rok.
Prajem všetko dobré.
Deniska1985
09.07.09,03:49
Vyťať nechceme ani jeden srom to by bola veľká škoda. Preto som sa pýtala ako ich ošetrovať.
legolas
09.07.09,05:17
... zatiaľ by som neodporúčal v tomto období robiť nejaké zásahy do ovocných drevín, najskôr v auguste kde sa môžu robiť presvetľovacie rezy kôstkovin nakoľko už nevzniká glejotok. Čo sa týka jadrovín, tie ošetrovať až na jar v budúcom roku.Jahody treba skosiť koncom júla, aby sa mohli vytvárať nové súbory ružíc a aj preto, aby sa odstránili suché a plesnivé časti, okopať ich a prihnojiť.
karino
12.07.09,18:55
ja by som zacal asi takto ceresnu by som postriekal nap.Horizonom. alebo Merpanom proti Monilii. to by bol prvy krok ostatne stromceky treba im posudit zdravotny stav ale marhulky tiez a vlastne vsetky kostkoviny ci uz obrate alebo pred zberom min.dva tyzdne Merpanom.no a samozrejme odburinit zahradku a pravidelne ju kosit.to tak na zaciatku ja striham a rezem stromceky celly rok ale samozrejme len ked je to nutne najlepsi strom je ten ktori netreba strihat...ale to je uz o inom
aviator
13.07.09,05:18
... zatiaľ by som neodporúčal v tomto období robiť nejaké zásahy do ovocných drevín, najskôr v auguste kde sa môžu robiť presvetľovacie rezy kôstkovin nakoľko už nevzniká glejotok. Čo sa týka jadrovín, tie ošetrovať až na jar v budúcom roku.Jahody treba skosiť koncom júla, aby sa mohli vytvárať nové súbory ružíc a aj preto, aby sa odstránili suché a plesnivé časti, okopať ich a prihnojiť.

No, tu http://www.zemesluzba.sk/index.php?start&load=18&article=389&PHPSESSID=8e147bb082ed2d91f8a0c0af47c0a305
tiež udávajú pre rez čerešní termín po zbere.
jaros5
13.07.09,09:01
Na tak malej záhradke by som určite "ooooobrovskú" a značne poškodenú čerešňu zlikvidoval.
Deniska1985
14.07.09,04:51
Na tak malej záhradke by som určite "ooooobrovskú" a značne poškodenú čerešňu zlikvidoval.

Jaroš, tá čerešňa je na konci pozemku, takže nám nezavadzia. pokúsime sa ju dať "do kopy" a keď to nepomôže tak potom ju dám vypíliť.
Xanti
14.07.09,05:16
Jaroš, tá čerešňa je na konci pozemku, takže nám nezavadzia. pokúsime sa ju dať "do kopy" a keď to nepomôže tak potom ju dám vypíliť. Deniska, nemáte tam nejakých susedov. Zvyčajne starší páni záhradkári radi pomôžu, poradia, naučia.
Nás tak sused naučil, ako omladiť rezom stromy ako sa o nich starať. Čo je najlepšie. A ešte teraz si vymeníme skúsenosti.
Skús sa poobzerať po okolí, uvidíš že niekoho nájdeš :D
Deniska1985
16.07.09,06:36
Deniska, nemáte tam nejakých susedov. Zvyčajne starší páni záhradkári radi pomôžu, poradia, naučia.
Nás tak sused naučil, ako omladiť rezom stromy ako sa o nich starať. Čo je najlepšie. A ešte teraz si vymeníme skúsenosti.
Skús sa poobzerať po okolí, uvidíš že niekoho nájdeš :D

No káždý kto prejde okolo nás tak hovorí, že kým žila predchádzajúca majiteľka, bolo to jedna z najkrajších záhradok. Susedov máme takých starších, tak sa opýtame aj ich keď ich stretneme, lebo väčšinou sa míňame.:)
wabi
20.07.09,21:49
A možno patríš k ľuďom, ktorí dokážu prečítať niektorú z mnohých návodov vydaných knižne, netreba hneď kupovať v knižnici ich je plno.
Tiež som zástancom zmlaďovania a preštepovania, či preočkovávania a ak už musíme starý strom vyrúbať, tak až potom keď máme za neho utešenú náhradu. Treba tiež dať pozor, aby ste nevyrúbali nejaký unikát, posledný svojeho druhu.:rolleyes:
Rez treba urobiť čím skôr počas leta, aby strom ešte stihol zareagovať ešte túto sezónu.
Ostatné už písať nemusím, pretože to za mňa presne vystihol Avivátor, máme veľmi často rovnaké názory v týchto veciach, čo ma teší, pretože sa inak nepoznáme a nie sme dohovorený. Keby som bol veľmi neskromný tak poviem že sú správne.:o
Čo sa týka chémie a postrekov proti monílii, žiaľ je to potrebné najmä pri marhuliach pekne to vystihol Karino, hoci prívržencom ekologického pestovania sa to asi ťažko číta. Takže jesenný alebo neskoroletný postrek marhúl a višní proti monilioze treba ešte doplniť jarným podtrekom. Ak nechcete striekať ostatné kôstkoviny, tak tie to predsa len asi bez neho zvládnu, hoci by im iste neuškodil! Je dobrý preto, že zničí keď je správne vystihnutý primárnu nákazu v púčikoch ktoré budú pučať na jar budúceho roka.:)
aviator
24.07.09,18:28
A možno patríš k ľuďom, ktorí dokážu prečítať niektorú z mnohých návodov vydaných knižne, netreba hneď kupovať v knižnici ich je plno.
Tiež som zástancom zmlaďovania a preštepovania, či preočkovávania a ak už musíme starý strom vyrúbať, tak až potom keď máme za neho utešenú náhradu. Treba tiež dať pozor, aby ste nevyrúbali nejaký unikát, posledný svojeho druhu.:rolleyes:
Rez treba urobiť čím skôr počas leta, aby strom ešte stihol zareagovať ešte túto sezónu.
Ostatné už písať nemusím, pretože to za mňa presne vystihol Avivátor, máme veľmi často rovnaké názory v týchto veciach, čo ma teší, pretože sa inak nepoznáme a nie sme dohovorený. Keby som bol veľmi neskromný tak poviem že sú správne.:o
Čo sa týka chémie a postrekov proti monílii, žiaľ je to potrebné najmä pri marhuliach pekne to vystihol Karino, hoci prívržencom ekologického pestovania sa to asi ťažko číta. Takže jesenný alebo neskoroletný postrek marhúl a višní proti monilioze treba ešte doplniť jarným podtrekom. Ak nechcete striekať ostatné kôstkoviny, tak tie to predsa len asi bez neho zvládnu, hoci by im iste neuškodil! Je dobrý preto, že zničí keď je správne vystihnutý primárnu nákazu v púčikoch ktoré budú pučať na jar budúceho roka.:)
Avivátor????:eek:
:) nič v zlom, dosť ma to pobavilo. Počul som od odborníka na ochranu rastlín, že moderné jarné postreky sú neškodné, skladajú sa vraj hlavne z rastlinných olejov.
wabi
30.07.09,05:55
Jarné postreky s rastlinnými olejmi majú svoj zmysel kvôli prezimujúcim hmyzím škodcom a nie proti monílii čo je hubové ochorenie a preto sa používajú na to určené postreky ktoré pokiaľ viem žiadny olej neobsahujú!:D