siskage
13.07.09,06:47
Chcela by som sa opýtať, čo môže byť predmetom zmluvy o dielo.

Sme neziskovka, ktorej odklepli projekt z eurofondov v oblasti cestovného
ruchu a turizmu - spolupráca SR a Poľska. Keďže sú tam vyčlenené peniaze na odmeny pre rôznych expertov v oblasti turizmu (organizácia akcií, turistickí sprievodci, fotografovanie, tvorba www stránky ...), chcem sa opýtať, či je možné vyplatiť im tie odmeny na základe zmluvy o dielo. Väčšina z tých ľudí sú nepodnikatelia (Slováci aj Poliaci). Tie služby, ktoré nám poskytnú budú tak asi 1 až 4 x do roka.

Alebo je vhodnejšie uzatvoriť dohody o vykonaní práce? Budú to jednorázové činnosti, vystrieda sa tu asi veľa ľudí, tak mi ide o to prihlasovanie a odhlasovanie do poisťovne a zrážanie daní. Väčšina príjmov bude do výšky, do ktorej sa nemusia príležitostné príjmy zdaňovať.
Ďakujem za odpovede.
victoria
13.07.09,05:27
Je dolezite v akej rozpoctovej polozke vam tieto odmeny ludom schvalili v rozpocte a potom podla prirucky opravnenych a neopravnenych nakladov musite postupovat. Pokial mate schvalene naklady v polozke mzdove naklady tak za mzdove naklady sa vo vacsine povazuju naklady na mzdy ludi vyplyvajuce z pracovnych pomerov alebo dohod uzatvornych mimo pracovneho pomeru. Pokial vam tieto naklady schvalili v polozke typu sluzby tak by bolo najjednoduchsie aby vam predmetni ludia poskytnute sluzby fakturovali a pokial nemaju tuto moznost musite znovu vychadzat z prirucky pre cerpanie prostriedkov co sa hovori o opravnenych nakladoch v tej ktorej rozpoctovej polozke.
siskage
13.07.09,05:49
Môžem sa spýtať konkrétne, čo je to za príručka a kde ju môžem násť alebo zakúpiť? V tomto smere som úplný nováčik. Takže si všetko ohľadom týchto vecí musím naštudovať.

Alebo má každý projekt vlastnú príručku o oprávnených a neoprávnených nákladoch? Keďže idem
účtovať takéto veci prvýkrát, bude to ešte sranda.
irene
13.07.09,08:33
Ak sa jedna o projekt v ramci určiteho programu ministerstva ( napr. Ministerstvo vystavby a reg.rozvoja (MVRR) ma napr. program INTERREG - medzinarodna spolupraca a v ramci neho schvaluje projekty) Čiže cely program ma priručku pre vsetky projekty, kde su okrem ineho určené podmienky na oprávnené a neopravnené náklady. Tak skus pozriet na ich internetovej stranke. Pripadne vo vašej projektovej zmluve by mali byt tieto veci podchytené a upresnené.

A čo sa týka typu zmlúv - ak to budú jednorazové činnosti tak sú vhodné Zmluvy o dielo ale napr. pre sprievodcov sme používali príkazné zmluvy. Ale tak ako pisala victoria, zaleží v akej rozpočtovej položke to mate.