Zavrieť

Porady

Zmluvy o dielo

Chcela by som sa opýtať, čo môže byť predmetom zmluvy o dielo.

Sme neziskovka, ktorej odklepli projekt z eurofondov v oblasti cestovného
ruchu a turizmu - spolupráca SR a Poľska. Keďže sú tam vyčlenené peniaze na odmeny pre rôznych expertov v oblasti turizmu (organizácia akcií, turistickí sprievodci, fotografovanie, tvorba www stránky ...), chcem sa opýtať, či je možné vyplatiť im tie odmeny na základe zmluvy o dielo. Väčšina z tých ľudí sú nepodnikatelia (Slováci aj Poliaci). Tie služby, ktoré nám poskytnú budú tak asi 1 až 4 x do roka.

Alebo je vhodnejšie uzatvoriť dohody o vykonaní práce? Budú to jednorázové činnosti, vystrieda sa tu asi veľa ľudí, tak mi ide o to prihlasovanie a odhlasovanie do poisťovne a zrážanie daní. Väčšina príjmov bude do výšky, do ktorej sa nemusia príležitostné príjmy zdaňovať.
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Je dolezite v akej rozpoctovej polozke vam tieto odmeny ludom schvalili v rozpocte a potom podla prirucky opravnenych a neopravnenych nakladov musite postupovat. Pokial mate schvalene naklady v polozke mzdove naklady tak za mzdove naklady sa vo vacsine povazuju naklady na mzdy ludi vyplyvajuce z pracovnych pomerov alebo dohod uzatvornych mimo pracovneho pomeru. Pokial vam tieto naklady schvalili v polozke typu sluzby tak by bolo najjednoduchsie aby vam predmetni ludia poskytnute sluzby fakturovali a pokial nemaju tuto moznost musite znovu vychadzat z prirucky pre cerpanie prostriedkov co sa hovori o opravnenych nakladoch v tej ktorej rozpoctovej polozke.

    siskage je offline (nepripojený) siskage

    siskage
    Môžem sa spýtať konkrétne, čo je to za príručka a kde ju môžem násť alebo zakúpiť? V tomto smere som úplný nováčik. Takže si všetko ohľadom týchto vecí musím naštudovať.

    Alebo má každý projekt vlastnú príručku o oprávnených a neoprávnených nákladoch? Keďže idem
    účtovať takéto veci prvýkrát, bude to ešte sranda.
    Naposledy upravil siskage : 13.07.09 at 08:22

    irene je offline (nepripojený) irene

    irene
    Ak sa jedna o projekt v ramci určiteho programu ministerstva ( napr. Ministerstvo vystavby a reg.rozvoja (MVRR) ma napr. program INTERREG - medzinarodna spolupraca a v ramci neho schvaluje projekty) Čiže cely program ma priručku pre vsetky projekty, kde su okrem ineho určené podmienky na oprávnené a neopravnené náklady. Tak skus pozriet na ich internetovej stranke. Pripadne vo vašej projektovej zmluve by mali byt tieto veci podchytené a upresnené.

    A čo sa týka typu zmlúv - ak to budú jednorazové činnosti tak sú vhodné Zmluvy o dielo ale napr. pre sprievodcov sme používali príkazné zmluvy. Ale tak ako pisala victoria, zaleží v akej rozpočtovej položke to mate.
    Naposledy upravil irene : 13.07.09 at 10:46

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.